Mo Vrijdag 24 April 1935 S9e «laargang WAAROM Biaoaiilani EERSTE BLAD. Buitenland. Dit nummer bestaat uit twee bladen Apotheker VOORHOEVE 2Zeeuw Br iskkers-Exploitanten OOSTfiRBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat §870, Gees Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor le Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f t.— Losse nummersf (LOS P r ij s der Advertentie».: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting. Nu n»aar toekennen? De vraag steilen is liaar beantwoorden voor witi aandachtig onderstaand nuchter woord van het Hoofdbestuur van den Christelijken Korfbalbond sportmen- sclien dusleest Nu de Olympische vos de passie heeft gepreekt ter bemachtiging van de mil- lioen-gaos, moge het ons vergund zijn een waarschuwing in uw geëerd orgaan te doen hooren. De Memorie van Antwoord oip het Voorloopig Verslag gewaagt van inder daad niet onaanzienlijke concessies welke door het Olympisch Comité ten behoeve van het millioen-subsidie zijn gedaan, terwijl de Regeering nog verder gaat en o.m. den Zondag geheel vrij wil laten. We spatiëerende R e g e e r i n g. Het Olympisch Comité wil, blijkens de jongste mededeel ingen, den Zondag be nutten „alleen voor zoover noodzakelijk", dus, krggt de Regeering haar zin, dan zal zelfs dat „noodzakelijke" er nog af moe ten. Twee dingen zijn nu mogelijk: het blijft „noodzakelijk" dat er op Zondag wordt gespeeld en dan blijft ook het be zwaar der Zondagsontheiliging öf de Zondag wordt geheel prijs gegeven en dan Ja, dan denken wellicht vele der onzen, dat het pleit is beslecht, dat, dank zij de krachtige oppositie van ons christenvolk en zjn vertegenwoordigers aan onze be zwaren is tegemoet gekomen en dat het subsidie nu wel kan worden toegekend. Tegen deze opvatting nu wilden we waarschuwen. Wat is het geval. De Olympiade is een instituut, dat het van 4e kijkgrage menigte „moet hebben". Wordt nu echter de Zondag vrij gela ten ,dan moet de jOlympiade wel op een financieel fiasco uitloopen. Het valt niet wel aan te nemen, dat de duizenden en duizenden, die een be zoek aan de wedstrijden moeten brengen, wil de Olympiade financieel gesproken, kunnen „drijven", op weekdagen dit be zoek zullen brengen, zelfs indien de pa troons in Nederland zoo dwaas waren een dig vrijaf te geven voor dit „interna tionaal gebeuren". Parijs mèt Zondag sloot al met een tekort, Amsterdam, zónder Zondag wordt een fiasco. Uit dien hoofde is het van de zijde der organisatoren wel eene aardig aandoende maar toch ook heel goedkoope geste, om via de Regeering aan het subsidie het karakter van een waarborgsom te doen toekennen. Het millioen zal een millioen blijven en men kan er zich dan bovendien nog op beroepen, dat de Regeering zich zelf den strop om gedaan heeft door de voor naamste bron van inkomsten: (de re cette op Zondag) te verstoppen. Of we dan, geachte Redactie, den dag des Heeren toch maar wilden zien be nutten voor de Olympiade? In geenen deelo. Wie wilden slechts aantoonen, dat, dank zjj het verkeerde karakter van de Olympi sche spelen bij het omzeilen van de eene klip natuurlijk op de andere moet worden gestrand. Omdat de opzet voos is. Ondanks de reclame welke er voor ge maakt is, wist men nog niet meer dan een povere f 12.000 aan contanten bijeen te brengen plus dan het halve millioen „verwachte toezeggingen" waarmee wordt geschermd. Men zal bijzondere sensationeele wed strijden moeten bedenken voor het pu- bliek, „dat de Olympiade als - idee voorstaat" tot daden n.l. het koopen van een toegangsbewijs te bewegen. Van de overheidskassen wordt in elk geval nog meer als 3/r van de geraamde onkosten, gevraagd, terwijl zelf nog o zoo weinig is gepresteerd. 'Jaf is een practisch bezwaar.». Lr zijn andere meer geldende: de ont heiliging van den Zondag was wel één maar niet het eenige principieele be zwaar. De geopperde grieven tegen 't misbrui ken van den naam des Heeren in den z.g. Olympischen eed, zijn ook maar met met één enkel woord weerlegd. Deze gruwel want dat is het zal met staatsgeld moeten worden gesanctio neerd. Het woord moge den voorstanders hard klinken, maar daarom is nog niet minder juist, dat de Olympische spelen een mortschvergodend karakter dragen. 