Mo 165 Donderdag 16 April 1615 36e Jaargang Staten-Generaal. Buitenland. Binnenland. Ve Zeeuw Brukkers Exploitanten OOSTEKBAAN LE COINTRE GOES Bur»ftUx: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Rtfëaotie no. 11; Administratie no. 58 v Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De S. D. A. P. en de Ontwapening. Het voorstel van de S.D.A.P. inzake ontwapening komt neer op afschaffing van het leger met behoud van een politie- leger, sterk drie duizend man; terwijl voor de zeemacht naar een overgang wordt gezocht. Indien dit voorstel ingang vond wat wel niet geschieden zal, wijl het ook de Vrijz. Democratischen Bond te ver gaat zou Nederland weerloos staan in do groote worsteling tusschen de groote mo gendheden, of tegen de wereldrevolutie, die vanuit Rusland wordt voorbereid. Want dat een zoodanige worsteling in de toekomst mogelijk blijft, zal wel nie mand durven ontkennen. Toch deinst de S.B.A.P. voor een der gelijk voorstel niet terug. En dat terwijl zij weet, dat haar partijgenooten in andere lande» «iet alleen geen ontwapening wil len, maar zelfs hun weermacht nog willen versterken. Denemarken, op welk land men zich aan (He zijde beroept, ofschoon er een ontwapeningsvoorstel is ingediend, kwam nog niet verder dan tot een besluit om het ontwerp in studie te nemen. Zweden ontwapent ook niet, de sociaal-democrati sche minister Branting is er nog ver van daaa, in een zoodanig voorstel te tre den. I® nu hebben juist in deze Noorsche lande* ie sociaal-democraten in regeering en volksvertegenwoordiging de meerder heid. Ba boe deden de sociaal-democraten in Psaakrijk en Engeland? In Engeland werd door de socialistische rogaemag, nog onder Mac Ronalds be wind» bet Aantal vliegtuigen uitgebreid, waaM*ee de weermacht in de lucht nog meer wordt versterkt. En in Frankrijk hebtwaï de sociaal-democraten in de Ka mer nog kort geleden gestemd tegen een voorstel dor communisten om het leger met honderdduizend man te verminderen. Een hunner voormannen, Boncourt, zeide dat deze vermindering van 600 op 500 duizend man een groot gevaar zou op leveren. Terecht werd hun bij die gelegenheid door do communisten voorgehouden dat zij bij de verkiezingen in hun program aan de kiezers beloofd hadden voor bezui niging op het leger te zullen stemmen. lote dergelijks gaat nu straks ook ten onzent gebeuren. De socialisten zullen ontwapening pre- dikeu* doch indien ze, met hunne naaste vrienden de vrijzinnig-democraten de meerderheid behalen, zal er van inlossing dezer belofte niets komen. Wij zouden dit natuurlijk niet betreu ren. Ontwapening in den door hen be doelden geest,, zou Nederland weerloos maken en derhalve een misdaad zijn. Doch daarom moeten dan ook deze weerloosheids-predikers straks bij de ver kiezingen met alle macht worden weer staan. Ook nog om andere redenen; doch deze is er alvast een van. Saam aan een kapitalistisch feest Met dit opschrift wordt niet bedoeld een tegenstelling tusschen kapitalistisch on socialistisch, want er zijn zeer vele kapitalisten, die tevens rooa zijn. Neder- landsche namen zullen wij maar niet noemen; maar onder de bnitenlandscho zoeken wij alleen don naam Rarmat uit, die o.m. 50 duizend gulden aan het Rot terdam scho sociaal democratisch partij- Wad Voorwaarts cadeau deed. Maar kapitalistisch worde hier gedacht in de beteekenis, niet van rood, maar van groot, groot in macht en groot in rijkdom. Het. feest ging uit van de'Great Western Railway, een der grootste spoorwegmaat schappijen van Engeland en onder de aanzittenden waren Baldwin, de tegen woordige -premier en J. H. Thomas, een Labourman, die minister van koloniën is geweest in Mac Donald's arbeiders kabinet. Er werden ook toespraken afgestoken onder anderen een door evengenoemden minister Baldwin. Deze zeide, dat èn hij èn „zijn vriend ■thn Thomas" op de Great Western geboren en getogen waren. Thomas, zoo bracht de premier in herinnering, was stoker geweest bij deze spoorwegmaatschappij en had zich in de pogen van de heele wereld onderscheiden als minister va.n ko- ionign, in welke hoedanigheid, aldus de hoer Baldwin, Bij ons allen met trots en voldoening heeft vervuld- Toen stond de soc.