Mo 1H Maandag 27April 10Ï5 S9e Jaargang Bollenland. BisMilaMl. Uli do Provincie. Brukkers-Exploitanlen OOSTEFtBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Langs Vorstslraat 68—70, Goes Tel.: Reda«tie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Verhoogd tarief. De stemming irr Maart 1903 in Zwitser land over het verhoogd tarief gehouden, is een tegenvaller geweest voor de hee- ren van .het Zwitsersche anti-verhoogd- tarief-comité. Het referendum, dat wil zeggen waarbij het volk zelf stemt, had tot uitslag dat, niettegenstaande de heeren van den Vrijhandel hemel en aarde bewo gen om het volk tegen het verhoogde tarief op te zetten, dit „domme volk" verstandig genoeg was, om met overgroote meerderheid het verhoogde tarief goed te keuren. Dit stukje Zwitsersche geschiedenis zij een waarschuwing voor alle Nederland» sche anti-revolutionaire kiezers, om zich niet 'te laten vangen in het politieke val letje van de liberale heeren van het Anti- Tariefwet-comilé, die niet liet oeconomisch volksbelang schijnen te bedoelen, maar het behoud van Hun politieke standje. De presidentsverkiezing in Duitschland. Gisteren is 't in Duitschland. verkiezing voor een president geweest. Berlijn ver keerde Zaterdagavond reeds in vollen ver- kiezingsroes. Het zakenleven stond geheel stil- Groote fakkeloptochten van zingende mannen, vrouwen en kinderen trokken door de stad, banieren en opschriften' meevoerend, ter meerdere glorie van Hin denburg, Marx of Thalmann- Wanneer twee stoeten van tegengestelde politieke geloofsbelijdenis elkaar ontmoet ten, ontstond er een oorverdoovend gejoel. Soms behandelde men elkaar ook met re volvers, zooals op den Bayerisclie Platz, toen een 20-jarig nationalist een repu blikein neerschoot en twee anderen .ern stig verwondde. Over het algemeen ech ter merkt men weinig, van rustverstoring. Een wijdvertakt communistisch complot. De president van de Fransche repu bliek hoeft aan de gezinnen der slacht offers van den communistischen overval zijn rouwbeklag doen overbrengen. De heer en mevrouw Millerand zijn persoon lijk die gezinnen gaan bezoeken. De be grafenisplechtigheid zal het karakter krij gen Tan een nationale plechtigheid. Het aantal deelnemers wordt geschat op meer dan 60.000. Uit het onderzoek van rechter Bamaud blijkt, dat men met een communistisch complot te doen heeft van wijde vertak king en met een geheel militaire organi satie. Zeker is, dat de communisten van Berlijn en van Moskou in de zaak betrok ken zijn. Een. groot aantal kopstukken van het. Berlijnsche communisme bevindt zich op het oogenblik als bij toeval te Parijs. Uit Boelgarije. Iri Pleiona werden het theater, het stad huis en de stadsbibliotheek door agrari sche communisten in brand gestoken. Tij dens den brand van het theater ontploften' drie bommen. De communist Cossaboff, die volgens de aanwijzingen uit Moskou leider der revo- lutionnairen in het Noorden van Bulgarije zou worden, is Donderdagavond om het leven gekomen. Na. den aanslag werd hij ijverig gezocht, doch het gelukte hem, als vrouw verkleed, naar Varna te ont komen. Hier werd hij echter Donderdag door de politie ontdekt, die het huis, waar hij zich bevond, omsingelde en hem som meerde zich over te geven. Hij begon echter op de politie te schieten, waarop deze bommen in het huis wierp, zoodat dit in brand geraakte. Toen hij, nog steeds als vrouw verkleed, trachtte uit het bran dende huis te ontkomen, werd hij door- de politie doodgeschoten. Alle raddraaiers van