m 159 Dinsdag 7 April 1925 39e Jaargang Binnenland. Dit nummer bestaat uit twee bladen Brukkers-Exploitanten 009TEFÜBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Retfaetie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000 Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersftt.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Ook Antithese. Het Psychopaten-ontwerp dat de vo rige maand door de Tweede Kamer is aangenomen, was een goed ontwerp. Het werd door aJle sprekers geprezen, en minister Heemskerk oogstte van alle par tijen dank. Al sinds jaren was op oen dergelijk wetsontwerp aangedrongen. He rechter zat er telkens moeilijk mee, wanneer hii iemand veroordeelen moest, die noch vol slagen „in zijn hoofd", noch normaal „bij zijn dingen" was. De normalen gin gen naar de gevangenis, de totaal abnor- malen naar een krankzinnigengesticht. Maar de tusschensoort, daar wist hii! geen raad mee. Het zijn toerekenbaren, nu ja, maar toch ook weer niet toereken baren. Zij weten wel wat zii doen, maar eigenlijk weten zij toch niet wat zij doen. Hierin is nu voorzien. Voor dezulken wordt nu voortaan de psychiater, de arts, die dergelijke men- schen in onderzoek neemt, er bij ge haald. Dit is mooi. Maar nog mooier is in dit ontwerp dat het de moderne leer omtrent strafrechtpleging en strafrecht verwerpt en de oucle leer dat straf een leed is door de vergelding gevraagd ten volle handhaaft. Dit was niet naar den zin van de staatslieden van Links, die het is te begrijpen van de antirevolutionaire slrafrechtbeginselen niets moeten hebben. Dressclhuijs, Bakker geb. Nort en Kleere- koper, die minister Heemskerk's straf- rechtleer bestreden, typeerden elk voor zich daarbij de mate waarin elks partij, ook in deze principieele kwestie van het spoor des rechts is afgegleden. Dresselhuijs aanvaardt nog wel-de ver- geldings-theorie, maar deelt niet do anti revolutionaire rechtsopvatting in straf zaken. Hij gaat mee met de modernen, doch langzaam. Hier spreekt 'ttype van den oud-liberaal. Iets verder gaat mevrouw Bakker Nort. Die betreurt het dat de oude Chris telijke opvatting van schuld en straf in het ontwerp werd vastgelegd. Hier spreekt de vrijzinnig-democraat, die al iets verder is afgegleden. En Kleerekoper wil heelemaal van geen schuld en straf weten. Elke misdadiger is eigenlijk een zieke, een erfelijk belaste, een voorwerp voor psychiatrisch ofider- zoek. En zooals deze staatsman, redeneert eigenlijk, misschien een enkele uitgezon derd, de hcele S.D.A.P. Die is herhalve nog verder afgegleden langs de helling der revolutionaire beginselen. D'e slotsom? Ook hier derhalve de Antithese. Trouwens, waar (komt die Antithese al niet uit! Laten de rechtsche partijen eensgezind en aaneengesloten blijven; en laat met name de antirevolutionaire bazuin geen onzeker geluid geven. In de Kamer niet, en in het leven niet. Laten onze men- schen overal waar 'tpas geeft tegen de Revolutiebeginselen getuigen. En de eigen beginselen bestudeeren, allereerst in Gods Woord, en ook en daarna in de geschrif ten en Kamer-redevoeringen onzer zoo vroegere als tegenwoordige voormannen! Corruptie? De Amsterdamsche gemeenteraad telt 45 leden. De melkvoorziening werd onder sociaal-democratischen druk in handen van het dagelijksch bestuur gebracht, en de uitvoering zou berusten bij! den wet houder De Miranda. De meerderheid van den Raad verzette zich daar tegen. Toch gingen B. en W'. er mee door. Een politiek 'die in een tweede motie door den Raad werd afgekeurd, waarop1 de wethouders