Kerknieuws. Onderwijs. Teleoranirom Laatste Berichten. Financieële Berichten. BnrwrWke Stand. Rechtszaken. 101. Openbare Yerkoopingen en Ver- Aanbestedingen. Mil ergaderde aanwezig, wordt be nraaa in- yan de het Al- voorz. sbruik in hetgeen enige be- orstol van verzoek ntal ver. maximaal op 2 wordt van. den -rage om inzake rapport aan. Heit adhaesie ing) wordt genomen, verslagen l school de Bijz. L.O- ereenigng wordt 'n voor een tok Jand, «se zaak aanlei- e voorz. wet toe. Best- Lang D en. mssieerd. ioek aan- jmstenbe- pOt op .40 aan üen. "Door n eenige ti ent de tewoning. egere bei- te vodr h| «fctó' A- dal ,deze verbeteringen nu pist moeten wtwd«J aangebracht. Be voorz. wijst op bol verschil van een particuliere en een ambtswoning. Omtrent deze woning wordt geheime zitting gehouden. Na heropening deelde de voorz. mede, dat bij een bouw kundige informaties zullen worden inge wonnen omtrent de verbeteringen. Daar m wordt op voorstel van het Dag. Best. 'f, verzoek ingewilligd, Betreffende de voor waarden van den bewoner worden be halve dio van huurder en verhuurder, .lie verv;Ql«v de voorwaarden van den vorigem bewoner gehandhaafd. De voorz. dealde mede dat het kasgeld der gemeente is 'belegd bij de Coöp- Boerenleenbank. Voorstel tot B. en W. tot aanschaffing van een schrijfmachine, kostende f250. Wordt medegedeeld, dat jaarlijks f 60 aan drukwerk wordt uitbesteed. Daarna wordt een demonstratie gegeven, waarna het 'voorstel wordt aanvaard- In de rondvraag vraagt dhr Ooppoolse naar verbetering van een bepaald eind kunstweg. De voorzitter zegt onderzoek toe. Dhr P. ..Janse vraagt of de twee handwijzers ..Riggekerke" geschilderd kunnen worden, cm of die aan de zuidzijde van het dorp verplaatst loan worden naar de Molen weg, met een neven-handwijzer ,,nam Middelburg". Wordt daartoe besloten. J. Janae vraagt mede met hot oog op het verkeer op' de straatwegen aanbrenging •van. .zg. wissels. Zal worden nagezien. Hoek. Dinsdag vergaderde de gemeen teraad. Ingekomen waren: verslag com missie van toezicht op het L- O. over 1924. Idem van de gezondheidscom missie- Besloten werd een kasgeldleening aan te gaan ad f4000. Op het verzoek van D. J. Jansen en 12 anderen om aan gesloten te worden bij het electrisch net werd met 6 tegen 1 stem afwijzend be schikt. Vóór stemde de heer D. J. Jan sen. Op zijn verzoek werd aan A. J. de Ruijter eervol ontslag verleend als on derwijzer dér 0. L. School wegens zijn .benoeming als onderwijzer aan school no. 1 te St. Philipsland. De datum van dit ontslag hebben B. en W. bepaald op 15 Mei a.sv Besloten werd de ondenvij- zerswoning aan het hoofd der school te verhuren voor f 200 per jaar. Aan de Burgerwacht werd een subsidie verleend van f60. Hierna sluiting. Ned- Herv. Kerk. -Beroepen te Hijlaard E. A. Snijdelaar fe Yhorst. Geref. Kerken. Aartgenomen naar Warns en bedankt voor Marken, St.-Jacobi Parochie, Scheem- da, Kollumerpomp, Hijlaard en Blokzijl door W'. Tom,, cand. te Hilversum. Geref. Gemeenten. Beroepen te Werkendam J. Overduin fe Rotterdam. Geslaagd te Utrecht voor het examen apothekers-assistent de heer G. Klaassen te Terneuzen. Te 's-Gravenhage voor het stuurliedenexamén derde stuurman groote vaart O- R. v. d. Ende, J. de Vries en F. J. Terpstra. Het kind en de Zomertijd, fii de Sch. m. d. B. houdt de heer Lens, ondanks alle medische verzekeringen vol «lat de kinderen door den zomertijd slaap te kort