Gemeimd Umm. Allerlei. Rechtszaken. vangenen op den zolder boven de con sistoriekamer in de Ned. Herv. Kerk. Huurde de straftijd wat lang, dan bracht men ze over naar Middelburg. Maar zoo kon het toch niet blijven, de cipier en zijn knecht hadden handen vol werk, men liep van het eene lokaal naar het an dere, dan had er weer een vechtpartij onderling plaats, of men stal het eten van een der anderen; de toestand was on houdbaar. Bij herhaling vroeg men de re geering om een huis van arrest op te rich ten. De regeering kreeg in die dagen dergelijke verzoeken zooveel, dat ze er niet aan voldoen kon. In 1818 meende het gemeentebestuur een geschikt terrein to bezitten, tot het stichten vaneen huis van arrest. Ze deelde de rogeering mede dat het gebouw der voormalige schutterij „De Edele Busse" in de Wijngaardstraat ledig stond, en dat naar haar meening, dit een geschikt terrein zou zijn tot het stich ten van een huis van arrest. Men kreeg niet spoedig antwoord in die dagen, in 1824 werd deze mededeeling nogmaals gedaan. In 1832 ontving men bericht van de regeering; het antwoord was niet bemoedigend. Ze berichtte dat ze nog niet kon denken aan het daarstcllen van een huis van arrest te Goes. Het bestuur der gemeente hield echter niet op met verzoekschriften bij het Rijk in te dienen, tot oprichting van een huis vair arrest te Goes .In November 1848 had de ste delijke regeering een geheel nieuw plan saamgesteld tot het oprichten van een huis van arrest: men zou de Oostpoort bij de ophaalbrug aan de Boomkade af breken, verder zou men opruimen het rotrachement, de stadsschuur, de hout schuur van dhr M. Harinck, het brand spuithuisje, de brugophalerswoning en de stortplaats. Kwam dit terrein geheel vrij, waar zou men in Goes beter vinden? Het bevatte een oppervlakte, na ontrui ming van bovengenoemde gebouwen, van 2808 vierkante ellen, hiervan zou men aan het 'Rijk 900 vierkante ellen voor het oprichten van een huis van arrest gratis aanbieden, men deed dit aanbod in navolging der gemeenten Assen, Go- rinchem, Winschoten en Appingedam. En kele van deze gemeenten gaven het rijk geldelijke tegemoetkoming, andere stelden gratis bouwterrein beschikbaar. Ook de provinciale staten hielpen de gemeenten bij het steunverleenen. Ook Zeeland deed dit in 1850 voor het oprichten van oen huis van arrest te Goes. Men hoopte nu spoedig op de Staatsbegrooting te zien het bedrag dat voor het bouwen van dit huis zou worden vastgesteld, Eindelijk werd in 1855 de gratis aanbieding van den grond door bet gemeentebestuur nog eens her haald. Na een lange'Correspondentie werd in 1860 met den bouw begonnen. Het bouwen werd over vijf jaren verdeeld: elk jaar had er een aanbesteding plaats. Den eersten September 1865 werd het liuis van arrest te Goes in gebruik genomen. Jarenlang heeft het rijk boringen op het terrein der gevangenis laten doen, tot het verkrijgen van water, echter zonder re sultaat, men kwam voortdurend op de Zceuwsche Zandlaag terecht. Nu staat het logement daar ledig en verlaten, do zijnen inrichtingen noemt men waar het gebouw geschikt voor zou kunnen zijn. Zou Zuid- en Noord-Beveland zich nu 'niet eens kunnen vereen'gen tot het geza menlijk aankoopen van genoemd huis, en hierin een inrichting maken tot het bewa ren van haar oude archieven? Een archief depot voor Zuid- en Noord-Beveland. Elke gemeente, polder, waterschap, kerk en ambachtsheerlijkheid, kon hier in zijn eigen kamer krijgen, de kamers zijn aan wezig, en Zuid-en Noord-Beveland zou zijn geschiedenis op één plaats goed bij een bewaard hebben. Welke bewoner van Zuid- of Noord-Beveland werkt dit plan eens uit? d. K. Goes, Maart 1925. De electrificatie van de Middengroep i van Zeeland. Aan het eindrapport van do