b" a Beschuit' en iiiakkerü, te koop, ie Chauffeurs DE ZEEUW TWEE BROEDERS Uit de Pers. Buitenland. n 3LAOIIE CROKAó CRpKblAAN Binnenland. Uit tic Provincie. Has ver- oots TWEEDE BLAD. >uwd Woonhuis. .oopvarkens. [e Woning fl mer ilders. istboda. FEUILLETON. ÏEVRAAGB kruidenierswaren, ft ter A Boekhan- Middelburg. OOP: tamer en suite, hmer met zolder, voor- en achter een 20 Centiaren, Ttraatweg te Slnt- imiddellijke uabij- Durg. i vaarden 1 Mei '25. vorden verstrekt Notaris STRTJVE OOP: ÏUCK Pz,, Veere. [OOP: oud 9 maanden ^ns, bij J. DE stkapelle. OOP: jm wit en Patrijs id met 2en prijs I. LUITWIELER St. Joosland. ter- en Eieren» |n onder no. 22 liddelburg. OOP: in goeden staat, stam, voor werk- troo. 1CK, Meliskerke. It agd. Br. met in letter 0 aan het [>lad te Goes. te koop gevraagd, Donderdagavond Mo. 'SE, Middelburg, igd iER, Goes. ekh. F. P. DHUIJ CENBEEK, Goes, kt ark. 10 EK te Kapelle lei of later [Jen bij Mevrouw -ktveld Kloetinge VAN VRIJDAG 27 MAART 1925. No. 15(X Niet zonder weermacht Er is in de vredesbeweging zooveel dat aantrekt. Wie zou niet gaarne den eeuwigen vrede zien komen 1 Wij moeten dan ook alles doen wat wij kunnen oud de volken voor de vredesgedachte te winnen. Maar wij mogen niet meedoen met de kin deren der revolutie, die in de dwaling verkeeren, dat de eeuwige vrede door hun actie dagen zal. Zal het vrede zijn in onze dagen, dan moeten wij terug tot de vreeze des Hee- ren. Zoolang Israël in 's Heeren wegen wandelde, was er vrede van rondom. Doch niet zoodra was de afval ingetreden of 'twas met den vrede gedaan. En dan profeteerden de valsche profeten wel val- schelijk van vrede en geen gevaar, en hadden de profeten Gods de zware taak om deze menschen in het aangezicht te weerstaan en zich daarbij den haat van hot volk op den hals te halen. Zoo is het nu ook. Die 'kinaeren der Revolutie van Libe raal tot Bolsjewiek prediken de ont wapening, opdat er eeuwig vrede zij Maar zij loochenen het vraagstuk der zonde; en vooral de laatstgenoemden spotten, ja brieschen tegen het Christelijk geloof. En nu is Gods Woord en de historie daar, om te bewijzen dat de zulken den vrede niet brengen zullen, veeleer onvrede en krijg. Van een volk, van een Europa dat eenmaal Gods Woord ontvangen, doch voor 'tmeerendeel verworpen heeft, ja zelfs tot het oude heidendom al meer terugzinkt, is de vredesactie van te vo ren reeds veroordeeld. Vele liberalen zijn 't hiermee niet eens, maar zij veroordeelen toch ook, zij het op andere gronden, het onware geroep om ontwapening, uitgaande uit 't program der S. D. A. P. en gesteund door de altijd achter deze aankomende vrijzinnig-demo craten. Een hunner is dr A. v. d. Hoeven te Zierikzee die zijn rede, uitgesproken, op Woensdag 11 Febr. aldaar, ter gele genheid van de plechtige uitreiking der Mobilisatie-Herinnerings-Kruisen en Pro- paganda-avond voor den Bijz. Vrijz. Land storm bij de Mooij te Zierikzee in druk gaf onder den titel „Geschiedenis van de Mobilisatie te Zierikzee, Augustus 1914 Nov. 1918". Hij eindigt zijn onderhoudende lezing met een warm protest tegen de valsche ontwapeningsleus, waarvan de laatste woorden luiden Wij zijn geen militairistische natie, wij zoeken geen oorlog, wij verafschuwen hem. Maar wij hebben ons leven en onze vrij heid lief, dat is onze overheerschende karaktereigenschap Dus als het moet! Dan zijn wij geen lafaards! Zoolang de betere