No 168 Maandag SO April 1015 S9e Jaargang TWEE BROEDERS. FEUILLETON." n MUNHARDTs Zenuw-Tabletten 75* Laxeer-Tabletten .60' Hoofdpijn-T abletten 60< iirukkers-Exploitanten OOSTEHBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorsts'.raat 68—70, Goes Tel.: Rodaetie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. OHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot. Bij abonnement belangrijke korting. Hindenburg te oud? Op de vraag, of de 77-jarige Hindenburg niet te oud voor de functie van rijkspresi dent is, antwoordt de Lokal Anzeiger, dat keizer Wilhelm I 73 jaar was, toen hij it\ 1870 den oorlog voerde en dat hij nog op zijn 90e jaar eón vorst met een sterken wil was, wiens regeering een zegen voor zijn land beteekende. Veldmaarschalk vo-n Moltke was 70 jaar oud, toen hij den slag bij Sedan won. Tót zijn 90e jaar was hij leider van den generalen staf- Paus Leo XIII was nog op zijn 80e jaar een kerk vorst van groote beteekenis. Victor Hugo schreef nog een groot politiek drama, toen hij reeds 80 jaar was, on de rol, die Cle- menceau op 80-jarigen leeftijd speelde, ligt nog versch in ieders geheugen. De moordaanslagen in Bulgarije. Volgeins de laatste schatting bedraagt het aantal slachtoffers hij den bomaanslag in de kathedraal 180 dooden en meer dan 300 gewonden. Het verkeer in de stra ten staat nagenoeg geheel stil- Duizend personen zijn gearresteerd. Onder de slachtoffers van den aanslag bevinden zich 20 vrouwen, 10 kindoren, 6 genevaals en 30 offieieren. De „Daily Mail" publiceert een telegram uit Sofia, dat melding maakt van een nieu wen aanslag. De directeur van de centrale gevangenis van Sofia werd, terwijl hij op het terras van oen café zat, vermoord- De dader vluchtte. Alle treinen werden onderzocht, om den moordenaar op te sporen. Er is een burgerwacht opgericht voor de handhaving der orde- De premier Zankoff heeft de volgende verklaring afgelegd: „Bulgarije doorleeft een moeilijke periode. De ontdekkingen over de communistische activiteit, welke onlangs gedaan zijn en de gebeurtenissen der laatste dagen bewijzen, dat Bulgarije •het doelwit is geworden- van een cam pagne, welke de vernietiging van den vre de en de orde beoogt. De regeering heeft het bewijs, dat, behalve de activiteit van Bulgaarsche onderdanen zelve, ook uit het buitenland aanzienlijke steun is ontvan gen. -De regeering kent haar plicht en be schouwt den toestand rustig. Zij neemt de noodige maatregelen binnen de gren zen v£.n de wet, teneinde troebelen en wanordelijkheden te voorkomen. De rebellen hebben hun doel niet be reikt, wel is een gevolg van hun vergeef - sche pogingen geweest, dat er tal van onschuldige slachtoffers zijn gemaakt, als vrouwen en kinderen. Zij hebben daardoor den vloek van het geheele volk op zich geladen. Het sobranje is tegen morgen bijeen geroepen om de afkondiging van den staat van beleg en de overige uitzondering s? maatregelen goed te keuren. De garni zoenscommandant van Sofia heeft een aantal bepalingen uitgevaardigd, waarbij o.a. het dragen van wapenen wordt ver boden, terwijl reizigers, die van den spoor weg gebruik maken, zich moeten kunnen legiümeeren. Op telefoongesprekken wordt censuur' toegepast. De correspondent van het „Acht Uhr Abendblatt" te Sofia seint, dat de kracht van 'de ontploffing den Zuidelijken koepel van de kathedraal als het ware afgesneden heeft. De hoofdkoepel staat op het punt in elkaar t© storten, het hoofdportaal is totaal vernield. De in het midden der kerk opgestelde en voor den koning bestemde troon is dermate vernield, dat er haast geen stukje