Electrici- tedlscommissie voor de Middengroep van Zeeland, dat zooals wrf reeds meldden Dinsdag aan Ged. Staten is ingezonden, onileenen wij het volgende: Do commissie herinnert er aan, dat zij reeds in haar voorloopig rapport, d.d. 18 Nov. 1924 een résumé gaf van de wijze harer tot-stand-koming van hare samenstelling zoomede van de taak, welko zij zich zag gesteld. Zij meent er thans mede te kunnen volstaan te role- veeren, dat haar in hoofdzaak werd op gedragen: a. te onderzoeken, in hoeverre de besturen der gemeenïen behoorende tot de Middengroep vair Zeeland genegen zouden zijn, een minimum-stroomafmune te gaiandeeren; b. na te gaan, welke houding werd ingenomen door de be sturen der gemeenten, die eigen gasfa brieken exploiteeren en hoe evcntueole moeilijkheden daarbij zouden zijn op te lossen; c. boe zou moeten worden ge handeld ten opzichte van de gemeenten, welke nog contracten hebben loojien mot de Industriëele Maatschappij „Mabeg". Daar het maken van een tol in alle onderdeelen uitgebreid project van stroomvoorziening der gemeenten, be hoorende tot de middengroep to veel zou kosten, gezien het toegestane crediet, be paalde de commissie zich er toe, aan de hand van door de gemeentebesturen verstrekte gegevens, een raming omtrent het verbruik samen te stellen, waarin zij dcor alleszins bevoegde personen op de meest welwillende wijze werd bijgestaan. Aan de hand van deze raming heeft do commissie offertes aan de Soc.iété Anonyme teVlissingen en aan de P.N.E.M. gevraagd, welke offertes reeds bij 't voor loopig rapport zijn overgelegd. Al toonde de Société zich soepeler dan de P.N.E.M. toc.h zou do inkoop van stroom zoo duur zijn, dat een redeljjk verbruik zou zijn uitgesloten, waarmede een jaarlijksch ver lies of een Prov. subsidie van f90000 gemoeid zou zijn, welk bedrag voor het geval dat Oostelijk Zuid-Beveland werd uitgeschakeld, circa f 12000 minder zou worden. De Commissie kwam dan ook unaniem tot de conclusie, dat electricitcis- voorziening op dezen grondslag als een onmogelijkheid moest worden be schouwd. De commissie was echter van oordeel, dat daarom de Middengroep niet ten eeuwigen dage of zelfs niet tot in verre toekomst van clectriciteit verstoken zou moeten blijven. Te meer meende zij dit ornaat courantenberichten deden zien dat enkele- gemeenten op Walcheren verlan gen naar electrificatie hadden ear Goes ïeeds voorwaarden vroeg voor eene ver gunning voor den bouw eener eigen cen trale met bedoeling beide Bevclanden naar gelang van behoefte daaruit te voor zien. Bet.reffend.e dit laatste adviseerde de commissie de beslissing aan te hou den, tot na het uitbrengen van haar eind rapport. De commissie ging do oorzaken na die leidden tot de zeer onbevredigende uit komst van haar voorloopig onderzoek ear meende dat deze zijn bet reeds voorzien zijn van Middelburg en Vlissingen van clectriciteit, dat verder alleen Goes de piaats zijn waar eenige klein-industrie van beteekenis is. Het ver van elkaar liggen der overige kommen; het weinig gebruik maken van kunstlicht door de landbou wende bevolking, en hot groot aantal gemeenten, dat feeds van gas is voor zien. De commissie besloot, daarom zich eerst in verbinding te stellen met Middel burg en Goes en dank zij de groote medewerking en den bekwamen spoed, waarvoor een woord van erkentelijkheid wordt ge-uit, werd do commissie in staat gesteld do in dit rapport thans ontwik kelde plannen uil. te werken. Voorziening Walcheren. De berichten, dat verschillende gemeen ten in Walcheren zich voor electrificatie 'uitgesproken hadden en meenden die te kunnen krijgen door een voorziening van nit Middelburg, dat reeds tal van jaren op voordocligc voorwaarden stroom van de Société betrekt, bleken juist te zijn en levens