't Rljjft bij de toejuiching van den door vergaande selectie opgekweekten enkeling en zoo., nu werkt de Olympiade krachtig mede (ot voortgaande sport on taar- ding. Sport moet blijven het eenvoudige mid del voor den lichamelijken welstand der groote volksmassa's te verhoogen en mag niet dienen voor eenige groepen van sporthelden te kweeken. Het is een ernstig gevaar voor de jeugd van ons land, indien door een Olympiade te Amsterdam een overmatige en in den grond verkeerde belangstelling voor de kijksport wordt aangekweekt. Het moge waar zijn, dat men elders naar een Olympiade snakt, als Christelijke Natie zullenv we wel eens meer een niet- wereldsch standpunt moeten innemen. Het valt te waardeeren, dat onze Re geering de noodig geachte loterij heeft ver ijdeld of het nu echter op den weg der Volksvertegenwoordiging ligt, de ge dupeerden van deze verijdelde loterij schadeloos te stellen, wagen we te be twijfelen. Weliswaar wordt in de Memorie van Antwoord aangegeven, dat het thans „de beurt van Nederland" is voor de Olym piade te 'houden, maar die beurt wordt ons toch zeker op de schouders geschoven door 'een wel internationale (maar ook par ticuliere instelling, waarmee we als volk niets uitstaande hebben. De eenige directe grond voor toekenning van het subsidie blijft dan ook de toe zegging der Regeering en daaraan is de Volksvertegenwoordiging in dit geval niet gebonden. We mogen ons niet blind staren op het verhoogde vreemdelingenbezoek, dat op andere, betere wijze binnen onze grenzen is te krijgen. Wc mogen in dit geval niet afwegen het zelfs nog riskante finantiëele voordeel en het „millioen-als-waarborgsom" dat zeker zal worden opgeteerd. Bezwaren van moreelen en financiëelen aard, óók bezwaren ten aanzien van de richtige lichamelijke oefening, nopen tot groote waakzaamheid. We hebben vertrouwen in de standvas tigheid van onze Kamerleden en in den soliden afweer welke ons christenvolk tegen het Olympiade-instituut zal blijven vormen. Niet officieel. De wetenschappelijke fout waarvan de Wet tot beteugeling van besmettelijke ziekten uitgaat, is, dat op een gegeven oogenblik de wetenschap zeggen kan, wat het ware is. De wetenschap leeft van nooit stil staand, altijd voortgaand onderzoek. Daarom kan de- wetenschap nooit offi cieel spreken. Een officieele wetenschap bestaat er niet. (Uit een oud tijdschrift.) De vos verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken. Bij de huldiging van Mr Troelstra, Maandag te Den Haag, zeide deze, vol gens het verslag in „Het Volk": „De tegenwoordige fraktie is volkomen mans genoeg, om kalm door te gaan, zooals wij de laatste jaren zijn doorge gaan. Aangenaam zal dit werk niet zijn. Ik stel mij zelf de vraag, of bij de toene mende ingewikkeldheid der tegenwoor- woordige vraagstukken het mogelijk is, dat dit alles zoo maar vanzelf in orde zal komen, langs den weg der verkie zingen. Het gaat zoo langzaam. Als wij morgen aan den dag aan de Regeering komen, zouden wij' niets kunnen doen, dan het werk der burgerlijken overnemen. Daarom stel ik me achter die lieden, die hier een groot vraagteeken plaatsen. Dit is geeri tijd van groote parlementaire ontwikkeling.". Men ziet, zoo concludeert de N. Pr. Gr. Crt., het ^revolutionaire sentiment blijft; November 1918 heeft den heer Troelstra blijkbaar niets geleerd. DEPUTATENVERGADERING DER A.R. PARTIJ. Het was een machtig gezicht, die hon derden en honderden deputaten, die reeds lang voor den aanvang de zaal vulden. Bezielend werkte het zingen van het „Wil helmus" en het „Zij zullen het niet heb ben". Daarop volgde psalmgezang en zoo verstreek de tijd van wachten tot den aanvang der vergadering- Tat van deputaten zaten op de trappen naar en pp het podium zelf. Bovendien stonden er bij tientallen in de paden tus- schen de stoelen. Of> het podium merkten wij op de Kamerleden Schouten, Smeenk, Heukels, Beumer, Van den Heuvel, Leen- stra, Zijlstra en A. Colijn, benevens den oud-minister van marine H. Bijleveld. Even over elven kwamen de zaal bin nen Mr A. de Wilde, gevolgd door de