Mo 148 Woensdag 25 Maart Iil5 S9e «laargang KEES BELOER Raiteilaid. ünnlani ~ËÜRifË"SLfeD. Statea-Generaal. VERGROOTINGEN Na e het reokers Git nummer bestaat uit twee bladen SPECIAAL ADRES VOOR FOTOGRAAF Langedelft I 34 - Middelburg WYÜIT Ifukkers Expiwt'iiten QOSTSftBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorsislraat 68—70, Goes Tel.: Redfaeiie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg: Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f&— Losse nummersf Ok-O® Prijs der Adverfentien: t—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Aprii op „De Zeeuw" aibonneeren, ontvangen de nog vóór dien datum verschijnende nummers gratis. Eerste Kamer. Hier nog steeds begrootingsarbeid. Dit maal was Buitenlandsche Zaken aan de orde. Prof. Anema (A.R.) was nogal idea listisch ten opzichte van den Volkenbond gestemd, en meende zelfs, dat in de kringen van dezen Bond behoefte wordt gevoeld aan godsdienstige wijding van den arbeid. Hij achtte het onverantwoor delijk om te stoken tegen den Volkenbond. Nu Engeland niet geneigd is het Pro tocol van Genève te accepteeren, is liet aspect van dit protocol verouderd. Op sa menwerking van Engeland en Frankrijk was de hoop gevestigd, en nu is deze in dezen geest althans niet te verwach ten. De problemen van het Protocol zul len echter niet van de baan raken voordat ze een oplossing hebben gevonden. Toch oefent spr. ook wel eenige critiek op het protocol. Het is "niet gegrond op de rechtswerkelijkheidDe grondslagen van het Protocol vond hij prachtig, m,dar prof, Anema achtte het onder de ge geven omstandigheden voor ons verstan dig om ons van onderteekening er van te onthouden, indien we voor de vraag worden gesteld er al of niet instemming mede te betuigen. Dhr Polak (soc.-dem.) meende den om mekeer in Engeland te moeten wijten aan de dwaze inrichting van het kies stelsel daar te lande, waarbij een geringe verschuiving van stemmenverhouding een onevenredig sterkere verschuiving in do parlementaire samenstelling mogelijk maakt. De vraag: wilt ge bewapening, wilt ge oorlogstoerusting, wilt ge oorlog, zou men in geen enkele natie meer bevestigend beantwoord krijgen. Minister van Karnebeek nam ook aan, dat het Protocol thans onttrokken is aan de sfeer der practische politiek. Toch is het nuttig dat er hier over gesproken is. Met instemming zelfs rne't ontroering heeft spr. geluisterd naar den heer Ane ma. Het is de allereerste taak van Neder land, te bevorderen de rechtskundige or dening in de internationale staatkunde, het hooghouden van het rechtsbesef, de vreedzame afwikkeling van geschillen, van mediatie. In die richting wil spr. medewerken. De begvooting werd daarna aangeno men. Tweede Kamer. Eerst werd behandeld de wijziging der Beroeps wet (verband houdend met de sociale verzekeringswetten). De voorgestelde bezuinigingen kwamen neer op: vermindering van het aantal Ra den van Beroep met één n.l. die van Roermond, vereenvoudiging van de sa menstelling der Raden van Beroep en ten slotte het heffen van een griffie-recht. Te gen dit laatste bleken groote bezwaren te bestaan. Weliswaar, is slechts het ma tig recht van een rijksdaalder per beroep voorgesteld,^ maar de heeren van Rijcke- vorsel en Sannes vreesden, dat dit voor beslissingen inzake de Invaliditeitswet wel eens een bezwaar kan worden om beroep in te stellen. Zoo'n beroep geeft voor ouden van dagen toch al moeilijk heden en wanneer zij dan bovendien voor uit nog een rijksdaalder moeten betalen, zal dit in vele gevallen aanleiding worden om van het beroep af te zien. Het griffie recht werd dan ook verworpen met 42 tegen 23 stemmen. Be andere artikelen werden aangenomen. Na wat kleingoed volgde de 'interpella- tie-Kleorekoper, omtrent de behandeling, die verdachten somtijds van politiewege ondergaan, in het bijzonder omtrent do feiten, die zich hebben voorgedaan tijdens en na de arrestatie van eenige anarchis ten, die te Schoten en omstreken als ver dacht van brandstichting zijn aangehou- den. Was deze interpellatie werkelijk noo- dig, zal men vragen. Volgens den minister Heemskerk niet. De heer Kleerekoper had, wanneer hij grieven tegen de politie had' in. verband met deze arrestatie even bij den minister op diens departement kunnen aanloopen en daar zijn bezwaard ■remoed kunnen luchten. En hij zou daar een welwillend oor hebben gevonden. Maar dan was voor den heer Kleerekoper en zSn partij een mooie verkiezingspropa ganda verloren gegaan. 