Mo 155 Donderdag S April 1025 S9e Jaargang Bnitealani Staten-Geaeraal. Binnenland. üit te Provincie. Overspannen zenuwen Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor le Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKOAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf*0i Prijs der-Advertenliën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Zaaien en oogsten. April is in 'tland. Geen drie volle maanden meer schei den ons van de verkiezingen. Het vorig jaar ging de roep tot de kie zers uit: Ploeg vroeg! Ploeg vroeg, is een oud boerenspreek- woord, uit de praktijk van den landbouw geboren. Ploeg vroeg, zoo heette het. Om den akker der Nederlandsche politiek in 1925 te kunnen bezaaien met het zaad waaruit zij meenen een goeden oogst te mogen verwachten, moeten de kiezers thans ge organiseerd het werk aanvatten. Georganiseerd in hunne oude- en nieuwe Kiesvereenigingen. 1 Aan dezen oproep hebben zij gehoor gegeven. Zij dreven, reeds eer de winter in het land was, "de ploegschaar in den grond. Die zaaitijd brak aan. fin men ziet ze overal druk doende, de stoere werkers. Zaaiers, zaait in Gods Naam voort- Uw arbeid zal in Hem niet ijdel zijn. Worde deze straks gekroond met een gelukkigen oogst! Gemakkelijke politiek. De politiek van socialisten en die op hen gelijken is uiterst gemakkelijk. Zij praten maar wat. Kunst is er ook niet bij. Dacht inen, dat een antirevolutionaire ook niet kon zeggen, als hij zijn plicht een oogenblik ter zijde zotte: wij willen den vrede brengen door ontwapening; wij willen den ambtenaar een betere bezoldiging toe; wij zullen zorgen voor en ziehier een woord, dat men in onzen tijd zoo graag voor in den mond neemt wij zullen zorgen voor „herstel van recht", wij zullen een heerlijke toe komst scheppen voor den arbeider? enz. Wat is gemakkelijker, dan zulks te zeg gen? Als men ten minste geen besef van verantwoordelijkheid heeft. Het is ook zoo aangenaam om te hooren. De sprekers kijken het gehoor als naai de oogen. Wat heeft het graag? Welke aangename boodschap verneemt het 't liefst? Wanneer zullen de handen klappen en de voeten stampen? Wanneer is het applaus niet van de lucht? En dan volgt de spreker de begeerten van zijn gehoor en verlaat 'hij het pad der waarheid, Is er 'iets, dat gemakkelijker 'is? Men ziet niet dan tevreden gezichten. Men prijst aan of kamt af, al naar dat begeerd wordt. Men komt een ieder in het gevlei. Men belooft den een gouden bergen, en zegt den ander verlaging van belastingen toe, men ligt op den loer naai' alle mogelijke ontevredenheid, en praat den pruttelaar naar den mond. Altijd zóó, als cle menschen het gaarne willen hoo ren. Wij vragen nog eenswat is gemakkelij ker? Het karretje der verkiezingen rijdt op een zandweg. En straks komen de stemmetjes en de tevreden sprekers en spreeksters zien zich gekozen en vleien zich op hun zetels neer en vergeten aanstonds drie kwart van hetgeen zij beloofd en gezegd hebben; en wat het laatste doel betreft, verklaren zij1, dat alles natuurlijk niet in eens gaat. 