Mo 153 Dinsdag 31 Maart 1025 39e Jaargang TWEE BROEDERS. it de Provincie. FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten G09T1BBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Ffetfactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 I'.Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAfi. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf*Df Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 39 oi Bij abonnement belangrijke korting. De weekfewef in Frankrijk. Feiten kermen is goed voor beoordee ling van de gedragingen der regeering. Ook vergelijking met het buitenland heeft' haar nut. Daarom geven we aldus „De Rotter dammer" enkele rnededeelingen over den stand der weeldowetgeving in den vreemde. Pas heeft de correspondent in de „Nieuwe Rotterdam sche Courant" het ons gemakkelijk gemaakt een overzicht te krij gen van de Fransche wet van 22 Maart 1918, die 10 pet. van weelde-artikelerï vraagt. Ziet hier het systeem der wet. De betrokken artikelen vervallen in twee tabellen. Tabel A bestaat uit voor werpen, welke krachtens hun soort, wat ze ook kosten, aan die belasting onder worpen zijn. Het zijn foto-toestellen met toebehooren, auto's met onderdeelen, voor zoover ze dienen tot personenvervoer; juweelen van" goud of platina; biljarten met wat erbij hoort; zijden ondergoed, zuiver of met andere stoffen gemengd1; edel-smeedwerk van brons en ijzer; paar den en daarmee gelijk gestelde dieren,; antiquiteiten en andere voorwerpen voor verzamelingen; fijne wijnen voor likeur en aperitief; jachtgeweren; wild; uit monstering van rijpaarden; livreien; hor loges van goud of platina; goud-, zilver- of platina-smeedwerk; reukwaar, behalve zeep en tandpasta; schilderijen en wat daarmee gelijk staat, behalve de oorspron kelijke werken, die do auteur rechtstreeks verkoopt; fijne paarlen; andere dan ge wone piano's; edelsteenen; kostbare ta pijten; truffels en wat daarmee bereid wordt; kleeren voor de jacht, alsmede mechanisch voortbewogen plezierjachten. Tabel R bevat die voorwerpen, welke onder de belasting vallen, indien de ver koopsprijs dien, welke tusschen haakjes er op volgt, te boven gaat: lampekappen (10); kleeding stukken (10)diio voor die ren: honden (40), andere dieren (10); meubelen, enz. (10); „articles de Paris" en die uit het Oosten (10); fantasie-arti kelen voor het bureau, voor rookers, en van Godsvrucht (allo 10); fietsen (250); juweelen (10); ondergoed voor kinderen (20), voor mannen en vrouwen (40); toi letgerei, lijsten en wandelstokken (10); aardewerk als tafelservies (200), kleine stukken op zichzelf (2), grootere (5 en 15), toiletstellen (30), afzonderlijke stuk ken (10), thee- of "koffieserviezen (30), kleine onderdeelen (2) en groote (10); heerenhoeden (20); vrouwenhoeden (40); schoenen voor kinderen (25), vrouwen (40), mannen (50); bonbons enz. perK.G. (8), oorsetten (50); volledige costuums of overjassen: voor kinderen (80), jon gens (125), mannen (200), voor zoover het gala (175), vo-or zoover het 't daag- 'sche pak betreft, vest (25), broek (50), rok enz. (125), colbert (100); kostuums of mantels voor meisjes (150); dames (250),. afzonderlijke stukken: rok (100) en blou ses (80); dekbedden (80); messen (10); kant en borduurwerk per meter met de machine (2), met de hand (10), per stuk achtereenvolgens (6) en (30); waaiers (10); kunstbloemen en echte (10); bont (100); handschoenen (8); schoorsteentooi (100); gravures (100); slobkousen (30); dingen van spel en sport (25); vischtuig (10); muziekinstrumenten behalve piano's f150); tooneelkijkers (30); speelgoed (20); lampen (50); lakens (60); sloopen (10), tafellakens per vierkanten meter (15), alle andere artikelen dier categorie (4); han gende lampen (100); koffers (100); leer werk (25); ameublementen (1.500) per 6) o— Toen ontwaakte ik, en .hoewel het slechts een dnoom was, zoo. gevoelde ik mij toch in kalmer stemming; en toen* ik mjjn voedsel ontving;, was het alsof iemand tot mij zeide: „Vervloekt orn uwer zonden wil, maai' geizegend om des bloods wil". Die hoop verlevendigde; ik kon weder bidden en mijln hart voor den Heere uitstorten, en na; het gebruik van mijn voedsel was het alsof ik nieuwe krachten kreeg, en ik bleef aanhouden in het gebed om genade. Inden namiddag terwijl ik bij vernieuwing schreiend pan genade bad, kwamen mij woorden voor, die ik nooit gehoord, had. Ze waren deze: „Vrees niet, gij wownske Jacobs! Ik help nIk sterk ut mot de rechter haind Mijner gerechtigheid". Dit was met zóó veel kracht vergezeld, dat ik niet ^wist hoe ik het had. Ik dacht: „Zouden die woorden in den. Bijbel staan? Als dat waar is, dan zijn er twee Bijbels: één. die gedrukt is, en één in mijn hart." Eenige cogenblikken daarna werd mijn kerker geopend, en de kapitein, die in stuk naar de grootte (100, 250 en 500); spiegels (20 of 100); motorfietsen (2.000); andere horloges dan de in Tabel A ge noemde (50); zakdoeken per dozijn (18); dingen van kamerversiering (10); smeed werk (15); regenschermen enz. (25); zeep (2), toilet- en mondwater per (iter (15) veeren tooi (25); klokken (100); pelzen (50); foto's (40); piano's (1.200); voeren voor eigen tooi (10); wekkers (20); gor dijnen (100, 60, 50 of 30); kunst-bindwerk (10 of 20); linten per meter (5); clames- taschjes (40);' harnassementen, volledig per rijtuig (600), por stuk (150); vitrage (50); dingen van namaakbrons; tapijten (van 100 tot 20); kleeren- of bekleedings- istoffen per vierkanten meter (20); muur- bekleeding per v. M. (5); huisdracht (80); valiezen (75); glaswerk (van 10'tot 1.50); wijn per flesch (5), per liter (3); equipa ges (1.000) en vogelkooien (10). Cijfers en Feiten. Nog juist voor 1 April verscheen het Maart, nommer van „Cijfers on Feiten" met tal van korte, mooi© stukskes uit ver schillend© dagbladen en tijdschriften saamgegaard, .en ter voorlichting en waar schuwing, tevens als aanvals- en ver- aedigings-materiaal aan onze Kiesvcreeni- gingen aangeboden. Ontvangen zij dit maandschrift wei alle en lezen hare leden liet wel getrouw? Laat een ieder die kan van deze perio diek het gebruik maken dat de samen stellers ©r van hopen en verwachten. Het is kort dag. In Mei al eandidaat- stclling. En eer men het weet zït men er midden in Oorlogsmisdaden. De Belgische krijgsraden zetten de be handeling der processen ten laste van Duitsche oorlogsmisdadigers voort. Van daag komt, voor den krijgsraad van Bra bant, de plundering en verwoesting van de stad Aarschot aan de beurt. De hoofd schuldigen, evenals majoor Manteuffel dio verantwoordelijk wordt geacht voor het platbranden van Leuven, zijn echter se dert 1914 gesneuveld of gestorven, zoo dat alleen nog eenige speciale gevallen kunnen worden behandeld. Ook voor de gruwelen, te Dinant, Visé, Andemie, Hervo en Tamines gepleegd, zal liet moeilijk zijn de ware schuldigen te straffen, daar de zen, op enkele uitzonderingen na, onbe kend zijn gebleven. Korte berichten. Naar uit Genève wordt gemeld, gaat een speciale commissie van het Bureau voor den Landarbeid naar Zuid-Amerika in de hoop daar werk te zullen kunnen vinden voor 300.000 Russische en Ar meensche vluchtelingen. Uit