No 161 Donderdag 9 April 1925 39e Jaargang HONDIUS ZOON BfnraM. WAAROI¥l öit nummer bestaat uit twee bladen Vlasmarkt K 145 - Telef. 117 MIDDELBURG Uitvoering van Effectenorders. Verzilveren van coupons. Inlichtingen omtrent Effecten. Nazien van Uitiotingen. SAFE DEPOSIT. Apotheker VOORHOEVE W. F. DEN HERDER, Groote Kade 44, GOES. Rrukkers-Exptoitaiiten BQSTEiRBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per pest, f2.— Losse nummers ffc06 Prijs der Advertentie*: t—4 regels f 1.20, elke regel meer 3B ci Bij abonnement belangrijke korting. DE ZEVEN KRUISWOORDEN. Als men Jezus' heilige handen aan d'onheiligen kruispaal sloeg, iW.as het heerlijk om te aanschouwen hoe hij.smaad en smart verdroeg; Bij het klinken van den hamer, die hem hand en voet deed bloen, Bad hij: „Vader! o vergeef 't hun. Die niet weten wat zij doen." Als de nevens hem gekruiste aan zijn onschuld hulde deed, Vond hij hem, hoe afgemarteld, nog tot liefde en troost gereed; Ja, die bede vond genade „Heer, gedenk hierna aan mijl" „Heden zult gij", sprak de Heiland, 't Par ad ijs zien aan mijn zij." Als de Heiland aan het kruishout tnsschen aarde en hemel hing, Zag hij 'nog zijn lieve Moeder en zijn liefsten Volgeling; „V rouwe", sprak hij, „zieaw zone daar hij 'toog op dezen sloeg; Toen, tot dezen: „Zie uw Moeder!" 'tWas voor haar en hem genoeg. Als de duisternis den heuvel met een dikken mist omtoog, Die den mond der spotters snoerde en hun hart met schrik bewoog; Toen, in 't uiterst der benauwdheid, met een schrikkelijk geluid, Riep de Heer het„E li 'E l i, Lama Sabachtani" uit. Als des "Heilands eind genaakte, en het scheidend levenslicht Nog de laatste flikkring spreidde voor zijn hall'gebluscht gezicht; Sprak hij voor de vijfde male, uitte ziju verschroeide borst De eerste klachte tot 'zijn beulen in het deerniswaard: „Mij dorst!" Toen was 'toogenblik op handen dat een eind maakte aan zijn lot; 'tOogenblik, Rat aarde en hemel zou verzoenen ons met God; Als de profetie vervuld was, en het vlekloos Lam geslacht: Jezus riep met groote stemme 't menschenreddend't I s volbracht. Nog één. woord klinkt van zijn lippen, eer zijn hoofd ter neder zijgt; Eer zijn afgesloofde boezem van den hangen doodssnik hijgt; „Vader!" roept hij, „in Uw handen g-eef Ik over Mijnen geest!" Daarop stierf hij; smart en lijden, dood en doodsangst was geweest. De verkiezingen in België. De socialisten zullen waarschijnlijk 79 zetels hebben, de katholieken 78, de li beralen 22, de frontpartij 4, de communis ten 2, de Vlaamsche nationalis^n 1 en de Daensisten 1. De situatie vóór de verkiezingen was: katholieken 80, socia listen 68, liberalen 33, frontpartij 5, oud- strijders 1. De socialisten zouden dan 11 zetels winnen, de katholieken 2 zetels verlie zen, de liberalen 11 zetels verliezen, de Vlaamsche maximalistische partij 2 zetels winnen en de communistische partij voor het eerst haar intrede in het parlement doen en wel met twee zetels. De katho lieken hadden tegenslag bij de verdeeling der zetels bij de lijstenkoppeling. Zeker drie zetels hebben zij op deze wijze ver loren. Het tafelservies van den ex-kroonprins. Gisteren heeft in den Berlijnsehen ge meenteraad een opgewonden zitting plaats gehad over het tafelservies van den ex- kroonprins. Toen de ex-kroonprins inder tijd huwde, hebben de Duitsche steden besloten hem een kostbaar zilver tafel servies cadeau te geven, dat niet min der dan 2500 stuks telt. Dit servies is hem nimmer overhandigd, maar bevindt zich momenteel in de kelders van de rijksbank. De ex-kroonprins heeft reeds een paar maal aangedrongen, dat hem dit geschenk zou ter hand gesteld worden en deze verzoeken werden door een der socia listische gemeenteraadsleden gisteren ge- bruikt om een buitengewoon heftigen aan val op de Hohenzollern te richten. Vol gens spr. was het geschenk slechts mon deling aangeboden en was zulk een be lofte dus niet bindend. Na eenig debat met de Duits ch-nationalen verlieten deze verontwaardigd de