Predikbeurten. OH de Prracte. Ér is maar ÉÉN De tuinders en de Zomertijd. In de l'2e algemeene vergadering van den Noordermarktbond (N.Holl.) welke door een 100-tal afgevaardigden bezocht was, werd Besloten den zonnetijd te hand haven. Waar ook Broek op Langendijk zich reeds als zoodanig heeft uitgespro ken, is het vrij zeker, dat de geheelo tuinbouwende bevolking ook dit jaar, niettegenstaande den korten duur van den zomertijd, net zal doen of deze niet bestaat en tegen alle verkeer in den zon netijd zal handhaven. (Volk.) Brjksbemoeiingen op land bouwgebied. Door den Minister van Binnen!. Zaken en Landbouw is een commissie ingesteld aan welke is opgedragen de vraag te be antwoorden of, en zoo ja, in hoeverre de directe en indirecte bemoeiingen van het Rijk op landbouwgebied zouden kunnen worden ingekrompen, in hoofdzaak wat betreft: den Voorlichtingsdienst; de Proef stations; en het Landbouwonderwijs. Deze commissie is als volgt samenge steld: Voorzitter: de heer O. M. F. Haff- mans, lid van de Eerste Kamer. Leden, do heerenIC. I. B. A. de Coster, Bezui nigingsinspecteur V. R. IJ. Croesen, voor zitter vaar 'tKon. Ned. Landbouw-comité; Prof. mr P. A. Diepenhorst, Voorz. van den Chr. Boeren- en TuindersbondI. G. J. Kakebeeke, Inspecteur van den Land bouw E. H. Krelage, ondervoorz. van den Ned. Tuinbouwraad; Th. J. Mansholt, In specteur van den Landbouw, Dr F. E. ,-wGSth.uma, voorz. van den Algem. Nederl. ZuivelbondDr r. L- Rutgers te Laven .(N.H.); Dr A. J. Swaving, Inspecteur van het ZuivelwezenF. V. Valstar te 's Gra- venhage; J. Th. Verheggen, Voorz. van den Ned. Boerenbond; Dr K. H. M. van der Zande, Inspecteur van het Landbouw onderwijs. Secretaris mr Di. G. W. Spitzen, commies aan het Departement van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw. De in stallatie dezer Commissie zal geschieden op Woensdag 22 dezer door Minister Ruys de Beerenbrouck in een der zalen van zijn Departement. Verlaging briefport. Het ligt in de bedoeling de binnen- landsche briefport te verlagen tot 7i/2 cent. De buitenlandsche tarieven, thans bedragende resp. 20 ,12i/2 en 5 cent, wor den, paar we nader vernemen, vanaf 1 October a.s. gebracht op resp. 15, 10 en 3 cent. Allerlei. In verband met zijn lichte ongesteldheid zal Prins Hendrik aan zijn voornemen, vandaag te Amsterdam de huldiging van de Oostinjevliegers bij' te wonen, geen gevolg geven. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend betreffende samensmel ting van de Veeartsenijkundige Hooge- school met de Rijksuniversiteit te Utrecht. Bij de directe belastingen is benoemd tot rijksklerk te Middelburg L. P. Lou- werso, particulier klerk aldaar. Fokveeda g te Oostburg op Donderdag 18 Juni 1925. Het vorig jaar op de tentoonstelling te Sluis kon wegens het heerschen van het mond en klauwzeer geen rundvee en kleinvee worden tentoongesteld. Waai' in het land van Cadzand zoo veel mooi rundvee is, was dit een niet geringe teleurstelling. Ook was het bijzonder jammer voor do afdeeling varkens, welke eveneens eens wat meer had kunnen zijn, dan dit op eene Zeeuwsche landbouwtentoonstelling gewoonlijk het geval is. Thans is be sloten op Donderdag 18 Juni e.k. te Oost- burg een groote fokveedag te houden, waar ingezonden zullen worden: rundvee, varkens, geiten en schapen, meldt het „Z. Lb.blad." Middelburg. In de raadsvergadering van Woensdag te 2 uur worden behandeld on derstaande zaken: 1. Stukken. 