den aanslag in Sofia zijn nu onschadelijk gemaakt, zoo seint de oorrespondent van do „Vossische Ztg." uit Bulgarije. Jankoff cn Minkoff zijn dood, Fried- mann zit in do gevangenis en Maneff heeft zelfmoord gepleegd, nadat hij bemerkt had, dat de politie hem op het spoor was. Verschillende leiders van den boeren bond, die na den aanslag in de kathedraal gearresteerd werdén, zijn nu op vrije voe ten gesteld. De medeplichtigheid van den koster staat boven twijfel vast. Hij zal de eerste zijn om voor den krijgsraad te ver schijnen, daar de doodstraf tegen hem is aangevraagd. Korte berichten. De katholieke ministers Poullet en Puzetto zijn in verband met de minister- crisis in België, door koning Albert ten paleize ontboden. Van de Vijvere heeft nl. voor de opdracht bedankt. Naar verluidt is te Saksen tot een uitsluiting in de metaalindustrie besloten, waarbij 200.000 arbeiders betrokken zou den zjjn. Volgens bericht, uit Londen, acht men het aldaar niet onwaarschijnlijk, dat ook Caillaux de volgende maand naar Londen zal komen, om met Churchill over het vraagstuk dor Fransche ✓schuld te onderhandelen. Koningin Mary en koning' George zijn Zaterdag te Londen teruggekeerd. Bij hun aankomst te Dover en later op het Victoriastalion te Londen, vanwaar zij naar het Buckinghampaleis reden, werden zij geestdriftig toegejuicht, waarmede het volk zijn vreugde te kennen gaf over liet volledige herstel van don koning. Volgens een nader telegram uit Wal lace is het mijnongeluk voor wat de men- schenlevens betreft buitengewoon goed af- geloopen. Meldde Reuter eerst, dat alle hoop om de 17 ingesloten mijnwerkers te redden, was opgegeven, thans wordt bericht, dat alle slachtoffers van het on geluk gered zijn. Uitslag der stemmingen der Deputatenvergadering. Op de j.l. Donderdag gehouden Depu tatenvergadering werden uitgebracht voor lste voorzitter C. C. 866 stemmen, waar van 704 op den heer H. Colijn, 91 op Mr J. A. de Wilde, 22 op Mr V. H. Rut gers, 14 op Prof. H. Visscher, 11 op Prof. Diepenhorst, 7 op A. W. F. Iden burg, 4 op J. Schouten, 3 op Mr H. Bijle- veld, 3 op H. do Wilde, 2 op Prof. Anema, 1 op Mr Th. Heemskerk, 1 op J. J. C. van Dijk, 1 op Mr Fabius en 1 op Mr Bruch, zoodat de heer Colijn als lste voorzitter is gekozen. Voor 2e voorzitter waren uitgebracht 828 stemmen, waarvan 516 op Mr ,T. A. do Wilde, 65 öp Prof. Visscher, 51 op J. Schouten, 48 op A. W. F. Idenburg, 40 op Prof. Diepenhorst, .37 op Mr V. H. Rutgers, 10 op Dr E. J. Beunier, 6 op Mi- Th. Heemskerk, 6 op C. Smeenk, 4 opMrH. Bijleveld, 2 op Mr Croles, 2 op Ds Deth- mers, 2 op J. J. C. van Dijk, 2 op Duy- maer van Twist, 2 op Mr Gerbrandy, 1 op Zijlstra, 1 op Ds Hofstede, 1 op War- naar, 1 op Mr Dambrink, 1 op Mr Koppc, 1 op J. Batema, 1 op Van der Wal, 1 op Mr Bruch, 25 blanco en 2 van onwaarde. Zooflat gekozen is als 2e voorzitter C. C. Mr J. A. de Wilde. Voorzitter Dr A. Kuyperstichtinguit gebracht 833 stemmen, waarvan 809 op den heer H. Colijn en 24 op, den heer A. W. F. Idenburg, zoodat de heer H. Colijn als voorzitter is gekozen. Penningmeester Dr A. Kuyperstichting: uitgebracht 823 stemmen, waarvan 792 op den heer De Monté verLoren en 31 op den heer Van Djjk, zoodat de heer De Monté verLoren als penningmeester is gekozen. Terugzending Gemeente- begrooting. Gedep. Staten hebben de begrooting der gemeente Maastricht teruggezonden, naar aanleiding van twee daarop geplaatste posten, welke niet de goedkeuring van Ged. Staten konden wegdragen: le. de uitgaven voor