vergaderzaal. De kwes tie verliep toen in een strijd tusschen so cialisten en communisten, waarbij dc eer ste het servies in een museum wilden op bergen, terwijl de communisten verlang den bet te smelten, om het geld te ver doelen onder de oorlogsgewonden. De politieke crisis in Frankrijk. lleri'iot heeft gistermiddag bij de behan deling der begrooting van onderwijs in den senaat voor zijn voorstel om enkele crcdieten, die door do commissie van fi nanciën verlaagd waren, te verhoogen, slechts 2 stemmen meerderheid verwor ven, n.l. 142 tegen 140. Uit den senaat terugkeerend, riep Her- riot zijn medewerkers tot het bijwonen van een kabinetsraad samen, teneinde over den toestand en de door de regee ring aan te nemen houding te beraad slagen. De algemeene opvatting is, dat de regeering haar ontslag zal indienen. Do toestand is uiterst verward. Later wordt gemeld, dat de regeering zal aanblijven. Korts berichten. Wat het stemmenaantal betreft heeft, de Kamerverkiezing in België voor de* drie groote partijen globaal berekend den volgenden uitslag gehad: Social. 817-548 stemmen (vooruitgang 140684 st); katho lieken 786.894 stemmen (achteruitgang 6053 st.); liberalen: 302.718 stemmen, (achteruitgang: 59-962 stemmen). Op aandringen van de Buitsch-nati- onalen ,die von Tirpitz naar hem hadden afgevaardigd, heeft Hindenburg thans toe gestemd, bij de presidentsverkiezing can- didaat van de rechtsche partijen te zijn. Een stemming over de kwestie van het drankverbod in West-Australië is tegen de droogmaking uitgevallen. Er wer den 35806 st. uitgebracht ten gunste van droogmaking en 64 377 stemmen tegen. -In Maart heeft Duitschland aan den agent-generaal voor de schadevergoeding krachtens het plan-Dawes 91 millioen goudmark betaald. Tijdens de zeven maan den dat het pLan-Dawes in werking is, zijn 145 millioen dollar gestort- Ludendcxff is gisteren 60 jaar ge worden. Gisteravond hielden de volkschen te zijner eere in het Isardal bij Munchen een groote fakkeloptocht. Uit Weenen wordt gemeld, da.t mr Zimmerman, de algem. commissaris van den Volkenbond voor Oostenrijk, een reis o.p een Lloyd-stoomboot langs de Dialma- tische kust gaat maken. Bij een botsing te Weenen tusschen werkloozen en politie zijn 10 politie mannen gewend en 33 personen in hech tenis genomen. Een aantal groote spiegel ruiten van magazijnen en café's zijn ver nield. 1 De Fransche kamer heeft met 390 te lgen 183 stemmen het wetsontwerp be treffende het vrouwenkiesrecht aangeno men. Volgens deze wet krijgen alle vrou wen, die den 21-jarigen leeftijd hebben bereikt, het actieve en passieve kiesrecht voor de gemeenteraads- en arrondisse- mentsverkiezingen. De Belgische priester de Clippele, die op 21 Januari j.l. door Chineescha bandieten werd ontvoerd, is vrijgelaten. De vroegere keizerin van China, die te Tientsin leeft, heeft bij de regeering der Ver. Staten doen aanvragen, of zij een reis voor studiedoeleinden in Amerika kan maken. De regeering te Washington heeft hierop geantwoord, dat daartegen geen bezwaar bestaat. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de echtgenoote van den ex-kroonprins van Duitschland, vergezeld door haar zoon Wilhelm en admiraal von Karpf, incog nito naai- Brazilië en Argentinië reizen aan boord van het stoomschip „Capnort". In Lissabon zijn zij aan land gegaan én hebben zij een wandeling door de stad gemaakt. Can didatenlij sten A.