'Die voorgangers hebben alles zóó bedorven, dat men uiterst langzaam voort kan gaan. De wil is goed, maar de kiezer zal het onmogelijke toch niet vorderen. Ja, door deze of gene is bij de verkiezingen wel eens wat te veel gezegd misschien, maar, och, zóó nauw moet men dat toch niet nemen en trouwens, de versla gen waren ook fout. Precies zóó heeft de spreker het niet gezegd, liij bedoelde het in elk geval nog wat anders Is er gemakkelijker politiek denkbaar? Dacht men, dat de antirevolutionair, als hij ook zoo handelen wilde, niet even ge makkelijk deze methode zou kunnen vol gen? Toch zeggen wij hij kan het niet. In 1922 deed hij het niet. Onze leider lcvvam toen met zijn bekende woord: ik sta hier voor u met leege handen. De handen van de socialisten waren toen vol. Onze leider stond met leege handen. Maar hij heeft ons volk mogen behoeden voor een geweldige ramp en rustig wachten wij af, wat de historie schrijver van zijn beleid zeggen zal. In 1925 doet hij het weer niet. Onze partij komt niet met beloften. Zij Jmeft uiterst moeilijke beslissingen moeten nemen. Zij Geeft moeten trotseeren veel ontevreden heid, zelfs in eigen kring. Maar hoe het het ook ga, met dankbaarheid gaan wij den strijd tegen. God gaf ons de genade onzen plicht te mogen doen. En dat is veel. Dat is alles. Men zegt van socialistische zijde, dat onze partij den strijd vreest, omdat er zooveel ontevredenheid zou zijn gewekt. Wij vragen nog weerneem eens aan, dat dit zoo is, waarom handelde onze partij1, zooals zij deed? Men zegt zelf: zij zocht de gunst van de kiezers niet; zij zocht niet bet belang van deze of die, aller minst haar eigen belang. Welnu, wat blijft er dan voor drijfveer over, dan alleen het 'landsbelang? Dit lean niet worden weersproken. Door niemand. De tegenstander getuigt het zelf. Welnu wij kozen den moeilijksten weg. En gaan den strijd bij de stembus met een rustige consciëntie tegen. Het is ons meer waard, dan alle zetels in ons parlement, of in welk college dan ook, met elkander. Als ons volk het anders zou willen het zal de gevolgen moeten dragen. iWiji hopen, dat de antirevolutionaire politiek nimmer anders zal worden clan zij tot nu mocht zijn. (N. Provinciale.) Van Witenagemot tot Parlement. „Het Vaderland" wraakt de praatzucht van de Eerste Kamer, die oorzaak is, dat nu, in April, de Staatsbegrooting nog niet is afgedaan. In vroeger eeuwen droeg de Rijksdag den naam van Witenagemot, d.i. de ver gadering der wetenden. In de 13e eeuw zien wij de benaming "Parlement in Engeland in zwang komen. Het woord komt misschien van het Italiaansche par- lare (praten), dus Parlement is vrij vertaald: dc vergadering der pr a ten et e n. Een spotvogel .zou daaruit\de con clusie kunnen trekken dat de wetenden zich in korten tijd tot praters hebben- getransformeerd, zegt het blad. Het is dan ook ergerlijk, zooals de Eerste Kamer, oorspronkelijk een soort van Hof van Revisie, den laatsten tijd tot een Praatcollege verlaagd wordt. Men is nu al van 25 Febr. af bezig. Behoudens enkele besprekingen van min der omvang zijn er nu al ruim honderd vellen vol gepraat. 'Sommige redevoe ringen duurden twee en een half uur. Tweede Kamer. Bijna, maar toch niet geheel, kwam de Kamer klaar met het pensioenwetje. Dat niet alles kon afgedaan worden, lag aan de spijbelaars. Toen er gestemd zou wor den over een amendement-v. 'Gijn, ble ken maar 44 van de 100 Kamerleden aanwezig te zijn. Er zijn toch blijkbaar nogal wat volksvertegenwoordigers, die hun f100 in de week gemakkelijk willen verdienen. Verworpen wercl het amendement-van Braambeek, dat ten doel had om van het bedrag, waarmede pensioen en nieuwe inkomsten uit overheidsdienst het bedrag der vroegere wedde overschrijden, niet 90 pet., doch 80 pet- te korten. Mevrouw BakkerNort deed weer eens een poging om het z.g.r>. zusterpensioen in de wet opgenomen te krijgen. De be doeling hiervan is om bij het overlijden van een ambtenaar, die geen weduwen of weezen achterlaat, de inwonende onge huwde zuster pensioen te geven, wan neer deze de laatste 10 jaren vóór het overlijden van den anibtenaar diens huis houding heeft waargenomen. De heer Beumer (A.