CHIEF WHIP 2?<JÉ Kerknieuws. Onderwijs. VIRGINIA Leestafel. toeiigd Mieuws 'Bestbekend, ^gen werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde was toen de voortzetting van de behandeling van het ontwerp tot bevordering van een richtige heffing van de directe belastingen. Op art. 1 waren vier amendementen ingediend, om meer waarborgen te ver krijgen voor een juiste toepassing ,van de wet. Minister Colijn zei, dat vele honden der hazen dood zijn. Hij wil zooveel mo gelijk tegemoet komen aan de wenschen der Kamer. Hij wijst echter af een amen dement-Van Dorp, dat bij in strijd met de wet op de inkomstenbelasting acht, en een sub-arnendement-Rutgers. Het amendement-Van Dorp betreffende omzetting van zaken in naaml- vennoot schappen ter compensatie van winst en verlies werd hierna verworpen met 45 tegen 13 stemmen. Het amendement-Oud tot invoeging van een nieuw artikel 3 bis werd aangenomen zonder stemming; even eens een amendement-Van Schaik voor een nieuwe redactie van artikel 1. He zaak is nu zooDoor het Aannemen van het amendement-Van Schaik wordt bij de vraag, of er belasting-ontduiking plaats heeft, niet het criterium gezocht, zooals de minister aanvankelijk wilde in de „kennelijke" bedoeling van den belastingschuldige welke zeer moeilijk zal zijn te bepalen, doch in de rechtshande ling zelf. Bij de beoordeeling van die rechtshandelingen zal moeten worden ge vraagd of zij een wezenlijke verandering van de feitelijke verhoudingen ten doel hebben gehad ïen inlassching welke op initiatief van den heer Dlresselhuys werd aangebracht of dat van bepaalde feiten en omstandigheden moet worden aangenomen, dat zij zouden achterwege gebleven zijn, indien daarmede niet do heffing van belasting geheel of ten deele onmogelijk zou worden gemaakt. Een tweede belangrijke wijziging werd in het wetsontwerp aangebracht door het aannemen van de amendementen van den heer Oud, Hierdoor is een beroep mogelijk gemaakt op een rechterlijk col lege, waarvoor met name is aangewezen liet Gerechtshof te 's Gravenhage. Tenslotte werd nog de datum van het in werking treden der wet van 1 Mei 1924 veranderd in 1 Mei 1925, waardoor eventueelo navorderingen worden uitge schakeld en de minister tot zijn spijt de ontduikingen over het belastingjaar 19241925 niet meer kan achterhalen. Wat werkelijk jammer is. De eindstemming zal op nader to be palen datum plaats hebben. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden. In de gisterenavond ten Stadhuize ge houden vergadering van bovengenoemde kamer waren aanwezig 15 leden. Afwezig de heeren van Raalte, van Niftrik, Bos man, Cliamuleau, Witkam, Oosterbaan, P. G. Laernoes. Voorzitter was de heer C. Boudewijnse. De eerste mededeeling was, dat de heer van Raalte op medisch advies verplicht is binnenkort ontslag als voorzitter in te dienen. Bericht van do Nederlandsche en Bel- -gische spoorwegen, dat vanaf 5 Juni de trein van Antwerpen op Zaterdag en Zon dagavond weer zooveel zal worden ver vroegd, dat hij aansluifing geeft op den avondsneltrcin naar Zeeland. Bericht van goedkeuring van de suppl. begrooting der Kamer voor 1924 door den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Schrijven van de directie der Nederl. Spoorwegen, dat zij ook na het nader schrijven der kamer niet kan overgaan tot het uitgeven van marktkaarten op markt dagen te Middelburg. Mededeeling, dat hij het gehouden re ferendum onder de leden inzake den Zo mertijd is gebleken, dat van de 21 leden, die van hun gevoelen deden blijken, zich 13 verklaarden voor het zenden van een adres ter zake, 7 verklaarden zich er te gen, één stemde blanco. Voor het behoud van den zomertijd verklaarden zich 13 leden, 8 waren er tegen- Van de 13 voor standers waren er 6 voor ongewijzigde handhaving van den zomertijd, 3 wilden het voorstel van de meerderheid van de tijdscommissie zien ingevoerd, één was voor beperking tot Juni, Juli en Augustus, en 3 spraken zich niet nader uit. In ver band met dezen uitslag van het referen dum is een adres aan de Tweede Kamer verzonden, met verzoek, het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd te ver werpen. Ten slotte de mededeeling, dat het bureau geschreven heeft aan den Com missaris der Koningin met een klacht over den grooten last, dien de handel ondervindt van het aflaten van het water in het kanaal door Walcheren. Haven van Vlissingen. Ingekomen was het door de kamer ge vraagde afschrift van het door de Kamer te Neuzen aan den minister van water staat gezonden schrijven inzake de Vlis- singsche haven. De heer M. Laernoes is, teleurgesteld, dat de kamer van Neuzen schrijft in het afschrift een zin te hebben weggelaten, die alleen belang heeft voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Men had dan beter niets kun nen zenden. Toch blijkt uit het ingekomen afschrift reeds, al is het niet volledig, dat de kamer te Neuzen een heeleboel onaangename dingen heeft gezegd betreffende de ha venplannen, meest dingen, die men dezer zijds zeer goed had kunnen weerleggen, waarvan spr. voorbeelden