DE ZEEUW TWEEDE BLAD. |ioes Inspan, BRARENS TWEE BROEDERS SiBHilaM. Oit de Provincie. Gemengd Nieuws. SVSei 1925, verkoapen irden, Hoornvee, -Zaadhandel ES. Burgerjuffr., '9 Merriepaard. '5s te koop ime Handknecht Smidsknecht, en 'n Nageljongen FEUILLETON. ITTMANN te 'rnemens op Jr, op de hofstede Iwoond door den L aan den Segeers g, in het om. uit: sndragend Merrie- kar; 1 vos Merrie- Ir. nde Melkkoeien, 4 paanden tot 1 jaar, laandenvoorts2 2 Kippen; verder: pntje, 2 Menwagens n, Melkkar, Hooi er, Driewielskar, 2 jlslede, Bokkenwa- vagens, 3 Ploegen, |t, 1 Sleepdeur, 1 ofblok, 1 Handblok, Molen met Zeven, pgehnolen, Geesel- 2 Ladders, 2 Graan- I, Watervat, Water- Ik inhoud 1200 L tertobben, Paarden- oel, iSpekstaander, kensbakken, Boom- en me.-tput, 2 Kie- Kiekenstolp, ver- jenbak 450 L., ver- lbouw-, Melk- en lappen, waaronder ïachine 2 j. nieuw), wichten, en voorts zooals gebruikelijk. een stalling, wel berg- len bij A. Antheunisse. tiaal 1 uur. Bekende iden crediet. Onbe- i moeten terstond re inlichtingen ver- kantore van boven stads, Lange Delft ^OUWZADEN, en KLAVERZADEN C, ZAAILIJNZAAD, JAAD („REUZEN VICTRIX". in klein Chr. gezin, (vrouw. Adres: Corn, Goes. KOOP: f>9 Hengst en een maanden. tNCKE, Biggekerke. KOOP: Arnemuiden. |bij A. HEIJBOER, liddel burg. huuf: Net rente> juis op het dorp ;_W.). Te bevragen [Y, Middelburg. i Broed-, Seschuit- süfoakkerij op Wal- nvaarden half Mei of onder letter B Boekh. Middelburg. L. LOUWS, Oost een aankomende lagd, die melken kan LSSÉR, Middelburg, ouwendale. ïderij Schore-Vlake. eid gevraagd, in, bij Wed. KODDE f est-Souburg. elijk der tegen woor- lerr. VAN GELDER, rertsen 14, Vlissingen, ag en nacht Dienstbode VAN VRIJDAG 3 APRIL 1925. No. 156. Toch Zomertijd. De Eerste Kamer heeft uitgemaakt, dat de Zomertijd gehandhaafd moet blijven. Na een debat, dat van uitputting de sporen droeg. Buiten de Kamer is de strijd aan weea's- zijden niet zonder eenig'e overdrijving ge voerd geworden. Tusschen Prof. Van Leersum, die den tegenstand van het platteland aan „grof egoïsme" van de „boertjes" toeschrijft, en zijn tegenstander, die den „langslapen- den stedelingen" allerlei liefelijkheden naar het hoofd slingert, staat een breede schaar van belangstellenden, die de ge vallen beslissing toejuicht of betreurt, doch daarbij verre blijft zelfs van den schijn van animositeit, van toorn en wraakgedachten. Zij zouden van de Regeering wel een compromis willen vragen: een soort Zcnne-Zomertijd of Zomer-Zonnelijd, ge durende de drie Zomermaanden, bijv. van 1 Juni tot 15 September. Een schikking, die den Landbouw geen embarras bezorgt, en den Stedeling, die het kunstlicht haat, met meer zonnelicht tegemoet komt. Achteruil? Benige heeren 'nebhen zich vereenig,1 tot «en anti-Tariefwet-comité, en trachten daarmee stemming te maken tegen Ja, tegen wat of tegen wien? Tegen de Tariefwet? Niemand die 't gelooft. Die wet toch is er eenmaal, en wacht slechts op richtige uitvoering. Die wet zal nooit worden ingetrokken. Zelfs al ware het, nat er straks een meerderheid van anti-Tariefwet-menschen in de Tweede Kamer Kwam, dan nog zou die wet zelfs geen wijziging onder gaan. Dat kan niet; vooral in dezen tijd van groote tekorten niet. Waar vandaan zou men de vijftien mil joen moeten halen, wanneer de 8 pro cent weer 5 procent worden moest? Trouwens, het is nog nooit gebeurd dat een nieuwe, regeering bij. haar optreden een onder naar voorgangster vastgestelde wel introk. Wie de verkiezingsperiode dan ook in gaat als een anti wet-comite, onver schillig welke men praat van zestig jaar achteruit, die doet inderdaad een stap achteruit, maar dan een van heel wat meer dan zestig» jaren! Gemeubeld