fto 150 Vrijdag 27 Maart Itl5 39e Jaargang Bolteiiland Mnseniail Staten-Generaal. Coupons Effecten Deposito GEBRUIKT U? Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Apotheker C, Tü. ViÖIBBEÏE De W. F. DEN HERDER, Groole Kade 44, GOE .HEIMBRüKSE Co's Beestenmarkt 8 ALLE BANKZAKEN Correspondent voor N.-Beveland A. C. SCHIPPERS, EAMPERLAND. Drukkers Exploit? nten O0STEBBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorsistraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfOLOS Prijs der Advertentien: - 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et- Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 April op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen tie nog vóór dien datum verschijnende nummers gratis. Ttffys en Whigs. Sinds jaren, al van de zeventiende eeuw af, ging het in Engeland in den poli tieten strijd altijd tusschcn Tory's conservatieven) en Whigs (liberalen). De Whigs waren meerendeels godsdienstige protestanten, (inzonderheid van de vrije kerken) en jarenlang waren de liberalen in hun .politiek voor een belangrijk deel geestverwant aan onze (Nederlandsche) antirevolutionairen, pit wordt nu wel minder. Van Gladstone over Rosebcry naar Asquitb is eer 'teruggang dan voor uitgang. Toch is er nog op meer dan een punt tusschen de conservatieven en libe ralen een beginsel verschil, en nemen dan ook daarom de conservatieven meermalen een 'Hein-vijandige houding aan tegen do Whigs. Eén staaltje, ontleend aan do N. R. Ct. if Jjc Ploor den dood van lord Curzon is te vens het belangrijke ambt, dat hem voor zijn leven toevertrouwd was, Vacant ge komen ,n.l. het. kanselierschap van de universiteit van Oxford. De Vermaardste der levende oud-Oxonians is ongetwijfeld Asquith, vooral nu hij zich door liet .aannemen van den titel „graaf van Ox ford" nog nauwer met de stad en hare universiteit schijnt verbonden te hebben. De 'Manchester Guardian geeft eenigo his torische voorbeelden om te bewijzen, dat de universiteit zoo door en door conservatief is sinds de laatste honderd jaar, dat dit volkomen neutrale ambt nog nooit door een liberaal staatsman is beHeed, in tegenstelling met Cambrid ge, aan welks hoofd de vorige „radicale" hertog van Gloucester, zoowel als ver schillende liberalen uit de huizen Ca vendish en Camden hebben gestaan. De hertog van Wellington is do eerste die de ongebroken rij van consorvatievo kanseliers van Oxford geopend heeft; na zijn dood volgde de graaf van Derby hem op, die zulle een eminent geleerde was, dat hij in elk geval zou gekozen zijn, maar in 1869, bij öerby's dood, was Gladstone de voornaamste Oxonian en zijn candidatuur werd niet eens ernstig overwogen; de toen nog zoo goed als onbekende en veel jongere Salisbury werd gekozen uit hoofde van zijn onwan kelbare conservatieve tradities. Na Salis bury's overlijden was de keuze onder ver maarde conservatieven beperkter dan ooit, maar toch werd de politiek-onbedui- dende graaf Goschen gekozen, terwijl een liberaal staatsman als lord ltosebery het zelfde lot onderging als Gladstone voor hem. Graaf Goschen, een broer van den Engelschen gezant te Berlijn, stierf vrij spoedig en in 1907 werd Rosebery nog maals candidaat gesteld. Hij legde het echtef op bijna onwaardige wijze af te gen den nu overleden lord Curzon, wiens aarts-conservatisme hem een gemakkelijke zegepraal bereidde. Uit deze voorbeelden blijkt, voldoende, dat de graai van Oxford het ook ditmaal wel zal moeten afleggen tegenover een conservatieven candidaat. Palestina. Engeland begunstigt het Zionisme en heeft Balfour afgezonden om op 1 April de Hebreeuwsche universiteit te Jeruza lem ie openen. Dit is een doorn in 'tvleesch der Ara bieren en Mohamedanen. Toen lord Bal four deze week te Jeruzalem aankwam in gezelschap van dr Weissmann, voorzitter van de wereldorganisatie van het Zio nisme en eenige andere Zionistische lei ders, was de ontvangst stug. In de oude stad va.n Jeruzalem en in de gemengde buurten bleven de Joodsche winkels gesloten en in de Joodsche buur ten gedeeltelijk. De Mohammedaansche