2. Benoe ming lid Commissie tot wering van Schoolverzuim. 3. Vaststelling vergoeding medegebruik laboratorium door Vee- en Vleeschkeuringsdienst Vlissingen. 4. Goed keuring rekening 1924 Armenraad. 5. Vast stelling vermenigvuldigingscijfer plaatse lijke dir. belasting naar het inkomen. 6. Wijziging Politieverordening met betr. tot het houden van collecten. 7. Crediet voor verbetering teekenlokaal School G. 8. 14e wijziging gemeente-begrooting 1924. 9. Kwijtschelding pacht aan W. Roose. 10. Nader voorstel met betrekking tot het maken van een nieuwe verbinding over de Vest bij de Koepoortbrug. 11. Kohier Straatbelasting 1925. 12. Bezwaarschriften schoolgeldaanslagen 19241925. 13. Sta ten oninbare posten Inkomstenbelasting, Schoolgeld en Hondenbelasting over 1919—1920, 1920—1921, 1923—1924 en 1924. Vlissingen. Op de voordracht voor do benoeming van directeur van gemeente werken te Dordrecht komt voor dhr C. Ouweband, directeur van gemeentewer ken alhier. Vlissingen. B. en W. stellen voor het vermenigvuldigingscijfer voor de belastin gen te bepalen op 1.41 (vorig jaar 1.34). Door het bestuur van de Woningbouw - vereeniging „Goed Wonen" is ingediend een begrooting en exploitatierekening voor den bouw van 27 arbeiderswoningen be nevens een winkelhuis met bovenwoning, op het terrein ten noorden van den Sin- gelweg. De kosten van bouw en toe zicht wordt op f89.600 geraamd. De in specteur van de Volksgezondheid heeft een rapport uitgebracht, waarin hij mede na ingewonnen, ongunstig luidend advies van de gezondheidscommissie niet kan overgaan om aan tp raden aan het ver zoek te voldoen. Al zouden R- en W. het toejuichen als het bouwblok geheel werd volgebouwd, toch wijzen zij er op, dat het beter is wat te wachten, ook al vervalt daardoor de rijksbijdrage, die neer komt op 7.4 pCt. der totale kosten. Zij stellen dan ook voor geen fina'nciëele be middeling aan de uitvoering dezer bouw plannen te verleenen. Voorgesteld wordt aan G. J. de Jonge te verkoopen 83 vierk. M. bouw- en 143 vierk. M. tuingrond in het villapark voor een totale som van f1960. Voorgesteld wordt verder den prijs van den tuingrond in liet algemeen bij aankoop van minstens 100 vierk. M. te verminderen van f 10 op f 5 per vierk. M. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op het verzoek van A. J. Bic- rens, pachter van de Hofstede „Baskens- burg", doch wel te voldoen aan het ver zoek om de pacht een jaar eerder le doen eindigen, n.l. op 31 October 1926, omdat een derde van de hofstede voor den aanleg van de Noorderbegraafplaats aan de pacht is onttrokken. Voorgesteld wordt goed te keuren een wijziging in de begrooting 1924 voor het algemeen armbestuur en een extra-subsi die van f3850 toe te kennen. Voorgesteld wordt aan den werkman der gemeente C. J. v. d. Velde, die reeds meer dan een jaar ziek thuis was, doch tot groote verbazing van B. en W. door den pen sioenraad geschikt werd verklaard voor zijn werk, maar na een paar weken het moest opgeven én nu herkeuring heeft aangevraagd, in afwachting van de eind uitspraak voorloopig het halve weekloon uit te keeren. Wolfaartsdijk* De Meisjesvereeniging „Jehova Nissi" alhier, die sinds een paar jaar arbeidt in 't belang van de Medi sche Zending op Magelang, en voor dat doel reeds meermalen een grooter of kleiner bedrag afdroeg, hield kort geleden een bazar van de gemaakte goederen. De netto-opbrengst