Mo 155 Dinsdag 28 April 1^25 S9e Jaargang rjgfteilapl Binoeniamj. 01! ï!r Provincie. ifukkers-Exploitanten: 009TlftBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. IJ; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor ie Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.Oi P r ij s der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Pij abonnement belangrijke korting. Het Tarief en de Historie. De liberale partij heeft altijd, wanneer er Taiiefvcrhooging op dc komst was, bij de Juni-verkiezingen daartegen gesput terd en gefulmineerd, on met goeden uit slag. Sommige kiezers van Rechts, door verschillende malle prentjes en boekjes en versjes en onjuiste vlugschriftjes en circulaires en met lange lijsten scher mende verkiezings-apostelon eri dito pro leten kopschuw geworden, liepen bijl de stembus naar Linies over. Niet veel, maar juist genoeg om do balans van Rechts naar links te doen overslaan, en aan Links een, ziji het ook geringe, Kamer meerderheid te bezorgen. Kn zoo- raak ten achtereenvolgens bet ministerie-Kuy- per in 1905 en. het ministerie-Heemskerk in 1913 van de baan. Maar nu is dit het eigenaardige, niet zoodra was door hunne Anti-Tarief actie, het Rechtsche ministerie door een van Links vervangen, of de Liberale minister van Financiën stelde tariefverhooging voer, «n do Liberalen aanvaardden deze. Zoo haalde in het liberale kabinet-Roëll in 1896 de minister Sprenger van Eijik zijn zeven miljoen binnen. Zoo maakte in 1900 de liberale minister Picrsoin zijn twee-miljoen voorstel aannemelijk. En zoo stelde de liberale minister Bertling zonder pretest der liberalen een nieuwe tarief verhooging in uitzicht. Teiwcht persifleerde dr_ Kuyper in 1903 dit oneerlijk gedoe: ,,Een storm opzet ten, alsof 'tland in gevaar kwam, en dan van achteren toch precies hetzelfde doen, maar dan in twee, drie tempo's. Heel de Tariefquaestie zou dan slechts dienst hebben gedaan als politieke mi trailleuse om burgers en boerenlul den schrik op het lijf te jagen, om, als het electorale loketje weer dicht gaat, vlak om te draaien, en stukje bij stukje precies hetzelfde te doen, wat eerst do onder gang van 'tland heette." Van daar dan ook zijn advies, „om het groote vaandel mot het Tarief erop maar stilletjes in het museum van antiquiteiten by te zetten, en heel het Tariefgeschil, in mootjes gesneden, successievelijk t u s- schen twee stembussen in af doen". Tusscben twee stembussen in! Als een goed anti-revolutionair, en een geknipt tacticus heeft minister Oolij'n dit advies gevolgd, en zijn ontwerp Tarief verhooging zoo tijdig ingediend, dat de Kamers het nog voor de verkiezingen kon den aannemen, de wet in 't Staatsblad kon staan, en de uitvoering weldra kan beginnen- Heit was noodzakelijk, vanwege liet groot» tekort op het Staatsbudget en we gens te verwachten herhalingen bijl de Stombus. Dfte wet zal met beleid warden uitge voerd. Daar kan geen Anti-Tariefwet- Gomité iets meer aan veranderen. Maar wat beteckent dan de actie, zou men zoo zeggen. Welke politiek zit daar dan toch achter? Welke andere dan dio welke in 1905 en 1913 zulke mooie politieke fortuintjes bracht? U De Engelsche begrooting. He „Daily Mail" meldt, dat de begroo ting voor het a.s. jaar naar schatting zal bevatten 800 millioen pond sterling aan uitgaven en 785 millioen pond sterling aan inkomsten. Dit is een tekort tegen Haart a.s. van 15 millioen pond sterling, doch Churchill zal trachten door uitbrei ding van het belastinggebied dit tekort te dekken. De begrooting zal gebaseerd zijn op ondersteuning van de industrie en herstel en verbetering van de sociale