het afzonderlijke afdruk ken en verspreiden der notulen in het Advertentieblad; 2e. de wijze van bereke ning der posten van liet openhaar onder wijs. Daarop werden door de gemeente in mindering gebracht de haten die zij ontvangt door het verhuren van lokalen in onderwijsgebouwen voor andere dan onderwijs-doeleinden (turn- en gymna stiekclubs, enz.). Waarschijnlijk wordt ge vreesd dat de uitgaven voor het openbaar onderwijs kunstmatig worden gedrukt en dat daardoor het bijzonder onderwijs me de schade zou lijden- Het Troelstr a-o o r d- Naar „Het Volk" verneemt, heeft een milde geefster, die ongenoemd wil blij ven, een stuk grond van hier H.A. te Beekbergen op de Veluwe geschonken aan het N. V. V. ten behoeve van het Troelstra- oord. De voorbereidingen voor de stich ting van een gebouw zijn in vollen gang. A.-R. en Vrijheidsbond. De A.-R. partij hield vorige week een mooie Deputatenvergadering. Maar tegen over den Vrijheidsbond zal ze het toch moeten afleggen, vreest de N. L. C. Deze Bond houdt Zaterdag 2 en Zondag 3 Mei een algemeenè vergadering. Be halve de gewone onderwerpen komt op de agenda ook voor een gemeenschappe lijke thee, een gemeenschappelijke maal tijd en zeker vanwege do godsdienstvrij heid waarvan Mr Drcssclhuijs verleden jaar zoo roerend sprak, op Zondagmorgen een autotocht. Bovendien zal ook nog een filmwerk „De Vrijheid"- worden ver toond, speciaal voor don Vrijheidsbond vervaardigd, en dat naar ik vermoed zal moeten dienen om het onvrijzinnige en onverdraagzame optreden van de liberalen in de vorige eeuw in beeld te brengen. Nieuwe torpedoboot jagers. De minister van marine heeft, na ge houden inschrijving, aan Burgorhout's Ma chinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam den bouw opgedragen van twee torpedo- bootja'gers, gelijk aan den op deze werf reeds onderhanden zijnden iorpedohoot- jager Evcrtsen. A11 r lei. De Holland-Indië vliegers zijn Zater dag op Houtrust bij Den Haag gehuldigd. Er waren 20.000 belangstellenden. Vooraf ging een zegetocht door de stad. Stukken voor üen Gemeenteraad van Goes Werkverschaffing. De werkverschaffing vordert dit jaar de volgende uitgaven: demping der sloo- ten. langs den Stationsweg f6964.35Vz of afgerond f7000; verbetering speelter rein school A f 201. Waar de werkverschaffing den laatsten tijd een jaarlijks terugkeerend verschijnsel is te noemen, moet het niet wenschclijk worden geacht, de daarmede verband houdende uitgaven te bestrijden uit de buitengewone middelen, tenzij vaststaat, dat productief werk is verricht. Gedeelte lijk mag de demping van slooten o.i. als zoodanig worden aangemerkt, daar de verkregen oppervlakte gedeeltelijk als tuingrond zal worden verhuurd. Volgens de gemaakte berekening zal de jaarlijk- sclie opbrengst zijn f 33.25, hetgeen, be rekend naar de penning 20 een kapitaal vertegenwoordigd van f 665 of, naar be neden afgerond f650. Deze f -650 kunnen op den kapitaaldienst worden gebracht en to zijner tijd door geldleening1 gedekt. Er blijft dus uit de gewone middelen to dekken wegens slootdemping f 6350 en wegens speelplaatsverbetering f 201, totaal f6551. Het Burg. Armbestuur heeft besloten, hierin f 2500 bij! te dragen, waarvoor een woord van dank wel op zijn plaats is. Bij de samenstelling der gemeente- begrooting voor dit jaar is rekening .ge houden met de hiervoren reeds bespro ken wenschelijklieid om de uitgaven voor werkverschaffing, voorzooveel zo niet productief zijn, te bestrijden uit de ge wone middelen, en wel