ffo 156 Vrijdag 3 April 1915 "eerste blad. COLBERT COSTUUMS J. DONNER-MEIJLER USTMFB OTPIOTS it de Profineie. 39e «laargang StiiteKlasl Binnenland. Staten-BeneraaL NAAR MAAT vanaf f55.-. Enorme Prijsverlaging Firma 1. S. J. DEKKER Qit nummer bestaat uit twee bladen VRAAGT STALEN! GOES. Telefoon 130. AUTOPi&iMO'S vanaf f lOOO.— Goes - Rotterdam - Utrecht Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3» Losse nummersfOLOS Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting. Korte berichten. iDe Britsche regeering is van plan, een onderzoek in te stellen naar liet algc- rneene vraagstuk van verspreiding van draadlooze berichten en demonstraties. Hje politie to Montreal heeft zeven mannen in hechtenis genomen, die voor 150.000 Canadeesche dollars aan valsclie bankbiljetten in hun bezit hadden. Boven dien werden een groot aantal onvoltooide falsiflcaten en een moderne drukpers in beslag genomen. Het hof van gezworenen te Lubeek heeft den inspecteur der spoorwegen Franz Schmidt, die beschuldigd wordt tot viermaal zijn vader om het leven te hebben willen brengen en zijn zuster, die van medeplichtigheid werd verdacht, on schuldig verklaard en vrijgesproken. Voor de zooveelste maal reeds wordt nu weer door ltaliaansche bladen gemeld, dat de verloving van prins Leopold van Bclgic met prinses Mafalda dezer dagen in de ltaliaansche Koninklijke villa te Bor- dighera zal plaats hebben. D|e N. R. Ct. meldt echter, dat dit hericht alelszins voorbarig, zoo niet geheel onjuist is. Prins Leopold bevindt zich nog steeds .te Brussel. Naar luid van berichten uit Rio do Janeiro hebben de regeeringstroepen thans ook de laatste plaats ingenomen, waar nog opstandelingen stand hielden. Dertig officieren en een aantal minderen werden in hechtenis genomen. Hiermee is naar men aanneemt de opstand in Brazilië definitief bedwongen. Dezen herfst zal het stoffelijk over schot van den grooten Montenegiijnschen dichter-koning Peter II Njegosj op den top van den Lovtsjen definitief ter ruste wor den gelegd. De bekende Zuid-Slavische beeldhouwer Iwan Mesjtrowitsj heeft er een mausoleum gebouwd, en het ministe rie van financiën heeft een crediet van een half millioen dinar toegestaan voor den aanleg van den weg naar den berg top. Het échec van de communistische staking in hot district Osti'au (Bohemen) treedt steeds duidelijker aan het licht. Gisteren, op den derden dag van de sta king, werkten in de metaaifabrieken 90 pet. van de arbeiders en in de mijnen 35 pet. Bij de verkiezing voor den districtsraad der arbeiders in het bekken van Octrau leden de communisten een nederlaag. Zij kregen 3 stemmen tegen elke 4 op de sociaal-democraten uitge bracht. De Fransche regeering verkeert mid den in een politieke crisis. Zij heeft in den senaat een moreele nederlaag gele den, terwijl in de kamer de oppositie heenging en er zelfs over spreekt niet meer aan de beraadslagingen deel te nemen. Naar verluidt, overweegt de re geering eigener beweging heen te gaan. Er wordt over de mogelijkheid van een ministerie PainlevéBlum gesproken. Enorme graanladingen zijn in de Noobd-Italiaansche havens uit Amerika en Australië aangekomen. Die minister van binnenlandsche zaken heeft officieel bekend gemaakt, dat de zomertijd in Engeland dit jaar op Zondag 19 April zal ingaan. Allerlei. Binnenkort zullen bij algemeenen maat regel van bestuur regelen worden gegeven betreffende het toezicht op de zieken- iondsen. Dinsdag vergaderde de club St Michaël afd. Nijmegen ter bespreking van het Bol. Advies. Na lange en ernstige besprekingen werd met op een na algemeene stemmen aangenomen: uitkomen met een vrije R.