dal het gemeentebestuur van Mid delburg in principe bereid was te be vorderen, dat het geheele platteland van Walcherbn via haar gemeente van clec triciteit zou worden voorzien. De comm. wees cr op slechts tot zulk een voctrzie- ning te kunnen adviseeren, als inderdaad geheel Walcheren binnen afzienbaren tijd zij liet successievelijk, logen redelijken prijs van stroom zou kunnen worden voor zien. In gezamenlijk overleg tusschen R. en W. van Middelburg en de commissie, bijgestaan door beider deskundigen, werd de overtuiging verkregen ,dat de voorzie ning zou kunnen geschieden op ontworpen C( ncessie-voorwaarden. Die ze concessievoorwaarden bepalen o. a., dat de Provincie aan de gemeente Middelburg (verder „hel bedrijf" genoemd) bet recht geeft ook buiten de grenzen dier gemeente electrischen sterkstroom to leve ren over het geheele eiland Walcheren met uitzondering' van de gemeente Vlis singen, zooals hare. grenzen zijn bij liet aangaan der concessie en tegen verschil lende voorwaarden. O.a. wordt vastge legd, dat hot bedrijf ten opzichte van de electriciteitslevoring aan cte gemeenten huitc-n Middelburg tot niet meer gehouden is, dan dat zij zelf ontvangt van haar stioo.mleverancier. Met üien verstande dat de gemeente Middelburg, wat de stroom- kverir.g betreft voorgaat boven de leve ring der overige gemeenten. Verder zal het bedrijf de kabels en geleidingen leggen en onderhouden tot en met do meters in de aangesloten perceelen en blijft het eige naar dier kabels, geleidingen en meters. Do maxim.-verkoopsprijs van don stroom zal zicli regelen naar den inkoopsprijs die door de gemeente Middelburg moet worden betaald aan haar s t rooml evera.n- cier. Bij een inkoopprijs van 67 cent, is de maximum-verkoopprijs 44 cent; bij 7g cent 45 cent; bij 89 cent 47 cent; bij 910 cent 48 cent, enz. De provincie heeft ten allen tijde het recht de exploitatie over te nemen, in welk geval zij verplicht is, hetzij voor zich zelf, hetzij voor de P.Z.E.M-, het bezit van liet bedrijf huilen de gemeente Middelbrug in dat bedrijf nog aanwezige gestoken kapitaal te vergoeden. Verder wordt o.a. bepaald, dat de vergunning voor 40 jaar wordt verleend en steeds met een jaar wordt verlengd, terwijl zij 10 jaar van te voren moet. worden opge zegd. Als het bedrijf zelf de vergunning niet verder wenscht, kan de provincie het bedrijf overnemen alleen tegen ver goeding van bovengenoemd kapitaal, ter wijl anders bovendien moet worden ver goed een door drie deskundigen opge maakte eommercieelo waarde van hot bedrijf. Deze en andere voorgestelde voorwaar den worden in een memorie van toelich ting nader toegelicht. Het rapport wijst er op, dat volgens deze concessievoorwaarden de voorzie ning van Walcheren waarschijnlijk zal kunnen geschieden zonder finati. hulp der Provincie zooals verder ook voor Noord en Zuid-Beveland wordt voorgesteld, al acht de commissie het niet geheel onmo gelijk, dat enkele kleine gemeenten zul len blijken eenigen bijstand noodig te hebben. Momenteel ontbreken hiervoor ■voldoende gegevens. Voorziening van Noord- en Zuid-Bevo- land. Eigen gasfabrieken en „Mabeg" gas fabrieken. Van de gemeenten, die eigen gjasfa- brifken exploiteeren, verwachtte Goes geen belangrijke financiëele nadoelen van electrificatie I creek e heeft nog bezwaren met 'toog op vermoedelijk belangrijke ver mindering van haar gasdebiet, terwijl We- meldinge zich meer tegemoetkomend toont, al wenscht 't gemeentebestuur de eventu- eele economische voordeelen van elec trificatie tegenover mogelijke verliezen op hef gasbedrijf, niet te overschatten. Mede door rekening te houden met. den reeds gcmelden wenscli van het gc-meentebest. van Goes, werd aan den deskundige op gedragen een onderzoek, en baron van