en Christelijke Arabieren hebben hun win kels gesloten en het werk neergelegd. Eenige Arabieren droegen rouwbanden. Het hoofdkwartier van het Arabisch co mité was met rouwdoek gedrapeerd. Er rijden geen Arabische voertuigen. Herriot, Painlevé, Amery, Cecil en Snowden hebben o.a. hun gelukwenschen gezonden met de opening van de univer siteit te Jeruzalem. Bernard Shaw heeft echter geschreven, dat de ervaring, met de West-Europeesche universiteiten op gedaan, niemand het recht geeft Judea geluk te wenschen met de verkrijging van een hoogeschool- Korte berichten. In den Staat New-York wordt de inkomstenbelasting met 25 pet- verlaagd- Do herkozen staatsgouyernour, Smith, had liet gedurende zijn verkiezingspropaganda beloofd; en het gaat nu gebeuren. Mac Donald lijdt aan influenza; hij zal gedurende verscheidene dagen de ver gaderingen van het Lagerhuis niet kun nen bijwonen. Te New York is dr Newman Erb, na een operatie 'te hebben ondergaan, op 75-jarigen leeftijd gestorven. Hij had den bijnaam van „den spoorwegdokter". New man Erl) bouwde de eerste brug over de Mississippi cn was betrokken hij tal van spoorweg- en industrieele maatschappijen. Duizenden taxi-chauffeurs te Parijs hebben gisteravond vergaderd en gepro testeerd tegen de strenge politiemaatrege len. Tegen middernacht werd plotseling de Hue Royale opgeschrikt, door het. ge toeter van talrijke claxons. De chauffeurs waren met een optocht van 2000 auto's een „protestrit" begonnen, terwijl het ge kerm, geklaag en gekrijsch der toeters weerklonk. De politie poogde hen te doen stoppen maar de gendarmen stonden machteloos. Na een rjjtoer van een uur gingen de demonstranten rustig uiteen. Volgens een bericht uit Rome richt de Italiaansche emigratie zich thans voor al naar de Europeesche staten, waarheen alleen in het afgeloopen jaar 67 pet. van het totale aantal emigranten vertrokken is. 40 pet. alleen ging naar Frankrijk. Uit Londen wordt gemeld: Het trekt zeer de aandacht, dat een order voor het bouwen van drie motorschepen thans in Engeland is geplaatst, niettegenstaande de zelfde Duitsche scheepswerf, die een vo rige maal een bestelling voor 5 schepen wist te krijgen, ook thans tot de in schrijvers behoorde. Deze firma was thans hooger dan d,e Engelsche. Mussolini is geheel hersteld. Hij woonde de kamerzitting hij, waar hij met toejuichingen werd ontvangen. Toen de communisten een tegen-manifestatie be proefden kwam het tot een vuistgevecht. Uit den Rotter da mschen Raad. De Gemeanteraad van Rotterdam zit nog altijd in de moeilijkheden. Eenige weken geleden werd met een kleine meerderheid verworpen een voorstel om op de salarissen van het gemeenteperso- neel 8V2 pCt, te korten voor pensioen premie. Onmiddellijk daarop nam toen dhr. v. d. Hoeven ontslag als wethouder van financiën. In de vorige Raadsver gadering lukte het niet, een wethouder te kiezen, aangezien de overgroote meer derheid blanco stemde. Gisteren werd weer tot wethouder gekozen dhr. v. d. Hoeven, die echter gebruik wensehte te maken van den termijn van beraad. In dezelfde zitting werd weer nu met 22 tegen 21 stemmen -- verworpen een voorstel-Schouten c.s. om 81/2 pCt. op de salarissen te korten. Het is dus te voorzien, dat dhr. v d. Hoeven voor de herbenoeming bedanken zal. Tegen het voorstel-Schouten stemden de S.D.A.P., Communisten, V.-D., Rapaille- partij en één R.-K. Deze laatste heeft dus veel 'te verantwoorden. De vorige maal stemden 2 R.K. tegen het voorstel. Nu was één R.K. afwezig. Javaansche tarwe. Van de gehouwen der stoommeelfabriek „Holland" te Amsterdam woei gistermor gen feestelijk de driekleur uit, ter gelegen heid van een eersten aanvoer in de Ara- sterdamsche haven van een nieuw In disch product, n.l. Javaansche tarwe. Door de Ned.-Indische regeering zijn reeds ver schillende proeven genomen met den aan plant van tarwe op Java, welke echter nog nimmer een bevredigend resultaat opleverden. In 1918 begon de administra teur eener thee-onderneming in den Preanger, Buitscher van nationaliteit, op eigen gelegenheid met den aanbouw van tarwe, waarvoor hij alle bekende soorten bezigde. 