en met bediening. De laster van het drietal Nieuwe Rotter dammer, Telegraaf, Volk, inzake minister Colijn en zijn landgoed is thans afdoend te niet gedaan. Het soc. dem. Kamerlid Vliegen heeft na bevredigende inlichting deze quaestie voor zich zelf afgedaan ver klaard. Toch heeft „Het Volk" nog wat na ge babbeld, en de slecht ingelichten in onze eigen partij, die wel „De Telegraaf", doch niet „De Standaard" en de Handelingen der Tweede Kamer lezen, gevoelen zich maar half voldaan, Laat ons hen no,g even een handje mogen helpen om weer op den goeden weg te kernen. In de Memorie van toelichting, bij een aanhangig wetsontwerp, tot het koeren van belastingontduiking, noemde de Mi nister van Financiën het navolgend spre kend geval: „dat de bezitter van een buitenplaats een naamlooze vennootschap tot exploitatie daarvan opricht en ver volgens de buitenplaats, gemeubeld en met bediening, van die vennoot schap huurt, niet het gevolg, aat de ven nootschap in de personeeie belasting wordt aangeslagen, en wel naar r/3 of ten hoogste van de huurwaarde en de waarde der stoffeering, terwijl de dienst boden, als wordende gebezigd in het be drijf der vennootschap, onbelastbaar worden." 7/ -o- Ik ging, en daar gekomen, werd ik door velen hartelijk verwelkomd en ont vangen. Mijn broeder was een van de eersten, die mij met een zwaren vloek welkom heette. Ik sprak niet; doch toen ik in de zaal was gekomen, waar veie militairen bijeen waren en de een dit en de ander weer wat anders te vragen had, zeide ik: „Makkers! eer ik u ant woord, zal ik Hèm erkennen, die mij niet alleen van den kogel, mn.ar van het eeuwig verderf gered heeft." Oogenblik- kelijfc viel ik nu op de knieën en dankte en loofde mijn Koning, die mij uit zulk een groeten nood en dood gered. had. Toen ik het „Amen" had uitgesproken, bemerkte ik, dat er velen waren wegge gaan; anderen, die gebleven waren, ston den als aan den grond genageld. Hoe kon het ook anders? Zij hadden mij altijd gekend als een woedenden leeuw, en nu was ik een lam geworden. Nooit zal ik die zes weken in de ka zerne vergeten. Ik had niet anders te doen dan de groote daden Gods te ver kondigen en allen, van den hoogsten tot Terstond daarop verscheen in „Die Tele graaf" het onzinnig verhaal, dat de heer Oolijn, die in bedoeld staatsstuk dien be lasting-ontduiker zoo duidelijk teekende, eigenlijk een portoet gaf van z'ieh zelf; want juist de heer Colijn heeft „als be zitter van een buitenplaats, een naam looze vennootschap tot exploitatie daar van opgericht en vervolgens de buiten plaats van die vennootschap gehuurd-'' Het in-gemeene tendentieuse van clit verhaal van „De Telegraaf" was, dat er met of zonder opzet, dit laten wij daar uit weggelaten waren de vier door ons gespatieerde woorden uit de me morie van toelichting: „gemeubeld en met bediening", waardoor reeds do hfeele beschuldiging verviel; want pf de heer Colijn eigenaar is van die buiten plaats, of wel dat hij die on gemeu beld en zonder bediening, van een vennootschap huurt; dit brengt in het bedrag der personeeie belasting geen. cent verschil. Het feit, waarop de poging tot belasting-ontduiking zou kunnen rusten, bestaat derhalve niet en werd trouwens door den beschuldiger niet genoemd. Maar zelfs hetgeen de beschuldiger wèl als feit noemde, bestaat niet: ml. het eenvoudig huren van genoemde buiten plaats, door den heer Colijn, van de ven nootschap. De bedo»eling van de oprichting der inderdaad bestaande vennootschap is niet het buitengoed „De Hoogstraat" te be boeren en aan den vroegeren eigenaar te verhuren. De bedoeling is het buitengoed te verkavelen en in exploitatie te brengen. De heer Colijn heeft Leersum voor goed