-R.) ontwikkelde bezwaren. Het oogenblik is slecht gekozen om nieuwe rechten voor te stellen. Hier wordt een gunst bewezen aan iemand, die een huishouden zonder kinderen be stuurd heeft. Zijn er kinderen, dan krijgt de zuster echter niets- Minister Colijn vond het volstrekt in consequent een uitzondering te maken voor een zuster. Waarom zou men dit pensioen niet aan een nicht moeten toe kennen? Op het kantje af werd het amendement verworpen: met 34 togen 32 stemmen- Te-gen inwilliging van het verzoek van mejuffrouw Suze Groeneweg om de pen sioenen voortaan niet per 3 maanden doch per maand te doen uitbetalen had minister Colijn ernstige administratieve bezwaren. Met verschillende amendementen, zoo wel van den heer Ketelaar als van den heer Suring, welke ten goede komen van de tegenwoordige ambtenaren met een salaris beneden f400 en dus volgens de nieuwe bepalingen buiten de Pensioenwet zouden vallen, kon cle minister zich var eenigen. De heer Tilanus verdedigde een amen dement om bij overgangsbepaling mogelijk te maken, dat de beperking voor cumulatie niet geldt voor ambtenaren, die vóór 1 Juli worden gepensionneerd. De Minister wees echter op de bezwaren tegen het amendement. Er is geen enkele reden de bedoelde groep van ambtenaren te be- voordeelen. Het amendement werd dan ook verworpen met 30 tegen 26 stemmen- Vandaag nog 2 artikelen en dan is 't ontwerp afgehandeld. Dan krijgen we nog vóór het Paasch- reces de interpellatie van den heer v. Ravesteijn over de dreigende loonsverla ging in de mijnindustrie en het wetsont werp tot opheffing van de strafrechtelijke sanctie op den stemplicht. hebben een kalmeerend en zenuwsterkend middel noodig. Mijnhardt's Zenuwfafaietten beantwoorden volkomen aan dit doel- Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. De luchtverdediging in Engeland. Naar de luchtvaart-correspondent van de „Daily Mail" meldt, is door het Eu- gelsche luchtvaart-ministerie met de firma Wright, Anderson and Co. een contract van 100.000 pond sterling afgesloten voor dan aanleg van 10 nieuwe vliegvelden! in verschillende deelen van het land. Vierduizend ton staal zal voor het nieuwe werk worden gebruikt, terwijl daardoor aan vele menschen voor meer dan een jaar werk zal verschaft worden. De nieuwe vliegvelden vormen een ge deelte van de plannen der luchtverdedi ging. D'e vliegbanen worden uitgerust met eskaders dag- en nacht-vliegtuigen, bene vens bomvliegmachines voor langen af stand. Onmiddellijk rondom Londen wordt nog een ring van aerodromen aan gelegd met alle moderne hulpmiddelen om het vliegen bij nacht te vergemak kelijken. Van deze vliegvelden uit zullen eskaders van staal gebouwde vliegtuigen opstijgen om de hoofdstad te verdedigen. Op grooteren afstand komt een andere keten vliegvelden met speciale kuststa- tions, van waaruit de machines zullen op stijgen, om de raiders, nog vóór zii de kust bereiken, aan te vallen. Ten slotte wordt een derde reeks vlieg banen aangelegd op strategische punten, van waaruit bomvliegtuigen zullen ope- reeren om de vijandelijke basis van den vijand te bestoken. Diat gaat nog niet erg in de richting van de ontwapening! Arm Frankrijk. De Nationale Bond voor de toeneming van de bevolking in Frankrijk heeft een nieuwe poging bedacht om het zielental te vergrooten. Hij heeft een prijs ingesteld van 25.000 