5 Minister Heemskerk doorzag het spelle tje van den heer Kleerekoper heel goed en jjgt hem dit ook ter dege gevoelen. Dit is geen zaak voor een interpellatie in een politieke vergadering, zei de mi nister, maar voor een gerechtelijk onder zoek. Als er mishandeling 'bij de arres tatie te Schoten had plaats gehad, had een klacht moeten worden ingediend bij de justitie en als de officier van justitie de klacht had afgewezen en men had zich dan tot 'den minister gewend, dan zou deze zeker een onderzoek hebben gelast. Die zaak liep dan ook met een sisser af. Zonde van den tijd! Kort» berichten. - Die Turksclie regeering laat te An gara een krachtig station voor draadlooze telegrafie en telefonie houwen, dat den heelen aardbodem onder alle omstandig heden moet kunnen bestrijken. In het Zuiden van Frankrijk heerscht koude. In het gebergte valt sneeuw. Het reddingswerk te Griffin (Indi ana, Ver. Staten), waar 5S menschen in den wervelstorm om zijn gekomen, onder vindt grooten hinder door den ongewonen was van de Wabash en de Zwarte Rivier, die buiten hun oevers zijn getreden en de toegangswegen tot het stadje onder wa ter 'hebben gezet. Bij een treinbotsing in Louisiana zijn T3 lieden omgekomen, van wie 9 negers. - Een telegram uit Melbourne meldt: De passagiers van een vrachtauto, vier mannen, drie vrouwen en een kind, zijn gedood door een exprestrein, die bij een 'spoorwegkruising nabij Highett op de auto inreed. Een vliegtuig is neergestort en ver pletterd, toon het boven Waziristan ma noeuvreerde. Het toestel vloog in brand. De waarnemer werd gedood terwijl de bestuurder zoo deerlijk werd gewond, dat ook hij kort daarop is overleden. De „New York World" bevat een vermoedelijk geïnspireerd artikel, waarin •een aantal met name genoemde petro- leummagnaten medeplichtigheid aan een petroleumschandaal verweten wordt. De •voornaamste daarvan is Rockefeller Jr. De heer Emile Yandervelde (soc.- dem.) is tot buitengewoon leeraar aan de rechtsfaculteit van de vrije univer siteit te Brussel benoemd. Met ingang van October a.s. zal hij een cursus begin nen over sociale onderwerpen. Uw humeur wordt vergald, als gij last hebt van aambeien. Foster's' Zalf geeft vanaf de eerste aanwending verlichting' en heelt uw kwaal. Inderdaad een pro baat geneesmiddel. Per doos f 1.75; per tube f 1. (6) Een advies. Do katholieke bladen publiceeren het politiek advies 1925, gegeven door het adviseerend college der R-K. Staatspartij, en vastgesteld 'in zijn vergadering, ge houden op Vrijdag 20 en Zaterdag 21 dezer. Het adviseerend college vertrouwt, dat het gegeven politiek advies, dat na lang durige en ernstige beraadslaging naar beste weten is saamges told, en dat in de. vergadering van het adviseerend college in zjjn geheel met 44 tegen 3 stemmen (o.a. die van den heer P. J. M. Meyer te Ilansweert, afgevaardigde van Zeeland) is goedgekeurd en aangenomen, door de georganiseerde R.-K. kiezers zal worden aanvaard als een weloverwogen advies van verantwoordelijke personen, en als zoodanig zal worden opgevolgd. Vier thans zittende r.-k. Kamerleden, de heeren W. Juten, H. Stulemeijer (die trouwens bedankt hadden), C. Knigge en A- B. Michielsen, komen niet op het ad vies voer. Voorts is het Kamerlid Loer akker op het politiek advies aangewezen óp plaatsen die hem geen uitzicht op. een verkiezing openen, terwijl ook de plaats van den heer Ruttcn op de Lim- burgsche. lijst een verkiezing uitsluit. Volgens de Res.bode zijn de Michaë- listen zeer ontstemd over het advies. Zeer spoedig zullen de verschillende groe pen bijeenkomen om den toestand te be spreken. De Morgen analyseert het advies aldus De practische beteekenis van dit ad vies is als volgt. Aan prof. Veraart is een Kamerzetel toegewezen in de kieskringen Rotter dam-Den Haag-Leiden-Dordrecht. Dr Mol- Ier heeft in .den kieskring den Bosch een zeer twijfelachtige plaats; die