meer van teruggevonden kan worden. De er voor staande generaal Da- 16.) o Nu werd de oude kleeding afgelegd en onze vriend in een burgerpak gestoken, en reeds den volgenden dag kwam hij in zijn nieuwe betrekking. Er was nu een tijd van rust voor onzen vriend aangebroken. In de woning, waar hrj zijn intrek nam, vreesde men den Heere niet alleen, maar zij was een her berg voor Godvreezenden. Als de zon onder was, was zijn arbeid afgeloopen, en daar hiji spoedig met hen in kennis geraakte, sleet hij onder hen menigen aangenamen avond, ook niet zelden ten huize van den heer B„ wiens getrouwe huisvriend hij tot diens dood toe bleef. Daarbij was zijn patroon naar genoegen van hem gediend, en hij verrichtte zijn arbeid inet blijdschap en vergenoegdheid. Doch hij begeerde niet alléén den weg °P te gaan. Die Heere had gezegd, dat het njet goed was, dat 'de mensch alléén zij. Eén van de beide meisjes, die in het godsdienstig gezelschap aanwezig waren, toen hij daar in kwartier was, mocht hij, •zooals de mensch zou zeggen, toevallig, vidof werd geheel in stukken gescheurd. De galerij boven den troon, welke hoofd zakelijk met jonge meisjes en kinderen was gevuld, werd omlaag geslingerd. Van de zich daar bevindende personen is geen enkele aan den dood ontsnapt. Het verkeer was Zaterdag stopgezet in de straten van Sofia, doch nu toegestaan tot halfacht 's avonds.. Vele communisten en enkele agrariërs zijin gearresteerd en. naar gemeld wordt, is een aantal com munisten Vrijdagnacht vermoord. Gemeld wordt, dat een der klokken luiders van de kathedraal na het onheil verdweïien was, doch dat hij sindsdien door dc politie js opgespoord en tegen over deze heeft bekend ,dat enkele uren voor de ontploffing drie mannen ver zochten tot het dak vjui d© kathedraal te worden toegelaten, om een mooi uit zicht ever Sofia te hebben. Niettegen staande de uitdrukkelijke orders had hij dit toch toegestaan en hej is waarschijn lijk, dat toen de bom geplaatst is. In verband met den aanslag zijn een Bul- gaarsebe kapitein van do genie -en een gec-stelijko gearresteerd. Dje kapitein wordt er van verdacht gc-holpen te hebben bij de vervaardiging, van de bom. D)cs politie heelt voorts gearresteerd den gewezen communistische® afgevaardigde Relrinien den agitator Marco Friedmann. Beiden werden in hun kamers aangetroffen, zwaar gewapend met pistolen en bom men, doch zij gaven zich zonder tegen stand over. Verder is iemand gevangen genomen, die zich als officier had ver mond en s bij wien een lijst is gevonden, van het kabinet, zooals men dat hoopte samen te stellen, jnclien door de ex plosie in de kathedraal de huidige re- ge-ering was omgebracht. Dc Bulgaarsche regeering is in hel be zit van -documentaire bewijzen van de activiteit van de Communistische Inter nationale. Dieze- documenten zijn gericht op het teweegbrengen Van een comnrun- nistische revolutie in Bulgarije. Enkele zijn gepubliceerd -en bewijzen, 'dat oen opstand op groote schaal was voorbereid voor 15 April. Volgens deze documenten gaat de Sovjet-regeering niet vrij uit bij de pogingen om het huidige regiem in Eulgarije- omver te werpen. Het. Roode Leger en de Vloot hebben ongetwijfeld hun aandeel in de onderneming gehad- Te Weenen heeft de Communistische Internationale het comité van actie geor ganiseerd voor de Balkanlandcn, onder leiding van Joffe. Dje Bulgaarsche regeering is met het oog op de mogelijkheid van nieuwe op standen waakzaam in het geheele Land. Maar men ho pt vurig, dat de geallieerden Bulgarije zullen toestaan de aangevraagde 10.000 soldaten onder de wapenen