Ittorsum werkte daartoe twee projecten uit, waaruit blijkt, dat een centrale ge dreven door gasmotoren, hetzij met licht gas of zuig gas, na 8 jaar rendabel zal kunnen zijn. en i 4127.24 winst maakt en een gedreven door stoommachine cen trale f2118.20- Waar het echter zeer de vraag is of bij den berekenden prijs van 45 cent do elec- triciteit zich zal kunnen handhaven tegen petroleum en gas, mag voorloopig niet geconcludeerd worden tot een rendabel bedrijf. Te jaarlijksche kosten van een centrale voor Goes met stroomlcvering aan Zuid en Noord-Beveland worden geraamd op f 249057..79, maar ook is overwogen voor ziening der beide Bevclanden vanuit de centrale dor Société. Deze laatste voor ziening is gebaseerd op een meerdere tegemoetkoming van de zijde der „So ciété"; een andere wijze van aanleg en de toepassing van een systeem, waarbij de gemeenten zelf tot belanghebbenden worden gemaakt. De tegemoetkomende houding bestaat uit de bepaling, dat do berekening van het te betalen bedrag voor de maximum belasting slechts gedaan zal worden, voor- zoover deze in de speruren des avonds voorkomt. Van groote beteekenis is dit voor op zoo ruim mogelijke schaal aansluiten van motoren. De andere wijze van aanleg beoogt het aanvankelijk bouwen van een bovengrondsch net, dat veel goedkooper en economischer kan worden aangelegd als een ondergrondsch en dat toch ge leidelijk tot een ondergrondsch kati wor den omgebouwd.. De netten binnen de kommen der gemeenten zullen echter di rect ondergrondsch moeten worden aan gelegd. Door een bovengrondsch net kan men hoeken van wegen afsnijden en mak kelijk wat verder afgelegen kleinere hui zengroepen bereiken. Het tijdelijk karak ter biedt gelegenheid om na b.v. 15 jaar een duurzaam net zoodanig te bouwen, dat het .meest economisch is, d.w.z. zoo weinig mogelijk speculatief behoeft te zijn. Gedacht is een voedingslijn van Vlis singen bovengrondsch, behalve langs den Sloedam, tot Goes zijnde 22100 Af. Te Goes zou een verdeeltoren komen, waar van luchtleidingen zullen worden getrok ken. De kosten van-voedingsleiding, voe- dingspunt en verdeelnetten worden ge raamd op 406.000. Voor Goes wordt hot net berekend op f 96.000 en voor 45 dorpskommen f 15.000 per stuk, is totaal f771.400. Rij de rentabiliteitsrekening wor den de algemeene stroomkosten f 194.660 en voor de locale netten f 55.850 be rekend, dus samen f250,510. De inkomsten worden berekend op f275.058.75, zoodat er een exploifatieoverschot zou zijn van f 24.548.75 per jaar. Het tarief is zoo gedacht, dat als een bepaald aantal lam pen niet meer dan 800 uur branden 45 cent wordt betaald. Als zij meer branden kost de rest maar 10 cent. Worden ech ter meer lampen ontstoken dan de vast- rechllampcn, dan registreert do meter .af zonderlijk en moet daar 45 cent voor worden betaald, behalve als liet buiten de speruren valt. Zoo zal de meter ook registreeren of in de speruren al of niet stroom voor kracht wordt gebruikt. Uit het bovenstaande is gebleken, dat met een centrale te Goes de kosten jaar lijks bedragen f 249.057.79 en bij stroom- levex'ing door de Société f 250.510, dus bijna hetzelfde. Doch de gemeente Goes loopt in het eerste geval veel meer risico. De commissie meent, dat er een systeem van samenwerking tnssclien de gemeen ten moet worden gevonden, waardoor het moeilijke garantievraagstuk zal komen te vervallen. Als systeem is gedacht (uitvoe rig wordt dit in het rapport toegelicht), dat iedere gemeente zijn eigen plaatselijk net betaalt en ook eigen tarieven vast stelt, maar dat gezamenlijk de kosten der bovengrondsche leidingen worden be taald. Ten slotte kan een eventueel over schot zoo doelmatig mogelijk worden ver deeld. en wel naar reden van de bruto winsten. Nu is het de