lKo 164 Woensdag S5 April 1925 36e Jaargang KEES HELDER j EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Uit ie Provincie. Dit nummer bestaat uit twee bladen Bekroningen op Vakwedstrijden en Vaktentoonsiellingen. FOTOGRAAF 1 Langedeift i 34 - Middelburg 1 ■in—infiimwiw11iiinii i iiiiiiiiiii nu VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers fft.05 Prijs der Adverienliën 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Drukkers-Exploitanten 0OSTEHBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lang? Vorsfsfraat 68—70, Goes Tel.: Redaofie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. pjkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 O Het subsidie aan de Olympiade. De nadere toelichting van de subsidie aanvraag door den minister van onderwijs heeft onzen kijk op dit onaangename re- geerings-voorstel wel eenigszins gewijzigd. Een tweetal goede aanteekeningen mo gen wij het kabinet niet onthouden. Het heeft, zij 't ook al te twaalfder ure, 'eerst na lezing der protes'ten in het Voor- loopig (Tweede Kamer-) Verslag, als voor waarde voor het» subsidie vastgelegd dat op Zondag alle wedrennen en feestelijk heden moeten stilliggen. En bet heeft, reeds van te voren, met beslistheid verworpen het groote plan der heeren bankiers om het geld voor de Olympiade los te maken uit een te hou den Loterij. ïn Zweden had men ook op die wijze het geld vast gekregen. Men meende zoo zou 't hier ook gaan. Doch dit is door het kabinet onvoorwaardelijk afgewezen- Vorder bevat de Memorie van Antwoord een toelichting van de beteekenis van het subsidie. Het moet beschouwd wor den als een deelneming in een waar borgfonds; terwijl ter bevordering van zorgvuldig beheer en tot beperking der Rijksbijdrage de geheele financieele gestie van de Olympiade door een Regeerings- eommissaris, door accountants (bekwame boekhoudkundigen) zal worden gecontro leerd- De regeering acht 't een zaak van in ternationaal fatsoen dat Nederland thans deze sportmenschen ontvangt, Voor dit argument voelen wij niets- Het is geen vraag van fatsoen, wanneer een volk in zijn meerderheid, uit beginsel of wegens den nood der tijden zich tegen deze, zg 't ook betrekkelijke, steunbieding verklaart. Ons hoofdbezwaar ligt echter in dit laatste niet; doch het zedelijk nut van deze wedstrijden en van de ontvangst der strijders kunnen wij niet zoo hoog aanslaan dat 't voor ons gevoel de uit gaaf van een miljoen, of minder des- noodig, zpu wettigen. Eerlijk,^ gezegd, wij hopen nog altijd dat de Kamer de aanvraag afwijst. De Regeeringscrisis in Frankrijk. Brian! heeft de opdracht om een ka binet te vormen afgewezen, nadat de uit voerende commissie der socialistische fe deratie zich met algemeene stemmen te gen deelneming aan de regeering had verklaard, en voorts besloten had er bij den nationalen raad op aan te dringen slechts een regeering te steunen, die be reid is de jkapitaalsheffing door te voe ren en den strijd tegen den senaat te aanvaarden. Briand verklaarde: „Ik zie van de vor ming van een kabinet af. Ik ben nog steeds van oordeel, dat Painlevé meer geschikt is om de crisis op te lossen. Hij is jórajer dan ik in de rcgeeringsprac- tijk. Ik voor mij ontmoet tegenstanders, oriidat ik op mjjn weg op enkele teenen getrapt heb." Doamergue heeft daarop Painlevé ver zocht eèn ministerie te vormen. Painlevé zal zjjn vrienden raadplegen en vandaag antwoorden. De Kabinetscrisis in België. De algemeene raad van de socialisti sche partij heeft de opdracht besproken, die door den koning aan, Vandervelde werd gegeven voor het samenstellen van eèn nieuwe regeering, welke door den sóctalistischen leider in beraad werd ge houden. De raad was met bijna alge- m'eone stemmen van oordeel, dat Van dervelde de opdracht móest aanvaarden. De raad sprak verder als zijn meening uit, dat een beroep moet gedaan wor ded op de democratische groepen van links en réchts. 