te brengen. "Want men geeft er zich, vooral in militaire kringen, rekenschap van dat het menschelijkerwijs gesproken voor de soldaten onmogelijk is het toezicht te handhaven, wanneer geen voldoende ver sterkingen worden toegestaan. D,e commu nisten blijken zoo goed georganiseerd te zijn, dat de autoriteiten verplicht zijn, alle mogelijke maatregelen te nemen ten einde een herhaling der troebelen.te voorko men. De Barmat-affaire. Zaterdag is Barmat wederom door de speciaal voor hem ingestelde rijksdagcom missie verhoord. De gestelde vragen be troffen hoofdzakelijk zijn leveringen van Hollandsche gecondenseerde melk aan de rijksvetcentrale te Berlijn. Hij had met laatstgenoemd lichaam contracten voor kisten met blikken van 16 ons en een maar in den eigenlijken zin door Gods beschikking, ontmoeten, ende bi- zonderheden zullen wij niet mededee- Ien. Keetje R. werd zijn wettige huis vrouw, welke echt met één pand, een lief, aanvallig meisje, werd gezegend. Zoo rolden hun dagen zachtkens voort, onder licht en donker, gezondheid en ziekte, voor- en tegenspoed, hoewel zware rampen genadig van hem en zijn huis werden afgeweerd, terwijl vrede en eens gezindheid in hun huis woonde. Twaalf jaren was hij! in zijn betrekking geweest, toen zijin patroon stierf en diens zoon de plaats van zijn waardigen va der aanvaardde. Doch de waarheid van het spreekwoord, dat er weinig jongen zijn, die het den ouden verbeteren, werd ook hier bevestigd. Zijn oude vriend, de heer B„ was ge storven, en op den avond van zijn begra fenis zaten de beide echtgenooten des avonds stil en weemoedig over het ver- liès bijeen, toen er op de deur geklopS en deze weldra geopend werd door een man met een woest uiterlijk en zeer have- looze kleeding. Keetje ontstelde, en haar man niet min der, want het was zijn broeder, die, nadat izijn straftijd ten einde was, hier en daar ellendig had rondgezworven, totdat hij waarde van 10,65 dollar, terwijl hij in werkelijkheid slechts Iristen van 14 ons fourneerde met. een waarde van 9,31 dol lar. Door een vertegenwoordiger van de firma vaar de Rergh op dit geknoei op merkzaam gemaakt zou hij gezegd hebben gerust 14 ons te kunnen leveren, daar men in Berlijn van zoo iets1 toch niets merkte. Belastend voor hem was vooral hetgeen de getui,ge Rommel, die een tijd lang aan het hoofd van de Duitsche vet- afdeeling in Rotterdam heeft gestaan, over hem te berde bracht, terwijl getuige tege lijkertijd de medeplichtigheid van Hol landsche firma's in het geknoei deed doorschemeren- Het is zeer moeilijk klaar heid in het- geval te brengen, daar men geen getuigen kan vinden. "De Duitsche vetcentralc had pi- bet ongewone gebruik contracten en dergelijke eenvoudig van een stempel te voorzien, maar ze niet te laten onderteekenen. De kabinetscrisis in België. De katholieken uit Kamer eu Senaat hebben Zaterdag vergaderd. De beraad slaging is onstuimig geweest. Verscheri dene moties waren ingediend- Ten slotte is echter met algemeene stemmen een motie van oud-minister llenkin aangeno men, zeggende„Do rechterzijde (d. w. z. alle katholieken) handhaaft 'haar onwrik baar besluit de katholieke eenheid te hand haven". Deze motie dient als antwoord aan Vandervelde, die aanvankelijk een de mocratisch kabinet heeft willen vormen met alleen de democratische katholieken. Verder zegt de motie: „De rechterzijde bevestigt, dat zij bereid is de verantwoor delijkheid voor de regeering te aanvaar den, zoo noodig met de socialisten, doch in geen geval als Vandervelde de leiding neemt van de nieuwe regeering." De strijd gaat dus over de