Nationale Spaarverzekering HONDIUS ZOON DRIJFHOUT's Een 4 cylinder Hendersonmotor KRAKELINGENVERF Rentevergoeding voor gelden a deposito ZADEN EN PLANTEN. EEN HOFSTEEDJE, Een Woonhuis met Schuur Gemengd nieuws. ATTENTIE! N V. pharus Hypotheekbank - Den Haag Te koop: SUIKERB!£TENZAAD Wilt gij üw blouse niet bederven? Verft dan met In vele prachtige kleuren. 20 cent per pakje. Bjj flw Drogist. Leeuwarden - Gegrond in 1912. VLASMARKT K 145 - MIDDELBURG met 1 dag opzegging 3 pCt. 1 maand 312 voor langeren iermijn op nader overeen te komen voorwaarden. TPAMSVALIA RUWIELfóBfM MIDDELBURG Agent voor Goes: JACOB SNOOD!JK. Agent voor Kloetinge: J. DE JONGE. Agent voor Kruiningen: J. HAMELING. Agent voor Biggekerke: H. BRASSER. Agent voor Zoutelande: P. LEIJNSE. Goed bekend staand Accountantsbureau, tevens Adviesbureau in belastingzaken, vraagt op alle plaatsen in Zeeland een VERTROUWD PERSOON met vele relaties bij handelaren, winke liers en of landbouwers, voor het verstrekken van inlichtingen, het opgeven van adressen, enz. Br. lett. K. 0. Bur. van dit blad. AAMBEIEN. „RAAP'S TAKKENZALF» Koopt steeds Wijngaardstraat 38 - Goes. Een Huis en Erf, verkoopen: op Woensdag 29 April 1925, Wij geven uit PANDBRIEVEN met Dolky zijspanwagen en verstelbare voorruit. Alles in zeer goeden staat. Adres: A. LOOIS, Rouaansche Kade G 121, Middelburg. IDEAAL extra opbrengst en gehalte per Kilo fü.80. REUZEN-VITRIX elite p. Kilo f0.70 SMALLEG ANGE'S Zaadhandel, Terneuzen. op Woensdag 22 April 1925, Een grensincid ent. In de om geving van Nijmegen was een geschil tus- schen een handelsman en Duitsche grens beambten. Toen de laatsten den (iel- dorschman niet konden arresteeren op Duitsch gebied, overvielen zij hem op Ilollandschen grond. De man wist de Duitschers van zich af te schudden en te ontkomen. Van dit grensincident is proces-verbaal opgemaakt. Een goede vangst. Het blijkt dat de politie te Arnhem met de aan houding van den Pool in verband met den kerkdiefstal te Westervoort een goede vangst heeft gedaan. Naar wij vernemen heeft de politiedeskundige Dr Hesselink, heden kunnen constateeren dat de vinger afdrukken van dezen arrestant overeen komen met de vingerafdrukken, die ge vonden zijin in een zevental woningen in de omgeving van Winterswijk. Zooals men zich zal herinneren is daar in den laatsten tijd op grooto schaal ingebroken, zoo zelfs, dat er groote ongerustheid on der de bevolking ontstond. Het is zeer waarschijnlijk, dat men thans den dader te pakken heeft. Vermoedelijk is de aange houdene eveneens de man, die op 27 December j.l. de revolverschoten heeft gelost op een agent van politie te Win terswijk. Bovendien wordt de man ver dacht van het plegen van verschillende in braken in de omgeving van Ede. Het onderzoek hieromtrent wordt nog nader voortgezet. Bij het verhoor voor den rech ter commissaris blijft hij pertinent ont kennen iets af te weten van de inbraak in de B. K. Kerk. Hij heeft thans de houding aangenomen van een onnoozelo en verklaart niet meer te weten, waar hij vandaan komt, hoe zijn naam is en zich ook niet te herinneren, dat hij is aange houden en waarom. Het onderzoek duurt voort. De tweede arrestant, die Fischer zou heeten, bleek aan het misdrijf on schuldig to zijn en is over de grens geleid. (Tel.) Een schipper, die uit den koers raakte. Dezer dagen maakte een schipper, die te Arnhem verblijf hield, kennis met een vrouw. Het tweetal be gaf zich naar een café, waar zich drie niet al te gunstig bekend staande per sonen bevonden, onder wie de broer van het meisje. De schipper betaalde de ver tering van allen met een bankbiljet van f 25. Het drietal begreep, dat de man goed bij kas was, en besloot hem te. plunde ren. Toen de schipper de vrouw naar huis bracht, werd hij door "het drietal ge