toestanden op gezonde financieele basis- Öe verkiezing van Hindenburg. Berlijn is weer rustig na den spannen- den dag van Zondag. Hindenburg werd gisteravond op zijn buitengoed op een fakkeloptocht onthaald- Vandaag zal hij weer naar Hannover ver trekken, waar hij zich voorloopig zal kun nen bezighouden met het koffers pakken totdat de opperteller het. totaal-generaal der verkiezingscijfers bijeengeteld zal heb ben. Dit zal tot 8 Mei duren. Dan zal deze hoofdleider der verkiezingen aan Hindenburg de vraag voorleggen, of hij de benoeming aanvaardt. Hindenburg zal deze vraag waarschijnlijk bevestigend be antwoorden. Vervolgens zal hij binnen en kele dagen naar Berlijn komen, om aldaar 'n de handen van den sociaal-democra- tischen voorzitter van den rijksdag den eed op de republiek af te leggen. Er gaan geruchten, dat Luther zal af treden, om den president in de gelegen heid te stellen een nieuwen kanseliet c'i oen nieuw kabinet te benoemen. De grondwet verlangt zulkS5 evenwel niet. Hindenburg heeft aan een vertegen woordiger van de „Lok. Anz." verklaard, dat men zich niet inbeelden moet, dat hij zich nu door een of andere partij iets zal laten voorschrijven. De slag is voorbij, zeide hij. En ik ben eerlijk bereid om el- ken Duitsclier, ook hun, die tot dusverre mijn tegenstanders waren, onvoorwaarde lijk de hand tot gemeenschappelijken ar beid te bieden. De bladen van rechts komen met uit voerige beschouwingen over dn verkiezing van Hindenburg. De „Deutsche Allg. Ztg." schrijft, dat de Duitsche natie door deze verkiezing heeft bewezen, dat zij er genoeg van heeft om van het vijandelijke buitenland voorschrif ten in ontvangst te nemen omtrent de houding, die zij moet aannemen. Do uit slag van de verkiezing is oen aanduiding, dat het nationale zelfgevoel, dat zoozeer was gedaald en dat een eerste voorwaarde voor de opleving van de natie is, opnieuw is ontwaakt. De Engelsche bladen reageeren op de verkiezing van Hindenburg, zooals men had kunnen verwachten. De anti-Duitsche „Evening News" wijst erop, dat de verkiezingsuitslag de politiek van Poincaré rechtvaardigt. De pro-üuit- sche „Star" ,geeft aan deze politiek juist de schuld van de overwinning van het Duitsche nationalisme. Lloyd George is van zijn vacantiereis in Engeland teruggekeerd. Naar zijn mee ning omtrent den uitslag der verkiezingen in Duitschland gevraagd, zeide hijIk, geloof niet dat Hindenburg iets overijlds zal doen. Hij is een krasse oude man en heeft niet het temperament om iets over haastig te doen. De indruk in Frankrijk is verschillend. De oppositiepers spreekt van een ern stig failliet van de politiek van het kartel, die op een toenadering tot Duitschland berustte. De Temps" vraagt, zich ontsteld, af, of Frankrijk met Hindenburg zal moeten onderhandelen over grenswijzigingen in het Oosten en wijzigingen in bet vredes verdrag. Verder wijst het blad erop, dat deze verkiezing beteekent: het verloren gaan der republiek en de terugkeer der Hohenzollem. Het Amerikaansche gevoelen ter zake van Hindenburg's verkiezing tot rijks president wordt het best door de ver klaring van Gerard, den gewezen gezant te Berlijn, vertolkt: De verkiezing van Hindenburg is een bedreiging van den wereldvrede. Het is de brute verklaring, dat Duitschland tot militairisme en mo narchisme wil terugkeeren. Korte berichten. Prins Diehard von Wittgenstein is Zondag bij een auto-ongeluk bij Hanau omgekomen. Prins Richard von Sayn- Wittgenstein Berlebourg was op 27 Mei 1882 geboren en dus 42 jaar. Hij kwam terug van de begrafenis van zijn schoon vader prins Alfred von Löwenstein-Wert- heim-Freudenberg, toen