verlaten. Hij woont voorloopig te Wasse naar en schijnt geneigd z'ich daar te ves tigen. Van het lasterpraatje is dan ook letter lijk niets overgebleven. Rusland. Di' Kuyper heeft in 1915 in „Do Stan daard" van 25 Febr. deze profetie doen afdrukken: „Thans staat het nog tusschen Duitsch- la,nd en Engeland, gelijk 't eertijds tus schen Frankrijk e.n het overige Europa stond; maar de tijd komt, dat Ras-» land dingen zal naar de hegemonie (het overwicht) .over heel Europa." Wie het bolsjewisme aan het werk ziet, dat nu reeds duizenden moorden op de eigen onderdanen pleegde, en erger gru welen bestond dan onder' het Tsarisme mogelijk waren; en de Jangzaam-maar- zekere voortschrijding der bolsjewistische denkbeelden onder de volken buiten Rus- lands grenzen gadeslaat, die deinst on willekeurig terug veer de mogelijkheid van spoedige vervulling vau D»r Kuyper's sombere profetie. Bolsjewiki betcekeut, letterlijk vertaald, groote dingen. Maar 't.waren geen groote dingen, die het tot heden heeft uitgehaald- Zomert ij d op 5 Juni a.s. Zijn wij wel ingelicht, dan zal, nu de Eerste Kamer het wetsontwerp tot af- schalfing van den zomertijd verworpen heeft, de invoering van den zomertijd in geen geval kunnen geschieden alvorens de zomerdienstregeling der Spoorwegen zal zijn vastgesteld, opdat niet liet geheele internationale spoorwegverkeer in wan orde gerake. V e r m o e d e 1 ij k za 1 de invoering dus eerst in de eer- s'te dagen van Juni, wellicht 5 Juni, kunnen plaats hebben. Dit staat in verband met den korten tijd van voorbereiding, waarin' het voor de Spoorwegen ondoenlijk is, nog een afzonderlijke zomertijd-regeling voor het tijdvak dat tot 5 Juni rest, gereed te maken. Nog geen wetkouder. Gisteravond kwam de Gemeenteraad van Rolterdam weer bijeen ter verkiezing van een nieuwen wethouder voor de financiën. Dhr v. d. Hoeven heeft bedankt wegens het verwerpen van zijn voorstel inzake de pensioenkorting. Tot drie malen toe kwamen "35 of 36 blanco briefjes uit de bus. Het roode en rose stel, dat het voorstel deed kelderen; weigert dus een den 'laagsten in rang, dood en eeuwigheid aan te zeggen, maar ook te ervaren, welk een zaligheid er in den dienst van Koning Jezus gelegen is. Ik zag mij echter daarin teleurgesteld, want in plaats dat zij gaarne de blijde boodschap des heils vernamen, barstten zrj uit in vijandschap, die ik wel het allermeest van mijn eigen broeder onder vond. Nochtans konden zij mijn vrede mij niet benemen; Jezus was in mijn hart, en daar had ik genoeg aan. Gedurende die zes weken kwaan er .geen twijfel bij mij op, en in dacht, dat zulks nu mijn gansche leven zod zOu blijven Ik heb het later echter anders ondervonden. Mijn ontmoetingen in de kazerne waren niet altijd even aangenaam, hoewel ik, tegenover al den smaad en hoon, dien ik ondervond, zeer veel vrede in mijln hart had, die mij door niets kon ontnomen worden. Wanneer1 ik nrdden onder do soldaten vrijmoedig voor mijn Koning uitkwam en hen wees o»p het gevaar, dat hun ziel voor eeuwig zou verloren gaan, indien ze niet als arme zondaren aan de voeten va,n den Heere Jezus loerden smeeken om genade, dan was bet soms of de hel op mij losbrak, en ik geloof, als ze stee- nen hadden gehad, dat zo mij zouden gesteeriigd hebben; nü liep het er maar mede af, dat ik nu en dan eens een ransel anderen wethouder aan .te wijzen. Het doet wel voorstellen kelderen, maar voor ziet niet in de gevolgen. Politiek van laag soort 1 De nieuwe Commissari s der Koningin in Gelderland. Mr S. Baron van Heemstra is op 5 De cember 1879 te Hillegom geboren. Hij is de zoon van wijlen baron S. van Heemstra, destijds lid van cle Tweede Kamer, lid der Prov. Staten