volgd en na het afscheid van zijn meis je door hen aangehouden. Er volgde een vriendschappelijk gesprek en do schipper informeerde of de „kame raden" een logement voor hem wisten. Daartoe was het drietal onmiddellijk be reid; men zou hem den weg wijzen. In plaats van naar een logement, voerdo men den man naar Bet Klarenbeekschd boscli, waar de schipper werd vastge grepen en mishandeld en van het in zijn bezit zijnde geld, ongeveer f 20, beroofd. Bewusteloos liet men den man achter. Toen de schipper weer tot zijn posi tieven kwam, was zijn eerste gang naar de politie. Het gelukte deze thans de daders, waaronder twee beruchte indi viduen, op te sporen en een deel van het geld in beslag te nomen. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld en in hol huis van bewaring opgesloten. (Tel.) „Paai Toea" (Oude Baas). Het was een drukkend warme kente ringdag, toen wij met „Paai toea" kenn.s maakten. We lagen mot ons opnemings vaartuig ten anker bij enkele koraalei landjes benoorden Misool en hadden do stille dagen benut om groote stukken zee op te looden waar het bij doorsla,a.n- den wind spoedig te ruw was voor do sloepen om to werken. De zee kaatste de gloeiende zonne stralen terug, de luclit was vochtig van den naderenden natten moesson en als gevolg de atmosfeer in bet schip on behaaglijk. We "kregen er te veel van. Van die stralende pracht van de zon, die ons stak met vinnige steken als we den heelen dag met de sloepen uit waren om te looden. Schepen kwamen niet in dien verloren uithoek van den Archipel en do papoea's van omringende eilan den, die zoo nu en dan met hun groote vlerkprauwen tot deze streken afzakten, hadden in geen tijden iets van zich laten hooren. Er heerschte een „melige" stemming aan boord. Toen kwam „paai toea" en bracht leven in de brouwerij. Öp rlien rustigen middag waren we in de teekenkamer waar het tegen de 90 graden liep aan het construeeren van loodingtochten en hoorden alleen het eentonige geluid van enkele gamelan-instrumen'en, waarop Ju- vaanschc- matrozen zich oefenden, en hel ruischen van de zee. Als een electrischo schok had de kreet: „een prauw, ©en prauw" van den uitkijk op het tent dek uitwerking. Passers, potlooden, proportielinialen en logarithmentafels wer den vergeten. Alle hens aan dek. Kijken naar de prauw, waarop de eerste levende weezns zaten, die ons de laatste vier weken waren komen opzoeken. De prauw, die onverwacht van achter een dicht hij het schip liggend eilandje was le voorschijn gekomen, kwam snel nader bij Een oude gerimpelde Papoea mei overtollig gekruld hoofdhaar on gekleed in het tenue van den dag van den ge middelden Papoea (dat zeker niet meeï dan 50 gram weegt) stond krijgshaftig midden op de prauw en liet zich door enkele onderdanen voortpeddelen. Bij liet schip gekomen stopte de prauw en hol gesprek tusschen janmaat en den Papoea begon in hot Mjaleisoh, waarvan de Papoea enkele woorden kende en dat door janmaat int marine-U al eisch werd ver vormd. „Diari mana? Ada klappermceda?" (Waar vandaan? Heb je jonge klapper en ten?) De prauw kwam langszij en we kon den onzen nieuwen vriend goed bestu- ueeren. 'n Schrandere kop op het schriele naakte lichaampje en magere beentjes Zijn scheepsmakkers noemden hem „paai toea". Hij grinnikte begrijpend, als hij dezen naam van boord Jmorde roepen. .Jcnge klappers had hij niet jammer, deze godenspijs met hot nog zachte vmehtvleesch en de koele, pittige klap- permolk waren voor ons een delicatesse. Maar hij had wel wat anders in zijn groote vlerkpramv, waarmee, hij! van Sala- wati was komen zeilen, vele mijlen weg, en onder enkele vieze atap matten van daan haalde hij een antiek-uitziend por seleinen bord te voorschijn. „Chineesch porselein", werd gemompeld mis schien wel cud en waardevol er