DE ZEEUW TWEEDE BLAD. TWEE BROEDERS L-. Onderwijs. Allerlei Ingezonden Stukken. FEUILLETON. 19) (Slot.) CRPKttbAAN VAN VRIJDAG 24 APRIL 1925. No. 172. Breede Watering bewesten lerseke. (Slot.) Dhr in 't Anker vraagt of het Bestuur nog tot sluisbouw te Schore zal over gaan. Dan pas zal het delf werk resul taat opleveren. De polder slaat nog oen gok figuur, nu er in 1925 noig met het water getobd moet worden. Andere pol ders zijn ons in dezen ver voor. De voorz. zegt, dat om advies gevraagd is aan den Bond van Waterschappen. Vo- rigcn Dinsdag is Ir Verhoeven, de ad viseur van dien Bond, hier geweest. Deze zal do zaak in studie; nemen cn zal nog eens terugkomen. Ben schriftelijk advies zal dan inkomen en in do Augustus- vergadering behandeld worden. Dhr van '1 West ei mie zeg,t, dat men onk te. voel water kan laten wegjloopen. Dp voorz. zegt, dal daartegen steeds bijl oen sluis maatregelen genomen worden. Dhr Q. Tiimpe vraagt, of het water te Schore mu werkelijk hooger staat dan elders in den polder. Dat moet toch beoordeeld worden, eer men tot zulk een groot werk als sluisbouw overgaat. Dg voorz. zegt, dat ook dit juist in onderzoek is. Onderzocht moet nu wor den, of het voordoeliger is het water te laten wegloopen dan wel wegmalen. De burgemeester van Schore vraagt nog naar de motieven van weigering door het Bestuur om een wegberm in Schore te herstellen. De voorz. dient van ant woord. D|0 polder onderhoudt alleen pol-' der wegen en polderslooten ,geen drink putten en gemeentewegen. Din Q. Trimpe wijst op de verontreini ging van het polderwater door het spoel water van de jamfabriefc. Dp voorz. zegt, dal con Inspecteur van de Volksgezond heid het verontreinigde water in onder zoek heeft. De Jamfabriek zou verplicht worden installaties aan te brengen om die verontreiniging tegen te gaan. Tweemaal is reeds proces-verbit,al opgemaakt en de noodige brieven zijn verzonden. Maar do hreren van die fabriek geven geen gehoor, Dhr Lenshoek ziet in processen-verbaal goen heil. De polder is toch niet verplicht ciat vuile water te aocepteeren? Kan in die richting niet worden opgetreden? Dhr Foley uit lerseke zou willen voor schrijven het aanleggen van een leiding rechtstreeks naar den watergang in Tee- kenburg. Op voorstel van den lieer Lens hoek zal het. Restaur zich wenden tol Gedep. Staten over dezen onhoudbaren toestand. Daarna sluiting. Op deze vergadering waren aanwezig, 89 personen, uitbrengend 119 stemmen. Tragisch. Te Koewacht overleed op denzelfden dag een echtpaar, dat 5(i jaar gehuwd was. Slechts enkele uren na den man stierf de vrouw. Zij werden in hetzelfde graf begraven. Vllssingen. liet hospitaalkerkschip „De Hoop" is gisteren hier aangekomen. De commissie voor de financiën uit don gemeenteraad betreurt het voor stel tot verhooging van het vermenig- vuldigingscijfer in den tegenwoordigien, voor belastingverhooging ongunstigen tijd. Zij zou gaarne zien, dat R. en W. alsnog hun berekening nader overwogen, ten einde oen verhooging van het vermenig vuldig ingscijf er te vermijden. Goes. Voor de benoeming van een scheikundige aan den Keuringsdienst van Waren voor het Keuringsjgëbiod Goes bieden B. on W. aan de volgende aanbe veling. Dach zonder een doorn in hel vleesch, leeft er, geloof ik, geen enkel wandelaar naar gion. Ik behield dan ook steeds een zeer scherpen doorn in mijn broeder. Soms maakte hij mijn vrouw en mijn kind ver vaard, wanneer hij