tijd voor ons menschdom nog niet is aangebroken, zoo lang de dageraad nog niet gloort van den nieuwen dag, waarin de volken als broe ders samenwonen en het ideale gebod: „Hebt uw vijanden lief' voor hen nog een ijdele klank is! Zoo lang de kans op een nieuwen Revanche-oorlog, waarin ons land noodge drongen kan worden meegesleept, nog als een dreigende wolk boven ons wereld deel hangt Zoo lang de groote mogendheden dus niet vóórgaan in ontwapening, zoowel moreel als materieel: Zoo lang: BJijve ons leger paraat en houden wij ons kruit droog. In dit verband zij herinnerd aan onder staand woord van Dir H. Bavinck: „Er kunnen voor een volk tijden aan breken waarin geen andere weg dan de oorlog overblijft. Als het in zijn bestaan bedreigd of in zijn vrijheid van gods dienst en geweten aangerand wordt, dan is het bieden van weerstand tot op het slagveld toe een goddelijk recht en een heilige plicht. De Regeering, die in zulk een geval hare onderdanen niet tot den strijd opriep, zou het bewijs leveren dat zij onbekwaam was voor de taak, welke van Godswege haar toevertrouwd was." 4) De eerste nacht, in die woning door gebracht, waar mij een gemakkelijk leger was bereid, ging voorbij onder hevige angsten, daar ik vreesae, dat ik als de serteur aangemerkt en ter dood veroor deeld zou werden, om dan zoo plotse ling te verschijnen .voor aen Rechter van hemel en aarde. Des morgens, voordat er iets gebruikt werd, bogen man en vrouw de knieën en dacht ik, dat ze Roomsch waren; doch toen ze geen kruisje maakten, ont gaf ik }>et mij. Daarop ging ae man in hef gebed. Dat had ik nog nooit gehoord, en toen er voor m ij gebeden werd en gevraagd, dat mijne krankheid niet mocht zijn tot den dood, maar als een middel, cm mij als een arm zondaar aan de voeten van den Heere Jezus te brengen, neen, toen kon ik mij niet inhouden, maar barstte in luide jammerklachten uit, waarop Simon mij vraagde, wat mij deerde. Hierop zeide ik, dat ik zelf niet bidden kon; dat er nog nooit iemand Onbedoeld gelijk gekregen. Men schrijft aan Fr. Dibld.: In Het Volk van 19 Maart staat een artikel met opschrift: „Overzicht van het Bedrijfsleven". Dat overzicht is inderdaad belangrijk! [Bedenk, 'fis uit „Het Volk"! De schrijver begint met te herinneren aan den toestand van voor een half jaar. En daarvan zegt hij o.m.: Frankrijk leed omder zijn verward© staatsfinanciën, een schommelende valuta die nu en dan tot koortsachtige spekulaties aanleiding gaf en een niet slui tend budget met steeds wassende tekorten. Daarnaast een groeiend wantrouwen in de waarde van het wettig betaal middel, zoowel in. Frankrijk zelf als in het buitenland. Het Fransche be drijfsleven werd ten zeerste bemoeilijkt door de koers schommelingen van den frak. Ondanks wanhopige pogingen, eerst van de regeering-Ppincaré en later van het kabinet-HerriiOf om het betaalmiddel te stabiliseeren, gelukte het niet het natior nale bedrijfsleven een vastere basis te verschaffen. Ook heden nog lijdt Frankrijk onder hel euvel van een niet sluitende begroeting': In Frankrijk is men er nog niet ge heel in geslaagd de moeilijkheden te boven te komen. Wel zijn do koers schommelingen van den frank binnen zeer enge grenzen gebleven en hoopt men nu met een sluitende begrooting to kunnen werken, doch het wan trouwen in het wettig betaal- mid del is nog niet geheel ge weken. Het Fransche bedrijfsleven blijft