-dem. oud-minister gewezen stoker Thomas op, stelde een dronk in op commissarissen van de Great Western en hun voorzitter en zeide daar bij, dat er tegenwoordig heel veel gepraat werd over klasse-verbittering, klassen haat en superioriteit van een bepaalde klasse. Niet alleen dat hij zich van die leuze losmaakte, maar hij bond er ook den strijd tegen aan. De bijeenkomst Waarop hij hier tegenwoordig was, gaf V( Igens hem voldoende antwoord. Thomas herinnerde er verder aan, dat Baldwin als commissaris begonnen was hij! de Great Western en hij, Thomas, als poetser op zeven shilling per Week. Het was volkomen Waar, dat hij eens een staking geleid had, niet voor meer loon, maar omdat men de poetsers drie ons talk toestond om de machines schoon te maken, terwijl hij meende dat vier otns het vereischte minimum was. Over den premier sprekend, zeide Tho mas, dat hoezeer ook Baldwin en hij het mot elkaar op politiek gebied ineens zijn, hij met den premier van gevoelen is, dat Engeland niet alleen een moei lijk, maar ook een gevaarlijk stadium doormaakt. Ik weet, zoo liet Thomas, zeker aan het adres zijner Engelsche en bnitenland scho ook Nederlandsche vrienden, ■er op volgen, dat mijn aanwezigheid hier critiek zal uitlokken. !Velen mijner vrien den zullen haar uitleggen als een aan wijzing dat ik de klasse in den steek heb gelaten, waartoe ik behoor. Ik weiger te gele oven, da.t hersens de gave zijn van een bepaalde klasse of levensop vatting. Ik Weiger .te gelooven, dat deugd het monopolie is van een bepaalde groep. Er is goed en kwaad hij alle groepen, maar helaas zijn er te veel menschen die altijd naar het kwado in plaats van naar het goede kijken. Thomas eindigde met de verklaring dat hij geen grooter mensch had dan door het nageslacht, te worden geacht als iemand van wien gezegd wordt: „Wij beschouwen en ken nen hein als een eerlijk man." Nu, wij willen gaarne toegeven, tus schen dezen Brit en den Duitscher Bar- mat gaapt. Wat eerlijkheid aangaat een breede klove. Va.n Thomas naar Barmat loopt men niet in één dag. Maar hun staatkundig beleid en be doelen is toch hetzelfde, spijt de mooiste feost-speeches. Maai- dit kan zoomin de Conservatieve als de socialistische staatsman in een toast zoo zeggen. Eerste Kamer. Gisteren vergaderde deze Kamer in korte, openbare zitting. In behandeling kwam het verzoek van den heer Stenhuis tot het rich ten van vragen in zake de werkverschaffing. Do voorzitter stelt voor, het verzoek toe to staan en de interpellatie te houden op een nader te bepalen dag. Aldus besloten. Verschillende wetsontwerpen werden daar na aangenomen, oa de Wijziging van de wet op de dividend- en tantième-belasting 1917 en herziening van do regelen voo-r de heffing van opcenten ten behoeve van de gemeenten op de dividend- en tantième-belasting. De Kamer ging daarna in de afdeelingen. De vergadering werd tot nadere bijeenroe ping verdaagd. De afdeelingen hebben benoemd tot rappor teurs Ie. Over de wetsontwerpen tot wijziging van de Kieswettot bevordering van een richtige heffing der directe belastingendo psychopatheu-wet en do wettelijke regeling opnieuw der Coöperatieve Vereeuigingendo heeren Janssen, Dobbelmann, Diepenhorst, Briët en Anema. 2e. Over het wetsontwerp tot wijziging van het Indisch Regecrings-reglementde heeren Slingenberg, De Veer, Haazevoet, Cramer en Rink. 3e. Over de wetsontwerpen tot wijziging van do Pensioenwettot wijziging van de Lager Onderwijswet; tot wijziging van do wet betreffende 't Hooger Landbouw- en Veeart- senijkundig Onderwijs en tot wjjziging der Re- roepswet: de heeren Biomjous, van der Mae- sen de Sombreff, Wittert van Hoogland, van den Bergh en Ossendorp. De candidatuur van Hindenburg. De candidaatstelling van Hindenburg voor het presidentschap der Duitsche re publiek heeft in de Engelsche pers vrij groote beroering verwekt. Bijna alle bla den berekenen zijn kansen en vooral de anti-Duitsche organen zijn tot de conclusie gekomen, dat deze niet zoo ongunstig zijn als men op grond van het aantal stemmen, dat Jarres bij eerste stemming op zich vereenigde, zou gelooven.' Verschillende bladen hebben er den na druk op gelegd, dat Marx en Hindenburg tegenover elkaar staan als de vertegen woordigers der republiek en der monar chie en dat de verkiezing van den veld maarschalk het herstel der Hohenzollern binnen korter of langer tijd zal betee- kenen. Juist die organen, welke gewoon zijn alles, wat in Duitschland geschiedt, zeer welwillend te beoordeelen, zijn alleen over