beschonken aan de deur kwam en met dreigementen een gift cischte. M.eer dan eenmaal heb ik van het mijne bijgedragen, om hem de schande te besparen van buiten de deur te worden gezet. De maat was vol en Gods lankmoedig heid jegens mijn broeder ten einde. Onder de ruwste omgeving te zijn, was zijn lust en leven. Zoo was bij werkzaam aan het heiblok, toen een der touwen brak, waar- Imee het vaststond. Hoe het nu geschied is, kan ik niet juist zeggen; dit weet ik, dat bij den val mijn broeder getroffen, en hij. meer dood dan levend werd te huis gebracht. 11c heb geen lust om de vreeselijke too- n celen te beschrijven, die ik- de twee dagen, die hij daarna nog geleefd heeft, heb bijgewoond. Het is "hartverscheurend een verstokten zondaar de eeuwigheid te zien Ingaan, vooral wanneer het ons eigen vleesch en bloed is. En nu eindig ik. Ik heb in niets an ders te roemen dan in den Heere en in Zijn vrije, souvereine genade en van mijzelven te getuigen, dat ik een beder ver gebleven ben en de aanbiddelijke Ontfermer er alléén de eer van hebben 1. de heer P. Post, Onder-directeur van den Keuringsdienst van Waren in Fries land te Leeuwarden; 2. de heer Dr E. Th. Leemans, oud-scheikundige aan den voormaligen keuringsdienst van voedings middelen te Rotterdam en bij de N.V. Chemische fabriek „Glim" te Rotterdam, wonende te Haarlem. Baarland. Bij Kon. besluit is aan deze gemeente een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van f3500 ter verstrekking aan de in die gemeente werkzame vereeniging, uitsluitend werk zaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een land arbeider benoodigd bedrag voor de ver krijging van een plaatsje. Kattendijke. In de Woensdag gehouden raadsvergadering werd voorlezing gedaan van de door den bouwkundige opge maakte begrooting voor het maken van een kei straatweg en wel op f5800. De voorz. deelde mede, dat die post niet te hoog is geraamd. Wethouder Ilunders- marek vindt die f 1000 te hoog en wil aanbesteding houden. De burgemeester wil eerst uitgemaakt zien of de weg met keien moet worden bestraat, daarna aan besteden. Met 3 thgdjii 2 stemmen wordl besloten geen keibestrating te nemen. Als lid Burg. Armbestuur treedt af de heer M. Wisse. De voorz. leest voor een uittreksel uit het. verhandelde voor de verpachting der gronden en was daar besloten geen schatting nooclig was. Hij is van meening dat er niets is gebeurd dat niet in den haak is en waarschuwt er voor iemand uit een college te gooi en, die jaren belangeloos de zaak heeft gediend. Besloten wordt dat na deze verpach ting geen pachters meer lid van het burg. armbestuur mogen zijn. Tot lid van het burg. armbestuur wordt met 4 tegen 1 stem de beer M. Wisse Sr. herkozen. lerseke. Bij nader onderzoek der po litie is^ aan den dag gekomen dat do dief stal bij Glorum niet de eerste is geweest, maar dat bij voornoemden persoon nu reeds 4 maal Zondagsnamiddags is inge klommen en geld ontvreemd. Ook bijl an dere inwoners der Noordza.ndstra.at werd geld vermist en ook dit is tot klaarheid gekomen. Volledige bekentenis is afgelegd door de betrokken knapen. Deze zulten aan de Justitie voorgeleid worden. De kreeftenvisscherij' gaat tamelijk goed. De vangst is bevredigend. De prijs is iets teruggeloopen en op f 2 per k.g. gebracht, cle aanvoer van buitcnlandsche kreeft is hiervan de oorzaak. De kwali teit der laatstgenoemde is zeer goed en do aanvoer is groot. Ook de rogvisscherijl