en burgemeester van Sassenheim. Nadat de heer Van Heemstra zijn meesterstitel bad behaald, vertrok bij naar Nederlandsch Indië. Oorspronkelijk was hij werkzaam bij de Hoofddirectie der Kon. Paketvaart Mij. Later verwissel de hij dezen werkkring voor de cultures. Hij was commissaris van verschillende Naamlooze Vennootschappen, o.m. ook commissaris van de Javasche Bank. Hij was lid van de Kamer van Koop handel en Nijverheid in Batavia. Op 21 Diec. 1911 trad de lieer Van Heemstra te Weltevreden in het huwelijk met mej. Matliilde Jacoba van Oosterzee. Ongeveer een jaar geleden is de heer Van Heemstra naar het- vaderland teruggekeerd. Kort daarna vestigde hij zich met zijn gezin te Genève. De heer Van Heemstra is de Anti-Revolutionaire beginselen toegedaan. Tijdens zijn verblijf in Indië heeft hij vooral een warme en daadwerkelijke be langstelling getoond voor het zendings werk De Ziektewet. Door het R.K. Werkliedenverbond is aan de R.K. Fractie van de Tweede Kamer het volgende schrijven gezonden: Bij de Tweede Kamer is nog aanhangig het ontwerp-Ziekte- en Ongevallenwet, in gediend bij Koninklijke Boodschap d.cL 5 Februari 1925. Zijn wij goed ingelicht, dan dreigt deze regeeringsperiode weer te eindigen zon der dat deze dringende aangelegenheid zal zijn afgedaan. Dit zou voor de arbei ders een ontzettende teleurstelling zijn. Wij meenen daarom verplicht te zijn de aandacht Uwer Fractie op de zaak te ves tigen en verzoeken met den meest moge lijken aandrang, al datgene te .doen, wat een spoedige totstandkoming der wette lijke regeling kan bevorderen. Melkoor-1 o g te Amsterdam. Br is in de hoofdstad, een conflict uit gebroken tusschen de veenouders en den melkhandel. Dinsdag is opnieuw gecon fereerd, maai' de melkhandel handhaafde inzake prijsverlaging zijn oorspronkelijke voorstel van verlaging van den prijls voor de boeren met 3 cent per L- en van de verlaging van den verkoopprijs met 4 cent, zoodat van de 4 êent verlaging 1 cent door den melxhandel en 3 ct dooi de melkveehouders zou gedragen worden. Men kwam niet tol een resultaat. Naar aanleiding' van deze conferentie heeft het Bestnur van den Bond van Melkveehouders zijn leden geadviseerd niet aan den melkhandel te verkoopen doch zoo noodig de molk zelf te gaan uitventen. Ben deel der melkveehouders heeft a,an dit advies gevolg gegeven, zoo dat Woensdagmorgen in verschillende wijken der stad door de boeren de melk gevent werd voor prijzen varieerende tus schen 10 en 12 cent. Interessante zending eieren naar Amerika. Met het s.s. „Nieuw-Amsterdam" van de HollandAmerikalijn is gistermorgen een belangrijke zending eieren vertrokken, welke bestemd zijln voor de Internationale Eier-ter.fconstelling to Lafayette in Indi ana. Aan de Perdue Universiteit aldaar wordt elk jaar een groote eier-tentoon- stelling gehouden, waar men het Ameri- kaanscho publiek op de hoogte brengt van de eischen, welke aan een goed consump tie-ei en aan het broedei gesteld moeten worden. Deze tentoonstelling; trekt in Amerika elk jaar zeer de aandacht en talrijke bekende fokkers en eierhandelaars beijveren zich daar te exposeeren. Dit jaar is de tentoonstelling: voor het eerst internationaal. Dir ten Hennepe te Rotterdam nam het initiatief, er eene Nederlandsche inzending voor gereed te maken. Van verschillende bekende kip pen! okkers zij'n eieren ontvangen, waar onder voornamelijk werk gemaakt is van de bekende bruine Barnevelder eieren. of pateoontaseh tegen mijn hoofd kreeg; doch ik droeg dit alles met geduld. Het waren niet alleen mijne medemak kers, die mij niet konden dulden; van de onderoflicieren had ik niet minder te lijden. Eén was er onder hen, op wiens gelaat te lezen