het feit, dat de candidatuur-Hin- Idenhurg kon gesteld worden, reeds zoo teleurgesteld, dat zij de somberste voor spellingen hebben gedaan voor het geval hij gekozen mocht worden. Een ander blad verneemt uit neutrale diplomatieke bron te Berlijn, dat achter de schermen krachtige pogingen worden aangewend, om namens, het kabinet Hin denburg te vragen, zijn candidatuur in te trekken. Twee zijner vrienden, die nauwe betrekkingen onderhouden met •Stresemann's volkspartij, zouden hem te dien einde hebben opgezocht of zullèn hem binnenkort opzoeken. De Regeeringscrisis in Frankrijk. Nadat de socialistische groep beloofd had c-en door Painlevé gevormd kabinet te steunen heeft Painlevé president Dpu- mergue medegedeeld, dat hij do opdracht om een ministerie te vormen aanvaardt. Volgens de „Oeuvre", zal het minis terie waarschijnlijk de volgende samen stelling hebben; Painlevé, minister-presi dent en minister van oorlog; Rriand, mi nister van bnitenlandscho zaken; de M'.on- zie financiën; Loucheur, handel en Oail- laux, minister van arbeid. Cailleux, die zich op zijn landgoed, bij Mhmcrs bevindt, is "dcor Painlevé opge beld, en verzocht terstond naar Parijs te komen. Dit bericht heeft in parlementaire krin gen veel spnsatie verwekt, maar over het algemeen zijn vrienden en tegen standers van den gewezen veroordeelde het er over eens, dat hij een uiterst com petent man is. Een Grieksch-Turksch vergelijk. Griekenland en Turkije zijn tot over eenstemming gekomen inzake het ver- blijfs- en eigendomsrecht van de Grieken te Konstantinopel en de Turken in West Tracië. Volgens dit vergelijk zullen do Grieken, die tot on met 1922 met vreemde passen Konstantinopel verlaten 'hebben, daar niet mogen terugkeeren, doch nog vier jaar 'lang recht op hun bezittingen hebben. 20.000 Grieken, voor wie bijzon dere omstandigheden gelden, mogen te rugkeeren; aan de anderen is alleen het bezoek aan Konstantinopel toegestaan. Het eigendom van de Turken, die vóór 1 October 1922 Griekenland verlaten heb ben, zal geschat en vergoed worden. Beide overeenkomsten zullen aan het eind van de week geteekend worden. De patriarchaatskwestie wórdt zoo op gelost, dat do synode te Konstantinopel een nieuwen patriarch zal kiezen. Korte berichten. Terwijl men den president der re publiek afwezig waande, smeedden eenige officieren van het landleger te Bogota (Columbië) een samenzwering, die ten doel had de regeering omver te werpen. De president was echter teruggekeerd vóór het gevaar ernstig was geworden, drukte de beweging den kop in en ljet de samen zweerders in de gevangenis zetten. De hoofddirecteur Naucke van de celstoffabrieken te Aschaffenburg (bij Frankfort a. d. M.) is gisteren door den rechtskundigen raadsman der fabriek doodgeschoten. De dader heefi. vervolgens zelfmoord gepleegd. Naar uit Washington wordt gemeld, zullen over 14 dagen de grootste marine- manoeuvres worden gehouden, die ooit hebben plaats gevonden en waaraan 900 oorlogsschepen zullen deelnemen. 97 schepen onder leiding van 9 admiralen zullen trachten de Hawai-eilanden en Ho- nolulu-eilanden te „veroveren". De Grieksche nationale vergadering heeft de nieuwe krijgswet aangenomen> krachtens welke de militaire diensttijd in Griekenland van twee jaren op achttien maanden wordt teruggebracht. In verhand met andersluidende be richten deelt het Rulgaarsche gezant schap te Berlin mede, dat koning Boris bij den aanslag op zijn auto totaal on- gewond is gebleven. De rijjksdagoomm. voor het onder zoeken van de Barmat-affaire is nu zoo ver gevorderd ,dat Julius Barmat Vrijdag en Zaterdag a.s. in openbare zitting in de gevangeniszaal van Moabit verhoord kan worden. C h r. Hist. Unie. Gisteren is te Utrecht de algemeene vergadering der Chr. Hist. Unie geopend door den vice-voorzitter prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine. De voorzitter, mr Schokking is, zooals bekend, reeds lan gen tijd ongesteld. In zijn openingsrede behandelde Prof. Slotemaker de vraag, hoe de Unie staat tegenover de a.s. Tweede Kamerverkiezingen. Spr. achtte de gestie van de Nationale Unie weinig taktvol. Ook behandelde de voorzitter de actie der Herv. Gerefor meerden. In den kring dezer partij be staat veel verzet tegen den invloed der Roomschen, doch wanneer 4 of 5 groep jes Protestanten naast 30 Katholieken staan, dan wordt deze