is begonnen en de vangst is dit jaar goed, in tegenstelling met verleden jaar, loe.n die zeer slecht was. De kwaliteit laat niets te wenschen over en de priji- zen zijn zeer goed. Souburg. Donderdag had een algem. vergadering plaats der coöp. Boerenleen bank. De voorz. W. Loiuvorse opende do vergadering. Uit do presentielijst blijkt, dat aanwezig waren 74 leden. Uit het verslag van den kassier J. C. de Hamei- bleek het volgende over het boekjaar 1924: Inhoud der kas op 31 Dec. van het vorig jaar f 6398.82, ontvangen spaargel den f 116928.07, terugbetaalde voorschot ten f 16952.59, ontvangsten in loopende rekening a. van de medeleden f57595.19, b. van de Centrale Bank f 138722.11. Te rugbetaalde spaargelden f 107857.76 gogo ven. voorschotten f 29050, uitgaven in loopende rekening a. aan medeleden f60711.12, b. aan de Centrale Bank 1 129845.02. De Balans wees in actief en passief een bedrag aan van f 163526.07, het saldo of de winst van dit jaar bedraagt f476.35, hot aantal leden 141. Tot bestuurslid werd herkozen dhr Wi. Louworse. Tot lid van den Raad van Toezicht dhr J. Kodde. Tot plaatsvervan gende leden dhrn. P. Arendse Sr. en zal, wanneer de arme trommelslager de kroon aan de voeten van het Lam zal mogen nederleggen; want noch hij, noch iemand 'heeft een draad aan het witte kleed toegevoegd, waarmede hij zal aan zitten aan de Bruiloft des Lams. HOOFDSTUK VIII. En hiermede zijn wij aan het slot gekomen van het verhaal, hetwelk de oude trommelslager ons zelf heeft mede gedeeld. Hij is reeds voor eenige jaren den weg vaïi alle vleesch gegaan, en zijn geliefde Keetje is hem spoedig in do eeuwige ruste gevolgd. Jaren achtereen bleef hij in denzelfden werkkring, totdat de ouderdom 't nood zakelijk maakte, dat hij zijn arbeid staakte. Drie maanden was hij aan zijn woning gebonden, zich in lvet blijde voor uitzicht streelende, dat hij weldra zijn goinakkelijken ziekenstoel, hem door zijn beminden patroon bezorgd, zou verwisselen met de plaats, die zijn Goël voor 'hem hierboven had bereid. Hij mocht in die dagen zeer veel van den Heere genieten, en niet zelden was zijn stilte woning vol van dat volk, dat niet tot de wereld behoort. Hoewel zwak naar het lichaam, schoen, met het afnemen zijner krachten, de geest vaardiger te worden en was het 'Soms, alsof zijn gereinigde ziel wor stelde om ontboeid te worden; en dan riep hij vaak in blijde verrukking uit: „O, die vrije, die souvereine genade! Mij, den grootsten der zondaren, mij uit verkoren, van eeuwigheid geliefd, tot een toonbeeld gesteld van vrije genade, en dat alleen om 't eeuwig welbehagen! O, eeu wig wonder 1" F. Wisse. Het presentiegeld werd vastge steld op f 109. Aan het einde deelde de voorzitter mede, dat er in 1924 14 nieuwe leden bijkwamen. Naar aanleiding hier van zou spr. willen optaerken, dat het over het algemeen niet gewenscht is, dat men wacht om lid eener bank te Worden, totdat men haar noodig heeft. Vooral jonge landbouwers moesten zich direct bij onze bank aansluiten. In ver band met strengere eischen van de Cen trale Bank inzake zekerheidsstelling van den kassier moest de borgstelling van den kassier tot. f5090 verhoogd wor den. Terneuzen. Dinsdagmiddag hield de boerenleenbank onder voorzitterschap van den heer D- J- Dees hare gewone jaai- lijksche algemcene vergadering. In zijn openingswoord deed de voorzitter uit komen, dat de bank in het afgieloopen jaar wederom in alle- opzichten