Moskou wordt gemeld, dat op 40 kilometer van Irkoetsk eeu spoorweg ongeluk plaats gehad heeft. Een trein is ontspoord en de ketel van de locomotief is ontploft. Voor zoover bekend zijn or 16 dooden en 80 gewonden. Een bericht uit Londen behelst dat men in de scheepsbouwhavens aan hel Kanaal van Bristol zeer bezorgd is over het verlies van verschillende orders voor herstellingen, die naar het vasteland zijn gegaan. Het laatste geval van dien aard was een contract voor het herstellen van het stoomschip Ino, waarbij verscheidene duizenden ponden gemoeid waren. Deze den krijgsraad mij zoo vriendelijk aanzag, toen ik van Koning Jezus getuigde, kwam binnen. Hij vraagde mij vanwaar het kwam, dat er zulk een verandering bij mij had plaats g|ehad, daar ik vroeger als een woest en onbeschoft mensch was bekend geweest, terwijl ik mij nu zoo bescheiden had gedragen. Hierop ant woordde ik naar waarheid en deelde hem alles mede; hoe mijn vroeger levensgedrag was geweest, maar ook wat mij sedert den val van den dijk wedervaren was en hoe ik hoop had, dat de Heere Jezus in genade op mij had nedergezien. In den beginne scheen hij een weinig achterdochtig, meenende, dat ik mij maar zoo had gehouden om de straf te ontgaan. Langzamerhand meende hij meer ver trouwen in mij te stellen, toen hij einde lijk mijn hand vatte en die hartelijk drukte, zeiggende: „Nu, mijn jongen! gij hebt de beste keuze gedaan, en die Jezus, welken gij beleden hebt, zal het wèl vopr u maken." Het was mij alsof ik eten bezoek van een enkel uit den hemel had gehad, en zijn laatste woorden waren als balsem in mijne ziel gevallen. Ik had gedurende mijn gevangenschap niets dan brood en water gehad, doch dien avond ontving ik warm1 eten, terwijl herstelling is opgedragen aan een Hol- landsche firma. Bij New-Castle is in een kolenmijn water» binnengedrongen, tengevolge waar van 9 mijnwerkers van de buitenwereld afgesloten zijn. Behalve de aanzienlijke graaninkoo- pen doet Rusland ook groote bestellingen voor tarwemeel. Tot dusver werd voor meer dan 21 millioen poed aangekocht en wel hoofdzakelijk in Amerika en En geland. De Duitsche socialisten zouden be reid zijn Braun als candidaat' voor het presidentschap te laten vallen, als alle linksehe partijen over een eenheidscan- didaat tot overeenstemming komen. Van Engelsche zijde wordt op Duitschland drang uitgeoefend om met scherp geformuleerde voorstellen inzake de veiligheid te komen. - Do juridische faculteit der Parijsche universiteit is in verhand met de sttt- dentenrelletjes gesloten. De Turksche regeering heeft weer een Griekschen bisschop uitgewezen. Koning Ferdinand van Roemenië lijdt aan aderontsteking in zijn rechter been.'Hij zal gedurende eenigen tijd vol komen rust moeten houden. Naar uit Riga wordt gemeld, doen daar de wildste geruchten omtrent Trozki de ronde. Volgens een nieuw ge rucht zou hij vermoord zijn, terwijl een derde bericht meldt, dat zijn privé-secre- taris Jervadski op weg naai- Constantino- pel aan de grens zou zijn gearresteerd en dat verschillende documenten in beslag zouden zijn genomen. H. M. de Koningin. De „Tel." berichtte gisteravond, dat H. M. de Koningin door een lichte onge steldheid genoodzaakt was liaar kamer ,te houden en gistermorgen eenigszins koorts had. Naar de Msb. meldt, is dit bericht onjuist. Wel is H. M. een paar dagen geleden eenigszins ongesteld ge feest. Gisteren was de Koningin ech ter weer volkomen hersteld. De Tweede-Kamerverkiezingen. Thans is definitief door den minister van Binnenland sche Zaken bepaald, dat de stemming over de