'Het Socialistisch congres zal vermoe delijk a.s. Zondag andermaal de kwes ties bespreken, terwijl inmiddels de al- gemeène raad handelend zal optreden. Dverstroomingen In Zuid-Afrika. Be jongste berichten uit Zuid-Afrika döen zien, dat de verwoestingen, dooi de overatroomingen van de Oranje-rivier aangericht, nog ernstiger zijn dan de eer ste telegrammen reeds deden vermoeden. Ongeveer 1800 huisgezinnen zijn door den watersnood getroffen. De schade bedraagt bijna 11/2 millioen gulden- De oogst is vernield, de huizen grootendeels wegge slagen. Enkele menschen moesten uit boomtoppen, waar zij dagen lang 'n toe vluchtsoord gevonden hadden gered wordea. i Spoorwegongeluk in Rusland. Op den lsten Paaschdag zijn in soviet- Rusland vier spoorwegongelukken voor gekomen. Nabij het station Inza is een koeriertrein gederailleerd. De locomotief en twee wagons werden omver gewor pen. Drie personen werden gedood, drie ernstig en vijf licht gewond. Op de lijn Jekaterinenburg-Kazan zijn twee goede rentreinen op elkaar geloopen. Drie en twintig wagons' met graan geladen zijn vernield. Er zijn geen slachtoffers. Op het station van Merefa had een goederen trein tengevolge van het omvallen van een seinpaal een ongeval. Twee en twin tig wagons met aardappelen werden ver nield. Twee personen zijn gewond. Het vierde ojjgeluk had plaats nabij Tiblis, waar eveneens een goederentrein een on geluk is overkomen. De locomotief en negen petrolenmtanks werden getroffen. Een persoon werd gedood, negen werden er gewond. De dood van Baedeker. In verband met het overlijden van Fritz Baedeker valt nog het volgende te mel den: De 81-jarige bekende ujtgcver Fritz Bae deker begon zijn carrière te Leipzig in 1873 op zeer bescheiden voet. Hij gaf uitvoering aan het denkbeeld van zijn vader, Karl Baedeker, om het reizigers publiek van die dagen de zoo hoog- noodige reisgidsen te verschaffen. Ver baasd over de buitengewone populariteit, die dezen uitgaven ten deel viel, zond Baedeker zijn mannetjes de heele wereld rond om de noodige gegevens voor zijn gidsen te verzamelen. Menschen van naam op historisch, archeologisch, Egyp- tologisch en ander gebied stonden in zijn dienst. Spoedig verkregen Baedeker's reis gidsen kortweg Baedekers genoemd'» algemeene bekendheid wegens hunne nauwkeurige en gezaghebbende inlichtin gen en werden zij in verschillende talen uitgegeven. Korte berichten. De vroegere vice-president van den Duitschen rijksdag, dr Paasche, is in De troit (Vereenigde Staten) overleden- Dr Paasclie maakte een rondreis door de Vereenigde Staten, waar lig lezingen hield over den tegenwoordigen toestand in Duitschland. Men meldt uit Reval, dat de Est- landsche organisatie van de „Komintern" een speciale commissie heeft ingesteld om een omwenteling in Estland voor te bereiden. De leiders der vakvereeniging ver klaren, dat in West Virginie de algemeene staking voor de mijnen zal worden af gekondigd. De Belgische regeering heeft nu het officieele program voor de onthulling van het gedenkteeken te Zeebrugge, welke op 23 April zal plaats