is toe genomen en prachtige resultaten heeft opgeleverd. Het ledental steeg in 1924 van 418 tot 444, het aantal spaarreke ningen van 647 tot 807, cle voorschot rekeningen van 28 toit 43, terwijl de loopende rekeningen terugliepen va.n 347 naar 341- Do omzet bedroeg in het a.f- geloopen jaar ruim 19 millioen, tegen 1-3Vs millioen in 1923- Op het oogpnblik komen er in de boekon 1266 rekeningen met een saldo voor. Verder gjaf de voor zitter- een klein overzicht van de resul taten van de Centrale Bank over het afgjeloopen jaar, waaruit bleek, dat een winst is gemaakt van f650.939.24, waar van voorgesteld wordt f50434.23 af te schrijven o,p hot nieuwe kantoorgebouw en f9 265 69 op meubilair, waardoor dit tot op f 1 zal zijn afgeschreven. De re serve der Centrale Bank zal daardoor slij'gen tot f 1.764.214.18 Uit de rekening der plaatselijke bank blijken o-.m. de volgemoe ontvang sten; Spaarbank f 1.364.816.83*/2> Voor schotten f 63-043.72, Loopende rekening 17 815.448.46, Renten f 125.643.821/2 en Provisies f7431. En uitga,ven; spaarbank f 1.133.796.821/2, Voorsch, f448.447.03, 1.nopende rekening f7.774.874.22 en Di versen f28.874.42V2- De balans per 31 December 1924 geeft de volgende cijfers aan; Bezittingen: Kas f 47.713.98V2, Voor schotten f 784.617.91i/2> Loopende reke ning f 1584413.94, Roerende en onroe rende goederen 1' 34-465-55]/2- Schulden; Spaarbank; f 1.663.190.171/2 Loopende rekening f 762284.31, Reservefonds f 13.698.841/2 en Winst f 12.038 Oö1/* (waard, de res. stijgt tot f 25-736 91). De heeren D J. Dees en L. de Feyter Huyssen werden met. bijna algemeen© sl. herbenoemd tot leden van het bestuur, evenals de heer R. J. Scheele, lid van Jon Raad van Toezicht- De kassier werd wederom bijl accla,- mutie voor vier jaren herbenoemd. De bestaande regeling omtrent, diens bezol diging werd gehandhaafd. Het maximum bedrag dat in depot mag worden genomen werd gebracht op zooveel maal f8000 als het aantal leden der bank bedraagt Voor dien was dit f5000 maal het aan tal leden. Daarnja werd door den kassier éen inleiding gehouden over de boerenleen banken. Deze behandelde oi.m. lo liet ontslaan der boerenleenbanken; 2o. De soliditeit van de plaatselijke boerenleen bank; 3o. De verhouding Van tie plaatse lijke bank tot dei Centrale Raiffoisenba.uk, het ontstaan en de soliditeit van deze; 4e. De- handelingen welke de plaatselijke bank vcor hare leden verricht. Aan bet slot zijner inteidin» gaf bij de leden ernstig: in overweging bij 'hunne financië.ele aangelegenheden zooveel mo gelijk gebruik te maken van hun cige.n instelling, waardoor zij zoo soiled en goedkoop mogelijk worden geholpen. Aan den spreker werd dank gebracht, vcor zijne duideljjko uiteenzetting. Aan het eind der vergadering legde de voorzitter er nog den nadruk op, dat de leden voorzichtig moeten zijn met zich te storm aan minder goede geruchten, welke soms over de bank do rondo doen. Meermalen Dachten bcoze tongen onze Deze en dergelijke ontboezemingen had bij veel, en gewis, menigeen moest ge tuigen, dat het daar een voorportaal des hemels was. Op zekeren avond had hij velen van zijn vrienden om zich heen. Hij was bi zonder levendig gesteld en had voor ieder een woord. D|an was het vooral zijn woord: „Houdt u toch laag bij den weg; zorgt, dat gijl uw kleed van oot moed en nederigheid niet bezoedelt; ver heft u vooral niet op uw ontvangeno genade en waakt tegen geestelijken hoog moed, die