hun functies neerlegden. Nu moet er een nieuw dagelijksch bestuur gekozen worden. Die raadsfracties hebben vergaderd en den uitslag hunner besprekingen gepubliceerd. De sociaal-de mocraten en vrijzinnig-democraten zijn het eens geworden dat het nieuwe college van B. en 'Wi. zal bestaan uit de drie afgetreden sociaal-democraten en een vrij zinnig-democraat, den Katholiek Wierdeïs en desnoods nog een Katholiek. Deze af spraak werd aan de bladen bekend ge maakt met de mededeeling er hij dat de heer Wierdels uit eigen beweging verklaard had te zullen stemmen op de vier genoemden, indien zijn eigen partij hem loslieten dat ook zijn geestver want 'Van Lingen dit ook wel doen zal. Tegelijk werd besloten "dat de melk voorziening in handen zou komen van een commissie uit het dagelijksch bestuur, waarin dan ook een minderheid die te gen de door 't D. B. aan zich getrokken melkvoorziening is, mag zitting hebben- Hetgeen zeggen wil dat de situatie dezelf de blijft, en de heer De Miranda ten slotte toch de zaak op zijn sociaal-democratisch zal "blijven drijven. De vrijzinnig-demo craat wordt dan de gevangene van de sociaal democraten; de mogelijkheid al thans hiertoe bestaat; en van den Katho liek, althans van een hunner is men ze ker. Nu hebben tegelijkertijd ook de recht sche raadsleden met de Vrijheidsbonders en de Middenstanders, die saam de meer derheid vormen, indien de communisten zich althans onthouden, vergaderd en besloten 'in het nieuwe college aan te wij zen twee sociaal-democraten, twee Katho lieken, n.l. Wierdels en Drabbe; hene vens de afgetreden Wethouder ter Haar (c.h.) en Vos (v.b.). Voor dit accoord schijnt ook Van Lin gen gestemd te hebben. En nu zit Wier dels in de moeilijkheid. Hem is nu door zijn geestverwanten gevraagd of hij door zijn belofte aan de sociaal-democraten zich niet buiten zijn partij heeft gesteld, doch deze heer wil blijkbaar, nu de zaak zoo loopt, wel iu de partij blijven en deelde aan zijn geestverwanten mee dat hij zich zoo stellig niet heeft uitge laten Maar dit wordt nu den drie sociaal- dem. oud-wethouders weer al te machtig""' en zoo zonden zij aan de bladen do navolgende verklaring: De twee eerste ondergetekenden ver klaren, dat de heer Ferd. Wierdels, aan elk hunner nadr u k k e 1 ij k en v r ij - willig beloofd heeft bij de wethouders verkiezing op 14 April a.s. zijn stem uit te brengen op de drie aftredende sociaal democraten. Do derde ondergeteekende verklaart, dat de heer Wierdels tegenover de drie onderleekenaren erkend heeft, deze belofte te hebben gedaan. (w. g.) F. M. Wibaut, S. R. de Miranda, Ed. Polak. We hebben opzettelijk de feiten zoo sober mogelijk meegedeeld. Ook zóó zal men wel bemerken dat het truc-achtige er dik op ligt. De sociaal-democraten en hun vrienden (of gevangenen?) hebben in het dagelijksch- bestuur de meerder heid, schoon zij zeiven in den Raad in de minderheid zijn. De vrijzinnig-demo craten, in strijd, met hun standpunt in zake de melkvoorziening, staan op het punt blijkens de mee -door hen vastge stelde afspraak dit standpunt feitelijk te verloochenen. De Roomsche wethouder tracht om de waarheid heen te draaien, wat moeilijk kan, nu zijn drie soc.-dem. collega's hem zóó blijken vast te heb ben. En onder dit alles komen nu deze laatsten nog dreigen dat zij geen enkelen wethouder van hun partij in het college zullen stemmen, wanneer het niet loopt zooals zij 't hebben voorgesteld. Wat met andere woorden zeggen wil: tegen den wensch der meerderheid van den Raad zullen wij toch onze taktiek in zake de melkvoorziening handhaven. Dit wordt natuurlijk niet gezegd, maar de loop dien de historie nemen zal, en welke zorgvuldig door hen wordt geca moufleerd, wijst er op. De handelingen van de soc.