door den post voor onvoorziene uitgaven uit te trekken tot een bedrag van f 7136.81i/a- R Wi. stellen voor, hiervan de resteerende f 4051 af te schrijven voor het aangege ven doel. Verhuren van tuingrond. Door de demping der slooten langs den Stationsweg is een niet onbelangrijke op pervlakte grond verkregen, welke in haar geheel voor het verkeer niet noodig is. B en W. stellen voor, deze aan do eigenaars of bewoners van de aldaar staande woningen, elk voor de breedte van zijn perceel, te verhuren voor den tijd van 10 jaar voor oen huursom van f0.25 per strekkenden meter, met een maximum van f5 per jaar per afzonder lijk verhuurd gedeelte, onder voorwaarde, dat de verhuurde gronden van den weg zullen worden afgescheiden door een voudige hekwerken, door de gemeente op kosten der huurders te plaatsen. Verschillende eigenaars en bewoners van huizen aan den Stationsweg hebben zich tot deze huur bereid verklaard. En-, kelen stellen de conditie dat, n(u de bruggen zijn opgeruimd, de recognitie zal vervallen, welke door hen „bruggeld" wordt genoemd, doch slechts een ver goeding is voor het recht van uitweg en dus van het al of niet aanwezig zijfn van een brug onafhankelijk is. Niet alleen om die reden dient de recognitie reeds te worden gehandhaafd, doch tevens om dat, werd aan het verzoek voldaan, de inkomsten der gemeente in verschillende gevallen vermindering in plaats van ver hooging zouden ondergaan. De totale opbrengst wordt geraamd op f33.25 per jaar. Leermiddelen en schoolmeube- len R.K. Meisjesschool. Het bestuur der R. K. Meisjesschool alhier verzoekt om krachtens het bepaal de bij artikel 72 der L.O.-wet 1920 voor die school beschikbaar te willen stellen een totaal bedrag van f705.25 benoodigd voor de aanschaffing van leermiddelen cn schoolineubelen. B. en W. stellen inwilliging voor. Gemeen te-visoli water. B. en W, stellen voor thans opnieuw te besluiten liet, gemeentelijk vischwater niet te verpachten, doch hen voor den tijd van een jaar te machtigen vergunningen te vcrlcenen a f 1.50. Slootdemping aan de Westwal. ,De hoeren J. M. van Riet en C. H. Blanker verzoeken om een bijdrage uit de gemeentekas -in de kosten van dem ping van een gedeelte sloot aan den Westwal. Adressanten hebben, zoo schrij ven B. en "Wt, dezen grond eenigen tijd geleden gekocht met de bedoeling dien weder te verkoopen als bouwterrein cn zijn spoedig daarna tot demping over- gegaan. Bij het maken hunner bereke ningen hebben zij vanzelf met de kosten der demping rekening gehouden én het gaat niet aan om achteraf aan de ge meente om een bijdrage te verzoeken. Op grond van bovenstaande stellen zij voor, afwijzend op het verzoek te be schikken. 'Verbetering Brandweer-materiaal. Daar de motorspuit der brandweer den laatsten tijd minder goed functioneerde, hebben B. en W. een deskundig onder zoek doen instellen, waarbij gebleken is, dat de motor ernstige gebreken vertoont, Bovendien is hij van verouderde con structie, zoodat herstelling onmogelijk is, daar de onderdeelen sedert lang niet meer worden vervaardigd. De N.V. „Brandspuitenfabriek v.li. A. Bikkers en Zn." te Rotterdam, biedt aan, de spuit te voorzien van een nieuwen 4-cylinder- benzinemotor, voorzien van hoogspan- ningsmagneet en carburateur, geplaatst op het bestaande chassis met overkap ping enz. voor f1975. Voorts stelt de Brandweerdirectie voor om nog over te gaan tot aanschaffing van eenig materiaal, n.l. 150 M. slang 2 voor de bouwplaats I en II, voor de som van f 225, 100 M. slang 21/2 voor de motorspuit f170, 1 kraansleutel 1' 12.50, waterdichte kleeding voor de pijpi- leiders f 100, kosten totaal f2482.50, of afgerond f2500. B. 