vraag wie in het kabinet de leider zal zijn, een so cialist of een katholiek. De socialisten tel len 79 (vroeger 68 plus 1 oud-strijder), de katholieken 78 (vroeger 80) zetels in de Kamer- Korte berichten. Volgens de tot dusverre binnengeko men resultaten van de stemming in de Berlijnsche metaalindustrie hebben 106.833 arbeiders zich voor de afwijzing en slechts 40.883 zich voor de aanvaarding der scheidsrechterlijke uitspraak verklaard. Men schrijft dit vooral aan de bepalingen over den arbeidstijd toe. In de haven van Kiel zijn de beamb ten der haven- en stoomvaartmaatschap pijen na afwijzing van do scheidsrechte- lijke uitspraak, waarin een verhooging van vijf tot negen pfennig der uurloonen voor zien was, in staking gegaan. Alle arbeid in de haven staat stil. Volgens een bericht uit Washington heeft het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken aan alle landen den wensch te kennen gegeven om te geraken tot afschaffing van de kosten voor pas poorten, behalve voor landverhuizers. Kroonprins Leopold van België zal morgen van uit Antwerpen naar de Congo vertrekken voor het maken van een stu diereis in de Belgische kolonie. De zomertijd in Engeland is Zater dagnacht ingevoerd. De Great Western Spoorwegmy, die een personeel van 129.000 man heeft, is van plan 1000 man personeel te ontslaan, in verband met de daling van de vracht prijzen voor kolen. Vandaag wordt het groote vliegveld te Frankfort a. d. M. ingewijd met de eindelijk zijn broeder wedervond. Helaas, Bart was dezelfde gebleven, die hij altijd geweest was. Hij werd echter met de grootste liefde ontvangenalles was voor hem ten beste, en het mocht, na eenige moeite, onzen vriend gelukken,, dat liij voor hem eenig werk als sjouwer bekwamAls deze nu zijn weg goed had aangesteld, zou 'hij, hoewel schraal, .met eere zijn brood hebben kunnen ver dienen, doch, dat was er verre van af, hetwelk voor onzen vriend en zijn zachte huisvrouw een gedurige kwelling was, waarvan ze hun geheele leven niet ver lost werden. Evenwel mag gezegd worden, dat het scheen, dat Bart den vroegeren moordlust, die hem jegens zijn broeder be zielde, voorgped had afgelegd. Drie maanden na den dood van den heer1 B werd onze vriend op het kantoor geroepen en hem door zijn nieuwen pa- troon aangezegd, dat hij ©en heele ver andering had daargesteld en dat in 'het vervolg de knechts en dus ook onze vriend des Zondags moesten werken. Wat daarop volgde, willen wij liefst onzen ouden trommelslager aelf laten mededeelen. D(e boodschap van mijn nieuwen pa troon trof mij als een donderslag. Wel had ik onder-vonden, dat hjj bij zijin vader opening der routes naar Zurich en Mun-' cheu. Het vekl zal om zijn centrale ligging vermoedelijk voor de geheele Europeesche luchtvaart groote beteekenis krijgen. In tegenstelling met de hoopvolle verwachtingen heeft het congres van on geschoolde' arbeiders te Kopenhagen het bemiddelings-voorstel met 253 tegen 115 stemmen verworpen. Nieuwe pogingen zul len onmiddellijk nog worden aangewend. Indien deze falen, zijn de uitsluiting en stakingen onvermijdelijk, waarbij 150.000 arbeiders betrokken zouden zijn. Jlij den bouw van een hydrografisch station bij Tasjkent heeft een instorting plaats gehad, waardoor zes personen (w.o. 2 ingenieurs) zijn gedood en drie zwaar gewond- Bij een mijngasontploffing te Hyon- Ciply bij Bergen zijn 4 personen gedood en verscheidene gewond. Een Brusselsch advocaat is Zaterdag door een trein overreden, toen hij met zijn auto reed over een onbewaakten overweg te Duisbergen, bij Knocke. Het onderzoek in de zaak van