was, dat hij mij haatte. Op Zekeren morgen was ik weder bezig met het „wel c.f wee" aan te zeggen, en ik richtte mijne woorden ook tot gemelden onderofiicier. Elensklaps buldert hij los en zegt: „Fijne... hou je...!" En met een gaf hij mij met zijn vlakke hand een slag in 't aangezicht, er een vreeseüjken vloek bijvoegende. Ik keerde hem mijn andere wang toe en zeide: „Indien het u lust, sla dan ook op deze". Toen ging 'hij weg', en bij het heengaan dat ver telde mij later een mijner kameraden zeide hij tot de soldaten: „Jongens f Iaat hem m-xar geen kwaad doen; ik geloof, dat hij. beter is dan wij." Het was mij altijd tot vreugde, wanneer ik den kapitein zag. Hij kwam niet dik wijls, maar als hij kwam, dan was het feest voor mij. Hens riep hij de manschap pen bijeen en zeide: „Kom, tamboer!sla nu eens op uw trom." 1 „Maar, kaptein!" zeide ik, „ik heb mijn trom nog niet terug." „Ja maar", hernam hij, „ik meen een andere trommel. Ik lees in mijn Bijbel, toen de kinderen Israels uit Egypte waren Tevens zijn de eendeneieren van de ge wone eenden te Volendam niet vergeten, terwijl verder een flinke zending eenden eieren van het proefstation van Dr te Hennepe le Volendam er bij gevoegd is. Vooral de prachtige donkerbruine Barne velder eieren zullen in Amerika zonder twijfel veel aandacht trekken. Belangrijke dividenden. Bij al de jammerklachten, welke we zoo nu en dan vernemen omtrent den toestand, waarin de industrie verkeert, dcet het goed telkens cijfers te vernemen ten opzichte van de bedrijfsresultaten, welke zeer goed zijn te noemen. Zoo werd in de vergadering van aan deelhouders van de -s Gravenhaagscho Melkinrichting „De Sierkan" de balans per 31 Dec. 1924 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op f 14 per aandeel. De N-V. Papierfabriek „Gelderland" te Nijmegen heeft ook goede zaken gemaakt Het dividend over 1924 kon worden be paald op 20 pCt. En de N. V. Hoorosche Ijsfabriek heeft het dividend vastgesteld op 38 pöt- Benoemd bij het departement van justitie tot adujnct-oommies dc klerk A. Dees. Middelburg. Alhier is Dondcrdagnamifl-; dag in het Militaire Tehuis ec-n vergade ring gehouden door het bestuur van het Suppletiefonds „Draagt elkanders lasten" met afgevaardigden der plaatselijke afdee- lingen voor Vrederust in Zeeland. Na ge bruikelijke opening door den voorz., bur gemeester Mulder van Ovezande, sprak deze een ernstig en zeer opwekkend woord tot de vergadering, waarin bij uit eenzette dat het grootendeels nieuwe be stuur gemeend bad zich het best te kun nen wenden tot de verschillende afd. van Vrederust in Zeeland om met deze te raadplegen en te bespreken op hoedanige wijze nieuw en krachtig levenaan de eertijds zoo bloeiende vereen. D. E. L. kan geschonken worden. De afd. worden geacht de verschillende* plaatselijke toe standen het best te kennen. Uiteengezet werd, dat het doel der vereen, is om die middenstanders, ambtenaren, kleine land bouwers, renteniers, enz. voor wie het haast onmogelijk is om de vcrplegings- kosten van een krankzinnig familielid te betalen, dit met wat steun gemakkelijker te maken. De contributie der leden is f 1, de contribulie der corporaties (diakonieën) f 5. Het bestuur had zich tot alle belang stellenden in Zeeland kunnen richten, maar dacht zich beter te wenden tot de afd., opdat deze afdeelingen een corres pondent benoemen uit haar midden om leden te werven. Als zulks geschiedt,i dan twijfelt bet bestuur niet of deze zaak zal slagen. Wij hadden tot voor een jaar of 3 pl.m. 200 leden en 47 corporaties en de kas houdt nu nog pl.m. f900 in. De belangstelling kan in den a.s. winter ook door spreekbeurten worden opgewekt, maar thans kan dit niet