f250 werd bestemd voor het ziekenhuis te Parakan.Dank aan de liefdevolle harten en vaardige handen. Krone God dezen arbeid met Zijn zegen en vinde dit goede voorbeeld na- voleing. Souburg. Bij de aanbesteding van liet ophalen van vuilnis en faecaliën in deze gemeente voor de eerstvolgende 4 jaren, was ingeschreven door de heeren: A. W. Louws, Souburg, voor f1296 per jaar; 0. Eaniëlse, Souburg, voor f 1551.25 per jaar; A. Jacobse, Souburg, voor f1247 per jaar; J. de Punter, Koudekerke, vpor f 1450 per jaar; P. Puijpe, Souburg, voor f2156 per jaar. Het ophalen is gegund aan den laagsten inschrijver. (VI. Crt.) Zierikzee. De Gemeenteraad besloot, onder dankbetuiging aan mevr. Cau— de Vulder van Noorden, tot aanvaarding van een legaat, groot f 10.000, van wijlen mr. J. P. Cau, vroeger president der rechtbank alhier, voor het herstel van de Nobelpoort of andere openbare ge bouwen van oudheidkundige waarde, ge schonken onder voorwaarde, dat bedoeld herstel geschiede in overleg met de rijks commissie voor monumenten en verder met bepaling, dat het bedrag is gelega teerd onder den last van vruchtgebruik ten behoeve van zijn echtgenoote. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. B. en W. stellen voor om voor hot belastingjaar 1925-'26 het vermenigvul digingscijfer der plaatselijke directe be lasting naar het inkomen vast te stellen op 1, voor 1920-'21 was het 1.6; 1921- '22 1.5; 1922-'23 1.2; 1923-'24 1.15 cm 1924-'25 1.10. B. en W- berekenen, dat moei worden voorzien in f449000, waar voor het vermenigvuldigingscijfer 1.04 zoo moeten zijn. B- en W- stellen voor echter f 12500 van de onvoorziene uit gaven af te trekken en dit dan ook te doen van de post II.O. 1925, daardoor kan 1 worden vastgesteld. Zooals bekend, stond de raad f19800 toe voor de nieuwe verbinding over de vest bij de Koepoort, doch waren van do vijf inschrijvers bij de besteding de laagste en de hoogste resp- f24250 en f31100. Het werk werd door B- en W-. niet ge gund maar thans verklaart de heef Groos- man zich bereid het werk voor f 18000 j uit te voeren, mits do granietafdekking der brugleuningen vervalt; het gebruik j van een paardenwals van 4000 K-G. in plaats van een stoomwals, wordt toege- staan; de post meer en minder werk met 1 1 pCt wordt verlaagd en de afrastering en het bezaaien der plantsoenen niet behoeft te worden uitgevoerd- Do as- phaltcering van de wegen naar de brug en de brug zelve kan volgens berekening I wol uit f 1800 worden betaald en zou dit in het voorjaar 1926 moeten gebeuren, in verband met mogelijke nazakkrngen der opgehoogde wegen in do winterperiode De afwijkingen van bet bestek zullen noch de technische noch de aesthetische waarde der brug in eenig oipzicht schaden B. en W. stellen dan ook voor het werk aan Grcosman te gunnen. Voor dd benoeming van een lid der commissie tot wering ,van schoolverzuim in de vacature ontstaan door bet ver trek van den beer A- Kloeke naar Am sterdam warden in niot-alphabetische volgorde aanbevolen de boeren H. W Nezer, particulier en p. Luteijh, hoofd der Rijksleerschool. Voorgesteld wordt de vergoeding voor het medegebruik van het laboratorium door den Vee- en Vleeschkeuringsdienst to Vlissingen vast te stellen op f 61206- Voorgesteld wordt goed te keuren do rekening van den Armenraad 1924 op een eindbedrag van f2044-20 Gezien bet groot aantal collecten en verkoopen van bloempjes, die tegenwoor