-democra ten en vrijzinnig-democraten en van den Roomschen democraat in deze kwestie geeft recht -'om te vragen of hier niet een bedenkelijk stukje corruptie oftewel karakterbederf dreigt openbaar te worden. SJe Om te onthouden. Diat do verkiezingsstrijd niet gaan zal tegen het kabinet, is reeds duidelijk ge bleken. En ook dat de Anti-Revolutionaire partij de scherpste pijlen zal hebben op te vangen. 'En dat haar leider, evenals eer tijds bij iedere verkiezing diens groote voorganger, dienst zal doen als mikpunt voor pijl en speer, en dat nu niet alleen van den overkant, maar ook van de dis sidenten uit een der Rechtsche partijen. In de Roomsche Staatspartij1 is bij een niet onaanzienlijk smaldeel de Colijn-hetzo reeds werkzaam. In meeting na meeting en in artikel na artikel zal men op dezen zondebok de slagen van zijn hamer doen neerko men. Het zal daarom noodig zijn dat de gelieele partij als- één man achter hem staat. De mannen en de vrouwen. Zoo lang aan beide seksen het kiesrecht toe komt, is ook warme steun der vrouw Christenplicht. Men scheldt ons, zelfs van Neo-Calvi- nistische zijde, Neo Calvinisten. Het zij zoo. Maar laat ons dit niet doen vergeten hoe zwaren strijd de man van Genève tegen de libertijnen van zijn tijd te strij den had. En dat 't in de zwaarste en pijn lijkste oogenblikken zijns levens zijn trouwe echtgenoote, de godvruchtige Ide- letta van Buren was, die hem in dien strijd: steunde en sterkte, en in de stilte der binnenkamer voor hem bad. Mogen vooral onze vrouwen inden ko menden zwaren elcctoralen kamp zich dit goede voorbeeld van een barer zusteren herinneren. Belemmering? De Tariefwet zou beteekenen: belem mering van den uitvoer door Imoge prij- ,zen. 'Zoo profeteert men. Maar is daar nu eenige grond voor? Bewijzen de feiten, indien ze althans iets bewijzen, niet eerder het tegendeel? „Ten onzent", zoo schreef „De Stan daard" reeds in 1904, „hebben we met een eenigszins hooger opgezet Tarief, nog niet dan zeer geringe ervaring. Bier, si garen en koekbakkerswaren zijn de eeni ge artikelen die dusver een hooger Tarief genoten, en de uitkomst toont, hoe het juist onze Bierbrouwerijen, onze Sigaren fabrieken en onze Koekbakker?affaires zijn die zeldzaam bloeien. Van andere artikelen daarentegen, ook al voeren ze een eenigszins hooger tarief, was dit ta rief toch altoos nog zoo laag, dat. hot geen uitwerking op in- en uitvoer kau hebben." Het is dan ook slechts gissen. Nie mand die 't weet. Te dien opzichte blijft dan ook geen ander middel over om een gis te doen dan do ervaring van andere Staten te raadplegen. Iets wat te gereeder kan, nu alle staten der wereld Engeland alleen uitgezonderd werken met hooger ta rief, en dat wel sinds een lange reeks van jaren. „Jullie moest zelf betalen". In het laatste nummer van „De Bo de" het orgaan van den Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers, vindt men een artikel over een schoolquaestde te Hom- ïnerts. Het artikel is niet de uiting van een enkel onverantwoordelijk lid, maar het is ingezonden door het hoofdbestuur. Volgens dat artikel zou een lid van den gemeenteraad van Wiembrifseradeel gezegd hebben, dat hij het beginsel hul digt, dat ieder recht heeft op een school van eigen richting, mits hij ze zelf be taalt. Bij deze uiting plaatst nu hot ar tikel de volgende