bij Hanau een band vSn zijn auto sprong on de auto over den kop sloeg. Zoowel de prins als de chauffeur waren terstond dood. De gemalin en de zoon van den prins, die ook in de auto zaten, liepen slechts lichte kwetsuren op. (N. R. C.) Do Vesuvius, die zich een maand of wat kalm had gehouden, is weer in uitbarsting gekomen. Na de eerste eruptie bedaarde de werkzaamheid zoodanig, dat de toeristen weer den berg op kunnen. Naar uit Nashville gemeld wordt is de oude Hickory kruitfabriek in de lucht gevlogen. Meer dan 400.000 pond kruit ontplofte. Zondagavond zijn op tal van plaat sen in de staten Indiana, Illinois en Ken- tuckie aardschokkeil gevoeld. Er zijn geen berichten ingekomen omtrent aangerichte schade. Te Portsmouth zullen de eerste vier duikbooten van een nieuw type, waar mee mijnen zullen kunnen worden uit gezet, worden op stapel gezet. De krijgsraad van Oost-Vlaanderen heeft weer een Diiitscher bij verstek tot levenslangen d wangarbeid veroordeeld. Deze Duitscher, veldwachter Annewinkel, had namelijk in October 1918 te Nicolaas- Waas een inwoner der stad die niet in het bezit van een identiteitsbewijs was, en bij het zien van den veldwachter op de vlucht was geslagen, doodgeschoten. Te Kaïro is Zaterdagmiddag door brand in een suikerfabriek eèn schade van 3 millioen gulden aangericht. De Ha- wandieh-suikerfabriek, die aldus geteis terd werd, is de grootste in haar soort in Egypte en ligt vlak bij de stad. De voornaamste schade werd veroorzaakt door de vernietiging van suikervoorraden. Ge e stel ij k e verzorging van leger en vloot. Wij lezen in de Loc. (een Indisch blad): Naar wij vernemen hebben de leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst in Nederland, ds Janssen en de hoofd-aal- moezenier van het Nederlandsche leger, kolonel Evers, bij het legerbestuur en bij den vlootvoogd een gezamenlijk rapport ingediend bevattende voorstellen, hoe naar hun meening in de toekomst de geestelijke verzorging der militairen dient plaats te vinden. Kolonel Evers is nu zoo ver met zijn werkzaamheden gereed, dat hij 15 April per s.s. Slamat Indië kon verlaten, nadat eerst de afreis op 25 Maart was gesteld. Ds Janssen blijft echter nog eenigen tijd hier te lande. Hij zal nog een reis maken naar Padang, Medan en Koeta-Radja, om vervolgens in Sabang te embarkeeren. Dat zal wel eind Mei worden. Verder kunnen wij vermelden, hoe liet wel vaststaat, dat ds Bartlema van Bui tenzorg tot vlootpredikant zal worden be noemd. De vice-admiraal hechtte hieraan bereids zijn volle goedkeuring. Er zal ook een vloot-aalmoezenier be noemd worden. Volstaat men voor de vloot met één aalmoezenier, het voorstel is, ten behoeve van het leger minstens 2 ;'i 3 geestelijken van elk der beide hoofdkerken te benoemen, vooral met het oog op hot uitgebreide gebied, dat door hen zal moeten worden bediend. Men is vrijwel tot overeenstemming gekomen voor wat betreft de aanwijzing der aan staande functionarissen, n.l. om ze niet uit Indië, doch uit Nederland te laten komen. E enm an s wag en s L. Zwalu w e Bred aR oosondaal. Te Lage Zwaluwe wordt gepoogd een- manswagens in exploitatie te brengen op het baanvak Lage ZwaluweBredaRoo sendaal, welke eventueel tusschen den loop der gewone treinen zullen worden ingevoegd en aan alle halten zullen stop pen. De Kamerverkiezingen- In de Zondag te Rotterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering van de centrale Dordrecht van den Vrijheids bond is de volgende lijst van candidaten voor de Tweede Kamer, voor de kieskrin gen Dordrecht, Leiden, Middelburg en Til burg vastgesteld: 1. mr