frank, die in het begin van 1927 verloot zal worden onder de ge huwde inwoners van een stad, wien in den loop van 1926 een derde kind geboren wordt. Voor deze eerste poging heeft do Bond Angers gekozen- Arm Frankrijk, als zulke pogingen in 't werk worden ge steld om de bevolking te doen toenemen. Wanneer het onzedelijke loterij-spel dienst moet doen 0111 cle zedelijkheid te bevor deren, is 't wel ver gekomen! Korte berichten. Het Folketing in Denemarken heeft hot amendement, door het Lamdsting aan gebracht in het wetsontwerp om op de militaire uitgaven van het loopende jaar ruim 7 millioen kronen te bezuinigen (het amendement strekte om de bezuiniging te beperken tot 700.000 kronen) aangeno men. De politieke crisis, die uit een ge schil tusschen de twee huizen liad kun nen voortvloeien, is dus verhoed. Bij de beraadslaging over de motie tot 'betuiging van leedwezen over het mijnongeluk bij Newcastle verklaarde Hurst, lid vau de arbeiderspartij, in het Engelsche Lagerhuis dat in vijf jaar tijds 5554 mijnwerkers in Engeland omgeko men zijn. Uit New-York wordt gemeld, dat een kotter van den kunstbewaltingsdienst, de Mojave, zich heeft meester gemaakt van een zeevliegtuig, dat gebruikt werd voor het smokkelen van sterken drank ter hoogte van Sandy Hook. Het vliegtuig onderhield een smokkeldienst tusschen een drankschip en den vasten wal. Hoewel er nog steeds heldhaftige po gingen in het werk worden gesteld, om de mijnwerkers, die in de mijn bij New Castle zijn opgesloten, te bereiken, is er echter geen hoop op redding. Dé Hebreeuwsclie universiteit, op den top der Scopus, bij Jeruzalem, bijna drieduizend voet boven den zeespiegel gelegen, is gisteren in tegenwoordigheid van zevenduizend personen ingewijd. Vele duizenden moesten afgewezen worden, o.w. vier honderd kolonisten, die van Jaffa waren komen loopen. Een telegram van het Russische telegraaf-agentschap bevestigt, dat Trotzki nog steeds in Soechoem is. Volgens de jongste berichten in zijn gezondheids toestand aanmerkelijk verbeterd en zou Trotzki bezig zijn een nieuw boek te schrijven. V1 o o t o e f e n i n g e n en verkie zingen. Op de vragen van den heer Duys be treffende het tijdstip, waarop dit jaar de oefeningsreizen der Nederlandsche vloot zijn vastgesteld, ten gevolge waarvan vele bij de marine dienenden niet aan de ver kiezing van leden der Tweede Kamer zul len kunnen deelnemen, heeft minister Westerveld geantwoord dat evenals an dere jaren, ook dit jaar door verschil lende oorlogsschepen gedurende den zo mer oefeningsreizen naar het buitenland zullen worden gedaan, w.o., omdat zulks door de Regcering zeer wenschelijk wordt geacht, een reis naar de Oostzee voor vlagvertoon. Aangezien deze reis plm. 7 weken zal moeten duren, met het oog op het zomerverlof en o'm andere redenen be gin Augustus moet z'ijn afgeloopen en be zwaarlijk vóór Juni kan aanvangen, zal een aantal opvarenden als gevolg van de zen samenloop der omstandigheden ver hinderd zijn deel te nemen aan de ver kiezing voor leden der Tweede Kamer, zooals trouwens met tal van zeevarenden het geval is. Ware het' mogelijk geweest om de noodig geachte reizen alle zoo danig te regelen, dat zonder overwegend bezwaar gelegenheid gegeven kon worden tot deelneming aan de bedoelde stem ming, dan zou de minister ongetwijfeld het plan in dien geest hebben vastge steld. Nu de omstandigheden zulks niet toelaten, zal het eene belang voor het andere moeten wijken- In het Voorloopige reisplan van Hr Ms Java zal zoodanige wijziging