No 100 Woensdag 8 April 1HS5 30e Jaargang KEES HELDER EERSTE BLAD. Beitsniand. Fotografische Opnamen voor Handel en Industrie Binnenland. Dit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nienws. Oit nummer bestaat uit twee bladen FOTOGRAAF Langedelft I 34 - Middelburg Bfrukkers-Exploitawten QQSTBfïBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Retlawfie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000, Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ËLKEN WERKDAG. Abonnemenfs prijs: Per 3 maanden, franco per post, f J.— Losse nummersfftOi Prijs der Advertentien: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. OP GOEDEN VRIJDAG ZAL ONS BLAD NIET VERSCHIJNEN. Financieele moeilijkbeden in Frankrijk. Frankrijk zit weer tot over de ooren in de financieele zorgen. Een tijd lang teek het, of het weer een aardig gangetje ging. De franc klauterde zelfs wat om hoog. Maar daar opeens was 't weer mis. De franc zakte opnieuw en allerlei ern stige geruchten deden de ronde. Er is n-u een nieuwe minister van finan ciën opgetreden, til. de Monzio. Deze heeft eenige voorstellen tot verbetering van den financieelen toestand ingediend, die niet mis zijn. Hij zal ook zoo heeft hij zich uilgelaten .de volle waarheid zeg gen omtrent de Fransche financiën! In een onderhoud met persvertegen woordigers deelde hij mede, dat zijn voorstel uit vijf hoofdstukken bestaat. Het eerste hoofdstuk betreft de uitgifte van vier milliard francs bankpapier. De vier andere hoofdstukken hebben betrekking op de vrijwillige kapitaalsheffing van 10 pet., te betalen in vijf jaar. „Mijn plan, verklaarde de Monzie, be oogt de financieele moeilijkheden van Frankrijk op te lossen met het maximum vrijheid en het minimum dwang." Alle personen, moreele en phvsieke zonder eenige uitzondering, worden uit- genoodigd tot inteekening op de 3 per cents Rente, welke onderhevig is aan de belasting op roerend goed, a pari uitge geven. Alle physieke personen, die aan de in komstenbelasting onderworpen zijn, zul len, bijaldien ze niet minstens voor 1/1Ü van hun bezit hebben ingeteekend, tot een contributie verplicht worden, ten be drage van het niet door inschrijving ge dekte gedeelte van dat een tiende. De betaling zal geschieden per l/20ste per drie maanden. Geen vrijstelling zal wor den verleend tenzij voor inkomsten, uit arbeid verkregen. Iedere belastingplich tige, die geen genoegen neemt mot boven bedoelde schatting, zal een opgave van zijn kapitaal kunnen indienen. Dat zijn voorstellen, die er nogal in hakken. Zon er in Frankrijk in de roode gelederen ook zulk een oppositie losbre ken als hier te lande tegen de voorstel len van minister Colijn, die zeker niet zoo ver gingen als die van de Monzie? (Men zie verder telegrammen.) De verkiezingen in België. Nog steeds is men zonder definitieven uitslag. Men is thans druk bezig met het gecompliceerde werk van de lijstenkoppe- ling esn het moet geconstateerd, dat de resultaten daarvan doorgaans ten na- deele van de Katholieken uitvallen. Met zekerheid kan alvast geconstateerd worden, dat de eenige Vlaamschgezinde liberale candidaat te Brussel, Herman Teirlinck, niet gekozen is. Hij kreeg slechfs een goede 3000 voorkeurstemmen. De annexionist Nothomb behaalde te Brussel ruim 6000 voorkeurstemmen, die meest van fascistische elementen afkom stig zijn. Men weet nog niet of hij geko zen is. Te Venders zou de liberale minis ter van landsverdediging, Forthomme, niet herkozen zijn. Het zelfde zou te Door- nick het geval zijn met het liberale kop stuk Janson, gewezen minister van lands verdediging. De liberale minister van justitie, Masson, werd te Bergen met lij s- tenkoppeling gered. Volgens de laatste berichten zou de parlementaire constellatie voor de kamer als volgt zijnKatholieken 78, socialisten 77, liberalen 24, frontmannen 5, commu nisten 2, Daensisten 1. Totaal 187. Kort® berichten. De krijgsraad van Henegouwen heeft alweer vier Duitsche oorlogsmisdadigers gevonnist