dus nog zeer gevoelig voor aller lei invloeden, die den koers kunnen doen schommelen. Biedenk, dit schrijft „Het Volk"! Amerika maakt het beter, lees ma,ar: Tegenover ©en tekort aan geld en krediet, tegenover verwarde Staatsfinan ciën, gedeprecieerde valuta's en gebrek aan goudsaldi in Europa, vertoonden de Vereenigde Staten van Noord-Ame rika een bijna tegenovergesteld beeld. De dollar boven goudpariteit, een behoorlijke staatsbegroo- ting, een optimistisch© toon in het bedrijfsl even, een ruimte van middelen cm aan credietbehoeften tegemoet te komen en een overvloed van goud, waarvoor men ternauwer nood emplooi wist te vinden. Engeland heeft ook reden tot meer op timisme: In Engeland heeft men nog wel met groote werkloosheid te kampen, doch ook daar heerscht een optimistischer toon, wijl men den tijd ziet na deren, w a a r oi p d e munteen heid, het pond sterling, weer zijn goudwaarde heeft be reikt. Ongetwijfeld heeft zooiets op de heele Engelsch-sprekende wereld een groot moreel effekt. Het doet ons genoegen, dit alles in „Het Volk" te lezen. L Eerst was het: „Een beetje inflatie is niet zoo erg." Toen werd h,et: „Het gevaar dreigde niet zóó, als Golijh het belieft voor te stellen." Daarna heette het: „Ben sluitende be grooting is noodig, maar te verkrijgen in langzamer tempo als Golijn wil." Wibaut sprak in de Eerste Kamer zijn waard eering uit óver het werk van Ooiijln, al ontbrak de critiek niet, toch vorderden we daarmee. De schrijver in „Het Volk" van 19 Maart toont, zij het dan ook onbedoeld met voorbeelden aan (zie naar Frankrijk), dat minister Goiijin op den ©enigst goeden weg was, en een langzamer tempo tot zeer groote schade had geleid. Het doet ons genoegen dit te mogen opmerken. Dat het komen zou, verwacht ten we wel, maar zóó spoedig hadden wc de rehabilitatie van Colijn niet durven verwachten. j -. voor mij gebeden had, en. ik zulk een slecht mensch was, dat mijn oordeel nu nog wel zwaarder zijn zou. Simon antwoordde daar niet op, doch zeide: „Wij zullen Gods Woord lezen." Toen las hij, en ik luisterde aandach tig; het was Spreuken 8; ik at de woor den als op, en toen hij aan het slol gekemen was en dè.ze woorden las: „Die Mij vindt, vindt het leven, maar allen, die Mij haten, hebben den dood lief", vraagde ik wie het was, die daar sprak, en of ik Hem ook zou kunnen vinden. Toen zeide de vriendelijke man, met een gelaat, waarop de hemelsche vreugde als te lezen was: „Dat is de beminnelijke Ileere Jezus, die van den Vader gezonden is, om te zoeken en zalig te maken, wat verloren is." Die woorden klonken mij als hemelsclio muziek in de ooren, en toch wist ik niet wat ze beteekenden. Ik vraagde wat dat alles beduidde en zeide: „Dat ik ver- doren ben ,dat weet ik; maar wie de Vader en wie de Heere Jezus is, dat weet ik niet". Simon liet daarop volgen: „Nu, mijn jongen! daar hopen wij later over te spreken; nu roept mij mijn arbeid, en die niet werkt, zal ook niet eten." De kapitaaivlucht. Onder het opschrift: „de kapitaals- vlucht houdt aan", deelt het Fransche blad de Quotidien mede, dat er weer een industrieel uit Artres door den dou ane-post te Macou bij Condé aan de Schel de is aangehouden op het oogenblik, dat hij een bedrag van 27.000 frank aan Fran sche waarden naar België trachtte uit te voeren. De Quotidien meldt, dat zij, die de fraude plegen kapitaal over de grens te brengen, slim te werk