komen. Ze gaan niet zoo heel veel vroeger slapen. En op school is het ze ker te igerken dat zij niet uitgeslapen zijn. Ook komt er een ernstige ontwrichting van het gezinsleven door. Ongelukken. Op de Botermarkt te Leiden waren eenige knaapjes aan het spelen met een handwagen; een hunner, de 6-jarige Korree, zat in den wagen toen deze in dén Nieuwen Rijn reed, waarbii het knaapje onder den wagen terecht kwam' en jammerlijk verdronk. Te Noordbarge is een 6-jarig kind op weg naar school onder een wagen geraakt en doodgereden. Te Ruinerwold is een 21-jarige boerendienstbode tijdens het melken der koeien in den stal, voorover in de mestgreép gevallen en gestikt. De le luitenant der artillerie G. van Veld- huyzen, die door een auto is overreden en met een schedelbreuk werd opgeno men, is aan de gevolgen van dit ongeval overleden Gistermiddag wilde een 36- jarige werkman, afkomstig uit Houten en werkzaam aan een houtzagerij te Utrecht een drijfriem die van een lint- zaagmachine Was geloopen er weer op leggen. Hij werd hierbij gegrepen door het vliegwiel, met het gevolg dat hem de borstkas werd ingedrukt. De dood trad reeds na enkele oogenblikken in. de 73-jarige weduwe, die te Rotterdam in haar woning ernstige brandwonden had bekomen, doordat 'haar kleeren in brand gevlogen waren, is in het Zieken huis aan de bekómen verwondingen over leden. Tram e, n autobus. Te Rotter dam heeft gisteren een aanrijding plaats gevonden tusschen een tram en een auto bus* Tengevolge van het breken der rui ten bekwam de 45-jarige R., die in de bus zat, door glasscherven verwondingen aan het voorhoófd. Ze werd in het zieken huis verbonden. De bus had ernstige schade bekomen. %e c o'in m u n i s t e n i n I n d ië. Te Tcgcgapoe in de Preanger Regentschap pen (Ned. Indië). poogde een Turkscho communist de bevolking op te ra iep, doch dit pakte voor den Turk heel anders uit dan hij verwachtte. De menigte nam zulk een dreigende houding aan dat de man schielijk retireerde, alleen door do persoonlijke tusschenkomst van den Euro- peeschen bestuurder gevrijwaard van ern stig molest door do woedende bevol king, en zich langs de spoorbaan naar Padalarang begaf. Hij werd gearresteerd en wordt het land uitgezet. Te Semarang probeeren de communisten onder leiding van de beruchte Sneevliet weer terrein fe winnen. Ze verschaffen zich de hulp van Chineesche bandieten, om zoo hun „ideaal' 'te verwezenlijken. De poging tot vadermoord. De drie verdachten inzake de poging tot vadermoord te IJmuiden zijn gisteren op vrije voeten gesteld, op grond van het feit, dat het middel niet voldoende giftdeelen bevatte om de poging te doen. gelukken. Vreeselijk ongeluk. Maandag avond gebeurde te Beirendrecht, even over de Belgische grens, nabij het gehucht „Drijhoek" een afgrijselijk ongeval. Twee dokwerkers, die te Antwerpen werkzaam waren geweest, en aldaar verschillende drankhuizen bezocht hadden, strompelden langs de groote baan huiswaarts. Beiden schenen smoordronken en zwijmelden arm aan arm over den steenweg; Een van beiden moet ten gronde gestort zijn en bleef nevens de rails van de stoomtram liggen. Zijn maat bekommerde zich niet verder om hem en liet hem aan zijn lot over. Toen de stoomtram voorbij was, werd op de rails een schrikkelijk verminkt lijk Aangetroffen. Het hoofd was. van den romp gescheiden en lag nevens de rails langs den kant van den steenweg. Do verongelukte is Douws