-R. Partij. De vergadering van het Centraal Co mité, beslissing namende op 2 ingediende bezwaarschriften en voorziende in een opengevallen plaats op de bijlijst, tenge volge van het niet aanvaarden zijner can- didaatstelling door één der aanvankelijk op die lijst geplaatste personen, heeft op voorstel van het College van Gemachtig den dc beide lijsten thans in (le hier achter aangegeven volgorde definitief vast gesteld. Hoofdlijst: 1. H. Colijn te 's-Gra- venliage; 2. V. H. Rutgers te 's-Graven- hage; 3. Th. Heemskerk te 's-Graven- 'have; 4. J. J. C. van Dijk te 's-Gr,avcn- ihage; 5. L. F. Duymaer van Twist te 's-Gravenhage; 6. F. H. de Monte ver- Doren te 's-Gravenhage; 7. J. Schouten te Rotterdam; 8. E. ,T. Beniner te Utrecht; 9. H. Visseher te Huis ter Heide; 10. J. A. de Wilde te 's-Gravenhage; 11. C. Smcenk te Arnhem; 12. A. Zijlstra te Groningen; 13. J. G. Scheurer te Ermelo; 14. C. v. d. Heuvel te Nieuw-Vennep (gem. Haar lemmermeer); 15. H. A. Leenstra te Hee-* renvecn; 16. T. Ileukels te Rotterdam; 17. A. Colijn te Nieuwer-Am stel; 18. Ds G. Hofstede te Blokzijl; 19. H. Amelink te Utrecht; 20. H. A. Dambrink te Utrecht- Bijlijst: 1. H. polijn te 's-Graven hage; 2. M. van Grieken te Rotterdam; 3. H. Bijleveld' te 's-Gravonhage; 4. J. Middelveld Jr. te Ruinerwold; 5. P. S. Gerbrandy te Sneek; 6. J. Terpstra te 's-Gravenhage; 7. R. Koppe te Gronin gen; 8. G. A. Diepenhorst te Zeist; 9. C. Maris te Halsteren; 10. G. Baas Kzn. te Amsterdam; 11. G. H. A. Grosheide te Amsterdam; 12. W. Warnaar te Sas- senheim13. J. Severijn te Dordrecht; 14. C. v. d. Zaal te Deventer; 15. K. Meima te Sneek; 16. P. van Nes te Rode graven; 17. H. vair Haeringen te Rotter dam; 18. C. Roeterdink te Gorssel; 19. S. Brandsuna te Middelburg; 20. D. L. Hanns te Hoont- D'e staking in de venen. Gisternacht hebben tot dusver onbeken den, tusschen Wolling en Jipsinghuizen meer dan 300 meter telegraafdraad afge knipt, zoodat de lijn gestoord was. Te Valthernrond zijn gisternacht 48 dag werken turf toebehoorende aan de verve- ners Hadders, Keveling en Nieman ver brand. Men nreldt uit Emmererfscheidenveen aan „De Standaard": De staking in de venen breidt zich uit, met name wat betreft Emmererfschei denveen en Emmercompascuum. Gisteren is besloten geen brood meer te bakken, terwijl ook de slagers het werk hebben neergelegd. Tevens verhinderen demon- streerende massa's de levensmiddelen, die per auto of schuit worden aangevoerd, verder te vervoeren of te distribueeren. De stakers roeren zich geweldig. Verschil lende sprekers en propagandisten, zoo- als Brommert en Arkema, vinden hier voedsel voor hun revolutionaire denkbeel den. Do massa wordt verblind door fana tieke redevoeringen, die de gemoederen in beroering brengen. Het stadium, waarin de actie thans verkeert, heeft den Christelijken arbei ders doen gevoelen, dat zij niet meer kunnen meedoen. Ook de verschillende Kerken hebben gevoeld, dat het nu niet meer is een zuivere loonkwestie, maar dat wordt aangestuurd op revolutionnaire daden. 'Vandaar dat zij zich met het vol gende telegram tot den burgemeester van Emmcn gewend hebben On d erg et ee kenden wijzen U op den toestand in de plaatsen Emmererfschei denveen en Emmercompascuum, die nu door staking der bakkers en slagers op revolutie kan uitloopen. Zij verzoeken U onmiddellijk maatregelen te treffen, dat de burgerij wordt beschermd en dat die genen, die willen werken, daartoe de ge legenheid krijgen. Wordt niet onmiddel lijk ingegrepen, dan zullen wij ons tot den Minister wenden, opdat het niet worde als in 1921." Dit telegram is onderteekend namens- de Geref. Kerk, de Herv. Kerk, de R.-K. Kerk en de Baptisten-Gemeente. Gisterenavond is een vergadering ge houden van Christelijke arbeiders. Be sloten werd de opkomende revolution naire beweging tegen te gaan en het Evangelie te stellen tegenover de revo lutie. Ook hier geldt het immers: Be ginsel voor belang. Gistermorgen te 8 u'ur is een vergade ring gehouden in de open lucht, op een terrein te Emmererfscheidenveen. De driekleur was in het midden van het terrein geplant. Er waren ongeveer 300 personen aanwezig van allerlei' rang en 6tand. Verschillende spr. voerden hét woord en propageerden de Christelijke begin selen. Medegedeeld werd, dat de Christe lijke arbeiders onder politiegeleide aan hej werk zullen gaan en dat de Christe lijke bakkers en slagers hun bedrijf weer zullen in werking stellen. Zoo dit niet mogelijk is, zullen levensmiddelen uit de omliggende plaatsen worden aangevoerd en uitgedeeld. Na afloop der openlucht- samênkomst werd ©en demonstratie