excellenties min. H. Colijn, min. Th. Heemskerk en min. J. C. van Dijk. Spontaan zongen de aanwezigen daarop minister Colijn het „Dat 's Heeren zegen op U daal" toe. Onmiddellijk nadat de voorzitter Mr de Wilde den hamer had laten vallen, liet hij zingen Ps. 6814 en 17 waarna hij voorlas Psalm 85 en voor ging in gebed. Hij begon daarna een kort openingswo'ord te spreken maar werd on middellijk onderbroken door daverend handgeklap, toen Z.Ex. A. W. F. Idenburg, minister van Staat, binnenkwam. De voorzitter kon hierna doorgaan. Hij heette de deputaten welkom en ..wees op den historischen bodem op welke de aan wezigen zich bevonden- Vervolgens wees hij op de veranderingen van het politiek aspect in de laatste jaren. Onze partij is gegroeid, maar ook de verantwoordelijk heid wordt steeds grooter. Zij staat bloot aan machtigen tegenstand maar tot op he den ,zijn de pogingen om ons te vernie tigen mislukt. Wij staan hier nog. Met onze eigen beginselen, met onze eigen po litieke pers, met onze eenheid. Dat heb ben wij mede te danken aan de princi pieele leiding van de heeren Colijn en Idenburg- Dat die eenheid blijve bestaan! (daverend applaus). Spr. dankte beiden voor het werk voor de .partij verricht (donderend applaus). Evenwel zou onze,eenheid ondanks Co lijn en Idenburg .er niet geweest zijn als wij het geloof in Gods bestel niet bezaten. Laten wij dat geloof vasthouden, ook straks als wij terugkeeren naar huis om. te strijden. Vervolgens werd het woord gegeven aan minister Colijn, voor het uitspreken der deputatenrede „Om de bewaring van het pand". Op duidelijken toon, tot in alle hoeken verstaanbaar, sprak de heer Co lijn zijn rede uit. In de. middagzitting werd na een korte bespreking het voorstel in zake de wijze van candidaatstelling zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde was daarna het ontwerp- stembusprogram. Arnemuiden gaf in overweging een wij ziging van het onderwijsartikel, strekken de om de kleine gemeenten te ontlasten van den grooten financieelen druk als gevolg van de ouderwijswetgeving. De voorzitter oordeelde het beter, het pro gram niet te wijzigen. Bovendien is het een speciaal punt. Hij achtte het daarom wenschelijker, het voorstel naar de ka merclub te endosseeren, waarmede Ar nemuiden zich kon vereenigen. Hoornaar betoogde, dat den laatsten tijd in vele anti-revolutionaire kringen een gevoel van afkeer is gerezen tegen samenwerking met de andere partijen. Thans dienen de voorwaarden, waarop samenwerking met andere partijen wordt aangegaan, zoo scherp mogelijk gesteld te worden. Het lijkt wel, zoo zeide hij, of we in vele opzichten de speelbal van de andere partijen zijn geworden. Wat ge beurd is met den extra-treinenloop op Zondag, met de revaccinatie, met het be houden van den stemdwang, zijn even zoo vele klappen geweest in het aange zicht van de anti-revolutionairen. Spr. stelde o.a. voor, te bepalen, dat de anti revolutionaire ministers zullen aftreden, wanneer de ministerraad hesluiten neemt, welke tegen de anti-revolutionaire begin selen indruischen. De voorzitter antwoordde, dat veel van het hier gezegde weerklank vindt bij het centraal comité. Het is echter de vraag, of liet voorgestelde middel toelaatbaar en goed is. Wanneer iemand aangezocht wordt in het kabinet te treden, moet hij dat voor zijn geweten en zijn volk uit maken. Wij moeten hem daarin vrij laten. Geen enkel anti-revolutionair zal zich ech ter leenen tot medewerking aan een kabi net, dat onze beginselen verkracht. Maar ten slotte zal men de beslissing over de verantwoordelijkheid moeten overlaten aan de consciëntie van onze voorgan gers. "Hoornaar trok daarop zijn voor stellen in. Het ontwerp-stèmbusprogram werd daarna zonder hoofdelijke stemming in zijn geheel goedgekeurd- Tot voorzitter van het centraal comité werd gekozen de lieer H. Colijn en tot tweede voorzitter mr J. A. de Wilde. Tot voorzitter van den raad van beheer der dr Abr. Kuyperstichting werd gekozen de heer Colijn en tot penningmeester de heer De Monté VerLoren. De voorzitter merkte vervolgens op, dat de partij een offer heeft gebracht aan het land door het afstaan van den