'Met geen daarvan waren de re sultaten echter bevredigend, tot hij een tanvesoort van Timor aanwendde, waar van inderdaad een bruikbaar product van geoogst werd dat in uiterlijk en structuui nagenoeg niet verschilt van buitenland- sctie tarwe en daarbij, naai- uit de inge stelde onderzoekingen bleek een grootei eiwitgehalte bezit. Op Java is tot nu toe van de inlandsche tarwe alleen onge- build bruin brood gebakken. Met de „Grotius", is thans echter een partij van omstreeks 10.000 K.G. der Java- tarwe aangekomen, welke in het labora torium, in do maalderij en bakkerij der stoommeelfabrieken Holland aan nadere proefnemingen zal worden onderworpen. Het gaat hierbij om de vraag of zoodanigo kwaliteiten kunnen worden vastgesteld, dat de bloem der Javatarvve zelfstandig voor het bakken van wit brood kan wor den gebruikt. Het zal moeten blijken ot de kluiten voldoende taaiheid bezitten 0111 liet gistingsproces vast- te houden. Het belang van hot welslagen dezer proefne mingen zoowel voor Nederland als Indië springt onmiddellijk in het oog. 11e onder nemende Duitsche plantor heeft bereids de noodigc machines besteld om de tarwe op Java zelf tot bloem te malen. Verder koestert hij groote plannen, om de bij producten als grint en zemelen dienstbaar te maken voor het cultiveeren van een veefetand. Homoeopathische Geneesmiddelen? Neem dan de middelen uit de eenige zuiver-homompathische apotheek in Nederland van Vertegenwoordiger voor Beveland D e W e s t e r s ch e 1 d e. Volgens inlichtingen van particuliere zijde aldaar wordt uit Brussel aan het Vad. gemeld, dat het ontwerpverdrag tus schen Nederland en België op de Wes ter Schelde de drie groote beginselen toepast, welke zijn neergelegd in de in ternationale overeenkomst van Barcelona, n.l. Ie de vrijheid van koopvaart op do internationale stroomen; 2e de gelijkheid van behandeling van 'don eigendom en do vlag van elk land; 3e. de beperking van heffing van rechten. De eerste twee punten strekt het verdrag ook uit tot tijden van oorlog. De Schelde beneden Antwerpen zal te allen tijde vrij en toegankelijk zijn voor de vlag van elke nationaliteit met uitzon dering van oorlogsschepen. Die heffing van rechten is uitdrukkelijk beperkt tot de loodsgelden. D!e. betrokken regeeringen verplichten zich de schepen op do Bene- den-Schelde aan geenerlei visitatie of welke belemmering om welke reden ook te onderwerpen. D,e verdragsluitende partijen beschou wen het als een eerste beginsel, dat de Wester-Schelde en haar toegangen tot do vollo zee, zoowel als do Schelde stroom afwaarts van do haveninrichtingen van Antwerpen te allen tijde, wat de bevaar baarheid betreft, moeten beantwoorden .aan de omstandigheden, vereischt door de vorderingen van den scheepsbouw, zoowel als door de groeiende behoefte der scheepvaart. Er wordt een commissie van beheer ingesteld, welke uitgebreide vol machten krijgt. Ze kan zoowel bij afzon derlijk besluit als in den vorm van al- gemeene reglementen maatregelen nemen, ten behoeve van de scheepvaart, en met name Ten aanzien van de verlichting betonning, het plaatsen van merkteekens, op de oevers, enz. De commissie bestaat voor de helft uit Nederlanders en vooi' de helft uit Belgen. Ze benoemt zelf haar voorzitter, die géén beslissende stem heeft. Het verdrag omhelst ook het begin sel van arbitrage. In geval er geen over eenstemming kan worden verkregen, zal de zaak naar de beide regeeringen wor den verwezen. Komen ook die niet tot een vergelijk, dan zal een scheidsgerecht het geschil oplossen Allerlei. Er is een comité gevormd om aan den heer Loerakker een goede plaats op de definitieve lijst te bezorgen. De Amsterdamsche Raad verwierp met 23 tegen 20 stemmen het voorstel van de sociaal-democratische wethouders Wibaut, Polak en De Miranda om in hooger be roep te gaan hij de Kroon tegen de niet- goedkeuring van het meelbesluit door ge deputeerde staten. Eerste Kamer. Gisteren kwam minister de Graaft aan het woord. Hij bracht dank voor de door verschillende