ge- hcuiden, waarbij vader],andsche liederen werden gezongen. Verkiezing voor h-et Centraal O o-in i té. Ofschoon de stemming voor leden van het Centraal Comité, in verband met de voorgestelde Statutenwijziging, eerst, na de Deputatenvergadering zal plaats heb ben, kan thans reeds aan de kiesver- eenigingen werden medegedeeld, dat de heer J. CS. Wirtz, één der dit jaar aftre dende leden, gemeend heeft zich voor een herbenoeming niet meer te moeten be schikbaar stellen. Ongetwijfeld komt den heer Wirtz, die zoo véle jaren zitting had in het Centraal Comité den dank der partij tce, voor hetgeen hij: in die positie heeft verricht. Allerlei. Te Leiden is door de gezamenlijke mid denstandsorganisaties besloten te breken met de gewoonte om in programma's van allerlei vereenigingen te adverteeren. De gemeenteraad van Axel besloot met 8 tegen 3 stemmen bij de Kroon in beroep te gaan wegens de niet-goedkeu- ring door Ged. Staten van het door de gemeente gesloten leverings-oontract met de P. Z. E. M. De bureelambtenaar der eerste kl. de heer F. L. Hensel is overgeplaatst van het bureel van den technischen dienst te Vlissinigen naar het bureel van den hoofdingenieur te 's-Gravenhage. Luit. ter zee le kl. J. J. v. d. Have wordt overgeplaatst van de onder- zeedienstkazerne te Willemsoord naar Vlissingen voor toezicht bij den afbouw van de onderzeeboot O 9, Luit. ter zee 2e kl. marine-reserve J. J. O. Mojet wordt 15 dezer geplaatst aan het wacht schip te Vlissingen. Dij besluit van den Minister van Financiën is de ontvanger P. van Keim- pema verplaatst van 'het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Gie ten naar dat dier middelen te Middelburg buitengemeenten en is ver plaatst de controleur der grondbelasting G. Ritmeester van Assen naar Middelburg. Vlissingen. Jet stoomschip- „Tapanoeli" van den Rotterdamschen Lloyd, dat op de werf der Kon. Mij. „De Schelde" van machines en ketels is voorzien, zal 15 dezer naar Rotterdam vertreekken. 's-H. Arendskerke. Tot ontvanger der Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd dhr J. Smit Jzn. Kruininfen. Bij het te Utrecht gehoudent examen voor assistent voor den stations dienst bij do Nederl. Spoorwegen slaagde o.a. de heer A. van Iwaarden, arb.-tel. aan het station alhier. - Woensdag vergaderde de raad. Aan wezig alle leden. Het eenige punt der agenda betreft de beslissing omtrent den verkoop der voormalige onderwijzerswo ning. De voorz. deelt mede, dat ten overstaan van notaris M. G. Schram dien middag publiek is geveild voornoemde woning en dat de hoogste bieder Is dhr Jan de Jonge Cz. alhier voor f4910. Met algemeen-S» stemmen besluit de raad tot verkoop en gunning. Dhr Sinke informeert of de easprijzen niet naar beneden kunnen. De voorz. zegt, dat met de gascommissie een en ander reeds overwogen is, doch nog al bezwaren bestaan, o.a. de slechte cokes- prijzen. Dhr Francoijs vraagt of de burge meester dispensatie verleend heeft aan de duivenhouders, 'daar hier en daar nog alduiven uitvliegen, waarop de voorz. antwoordt, dat duivenhouders speciaal voor wedstrijden vergunning kunnen vra gen, doch alléén ook daarvoor, terwijl bij overtreding door de politie proces verbaal wordt opgemaakt. Dihr Kole vraagt of de duiven kunnen gerekend worden onder schadelijk gevogelte, om de uitvlie- gers te mogen schieten. D|aarna sluiting. N. en St. Joes land. Dinsdag I.L is hier een bijzonder druk bezochte ouder avond (gehouden. Na opening door den heer C. M. Roozemond, h.d.s., werd onder leiding van den heer Pu Vermeulen een deel der Die Ruijter-Cantate door de drie hoogste'leerjaren uitgevoerd. Hierop volg de een afwisseling van zang door een groep meisjes en lichtbeelden onder zoudt U Duitsche middelen nemen, als U goede Hollandsche kunt krijgen. De Homoeopathische Middelen van zijn altijd»goed en zorgvuldig bereid. Vraagt steeds de origineele ver pakking bij leiding van mej. A. Happée en den keer C. Brakman, waarna het h. d. s. een lezing hield over het rooken door schoolkin deren, een kwaad, dat zich door de sigaretten-manie uitbreidt. 