gaan en het den douane-ambtenaren bijzonder moeilijk ma ken. Een hooggeplaatste ambtenaar van de douane-administratie heeft den cor respondent gezegd, dat, wil men met vrucht tegen de kapitaalsvlucht optreden, men ljpt aantal douane-grensposten aan merkelijk moet uitbreiden en de vliegende brigades versterken en verdubbelen, op dat zij bij dag en bij nacht kunnen cir- culeeren. De moordenaar van Grootvorst Michaël. Bij Tiflis zijn op een vliegtocht twee sovjetautoriteiten omgekomen. Een daar van was Mjasnikof, hoofdcommissaris voor Transkaukasië. In den eersten tijd' van het bolsjewisme werden hem ver scheidene opdrachten van verantwoorde lijken, doch vaak ook van weerzinwekken- den aard opgedragen. Tot deze opdrach ten behoorde ook zoo meldt de Times- correspondent te Riga het vermoorden van den eenigen broeder van den Tsaar, Grootvorst Michael. Van den moord op grootvorst Michaël heeft Mjasnikof indertijd zijn eigen lezing gegeven. In 1918 kreeg hij, naar hij ver telde, volmacht om naar believen met den grootvorst te handelen. Mjasnikof ging nu naar den grootvorst, wien hij' vertelde ,dat hij met een aantal sterke helpers de vlucht van den grootvorst naar Siberië en vandaar naar Engeland had geregeld. Hij kon zich dus aan het gezelschap toevertrouwen. Michael's se cretaris, Johnson, vertrouwde Mjasnikof wel, doch de grootvorst was niet al te gerust over de plannen. Daar hij echter geen anderen uitweg zag stemde hij er in toe Mjasnikof te volgen. In twee auto's werden de grootvorst en zijn secretaris in oostelijke richting ver voerd. In een bosch stopten de auto's.. Mjasnikof schoot toen zelf den grootvorst dood, terwijl zijn helpers den secretaris vermoordden. Een hoop hout met pe troleum begoten lag reeds gereed en de lijken werden verbrand. hui m iwaiWHAmcr» Treurige feiten. Ontstellende dingen gebeuren eiken dag, schrft de Arnst. Dag aan dag staat het nieuwsblad vol van allerlei ongehoorde gebeurtenissen. Tegen een verdachte van moord werd levenslang geëischt, en de rechtbank be vestigde den eisch en zette hem om in een vonnis. In hooger beroep wordt de beklaagde vrijgespro ken. Drie of twee kinderen pogen hun vader te vergiftigen; zij worden gegrepen, vastgehouden, weer losgelaten, omdat het middel niet straf genoeg was om de poging te doen gelukken. Het vijfde en 'zesde Gebod krachteloos gemaakt. In Den Bosch pleegt de moeder dood slag aan haar kinderen en schoffeert de vader zijn dochterHet zesde en zeven de Gebod bestaat niet meer. Ontstellende dingen, zóó, voor de vuist weg, van één pagina van het dagblad gelezen. Terwijl de man buitenshuis zijn werk verrichtte en de vrouw met haar huis werk bezig was, lag ik in stille over denkingen; en toen zij dicht hij mijn leger kwam, vraagde ik wie de Vader was; zij zeide: „De Vader is God". En op mijn vraag, wie de Heere Jezus was, antwoordde ze: „Deze is de waarachtige God en het eeuwige leven". Toen zeide ik: „Zijn er dan twéé Goden?" „Neen, inijn kind!" antwoordde ze, „er is maar één God". En dan begreep ik er niets van dan alleen dit, dat ik verloren was en er voor mij nooit raad of redding zcu te wachten zijn. Als Simon van zijn werk terugkwam en het avond was geworden, dan kwam hij bij mij zitten en onderwees mij, op voor mij zeer bevattelijke wijze, uit de Schrift; en van achteren bezien, mag ik zeggen, dat de Heilige Geest dat onderwijs ze gende; Simon