scheen zoo hier en daar menig oud Chi neesch hord of-pul hij Papoea's verzeild te zijn geraakt. Dpor hun paradijsvogel- handel kwamen ze in aanraking met Cbineezen en zoo verdwaalde wel eens kostbaar oud porselein in onbevoegde handen. Het bordje bracht grooto jaloezie onder enkele z.g. porseh inkenners onder ons, die in hunne hutten oude borden en pul len verzamelden, in de hoop er waarde volle bij; te hebben. Paai toea begreep heel goed wat er aan de hand was en stchte zich niet tevreden met een mesje of spiegeltje- Die „orang blanda" had echter wel iets anders - en dat was dan ook prach tig in de oogen van Paai toea. Eer oude uniformjas en broek werden opgehaald en voor dit lokaas stond hij zijn „Old China" af. Kleuren had hij blijkbaar nog nooit in zijn handen ge had de broek en jas werden zorg vuldiger behandeld dan hij het breek bare bord ooit zal hebben gedaan. Hij kreeg aanwijzingen, maar begreep niet, hoe hij' met drie vreemde kleedingstukken overweg moest voordat het hem voor gedaan werd. Toen stak hij zijn magere bruine beenen voor het eerst in de pijpen van een broek. Het schip leefde mee met deze aankleedpartij en paai toea's onderdanen keken afgunstig bewonderend. Maar de broek was nog "niet zoo makke lijk dicht. Door onbekendheid met het kieedingstuk ontstonden moeilijkheden. Onze vriend trok de broek achterste vo ren aan! Toen de jas en daarna werd er nog een oud strooien hoedje gehaald, een paar manchetten, zecmleeren hand schoenen en sokken. Hij kreeg er ple zier in en voelde zich den koning te lijk. We leerden hem groeten met zijn hoedje; schitterend vond hij dat. Wij moe digden hem aan, zoodat onophoudelijk de hoed op en af ging met niet onverdien- stelijken zwaai. Zienderoogen rees hij in achting van zijn „onderdanen". En zoc roeide hij triomfantelijk weg of beter, liet zich wegwoeien, terwijl hij als een koning met witte handschoenen en man chetten op zijn prauw zat. Dat was onze eerste kennismaking met paai toea. Maar niet de laatste! Kort na dit eerste bezoek van paai loea stoomden we naar Ambon om kolen en levensmiddelen te laden en keerden tien dagen later terug om het werk voort le zetten. Toen kwam er stagnatie in het bedrijf. We merkten, dat enkele bakens die we gezet hadden, verdwenen waren. Nu waren deze bakens (groote bamboes, waarop een kegelvormig bamboegeraainte, dat met katoen bekleed was en waar boven een vlag was bevestigd) waarde volle, onmisbare triangulaliepunten, die we dagelijks noodig hadden. We heschen die bakens meestal in hooge boomen, waardoor ze op grooto afstanden nog zichtbaar waren. Maar dit bakenzeden was een '"heel karwei de boomen op die eilandjes waren dikwijls 50 M. hoog en het vernieuwen van de verdwenen bakens beteekende dagen oponthoud en extra kosten, want er zat wel een 10 M. katoen aan een baak. Wie waren de schuldigen? Natuurlijk Papoea's, die hier kwamen om te visschen. Ondernemende boeven waren het; belust op het baken- doek hadden ze zelfs een ruim 50 M. hoogen zwaren tjemaraboom, waarin een baak was geheschen, doorgebrand bij den voet, om gemakkelijker het doek weg te kunnen nemen. Een vervelende geschie denis. De eerste papoea's, die weer langs zij kwamen, brutale, schuftige kerels uit Ivofiau, werden grondig ondervraagd. Maar zij wisten „van niets" en gaven bij voor baat zelfs de schuld aan "paai toea met zijn volgelingen uit Salawati. Toen de „paai toea" terugkwam in vol ornaat, eerst minzaam buigend en groetend, werd hem direct de diefstal verweten, maar heftig ontkende hij alle aantijgingen. De bewijzen tegen hem stapelden zich echter op. Van een eiland .waar hij zich met een tiental andere kerels uit Sala wati tijdelijk gevestigd had, was na hun vertrek een baak verdwenen en Papoea's van andere eilanden gaven unaniem paai