de kanker is aan het leven des geloofs." Dan weder was het: „Houdt toch vooral uw voorgangeren in eere en vergeet nooit ze in uwe voorbede te gedenken; draagt ze in hun zwakheden,, want ze dragen hun schat "maar in een aarden vat, en vooral: hebt vurige liefde tot elkander; draagt elkanders laslen en vervuR alzoo de Wiet van Christus." Wanneer hij een poosje had gerust, 'begon hij weder en zeide: „Nu, vrienden! mijn tijd kort op. Aardsche goederen heb ik niet te vermaken, want die heb ik niettoch heb ik in mijn testament mijn beschikkingen gemaakt omtrent hetgeen ik bezat. Ik heb mijn vrouw vermaakt aan mijn Bloedvriend, die de erfenis aanvaard en mij beloofd heeft, dat Hij haar Man zoude zijn; en mijn kind heeft Hij eveneens als het Zijne aanvaard, zoo dat beiden goed bezorgd zijin. Ba al het arme volk van God laat ik Item gerust achter, want hunne namen staan op Zijn heilige borstlap en zijlm in Zijne handpal men gegraveerd. Bn nu zullen wij ras scheiden, maar wij zullen elkander weder zien, en dan, vriendenzal ik met Mirjam solidie en bloeiende vereeniging in dis- crediet te brengen en acht hij het in voorkomende gevallen het meest verstan dig, eerst te informeoren bij den kassier de leden van het bestuur of van den raad van toezicht.. Enkele oud-leden, die aan dergelijke lcoze geruchten het oor leen den, betreuren het thans, niet opnieuw als lid te- kunnen worden toegelaten. Het bestuur huldigt het standpunt, dat een vrijwillig- uitgetreden® niet meer wordt aangenomen. Avondschool voor N ij v e r- heidsonderwjjs te M i d d e 1 b u r.-g. Onder leiding van den heer P. Dumon Tak, voorzitter der Commissie van toe zicht op de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs, werd op Donderdag 1.1. in het gebouw der Ambachtsschool de eindvergadering gehouden en den leer lingen medegedeeld dat bevorderd zijn van de eerste naar de tweede klasse: An- theunisse, J. P. Bosdijk, J. W. Buijs, P. Cornelisse, F. Dirks, J. Dingemanse, G. J. van Doornum, J. C. van Dijk, C. Gillissen, L. C. Gutteling, M. van Helleman, J. C. Héndrikse, J. Hendrikse, P. Janse, A. Ja cobs©, W. Joziasse, W. Jongepier, J. Klap, -C v. Lnngeraad, G- v. Loo, H. J. Markus- se, A. J. Mesa, P. Moeleker, W. Moeleker, P. Molhoek, P. Neve, J. J. Pauwe, W. .1. Peliet, C- H. Polderman, L. C.' Poot, J. Poortvliet, J. L. R. van Hecke, A. C. van Riel, J. de Schrijver, L. J. Stevense, W. A. Streefkerk, P. A. Torbijn, P. Wal raven, C- A. van der Weel, P. Willems, A. Wondergem, P. D. de Zeeuw, C. J. U. Zeijger, P. Zoutervelle, allen Middelburg; C. Joosse, Arnemuiden, L. Suurmond, Ga- pinge, D. C. Klaasse en A. de Priester, beiden Koudekerke; P. Dellebeke, Nieuw en St. Joosland; E. P. Davidse, St. Lan rens, A. Clarisse en A. de Poorte, beiden Serooskerke, W. A. Goedhart, P. de Kam en J. de Nooijer, alten Oost- en West- Sonburg, C. Verton, Veere. Acht leerlin gen werden niet bevorderd. Van de tweede naar de derde klasse werden bevorderdW. C. Baas, G. Boon, B. J. Buijs, K. Cornelisse, D. J. van Daa- len, W. Dijke, A. Grootjans, J. M. Janse, M. Janse, M. Maas, H. J. Meulmeestcr, J. Minderhout, F. Moons, A. Poortvliet, J. J. Bisseeuw, H. Remijn, ,T. Timmermans, J- Th. H. Verheijke, P- de Visser, H. P. Won dergem, L. Wouters, A. Zwiglman, allen Middelburg; P. Boone en H. Poortvliet, Arnemuiden; P. Besuijen, W. J. Gans, Chr. .Tobse, alten Koudekerk©, J. Davidse, St. Laurens, W. Willems, Oost en Wesi