'De heer Ver meulen pleitte daarna voor invoering van handenarbeid als leervak op de l.s. en vertoonde een kernverzameling werkstuk ken in papier, klei en hout, afkomstig van de Rijks-leer- en kweekschool te Mid delburg. Zeer voldaan ging men uiteen. St. Laurens. In de Woensdagmiddag gehouden raadsvergadering waren alle le den aanwezig. Na opening door den voor zitter met gebed, en lezen der notulen, wordt medegedeeld dat van de Kamer van Koophandel en fabrieken te Middel burg was ingekomen een verzoek om indien in de gemeente buitenlandsoh vleescli wordt verkocht, bij verordening voor te schrijven een desbetreffend op schrift op de winkels te stellen. Voor het overgaan tot dezen maatregel wordt voor alsnog geen aanleiding gevonden. Door den Commissaris der Koningin wordt in overweging gegeven het maken van' een verordening voor de veiligheid van het verkeer met autobussen van niet geregeld uitgevoerde diensten. B. en iWL. stellen voor 't.z.t. aan dit verzoek te vol doen. Het ligt in het voornemen de plaat selijke politieverordening binnenkort ge heel te herzien en dan zou tegelijkertijd daarin een dergelijke verordening in kun nen worden opgenomen. Z.li.s. goedge keurd. Van den Centralen Bond van Ne- derlandsch Post-, telegraaf- en Telefoon personeel (C. B.. P. T. T.) was ingekomen een raadgeving om den Minister van Waterstaat te verzoeken de voorstellen der Commissie-Nolting (de z.g. reorgani satievoorstellen) niet te doen uitvoeren. B. en W. stellen voor dien raad niet op te volgen. Het ligt niet op den weg van de gemeentebesturen een oordeel over bedoeld rapport uit te spreken, ook al omdat dit. slechts kan worden beoor deeld door hén, die geheel op de hoogte zijn van de inrichting van den Post- Telegraaf- en Telefoondienst. B. en Wi. spreken naar aanleiding van den inhoud van het schrijven met bijlage van den C. B. P. T. T. uit, dat dit op hen een onaangenamen indruk heeft gemaakt door den bombast toon, welke men in een' orgaan van een bond gewoon mag zijn, doch niet behoort voor te komen in een schrijven aan gemeentebesturen. Niet. aan genaam treft ook, dat onder het mom van op te komen voor de postale belan gen van het platteland, men de gemeente besturen tracht te mengen in personeels aangelegenheden, waarvan genoemde brief duidelijk blijk geeft. De Raad ver- eenigt zich met het voorstel van B. en W:. Pij het bespreken van aangelegenheden betreffende den postdienst, doet de secre taris mededeeling van enkele geuite klach ten, o.a. dat de ingezetenen voor be dragen boven de f 1000 niet terecht kun nen op het station voor den postdienst, om deze bedragen te storten moet men naar het postkantoor te Middelburg, even eens voor het in ontvangst nemen daar van. Besloten wordt een en ander ter kennis te brongen van den Directeur- Generaal der Posterijen en Telegrafie. In zake het bekende adres van het gemeen tebestuur van Heemstede betreffende be strijding van annexatieplannen stellen R. en W. voor daaraan geen. adhaesie te be tuigen, aangezien zii» tegen den inhoud daarvan verschillende bedenkingen heb ben. Voorts meenen zij, dat de nieuwe art. 121 tot en met 124 van het ontwerp van wet tot herziening van de gemeente wet genoegzame gelegenheid bieden om door samenwerking van gemeenten ook ongewenschte annexatie te voorkomen. Alsnu kwam in behandeling het voor stel van B. en W|. om het vermenigvui- digingscijfer voor het tarief van heffing, voor de plaatselijke belastingen voor het dienstjaar 19251926 te verlagen van 0.9 op 0.8. Wethouder Van 'tHoff her innert er aan, dat bij de indiening van begrooting 1925 is toegezegd, de belas ting dit jaar ongeveer 10 pet. te zullen verlagen, indien zich geen bijzondere om standigheden zouden voordoen. Thans wordt deze belofte nagekomen door een vermindering van de belasting met liy9 pcL voor te stellen. Uit een gemaakte be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1