Een veldgendarm, Jozef Pistor, die, in 1917, een inwoner van Montroeul- au-Bois neerschoot, werd, bij verstek, ter dood veroordeeld. De drie andere be klaagden kwamen er, eveneens bij ver stek natuurlijk, met straffen van 7 en 15 jaar dwangarbeid van af. Blijkens een rapport van het hoofd commissariaat van politie te Chicago beb- bën daar in de laatste drie maanden, 48 moorden plaats gehad, en 69 gevallen van doodslag; 150 personen werden hij auto-ongevallen gedood. De verwarring in verband met de a.s. presidentsverkiezing in Duitschland wordt steeds grooter. De rechtsche par tijen zijn neg steeds niet tot overeen stemming gekomen, omtrent hun candi- daat; andermaal zijn pogingen gedaan om Hindenburg tot aanvaarding van een can- didatuur te bewegen. Een sterke stijging der tarwe prijzen wordt uit New-York gemeld. De sovjetregeering heeft zich aan gesloten bij de overeenkomst, van Spits bergen, welke in 1920 aangenomen is door Engeland, Ver. Staten, Italië, Japan, Nederland en de Scandinavische rijken. Vandaag wordt de Koning van Bel gië 50 jaar. Men wil in Amerika de drankwetten nog strenger doen toepassen. De staat New-York wil o.a. een politie organisee- ren, die in het grensgebied tot op 'n af stand van 100 mijl van de Canadeesche grens controle zal Uitoefenen met auto mobielen en motorfietsen, teneinde den smokkelhandel te bestrijden. Naar van uitgeverszijde wordt mee gedeeld, zal het boek van den ex-kroon prins over de schuld van den oorlog, waaraan hij reeds op Wielingen begon: nen was, nog in deze lente uitkomen. De publicatie omvat de geschiedenisperiode van 1870 tot 1914. De uitsluiting in de metaalindustrie te Berlijn neemt nog steeds grooteren omvang aan. Het totale aantal uitgeslote- nen is tot 7800 gestegen. Prijzen van levensmiddelen. Het Tweede Kamerlid, de heer Staal man, had de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het juist, dat tusschen den Minister van Arbeid en vertegenwoordigers dei' Soc. D'em. Arb. Partij en het Nel. Vak verbond besprekingen zijn gevoerd be treffende het instellen ©ener commissie tot controleering van de prijzen van aller lei levensmiddelen? Zoo ja, wil de minis ter dan hieromtrent nadere mededeelingen deen? Het antwoord van minister Aal- berse hierop luidt als volgt: In verband met de stijging van de prijzen van verschillende levensmiddelen hebben de besturen van het Ned. Verbond van Va k vereeni ging en en van de Soc. Diem. Arbeiderspartij zich in het laatst van het vorige jaar met een adres gewend tot den voorzitter van den Ministerraad. Het daarop gegeven antwoord, waarin werd gewezen op de bezwaren, verbonden aan een ingrijpen der Regeering in derge lijke kwesties, heeft voornoemden bestu ren aanleiding gegeven tot een nader adres- In overleg met den Minister van Einnenlandsche Zaken en Landbouw, heeft oiidergeteekende daarop een deputatie uit de adresseerende vereenigingen in audiën tie ontvangen. Bij die gehouden bespreking bleek, dat het niet zoozeer de bedoeling van de adresseerende vereenigingen was "om aan te dringen op liet nemen van Regeerings- maatregelen tegen de duurte,, doch veel eer op het benoemen van ©en commissie, welke van de prijsstijging op allerlei ge bied studie zou maken, van haar bevin dingen aan de Regeering' rapport zou uit brengen en, zoo daartoe aanleiding be staat, voorstellen zou doen voor even tueel te nemen maatregelen. Ter onder steuning van haar betoog, dat er voor een dergelijke bestudeering van dit onder werp aanleiding zou bestaan, werd er door de deputatie op gewezen, dat de gegevens, waarover men op het oogen- blik beschikt, inderdaad weinig talrijk zijn en daarenboven niet van veel nut. E!r bestaan op dit gebied' niet veel meer dan enkele statistieken, door het Centraal Bu reau voor de Statistiek in zijn tijdschrift gepubliceerd, en ©enig statistisch mate riaal, verzameld en gepubliceerd door enkele gemeenten, als Amsterdam en 's-Gravenhage. Dieze statistische gegevens bestrijken