Ed., vrijgezel, 38 jaar oud, wonende te Beirendrecht. Remedie tegen auto-onge lukken. Te Parijs komen zooveel auto ongelukken voor, waarbij de chauffeurs zich snel uit de voeten maken, dat de Parijsche prefectuur van politie een raad van discipline heeft ingesteld, die elke week de gevallen zal onderzoeken van autobestuurders, die ongelukken veroor zaakt hebben of zich op andere manier ongewenscht hebben betoond als" bestuur der. Buiten de strafrechtelijke vervolging zal op strenge wijze de maatregel van het intrekken van het rijbewijs worden toegepast. Vermetele v 1 i eg e r s. Twee Amerikaansche militairen een sergeant en een korporaal bij den vliegdienst, heb ben zich geleend tot een uiterst vermetele doch gelukkig goed afgeloopeu proefne ming. Het was hun er om te doen, het be wijs te leveren dat bij een snellen val, zelfs van een tamelijke groote hoogte, de menschen niet door bewusteloosheid worden bevangen, zooals veelal wordt aangenomen, dat wèl het geval zou zijn. De beide vliegers lieten zich in een pa rachute vallen uit vliegtuigen en hadden daarbij hun maatregelen zóó getroffen, dat het valscherm zich pas na een val van 1000 voet kon openen. Zij waren toen zij uit het vliegtuig sprongen 3000 vt hoog en vielen inderdaad volle 1000 vt vóór de schermen opengingen. De beide mannen kwamen in het eind ongedeerd op den grond; zij waren tijdens den val geen moment buiten westen geweest. 'slleerenloo. D(r J. H. 01de- boorn, arts te Hardenberg, heeft zijn benoeming tot geneesheer-directeur van de stichting 's Heerenloo te Ermelo aartge nomen, en wordt te Hardenberg opge volgd door dr Boom, arts te Amsterdam. Alsnog gegrepen. De man, die verleden week 'te Amsterdam overrompeld werd toen h(j op het pont stond uit een woning aan de Van Kinsbergenstraat ver schillende daar ontvreemde voorwerpen medo te nemen, maar door de vrouw werd vrijge laten, is alsnog gearresteerd. Het bleek te zijn een 32-jarige schilder, die al meer op zijn kerfstok had. Van de voorwerpen die hij, nadat hij zoogenaamd alles had terug gegeven, toch nog wist mee te nemen, was geen spoor meer te vinden. Storm op de zwarte zee. Op de Zwarte Zee woedt sedert eenige dagen een hevige storm, die zich ook op den be- neden-Donau doet gevoelen. De zeehavens heb ben veel schade geleden en de .scheepvaart was dagen lang gestremd. Verschillende stoom schepen worden vermist. Dierenaanhankelijk'heid. Dhr. B. te Oudesluis, die even buiten de kom van het dorp woont, heeft een schoolgaand dochtertje, dat op haar weg naar school steeds vergezeld wordt door haar duif. Do vogel vliegt daarbij steeds eenige meters voor het kind uit, wacht haar dan, zittende op den weg weer af, vliegt dan weer vooruit, tot de sohool genaderd is. De duif aan vaardt dan weer den terugtocht, om haar dan bij het verlaten der sohool weer af te halen. Een treinongeluk. Te Poitiers (Fr.) heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Het aantal dooden bij het spoorwegongeluk zou vijf bedragen. Zeven gewonden zijn in het ziekenhuis te Poitiers ondergebracht. Hun toestand is niet ernstig. Verscheidene reizigers, die slechts licht ge kwetst waren, konden hun weg vervolgen. Behalve de senator Pedebidoux, die gedood werd, bevond zich in den verongelukten trein ook de heer Betouille, eveneens lid van den senaat. Beiden behooren tot de Kamer meerderheid van den senaat en waar de heer Betouille vrij ernstig