kantteekening„Juist, Mijnheer C- Jullie moest de zg. kriste- like school zelf betalen. Maar de Open bare 'School is voor allen en moet dus ook door allen betaald worden. De Open bare School is neutraal, kent geen rich ting." Pacificatie? Financieele gelijkstelling? Vrijheid van onderwijs? Alles onnoodigl De openbare school is Bruikbaar» voor iedereen Het is goed, dat af en toe de geesten openbaar werden. De gezindheid die zich hier uit, is op het oogenblik niet meer de gezindheid van de meerderheid in een der partijen der linkerzijde, maar zij kan dit gemakkelijk weer worden. Een ge waarschuwd man telt voor twee. Rotterd ammer De verkiezingen in België. De officieele uitslag zal wel niet voor morgen bekend zijn. De voorloopige alge- rneene schatting, die eenigen schijn van ernst heeft, doch waarvoor wij toch nog groot voorbehoud maken, geeft 82 zetels aan de Katholieken, 74 aan de socialisten, 25 aan de liberalen, 4 aan de frontpartij, een aan de Katholieke Vlaamsche natio nalisten en een aan de Daensisten. De oude kamer bestond uit 80 katholieken, 68 socialisten, 33 liberalen, 4 frontpartij en een oud-strijder. De eerste algemeene indruk is, dat de socialisten grooten vooruitgang hebben gemaakt ten koste der liberalen en dat de Katholieken op een zeker status quo van hun positie kunnen wijzen. De Belgische ministerpresident Theunis heeft reeds den koning het ontslag van alle leden der regeering aangeboden. De opstand der Rehoboths. Zooals gemeld is de opstand in Zuid- West-Afrika zonder bloedvergieten onder drukt. Uit Kaapstad wordt dienaangaande nog gemeld, dat Zaterdag j.l. de krijgs wet over het opstandsgebied werd af gekondigd. Onmiddellijk daarop versche nen drie vliegtuigen boven het district, terwijl de regeeringstroepen binnenrukten. Bij liet zien van deze militaire toebereid selen werden de Rehoboths zoodanig door een paniek aangegrepen, dat ze zich, voor nog 'n schot gelost was, onvoorwaardelijk overgaven. De politieke toestand in Frankrijk. Heden komen in het Fransehe parle ment de financieele ontwerpen aan de orde, door den nieuwen minister van financiën, De Mouzie, ingediend. De mi nister zal daarbij de kwestie van ver trouwen stellen. Zijn voorstellen behelzen o.a. een buitengewone vrijwillige kapi taalsheffing, in beginsel vastgesteld op 10 pet. van het kapitaal. In geval het ont werp niet wordt aanvaard, zou hij een gedwongen kapitaalsheffing doorvoeren. Men verwacht een val der regeering. Relletjes te Ostrawa. De afdeeling der mijnwerkers en die der metaalbewerkers hadden Zaterdag in het heclo district Ostrawa 40 openbare ver gaderingen in verhand met de mijnwer kersstaking aangekondigd. Geen dezer ging door, daar de arbeiders, ton getale van 12.000 op één enkel punt bijeenkwa men. De gendarmerie dreef de menigte zonder incidenten uiteen, doch circa 2000 man begaven zich naar de grens van de stad. Plotseling werden uit deze menigte vijftien schoten op de gendar merie gelost, welke daarop eveneens van de wapens gebruik maakte, twee personen doodde en eenigen kwetste. Van de gen darmen werden drie wachtmeesters ge wond. De ontvoering in Sjensi. Uit Tientsin wordt aan het Central New s -ag ent schap over de ontvoering van ongeveer duizend vrouwen en meisjes uit de provincie Sjensi (China) nader ge meld', dat drie benden, elk bestaande uit eenige honderden roovers, het grens- plaatsje Kingtsjekwan, dat 10.000 inwo ners 'telt en op een afstand van 330 mij len van Singanfoe is gelegen, hebben overvallen. De bandieten staken de hui zen in brand, waardoor