echter niet het geheele land, doch slechts enkele gemeenten en geven daarenboven, ook wat die gemeenten be treft, nog slechts ©en zeer onvolledig beeld van den toestand. Daarenboven hebben die abstracte cijfers op zichzelf betrekke lijk weinig waarde; zulke gegevens ver krijgen eerst dan eenige meerdere waarde, indien men onderling vergelijkbare cijfers heeft voor een groot aantal gemeenten in ons land en komen eerst dan geheel tot hun recht, wanneer zij vergezeld gaan van beschouwingen, waaruit de oorzaak van eventueele stijging of van de onder linge afwijking in de cijfers van verschil lende gemeenten blijkt- Diez© aangelegen heid is daarna, nader door de Regeering overwogen. Zij was ten slotte ran oor deel ,dat een onderzoek, als door de depu tatie werd geopperd, inderdaad nuttige gegevens zou kunnen opleveren. De Re geering besloot derhalve in beginsel, dat een kleine commissie voor het instellen van een dergelijk onderzoek zou worden ingesteld. D|e samenstelling van zulk een commissie maakt op het oogenblik nog een punt van overleg uit. Een verwisseld ei. De Haagsche Briefschrijver van „De Tijd" geeft de volgende beschouwing over de stemplicht tragi-comedie De Minister van Binnenlandsche Zaken moet naar huis gegaan zijn met liet ge voel van een kip, die op een eendenei te broeien is gezet. Het ei, door hem gelegd, was een wetsontwerp tot afschaf fing van den stemplicht. Hij heeft daar lang op gezeten, natuurlijk in de ver wachting1, dat het kuiken, dat het licht zou zien, de afschaffing van den stemplicht zou zijn. Zijn wetsontwerp is nu aan genomen in zooverre is zijn succes vol komen doch brengt niet afschaffing, maar behoud van den stemplicht, ja ver scherping ervan door een strengere straf bepaling. Het ei onder den Minister is toch verwisseld geworden en heeft hem een eendekuiken bezorgd. Die kip, die in zoo'n geval verkeert, is erg bezorgd, als zij het jonge eendje te water ziet gaan, maar blijft op het droge. Onze Minister is niet zoo gelukkig hij, moet mede te water. In de Eerste Kamer zal hij zijn voorstel moeten verdedigen tot handhaving van den stemplicht. Men zal hem daarbij aardig kunnen beko gelen met argumenten van hemzelven. In de Memorie van Toelichting betoogde hij bijv., dat liet groot getal overtredingen de tenuitvoerlegging der betreffende ar tikelen „onmogelijk" maakte en liet daar op volgen: De omstandigheid, dat de uitvoering bij een gering aantal delinquenten in kleine gemeenten wel mogelijk is, ver groot nog het bezwaar, gelegen in het buiten toepassing laten van de genoemde artikelen in de groote gemeenten. „Ter wille van den eerbied voor wet telijke voorschriften, zullen dan ook de bepalingen betreffende de strafrechtelijke sanctie op de naleving van den stemplicht uit de Kieswet behooren te vervallen." D e T a. r i e f w e t. Naar wij uit de beste bron vernemen, kan, buitengewone omstandigheden voor behouden, de inwerkingtreding van de Tariefwet op 1 Mei a.s. worden tegemoet gezien. (Msb.) I)e verkiezingen. „Recht voor Allen" meldt, dat de So cialistische Partij in Nederland in alle kieskringen de volgende candidatenlijst zal indienen 1. H. Koithek, oud-lid van de Tweede Kamer; 2. W. Collé, lid van den gemeen teraad van Schiedam; 3. F. Kamstra, oud lid van de Prov. Staten van Noord-Hol land; 4. Joh. Meisner, bestuurder van den Ned. Fed. Bond van Kleermakers; 5. Joh. Mcoy, het van den gemeenteraad van Weststellingwerf; 6. L. P. v. Oorschot, lid van den gemeenteraad van Vlissingen; 7. II. v. Raam, penningmeester van de Soc. Partij; 8. O. A. Reitsma, lid van den gemeenteraad van Enschedé; 9. J. H. E. Roebers, lid van den gemeenteraad van Toventer. Bij de kommunisten. Uit een verslag' in „Het Volk" van een drietal vergaderingen van konmiunisten blijkt, dat 't bij deze menschen weer ore mus is. Wijnkoop en nog een paar ande ren zijn naar- Moscou om orders. Inmid dels kuipt de oppositie tegen hem en hekelt de partijleiding. Een motie tegen deze laatste werd