gewond is en voorloopig ook de senaatszittingen dus wel niet zal kunnen bijwonen, scheelt dit twee .stemmen, wat bij de ongeveer gelijke krach' ten van meerderheid en minderheid van zeef grooten invloed kan zijn bij de debatten van de volgende week. Van de tien wagons zijn er zes gederail leerd, twee in de rivier gestort en twee tusschen de brug en do rivier blijven hangen. De reizigers, die in de naar omlaag ge storte spoorwegwagons zich bevonden, zijn ongeveer tweo uur in .hun hachelijke positie moeten blijven. Ontploffing. Een telegram uit Ham burg meldt: Bif het verrichten van lasch- werkzaamheden op een tankboot heeft zich hier oen ernstige ontploffing voorgedaan. Tot nog too zijn acht dooden en drie zwaar gewonden geborgen. Door do ontploffing werd ook ernstige schade aan de omliggende ge' bouwen aangericht. Men heeft verzuimd hot .schip, alvorens met de reparatie te beginnen, te ontgassen. Toen men nu met een zuurstofapparaat eeni ge ijzeren stangen wilde doorsnijden, vloog het schip met ongelooflijke kracht in de lucht. Een paar arbeiders werden over do daken van de naburige huizen heengoslin- gerd en in do puinen teruggevonden. Het zelfde gebeurde met een vijf centenaar zwaar l anker, dat 200 M. verder in oen zijstraat teruggevonden werd, bijna geheel onder het plaveisel begraven. Vier man worden nog vermist. Hun dood staat echter vast. Hoe geweldig de ontploffing was, blijkt uit het feit, dat men een lijk op een 25 M. hoog dak in een zijgebouw vond. Het aantal dooden is op elf gestegen. Ernstig auto-ongeluk. Te Ber lijn heeft een ernstig auto-ongeluk praats gehad. Een auto van een koopman uit Zehlen- dorf, waarvan de bestuurder door den schijn werper van oen van de tegenovergestelde zijde komenden wagen verblind werd, reed bij een overweg tegen teen boom. Het ach terste deel van den wagen werd vernield en de vijf inzittenden werden er uit geslin gerd. Do koopman Ziegelroth was onmiddel lijk dood, een inzittende werd zwaar, drie andere inzittenden werden licht gewond. Diplomatie en zee-vrees. De president der Vereenigde Staten hebft het ontslag aanvaard van John Wallace Riddle, gezant der Ver. Staten in Argentinië. Riddle zal, naar het schijnt, do diplomatie vaar wel zeggen, wijl zijn echtgenoot© zulk een angst voor de zee heeft, dat ze hem niet naar Buenos Ayres durft na te reizen. Die angst van mevrouw Riddle is te wijten aan het feit, dat ze indertijd reeds de „Lusitania"- ramp heeft meegemaakt en eenige jaren later aan boord van een schip een ketolontplof- fing meemaakte waarbij 5 menschen werden gedood, waarna het schip in ijsbergen be kneld raakte en tenslotte in een Noorsche fjord strandde. Nog enkele andere angstwek kende zee-avonturen werden door haar be leefd, zoodat de schrik voor de zee er nu voorgoed inzit. Ove rstrooming'. in Peru. De cor respondent te Lima van „La Nacion'' (Bue nos Ayres) zegt, dat in Peru een ernstige schade is aangericht door den jongsten regen en hot buiten haar oevers, treden der rivieren. Het spoorwegverkeer, naar het binnenland zal, naar men verwacht, gedurende een maand stilstaan Mrt 27 Ierseke, erfpachtsrecht oesterput en dijk, loods, enz-, Verbist. 27 Schore, Koemelkerij, de Wilde Heij- boer. 27 Nieuwdorp, boereninspan, Pilaar. 27 Middelburg, fabriek, Loeff. 27 Brigdamme, huis, Blaupot ten Cate. 30 Vlissingen, huizen, bouwland, Paap. 31 Serooskerke, hofsteetje, bouwland, inspan, huisraad, Blaupot ten Cate. 31 Goes, varkens, do Wilde Heijboer. Rilland, huis, Pilaar. April. 