Souburg, F. Halm, A. de Nood, J. Roeting, alten Veere, E. Dourleijn, J. Passenier, P. Steijn, allen Domburg. Zes leerlingen wer den niet bevorderd. Van de derde naar de vierde klasse wer den bevorderd: W. v. Beveren, G. Dam man, J. Joosse, J. H. Joziasse, A. de Kam, A. de Klerk, J. de Klerk, A. Leger stee, W. P. Minderhout, J. Roose, J. Rood, C. Sturm, J. Tevel, J. Verrijzer, C. Vroeg- op, P. M. Westdorp, allen Middelburg, C. Boone, J. Meertse, K. de Nooijer, Adr. la Soe, Arn- la Soe, allen Arnemuiden, L. Dingemanse, Gapinge, J. Alewijnse, F J. Leenders, C. Lubsen, J. Stoppels, allen Koudekerke, W. Verbeek, St. Laurens, J Maas, H. Mijnsbergen, P. Verhoeff, allen Oost en West Souburg en J. .Tobse, Kou- tegelijk op mijne trommel slaan; dan gaan de zangers vóór, de speellieden achter, in het midden de trommelende maagden, alten in witte kleederen, met de palm takken in de hand, de gouden harpen tok kelende; dan zal de beminnelijke Koning eeuwig in hel midden zijn, en dan ja. dan zullen wij' ons ha,rt aan Hem op halen." v Wij zaten en stonden met tranen van blijdschap rondom zijn ziekenstoel, die terecht een predikstoel was. Toen zat hij ©ven stil en zeide: „Laat me nu mijn laatste pijpje nog eens rooken." Aan zijne begeerte werd vol daan; hij' rookte met veel smaak en zeide: „Wat al verkwikkingen voor een arm mensch!" Toen liet hij er op volgen; „Ja, eertijds was ik een slaaf van mijn pijp; later kreeg ik haar als een gift en een verkwikking uit de hand mijins Va,- ders". Daarop deelde hij nog mede, hoe hij eens uit gebrek zijn pijpje missen moest en er bij! bepaald werd, dat, wan neer het voor den Heere niet te gering was om hem ©en pijp en tabak te geven, het voor hèm niet, te gering moest zijn om den Heere er om te vragen; hij bad om een pijpje, en al spoedig werd hem een groote zak tabak te huis. gebracht. „Och!" zeide hij, „al do weldaden, die mijn vriendelijke Bondsgod mij in natuur en genade geschonken, hoeft op te som men, daar zal de eeuwigheid njet te lang voor zijnl" Wij verlieten het huis des vredes, en meenende voorgoed afscheid te nemen, zeide hij: „Nog een weinigtijds; nu ga ik nog niet weg, doch 'tzal niet lang meer duren." dekerke. Twee leerlingen werden niet be vorderd. Van de vierde naar de vijfde klasse werden bevorderd: A. Dingemanse, H. J. Joziasse, A. Koeman, W. Koekman, P. van Luijck, L. Outermans, L. Provoost, P. Walraven, G. J. van der Welle, allen Middelburg, F. Crucq, B. Dijke, J. D. Kou semaker, alten Arnemuiden, A. de Bue en P. Suurmond, beiden Gapinge, G. J. van Molenbroek, Koudekerke, K. P. A. Broerse, Serooskerke, J. v. d- Broeke en J. v. Hove, Oost en West Souburg. Een teerling werd niet bevorderd. Aan de volgende leerlingen der 6e klasse werd het einddiploma uitgereikt: Voor bouwkundig teekenen en theorie: W. Barentsen, J. Boone, C- A. Flipse, A. A. v. d. Giezen, J. Mejjers, G. Passenier, J. Sturm, C. Tevel, allen Middelburg, J. Passenier, St. Laurens, F. M. Sturm, "Se rooskerke, A. F. Izeboud, Oost en West Souburg, W. Hoogedeure en J. Polderman, Veere, J. Huibregtse en A. van Rooijen te Westkapelle. Voor werktuigkundig teekenen en theo rie: F. M. Arnoldus, L. J. Bosdijk, W. J. de Granse, C. Griep, J. K- Hariot, P. Land man, A. F. Lorier, J. van Maaren, D. G. Remijn, S, Vreeke, M. v. d. Weel, allen Middelburg, A. de Poorte en L. P. Pol derman, Koudekerke, J. H. L- Oele, Se rooskerke, A. Baljeu en L. L. Vermaal, Oost