hebben, vastgesteld en gepubliceerd. Aan deze onthulling, welke door koning Albert geschiedt, zul len verscheiden hooge Engelsche en Bel gische autoriteiten benevens een afdee- ling der Engelsche marine o.m. 30 offi cieren en 250 manschappen der expeditie deelnemen. Rede Minister Col ij n. Voor de afd. Zuid-Holland van den bond van J-V. op G.G. heeft mini steil Colrjn een rede gehouden- Wij geven daar van 't volgende verslag: Spreker wil geen rede houden in groe ten stijl, maar wil slechts enkele op merkingen maken naar aanleiding van een Paaschgedachte, die hem dezer da gen trof. In de landen waarin de Grieksch Katholieke kerk overheerschend is, zal men u op deze Paaschdagem telkens toe voegen: „De Heer is waarlijk opgestaan". Dit telkens herhalen van een zin met zoo'n rijken inhoud, maakt deze maar al te dikwijls tot een phrase, zooals dit ook gebeurt in het dagelijksch levep, ipet uitdrukkingen die in enkele woorden èen wereld van gedachten weergeven. Im mers wat is er geworden, vraagt spr. van het „Alles voor het volk" dat Met- ternich sprak na het congres van Wee- nen, toen hij de richting in de staatkunde der eerste jaren na dit congres wilde bepalen. Het gevolg was slechts een nieuwe leuze het „Laissez faire, laissez aller" en juist toen deze leuze algemeen werd, en tot een phrase, kwam er .op nieuw een tijdperk van overheidszorg. Spr. wijst er dan op dat men Groen van Prinsterer's leuze „Tegen de revo lutie het evangelie" goed moet begrijpen en er de juiste beteekenis aan moet hech ten, wil ook deze leuze niet tot een phrase worden. Kuyper's „Souvereiniteit in eigen kring", aldus spr., beteekenf niet dat de overheid zich op geen enkei gebied zal mogen bemoeien met het 'so ciale leven. Speciaal wil spr. behandelen een uit drukking die in dezen tijd opgeld doet, n.l. de uitdrukking „Gereformeerde ze den". Moeten wij hieronder letterlijk ver staan de gewoonten van vorige geslach ten, of moeten wij daarbij speciaal letten op hen, die zich overtuigd toonen van hun roeping om het Calvinistisch be ginsel op alle levensterrein in toepassing te brengen, vraagt spr. De vraag die wij ons allen hebben te stellen is, hoe moet mijn persoonlijke verhouding zijn tegenover het natuurlijk leven- Wij moe ten niet zoeken naar bepaalde regelingen die uit het hoofd van Calvijn zijn- voort gekomen. Dit zou strijden met de grond gedachte van het Calvinisme, dat aan het 'levensbeginsel voor elk terrein des levens eigen ontwikkelingsmogelijkheden toekent. De verhouding tegenover de cul tuur van onze dagen is niet. te verge lijken met die van de eerste christen gemeenten tegenover de verdorven an tieke cultuur temidden waarvan zij leef den. Wij moeten ervan doordrongen zijn dat het Gereformeerde beginsel alle le vensterreinen omvat. De hoofdvraag moet voor ons blijven, wat onze zeer bepaalde taak is, tegenover de wereld, in verband met plaats, tijd en omstandigheden, en hoe wij daartegenover staan met ons per soonlijk gemoedsleven. Gevoelen wij dit, dan vallen vele problemen van ons weg. Spr. wil ten slotte nog een kort woord zeggen over hetgeen in den tegenwoor digen tijd van ons wordt gevraagd. Im mers onze eigen tijd is een bijzondere tijd. Dit niet te erkennen, is al te dikwijls eèn fout van anderen. Wij hebben ge staan, en staan nog temidden van we reldgebeurtenissen, die aan alle kanten op ons aandringen, en op ons inwerken; die bijzondere eischen stellen aan ons weerstandsvermogen. Europa is geslagen en gegeeseld ««worden. Europa is ge drenkt in een zwijmeling en ook gerefor meerde kringen in eigen land zijn niet vrij gebleven van verwarring van begrippen en geesten. Met klem dringt spr. aan op strijd tegen de gevaren die de grond slagen der maatschappij en van het Chris tendom bedreigen. Ónze tijd vooral, zegt spr., vraagt voor alles persoonlijkheden. Wij kunnen anderen het geloof in Chris tus niet geven, maar wij kunnen wel toonen wat geloof in ons vermag; voor ons zelf en voor het vaderland. Wiethoudersverkiezing te Amsterdam. Gisteren werden gekozen 'tot wethou ders van Amsterdam de heeren F. M. Wibaut (soc.-dem.), J. ter Haar (C.H.), dr Vos (V.B.), Von Frytag Drabbe (R.K.J, Th. M. Ketelaar (V.D.) en E. Polak (soc.- dem.). Niet herkozen zijn dus de hee ren Wierdels (R.K.) en De Miranda (soc.- dem.). Nieuwelingen zijn de heeren Kete laar en Von Frytag Drabbe. De heeren Ketelaar, W;ibaut en Polak wenschten ge- brui/k te maken van den termijn van beraad en hebben heden bedankt. De soc-dem o era ten verlangen 3 zetels. Een stembilj et. Een aardig uitgedacht propaganda middel voor Nederland en Oranje is een stembiljet van de Kon. Nederl. Vereeni-i ging „Ons Leger". Het stembiljet bevat vier vakjes: de Roode vlag, de Kleur- looze vlag; de Nederlandsche vlag; en deze zelfde vlag met Oranjewimpel; en achter elk van deze op de plaats waar anders de namen der candidaten staan, een opwekking. In het hokje achter de Roode vlag leest men: Gij zult voorzeker niet stemmen op deze vlag, symbool der vaderlandsloo- zen, 'die de maatschappelijke orde wen- schen omver te werpen en Koningin, noch Vaderland eeren. In het hokje door de Kleurlooze vlag bestreken, staat: Evenmin zult gij willen stellen on der dit teeken, dat kleurloosheid en on verschilligheid, gemis aan toewijding en offervaardigheid aan 's Lands belang ver tolkt, en willooze overgave aan het nood lot beteekent. In de hokjes achter de nationale drie kleur, en deze zelfde met oranjewimpel Wordt de „kiezer" oj>gewekt lid of be gunstiger te worden van „Ons Leger". De toestand in de venen. (Vervolg van het bijblad.) Gisternacht hebben kwaadwilligen de Ned. Herv. kerk te Emmer Erfscheider- veen in brand gestoken. In een turfhok achter de kerk werd de brand gesticht. De vlammen sloegen hoog op, terwijl de evangelist te bed lag. Door vereende krachten gelukte het den brand te be dwingen. De schade is niet groot. Van ae daders geen spoor. Gisterenavond is te Ter Apel-Kanaal bij de ontruiming van een feestzaal de rijksveldwachter Broekema in den buik geschoten. In hopeloozen toestand is hij naar het ziekenhuis te Groningen ver voerd. Gistermiddag hebben groepjes arbeiders Rij de werkverschaffing te Viagtwedde het werk onder politietoezicht hervat. Te Emmer-Gompascuum zijn verschillende arbeiders per tram naar het Work ver trokken. Uit Weerdingeimond zijn 20 ar beiders vertrekken. De tramlijn werd eerst verkend. Over het algemeen is het rustig. Ook te Emmen heerscht rust. Te Schoonoord is besloten het wierk te hervatten. Bij de werkverschaffingen in Drenthe wordt dus langzamerhand het werk hervat. De kwes tie tusschen de veenarbeiders en de werk gevers is nog niet opgelost, zoodat dit conflict nog bestaat. Te Winschoten is gisterenavond op bevel der Justitie de arbeider Berend de J. te Niemansdorp terzake van opruiing bij de werkstaking te Ter Apel in hech tenis gesteld. Pharmaceutische wetten. Naar wij vernemen, is een nieuwe wet op de uitoefening der artsenijbereid- kunde in