1 Goes, vendutie, de Wilde Heijboer. 2 Waarde, landbouwersinspan, Neer- voort. 2 Middelburg, rijwielen, auto-, motor en fietsonderdeelen, enz., Notaris huis. 3 's-Heer Arendskerke, boereninspan, Pilaar. 7 Vrouwepolder, beestiaal, Sfruve. 8 Kwadendamme, hofstede, Verbist. 8 's-Heerenhoek, bout, de Wilde Heij boer. 15 Waarde, beestiaal, Neervoort. 22 Biggekerke, inspan, Loeff. 29 St. Laurens, landbouwersinspan, v. d. Harst. 's-H. Arendskerke, huizen, bouwland, Pilaar en Meuienberg. Mei. 1 Middelburg, inspan, Ittmann. 6 Koudekerke, inspan, Loeff. Maart 31 Middelburg, indijking buitengronden Hellegat, Directeur Registratie. DEN HAAG. V. D. In de Eerste Kamer werd heden medegedeeld, dat het wets ontwerp tot afschaffing van den zomer tijd op Donderdag 2 April zal be handeld worden. Daarna werd de Indische begrootïng (met 20 tegen 8 st. aangenomen. LEEUWARDEN. V. D. Het Gerechtshof veroordeelde heden J. Brommert wegens opruiing tijdens de staking in Twenthe tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis, zulks overeenkom stig den eisch. HEEMSTEDE. V.D. De Koninklijke fa milie bracht heden een. bezoek aan de Intern. "Bloemententoonstelling, Dpze teii- toonstelling zal tot 5 April geopend zijn. MIDDELBURG. Onder de auspiciën van liet Drankweercomité kwam j.l. Dinsdag tot stand de studie-club voor reclassee- ringszaken, welke zal staan onder leiding van mr baron van der Feltz, substituut- officier van .justitie. Herplaatsing van ex-telefanisten. Enkele weken geleden deed de Admi nistratie van de Posterijen en Telegrafie een schrijven uitgaan aan de oud-leer lingen van de Groote School te Rotter dam, alsmede aan de, destijds wegens overcompleet ontslagen leerling-kantoor bedienden. In bedoeld schrijven heet het: „dat het niet uitgesloten is, dat. over eenigen tijd weder zal worden overge gaan tot indienstneming van leerling- telefonisten. Voor zoover U nog onge huwd zift, verzoek ik u rnij te willen berichten, of u een eventueele indienst treding als leerling-telefoniste zoudt wenschen. Ten slotte zij vermeld, dat u aan eventueele beschikbaarstelling geen reden op vaste aanstelling kunt ontlee- nen." Naar wij vernemen heeft deze oproe ping niet veel succes gehad. Ben groot aantal der opgeroepenen had in het parti culiere bedrijf een betrekking aanvaard, De postadministratie heeft zich thans ge noodzaakt gezien, opnieuw gepension- neerde telefonisten terug te roepen. Zoo dra daarvoor de goedkeuring van het bemiddelingsbureau van het Departement van Financiën is verkregen, zal de recru- teering ter hand moeten worden geno men. Naar wij vernemen zijn thans ook de gehuwde ambtenaressen (ex-telefonisten) te Groningen en Assen, die ingaande 1 Maart 1924 wegens overcompleet werden ontslagen, voor herplaatsing opgeroepen. Deze herplaatsing geschiedt op het mini mum loon aan den rang van telefonisten verbonden. Bij niet aanvaarding van de aangeboden betrekking, wordt het toe gekende pensioen 'ingetrokken, of met het bedrag van de aan de aangeboden betrekking verbonden bezoldiging ver minderd. (Tel.) N. en St. Jooslantf. D;oor notaris Itt mann werd gisteren verkocht een huis miet tuin en erf alhier voor f2450 aan P. de Visser Pz. alhier. Ierseke. Het Burg. Armbestuur besloot in zijne vergadering van gisteravond tot gunning van den bouw der Serre aan H. van