lijsten van candida- ten en de daarop voorkomende candida- ten voor de Tweede Kamerverkiezingen zal plaats hebben op .Woensdag 1 Juli 1925. St. Michael. Zaterdagmiddag hebben kopstukken uit de St. Michaël-beweging een vergadering gehouden te Utrecht. Naar „het Centr." verneemt is Zondag een tweede zoodanige samenkomst gehouden te 's-Gravenhage. Tot deze vergadering waren telegrafisch ook enkele zittende Kamerleden, die door het 'Politiek Advies geen behoorlijke plaats hadden gekregen, uitgenoodigd. Rapen van eieren. De minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft, in afwijking vap zijn beschikking van 3 Maart 1925, be paald, dat in het geheele Rijk: a. het zoeken, rapen en buiten open bare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, schol eksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toegestaan tot en met 28 April 1925; b- het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, ver- de cipier, van wien ik nooit een vriende lijk woord gehad had, tot mij zeide: „Het zal je laatste maal hier in het hok wel zijn, maat!" Of nu die boodschap al dan niet gun stig was, kon ik niet gis'sen, en bijl ©ogen blikken dacht ik het ergste; doch dit duurde niet lang, want ik kreeg zulk een goede hoop, dat de Heere bet wol maken zou, terwijl ik was alsof ik geen wil meer had, daar ik het volkomen er mede ééns was, hoe het zou afloopen. Ik had tochi bij mijn lieve vrienden uit den Bijbel hooren lezen, dat zelfs de haren mijns hoofd geteld waren en dat niemand mij een baaitje krenken zou huiten Gods wil. Ik sliep dien nacht gerust en lag zoo zacht alsof mijn stroo dons ware ge weest, en 's morgens ontwaakte ik met déze woorden: „Ik help u". Buitengewoon was ik naar het lichaam verkwikt, en het' was van binnen in mij zoo vredig, als ik bet in langen tijd niet ondervonden had. i Toen de kerktoren tien uur had ge slagen, werd mijn eed geopend en ik ander maal in de boeien voor den krijgsraad gebracht. Zoo verscheen ik dan weder tusschen de wacht in de zelfde zaal. Dezelfde heeren waren gezeten. Toen ik daar even koopen, afleveren en langs openbare we gen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a genoemde waterwild, is toegestaan tot en met 30 April 1925. D'p afschaffing van den Zomertijd. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voort ©opig Verslag inzake het wetsontwerp tot afschaffing van den Zomertijd. De regeering wijst er op, dat zelfs dooi de voorstanders van den zomertijd, af gezien van min of meer dubieus© posten, in het credit hoofdzakelijk wordt geboekt het genot der stedelingen. Daarentegen staat op de debetzijde niet slechts een groote overlast voor het platteland, maar in menig gevql ook besliste schade voor land- en tuinbouw. Men maakt er der Begeering opnieuw een grief van, dat zij het compromis van de meerderheid der commissie niet heeft overgenomen. Maar uit het min derheidsrapport is toch wel ten duide lijkste gebleken, dat aldus de bezwaren van het platteland niet zouden zijn op geheven. Van den anderen kant hebben enkele leden volkomen terecht de vraag opgeworpen of bij aanvaarding van het compromis, de voordeelen, die de Zomer- tijd geacht wordt af te werpen, nog wel belangrijk genoog zouden blijven. Gelijk bij de behandeling in de Tweede Kamer is gebleken, meent do Minister die vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Daarom gaat het ook niet aan hem voor de voeten te werpen dat hij de tegemoet koming in het voorstel gelegen, heeft uit gebuit ten behoeve van de verdediging van zijn voorstel. Dat de aan den Zomertijd