gebracht worden, dat cle opva renden aan de stemming kunnen deel nemen. De Burgemeester van A mei de- Op de vraag van den heer Schaper betreffende het instellen van een onder zoek in zake cle handelwijze van den burgemeester van Ameide in verband met het optreden van een nachtwaker tegen over autobestuurders in het begin van Februari, heeft minister Ruys de Bceren- brouek geantwoord, dat hij een ambtelijk onderzoek heeft, doen instellen. Uit dat onderzoek, alsmede uit een rapport, ter zake aan den Minister van Justitie uit gebracht door clen procureur-generaal bij liet Gerechtshof te 's-Gravenhage, is niet gebleken, dat het gebeurde aanleiding be hoeft te geven om den burgemeester on geschikt voor zijn ambt te verklaren. Het Belgische koningspaar naar ons land? Naar de Tel. verneemt, wordt op het oogenblik de mogelijkheid van een bezoek, van het Belgische koningspaar aan het Nederlandsche Hof ernstig overwogen. Ko ning Albert zou van deze gelegenheid gebruik willen maken om Koningin Wil- lielmina dank te zeggen voor hetgeen Ne derland tijdens den oorlog' heeft gedaan ten behoeve der Belgische vluchtelingen en voor het aandeel van Nederland in de werkzaamheden van het Spaansch-Neder- landsche comité ten bate van de levens middelenvoorziening van België tijdens de Dnitsche bezetting. Een beslissing omtrent een en ander is niet te wachten voor de verkiezingen in België zullen zijn afgeloo pen en het nieuwe kabinet zal zijn gecon stitueerd. All erlei. De wethouders van.Amsterdam hebben besloten gezamenlijk ontslag te nemen in verband met de aanneming der motie- Drabbe tegen wethouder De Miranda. Gisterochtend zijn H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en Prinses Juliana uit Den Haag vertrokken om hun zomer verblijf op het Loo te vestigen. De Konin gin zag er welvarend en opgewekt uit. Bij Kon. Besluit is aan J. Over- clulve, landarbeider in dienst bij de firma H. de Feijter te Axel, de bronzen eere medaille, verbonden aan de Orde van Oranjc-Nassau toegekend. Centrale Goes van anti-re volutionaire kiesvereen. Dins dag hield deze Centrale haar jaarverga dering onder voorzitterschap van den heer P. A. Schwartz. Bij de bespreking der ingekomen stukken werden ernstige klachten geuit over de hoofdleiding in liet Provinciaal Comité, waardoor het werk der candidaatsf oiling vanwege de Zeeuwsche Kiesvereenigingen vrijwel fiasco heeft gemaakt en al de voorberei dende arbeid nagenoeg vergeefsch was. De vergadering liet eenstemmig haar pro test over deze leiding hooren. Door den voorz. werden enkele momenten uit de geschiedenis van het afgeloopen jaar her dacht. Alle Kiesvereenigingen uit het ressort zijn thans bij de Centrale aange sloten. Door den Penningmeester, dhr. P. de Pulter, werd rekening en verant woording gedaan over het afgeloopen jaar, dat een belangrijk batig saldo op leverde, zonder hetgeen trouwens de strijd niet kan worden gevoerd. De Comm. tot nazien der rekening, bestaande uit de hoeren S. Wisse en Dis F. L. den Boeft, adviseerde tot goedkeuring, waarop décharge volgde. Voor 1926 werden aan gewezen de heeren Minderhoud en Wil- lemsen. Die aftredende bestuursleden P. Oostei'baan, M. de Regt Nz. en Ds A. Scheele werden herkozen. Als derde afge vaardigde naar de vergaderingen van het Provinciaal Comité werd gekozen Ds Scheele, terwijl de Voorzitter werd afge vaardigd naar de Dieputatenvergadering. Over do verkiezingsactie werd breedvoe rig gehandeld. Het optreden der sprekers zal vanwege de Centrale worden geleid en bekostigd