was voor mij de Philippus tot wien de Heilige Geest zeide: „Voeg u bij den wagen." Ik kreeg te zien, hoe ik iu Adam ver loren was; hoe ik met een rechtvaardig God to doen had, die van Zijn recht niet kon afstaan, en hee ik de tijdelijke en eeuwige straffen verdiend had. Maar, o eeuwig wonderIk kreeg óók te zien, Dan wordt nog niet gelet op 't aantal be- roovingen, afzondering, 't kwaad dat zich zelf straft, en menigeen naakt en beroofd de straat wordt opgeschopt, op de vree- Selijke gevallen van kindermoord, enz. Ontstellende dingen. De Kamerverkiezingen. De candidatenlijst van de Democrati sche Partij zal in alle kieskringen de vol- igende 20 namen bevatten: 1. Prof. mi- J. E. Heeres; 2. Wj. J. Kre- winkel; 3. mevrouw mr A. Zeijdensdorff- De Zeeuw; 4. Gerh. van Dijk; 5. J. N. de Jong; 6. Th. B. V. Uil];; mevrouw W. van 'den Pauwert; 8. dr R. de Waard; 9. imevrouw A. Schwier-Rutters; 10. gen. G. J. W. Koolemans Beynen; 11. K. Dil- ling; 12. mevrouw H. van Bieme-Hijmans; 13. H. F. Tillema; 14. B. Israël; 15. A. I- Witman; 16. mevrouw W. Willink-Altas; 17. C- Roggeveen; 18. H. S. Eriks; 19. J. A. van Sijn; 20. A. van Gent. Ten behoeve va n zenuw- en zielszieken. Men verzoekt ons plaat sing van het volgende: De Centrale vereeniging ter behartiging der maatschappelijke belangen van zenuw en zielszieken heeft onlangs de kon. goed keuring verkregen en zal nu met haar ar beid aanvangen. Zij wenscht haar taak zoo ruim mogelijk op te vatten en zal niet alleen haar belangstelling uitstrekken over de zieken in engeren zin, maar ook over hen, wier gestoorde of defecte gees testoestand maatschappelijke hulp ver- eischt. Ten einde deze hulp voor de velen, die haar van noode hebben, zoo bereik baar mogelijk te maken, zijn er in meer dere groote gemeenten Consultatie Bu reaux opgericht onder leiding van zenuw artsen. Voor liet maatschappelijke werk worden aan ieder bureau een of meerdere verpleegsters of sociale werksters ver bonden en vóór 9 bu reaux is men daarin reeds geslaagd. Van groot belang moet worden genoemd, dat in de groote steden de consultatiebureaux door de plaatse lijke geneeskundige diensten worden er kend en gesteund. Men mag dan ook ver wachten, dat ieder bureau zijn sociaal- geneeskundige taak op doelmatige wijze zal vervullen, al kan zij geen materieelen steun verleenen. De algemeene organi satie gaat uit van een Centraal bureau, gevestigd in het „Wilhelminahuis", Prin sengracht 717, te Amsterdam. Het bureau, dat in het bijzonder .de maatschappelijke belangen van de zenuw- en zielszieken in de provincie Zeeland behartigt, staat on der leiding van den zenuwarts W. U. Schuurman en is gevestigd te Middelburg, Dam G 96', spreekuur des Woensdagsnm. 1—2 uur- Veerdienst VeereKam perland. Men schrijft aan de Midd. Crt.: Op 20 Maart 1.1. stond een elftal rei zigers aan den veerdam te Kamperland, te wachten op de boot, die blijkens de officieel© dienstregeling om half vijf uit Veere moest komen en om vijf uur te rug moest varen. In angstige spanning en genietend van de Maartsche koude ble ven die reizigers daar tot eindelijk -half zeven ©en bootje bij den steiger aanlegr de. Als reden der vertraging werd door den bedienenden knecht opgegeven, dat de machine van de motorboot defect was en dat hij had getracht die weer op gang te krijgen. Dat was niet gelukt en nu werd met een kleine, open roeiboo^ het elftal reizigers