verbonden bezwaren voor den landbouw van weinig bitevkmls zouden zijn, wordt weersproken door het heftig verzet, juist uit die kringen ondervonden. Do vele landbouwers, die volgens het Voorloopig Verslag voorstan ders van den Zomertijd zouden zijn, heb ben zich toch niet in het openbaar geuit, althans tot de Regeering is van hun wen st, hen niets doorgedrongen. Integendeel, de opgedane ondervinding wijst op een aaneengesloten oppositie van land- en tuinbouw tegen den Zomertijd- Het Lie zwaar, dat wij den Zomertijd af schaffende, „als hot ware een eiland" worden, dat met de buren leefde in af wisselende tijdverschillen, is niet hoog aan te slaan. Immers reeds thans verschilt onze tijd van dien onzer naburen zonder dat daarvan nadoelen van beteekenis wor den ondervonden. De bezwaren voor tele graaf- en telefoon-verkeer, vooral ten op zichte van handel en verkeer met bet buitenland, die ©enige leden in de toe komst tegemoet zien, kunnen dan ook, aan do band van de opgedane ervaring, veeleer als hersenschimmig worden ge kenschetst. Voorts wenscht de Minister nogmaals te onderstreepen, dat gelijk uit deskun dige midedeteingen voldoend© is gebleken, de economische voordeden, vooral bij verkorting van den zomertijd volgens het meerderheids-voorstel niet groot zijn. Over de hygiënische beteekenis zelfs vcor de stedelingen bestaat verschil van gevoelen, omdat vooral kinderen en zij, die verder gewend zijn vroeg ter ruste te gaan, beslist nadeel van den zomertijd ondervinden. Eir rest dus slechts het beroep op meer levensvreugde voor sommige categorieën, die met de nadoelen ©n lasten voor anderen te duur gekocht is. i Allerlei. Te Almelo is een staking onder de stond, knikte de bekende kapitein mij vriendelijk toe; dit gaf mij een weinig moed, want het was of gedurig iemand mij in het oor fluisterde: „De kogel 1 de kegel 1" Een der heeren zeide daarop tot een der manschappen: „Dpe hem de boeien van de handen."' t Dit verlichtte mij nog meer. Toen begon een der heeren, die in het midden zat, een groot papier voor te lezen. Wat het alles behelsde ,kan ik niet zeggen; er kwamen zooveel stadhuiswoorden in voor, en dan van artikel zooveel, dat het mij als een doolhof scheen. Het voornaamste echter heb ik goed verstaan. Het was na gedaan onderzoek gebleken, dat ik geen deserteur, maar een achterblijver was, tengevolge van een kwetsuur en daar op gevolgd© ziekte, doch dat ik mijl aan verregaande nalatigheid had schuldig ge maakt, door er geen rapport van te Laten maken aan mijn korps, en dat dientenge volge de krijgswetten op mij moesten worden toegepast. Diaarop volgden eenige ©ogenblikken stilte; de heeren fluisterden onder elkan- meer de kogel, maar minstens vijf jaren der; ik verwachtte, dat mijln vonnis niet Vestingstraf zijn zou. Toen vervolgde de officier de voor schildersgezellen uilgebroken. Ook in Die» Haag besloten ze tot staking, als hun ©ischen niet worden ingewilligd- Te Haarlem is reeds oen zeer druk be zochte vergadering gehouden van R.-K. arbeiders, die zich niet kunnen vereenigen met do plaats, aan het Tweede Kamerlid Loerakker toegekend op het politieke ad vies. Er werd besloten, ©en comité te vermen om te bewerken, dat de verkiezing van den heer Loerakker alsnog verzekerd zal zijn. 1 DiQ Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, jhr mr Tjarda van Starkenbcrch Steehouwer zou voornemens zijn ontheffing uit zijn ambt aan de Koningin te verzoeken. In Friesland (Opsterland, Smallinger- land, Schoterland en omgeving) is ben staking onder de arbeiders, die bij de werkverschaffing