dig worden gehouden en het feit dat alleen voor instellingen van buiten Mid delburg schriftelijke toestemming van B- en W- ncodigis, stellen zij na overleg met den Commissaris van politie en den armenraad voor, te bepalen in artikel 90 der politieverordening le lezen, dai onverminderd de wettelijke bepalingen omtrent collecten voor instelling van wel dadighoid, het houden van inzamelingen van geld op den openbaron weg] of aan do huizen verboden is zonder schriftelijke vergunning van B. on W. Overgelegd wordt de opgave van plaat sen, waar met de verkiezingen aanbe velingsbiljetten mogen worden beplakt. Aangevraagd wordt een crediet van f 190 voor uitvoering der noodige wer ken voor verbetering van hot teekenlokaal van school G- G es ten nd door de commissie van fi nanciën en fabricage stellen R- en W- voor te voldoen aan hot verzoek van W- Koos© om kwijtschelding van de pacht van 25 Nov. 1924 tot 25 Jan. 1925 van een perceel gemeentegrond aan den Nadorstweg lot een bedrag van f 155 Ingekomen is oen adres van da aid. Middelburg van den Ned. Bond van kof fiehuis- en restauranthouders ca slijters, waarin in op verschillende gronden word! verzocht, niet to voldoen aan bot ver zoek van enkele drankbestrijdersvereeni- gingen om II. M- da Koningin to ver doeken, te bepalen, dat te Middelburg geen nieuwe vergunningen mogen worden verleend. Ben verzoek van de Vereenvoor Han delsonderwijs om ook over 1926 weder een subsidie te krijgen van drie vijfde der rijkssubsidie en dan wel voor do Ilan- dclsdagschcol f 18-858 en voor do Han delsavondschool f4463.40. Door B- en W- was aan bet Bestuur der Bad- en Zwem inrichting gevraagd of het bereid zou zijn'het aantal kamertjes uit te breiden en deze kosteloos ter beschikking! te stel len en dan toezicht op de gratis'-zwenv mers to doen houden. liet bestuur beeft hierop geantwoord, dat de vraag hem verwonderd beeft omdat bet voldoen aan het verzoek voor het bestuur onaanneme lijk en onuitvoerbaar is, omdat al wa.ro tegen den hoog,en wal kamertjes te bou wen zonder het jagen langs het kanaal te verhinderen, de zwemschool niet over da noodige fondsen daartoe beschikt, ver der omdat het niet mogelijk zou zij;n vol doende toezicht te doen 'houden en ten slotte omdat het schade aan de zwem school zou toebrengen, een deel der leden zou bedanken als men terzelfder plaats gratis kan zwemmen, een ander deel om dat hot doel der school zwemmen ónder elkaar zou weg zijn. Naar het Utr. Dagblad verneemt, is het Bijbelscb museum, dat vroeger eigendom was van ds Schouten, predi kant te Utrecht, aangekocht door het co mité voor Inwendige Zending en ver huisd naar Amsterdam. Op de a.s. Generale Synode der Chr. Geref. Kerk zal o.a. een voorstel ter tafel komen om op Goeden Vrijdag twee diensten in te stellen. Zondag 19 April. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Steinz, nm. ds Homburg (H. Doop), av. ds de Vries. Wilhelminadorp, vm. ds Homburg, nm. ds Steinz. 's-Heer Arendskerke, vm. ds de Voogd van Vlissingen, nm. ds de Vries. Souburg, 9.30 u. ds W. A. B. ten Kate van Vlissingen, 2 u. geen dienst. Koudekerke, 9.30 u. ds R- ten Kate, 2 u. ds A. Graves van Willenswaard van Souburg. 