II. C. Dresselhuys, 2. mej. Joli. Westerman, 3. dr S. E. B- Bierema, 4. prof. dr B. D. Eerdmans, 5. C. G. Roos, 6. E. M. Teenstra, 7. J. N-' Pattist, 8. Van Straten van Nes, 9. A. van der Weijde, 10. Kerbert. D c nieuwe directeur-generaal der P o ste r ij en en Telegrafie. Bij koninklijk besluit is, met ingang van 1 Juni 1925, aan W. D. Nolting, directeur-generaal der posterijen en tele grafie, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking, onder dankbetuiging voor de vele in die betrekking aan den Lande bewezen gewichtige diensten, en is, met ingang van voornoemden datum, benoemd tot directeur-generaal der posterijen en telegrafie ir. M. II. Damme, oud-hoofd van den dienst der Staatsspoor- en Tram wegen in Nederlandsch-Indië. Het ni et-invortleren van oude belastingposten. Op de vragen van den heer Hermans betreffende het verloren gaan van groote bedragen voor de schatkist wegens het niet invorderen van oude belastingposten heeft de lieer Colijn, Minister van Finan ciën, het volgende geantwoord: De aan de eerste vraag ten grondslag liggende veronderstelling, dat een aan tal oude posten wegens onvoldoend per soneel zonder meer buiten invordering zou zijn gelaten, is niet juist. Op de zoo genaamde afsclirijvingsstaten zijn alleen gebracht die oude .posten, welke naar de overtuiging van oiitvanger en deurwaarder niet invorderbaar waren of waarvan de invordering door middel van executie een niet te verdedigen hardheid zou zijn. In afwijking van den gewonen regel, volgens welken eerst de oninvorderbaarheid door een verklaring of proces-verbaal van on vermogen wordt geconstateerd, terwijl daarna de in die verklaringen en proces- senverbaal, vermelde posten op een staat van oninbare posten voor oninbaarverkla ring worden voorgedragen, zijn thans, ter wille van werkbesparing ten aanzien van de oude posten der diensten 1920'21 en 1921'22 der inkomstenbelasting de verklaringen en processen-verbaal van on vermogen en de staat van oninbare pos ten vereenigd tot één stuk, den afschrij- vingsstaat. Voor de gemeente Amsterdam werd van het bedrag der kohieren der inkomsten belasting en der verdedigingsbelasting II 0 eer 1920'21, ten brdoope van een som van f 41.860.000, in totaal een bedrag van f 1.488.000 oninbaar geleden. Voor den dienst 1921'22 bedroegen die cij fers resp. f55.407.000 on f 1.900.000. De ze cijfers zijn de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen niet onbevre digend. De nieuwe T a r i e f w e t. Zooals reeds vrqeger is medegedeeld, zal, teneinde de raadpleging van het nieuwe tarief, zoowel voor den handel als voor de ambtenaren te vergemakkelijken, vanwege het. Departement van Financiën een bewerking der nieuwe tariefwet wor den uitgegeven. Naar de Msb. thans uit goede bron verneemt, zullen met de sa menstelling dezer uitgave nog enkele we ken gemoeid zijn. In verband hiermede kan de inwerkingtreding der nieuwe Ta riefwet vermoedelijk niet eer dan tegen 1 Juli a.s. worden verwacht. De arbeid in broodbakker ij en. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer zegt minister Aalberse: Tot zijn leedwezen is de ibinister ge noodzaakt ten aanzien van den patroons- arbeid nog een stap terug te zetten en voorshands inzake het toekennen van meer bewegingsvrijheid aan den bakkers patroon zielig te bepalen tot het toestaan van voorarbeid, en wel voor den patroon in kleinere bakkerijen gedurende één uur, voor die in de grootore gedurende 2 uren. De patroon zal dus niet des nachts werkzaamheden mogen verrichten, die met de broodbei-eiding geen verband hou den. Aan dit terugkomen op een bij het ontwerp voorgesteld