'en Wi. kunnen zich met een 011 ander vereenigen. Genoemde Directie stelt verder nog voor, een installatie aan te schaffen, waardoor het mogelijk zal zijn, de motor- Spuit water te doen zuigen uit het bui zennet der waterleiding en aan te bren gen een cenlrale alarmschelinrichting ten huize van hare 5 leden, te bedienen vanaf het politiebureau. s Tegen het eerste heeft de Directeur der Waterleiding-Mij. „Zuid-Beveland" over wegend bezwaar, zoodat daarop dus niet verder behoeft te worden ingegaan, het tweede achten B. en W. niet alleen niet noodzakelijk, doch bovendien is het nut twijfelachtig. Gemeente-gasbedrijf. Nu bij Kon. besluit is uitgemaakt, dat de bedrijfsbegrootingen het karakter dra gen van een bindend crediet, en het bij Raadsbesluit van 22 Februari 1924 vast gestelde art.6 b der verordening op het beheer van het Gasbedrijf dus niet voor goedkeuring vatbaar is, hebben Bi. en W. een nieuw besluit tot wijziging dier verordening ontworpen, waarbij aan deze uitspraak wordt tegemoet gekomen, doch zooveel mogelijk wordt vermeden, dat het bedrijf daarvan nadeel zal ondervin den. Subsidieering bijz. bewaarscholen. Bij de vaststelling van het Raadsbe sluit van 11 Dec. 1924 tot wijziging der verordening, regelende de subsidi eering der bijzondere bewaarscholen, werd niet gedacht aan de mogelijkheid dat .ook deze soort scholen nog leerlingen zouden tellen, afkomstig uij andere ge meenten. Sedertdien is evenwel gebleken, dat er nog een negental hier schoolgaan, wier ouders buiten Goes zijn gevestigd. Daarom stellen B. en W. wijziging dei- verordening voor. Subsidie-verzoek.. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op het adres der Ned. Mid dernachtzending-vereen. om subsidie uit de gemeentekas. De Raad heeft zich nam. reeds eenige malen gesteld op het standpunt: a. dat het een onmogelijkheid is, tal van vereenigingen, hoe nuttig haar doel ook moge zijiu te subsidieeren; b. dat het niet gewenscht is vrijwillig uit breiding te geven aan het tegenwoordig in zwang zijnde stelsel van afschuiving van financieele lasten van het Rijk op de Gemeenten. Uitgifte van grond in pacht. De heer F. C. A. Hoornick verzoekt om in pacht te mogen hebben een stuk grond aan den Oosthavendijk (Roosjes- hof) groot plm. 600 vierk. M. B. en W. stellen voor 0111 met opzegging der pacht van dat gedeelte aan de W.ed. G oversKnuist den gevraagden grond voor den tijd van 10 achtereenv olgen de jaren, ingaande 1 Mei 1925, aan adres VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 P r ij s der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Rij abonnement belangrijke korting. sant in onderhand sche pacht te geven tegen een pachtsom van f 25 p. vierk. M. per jaar en onder nadere voorwaarden De grond in de voormalige Zoute Vest was tot 31 Deo. 1924 krachtens openbare verpachting verpacht voor f125 per jaar. B,ij de gehouden nieuwe open bare verpachting was het hoogste bod slechts f 65 per jaar, reden waarom R. en W. oordeelden niet te kunnen besluiten tot gunning, doch meenden te moeten afwachten of zich wellicht andere gega digden zouden opdoen. Thans hebben zich twee personen aan gemeld, 11.1. de heer M. Landman, die voor een stukje van plm. 25 roeden (plm. 325 vierk. M.) biedt, f0.50 per roede of plm. f 12.50 per jaar en de heer A. .Tobse, die voor de rest wil betalen f 90 per