aangenomen. Naar aan leiding Van deze aanneming verklaarde de voorzitter Seegers dadelijk naar Moscou te zullen reizen om de „Executieve" (de uitvoerende Raad der bolsjewiken) na mens de oppositie in te lichten. Deze mededeeling ontketende een handgemeen, waarbij zegt „Het Volk" Wins zijn partijgenoot Born in de wang beet. Werkstakingen in Drente en Friesland. In Friesland wordt beweerd, dat deze werkstakingen, een gevolg van een actie van de communisten, uit Moskou finan cieel gesteund worden. Jo de Haas, de leider der actie, die Vrijdag te Appelscha werd gearresteerd, is naar Amsterdam vervoerd en ter beschikking van de ju stitie gesteld. Die anti-militarist Brinksma te Jubbega, die de stakers toesprak, is in arrest genomen. De landarbeiders te Stiens en Ried zullen vandaag in staking gaan. Gisternacht zijn de dijken van den Zuid-vvestpolder te Beets doorgestoken. Van rijkswege is een belooning van twee honderd .gulden uitgeloofd voor den- gene die aan de Justitie zoodanige in lichtingen verschaft dat de daders van het doorsnijden van telegraaf- en telefoon draden liet doorsteken van waterkeeringen of andere daden van sabotage aan pu blieke werken, worden gestraft. Gistermorgen werd te Emmererfschei- derveen een vergadering gehouden van pl. m. 2000 menschen. Gisteravond waren echter minstens ongeveer 3000 personen aanwezig. Donderdagavond zal in Emmen een groote vergadering worden gehouden. In de gemeente Odoorn is nu ook een verbod tot samenscholing uitgevaardigd. Te Emmeroompascuum zagen wij,, zoo schrijft de Telegraaf, verschillende turf- bulten branden. Naar werd medegedeeld, hebben veenboeren geconstateerd, dat po gingen in het werk zijn gesteld om met petroleum de turf aan liet branden te krijgen, hetgeen echter niet is gelukt, om dat de turf door de weersomstandig heden nog 'te nat is en niet branden wil. Aangezien den stakers op den dag wordt belet in de open lucht hun bijeen komsten te honden of demonstraties te organiseeren, komen zij thans des nachts 'zoo mogelijk in bosschen of andere min der in 'het oog vallende plaatsen bijeen. Op onderscheiden plaatsen in het s'ta- kinigsgebied werden in de laatste nach ten telefoongeleidingen doorgeknipt. Aan de politie is verscherpt toezicht opge dragen. De R.K. en de Kamerverkie zingen. In een vergadering van het grocpscomité, omvattende de clubs St. Michael in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland, is met algemeene stemmen besloten, het politieke advies niet te vol gen, doch voor deze geheele groep met één St. Michael-candidaat uit te komen, en wel met den heer Bon, journalist in Den Haag. Beursvacantie. Door liet bestuur der Vereen, voor den effectenhandel is bepaald, dat Goede Vrij dag en den daar op volgende Zaterdag dus 10 en 11 April als beurs vaeantieda- gen zullen worden beschouwd. De mi nister van financiën heeft het zelfde be paald en tevens dat die dagen voor geld- leeningen, als bedoeld in afdeeling V der Beursvoorsclirifben 1919 niet als werk dagen zullen worden beschouwd. Een zittende leefwijze is vaak oorzaak van aamheien. Zorg voor geregelden stoel gang, de noodige reinheid en pas Fos ter's Zalf toe. Inderdaad een probaat ge neesmiddel. Per doos f 1.75per tube f 1. (5) Aangesteld te Nieuw dorp tot correspondente van „het Zonnehuis" moj. Nellie de Visser. (Belangeloos bericht, daL wij ter wille van de goede zaak opnemen. Red.) Wollaartsdijk, Dinsdagavond ontstond brand in het 'wagenhuis op de hofstede van den landbouwer O. P, Koeman in den Westkerkepolder alhier, welk wagen huis geheel afbrandde- Meest alle land bouwwerktuigen had de hoer met zijn zoon nog kunnen redden, zoodat slechts enkele machines, o.a. een aardappelrooier en een g i' aanmaaim a ch ine in het bran dende perceel moesten achtergelaten wor den benevens een groote partij aardappel zakken. Oorzaak van den brand is het vlam vatten van benzine bij het aftappen. De llerv. kltine-meisjesvereeniguig alhier deelde Maandagavond 73 stuks