recht voor den pa troon mag geen te groote beteekenis wor den gehecht. De minister kan vooralsnog geen termen vinden om mede te werken tot een wijziging van art. 83, 3e lid der Arbeidswet, hetwelk bepaalt, dat bij twee de of volgende herhaling, telkens binnen twee jaar, nadat de laatste veroordeeling onhen'oepelijk is geworden, de straf van hechtenis moet worden opgelegd- Ifj Minder fraaie Handen door Arbeid of Weersinvloeden worden weer gaaf, zacht en blank door PUR0L. Bij koninklijk besluit is toegelaten als uitsluitend ter bevordering van de verkrijging van onroei'end goed door land arbeiders werkzaam: de stichting „Ons Land", gevestigd te Oostburg, kring de gemeenten Oostburg, Waterlandkerkje, Sint Kruis, Eede, IJzendijke, Hoofdplaat, Rieivliet, Breskens en Cadzand- Middelburg. Naar wij vernemen, hebben Ged. Staten het besluit van den Raad alhier om het maken yan een nieuwe verbinding over de vest bij de Koepoort (de beroemde, of wil men beruchte brug) goedgekeurd en zal met de voorbereidende werkzaamheden reeds volgende week wor den begonnen. Den officier van Justitie is voor geleid J. L., 59 jaar, koopman, wonende ie Vlissingen, verdacht van verduistering gepleegd te Vlissingen op 4 April '25. Verdachte is na verhoor door don Rech- tcrcomxn. overgebracht naar het Huis van Bewaring. Gisteren hebben wij weer eens een kijkje genomen in 'het Schuttershof bij de voorbereiding van' de op 20 Mei te openen derde Tentoonstelling van Han del en Nijverheid. Wij vernamen dat met een electricien een overeenkomst is ge sloten, die een verlichting zal aanbren gen, die den tuin des avonds een feeëriek aanzien zal geven. Bij de stands, die ko men, zullen er bijzonder fraaie zijn, naar wij vernamen. Ook voor de afdeeling Huisvlijttentoonstelling is het aantal in schrijvingen weer toegenomen. Vlissingen. Het jaar 1925 is voor Vlis singen om verschillende redenen een ju beljaar. Zoowel de stoomvaartmaatschap pij1 Zeeland als de Kon. Mij. „De Schelde" bestaan dit jaar 50 jaar en de grootste muziekvereeniging „Ons Genoegen" be staat 35 jaar. Door de vereenigingen Vlissingen Vooruit en de Vereeniging tot Bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer op Walchereix te Vlissingen, zal ter gelegen heid van het op 26 Juni a.s. te liouden wereld-congres in het prachtig ingerichte Grand-hotel „Britannia" een grootsche Zeeuwsche dag worden gehouden. Zij hebben zich reeds van de me dewerking van een groot aantal dor pen verzekerd en is het plan om op dien dag een ringrijdérij, een zangwed- strijd, kleppexmarsch der kinderen en een optocht van versierde wagfens te houden. Voor dit feest hebben de besturen reeds groote toezeggingen van schitterende prij zen gekregen terwijl meerdere attracties in voorbereiding zijn, waarvan later medc- deeling zal worden gedaan. Kapelle. Gisterenmiddag vergaderde de raad voltallig. De voorzitter deelt mee, jilat door. den min. van onderwijls ii? toegezegd als rijksbijdrage restauratie van den. toren f 24000, en 12400 voor de wijzorborden, verzocht is afzonderlijke op gave. De voorz. merkt op, dat ter be spoediging met do plaatsing van de wijzer- borden dit reeds is gegeven in handen van den architect Kuypers ter verdere behandeling bij de monumenten-comm. De gemeente hoeft bijl te dragen aa.ii den keuringsdienst van waren enz. te Goes f322.53 voor 1925. De commissie van toezicht op het lager onderwijs biedt haar jaarverslag aan. Tot voorz. van de commissie is benoemd in de plaats van Dr J. D. Schmidt, notaris J. O. Kram, Secr. is ds A. Sclieele. Door de comm. werd gewezen op (te ongelijkheid met het 7e