invloed niet ver minderd. Spr. ziet in het optreden dezer partij slechts politieke kortzichtigheid. Besloten werd een telegram van aan hankelijkheid te verzenden aan H. M. de Koningin, alsmede een telegram van deel neming aan den voorzitter dr J. Schok king, die wegens ongesteldheid de verga dering niet kon leiden. De uitgaven en inkomsten 1924 be droegen f7553,10; het saldo op 1 Januari 1924 bedroeg f2233,12; onder uitgaven was een saldo-post genoteerd van f 5967,66. De periodiek aftredende hoofd bestuursleden mr J. Schokking, J. ter Haar en mej. mr C. F. Katz, werden, daar geen andere candidaten waren opgegeven, bij acclamatie herkozen. Vervolgens kwam in behandeling het concept-verkiezingsmanifest met de amen dementen. Bij 1 werd o.a. door de afd. Texel sterk aangedrongen op „afschaffing van. het gezantschap bij den Paus", hetwelk een schandvlek voor onze Regeering werd genoemd. De voorzitter verzocht derge lijke woorden niet te gebruiken, waarop spr. het gezantschap een „vlek" noemde, welke rectificatie door de vergadering on der groote hilariteit werd begroet. De voorzitter meende, dat niet speciaal in het concept behoefde opgenomen te wor den: „poging tot afschaffing van het ge zantschap" omdat mr Schokking in 1923 met het amendement voldoende heeft la ten weten wat de Chr.-Hist. Unie in de zen wil. Spr. meende bovendien, dat deze vergadering van afgevaardigden der kfes- vereenigingen niet het recht heeft iets dergelijks in het concept vast te stellen. Het amendement werd ingetrokken. Na mens het H.B. werd o.m. verklaard, dat de Kamerfractie steeds in de Kamer zal blijven ijveren voor afschaffing van het Gezantschap. De afd. Schoten handhaafde het amen dement „Gestreefd worde naar de afschaffing van het Gezantschap bij het Vaticaan". Het amendement werd met meerderheid van stemmen aangenomen. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnehiefl is prijs: Per 3 maanden, franco per p®9f, fï.— Losse nummers fOtÖi Prijs der Adverientiën 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 3# et Bij abonnement belangrijke korting. Door eenige aanwezigen werd teleur stelling uitgesproken over hetgeen in de Eerste Kamer is geschied bij de behan deling der Plaatselijke Keuze. De heer de Vos van Steenwijk zette hierop, uiteen dat het ging tegen de waardigheid der Eerste Kamer, om zoo kort nadat een ontwerp was gevallen, weder misbruik te maken van het initiatief door opnieuw zulk een ontwerp aanhangig te maken. Spr. verklaarde C.-H. te zijn vau top tot teen, doch zelfstandig te willen zijn te vens en niet als spreekbuis te willen dienen. Bij de wijze waarop hij zgn be ginselen zal uitwerken wil hij te rade gaan bij zijn eigen geweten. Spr. is over tuigd, dat als de vroegere voorzitter der Unie, de Savornin Lohman, nog leefde, de kiesvereenigingen met hare moties spoedig op haar plaats zouden zijn gezet en spr. twijfelt er aan of in de Unie te genwoordig nog wel plaats is voor den mooien, ruimen geest van haar overleden voorzitter. Aangenomen werd een motie-Lichten voorde, volgens welke de vergadering zich uitspreekt, gelijk zij deed in de vergade ring van 1920, vóór de invoering van plaatselijke keuze, met dien verstande, dat de beslissing in handen blijve van de overheid. Tenslotte verklaarde de voorzitter na mens het Hoofdbestuur dat dit het zeer. zou betreuren, als waar mocht bljjken Wat in de bladen stond, nl. dat een Katholiek zou zijn voorgedragen als Com missaris der Koningin in Overijssel. Daar na ging de vergadering uiteen. Reclame op de stations. Naar „Het Volk" meldt, heeft de directie der Spoorwegen besloten, de reclame van een zeepmaatschappij op de wagentje^ der Posterijen niet meer op de perrons toe te laten, daar dit in strijd wordt ge acht met de belangen der maatschappij in verband met de gewone perronreclame. Rusland koopt graan in N ederland. Eenonverkochte partij Amerikaansche rogge groot 20.000 ton, welke gedurende langen tijd in Rotterdam lag opgeslagen, is thans door Rusland aangekocht. Even eens zijn er cognossementen over een partij rogge, welke van Rotterdam naai Mannheim getransporteerd was, om in Duitschland verkocht te worden, door Rusland aangekocht. Dientengevolge is de rogge weer langs den Rijn naar Rotterdam terug getransporteerd en overgeladen- Op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1