zij de inwoners noodzaakten te vluchten. Zekere afdee- lingen van de henden roofden de vrouwen, terwijl de anderen de mannen in bedwang hielden. Vele vrouwen trachten in een veerboot de rivier over te steken om te ontkomen, doch door de overbelasting brak de bodem van de boot, waardoor een groot aantal vrouwen verdronk. Ook het Engelsche zendingshuis is in de asch- gelegd. De geestelijke, Parker, en zijn vrouw zijn in het gebergte gevlucht. Uit Nanyang zijn regeeringstroepen gezonden doch deze hebben geweigerd tegen de ban dieten te vechten, die Jen slotte door de inwoners van twee naburige dorpen op de vlucht zijn gedreven. Het zendingsbiueau te Londen deelt mede, dat de heer Parker twee maanden geleden gemeld had, dat hij dreigbrieven van roovers had ontvangen, die een som van 10.000 dollar van hom eischten, daar zij anders het missie-huis in 'brand zouden steken' De zendeling heeft aan dien eisch geen gevolg gegeven. De heer Parker slicht!,e het missie-huis in 1896 als 20-jarige jongeman en is er 30 jaar onafgebroken gebleven. Hij zou juist bin nenkort voor de eerste maal met verlof naar Europa terugkeeren. Aardschok in Mexico. Berichten uit Durango maken melding van oen ernstigeu aardschok, welke te Chalchihuites in den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd waargenomen. Op ver schillende plaatsen spleet de aardbodem en stroomde het water naar binnen. Naar gemeld wordt, zijn geen persoonlijke on gelukken te belreurcn. Korte herlchtnn. Bij. nachtelijke militaire oefeningen bij Lyon zijn "Zaterdag twee vliegtuigen op een hoogte van 4000 voet tegen elkaar gevlogen.. De beide bestuurders zijn omgekomen. Bij een vliegongeluk te Ca sablanca heeft de bestuurder het leven verloren, de monteur is zwaar gekwetst. Uit Ottawa komt bericht dat aan liet einde van de vorige week een weer galoos aantal landverhuizers Canada zijn binnengekomen. Het waren meest Engel- schen, maar er waren ook Volendammers bij. Dezen kwamen met een boot van de Hamburg-Amerika-lijn en waren bestemd voor hoeven in het Westen. Millerand is met groote meerderheid van stemmen tot senator voor het depar tement van de Seine gekozen. Hij zal de leiding van de oppositie in den senaat op zich nemen. Morgen zal de nieuwe vijfjaarlijksche schatting van de waarde van Londen worden opgemaakt. Volgens de nieuwe lijsten 'bedraagt 'de waarde van Lénden op het oogenblik aan onroerende goede ren meer dan 50 millioen pond sterling, dus ruim een half millioen pond meer dan het vorige jaar, daar er veel nieuwe handelshuizen zijn opgericht en bestaande gebouwen uitgebreid. Allerlei. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen den kruiser „Java" ongeveer half Mei te Vlissingen in dienst te stellen onder bevel van den kapitein ter zee J. L. Quant Faillisse ment en. Failliet ver klaard: S. P. Strikwerda, voerman te Brcskens. Met ingang van 1 Mei zijn verplaatst van P. en T. kantoor lerseke naar Goes de adjunctcoanmies Cln\ Brik; van Goes naar Vlissingen de kantoorbediende 2e kl. T. N. .de Lege en van Vlissingen naar lerseke de kantoorbediende 2e kl. J. C. Cornclisse. Bij kon. besluit is benoemd tot ad junct-commies bij 't bestuur van den post cheque- en girodienst A- M'. W. -J- Ham- mac'her, thans tijdelijk. Middelburg. Eerst gisterenavond kregen wij "kennis van een droevig ongeluk, dat verleden week Donderdag is voorgekomen op 'den Nieuwlandsclien weg. Dé 28-jarige gehuwde landbouwersknecht IJ. Leer, wo nende onder Middelburg, doch vlak bij Nieuwland, was qp den weg bezig een