vijfde zetel zal zoo goed als zeker niet wor den gewonnen. Verder is de geheele St. Michaël-bèweging genegeerd. In de vacature-Juten in den kring Til burg wordt een militaire specialiteit ge steld, de heer de Quay. In Nijmegen is de heer van Wijnbergen nummer één ge steld in flagranten strijd niet den wil der kiezers en ondanks het groote ge vaar voor ernstige schade aan de heele lijst. Te Amsterdam zal mevrouw Brons- veld-Vitringa zoo goed als zeker niet wor den herkozen; men heeft haar die plaats toegewezen ondanks het feit, dat zij over het heele land in een groot aantal kies- vereenigingen is aangewezen. Het Kamer lid Michielsen komt niet meer op de lijst voor; zijn plaats wordt ingenomen dooi den middenslandscandidaat Chr. Jansen. Het laten vallen van mr Bomans heefl het College niet aangedurfd; hij staat weer nummer één. Drente is los gemaakt van Friesland en Groningen is bij Zwolle gevoegd. Dit maakt het onzeker, of Je zetel van den heer van Vuuren behouden zal worden. In Limburg is geen enkele verandering; de Michaëlisten zijn volsla gen genegeerd. Het Kamerlid Knigge is eveneens niet meer gesteld. In zijn plaats is de heer van Voorst tot Voorst op de lijst Arnhem- Nijmegen-Utrecht gezet, waardoor in Ovar- ijsel plaats is gemaakt voor mr Aalberse. De mededeeling, dat het advies met 44 tegen 3 stemmen is goedgekeurd, is op zich zelf juist, maar overigens mis leidend, zooals wij nader zullen aan- toonen. Het heele advies is o.i. een politieke blunder, een mislukking en een uittarting van groote groepen onzer kiezers. De afdeeling Utrecht van de R.-K. Volkspartij heeft, naar het Utr. Dgbl. meldt, als candidaat voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer aangewe zen de heeren C. P. van Oostveen, te Utrecht; H. Kuipers, Rotterdam; Beijers- bergen van Henegouwen, Amsterdam; J. Gregoirc, 'Maastricht en par P. Arts, Til burg. E'eputaten -vergadering. Het Bureau C. C. verzoekt ons het volgende mede te deelen: Om veler ongerustheid te stillen moge worden bekend gemaakt, dat nog niets anders is uitgegaan dan de oproep in de bladen. De beschrijvingsbrief is ter perse en zal D.V. einde dezer week de kies verenigingen bereiken. Er beginnen reeds weer kiesvereni gingen uit te stellen. Be namen der afge vaardigden belmoren echter 1 April in ons bezit te zijn. Wie later komt, loopt gevaar achter liet net te visschen. 'Onze partij groeit. Gelukkig! Maar de zaal van T'ivoli groeit niet. Noodwendig gevolg, dat waar het aantal stemhebbende afgevaardigden vermeerdert, het getal plaatsen voor belangstellenden kleiner wordt. Men rekene daar alvast mee, op dat de teleurstelling straks draaglijk zij, Een plaatselijk weekblaadje vraagt maar liefst drie zetels voor haai' redactie, ter wijl de uitgever zich nog graag bovendien als geïntroduceerde toegelaten zag. Men kan van het goede ook te veel vragen! Willen sommige kiesvereenigingen, wien dat aangaat, ook nog eens over wegen, of ze eigenlijk wel recht op toe gang hebben, als ze haar contributie aan het C. C. niet voldoen? In elk geval zullen ze het wel billijken, als de andere, die haai' verplichtingen trouw nakomen, in dezen voorgaan. Onze strijdkas. Waarom begint men zoo vaak met a priori het onedele te veronderstellen? Een onzer plaatselijke weekbladen schijnt minder met onze opwekking voor de strijdkas ingenomen, omdat het veronder stelt, dat we ermee zouden willen gaan pronken tegenover andere partijen. Waar heeft men dat in onzen oproep gelezen? Natuurlijk we hebben ons voorge steld het resultaat te publiceeren,als het de moeite waard is. Omdat de heele partij vanzelf graag weet, of het succes had. Maar pronken? We hebben er niet aan gedacht. De Troelstra-gave bracht ons op dit denkbeeld. Welk verband wij daarbij ge legd hebben, is duidelijk in onzen op roep uiteengezet. Een zeer nauw ver band. Maar een heel ander dan pronk en concurrentie. De z. o m e r t ij d in de Eerste K a m e r. Volgens de „Rsb." ligt het in het voor nemen van den voorzitter der Eerste Ka mer om het wetsontwerp tot intrekking van den zomertijd in het begin der vol gende week aan de orde te stellen, tenzij het antwoord der regeering zoo spoedig komt, dat