den oud-minister Hoefle is thans ten einde gevoerd. De rechter van instructie is tot de conclusie gekomen, dat het geval- Iloefle niet afzonderlijk kan worden be handeld, zoodat de gewezen rijksminister van posterijen met de gebroeders Barmat voor den rechter zal hebben te verschij nen. Het 'kartel der linkerpartijen in Frankrijk heeft aan Herriot de candidatuur voor het Kamervoorzitterschap aangebo den. Herriot heeft aangenomen.1 Wees liever verstandig dan spijtig; waarom niet heden een flacon Foster's Maagpillen gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsver tering en houdt do ingewanden werk zaam. 'Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f0.65; in apotheken en drogistzaken. (10) .Be O os t i n je v 1 i eger s ge h u 1 d igd. Zaterdag zijn de drie vliegeniers, die den tocht Holland—Indië hebben vol bracht, gehuldigd. Het weer toonde mee te willen werken om aan de feestelijke ontvangst der vliegers wat kleur bij1 te zetten. Te half drie kwam de groote Fokker, waarin het drietal was gezeten, op Schip hol bij Amsterdam in 't zicht. De lucht hing vol vliegtuigen, zoodat de aviatische verwelkoming lang niet de minste was. Een drietal vrouwen stonden zachtkens te schreien van geluk, de moeder van Van der .Hoop, de zuster van. Van Weer den Poelman en de echtgenoote van Van den Broek. De Ministers hebben haar hoffelijk hun plaats vlak bij den opgang der officieele tribune afgestaan. De Fok ker taxiede intusschen langs de haag van toeschouwers, die den Oostinje- vaarders met hoeden en pakdoeken een buitengewoon hartelijken groet toewuiven. Onder een storm van toejuichingen ver laat v. Weerden Poelman het eerst de ca bine. Het is de bedoeling dat het drietal den weg naar de officieele tribune te voet zal afleggen, maar jle militaire vliegers maken zich van hun collega meester verre' ten achteren was, en reeds menig maal was het mij gebleken, dat riij een grooten afkeer had van de „fijnen", zoo als hij hen noemde. Bit echter had ik niet verwacht, en toen ik de tijding ontving, was het of ik vóór en achter mij ©en groioten afgrond zag. Vóór mij', cm mijn Heiland te verlooche nen; achter mij armoede en ellende. Doch de keus was spoedig gedaan, en ik ant woordde mijn patroon, dat~ik van Gods wege moest weigeren aan zijn bevel te .gehoorzamen. Toen ontwaakte zijn toorn, en vele en velerlei verwenschingen braakte hiji uit tegen mij en de „fijnen". Nu had ik, als. een schaap van de kudde van den goeden Herder, dit met geduld en lijdzaamheid moeten dragen, maar tot mijln schande moet ik bekennen, dat dit zoo niet was. Mijn oude, booze natuur werd eensklaps gaande gemaakt, en allesbehalve met be scheidenheid beantwoordde ik zijn smaad redenen. Het gevolg was, dat ik mijln loon ontving en tevens de tijding, dat ik voor goed uit mijn betrekking werd ontslagen. Ik kwam bij mijn vrouw in een toe stand, waarin ze me nog nooit gezien had. Ik had gemeend, dat de oude ranken van boosheid, haat, wrok en toorn voor goed bij mg dood waren, doch nu kwamen Jij Apotta. en Drogistarib en tillen hem op de schouders Dan stapt Van der Hoop uit mei den leeren vliegkap nog op het hoofd en ziet zich aan stonds de hoogte in getild door de col lega's van de K.L.M. Die breedgeschou derde van den Broecke is de laatste-, 'Daar komt Fokker toegeloopen, neemt de her culische gestalte even met bedenkelijk gezicht op, maar commandeert: vooruit jongens l en- tien, twintig schieten er toe van den Broek© gaat eveneens de hoogte in. Vlak voor de officieele tribune zette men hen neer, waar moeder, zuster en vrouw thans voor