- K- democratische lijkt (geen Mk'haëlis- tische) in al de 18 kieskringen. Verdere actie aal volgen. Naar de Residentiebode verneemt, zal de gewijzigd© dividend- en tantièmebe lasting 1 Mei van kracht worden. Zij zal buiten toepassing blijven voor de hef fing van de belasting terzake van uit- deelimgon en salarissen, betrekking heb bende op een boekjaar, dat vóór dien dag is geëindigd. Nederlandsche en Belgische experts hebben met de Fransche regeeriug een Ned-erlandsch-Belgische overeenkomst be sproken, voor wat het Schelde-regieln betreft. Frankrijk is met de overeenkomst accoord gegaan. Eerste Kamer. De zomertijd blijft. Zeer groote belangstelling was er zeker gisteren voor de zitting der Eerste Ka mer. Ook op dc publieke tribune was geen plaatsje onbezet. Zelfs moesten ve len teleurgesteld terugkeeren, omdat geen plaats meer voor hen was. Ook verschil lende Tweede Kamerleden (die blijkbaar maling hadden aan de interpellatie-v. Ra- vesteijn) woonden de zitting op de gere serveerde tribune bij. Stapels telegrammen en adressen wa ren ingekomen, zooals de voorzitter bij den aanvang der zitting meedeelde. Over de opkomst der Senatoren viel niet te klagen: slechts 2 waren absent. Natuurlijk werden bij de discussies geen nieuwe argumenten naar voren ge bracht. Daarvoor is het onderwerp al te zeer doodgepraat. De heer de Vlugt (A.-R.) was voor stander van den zomertijd. De voor- de-elen worden algemeen erkend, ook door deskundigen op Landbouwgebied in de Tweede Kamer, ook door den Minister van Binnenlandsche Zaken tijdens de ver dediging van het .ontwerp tot invoering van den Zomertijd. Daartegenover staat do overdrijving van de nadeelen. van dien lijd. Spr. aanvaardt, da.t er voor het plat teland bezwaren zijn, maar hygiënisch o vooi deolen wegen daartegen op. Spr. betoogt, dat juist het groote belang van hel internationaal verkeer eischt, dat wij ons aansluiten bij de toes'tanden om ons heen. Die Memorie van Antwoord heef! spr. deerlijk teleurgesteld, doordat de Minister daarin beweerde, dat in ons. isolement onze krocht zou liggen. Het is een aantrekkelijke uitspraak, maar slaat niet op deze materie, welke raakt juist het internationaal verkeer, waarvan wij een der centra zijn. Die beer Haazevoet (R.-K.) is vóór den zomertijd, omdat deze meer vacantia geeft aan midden- en arbeidersstand en op de beteekonis er van heeft de Vereeniging voor Levensverzekering terecht gewezen. Spr- beroept zicli ook op> het adres van de Binnenbenrtvaartvereeniging, dat van de scheepvaartvereeniging Ziu,id, om het nut van den zomertijd voor het verkeer aan te geven. Die heer Westerdijk (V--Ü.) verdedigde het ontwerp. Er zijn in Europa tal van landen, die den zomertijd al weer hebben laten vallen. Spr. betoogt, dat de zomer tijd alleen daarom wordt geeischt, omdat de steden het maatschappelijk leven naar den nacht hebben gedrongen. Maar de plattelandsbevolking gevoelt slechts last en schade van den zomertijd, zooals spr. nader uiteenzet. Hij vraagt of nu werke lijk de voordeeion van den zomertijd voor dc- stedelingen