voorbereiding- De verkoop van geneesmiddelen zal aan drogisten slechts volgens een beperkte lijst worden toege staan. De vestiging van apothekers ten plattelando zal worden bevordcra door het mogelijk te maken pp ieder willekeurig oogeixblik aan apotheek houdende genees kundigen het recht te ontnemen do art sen ijbercidkunst uit te oefenen. Dit zal bewezen worden aan alle Asthmalijders in Nederland. Ieder Asthmalijder kan bij zijn drogist de volgende drie dagen een gratis proef- pakje Asthmador aanvragen. Dr Rudolph Schiffmann is met de voornaamste dro gisten overeengekomen deze proefpakjes aan alle Asthmalijders in Nederland af te geven. Dr Schiffmann, de bekende spe cialist voor kwalen der ademhalings organen, heeft in Asthmador een vol maakt middel samengesteld, na vele dui zenden Asthmalijders behandeld te heb ben. Hij zegt: „Besliste verlichting bij de hevigste Asthmakrampen kan verkregen worden door het gebruik van „Asthma dor", dikwijls na 10 a 15 seconden^ doch in ieder geval binnen hetzelfde aantal minuten". Hij zegt ook: „Het is mij vol maakt bekend, dat er ernstige twijfel be staat omtrent het genezen van Asthma en ik ben tot de overtuiging gekomen, dat de eenvoudigste manier om mijn middel zijn heilzame werking te laten toonen is,-door een gratis proefpakje uit te reiken aan ieder die er belang in stelt. Ik weet wat Asthmador zal uitwerken; ik heb het in duizenden gevallen met bevredigend resultaat aangewend en mijn vertrouwen er in is zoo sterk, dat ik gaarne de kosten ervan draag om ieder Asthmalijder in de gelegenheid 'te stellen gratis een proef te nemen". Zij, die ver van een drogist verwijderd wonen, kun nen pen gratis proefpakje per post be komen, door hun naam en volledig adres per briefkaart 'op te geven aan Schiff- mann's Depot, Singel 95 te Amsterdam. Aan den besteller W. Triöller te Domburg 'is op zijn verzoek met ingang van 24 Juni a s. eervol ontslag verleend. Te Zuidzande ontstond Zondag middag omstreeks half 2 op de hofstede van den heer Knibbe in een stroovim, welke tegen de schuur stond, brand, die weldra ook de groote landbouwschuur aantastte, die mede een prooi der vlam men werd. Al het vee, benevens de land bouwmachines konden in tijds gered wor den. Vermoed wordt dat kinderen met lucifers gespeeld hebben. De schuur is laag verzekerd. VI. Ct. De heer dr Wijckerheld Bisdom, chr.-hist.) burgemeester van Almelo, vroe ger van Kortgene, heeft wegens gezond heidsredenen met ingang van 1 Juni ont slag gevraagd. 1 Middelburg. De bazar voor het fonds „Draagt elkanders lasten" is gisteren, zoo als gemeld, geopend door ds M. van Em- pel, die mededeelde, dat de Commissaris der Koningin, mr R. van Diusseldorp, lid van Ged. Staten, de burgemeester, de wethouder de heer J. Onderdijk, en dr A. J. Hoorweg bericht van verhindering zon den. Spr. bracht namens het bestuur dank aan allen, die aan het organisatiewerk zulk ;een groot aandeel hadden. Het werk van kleine vereenigingen in den strijd tegen do T.B.C. is ondankbaar, omdat het niet openbaar gemaakt wordt. Spr. waardeert het vele, dat de regeering in den strijd tegen de 'T.B.C. reeds deed, maar hij meent, dat er ook ruimte moet blijven voor particulier initiatief en voor weldadigheid. Waar reeds flink op de lijlsten werd ge- teekend, vertrouwde spreker op succes voor de bazar. Dit succes is sindsdien grooter gewor den, doordat het er Dinsdag zeer druk is geweest, dank zij mede den vrijen derden Paaschdag met mooi weer. Er is reeds heel wat