plus eenige fietsen ingeladen. Om zeven uur kwamen de passagiers verkleumd te Veere aan. Zij misten de auto naar Middelburg en ook den trein vandaar naar Holland en waren genood zaakt meerdere kosten te maken voor vervoer naar Middelburg. Ik weet niet, of de provincie hier kan aangesproken worden tot vergoeding der kosten, maar wenschelijk zou het zijn. Had het bedie nend personeel dadelijk gebruik gemaakt van de groote boot met aanhangmoior, dan zou er weinig vertrag'ng geweest zijn en waren de passagiers niet op onnoodige kosten gejaagd. Goes. Het huis van arrest of de strafgevangenis te Goes. Wie had kunnen denken bij het bouwen der gevangenis in 1800'65, dat dit gebouw waarop men 50 jaar lang gewacht had, nu na een gebruik van 60 jaar zou dat er nog ©en middel was om die straf fen te ontgaan en wrederom tot genade te koinen. Er waren reeds meer dan zes weken verloop en, dal Simon mij eiken avond in de waarheden onderwezen en reeds meermalen van den Heere Jezus tot mij gesproken hau, toen, ik kan het niet anders uitdrukken, er een lichtstraal in mijn hart en op den Ileere Jezus viel, zoouat ik Hem in 't oog kreeg als den Middelaar en Z-o-enborg, en ik was niet tot zwijgen te brengen,om nog méér van Hem te weten. Mijn leermeester sprak met zooveel liefde van Hem en ik werd zóó jaloersch, dat ik uitriep: „Och! dat ik Hem vinden mocht." De nacht maakte een einde aan ons gesprok, doch ik bleef wakende, terwijl ik gedurig de handen omhoog stak, alsof ik Hem op die wijze vinden mocht, in wien ik zóóveel begeerlijks zag, dat ik er mijn leven voor zon hebben willen geven. Als ik aan de toekomst dacht, dat ik deze lieve menschen zeu moeten verlaten en als een deserteur behandeld worden, dan brak mij soms het zweet uit van angst; „doch als ik Jezus maar tot mijn deel mócht hebben", dacht ik, „al moest ik dan door den kogel sterven, dan was RADIO-AMATEURS leest iO' r, Weekblad voor Amateurs en Luisteraars. Schitterend luisterprogramma, prachtige technische artikelen. Prijs per >/2 j- f4.per J/i j- f7.50. Vraagt gratis proefnummer aan de Adm. ENGERS FABER, Amsterdam. Agent voor het aanwerven van abonnè's gevr. veranderen van bestemming. Bij het slui ten van dit gebouw als gevangenis, vroeg men: hoe kwam de regeering er toe een huis van arrest te Goes te laten bouwen? Voor de Fransche overheersching bezat iedere gemeente haar eigen rechtspraak (de vierschaar). In de steden waren Bal juw, Burgemeesters en Schepenen de rechters: op het land was het een hoog-Baljuw, Schout, en Schepenen. Voor meer belangrijke rechtszaken ging men naar het hof te Middelburg; voor zeer belangrijke rechtzaken ging men naar het hof van Holland in Den Haag. Ook Goes had zijn vierschaar met zijn breedgetabbaarde rechters, welke el- ken Maandagmorgen in de mooie vier schaarzaal (ons nog wel bekend, thans als de raadszaal) vergaderden. Wie kent de prachtige schilderijen niet van Martin Joseph Gecraarts? Wie ver laat deze zaal zonder dat het plafond in druk op den bezoeker gemaakt heeft? Dit plafond stelt voor midden in de zaal het alziend oog met zijn vèrschietende stralen, omvat door eene zich met kop en staart aaneenvoegende slang. Het zin nebeeld der eeuwigheid. In den hoek naast den schoorsteen, de bedrijven der menschheid, voorgesteld in de wet en een olijftak. 