toea de schuld. En toch boezemde het oude kereltje als hij, getooid in zijn gala- tenue langs zij kwain en hartstochtelijk zijn onschuld bepeitte, vertrouwen in Maar het baken stelen ging door en het werk werd zeer belemmerd. Toon wjj weer terugstoomden naar Am- bon brachten we don commandant van het kleine detachement gewapende po litie, dat in de kampong Waigama op de noordkunst van Misool geplaatst was, met de wandaden van de tot nog toe onbeken de Papoea's op de hoogte. De radjali van Misool bezwoer, dat z ij n onderda nen onmogelijk de schuldigen konden zijn en zoo concentreerde zich alle verdenking op paai toea. Enkele weken later weer in Waigama gekomen, troffen we tot onze verbazing in den „tuin" van den radjah achter een groot houten hek onzen vriend den paai toea aan, nog steeds hardnekkig ge kleed in Europeesche plunje, bezig met 'het wieden van onkruid. We hoorden nu, dat er met de baakdieven korte metten waren gemaakt. Toen paai toea met en kele praauwen Waigama was komen be zoeken, werd hij beticht van diefstal en zonder vorm van proces met zijn illustere volgelingen veroordeeld tot eenige maan den „heerendiensten" of dwangarbeid. Elke Papoea is liever heel lui dan een klein beetje moo en dus had paai toea erbarmelijk geprotesteerd, maar toen men uit zijn prauw .groote stukken bakenka toen haalde, eindigde hij met handschoe nen en sokken op te bergen en was hij aan het wieden getogen. En zoo zagen wo hem dan ook terug. Toen hij ons opmerk te, kwam hij aangeloopen en smeekte ot hij zijn vrijheid kon terugkrijgen. Natuur lijk moest hij zijn tijd uitdienen, maai we konden ons niet ontveinzen eenige sympathie voor het oude manneke te voe len, die toch blijken had gegeven van vernuft en voortvarendheid, al waren deze eigenschappen ten kwade aangewend. Kort daarop vertrokken wij naar Soe- rabaia en werdén in die drukke, warme stad nog ééns herinnerd aan onzen vriend uit Misool. Voor den bezitter van het „Chineesch" porseleinen bordje werd het een pijnlijk moment, want het bleek, dat de gewaande schat een waardeloos prul 'was. Eén van de talrijke namaak-oud- lieden, die, zooals we nu hoorden, door een ondernemend Arabier ergens in den Oosthoek van den Archipel aan Papoea's verkocht worden, die dan op hun beurt probeeren ze kwijt te raken aan op oud heden beluste Europeanen! (Handelsblad.) COÖPERATIEF SPAARSYSTEEM, een ieder in staat srtllende een eiyen huis te koopen of te laten bouwen. Vertegenwoordigers gevraagd (Aarige- ame en looneude werkkring Een ongeëvenaard middel tegen alle Aambeien (haemorrhoïden, takken, spenen, enzen verwante verschijnselen, zooals jeukingen, kloven, fistels, bloedingen, kankerwoekeringen is bereid volgens eeuwenoud beroemd recept. Geeft uitkomst zelfs jn de hardnekkigste gevallen Verkrijgbaar bij apothekers en voorname drogisten. Te Goes in Apotheek Firma A- C. VAN OER REST. De Notaris Mr JAN LOEFF zal Woensdag 22 April 1925, des voorm. om 10 uur te Biggekerke, op de Hofstede van den Heer C. CALJÊ in het openbaar veilen i Vosbles Ruinpaard, oud 7 jr., vos bles Merriepaard oud 4 jr. met vos- bles Merrieveulen, vosbles Hengst oud 1 jr., 6 baatg Melkkoeien, 4 Kalfvaarzen, Vaars oud 2 jaar, 7 Vaarzen van 1V2—2 jr., 5 Kalveren, 2 Schapen, waarvan 1 met 4 Lam- mers, 3 Menwagens waarvan 2 met toebehooren, Driewielskar.Lemoen kar, 2 Koksploegen, 2 Eenpaards- ploegen, Waleploeg, 7 Eggen, Mol- bord, 2 Veldsleden, Cultivator, Rol blok, Handblok, Hekeldorschma- chine, Ros en-Stangen, Windmolen, Graanbreker, Geeselstoel met Plaat, jjz. Mestkruiwagen, 2 Kruiwagens, Ladder, Aardappelsproeier en Ton nen, Handwiedmachine, Bascule (normaal 1000 kilo), Mangelmolen, Sleepdeur, Voorsleper, Kort- en Langtouwen, Paardewant, Hand gereedschap, Repen en Blokken, 2 Melkkannen van 40 L., Trechter, Juk, Emmers. HuisraadTafelkastje Tafel, 2 Kachels, Naaimachine enz. en den Mest in den Mestput Bergplaats voor fietsen, geen muziek, geen stalling. De Notaris J. C. KRAM te Kapelle, is voornemens op Woensdag 22 April 1925, voorm. 