't Zand, 10 u. ds Reus van Westkapelle, 2 u. ds R. ten Kate. Geref. Kerken. Kapelle-Biezelinge, vm. en nm. ds C. M. Huizenga uit Scbarnegoutum. Slechte leerling. Een der man nen van den Ned*, bond van onderwij zers, de heer Lamers, heeft in Groningen voor voorstanders van het openbaar on der s van het openbaar onderwijs een rede gehouden, waarin hij van de bijzondere school dezelfde nonsens blijkt te heb ben verteld, als wij reeds eerder van dezen redenaar vernamen. Beteekenis heeft dit natuurlijk alleen, in zooverre men kan zien hoe de stem ming in breeden kring tegenover het bjj- Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naai* Batenburg, door J. H. Israel te Helvoirt. Bedankt voor Ernst, döör J. G. Woelde- rink te Randwijk; voor Adorp, door H. W. Bloemhoff te Harkstede; voor Rotterdam, door dr F. W. A. Korff te Heemstede. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Vlaardingen, door J. P. Meijering te Nieuwpoort. Geref. Gemeenten. Beroepen te Gouda, R. Kok te Aagte- kerke. zonder onderwijs nog is en weer wordt. De spreker verhaalde do geschiedenis van de volksschool, in het begin der vo rige eeuw eerst een feit geworden. Voor dien was er, naar hij opmerkte, van volks onderwijs geen sprake. Ons volk is dus bijv. in de gouden eeuw, toen Nederland op alle terrein de eerste was, oen bij zonder dom volk geweest. De spreker heeft nooit gehoord van de bijzondere zorg, di ede Reformatie voor het volks onderwijs had. Hij deelde mede, dat lang niet allen don bloei van het volksonder wijs begeerden. Inzonderheid de antiev. hadden er groot bezwaar tegen. Dr Kuyper waarschuwde tegen overschatting van dit onderwijs en stelde do universiteit veel hooger. Maar toen het openbaar onder wijs in weerwil van dit verzet toch zoo'n hooge vlucht nam, moest het op andere wijze worden bestreden. Men richtte de bijzondere school op en had er milli- oenen voor over. Niet omdat men dit onderwijs op zichzelve begeerde, maar al leen om d eopenbare school tegen to werken. De spreker kon, zeidc hij, deze dingen •weten, want hij was zelf leerling van de bijzondere school. Nu blijkt uit zijn rede ,dafc hij over het standpunt van Dr Kuyper in zake het volksonderwijs een klokje heeft hoo- ren luiden maar niet weet waar de kle pel hangt. Het is waar, dat Dr Kuyper in „Ons Program" de overdreven verwach tingen omtrent hot lager onderwijs, waar van men de omzetting van heel het loven verwachtte, heeft weersproken. Voor do leiding der geesten, dus schreef hij, gaat veel meer invloed uit van de hoogeschool. Dit is natuurlijk nog zoo- De lagere school geeft nog steeds niet meer dan de eerste beginselen en di enog niet eens zóó, als men dat wel zou wenschen. De openbare school hoeft niet alleen inzake de over dreven verwachtingen teleurgesteld, maar zelfs in hetgeen er in redelijkheid w e 1 van te verwachten zou zijn. Dit echter daargelaten in hetzelfde hoofdstuk van „Ons Program" wijst Dr Kuyper de wezenlijke beteekenis van het volksonderwijs aan. En de practijk heeft wel bewezen van hoe groote waarde het Christenvolk in Nederland goed onderwijs acht. De bijzondere school is gewaardeerd, niet als een wapen tegenliet openbaar onderwijs. Dat bewerkt wel zelf zijn on dergang. Maar zij is een goed, hoog op prijs gesteld om zich zelve, om het on derwijs en de opvoeding dier school, die op goeden grondslag berusten. De heer Lamers zegt dit onderwijs te hebben genoten. Het valt soms voor, wij ontkennen het niet, dat ook het bijzon der onderwijs hij enkele leerlingen geen succes heeft. Hier heeft men er dan wel een droevig staaltje van. (N. Prov. Grom Crt.) Voor het examen