leerjaar, op de Christelijke scholen is het 7e leerjaar er, op de openbare school niet; betreurd wordt de te kleine kleine lokalen bij de verbouwing van de school te Biezelinge en de O- School te Kapelle, vooral nu de- wet gewijzigd is met het aantal leerlingen. Met lof wordt gewaagd over de schoolmoubelen en de verbetering van de Ohr. school te Kapelle. Verzocht wordt om grint op de pleinen, in plaats van macadam en indien moge lijk, uitbreiding van de schoolbibliotheken. Op de openbare school zijn 143 leerlingen, de Chr. school Kapelle-Biezelinge en Eversdijk 91 leerlingen en die te Bieze linge 128 leerlingen. Het jaai*versLag van de Gezondheids commissie zetel Kruiningen bereikte ook den raad. Gewezen werd door de comm. op de te kleine yvoningen voor de groote gezinnen, de stank bij een var kenshok bij perc: A 74, en de lucht biji de Jamfabriek. De kas van den gemeente-ontvauger is opgenomen en in orde bevonden. Van het departement van financiën is bericht ingekomen, dat voor de te bouwen woningen van de vereeniging „Eigen Erf" f 13.568 geen bezwaar is dit te vot.eeren. Verhuurd is door B- en W. de grond achter- de Alg- Begraafplaats aair den hoogston inschrijver dhr A- Karelse voor f32, zijnde 115 roeden vóór 5 aclrtei-- een volgende jaren. Vastgesteld word het kohier Hondenbelasting- op f 437-50. Het verzoek van dhr C- de Jonge om een half jaar ontheffing hondenbelasting werd ingewilligd. Vastgesteld werdeir de kosten O- L. onderwijs over 1923 op f 1181-21V2, ..ge middeld aantal leerlingen 142% is f8.32 per leerling. De school van dhr Potlje- wijd ontvangt (genr. aantal leerlingen 90) f 599-04 voor 1925 en die der Ned. Herv. Schoolvereen. te Biezelinge (gem. aantal leerlingen 110) f792.16. De heer Eraanje zegt: de Chr. school Kapelle is hier de dupe omdat biji de verbouwing van de beide scholen Kapelle (Openbare) zoowel als die te Biezelinge f 2000' is uitgetrokken voor eerste inrichting, hetwelk niemand der raadsleden ontkent. Alsnu kwam in behandeling de aan vrage van de kooplieden J. A. Mol en M- Staal om vaststelling van de rooi lijnen perceelen Sectie E noi 948, 258bis 259, 259a, 259b en 257 en opheffing van liet Spaarlingpaadje naast de pastorie der Geref .Kerk. Besloten werd na drukke bespreking de rooilijn, aan de Biezelingschestraat vast te stellen op 7 Meter vanaf de slootkant aan de landzijde. Bij verharding of be strating van de nieuw aan te leggen wegen zal voor de daaraan te bouwen perceelen nadere inwilliging volgen en zeer waarschijnlijk kunnen gesteld warden zooais aanvragers bedoelden op 3 M- vanaf de te formeeren weg. Tot ophef fing van het Spaarlingpaadje word niet besloten, waar de argumenten te zwak waren. Tot aanhouding werd besloten van dit belangrijke punt, waarin verschillende personen betrokken zijn en geschaad zou den worden. De heer Ganseman verlaat de vergad. Het verzoek om steun voor de land bouwtentoonstelling te Kruiningen werd niet ingewilligd. B. en W'. stelden voor f 15. Dhr Zegers voelt hiervoor niet veel', wel is spr. niet tegen deze tentoonstelling, maar niet om gelden hiervoor te votoeren uit de gemeentekas. Dhr Fraanje be schouwt deze tentoonstelling als een fi- nanciëel sterkei, waar moet het naar toe, wanneer wij deze subsidie schenken. Heeft de gemeente er belang big1? Dhr v. d. Have wijlst op de Tuinbouw- vereon. alhier, die eveneens modewerking verleent en wat er door velen geleerd en voor later leven va.n geprofiteerd wordt. Weth. Vereeke wijst op Bieze linge, dat zeer nauw hierbij betrokken is. Dhr van Win gen is er sterk voor dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1