verkocht. In een druk bezochte openbare ver gadering van de af deeling Walcheren van. de Staatkundig Gereformeerde Partij tra den in het Schuttershof Dinsdagmiddag als sprekers op de heeren ds G. H. Ker sten te Ierseke, lid der Tweede Kamer, ds J. D. Barth, Chr. Geref. pred. te Al- plien a. d. Rijn, en ds P. Zandt, Ned. Herv. pred. te D.plft. De heer Kersten zeide o.a., dat alleen God's woord kracht geeft in den strjjd tegen on- en bijgeloof en ook tegen de lauwheid, slapheid en onverschilligheid. Wat betreft Rome, dat is de vijand van ons land geweest van den 80-jarigen oor log af en Rome is sedert dien tijd niet veranderd. Spr. zegt dat men zijn heil moet zoetten met in samengaan met Ro me, maar het bewandelen van den rech ten weg ook op staatkundig gebied. Spr. behandelt daarna vaccinatie. Zondags heiliging, loterij, enz. en wijst o.a. ook óp de kwestie van het gezantschap bij den Paus. Als godloochenaars hun ongeloof en Rome met processies het bijgeloof op straat mogen propageeren, waar gaat men dan heen, vraagt spr. Volgens spr. is het vrouwenkiesrecht in strijd met de ge loofsbelijdenis. De sociale verzekering van Talma ligt in de lijn van het staassocia- lisme. Spr. staat ook stil' bij de Olympi sche spelen. De eenige uitweg is, dat ons vólk wordt teruggevoerd onder dó macht van God's woord. De tweede spreker, ds Barth, zeide: Het gaat over de vraag of God's ordinan tiën al of niet richtsnoer moeten zijn. Dat is de geheele strijd, ook bij de a.s. «stembus. Een verkeerd begrepen vrijheid is de eerste stap op het gevaarlijke pad der vrijzinnigheid. Juist door de zuivere toepassing van het Calvinisme in de 16e en 17e eeuw verkreeg Nederland den naam van het classieke land der vrijheid te zijn. De overheid kan alleen regeeren als zij staat voor de eere Gods. De laatste spreker, ds Zandt, waar schuwt tegen den geest van onze tijden. Men moet strijden aan de eeno zijde tegen Rome en aan de andere zijde tegen het liberalisme. Vooral tegen Rome trekt Spr. heftig te velde en voert ten tooneele de martelstoelen, de schavotten, enz. Thans zijn de voorzitters der beide Ka mers en de minister-president R.-K. en ook vele hooge betrekkingen worden door R.-K. bekleed en dit alles in een gerefor meerd landl De Zondag wordt gemaakt tot een Zondedag. Nadat de laatste spreker voorgegaan was in dankzegging, werd de vergadering gesloten. (Op deze vergadering werden door de sprekers heftige en o.i. onware besehuldigingen gericht aan het adres van regeering en rechtsche partijen. Waar de Stk. Geref. partij op haar vergaderingen echter geen gelegenheid tot verweer geeft, werken wij niet mede, om die beschuldi gingen door middel van een verslag in breeder kring te publiceeren. Red.) Serooskerke. (W Gisteravond gif de Chr. Zangvereeniging „Gou is mijn lied" alhier in de Ned. Herv. Kerk onder lei ding van haren directeur, den heer R. II. Broeise, haar 14e uitvoering. Na gebitu- keljjlke opening door ds OsseWaarde uit Grijpskerke, werden een vijftiental num mers ten geboore gebracht, Waaronder een fluitsolo en twee nummers voor viool, fluit en orgel, waarvan „Frühlingsgmss" bijzonder goed tot zijn recht kwam. Wan do zangnummers dient bijizondere vermel ding „De inneming van Den Briel". De vereeniging mag <pp een goed ge slaagde uitvoering terugzien, te' meer daar ook de a capella,-nummers verdienstelijk Werden gezongen, een. heele prestatie, waar de vereeniging maar 21 leden telt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1