werkzaam zijn, uitge broken. Oorzaak: de lage loonen. Naar „de Limb. Koerier" verneemt zjjn met ingang van 1 April a.s. door do Ned. Spoorwegen de lage vrachttarieven vooi het vervoer van Duitsche kolen door ons land opgezegd. Volgens een bericht uit Berlgn zal voortaan aan geen enkelen Nederlander meer een visum voor Rusland worden verstrekt. Naar de Msb. verneemt zal de Bank Associatie Wertheim Gomperts 1834 en Credietverceniging 1835 over het af- geloopen jaar geen dividend uitkeeren. Middelburg. Thans hebben alle mdk- verkoopers alhier den melkprijs met 2 cent per L. verlaagd. In de Bogardzaal alhier hield Zater dag j.l. de Proy. Zeeuwsche Bond van afaeelingen der Geref. Ver. voor drank bestrijding zijn voorjaarsvergadering'. Ven tagenwoordigd waren de afdoelingen Oost burg, Goes, Vlissingcn en Middelburg, terwijl Krabbendijko en Sclioondijke met. kennisgeving afwezig waren. Eveneens waren vertegenwoordigd verspreide leden uit Terneuzen, Kamperland en Borssele. De heer Feij, wnd voorzitter opende de vergadering. Als voorzitter jvacature-ds Veldkamp) weid gekozen ds F- J. van den Ende te Kamperland en tot bestuurs lid wc-gens uitbreiding van het bestuur, de heer P. Loof te Middelburg. Mededee- lingen werden gedaan aangaande do a.s. blauwe week o.a. bloemenverkoop en pro paganda naar buiten. Getracht zal wor den een openlucht-samenkomst te organ i- seeren, hetzij op Hemelvaartsdag of op, tweeden of derden Pinksterdag. Hiervoor werd' een commissie benoemd bestaande uit de heeren Vastenhoudt uit Oostburg, L an geveld van Goes, Verburg van Kam perland en Feij uit Middelburg. Deze com missie zal een plan ontwerpen en dit aan het dag. bestuur voorleggen. De lieer Loof gaf als lid der jubileum commissie voor Zeeland eene uiteenzetting van het z.g.n. jubileumfeest ter gelegenheid van het. 25-jarig bestaan der vereeniging en wekte de aanwezigen op in hunne res pectievelijke afdeelingen en woonplaatsen zijn gedachten en plannen over te brengen. De heer Langeveld van Goes werd be noemd tot afgev. naar de in Augustus D.V. te Utrecht te 'houden algemeen© ver gadering der Vereeniging. Vanwege don Bond zullen pogingen in het werk worden gesteld om te TerneuzenAxel een af- deeling op te richten, terwijl Borssele Driewegen ook onder de oogen zal worden gezien en alsnog getracht zal worden Provinciale subsidie te verkrijgen. lezing en sprak het vonnis uit, dat be helsde ,dat ik veroordeeld werd tot zes weken verblijf in de kazerne, zonder mij naai- buiten te mogen begeven; dat ik, wanneer ik mijn straf geduldig liad ge dragen, wederom als tamboer bij het korps zou worden ingelijfd en dat de opgelegde straf van dit ©ogenblik af inging. Toen ik mijn vonnis had vernomen, barstte ik in tranen uit. Ik was zóó vod, dat ik het niet kon houden; het moest er uit! Eer zonden de steenen hebben gespreken, ©er dat ik zwijgen zou, en openlijk verklaarde ik, dat de Heere Jezus dat gedaan had; dat Hij mij uit de kaken der hel had verlost en nu van ©en smadelijk vonnis bevrjjd, dat ik duizend maal om mijö zonden verdiend had. Ik bedankte mijn rechters vriendelijk voor het uitgesproken vonnis, dat vooi' mij geen vonnis, maai' eene weldaad was. En was ik diep geroerd, deze leden van den krijgsraad waren óók getroffen. Die meergenoemde kapitein stond op, reikte mij de hand en zeide: „Nu, mijn jongen, houdt wat gij hebt, opdat niemand uwe kroon nemie.'' i. Teen zeide een der heeren: „Uw vonnis wordt nu voltrokken; gij kunt in de ka zerne gaan waar gij wilt.'' i- {Wiordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1