Rabben te Goes voor f1495.' i Wisselkoersen. Amsterdam, 26 Maart, 12.30 u. Berlijn 59.68—59.72 Brussel 12.7912.81 Parijs 13.14—13.16 Londen 12I2.OOV2 Dollar 2.505/82.507/g Middelburg, 26 Maart Op de graanmarkt was de aanvoer ge ring. Tarwe f 12f 18.25, Witte boonen f24f30, Ronde bruine boonen f20— f 29, Lange bruine boonen f 15f 20, Kroonerwten f 14f 16.50. Boter fl, part. f 1.10, kipeieren f 5, part. f6, eendeieren f5.50f6.50. GOES. Getrouwd: Cornelis Johan van Beugen, jm. 25 j. én Geertruida Steu- itel. jd. 23 j. "Van 2126 Maart. VLISSINGEN. Getrouwd: A. Verhagen, 35 j. en C. Bode 28 j. Overleden: L. Vroome, 4 mnd. z.; J. Spuij, 80 j. man van J. Leeflang. O. en W. SOUBURG. Overleden: S. San ders 54 j. man v. C. Kodde. TELEGRAPHISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den ochtend van 26 Maart, medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769,8 te Black- sod, laagste 747,3 te Toulon. Verwachting tot den avond van27Mrt.: Matige noordoostelijke tot noordweste lijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, wellicht een weinig regen of sneeuw, zelfde temperatuur. Door den Officier van Justitie is honger beroep aangeteekend tegen een vonnis van de Arrondissements-rechtbank te Middelburg did. 13 Maart j.l. waarbij J. O. H„ manufacturier, 35 jaar, wonende te Middelburg werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verduistering ge pleegd te Middelburg in 1923 en 1924 Door bet Q. M- was 1 jaar gevangenis straf geëischt. De vechtpartij te Puttersr 'hoe.k. Het hof te Den Haag heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 19- jarigen schipper O., pit Raamsdonk, ge detineerd, die bij een vechtpartij te Prtt- tershoek zekeren Zoeteman zoodanig met een mes heeft gestoken, dat deze Z. kort daarna is overleden, en deswege door de rechtbank te Dordrecht is veroor deeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Het hof vernietigde dit vonnis en veroordeelde hekl-, hem schuldig verklarende aan zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende, tot 3 jaar gevangenisstraf. Een verdeeld gezin. V oor den politierechter te Utrecht kwam een zaak voor, welke een droef licht werpt op een gezin te Woerden- Op zekeren middag zat het geheele gezin, vader, moeder, broers en zusters aan den disch, toen een der broers door 'n zuster onder ta fel werd geschopt. Het slachtoffer meen de dat een oudere broer dit deed, dien hij eert vork naar het hoofd wierp. De aangevallene, die een pan had gegrepen, kreeg de vork in liet oog, zoodat hij dit moest missen en het vervangen moest worden door een glazen oog. De vorken- smijter, nog slechts 19 jaar oud, had drie weken te voren zijn zuster met een stoel gegooid en in 1922 was hij schuldig verklaard wegens een zedenmisdrijf. Over eenkomstig den eisch werd hij veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf. De valsche handteekenin- gen te Arnhem. Voor de rechtbank tc Arnhem heeft, zooals wij reeds meld den, terecht gestaan Chr- V., 49 jaar, hoofdonderwijzer te Arnhem. Hij zou in den zomer van het jaar 1924, bij het verzamelen op een lij st van handt eeke- ningen van ouders, die verklaarden hun kinderen een door het R. K. schoolbe stuur van de stichting St. Willebrord te stichten bijzondere jongensschool voor gewoon lager onderwijs te willen doen bezoeken, die lijst valschelijk hebben voorzien van eenige namen. Bovendien stond beklaagde terecht we gens