kinderkleeren uit aan 23 behoeftige ge zinnen. (Belangeloos bericht.) Hein kens zand. Gisteren geraakte het paard bespannen voor een rolsleper van den landbouwer V- alhier, op hol. De voerman werd er afgeslingëxd en moest zwaar gekneusd worden binnengedragen. Geneeskundige hulp moest onverwijld worden ingeroepen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lage Zwaluwe H. P. Brandt te Molkwerum; te Utrecht S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel te Haarlem. Bedankt voor Lekkerkerk door H. W. Bloemhoff te Harkstede; voor O. en W. Graftdijk door J. E. Steenbakker Mo- rylion Loysen te Uithuizen. Bij uw Drogist. Geref. Kerken. Beroepen te Serooskerke (VV.) A. B. W. M. Kok te Wbmmels; te Zuidwölde J. Dijkstra, ca.nd. te Warns. Haamstede. Gisteren werd alhier de eerste steen gelegd voor de te bouwen' nieuwe kerk der geref. kerk alhier. Het oude kerkgebouw is afgebroken en de gemeente vergaderde Zondag voor het eerst in een schuur van den heer v. Wa- veren, onder voorgang van ds C. J. Wie- lenga, van Zierikzee. Big de eerste-steenlegging, welke ge schiedde door ouderling Van der Linden, sprak ds J. W. van Tol, van Sch arend ij ke, een passend woord aan de hand van 3 Kron. 7:16, welke tekst, met den datum' der plechtigheid, in een. marmeren steen zal worden gebeiteld, welke naast de deur zal worden ingemetseld. Zendingsactie. Aan allen die aangesloten zijn bij den Postchèque- en Girodienst is of wordt dezer dagen door de te Oegstgeest Samenwerkende Zen- dings-Corporaties een oproep om hulp tot dekking van het tekort gezonden. In dat rondschrijven wordt gewezen op de vele gemakken welke de girodienst biedt; thuis, rustig kan ieder zijn finan ciën beheeren maar ook weldoen! Zoo heel gemakkelijkkan men b.v. een gul den laten overschrijven op eens anders rekening Alle Girohouders worden dringend ver zocht om ditmaal één (liefst twee één voor degenen die niet mede doen) gulden over te schrijven op de Postrekening van het Zendingsbureau te Oegstgeest No- 6074. Verondersteld wordt dat aan dit verzoek zal worden voldaan öf omdat men voor den geestelijken kant voelt óf omdat men de maatschappelijke beteeke- nis van het werk erkent. Het drukkende tekort over 1924 be draagt nog f80.000. Vele handen maken licht werk. De circulaire eindigt met een „Dank U zeer" aan allen die aan het ver zoek voldoen. Ongetwijfeld zullen velen aan dit origineele verzoek dat „aan allen" gedaan wordt, gevolg geven. De gemeenteraad van 's-Hertogen- bosch heeft benoemd tot leeraar in de natuurkunde en mechanica aan de af deeling M. T. S. der Koninkl. school voor kunst, techniek en ambacht ir A. H. B. Guinée te Eel. Ongelukken. Gistermorgen is te Rotterdam een glazenwassclier uit liet raamkozijn van de derde verdieping van een pand komen te vallen. D'e ongelukkige die van een hoogte van 15 M. op de straat terecht kwam, bekwam eenige ern stige schedelbreuken en is tijdens het transport naar het ziekenhuis overleden. Te Ooltgensplaat is de 51-jarige H. een lijder aantoevallen te water geraakt en verdronken. Te Gasselte is het 5- jarig zoontje van den landbouwer H., dat met zijn vader op een kar meereed, daar van afgevallen. Een der wielen ging den jongen over het hoofd, met het gevolg, dat hij na korten tijd overleed. Te Hillegom is het 1 Va-jarige zoontje van den heer v. d. H. te water geraakt en verdronken. Geheime distilleerderij. Door de rijksambtenaren is ten huize van J. de Wj, te Oudewater, in beslag genomen een volledig di stilleertoestel. Ook werd in beslag genomen een hoe veelheid bereid en onbereid gedistilleerd. Branden. De woning van den heer H. te Blerick is geheel door brand vernield. Aan den belendeuden slagerswin kel werd brandschade toegebracht. Te Surhuisterveen is de woning van S. Helm hout geheel afgebrand. Een geit en een paar varkens kwamen om, het huisraad werd voor een. groot deel ook een prooi der vlammen. Alles was verzekerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1