en West Souburg, W. Bommeljé, Domburg. Voor decoratief teekenen en theoriec N. P. Bosschaart, Middelburg, W. Dour leijn, Domburg. Voor meubelteekenen en theorie: J. Mi- davaine en L. E. Munter, beiden Middel- buig. Aan twee leerlingen kon geen diploma worden uitgereikt. Moderne leven. Zij: „Onze kinde ren zien je tegenwoordig nooit meer, man. Als jü des morgens op staat, zijn zo reeds naar school, en als jij des avonds thuis kómt, zijn ze al naar bed. Stmir ze tusschenbeide eens een ansicht." West-Vlaamsche bum or. Jantje Warmoes was op 't. ambacht van bakker, ne keer, binst den noenestond (middag), Jantje zat daar op zjjrr vin gers te tellen tot zeven. „Wat zijt ge bezig met tellen dé, Jantje?" vroeg de bakker. ,,'k Telle, zei Jantje, hoevele kwa wtiifs (slechte vrouwen) dat er in deze strate we unen". „En hoevele zijn der", vroeg de bakker. „Zeven met de uwe", zei Jantje. „Hoe zei je", vroeg de bakker en zjfn hand ging omhoog© „Zesse, bakker", zei Jantje, „zessev zonder de uwe!" (Pallieter). (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie]: Mijnheer de RedacteurI Waarom gaat nu pile verdachtmaking in Krabbendijke en waait>e? Enkel en alleen om een wethouderszetel en om de School. Vroeger heeft de Gereformeerde Gemeente (hierna G- G-) met de Anti revolutionairen (hierna A-R.) samenge werkt. Deze coalitie is echter verbroken en zulks nog voor de laatste gemeente raadsverkiezing. Dje A -R. nu, beschik kende o.ver c.a. één zevende der stem men, hebben recht op één raadsz/etel. Aangezien ze toch nu bij de laatste ver kiezing alleen stonden, hoe- kunnen ze zoo onnoozel zijn, om aanspraak te maken op een wethouderszetel? Dat ze dit recht missen, was immers reeds vóór de verkiezing, bekend? Nu de Kerk. Dp Dekker heeft het Liberalisme (hierna Lib.) uit de kerk gepreekt; dit Liberalisme hoort daar "im mers cok niet. De Lib. zijn uit eigen beweging en als van ds Dekker's predi- Het was ook zoo; hij bracht een gerus- ten nacht door, en de slaap scheen Hen» geheel verkwikt te hebben. Hij kwam dus weder in zijn stoel te zitten, en toen wij tegen den avond weder rondom hem heen gezeten waren, scheen hij meer inwendig werkzaam; althans, hjj sprak weinig;" en wat h(j sprak, was niet jneer tot de men- schen. Nu -eens was het: „Op Uwe zalig heid wacht ik, Heere!" Dan weder; „Wel kom, doodblijde bode!" Een ko-rt oogen-^ blik scheen het, dat de vijland nog een laatsten sprong op hem waagde, toen hij uitriep: „Weg, Satan!" Toen wenkte hij zijn vrouw en dóchter. Hij kuste ze beiden teeder en zeide: „Nu gil ik henen, maar de Heer© bljjft- Hij zonk achterover en zeide duidelijk verstaanbaar: „Amen!" En zonder den minsten doodsstrijd ontsliep hij. Blijdschap en droefheid .overmeesterden ons. De een zeide: „Let op den vrome en zie op den oprechte; het einde van dien man zal vrede zijn." Ben ander: „Zalig zijn de dooden, die in den Heere sterven". Een derde: „01 men zoiu hier haast vergeten, dat men bjj een sterf'' bed schreit-" 1 Zijn nalatenschap, door den, Heere Aan vaard, heeft doen zien, dat het licht voor den rechtvaardige is gezaaid en vroolijk- heid voor den oprechte, en dat zjj, die den Heere vreezen, geen gebrek hebben Geen marmeren grafsteen dekt zijn kil gebeente; het rust in den schoot der parde onder de groene zoden, totdat het bij het laatste bazuingeschal heerlijk eal verrijzen. 1 'X y ,4.'.l 1,. i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 5