sprekers hem toegebrachte hulde. Zal er oen inkrimping van perso neel verder noodig' en wenscbelijk blijken, dan zal toch met de uiterste voorzichtig heid te werk moeten worden gegaan. Wat den belastingdruk betreft, is de grens vim dien druk vrijwel bereikt; uitgezien moet worden naar verzachting met name van de inkomstenbelasting. Waf. betreft de sociale en culturoolo belangen, de heer Cramer heeft betoogd, dat ei' bij de Indische bevolking een soort- vrees zou bestaan tegen bijzondere scho len. Spr. kan dit, mede uit eigen erva ring, stellig tegenspreken. Wanneer do bijzondere school in Indië reden van be staan heeft, is dat cm den geest van wellevendheid, van eerbied voor het gezag die daar overlieerschend is. Spr. kan niet toestemmen, dat de ar beidstoestanden zoo ongunstig zijn als de heer Cramer meent. Wel kan erkend wor den, dat een onderzoek naar die toestan den hij Inlandsche werkgevers hoogst gewenscht is. 'Ook wat betreft nachtarbeid cn vrouwen- en kinderarbeid is de heer Cramer to somher gestemd. Elke maatregel, die leidt tot losmaking van Indië van het Nededandsch gezag, zal bij spr. geen steun kannen 'vinden. Inzake do Indische leerstoelen aan do Utrechtsche hoogeschool is er al véél ge spreken. Is te Utrecht eenmaal do in richting der leerstoelen tot stand geko men, dan zal de Minister van Koloniën daarin hebben te berusten en zich voor do keuze van ambtenaren niet hebben te laten beïnvloeden. Inzake art- 123 regoeringsregilomen t zal spr. -een oplossing zoeken, die allo par tijen bevredigt. Daarna werden do beide moties van dhr Cramer verworpen met 19 tegen 9 st. (de soc. dem. en prof. v. Ejnbden) en die begroeting van Koloniën aange nomen met 20 togen 8 st. (tegen de soc. democraten). Er waren dus maar 28 van de 50 leden present! Een bitter beetje! Toen deed dc Kamer ook nog de post begroeting af. Dhr Polak (soc. dem.) oefende wat humoritische er! tick op post zegels, briefkaarten, gelukstelegrammen, enz. Dhr Mdltmaker (soc. dem.) hesprak vooral personeelsaangelegenheden. De houding der Rageering is zeer de primeerend, voor den geest onder het personeel. Spr. bepleit lotsverbetering voor verschillend personeel. Spr. keurt de re clame op de postwagens af- Het publiek denkt veelal in een besteller een loopei' voor een reclamebureau voor Lux en Vim te zien. De houding, door don Minister aange nomen tegen den Oentralen Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel noopt spr. tot de vraag) wat den min. tcch hiertoe heeft bewogen. Minister van Swaay verklaarde, dat de gelukstelegrammen niet een uitgave zijn van het Rijk; die formulieren worden verkocht ten bate van den Bond van Jeugdorganisaties. Wat de adviezen van deskundigen betreft, de jubifeumpostze- 'gels enz. werden gemaakt door eerste klasse artisten en beoordeeld door een eerste klasse jury. En toch keurde ieder ze af, toen ze eenmaal gedrukt waren. Wat betreft de houding van den O- B. P- T. T-, spr. heeft geen bezwaar tegen critiek, mits in fatsoenlijken vorm, welke niet het gezag ondermijnt, en mits geen leugens worden verkocht. JJn het is een zeer ergerlijk vergrijp als door een postambtenaar dergelijke circulaires, a.ls waarom het hier ging, portvrij en in diénst-enveloppen worden verzonden aan kantoorhouders. Die pcsthegrooling werd hierna aange nomen. De Kamer ging uiteen tot Woens dagavond 1 April. 1 Tweede Kamer. Gisteren kwam de wijziging der Pen sioenwet 1922 in behandeling en tot ver gassing van voorzitter en pers waren te kwart voor vijf de algemeene beschou wingen reeds klaar en hadden Kamer leden en minister het woord gevoerd. Dhr v. Braambeek (soc.-dem.) vatte het ontwerp op als een schakel in de lange keten van wetsontwerpen, die de Regee ring indiende om op de ambtenaren de lasten te schuiven, die zij ondervindt van een niet sluitende begrooting. Het wordt zoo langzamerhand tijd, dat aan al die verslechteringen een einde komt. Men laat hier een deel van het perso neel betalen, wat men in het verleden verzuimde te regelen. Dit is een geheel foutief systeem. Ook dhr Ketelaar (v.d.) was tegenstan der. Hoe is bij het pensioenfonds het te kort ontstaan? Heeft men zich na het rapport van de commissie-De Meester geen goede berekening gemaakt. Men wist toch ongeveer op welke lasten men zou komen. Waarom, nu de berekening tegen valt, moet alles op de ambtenaren wor den verhaald. Die heer Tilanus (c.