meer. Wanneer thans de vergadering krachtig medehelpt door het werven van leden en het meer bekend maken van doel en streven der vereeniging, is het mogelijk dat ze wel dra tot hernieuwden bloei komt- Aan de aangename en broederlijke sa- menspreking namen zeer velen deel. Alge meen was men overtuigd van het groote nut der vereeniging. Ook werden bezwa ren geopperd of deze vereeniging geen schade kon doen aan de groote vereeni ging Vrederust, waartegen werd aange voerd, ,dat Vrederust groot belang heeft bij een bloeiende steunbiedende vereeni ging als de onze. Zeer werd aangedron gen op een sterke propaganda, welke het bestuur gaarne toezegde. Besloten werd nogmaals een circulaire te zenden aan alle correspondenten der afdeelingen met vriendelijken aandrang tot krachtige hulp ook aan de afd. die niet vertegenwoor digd waren op deze vergadering. Alle aanwezigen ontvingen inteekenlijsten om daarmede te werken. De besprekingen ga ven goede hoop op veler medewerking. Ds Reus eindigde met dankzegging. Goes. Het Zangconcours, uitgeschreven door den Zeeuwschen Zangersbond „Zang Veredelt", hetwelk hier zal worden ge houden, zal plaats hebben op Woensdag gegaan en de Roode Zee voor hen ge kliefd was, zoodat ze er droogvoets door waren gegaan, dat Mirjam een trommel nam en ze daaimede God verheerlijkte. Nu zou ik willen, dat je aan al je kame raden eens vertcldet, hoe ge óók uit Egypte zijt geleid." Dat was koren op mijn molen, en ik deelde alles mode wat de Heere aan mijne ziel gedaan had. Het was zóó stil, dat. men een speld had kunnen hooren vallen. De onderofficieren waren er ook bij tegenwoordig, ©n ik zag, dat hij, die mij geslagen had, met aandacht luisterde. Toon zeide de kapitein: „Hoort het, mannenHet zijn de getrouwste on wak kerste soldaten, die in dienst zijn van Koning Jezus". En tegen de onderofficie ren was het: „Gij behandelt hem toch niet als een gevangene?" Eer hij wegging, vraagde hij mij of ik ook nog iets aan hem te verzoeken had. Met bescheidenheid naderde ik on zeide, dat ik niet kon schrijven en dat i.k zco gaarne aan die lieve menschen, die het middel tot mijn bekeering waren geweest, wilde deen weten, hoe het met mijn von nis was afgeloopen. Hij stelde mij gerust, door te zeggen, dat hij er voor gezorgd had, dat ze het al wisten. Ik bedankte hem daarvoor zeer vriendelijk; toen -drukte hij mij hartelijk de hand en verliet de kazerne. 17 Juni a.s. in den tuin van het Schutters hof. Reeds 14 zangvereenigingen uit alle deelen van onze provincie, zegden hun medewerking toe, terwijl met een 8-tal zangvereen. nog wordt onderhandeld. Ont vangende vereeniging is „Oefening Baart Kunst" (0. B. K.) alhier. In de Rege- lingsoommissie van het zangconcours zul len zitting nemen: dhr C- Kloosterman, voorzitter, mej- N. 'Crucq, secretaresse, de heeren R. J. Brandenburg, A. de Roo, S. J. Tamminga, A. Joosse, J. de Kok, J. Weststrate en mej. C- Bolle. Ook is men druk aan het werk om een eere-comité samen te stellen. Vlissingen. Aan het huldeblijk voor de Maatschappijen tot redding van schipbreu kelingen, ter gelegenheid van haar 100- jarig bestaan, is door het Zeeuwsch Co mité aan het Hoofdcomité afgedragen de som van f 8894,35. Hiervan werd ver zameld te Vlissingen f 1788,34; tc Middel burg f 304,171/2; Platteland van Walche ren f356,10; Zuid- en Noord-Beveland f1013; Tholen en St. Phflipsland f 125.69; Schouwen en Duiveland f550,65; Z. Vlaanderen (West. deel) f264,50; Z. Vlaanderen (Oostel. deel) f293,15; een collecte op verschillende scliepen bracht f 655,70 op. Uit België en Mexico ontving het Zeeuwsch Comité twee belangrijke giften, resp. f 3127,49 en f 415,55. Colijnsplaat. Door de diaconie der Ned. Herv. Kerk is de heer C. Flipse van Nw.