behandeling Vrijdag nog mo gelijk zal zijn, hetgeen men zeer onwaar schijnlijk acht. Allerlei. In overleg met den heer F. J. Troelstra is volgens Het Volk" besloten de huldi ging, welke oorspronkelijk op 4 April zou plaats Lebben, uit te stellen tot begin van September a.s. Reuter meldt uit St. John's (New foundland) dat daar vijfentachtig men schen dit, Nederland zijn aangekomen, meerendeels lieden die met den landbouw vertrouwd zijn, op weg naar het Westen van Canada. Het Regeeringssubsidie voor de Olym pische spelen 1928. Verschenen is het voorloopig verslag der T\veedo Kamer over bovengenoemd wetsontwerp. Zeer vele leden verklaarden zich te leurgesteld door dé indiening van dit wetsontwerp. Onder hen waren er, die onder andere omstandigheden een voor stel als dit hadden kunnen begrijpen, maar daaraan thans hun stem in geen geval zouden kunnen geven. Wij leven in een tijd, waarin noodgedwongen be zuinigd moet worden op uitgaven voor volksgezondheid, woningbouw en andere gewichtige volksbelangen, waarin het be staan van vele nuttige instellingen wordt bemoeilijkt, doordat het Rijk enkele dui zenden guldens niet beschikbaar heeft. In een dergelijken tijd te komen niet een voorstel om een rnillioen uit te ge ven voor sportfeesten als dit, kwam aan deze leden onverantwoordelijk voor. Zij achtten zich dan ook tegenover het Ne- derlaudsche volk niet gerechtigd daar aan op dit oogenblik hun medewerking te verleenen. Andere leden hadden principieele be zwaren legen het voorstel. Zij zagen in sportfeesten als deze voor het volk mo reel meer na- dan voordeel. In 't bijzon der vreesden deze leden ontheiliging van den Zondag en schending van de Zon dagsrust. De spelen zullen vermoedelijk ook op Zondag gehouden worden en in ieder geval zal men op Zondag extra- treinen laten loepen. Men weet toch hoe de Regeering daarover 'denkt: zij meent in dezen de spoorwegmaatschappijen vrij te moeten laten. Afgescheiden van alle andere overwegingen zouden deze leden dan ook nooit hun stem aaa het voorstel kunnen geven, dan onder uitdrukkelijk beding ten eerste, dat op Zondag geen Olympische spelen in het Stadion of el ders zouden mogen worden gegeven, en ten tweede, dat op Zondag geen extra- treinen voor deze spelen zouden mogen loopen. Eenige leden stelden hun verwachtingen niet hoog omtrent de beteekenis van deze sportfeesten, die hun kracht zoeken niet in sportbeoefening maar in sportwedstrij den. Het is ook voor hen de vraag of in het algemeen niet te veel wordt ge daan aan sport, ten koste van geestelijke belangen. Uit een oogpunt van sport zijn, oordeelden zij, feesten als deze niet noo- dig. Achten de sportliefhebbers en zij, die direct of indirect bij deze feesten belangen hebben, haar noodzakelijk, dan ligt het op hun weg de kosten daarvan zelf bijeen te brengen. De Minister beroept zich op toezeggin gen, door het Nederl. Olympisch Comité met steun der Regeering gedaan en die wij: thans zouden hebben gestand te doen. De hier aan het woord zijnde leden acht ten de Kamer in geen enkel opzicht ge- bondon aan zoodanige toezeggingen, die immers slechts konden worden gegeven onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de Staten-Generaal bereid zouden zijn eventueel aan te vragen geldelijken steun toe te staan. Tegenover zoodanige toe zeggingen staat de Kamer volkomen vrij. Men zou gaarne vernemen, of de hierbe- doelde toezeggingen geschied zijn met in stemming alleen van den Minister van Onderwijs, dan wel ook van den Mi nister van Financiën en in welken vorm steun door de Regeering is toegezegd. Even weinig klemmend als het beroep op de internationale eer, achtte men het beroep op de ideëele winst, gelegen in een versterking van de banden met het buitenland en van de goede internationale verstandhoudingen, die door deze feesten zouden worden bevorderd. Dit beroep had, vooral uit'den mond van een lid van lllillllIIIIIIIIIIIIIlllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lliniUllllil!liI!lltllfÜtl!!!WMi.L)Fdl verdwijnt de on aangename smaak in den mond direct door gebruik van de verfrisschende TABLETTEN - Groote doozen 65 Cts s lliliniiniinlliniiniiuinnnininnil)l)iniinnnnnninililnliiiiiniliniiiiiiiuiinni'ii 