'Aan de andere zijde de gerechtig heid voorgesteld in een weegschaal en een bloot zwaard. Daartegenover de beloor ning, voorgesteld in een krans met olijf takken ten (een witte lelie. In den laatsten hoek, deistrai' voorgesteld in een geesel- roede, een zweep, en een doornentak, zijn- die de roede der Justitie. Het geheel geeft te kennenDat het alziend oog de daden der menschen naar gerechtigheid wetegt, de goede beloonende, en de kwade be straffende. Deze plaatselijke gerechten ver vielen in den Franschen tijd. Men kreeg hiervoor in enkele steden in de plaats de arrondissements-rechtbanken. Ook Goes kreeg zulk een rechtbank met een rechtsgebied voor Zuid- 'en Noord-Beye- land en een gedeelte van ^eeuwsch- Vlaandefen. De steden welke aangewezen werden voor arrondissements-rechtbanken werden verplicht voor rechtsgebouwen, enfef.'te zorgen; men meende dat er overal gebouwen genoeg aanwezig waren. Later zou hét rijk in al de behoeften voorzien men vergat, door plaatsen bijeen te voe gen die een eilandengroep vormden dat dit groote moeilijkheden met zich brachtvooral in den winter. Dit bleek spoedig bij de zittingen der rechtbank te Goes. Deze hield ook zooveel mogelijk de gevangenen te Goes in bewaring. Goes had toch zijn oude gevangenkamers nog! Deze bestonden destijds uit een tweetal kamers op den grooten stadhui storen, elke kamer gaf plaats voor tien personen een der kamers wordt nog altijd in zijn ouden vorm bewaard; hierin verbleef de bekende Jan Katoen, die met krijt op de Ganzepoort schreef bij zijn vlucht: „Die wil stelen en niet wil hangen Ga naar Goes en laat.zich vangen Want de Heeren van ter Goes Zijn zoo zacht als appelmoes." De andere kamer, sinds verbouwd, noemde het publiek Bakenskamer. Ver moedelijk is deze naam ontleend aan den eersten bewoner. Op de zolder van het raadhuis had njen twee kamers voor gij- zeiaars, de dubbele hut genaamd, deze hieven bestemd voor dezelfde straf. Ver der bestond nog het donkere gat, nog he iden in gebruik, en nog- had men de twee lokalen in de politiewacht, de spekkamers, zoo men die toen noemde. Men liet nu. een derde kamer in den grooten stadhuis toren inrichten voor vrouwelijke gevange nen. Bleken al deze kamers de bevol king bij tijden niet te kunnen bevatten, dan bracht men de mannelijke gevange nen in het Gasthuis en de vrouwelijke ge- 't mij toch goed." Maar ik miste Hem en wist niet of ik Hem ooit zou vinden. Hoewel ik er ecntei onbewust van was, toch had de lieve Heiland mij voor Zijn rekening genomen, en de golven en de baren, die over mijn hoofd stonden te komen, zou Hij mij alle ten goede doen medewerken. Door de moederlijke zorg van de vrouw des huizes herstelde ik weldra van mijn krankheid en had mijn vo<et weder tot mijn dienst, zoodat, hoe zwaar het mij ook viel, ik aanstalten moest gaan maken om te vertrekken en weder tot mijn korps terug te keereh. Wat ik echter toen nog niet zag, is mij van achteren klaar en duidelijk geworden. Ik was in de woning van S mon van Oori. een ander mensch en, door de krachtdadige en onwederstaanbare wer king van den Heiligen Geest, een arm zondaar geworden aan de voeten van den Ileere Jezus. En hoewel ik Hem nog niet mocht omhelzen als mijn Heere en mijn God, zoo was mijn hart noch tans vervuld van liefde tot en vond ik zooveel dierbaars en beminnelijks in Hem, dat de keuze bij mij beslist was, om Hem te volgen, al was het door smaad en schande. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 5