zoo groot zijn, dat zij opwegen tegen de bezwaren van het plat teland. Dc heer Diepenhorst (A--R.) zet uiteen, dal bjj verwerping een daad wordt ver richt uit economisch, sociaal, ethisch en politiek oogpunt verwerpelijk. Da be zwaren in agrarische kringen tegen den zomertijd zijn inderdaad 'zeer ernstig. In oorlogstijd hebben de landbouwers zich geschikt onder den zomertijd, maar nu komen zij er tegen op, waarbij al de land bouworganisaties zich eensgezind betoo- nen. Die zomertijd heeft voordeelen, zij' wegen niet op tegen de nadeelen. Be zuiniging is vrijwel een illusoir voor deel. Hygiënisch heeft de zomertijd onmiskenbaar ook nadeel. Het argument van aansluiting bij andere landen gaat, meent spr., niet op. Internationale een- beid zou wel gemakkelijk zijn, maar bij verwerping van dit voorstel wordt deze toch nog niet bereikt. Spr."noudt vol dat het voor de Eerste Kamer een staatkun dige fout zou zijn om het ontwerp te verwerpen. Niet vergeten mag worden, dat de Tweede Kamer drie maal zich verklaard heeft voor opheffing van den zomertijd. In Engeland zou in zoo-'n ge val de wet gered zijn, hier te lande gaat dat niet. Doch als de Eerste Kamer zich nu weer tegen de Tweede Kamer verzet, dan verscherpt zij het conflict. Dhr Wiibaut verdedigde nog den zomer tijd in 't belang der fabrieksarbeiders. Minister Ruijs betoogde in zijn rede, dat de Regeeriug moeilijk met een ander voorstel dan dit liad kunnen komen na het rapport der Tijd-commissie. Na ken nisneming der bezwaren van die com missie tegen den Zomertijd, kan, meende de minister, moeilijk de Zomertijd ge handhaafd worden. Het antwoord van den minister op een desbetreffende vraag van den heer Wittert van Hoogland, dat bij verwerping van het Regeeringsvoorstel de invoering van den Zomertijd dit jaar waarschijnlijk! tot 5 Juni zou moeten wachten, omdat de spoorwegen niet eerder gereed zouden kunnen zijn, verwekte onder de Kamer leden beroering. Het is ook onbegrijpelijk dat de directie der spoorwegen de regee ring eerst getreuzel verweet en nu zelf oorzaak 'is, 'dat de zomertijd pas met Juni kan worden ingevoerd. Natuurlijk heeft het heel veei voor, dat de zomer tijd dit jaar althans niet te vroeg begint, Maar vreemd is toch de houding der spoorwegdirectie. Toen kwam de stemming. Met 31 te gen 17 stemmen w e rel bet voor stel der regeering verworpen. De z o m e r t ij d b 1 ijf t d u s. De aantallen voor- en tegenstemmers rechts en links wogen tegen elkander op. Er stemden 14 rechtschen voor en 14 linkschen tegen. Doch er stemden 17 rechtschen tegen en slechts 3 linkschen voor, n.l. de Vrijheidsbonder Smeenge, de vrijz.-democraat Westerdijk en de S. D. A. P.'er De Zeeuw. De namen der voor- en tegenstemmers laten wij hierbij volgen: Vóór stemden de heeren Slotemaker de Bruine (C.H.), de Wit (R.K.), Croles (A.R.), de Zeeuw (S.DiA.P.), Haffmans (R.K.), de Veer (A.R.) Blomjous (R.K.), Diepenhorst (A.R.), de Jong (R.K.), de Waal Malefijt (A.R.), Arntz (R.K.), v. d. Hoeven (C.H.), Anema (A.R.), dr H. Franssen (A.'R.),Smeenge (V.B.), van Lanschot (R.K.) en Wiesterdijk (V.Ik)- Tegen stemden de heeren van der Mae- sen de Sombrcff (R.K.), Rugge (S.D.A.P.), Janssen (R.K.), Cramer (S.D.A.P.), Polak (S.D.A.P.), Haazevoet (R.K.) Moltmaker (S.D.A.P.), v. d. Lande (R.K.), de Vlugt (A.R.), de Vos van Steenwijk (C.H.), Lin- deijer (S.D.A.P.), Verheyen (R.K.), van Nagell van Ampsen (V.B.), Ossendorp (S.D.A.P.), Verkouteren (C.H.), de Gijse- laar (C.H.), mevr. PothuisSmit (S.D1. A.P.), van Wassenaer van Catwijck (C.H.). Briët (A.R.), 'Rink (V.JB).), van Embden (V.D.), Mendels (S.D.A.P.), Wibaut (S.D. A.P.), Wittert van Hoogland (R.K.), Heer- kens Thijssen (R.K.), Slingenberg (V.D.), Stenhuis (S.Di.A.P.), Dobbelmann (R.K.) de Vries (C.H.), W. Fransen (R.K.) en de voorzitter. Afwezig waren de heeren v. d. Bergh en de Muralt. Die heer Stenhuis vroeg nog' verlof de regeering te mogen interpelleeren over de in de laatste weken genomen maatre gelen ten opzichte van de werkverschaf fing. Op dit yerzoek zal worden beslist in de volgende vergadering. Woensdag na Paschen, 15 April. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft zich ongeveer den igeheelen middag bezig gehouden met de interpellatie van den communist van Ravesteijn over de loonsverlaging in de mijnindustrie. De laatste artikelen van het wetsontwerp tot wijziging van de Pensi oenwet waren spoedig afgehandeld- De eindstemming zal vandaag plaats hebben. Over de interpellatie-van Ravesteijn zul len we niet veel zeggen. De loonsverlaging lag volgens hem natuurlijk aan de impe rialistische en kapitalistische regeerings- politiek. Daar moet nu maar eens een eind aan komen en aan het slot van zijn in terpellatie diende hij een motie in, waarin de Regeering werd uitgenoodigd om die loonsverlaging ongedaan te maken. Dhr Hermans (R.-K.) deed den inter- pellant terdege gevoelen, dat hij niet bij zonder van de toestanden in de mijn industrie op de hoogte was. De Regee ring heeft juist verschillende maatregelen genomen waardoor de loonsverlaging van 10 pet. tot 5 pet. kon worden terugge bracht en dank zij het overleg van de christelijke organisaties, waarop dhr. v. Ravesteijn zoo afgeeft, 'is voor de eerste zes maanden een verdere loonsverlaging afgesneden. Minister v. Swaay toonde aan, dat de toestanden in het mijnbedrijf tengevolge van de buitenlandsche concurrentie alles behalve gunstig zijn, maar dat de maat regelen, welke de Regeeriug genomen heeft niet aan de arbeiders maar aan de directies zouden ten goede zijn gekomen, is te eenenmale onwaar- Vandaag stem* ming over de motie! DER Hieuw met volledige garantie. Hoofdvertegenwoordigers voor Handel en Particulieren i Gevaarlijke politiek. Het gebeurde met hot protocol van Genève belicht weer eons do uiterst gevaarlijke po litiek der vrijzinnig-democraten en sociaal democraten, die de huidige vredesidealen wil len gebruiken ten dienste van ..hun binnen landsche politiek. Wat doel behoorde te "zijn, waarvoor men desgevraagd gaarne een offer zou willen brengen, wordt middel, om mee te verdienen. Men zou kunnen zeggen: men drijft koop manschap met het vredosideaal. En offert daaraan zelfs de hoogste belan gen van het volk op. Dit is kras gezegd, maar het kan worden bewezen. Nu tot tweemalen toe wilden z.g.n. idea listen ons een vredesmiddel opdringen, dat in zijn uitwerking voor ons volk uiterst ge vaarlijk bleek te zijn en ons bij elk conflict, dat er in Europa kwam, zeer stellig van meet af in den oorlog zou drijven. Eerst kwam lord Cecil met zijn garantie verdrag. Men loofde zyn optreden en deze edele lord heette een groot vriend van den vrede. Een idealist. Bij nader inzien bleek, dat men met zulke verdragen