bedoeling, dat van de op te richten naaml. venn. de gemeen ten aandeelhouders zullen zijn elk voor het bedrag der kosten van haar laag spanningsnet. Er blijft dan nog een be drag over van f406.000 voor het hoog spanningsnet. Dit zou naar de commissie uitvoerig uiteenzet, moeten worden ge vonden door een renteloos voorschot van de provincie groot f300.000 en verder een obligatieleening van f 106.000, ter wijl ook voor do aan te schaffen me ters zou kunnen worden geleend. AVat betreft, de nog geruimen tijd lang looponde contracten d<w gemeenten Krab- bendijke, Kruiningen, Waarde en Rilland- Bath met de M.A.B.E.G. voor de levering van gas, deelt de commissie mede, dat na onderhandelingen de M.A.B.E.G. zich bereid verklaarde de gemeenten geheel vrijs te laten tegen een vergoeding in eens van f 52.000, welk bedrag dan ook als renteloos voorschot door de provincie zou moeten worden verstrekt. Met het voorschot van f352.000 zou de elec trificatie van Zuid- en Noord- Boveland financieel mogelijk kunnen worden geacht. Een noodzakelijkheid is het echter, dat direct alle kommen van eenig behing worden aangesloten. Zal de electrificatie van de Middengroep van Zeeland tot stand worden gebracht overeenkomstig de door de commissie in het rapport ontwikkelde denkbeelden, dan dienen nog een tweetal hinderpalen te worden .opgeruimd, nl. het besluit der Staten van 14 Dec. 1917, waarbij werd vastgesteld, dat vanwege de provincie geheel Zeeland zal worden geëlectrificeerd en voorts de bepaling, vervat in art. 4 der Electriciteitsverordening voor Zee land, krachtens welke Ge<l. Staten be voegd zijn aan een te verleenen vergun ning voor de levering van electrischen stroom voorwaarden te verbinden als het ter verzekering van een doelmatige stroomlevering in de geheele provincie voorkomt noodig te zijn. Ten slotte wijst de commissie of nog op, dat de Société een in het buitenland gevestigde onder neming is, zoodat het noodzakelijk moet worden geacht, dat haar zoodanige voor waarden worden gesteld, dat vast komt te si Aan, dat ook in geval van buitenge wone omstandigheden de levering van electrischen stroom ten behoeve van Wal cheren, Zuid- en Noord-Beveland onbe lemmerd geschiede. Rcsumeerende komt de commissie tot de volgende Conclusion: le. Electrificatie van de Middengroep van Zeeland is mogelijk zonder dat daar door aan de provincie te zware financi- eele lasten worden opgelegd. Om dit te bereiken worde gehandeld als aangegeven sub 2e t/m. 7e. 2e. Ingetrokken worde het besluit der staten van Zeeland dd. 14 December 1917, waarbij is bepaald, dat de electrificatie in Zeeland uitsluitend zal geschieden van wege de Provincie. 3e. Art. 4 der Electriciteitsverordening voor Zeeland worde vervangen door een nieuw artikel, luidende als volgt: Ged. 'Staten zijn bevoogd aan een door baar te verleenen vergunning zoodanige voorwaarden en bepalingen te verhinden, als hun in liet belang van een doelmatige stroomlevering in de geheele Provincie of van een bepaaldelijk aangewezen streek voorkomt noodig te zijn, en om te be dingen ,dat het bedrijf van den vergun ninghouder met alles wat daartoe be hoort, krachtens een besluit der Prov. Staten door de Provincie kan worden igenaasi togen vergoeding der bedrijf s- waarde van het genaaste, overeenkomstig regelen, bij het verleenen der vergunning te stellen; 4e. Aan de gemeente Middelburg worde concessie verleend tot electrificatie van do gemeenten in Walcheren overeenkom stig de in dit rapport opgenomen ont- werp-voorwaarden 5e. Bevorderd worde de totstandkoming eener N.V., waarvan aandeelhouders zijn de gemeenten in Zuid- en Noord-Bevo land, ingericht op de basis als in het rapport ontwikkeld, welke zich belast met de electrificatie der eilanden