lieer Colijn als minister. De heer Idenburg heeft door de aanvaarding van het lid maatschap van den Raad van State de Eerste Kamer verlaten en ook de actieve leiding van de partij vaarwel gezegd. Het centraal comité stelt echter voor, den baud tusschen de anti revolutionaire partij en den heer Idenburg niet geheel te ver breken en hem te benoemen tot eere- voorzitter der partij (daverende bijval). Op voorstel van het centraal comité werd voorts de heer Verweijck, die zoovele jaren adjunct-secretaris is geweest van het centraal comité, benoemd tot honorair- secretaris van het centraal comité. De heer Idenburg deelde daarna ajs onder-voorzitter van de hoofdcommissie voor liet bijeenbrengen van liet millioen voor do dr A. Kuyper-stichting mede, dat f 938,000 is bijeengebracht, waarbij nog komt een gift van den leider ten bedrage van f 50,000. Wanneer daarbij nog govoegd wordt f 19.000 uit Dordt, dan is daarmede het millioen ruimschoots verkregen. Spr. bracht dank aan allen, die er toe hebben bijgedragen. Spr. uitte voorts zijn dank voor de liefde, trouw en steun, welke hij in de leiding van de partij heeft mogen ontvangen van de leden en zijn hijzonderen dank voor zijn benoeming tot eere-voorzitter. Spr. bracht ook dank aan den heer Co lijn, die, hoezeer hij ook gesmaad wordt, meer en meer blijkt te zijn een gave Gods voor de partij. Hij hoopte ook, dat inr De Wilde in zijn taak rijkelijk gezegend moge worden en besloot met er op te wijzen, dat wij ons één zullen blijven voe len, ook al zouden uiterlijke banden ver broken zijn, één in den eerbied voor de historie, één in de aanhankelijkheid aan de leiders, één in de zucht om Gods hei lige ordinantiën te doen zegevieren. De vergadering zong daarop den heer Iden burg staande toe: „Dat 's Heeren zegen op u daal". Een voorstel-Zandvoort om een speciale studie te maken van de tegenwoordige structuur van .het maatschappelijk leven en daarbij de vraag van de verdeeling van de opbrengst der productie onder de oogen te zien, werd verwezen naar het centraal comité. De heer Ziedses de Plantes bracht de grieven der ambtenaren ter sprake. Spr. geloofde evenwel niet. dat er anti-rev. ambtenaren zullen zijn, die bij de ko mende verkiezingen hun beginsel zullen verlaten. Ais betuiging van trouw aan de voorgangers verzocht spr. hen toe te zin gen, waaraan de vergadering voldeed. Prof. Bouwman (Kampen) sprak namens een aantal leden den wenste uit, dat de Kamerleden niet zullen stémmen voor het millioen voor de Olympiade. Aan den voorzitter werd namens de geheele vergadering hulde gebracht voor zijn eminente leiding. De voorzitter antwoordde, dat de anti revolutionaire ambtenaren, die een moei lijken tijd gehad hebben, stellig zullen hebben begrepen, dat de maatregelen, die pijn deden, genomen zijn om hen en het gansche volk van den ondergang te red den. Dat wij vergaderingen zouden hebben als deze, zoo groot en zoo eendrachtig, zou niemand van ons hebben durven ver wachten. T'wee duizend mannen zijn hier bijeengekomen en van verschil van mee ning is niet gebleken. Moge er een bezie lende kracht-van deze vergadering uit gaan, aldus besloot spr. Daarop werd gezongen het laatste vers van Ps. 42, waarna ds Hofstede met dank gebed eindigde. De vergadering ging daarna uiteen on der het zingen van het tekende lied van Da Costa: Ziji zullen het niet hebben, de goden dezer eeuw. Aangezien honderden de rede van den heer Colijn in do groote Tivoli-zaal wegens plaatsgebrek niet hadden kunnen hom-en, heeft deze in een middagbijeenkomst in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen zijn rede herhaald. Het monument te Zeebrugge. Het monument te Zeebrugge is gisteren onthuld, onder aanwezigheid van den Belgischen Koning, de Koningin, vele mi nisters, generaals en andere bekende per sonen. Een Engelsch oorlogsschip was eveneens aangekomen. Admiraal Kayes, die aan de expeditie had deelgenomen, was aanwezig met vele andere Engel- scben. Hij heeft de overlevenden gegroet, waarna de Koning hulde bracht aan de nagedachtenis van de helden. Na hem bedankte 'lord Emrnedt den Koning en hebben een Engclsche dominee en een Belgische