jong paard van den landbouwer R. af te rijden onder den man, toen hot paard schrok en zoo lastig werd, dat de man kwam te vallen en naar het Gasthuis vervoerd des nachts overleed, achter la tende een weduwe mot 4 jeugdige kin deren. In verband met dit ongeluk ver zoekt de commissaris van politie de dame, die dien dag van Nieuwland naar Middelburg moet zijn gefietst en onder weg een man te paard, die in de rich ting van Nieuwland reed, is gepasseerd, zich op het bureau te melden, tot het geven van inlichtingen. Vlissingen. Zaterdagmorgen zou van de werf der Kon. Mij. de Schelde te water worden gelaten de onderzeeboot O 9, in aanbouw voor de Nederlandsche Ma rine. Door den lagen waterstand moest deze tewaterlating worden uitgesteld en heeft deze nu hedenmiddag plaats gehad. De gisteren reeds door ons vermelde heropening van het Stedelijk Museum te Vlissingen werd door een zeer groot aantal genoodigden bijgewoond. De burgemeester wees nog op een zeer belangrijke aanwinst namelijk een fraai gebeeldhouwde vierdeurskast, waarop o.a. het wapen van Vlissingen voorkomt en welke kast vermoedelijk vervaardigd is voor Iz. Bourgonje die werkte onder Lampsens. Spr. bracht dank aan de Vlissingers, die liet financieel mogelijk maakten die kast weer van een landbou wer op- Zuid-Beveland naar Vlissingen te doen verhuizen. Na de eeniige malen door applaus onder broken rede van den burgemeester, nam de commissaris der Koningin, jjhr mi' J. W. Guarlcs van Ufford het woord en wen£clite namens het provinciaal be stuur Vlissingen hartelijk geluk met deze heropening. Spr. juicht het van harte toe, dat de raad der gemeente Vlissingen de uitbreiding heeft toegestaan. Spr. meent, dat Vlissingen aan het voor portaal staat van een nieuwen vooruit gang, gezien de havenplannen en dat het goed is do stad dan zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, in de eerste plaats als woonplaats, maar ook voor personen van 'buiten de stad, die Vlissingen niet moeten beschouwen als een doortrek- plaats, maar als een halteplaats. Het is een eigenschap van de Nederlanders, dat zij pen museum in hun eigen stad niet kennen, spr. hoopt dat men ei> veel gebruik van zal maken om kennis op te doen. Met de beste wenschen voor Vlissingen en voor het museum eindigde de Commissaris. De heer Peppelman van Kampen bracht dank voor de woorden door den burgemeester tot hem gericht, maar wees er wederzijds op, dat de heer van Woel- deren ook 'hard medegewerkt heeft en niettegenstaande zijn vele werkzaamhe den dagelijks kwam 'kijken en met hem heeft spr. dan ook 'de opstelling der groote groepen vastgesteld. Wolfaartsdijk. Vrijdagavond had alhier de eindles plaats van den cursus, Eerste Hulp bij Ongelukken. Deze cursus werd gehouden onder leiding van Dir Pruenïger, en werd in zijn geheel gevolgd door een achttiental leerlingen. Een der leer lingen bood Dr Prueniger, als dank voor het onderwijs flat zij hadden genoten, namens "de teerlingen een barometer en foto van de aanwezige leerlingen aan. 's-H. Arendskerke. In de Maandag ge houden raadsvergadering, die door 10 leden en den secretaris werd bijgewoond, waarin dhr v. Gorsel met kennisgeving afwezig was, deelde de voorz. mede, dat deze gemeente thans in 3 stern- districten is verdeeld, t.w. stemdistrict I 'sH. Hendrikskindoren en omgeving, .stemdistrict II 's II. Arendskerke en om geving, en stemdistrict III Nieuwdorp en omgeving. D|aarna wordt overgelegd een verzoek van de Vereen, van Landbouwers

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1