Noord- en Zuid-Beveland, waartoe zij stroom be trekt van de „Société' 'sub 7e bedoeld; 6e. De 1'rov. Zeeland verleene aan deze N.Y. een renteloos voorschot ad hoogstens f352.000, af te lossen op na der te bepalen wijze; 7e. de Société Anonyme des Tramways a Vapeur, Flessingue, ATiddelbourg et Ex tensions" ontvange toestemming tot leve ring van electrischen stroom voor de doeleinden sub 4e en 5e bovengenoemd, onder zoodanige voorwaarden, dat deze levering ook in geval van buitengewone omstandigheden onbelemmerd kan voort gaan. Kinderlijkje opgevischt. Te Rotterdam is aan de Kortekade uit het water gcvischt het naakte lijkje van oen blijkbaar pasgeboren kindje van het mannelijk ge slacht. Aan het lijkje kleefde oen stukje doek. K Jo p j a c h t op boeven. In New- York (stad) is een begin gemaakt met een groote klopjacht op „gezochte" individuen. Gewoonlijk worden misdadigers, met wie de politie nog hel een en ander te vereffenen heeft, gearresteerd op1 aanwijzingen verstrekt door een verklikker, die zelf zoo'n beetje tot de „onderwereld" behoort. Maar dit is een verouderde, langzaam werkende en quantita- tief veel te weinig opleverende methode. En de NowYor-ksche politie heeft thans tot an dere grootere middelen haar toevlucht ge nomen. Men had een aantal politiebeamb ten studie laten maken van de misdadigers- albums en tegelijkertijd nauwkeurige inlichtin gen laten inwinnen nopens de verblijfplaatsen waar misdadigers en wetsovertreders van be paalde groepen het waarschijnlijkst te vinden waren. Dit onderzoek is met grondige we tenschappelijkheid verricht en men koestert in New-Yorkscho politiekringen de grootste verwachting van het resultaat der razzia. Het nieuw-geprobeerde stelsel komt er op neer, dat de politie bij haar nasporingen precies zal weten waar zjj haar klantjes gaat zoeken, waar zij te vinden zijn en wie z® voor zich zal hebben, wanneer zij ze ontmoet. Drie kinderen verbrand. Van een arbeidersgezin te Parijs waren de drie kleine kinderen, vijf, vier en twee jaar oud, eergisteren alleen thuis. De vader was naar z(jn werk, de moeder was uitgegaan om de dagelijksche inkoopen voor het gezin te doen. Men veronderstelt, dat de kinderen zich ver maakt hebben met het aansteken van stuk ken papier aan een brandende kachel, die in het vertrek stond en zoo brand gesticht heb ben. Hoe het zij, toen de moeder thuis kwam, vond zij haa rkamer in lichte laaie en de drie kinderen dood bij de deur, gestikt in den rook. Ernstig mijnonge 1 uk. Een tele gram uit Parijs meldt: W a t e r b ij' d e m e 1 k. Voor den po litierechter te Amsterdam, mr Servafius, had zich te verantwoorden een 60-jarig veehouder te Diemen, beschuldigd van melkvervalscliing. Bekl. bekende, dat de melk, van eigen vee, welke hij aan ver schillende slijters te Amsterdam trachtte te verkoopen, niet „in den haak" was. Hij vertelde verder, dat hij gewoonlijk on geveer één kan water bij elke bus deed, doch zijn 15-jarig zoontje kon er wel stilletjes meer bij hebben gedaan. Pol.rechter: „Dat belooft wat voor de toekomst!" De directeur van den keuringsdienst, die eveneens als getuige was gedagvaard, verklaarde, dat er aan de melk 50 pet. wa ter was toegevoegd. 