van de Ned. Ver. voor Gfmeentebel. ter verkrijging van de acte van bekwaamheid in do gemeente administratie hebben zich in totaal 466 candidaten aangemeld. Op 21 Juli 1925 on volgende dagen zal tc 's-Gravenhage worden afgenomen het vergelijkend examen ter aanwijzing van 25 candidaten voor het ambt van surnumerair der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen. D,e verzoek schriften cm toelating tot dit examen moeten vóór 1 Juni 192-5 bij het Depar tement van Financiën zijn ingekomen. De Commissie van „Bestuur der Schoolondcrwijzers-Weduwenbeurs in Zee land hield haar vergadering in dé Soci ëteit St.. Joris te Middelburg. i Uit het verslag, door den Secretaris- Rentmeester uitgebracht, bleek, dat bet, aantal leden thans 28 bedraagt, contri- bueerende te zamen f280-dat der weduwen 21, welke jaarlijks gezamenlijk f2000 pensioen genieten. D)o door den Rentmeester ingediende rekening en ver antwoording over het dienstjaar 1924 werd goedgekeurd en vastgesteld in ont vang op f 2616.721/2) in uitgaaf op do som van f2239.90, alzoo sluitend met oen vcordeelig saldo van. f376-82V2- He begroeting over 1925 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf sluitend met een geraamd bedrag van f2834 82V2- Geslaagd te 's-Gravenhage voor het stuurliedencxameu eerste stuurman gr. vaart H. W. Lohr, P. Ubherman en D- M. van dear Gugten. Jaarverslag der Zeeuwsche Landbouw- Onderlinge. Donderdag j.l. werd in een der zalen van „de Prins van Oranje" te Goes de Jaarlijksche Algemeene Leden-Vergadering gehouden van de Zeeuwsche Landbouw- Onderlinge, afdeeling van de Bedrijfsver- eeniging „de Centrale Landbouw-Onder- linge". De vergadering werd geleid dooi den Voorzitter, dhr II. A. Ilanken. Uit het in deze vergadering uitgebrachte jaarver slag, loopende over het tijdvak van 1 Nov. 1923 tot en met 31 Oct. 1924, blijkt, dat op laatstgenoemden datum bij de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge 2828 landbouwers waren aangesloten; de ge zamenlijke aangeslotenen betaalden in het verslagjaar een loon uit van ongeveer f 7.874.300. In het verslagjaar werden aan gegeven 892 ongevallen, van welke er 29 niet als bedrijfsongeval of als bedrijfs- ziekte in den zin van het Bedrijfsongeval lenreglement bleken te kunnen worden beschouwd. Van de overige 863 geval len werden er 90 als bedrijfsziekte in be handeling genomen en gaven er 62 aan leiding tot het verleenen van schadeloos stelling over een langeren termijn dan 6 weken. Van deze 62 gevallen waren er hij het schrijven van het verslag nog 15 in behandeling. Verder waren er toen nog in behandeling 3 gevallen van hel voorafgaand verslagjaar, één geval van 1922 en één van 1921. De kosten, welke de verzekering hunner arbeiders bij de Landbouw-Onderlinge voor de werkgevers medebrengt, bedragen over het verslag jaar fl.08 per f100 jaarloon. Voor deze betrekkelijk geringe uitgave worden de geldelijke gevolgen ook van do zwaarste ongevallen gedekt. Aan de leden zal dus, nadat het te weinig betaalde voorschot is aangezuiverd, of het te veel betaalde is teruggegeven, terugbetaald kunnen wor den 42 ets. per f 100 loon. Het Ned. Stamboek Trekpaard. Het Nederlandsch Consulaat-Generaal te Milaan deelt mede, dat de inzending Stamboek Trekpaard op de tentoonstelling te Milaan in 6 categorieën 5 eerste prij zen behaalde. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Steun Evang. Ontlerw. in Oostenrijk. Wegens vertrok uit do provincie heeft ondergeteekende het Prov. Correspondent schap voor Zeeland van de Steunverlee- ning aan behoeftige Chr. collega's in Duitsch-Oostenrijk overgedragen aan dhr J. C. Groenenberg, Onderw. Kanaalstr. 44 te Vlissingen en verzoekt beleefd gelden etc. voortaan aan hem te willen afdragen. In den tijd, dat ondergeteekende het correspondentschap waarnam, mocht hij ruim f1053 aan het Hoofdcomitó afdra gen, waarvoor hij ook namens het Oom. hartelijk .dankt. Collega's steunt nog dit jaar! W. P. CALLIBER. Vlissingen, 14 April 1925. Door muizen vernietigd. Wij hebben dezer dagen een bericht opgeno men van een correspondentiebureau, waarin vermeld stond, dat bij een juf frouw te Rij'ssen de muizen een bedrag van 16000 aan batikpapier vernietigd had den. Die correspondent van do „Zwol- sche Crt." spreekt nu dit bericht tegen. De juffrouw in quaestie had in een plaatselijk blad in een ingezonden stuk dit verhaal ontkend cn zich beklaagd over den overlast, haar door dit verzinsel aan gedaan. Zelfs geen courantenpapier was door muizen opgevreten. Het Engelscho luchtschip R 33. De marconist van het vliegkamp Soesterberg had Donderdagavond om streeks 9 uur van liet Engelsche lucht schip bericht ontvangen, dat liet bij het aanbreken van den dag op het vliegveld zou landen, indien het niet naar Engeland kon terugkeeren. Het geheelo personeel van het vliegkamp, in totaal 450 man, bestaande uit een compagnie militaire werklieden en een afdeeling dienstplich tigen, is toen aangezegd, dat gistermorgen om 4 uur moest worden aangetreden. Groepen van 50 manschappen waren ge vormd, om de touwen van de dalende R 33 in te halen, en officieren waren aangewezen, om de leiding te nemen. De officieren en soldaten gingen vroeg ter ruste, aangezien om 3 uur in den nacht reveille zou worden geblazen. Tot 2 uut 's nachts loeide de wind over de open vlakten, maar daarna kwam er rust in de natuur. De dreigende wolken verdwenen, en schitterende sterren werden aan hei firmament zichtbaar. De wind was gaan liggen en het weer verbeterde zoodanig, dat op dat oogenblik al vastgesteld kon worden, dat liet Engelsche luchtschip de aangekondigde poging zou doen, naar het vaderland terug te keeren. Niettemin had op het vastgestelde uur de reveille plaats. Om kwart over 4 ving de marconist van Soesterberg een telegram op van het luchtschip, waarin meegedeeld werd, dat de R 33 op den terugweg naar Engeland was en zich op dat oogenblik bevond op 50 mijl ten Westen van Amsterdam. Over ste Hardenberg, de commandant van het vliegkamp, stelde zich daarop telegrafisch in verbinding met het bureau luchtvaart van het departement van waterstaat, door welks zorgen de medewerking van Soes terberg was ingeroepen. Hij kreeg om streeks 5 uur gistermorgen ten antwoord, dat de toestand van gereedheid kon wor den ingetrokken. De R 33 is later te Pulham aangekomen en manoeuvreerde de loods binnen. Alles was wel. Om 1.40 (E.T.) kwam de R. 33 in zicht van Pulham. Toen het luchtschip op het vliegveld aankwam, en voor de landing begon te manoeuvrecren, werd hot dooi' een talrijke menigte toegejuicht, terwijl vliegtuigen er om heen vlogen om het te begroeten. Het schip had duidelijke tee- kenen van het uitstapje. Niet alleen was de neus ernstig beschadigd, doch er wa ren ook .groote scheuren in het omhulsel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2