-h.) heeft het be treurd, dat de algemeene toelichting tot dit ontwerp zoo sober is. Die Minister loopt met dit wetsontwerp vooruit opi de uitvoering van art. 168 der Pensi oenwet, maar in dezen zin, dat hij de kos ten van het fonds verlaagt. "Spr. heeft Banfciara- en Effectenkantoor Telef. 249-250 Dir. J LA PORT daartegen in het algemeen geen bezwaar, waar immers de lasten van de belasting betalende burgerij sinds 1914 verviervou digd zijn. Aan het weduwen- en weezen- pensioen wordt niet geraakt, omdat de 51/2 pet. daarvoor geheel door de ambte naren worden betaald. Behoudens enkele uitzonderingen zijn deze voorstellen niet als onrechtvaardig aan te merken. Dhr v. Dijk (R.K.) vroeg ook nadere cijfers ter toelichting. Mej. Westerman (V. B.) 'kan met de theorie van de collectieve lasten niet meegaan. De ongehuwden moeten niet storten in het weduwen en weezenfonds. D|e mannelijke ambtenaren profitoeton er nog van bij het in het huwelijk treden, doch de vrouwelijke kun nen 'van haar stortingen in dat fonds nooit profijt hebben. Dhr Bulten (R.K.) kan zich vooralsnog niet met hot ontwerp vereenigen. Minister Colijn, hierna aan het woord komende, zei o.a. Een nieuwe wachtgeldregeling ligt ge reed om te gaan naar de Centrale commis sie voor G. O. Die pensioenwet gaat een maal uit van het beginsel der collectieve lasten en mej. Wiesterman zal dus onder dit juk moeten doorgaan. Die toestand, zooals die op het oogon- blik is, behoeft dringend verbetering. Spr. heeft zich erover verbaasd, dat men de Memorie van Antwoord nog onvoldoende vond. Indien hij geweten had, dat men prijs stelde op de winst- en vcrliesrege- ning, had hij die overgelegd. D|eze reke ning zegt echter niets, geeft slechts den toestand der kas weer gedurende één jaar. In de Memorie van Antwoord is dui delijk uiteengezet, hoe het tekort is ont staan. Men is in 1922 niet begonnen met een schoone lei, doch met een aanzien lijk tekort. Na 1957 zal pas de last kunnen dalen. Met het militair weduwen- en weezen fonds is het al even treurig gesteld. De premie zou daar 10 pet. moeten bedra gen om het fonds zichzelf te doen bedrui pen. Jaarlijks wordt aan contante waarde 40 millioen te weinig betaald. Het tekort, waar het nu om gaat, is feitelijk nog te gunstig voorgesteld. Een volkomen juist cijfer is nog niet te geven, doch spr. gelooft niet te ver mis te zijn als hij het tekort schat op 175 millioen. Met het militaire fonds samen is er een tekort van 200 millioen gulden. Er wordt door dezen maatregel slechts 3 millioen gevonden, terwijl er 11 millioen per jaar noodig is. Waar zoo de toestand is, meent de Minister, dat de Kamer zal moe ten medewerken om de voorgestelde maatregelen tot stand te brengen. Zulke zijn niet mogelijk, zonder ergens pijn te doen. Spr- zou de financieele verantwoor delijkheid niet kunnen dragen voor een toestand, waarbij de kwestie der pensioe nen en de financiën van het land in de modder werden gereden. N. V. werf Zeeland. Houders van 5 pet. obligaties in de N. V- Werf Zeeland in liq. gevestigd, te Hansweert zijn opgeroepen tot een vergadering op 3 April ter behandeling' van een voorstel om de werf te verhuren en tot machtiging van de Trustee om executoriale maat regelen tot 1 Mjéi 1927 achterwege te laten. GOM. Woensdagavond kwam de plaat selijke afdeeling van de Gereformeerde Drankbestrijding in huishoudelijke verga ring bijeen. Plannen werden gemaakt inzake de in dezen winter nog te voeren propaganda. Op een binnenkort te houden vergadering zal D. V. br. Schuitmaker een referaat leveren. Bestuursverkiezing had plaats, waarna het bestuur wordt gevormd door de brs J. Quakkelaar, II. Schuitmaker en II. Lange veld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1