'tO. M. achtte de ten laste gelegde melkvervalsching, twee maal gepleegd, wettig en overtuigend bewezen en eischte een gevangenisstraf van vier maanden. Over acht dagen uitspraak. Overtreding arbeidswet. Voor het kantongerecht te Arnhem had zich te verantwoorden de heer J. F. C. Arntz, steenfabrikant aldaar, die op 'Za terdag 5 Juni 1924 op een zijner fabrie ken te Kekerdom, des namiddags om 3 uur een achttal arbeiders werk heeft doen verrichten, terwijl er bij de arbeidsinspec tie geen vergunning tot overwerk was aangevraagd- Als getuigen werden ge hoord twee kontroleurs van den arbeid uit Arnhem, die hun proces-verbaal be vestigden. Het O. M. wees er op, dat men van den heer Arntz, die lid is der Eerste Kamer, een stipte naleving der ar beidswetten .zou mogen verwachten. Tel kens wordt op diens fabrieken de arbeids wet overtreden, weshalve hij een straf eischte van 8 maal f25 boete subs- 8 maal 5 dagen hechtenis. De verdediger was van meening, dat de heer A. hiei niet de aansprakelijke persoon was, doch de fabrieksbaas, aan wien de aansprake lijkheid was gedelegeerd. Hij vroeg ont slag van rechtsvervolging. De uitspraak luidde 8 maal f 15 boete subs. 8 maal 3 dagen hechtenis- De vadermoord te Gronin gen. Do rechtbank te Groningen veroor deelde gisteren den 26-jarigen J. F. we gens mishandeling met doodelijken afloop gepleegd op zijn vader A. F. aldaar, tot 2 jaar gevangenisstraf en den 20-jarigen W. F. wegens medeplichtigheid tot 1 jaar gevangenisstraf, beiden met aftrek van preventief. De eiscb was resp. 3 en 1 jaar gevangenisstraf. De moord in de K rit zing er- straat te 's-Graven h a g e. De Haag- sche Rechtbank heeft gister vrijgesproken den 26-jarigcn A. M., bankwerker te 's-Gravenhage, tegen wien 3 jaren ge vangenisstraf was geëischt ter zake van poging tot doodslag op zijn schoonvader in de Kritzingerstraat op 3 November j.l. Dienstweigering. Voor de rechtbank te Tiel heeft terecht gestaan J. B., uit Maartensdijk, die in een open bare vergadering zou hebben aangezet tot militaire dienstweigering. Overeenkomstig eenige artikelen van het Militair Strafwet boek en art. 134 van het Wetboek van Strafrecht werd 6 maanden gevangenis straf geëischt. De rechtbank sprak be klaagde vrij. Do officier teekende onmid dellijk appèl aan. Recensies, 'k Heb een jonge dame gekend, die, onder pseudoniem, een boekje schreef, dat door verschillende critici in de bladen niet bizonder gunstig ontvangen werd, welk feit zij zich nog al aantrok. Een jaar later verscheen van haar werkje een tweede drukl Aan dit eenvoudige gevalletje uit mijn er varing moest ik denken, toen ik las, dat binnenkort van Hildebrand's „Camera öbs- cura" de35ste druk verschijnen zal 11 En dat in het kleine Nederland! En dat, terwijl bü de verschijning van het boek in 1837 de zeer bekende letterkundige Jacob Geel in een critiek schreef: „Zijn waren naam (n.l. die van „Hildebrand") ken ik niet, ik wil dien niet kennen, ik denk, dat hij nooit bekend zal worden." In den jare 1925 staat te verschijnen de vijf-en-dertigste druk van dit door Jacob Geel zoo „afgekamde" boek. Waaruit blijkt, dat zelfs critici van boeken de voorzichtigheid in acht behooren te nemen. (N. Prov. Gron.) Bericht wordt, dat gistermiddag te onge veer 2 uur in de mijnschacht te Mcrlebach (Moezelgebied), toebehoorende aan do maat schappij Sarre et Moselle, een ontzettend on geluk plaats had .Toen een 30-tal mijnwerkers in een grooten bak werden neergelaten, Stort te deze van een hoogte van circa 300 meter omlaag. Aangenomen wordt, dal allen zijn omgekomen. Nadere bijzonderheden ontbre ken echter. De Msb. meldt nog, dat er tegen don avond dertig mijnwerkers levend zijn bovengebracht en vier lijken. Alen vreest, da), de anderen allen omgekomen zijn. Een TIavas-telegram uit Parijs meldt nog: Rij bet mijnongeluk te Mcrlebach zouden 60 dooden te betreuren zijn. 30 zwaargewonden zijn bovengebracht. Veen arbeiders n a ar Dui sch- land. Maandag trok uit de Oost Dront- sc.he venen een tweede groep turfgravers, pl.m. 50 man, onze grens over met be stemming naar de Duitsche turfgraverijen, waar dit jaar veel werk is. Zij" hebben de toezegging voor geregeld werk tot einde Augustus en kunnen 'eiken Zaterdag naar huis gaan tot Maandagmorgen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 6