en elke vereeniging zal op een spreekbeurt aanspraak 'kunnen ma ken. Een maximumbedrag uit de kas werd voor dit doel beschikbaar gesteld. Ds Den Boeft ging in dankzegging voor, waarna sluiting. Goes. In de Maandag gehouden Alg. Vergadering van de Coöp. Voorscliotver- eeniging en Spaarbank werd de balans en winst- en verliesrekening over het boekjaar 1924/1925 goedgekeurd. Blijkens het door den kassier uitgebracht jaar verslag bedroegen aan het eind van het boekjaar: 'taandeelenkapitaal f21929,03, het reservefonds f23219,12, de spaargel den f 153.272,591/2, de uitslaande voor schotten f 97685, effecten, deposito's en cassa f 105.969,431/2. De zuivere winst over genoemd .boekjaar werd vastgesteld, op f 2764,171/2 en het dividend bepaald op f7.30 per volgestort aandeel ad f75, zijnde 9.74 pet. lerseke. Heden is alhier gearriveerd de Engelsche barge „Britisher' Van Lon den tot het innemen van een lading oes terschelpen voor Engeland. O/p 1 April werden voor de lagere scholen alhier de volgende aantallen leerlingen ingeschreven: openbare school I en II 29, Chr. school (Kakeldans) 24, Cbr. school (Ned. Herv. Kerk) 15, Ghr. school (oud-Ger.) 18. Samen 86 leerlin gen. (Belangeloos bericht.) lerseke. De kreeftenvisscherij1 is we derom begonnen. De eerste kreeften zijn vandaag aangevoerd. D'e visscliers hebben een vereeniging gevormd, en willen nu den prijs stijf houden. Krabbendijke. Woensdagmiddag om half vier opende de burgemeester de tentoon stelling van het werk van de cursussen, uitgaande van de Vakschool voor Meisjes te Goes. Er zijn cursussen gegeven in verstellen, linnennaaien, voor beginnen- den en voor meergevorderden en cos- tuuöinaaien le, 2e en 3e jaar. Uit het temCtmgestelde bleek, dat de cursussen goed geslaagd mogen genoemd worden. Jammer werd gevonden dat niet meer ouderen, vooral huisvrouwen, hiervan wil den profiteeren. Er was veel belangstel ling. Ellewoutstiijk. Gisteren was het 30 jaar geleden, dat Dr H. R. Folmer benoemd werd tot gemeente-geneesheer van Elle- woutsdijk. De gemeenteraad meende, dat deze dag niet ongemerkt voor den jubi laris mocht voorbijgaan, waarop dan ook door hen besloten werd hem een passend geschenk aan te bieden. Ook het Burg. Armbestuur meende waar hij: ook 30 jaar lang zijn belangen tot groote tevreden heid liad gediend ook een steentje te moeten bijdragen aan dit geschenk en besloot op een daartoe gedaan verzoek tot samenwerking met het gemeente bestuur. En ten slotte meende ook de buigerij van hare belangstelling blijk te moeten geven waarom ook uit de bur gerij een comité werd benoemd om Dr Folmer een geschenk aan te bieden. Door de verschillende comité's was indertijd besloten om in dezen gezamenlijk te wer ken teneinde iets degelijks te kunnen aan bieden. Ook werd besloten Dr II. R. Fol mer en mevrouw Folmer te ontvangen in het vereenigingsgebouw, dat voor deze gelegenheid eenigszins feestelijk was in gericht., De heer en mevrouw Folmer werden gistermiddag door de heeren v. d. Bent, Meulenberg en De Jonge binnen geleid, waarna zij door dhr v. d. Bent als burgemeester namens den gemeente raad werden verwelkomd. De dokter werd geluk gewenscht met dezen dag en hem dank gebracht voor het vele, dat hij als gemeente-geneesheer had gedaan, waar op Dr Folmer den burgemeester en den gemeenteraad dank zegde voor de goluk- wenschen. Daarna werd door dhr M, Meulenberg Jz., als voorzitter van het Burgerlijk Arm bestuur Dr Folmer gelukgewenscht en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1