'lm dit kabinet, op sommige leden sterk den indruk gemaakt van een gelegenheids argument. Tal van gebeurtenissen op in ternationaal gebied hebben hier te lande plaats, zonder dat de regeering zich ge roepen acht ter bevordering van de goede .internationale verhoudingen geldelijken steun te biedengewezen werd b.v. op de internationale bloemententoonstelling te Heemstede. Indien de leden hier aan het woord dachten aan sommige uitingen om trent gebleken gevolgen vaar afgunst en twist tusschen de verschillende, aan de jongste Olympiade te Parijs deelnemende groepen der onderscheidene nationalitei ten, dan stond het voor hen trouwens nog niet vast, dat door sportfeesten als deze de goede internationale verhoudin gen inderdaad bevorderd worden. Ook wraakte men het argument, dat door feesten als deze propaganda voor ons land zou worden gemaakt. Eenige leden achtten het weinig in overeenstem ming met dé waardigheid van ons land, langs dezen weg naar internationale be kendheid te streven. De beteekenis van het vreemdelingenbezoek voor ons land, dat van deze feesten is te wachten, moet trouwens niet overschat worden. De meeste bezoekers zullen in Amsterdam blijven en het land niet intrekken. Boven dien schrikt de duurte, die met zulke be zoeken pleegt gepaard; te gaan, ander en meer te waardeeren vreemd-eltegen bezoek af. Den financieelen opzet van het voorstel achtten vele leden voor ernstige critiek vatbaar. Het voorstel getuigt van een royaliteit met 's lands gelden, waarover, men zich vooral in dezen tijd ten zeerste verwonderde. De voorloopige begrooting werd bedenkelijk, zelfs weerzinwekkend genoemd. Daaruit blijkt, dat iets meer dan 2 rnillioen gulden noodig worden, ge acht. Tot dekking daarvan wordt gere kend op f 1 rnillioen van den. Staat, f 100.000 van de provincie Noord-Holland, f 400.000 van de gemeente Amsterdam en f 500.000 aan entree's, benevens op •f26.000 aan verpachtingen en f4000 aan opbrengst van verkoop van sportbenoo- digdheden na afloop. De f 500.000 en tree's zullen gewaarborgd worden door een waarborgfonds. Indien de entree's inderdaad f 500.000 bedragen, zullen de deelnemei's in het waarborgfonds niets betalen en de publieke lichamen alles. Dit werd te bedenkelijk geacht, omdat de uitgaven voor een belangrijk deel zul len strekken voor inrichtingen van per manenten aard, n.l. niet minder dan naar raming f 720.000 voor de verbouwing en vergrooting van het Stadion, dat een par ticulier bezit is en f50.000 voor de in richting van permanente tennisbanen, zon:. der dat blijkt, aan wie de uitgaven ten goede zullen komen. Ook de tijdelijke uitgaven b.v. van f 120.000 voor zalen, f 50.000 voor zwembassin en tribunes, f 60.000 voor oefenstation met athletiek- baan wekten allerminst den indruk, dat naar zuinigheid was gestreefd. Voorts wordt in de Memorie van Toe lichting geen enkele waarborg gegeven voor een behoorlijke Regeeringscontrole op de juiste besteding van het gevraagde subsidie, noch de zekerheid verschaft, indien de uitgaven mochten blijven be neden de raming of de inkomsten daar boven uitgaan, dit verschil naar even redigheid op bet 'Rijkssubsidie in minde ring zal worden gebracht. Re6umeeren.de, verklaarden de hieraan het woord zijnde leden op deze verschil lende gronden zich in geen geval met dit wetsontwerp te kunnen vereenigen. Sommige andere leden verdedigden het voorstel. Wel gaven zij toe, dat het in dezen tijd moeite kost met een ontwerp van deze strekking mede te glaan. Dit zou eenige jaren geleden gemakkelijker zijn geweest. Toch achten zij ook thans deze uitgave ten volle verantwoord en zij brachten den Minister hulde, dat hij! door het indienen van dit ontwerp ge toond heeft, geen eenzijdige ontwikkeling van het intellect, maar de haimonische ontwikkeling van geest en lichaam te vallen bevorderen. Nederland mag er wat voor over hebben, dat de a.s. Olympiade hier te lande zal worden gehouden. Het is een gewicht:ge internationale gebeur tenis en het is een eer voör Nederland, dat deze spelen hier plaats vinden. Men heeft het Nederland betwist; met name

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1