valschheid in geschrifte in een twee de lijst, bestemd om te worden overge legd bij de aanvrage voor den bouw van een R. K. bijzondere jongensschool. Er waren in deze zaak 42 getuigen opge roepen. Bij verhoor verklaarde bekl. dat hij inderdaad z,es handteekeningen van ouders persoonlijk op de lijst heeft gezet. De president maakt hem er op opmerk zaam, dat deze lijsten moeten worden overgelegd aan het schoolbestuur en aan het gemeentebestuur en dat deze colle ges den indruk moesten krijgen, dat de lijsten volkomen in orde waren en dat ook de zes handteekeningen, door bekl- bedoeld, door de ouders zelf waren ge plaatst. Bekl. zegt de namen te hebben ge plaatst nadat de ouders een kruisje had den gezet en zij hem mondeling hadden te kennen gegeven, dat zij hun kinderen' naar de nieuw op te richten school zou den jenden. De president wijst er bekl. op, dat de handteekeningen met "Opzet zeer verschillend zijn geschreven. Bekl. verklaart dit door te wijzen op de omstandigheid, hoe de namen dik wijls genoteerd werden op een hoekje van een tafel of een dergelijke wijze- De president zegt evenwel dat het merk waardig is, dat juist deze bedoelde hand teekeningen met een zeer verschillend.1 handschrift zijn geschreven, terwijl er 'toch het karakter van een handteakë- iliing aan is gegeven. Het is niet een voudig de vermelding van een naam achter 'n kruisje. Bekl. geeft eveneens toe, dat hij ook op de tweede lijst zelf handteekeningen heeft geplaatst en op die lijst verschil lende handteekeningen door de moeder zijn gezet en niet door den vader. De officier van justitie vraagt of bekl. dus op de lijsten onder het hoofd „ver klaring van de ouders" de namen heeft doen vermelden van de vrouw, terwijl hij den man nooit gesproken had. Bekl. geeft dit toe. Rechter, mr Roeles: Als n volkomen te goeder trouw was geweest, hadt u in lichtingen moeten geven en moeten me- dedeelen, welke handteekeningen u zelf had geplaatst. Bovendien is het geen ge bruik om met den naam van een ander te teekenert; Ih een dergelijk geval teekent men ten hoogste per order. Uit het getuigenverhoor bleek dat ver schillende getuigen, vooral vrouwen, hun naam of dien van haar man of 'n kruisje op de lijst hadden gezet, zonder begre pen te hebben dat het hier betrof de ver klaring dat zij hun kind naar de nietfwe R. K. school wenschten ,te zenden. Dat had bekl. hun niet duidelijk gemaakt. An deren hadden pertinent geweigerd op de lijst te teekenen, en toch werd hun naam daarop gezet. De officier van justitie achtte de elf ten laste gelegde valschheden in ge schrifte alle van A tot Z bewezen. Spr. had nog een aantal feiten meer teil laste kunnen leggen, doch hij meende, dat het zoo voldoendo is. Ook de misdrijven van het gebruik maken van valsche hand teekeningen achtte spr. volkomen bewe zen. Spr. vroeg ten slotte veroordeelingj ri tot 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr van Nispen tot Pan- nerden, legde er allereerst den nadruk op, dat de goede trouw van bekl. vast staat. Voorts betoogde hjj dat het onder zoek door de ^gemeente-ambtenaren, bui ten het schoolbestuur om, ten doel had gehad in de eerste plaats het school bestuur, in de tweede plaats het bijzon der onderwijs te treffen; hetzelfde doel, dat volgens pi- zat achter de door het hoofd filer openbare school belegde open- ;e«.v b£|.re vergadering.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 3