jaar, zoodat de opbrengst zal zijn i 102.50 p. jaar of weinig minder dan vroeger werd ontvangen. B. en Wj. stellen voor hierop* in te gaan. Plaatsing benzinepomp op ge-- meentegrond. De N.V. „Acetylena" te Rotterdam ver zoekt om een benzinepompinstallatie te fnogen plaatsen op gemeentegrond aan den Keizersdijk. Bi. en W„ stellen voor de gevraagde vergunning tot wederop- zeggens te verleencn onder voorwaarden. In-gebruik-geving grond. Bij besluit, van 30 Augustus 1917 werd aan do heeren J. A. Wilton van Reede en G. Gcijsen tegen betaling eetier jaarlijk- sche retributie van f0.25 per centiare tot wederopzegging in gebruik gegbven een stuk grond, deel uitmakende van het Bleekerstraatje, groot 105 c.A. Sedert dien is op het achterliggende terrein de nieu we bewaarschool van de Vereen, voor Clir. Bewaarschoolonderwijs gebouwd en maakt ook die vereeniging van bedoeld stuk grond gebruik. B. en Wl. stellen voor deze vereeniging als derde gebvuikster aan te wijzen. Het beste geneesmiddel voor een trage lever, schele hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Fos ter's Maagpillen. Deze pillen regelen de vloeiing der gal van de lever naar de in gewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maagpillen verzekert goede werking van lever en ingewanden, en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte ge zondheid. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. (12) Kamer van Koophandel v. do Zeeuwsche eilanden. Vrijdag 1 Mei des avonds te kwart voor acht houdt de Kamer van Koophandel en Fa.- brieken voor de Zeeuwsche eilanden eeai openbare vergadering ten stadhuize te Middelburg, waarin O'.a. aan de orde zal komen de verkiezing van een voorzitter der kamer wegens ontslagname van den heer Jos van Raalte als zoodanig. Verder zal worden behandeld een voor stel van heit Bureau om naar aanleiding van het door de rechtbank gevraagd ad vies, betreffende de aanvrage van J. J. Franke, commissionair te Hcinkenszand, om benoemd te worden als makelaar in onroerende goederen, te berichten., dat er volgens de Kamer geen beletselen zijn om tot beëediging als makelaar over te gaan. De vraag, of het aanstellen van makelaars in onroerende goederen op, Zuid-Beveland gewenscht is, kan de ka mer volgens het bureau buiten beschou wing laten. Na het vaststellen van het jaarverslag, zullen te 9 uur'ter vergadering komen de heeren A. P, F. Duijhstee en L, P- J, M. Truffino, resp. wnd hoofdinspecteur der posterijen cn chef der afdeeling postdienst aan het hoofdbestuur der posterijen, die door het bureau ziju uitgenoodigd de be perkingen bij den postdienst te komen toelichten. -Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot burgemeester van Koudekerke H. P„ baron v. d. Borch tot Verwolde va.n Vorden; Boschkapelle: J. Truyman; Stoppeldijk R. L. de Wael. Zooals bekend, staat de Noordkust van Noord-Beveland, met name het ge deelte bij den Onrustpolder, steeds bloot aan hevige aanvallen van de zee. In verband daarmede is do toestand eenigen lijd geleden bij laag water opgenomen door den Commissaris der Koningin in Zeeland met leden van Ged. Staten en den hoofdingenieur van den Prov. Water staat. J.l. Vrijdag is dat bezoek bij hoog water herhaald. (M. CL) Bond van Waterb. Ambte naren in Zeeland. Vrijdag werd te Middelburg de voorjaarsvergadering van genoemden Bond gehouden, die matig was bezocht, onder voorzitterschap van den heer M. P. de Looff te Goes. De rekenin-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1