- en St. Joosland benoemd tot vader in „Rustoord", het tehuis voor ouden van dagen aldaar. (M. C.) Een v r eemds oio 1 tig e predi ker. Te Soefabaja (Java.) werden door do politie twee boeven gezocht, die nog» 30 jaar dwangarbeid moesten ondergaan. Een hunner was na zij'n ontsnapping hadji (mohammcdaansch leeiaar) geworden en gaf aan eenige spoorwegbeambten onder richt in den Coran, toen de politie hem kwam arresteeren. Tram zonder bestuurd ei'. Te Glasgow heeft tengevolge van een plotselingen ziekte-aanval van een tram bestuurder oen ongeval plaats gehad, dat gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad. Toen de tram naar do binnen stad reed, vloog hij1 bij een bocht uit do rails en reed een open terrein op. Ge lukkig bleef de tramwagen recht overeind staan en de passagiers, die zeer verschrikt waren, bleven ongedeerd. Toen zij uit stapten, bemerkten zij, dat de bestuurder vei mist werd. Op onderzoek uitgaande, vond men den man bewusteloos langs den weg liggen, op eenigen afstand van do plaats van het ongeval. In moeders ar me 11 t e 1' u g. Woensdagmiddag kwam in voilé statie een trouwstoet gereden over het Hof plein te Rotterdam. Het Hofplein is een gevaarlijk punt, misschien ,dat dc- paar den wat zenuwachfig werden, hoe het zij, één der dieren struikelde, viel, sleepte het andere mede en de beesten lagen trappelend, naast dear gebroken dissel boom. Do jonggetrouwden hadden door den schok elkander gevonden in een spon tane omarming Op het Hofplein is het zeer druk- Dies kon het rijtuig er niet blijven liggen, maar vol statie zou het niet meer verder kun nen gaan. Ei' werd een krijgsraad belegd, waarin het hoofd van de familie besliste, dat do bruid en de bruidegom in het rij tuig bij de oudelui bun toevlucht zouden zoeken. En zooals het in het leven wel eens meer gaat gewoonlijk echter niet zoo vlug en prozaiesch, keerden dc jon gelui in mooiers 'armen terug. April. Een misplaatste Aprilgrap beeft Woensdag te Berdja ernstige onrust gewekt ten huize van den advocaat Baten. Terwijl deze in de stad was, werden aan zijn woning een zestal kransen met roerende opdrachten gebracht, versaheen er een phetograaf om het lijk van dr Bahn te fotograf eer en, en meidden zich doodkistenmakers aan om de maat te nemen. Toen de heer Bahn 's middags gezond en wel thuis kwam, en kort daarop de bloemenwinkeliers huil rekeningen in zonden, bleek men met een grap tie doen gehad t© hebben. Do politie doet onder zoek. Van dien tijd af scheen het, dat ei' wat meer ontzag onder het volk was, althans, terwijl ik voortging met vermanen en waaischuwen, ondervond ik niet meer die uitwendige vijandschap, hoewei ze niet zelden op veler gelaat was te lezen. Die vijandigs te van .allen was hijdie mij het naaste was, te weten mijn eigen broeder. In tegenwoordigheid van anderen bleef hij bedaard, maar wanneer wij' sa men waren, barstte hij vaak hevig uit. Op zekeren tijd zeide hij met een vreeso- lijken vloek: „Ik zou je wel willen ver moorden." Ik antwoordde: „Als ik met mijn bloed uwe ziel van de eeuwige ramp zaligheid kon verlossen, dan zou ik zeg gen; „Steak maar toe!" Doch da.t zou li - niet helpen, maar wel uw oordeel ver zwaren; niets anders dan het dierbaar bloed van den Heero Jezus kan uwé ziel redden van het eeuwig verderf." Het baatte mij echter niet; hij bleef tot mijn smart dezelfde woesteling, zooals i k vroeger was. Da reeds genoemde onderofficier was sedert geheel veranderd. Het scheen, dat ik h©t kwade door het goede had over wonnen, want hij bewees mij van dien üjld af de meeste vriendschap en toe genegenheid. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 5