terugkeerde tot de oude militaire verbonden, waarbuiten wjj ons steeds wisten te houden, maar waarbinnen, men ons dan zou betrekken. Later volgde het protocol. Toen een vorig jaar do volkenbondsvergadering bijeenkwam, had men in Engeland een socialistische en in Frankrijk een radicaal ministerie. Natuur lijk maakte de roode en halfroode reclame een geweldige drukte. Jklet deze twee man nen was een nieuw tijdperk in de wereld historie aangebroken. De vredesidealen wer den hoog verheven. Mac Donald en Herriot reisden haasteljjk naar Genève. Zü spraken daar trotsche woorden. Zij maakten de op lossing van eeuwenoude problemen zeer ge makkelijk. Ifun formules waren zoo eenvou dig. Verrassend van eenvoudigheid. Heel do radicale en socialistische wereld juichte. Nu had men don wereldvrede. En de politici keer den naar hun land terug, om voorts dit werk te doen dienen voor binnenlandsch gebruik. Voor hun eigen politiek in hun eigen land. Wij willen aannemen, dat zij oprecht waren, maar des te gevaarlijker waren zij dan. Want dan moet men aannemen, dat zij ook voor nemens waren door te zetten voor hun volk, wat niet dan uiterst gevaarlijk zou zijn. Al leen voor Frankrijk en zijn clientèle moet men een uitzondering maken. Briand wist wel wat hij deed. En de Fransche veiligheid kon de fraaie ideeën van Mac Donald pre cies gebruiken. De Tsjecho-Slowaken en de Serviërs en de Polen vinden het heel fijn, als er een toestand komt, waarbij ten slótte de zonen van Nederland hun bloed zouden storten ten gerieve van de Poolsche en Servische en Tsje- cho-Slowaaksche idealen. Maar het Engelsche volk begreep al heel spoedig wat dit voor Engeland beteekenen zou. En in ons land was de regeering goed wakker. Alleen natuurlijk, als wij de leiding van socialisten en vrijzinnig-democraten had den moeten lijden wie weet welke dwaas heden er dan waren uitgehaald. Men is, nu de ontzettende dwaasheid van de ontwapening wordt bepleit, tegen niets meer veilig. Het protocol van Genève is thans gelukkig van de baan. Onze lezers zullen het zicli herinneren, dat wij van meet af op de gevaren van dit protocol wezen. Het doel moge schoon zijn, het middel was uiterst gevaarlijk. Als men in Genève nog een paar maal van die overhaaste dingen doet, die telkens door bittere ontgoocheling wordt gevolgd, dan breekt men het vertrouwen in den Volkenbond. Mi nister van Karnebeek heeft reeds een en andermaal in dien zin gewaarschuwd. Iedei verstandig mensch begrijpt, dat, als de Vol kenbond iets goeds zal uitwerken, zijn arbeid zeer langzaam zal gaan. Deze boom moet NIERKWALEN BIJ VROUWEN. Nierkwalen bij vrouwen treden vaak op na de geboorte van -een kind. Op zulke tijdstippen en ook bij vele andere licha melijke stoornissen, waaraan vrouwen on derhevig zijn, hebben de nieren veel te verdragen. Vaak verzwakken deze over werkte organen' bierdoor, en dit veroor zaakt verschijnselen, die licht verward worden met vrouwelijke kwalen. Zenuwachtigheid, aanvallen van duize ligheid, hoofdpijn, urinestoomissen, blaas- kwalen, pijn in den rug en dc zijden, rheu- m arische aandoeningen en waterzuchtige zwellingen kunnen alle ontstaan, als de nieren het bloed niet behoorlijk zuiveren. Grijp in bij het eerste teelcen van nier zwakte. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen; zij versterken de nieren, kalmeeren de blaas en dragen zorg voor de zuivering van uw bloed. Zoodoende worden ern stige kwalen als spit, ischias, rheumatiek, waterzucht, steen en nier- en blaasontste king overwonnen. Doch herinner u, dat het gemakkelijker is deze kwalen te voorkomen dan te ge nezen. Ied-ere vrouw behoorde nu en dan een dosis Foster's Pillen te gebruiken. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. (34) uiterst langzaam groeien. De Volkenbond hoeft zeer stellig reeds goede dingen gedaan. Wat. hij ten aanzien van Oostenrijk heeft gepres teerd, mag niet worden onderschat. Oo-k kan men wel zeggen, dat hij telkens de toenade- -ring tusschen de vroegere vijanden accen tueert. Zal de Volkenbond tot goed resultaat ko men, dan moeten echter do socialistische en radicale reclamemakers er hun vingers afhouden. Zij trachten aan de vredesidealen te ver dienen voor hun eigen politiek. En dat deugt niet. Als iemand met eerlijk te een voordeel kan behalen, dan bewijst dit nog niets voof zijn eerlijkheid. Eerst als hij schade lijdt met eerlijk te zijn, dan kan men weten met een eerlijk man te doen te hebben. Als men met het opheffen van allerlei leuzen en het prijzen van allerlei idealen politieke winst beoogt te behalen, dan be- teekent zulk idealisme niets. Als blijkt, dat men er een offer voor brengen wil dan komt de echtheid voor den dag. Maar daarvan is hij het socialisme, noch bij het radicalisme óóit sprake. En daarom is het zoo uiterst gevaarlijk. Partijen, die er niet voor terugdeinzen, om onze nationale kracht voor heel de we reld te honen, om het voor te stellen, alsof wij volkomen machteloos zouden zijn, nimmer in staat ons ooit op eenigerlei wijze te verdedigen, die voorstellen durven te doen, waarbij onze weerloosheid voor heel de we reld zou worden geproclameerd, en dit alles, omdat men meent het bij de stembus te kunnen gebruiken, drijven een zoo gevaar lijke, egoïstische politiek, dat men niet ge noeg tegen haar drijven kan waarschuwen. (N. Prov. Gron. Crt.) Zuster Neeltje van Du ij ven bod e. f Een tragisch sterfgeval heeft plaats gehad in liet Diaconessenhuis te Den Haag. Zuster Neeltje Elisabeth Duij- venbode, ©en zuster van omstreeks 27 jaar, die den laatsten tijd vooral in da operatie-afdeeling werkzaam was, was se dert een paar weken ongesteld, doch aan het opknappen en ze jvas al zoover her steld, dat ze naar de wijkverpleging te Bennekom zou gaan. Een enkel bezoek ontving ze nog van sommigen, die nog even van haar afscheid kwamen nemen voor het vertrek en toenplotseling deed de tijding de ro-nde in Bronovo, dat zuster Neeltje overleden was (Ned.) Bij koninklijk besluit is benoemd tot adjudant in gewonen dienst van de Ko ningin de kapitein van den generalen staf van het N.-I. leger D. ,Q. C. F. de Jonge v. d. Halen. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot secretaris van de gezond heidscommissie, zetel Oostburg, de heer J. Mijs aldaar. Tot lid van de gezondheidscommis sie, zetel Goes, is door den 'Commissaris der Koningin benoemd de heer L. H. v. Berk, directeur van den keuringsdienst van waren aldaar. Souburg. Door den heer L. Braam, ge meentesecretaris en ontvanger alhier, is, om gezondheidsredenen, tegen 1 Mei a.s- eervol ontslag aangevraagd- Donderdag vergaderde de Anti-Rev. kiesvereeniging. Tot bestuurslid werd ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1