11 uur, in de herberg van dhr. M. Korstanje te Wemeldinge, voor mej. de Wed. Jb. PAARDE- K00PER, en cons., publiek te verkoopen i te Wemeldinge, in .Zwaakhoek, groot 1 A. 50 c.A. Op gebruik bij de betaling, uiter lijk 15 Mei 1925. De Notaris W. HIOOLEN te Middelhuig, is voornemens in het openbaar te de3 namiddags 2 uur op de boven zaal van de Sociëteit „De Verge noeging", aan de Groote Markt te Middelburg, aan de Oude Vlissingscheweg, in de Gemeente Oost- en West-Souburg, gemerkt A 233 en bestaande uit dubbel Woonhuis, Schuur, steenen Varkenshok, Kippenhok, Winter- keet en verderen timmer, op en met 1 H.A 38 A 3 c.A. (3 Gem. 1555 R.) Erf, Tuin en Boomgaard waarop ongeveer 400 Fruitboomen, 2000 Bessenstruiken, veel Fram- bozenstruiken en Aardbeienplanten en een perceel Weiland, alles breeder omschreven bij gedrukte biljetten dezer veiling met verdere inlichtingen verkrijgbaar ten kan tore van genoemden Notaris. rentende 5 °/0 tot den koers van 98 °/0 6 °lo«O 2 in stukken van f 1000.f 500.en f 100. Verkrijgbaar aan het Hoofdkantoor, Archimedesstr. 64, Den Haag en aan de Bijkantoren te Zwolle en te 's Hertogenbosch. De Notaris L A. BETH te Ove- zande, zal ten verzoeke van de erven Wed. i. Paauwe, in het openbaar verkoopen 9 a. des voormiddags 10 uur, in de herberg van J, van de Guchte te Driewegen, en dubbel steenen Varkenshok en Erf te Driewegen, groot 9 A. 86 c.A. Uitstekend geschikt voor vracht- rijdersbedrijf; en b. des namiddags 12 '/j uur, aan het sterfhuis, tegen contante betaling, Mali Kabinet, eiken Bureau, Naaimachine met tafel, Kachels, Stoelen, Tafels, Kasten, Lampen, Spiegels, Klokken, Ledikant, Bed met toebehooren, Loopers, Zeilen, Matten, Kleeden, Petroleumstellen, Potten, Pannen, Emmers, Glas en Aardewerk, enz. Kruiwagen, Beerwagen, Drie- lingsmen wagen (zoo goed als nieuw), Balansploeg, Kolen, Stroo, Brand hout, Arbeidersgereedschappen, Klaverruiters, en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Meubilair enz. te bezichtigen op den dag van verkoop van 1012 uur. De Notaris Mr. JAN LOEFF zal Woensdag 6 Mei 1925, des voorm om 10 uur te Koudekerks, op de hofstede vau den heer LOURUS KLUIJFHOUT Sr., in het openbaar veilen 1 Bruin Merriepaard oud 11 jaar, bruin Merriepaard oud 5 jaar, vos Hengst oud 1 jaar, 6 baatg. Melk koeien, Stier ran 14 mnd., Vaars van 14 mnd2 jaarl. Vaarzen, 2 Kweekkalvers, 2 Varkens, 40 Kip pen, 2 Menwagens met Toebehoo ren, kleine Wagen, Driewielskar Hooihark, Cultivator, Koksploeg Balansploeg, 8 Eggen, Molbord Veldslede, Rolslede, Rolblok, Hand blok, Sleepdeur, Voorsleper, Ros met Stangen, 2 Lamoenen, Draai boom en Harnas voor veerwagen Kortmolen, Mangelmolen, Wind molen, Geeselstoel met Steen, Krui wagen, Watervat, Watertonnen Kisten, Voederbakken, Kookforouis (60 L.), Vleeschblok, Builkist, Wa genborden, Melkplanken, Mestput planken, Horden en Staken, Klaver ruiters, Mutserds, Wagenzeil, Lad ders, 2 Afstekers, Kort- en Lang touwen, Schilderstrap, Vorken Rieken, Handgereedschap, Hals jukken, Kettingen, Aardappelzeef Mutserdstoel, Boogzaag, Trekzaag Reepen en Blokken, Paardewant Bascule (300 K g.), Moker, Poot hamer, Aardappelzakken, Manden Zaagstoel, steenen Varkensbak, Koe en Paardendekken, Zolder- en Mei kersgereedschap, als; Melkontroo mer (Melotte), Victoriakarn, Boter tobbe, Boterschalen en Balans Boterkorven, Roombussen, 5 Melk bussen (30 L.), Trechter, Jukken Emmers, Graanzeven en eenig Huisraad. Bergplaats voor Fietsen; geen Stal ling; geen Muziek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 6