het eerst, gelegenheid kregen, zoon, broer en man te begroeten, na zoo lange afwezigheid. Dan zette de harmonie der Gemeentetram het Wilhel mus in. Onmiddellijk daarop1 werd het „Lang zullen zij leven" ingezet, dat door duizenden .werd medegezongen. Nu trad de voorzitter van het comité Vliegtocht Nederland-Indië Generaal Snij ders naar voren om een huldigingswoord te spreken Nadat dan de eere-wijn was aangebo den, nam de heer Fokker het woord om de bemanning van de F VII dank te zeg gen voor de door haar met het door hem gebouwde toestel geleverde praclit- praestatie, welke zooveel heeft bijgedra gen tot den roem van het fabrikaat. Hierna werd omstreeks half vier een autotocht naar Amsterdam aanvaard on der den jubel der belangstellenden. Langs den geheelen weg viel den Oost- inje-vliegers van de zijde van. het publiek dat ter weerszijden stond geschaard, een buitengewoon hartelijke verwelkoming ten deel. Hun tocht door de stad was een zege tocht geworden, welken een vorst zich niet spontaner en hartelijker had kunnen wenschen. Talrijke bouquetten tulpen en narcissen werden hun door bewonderaar sters aangeboden of uit de ramen der huizen in do auto geworpen. Op ver schillende plaatsen strooide men confetti uit de ramen of wierp men serpentines, naar hen. De receptie dia om ruim 5 uur in hotel de l'Europe werd gehouden, was zeer druk bezocht. Van der Hoop, namens de drie vliegers het woord voerend; zeide, dat hiji en zijn metgezellen getroffen, of liever overwel digd zijn door de schitterende ontvangst. Hij herinnerde er aan, hoe zij een half jaar geleden ook hier stonden; ook toen wer den er vriendelijke woorden gewisseld, maar nu het zaakje is opgeknapt, voelen wij ons toch een beetje verlegen. 's Avonds was er een feestmaaltijd. Veel macht Geen kracht. „De Nederlander" schrijft: De afloop van de wethouders-crisis te Amsterdam heeft twee dingen bewezen: 16 sociaal-democraten hebben veel macht, althans meer dan hun toekomt en 3 Anti-revolutionairen hebben geen kracht, althans minder dan van hén verwacht mocht worden. De sociaal-democraten bezetten in Am sterdam 16 van do 45 raadszetels. Dit geeft hun nauwelijks aanspraak op 2 van de 6 wethouders-plaatsen. Het bezit van 3 plaatsen berust sedert 1923 op geen enkel zakelijk of zedelijk recht. Nu was in den Raad een votum uitge bracht, dat zeer kennelijk trof het beleid ze weder levend te voorschijn, en hoewel ze niet over mijne lippen kwamen, zoo was echter mijln hart vo-1 vloeken tegen den lO-nrechtvaardigen man. jMiet zachtheid zocht mijn vrouw mij tot bedaren te brengen; liet was echter alles tevergeefsch. Het was dan ook niet ge ring; op een oogenblik, niet om eenig plichtverzuim, maar om het houden van het heuiden van Gods geboden, te worden, entslagen en midden in den winter met vrouw en kind zonder brood te zijn. Het bracht mij zeer in de engte, doch na eenigen tijd werden alle bekommernissen opgeruimd; alle vrees voor de toekomst werd weggenomen. Hoewel ik alle middelen aanwendde om werk te bekomen, was het des, Heeren tijd nog niet Mijn nood klaagde ik niet aan de menschen, maar aan den Heere alleen; gewillig zag ik nu het een, dan het ander van mijn huisraad versmelten, en van achteren moet ik zeggen» dat de co-gen van mijn vrienden werden gehou den, dat ze het niet zagen. Als een bizom- dere goedheid Gods bleef mijn huisvrouw in een onderworpen gestalte, en zij was mij veel tot bemoediging, hoewel het niet te verwonderen ware geweest, indien zij moedeloos bjj de pakken was neerge zonken. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1