kanunnik een kort gebed uitge sproken. De plechtigheid, die door een groote menigte werd bijgewoond, werd beëindigd met het spelen van Tiptpe- rary en de Brabangontie. Korte berichten. Thaelmann, de Communistische can- didaat voor het presidentschapi, heeft bij zijn verkiezingscampagne te Halle een flauwte gekregen. zoudt, U Duitselse middelen nemen, als U goede Hollandsche kunt krijgen. De Homoeopathische Middelen van zijn altijd goed en zorgvuldig bereid. Vraagt steeds de origineele ver pakking bij Bij den brand van een graanpakhuisi te Chicago zijn zeer groote hoeveelheden graan door het vuur verteerd. Ter beurze werden de verliezen op meerdere milli- oenen bushels geschat. Op het gisteren in België gehouden socialistisch congres is besloten, dat Van- dervelde geen verdere pogingen zal doen tot vorming van een kabinet. Zoowel von Hindenburg als Marx zullen door den telefonischen rondroep tot. hunne kiezers spreken. De microfoon zal, om het Hindenburg gemakkelijk te maken, in zijn woning te Ilannover wor den opgesteld. WAT IEDEREEN BEHOORT TE WETEN. Nierkwalen worden vaak verkeerd be grepen, en bijgevolg worden onnoodig veel last en pijn geleden. Het is de taak der nieren om het bloed te filtreeren, en als zij hierin falen, kunnen urinezuur en an dere vergiftige onzuiverheden in het lichaam achterblijven en uw gestel van streek bx-engen. Daarom is het zoo gevaar lijk om de eerste verschijnselen te ver- waarloozen, zooals urinekwalen, blaas- zwakte (vooral bij kinderen), voortdurende of nu en dan voorkomende rag- qn lende- pijn, rheumatische aandoeningen, hoofd pijn, duizeligheid en zenuwachtigheid. Deze verschijnselen komen gewoonlijk niet alle tesamen voor, doch als gij twij felt, gebruik dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Riskeer niet de ontwikkeling van rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, nier- zand of -steen, en andere ernstige nier kwalen. 'De bestanddeelen, waaruit Fos ter's Pillen zijn samengesteld, verschaffen aan de nieren juist die hulp, welke zij noodig hebben om haar gezondheid te herstellen en om ze gezond te houden. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs fl.76 per flacon. (32) De. Kamerverkiezingen. Wij deden reeds mededeeh'ng van een Kandidatenlijst van den Plattelanders!), die voor het geheele land zou gelden. Eerst is al gebleken, dat eenige personen niets van hun candidaatstelling afwisten c-n er ook niets van willen weten. Nu blijken ook niet alle afdoelingen met de gestelde candidaten accoord te gaan. Ten minste de afd. Groningen en Drente van den Platte Ia nd ersb ond hebben na ge houden referendum een candidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezing! samen gesteld: waarop nr 1 is dhr R. F. dei Boer te Siddeburen, lid van de Tweede Kamer. Als nummer 1 van de eandidatanlijst van het .Vaderlandsch Verbond in den kieskring Zwolle is geplaatst de heer W- Stork, directeur- der Kon. Weefgoederen- fabriek te Hengelo te Delden. In den kieskring Middelburg staat boven aan de Verbondslrjst de heer H. J. C. Ramaer, oud-inspeeteur-g,eneraal van den den Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage. Wijziging van dei Kieswet. De heer Dresselhuys c-s. heeft bij de Tweede Kamer ©en initiatief-voorstel tot wijziging van de Kieswet ingediend. Het stelsel in het aangeboden wetsvoorstel uitgewerkt verdeelt het land in evenveel kiesdistricten als er zetels te bezetten zijn. (Het bepaalt zich hoofdzakelijk tot de verkiezingen voor de Tweede Kamer). Iedere partij heeft in elk district één candidaat te stellen, die in niet meer dan 5 aaneengrenzende districten gesteld mag worden. De opgawen van candidaten van het geheele land kunnen, door een partij met elkaar worden verbonden. De stem ming in een district geschiedt alleen over de candidaten in dat district gesteld. De uitslag wordt in eigenlijken zin juist be paald als thans. Uit den Roitterdamscnen Raad. De. Rotterdamsche gemeenteraad heeft met 23 tegen 19 stemmen het voorstel Schouten c.s. inzake pensioenaftrek voor den tijd van 1 jaar- van 3 pOt voor eigen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1