noemt, als aan de andere kamers een afschrift was ge zonden. Spr. verbaast zich ook, dat de heer van Rompu dit schrijven teekendc-, terwijl hij als lid van Ged. Staten mede werkte om provincialen steun aan de ha venplannen te geven. Spr. wil geen dank betuiging aan de Neuzensche kamer zen den, maar alleen teleurstelling uitspreken en vragen om alsnog mededeeling wat de weggelaten zin inhield. De voorzitter meent, dat het teekenen van den heer v. Rompu als voorzitter toch begrijpelijk is, dit heeft niets met zijn eigen meening te maken. Bepaalde tegen werking van de VJissingsche haven kan spr. er niet in lezen. De heer M. Laernoes meent, dat dit wel degelijk het, geval is; men brak de plannen af, o.a. door te wij zen op de voordooien van Zeebrugge. De heer Stofkoper zou toch gaarne den weggelaten zin leeren kennen, omdat de minister zeide, dat wol gebleken is dat men niet zoo geporteerd is in Zeeland voor de haven. De heer Massee wil een middenweg bewandelen en dank brengen voor de toezending van het afschrift met uitspreken van de teleurstelling, dat het niet volledig was en met de vraag hot andere nog te mogen ontvangen. Besloten wordt in dezen geest te be richten aan de kamer to 'Neuzen. De postdienst. Die heer Jeronimus herinnert er aan, dat reeds tegen het opheffen der Zondags- bestelling is geprotesteerd, nu is geble ken, dat 11. en W„ van Middelburg gead viseerd hebben tol opheffing van die bestelling. Spr. vraagt of deze niet eerst eens hadden kunnen informeeren welke gevolgen dit voor den^ handel zou heb ben .Het postbedrijf schijnt het vergif bij kleine hoeveelheden toe te dienen, omdat liet dan nicl doodelijk schijnt te zijn. Spr. zou de post willen adviseeren een groote electrisclie schel op den toren te laten aanbrengen, die van hot kantoor uit bediend kan worden, als die schel dan gaat, weet iedereen dat hij de post kan komen afhalen en behoeft men heele- maal niet meer te bestellen. Het schrijven van den Centralen Bond acht spr ongepast, hij kan begrijpen, dat de minister verder contact met dien hond verbrak. Als men er zich op beroept, dat ook in het buitenland maar 3 bestellingen zijn, dan wijst spr. er op, dat dooi de nachttreinen, daar veel vlugger post verbindingen bestaan. Ten slotte stelt spr. de volgende motie voor: „De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwsche Eilanden te Mid delburg, vernomen hebbende, dat bij het hoofd bestuur der P.T.T. het plan 'bestaat ook in sommige plaatsen van het district dei- Kamer liet aantal postbestellingen te ver minderen van 4 tot 3; van ooixleel, dat dit voor 't publick in 't algemeen en voor handel en nijverheid in het bijzonder zeer groote bezwaren zou de medebrengen, nood'gt liet bureau dei- Kamer u t bij voornoemd bestuur stappen te doen om deze beperking te voorko men." Die voorzitter zegt, dat het bureau er zich geheel mede kan vereenigen. Al gaat de vergelijking van den heer Jero nimus niet in alle opzichten op. Dhr Stofkoper zal voor de motie stemmen, al gaat hij niet geheel met de argumen tatie mede. D:hr Olthoff zal ook voor stemmen-. Vroeger, bijv. in 1913 kwam liet bedrijf goed uit bij goedkoop tarief en waarom nu niet. Spr. wijst er ook op, hoe men bijv. de expeditie van een dagblad veel last bezorgt. liet moet nu maar eens uit zijn met steeds nieuwe lasten en moeilijk heden. Dihr Kielstra vraagt, of aan de motie ook niet kan worden toegevoegd het verminderen der bestellingen (en pLattelande. De voorzitter zegt, dat daar over reeds is geadresseerd. Dhr Massee meent, dat de oorzaak van liet nu niet uitkomen van hot bedrijf moet worden gezocht in de groote salarisverhoogingen. Men schijnt echter hang te zijn, die te verlagen en ontslaat dan liever maar personeel om den dienst te vereenvoudi gen. De bovengemelde motie werd z.h.s. aangenomen. Do discussies over de andere voor steilen, houden wij tot het volgend num mer aan. Thans zij alleen nog gemeld, dat hel. voorstel inzake het niet verleenen van steun aan hel verzoek inzake een tram Steenbergen-Wi'lemstad zonder dis cussies of hoofdelijke stemming werd aan genomen; dat 'inzake den verkoop van huitenlandsch vleescli met 13 tegen 2 stemmen een amendement werd aange nomen om niet te vragen ook op de verpakking een kenteeken van huiten landsch vleesch veer te schrijven, doch. daarna z.h.s. om wc-I te vragen kennis gevingen in de winkels aan te brengen. Inzake de tentoonstelling te Kruiningen der Z.L.M. werd mat 12 tegen 3 stemmen verworpen een amendement om de sub sidie van f 100 te schrappen, waarna met een stem tegen het voorstel van het bu reau werd aangenomen. Tegen liet voor stel inzake de weeldebelasting stemde slechts een lid. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. Voorgesteld wordt de volgende voorschot ten over 1925 te verleenen aan de besturen der bijzondere scholen. School voor U. L. O. Singelstraat f 4023.46school voor L. O. Gra venstraat f2392.43, idem Zuidsingel f2500; R. K. school Wal f 3102.98. Maar bovendien aan het bestuur van de school voor Geref. onderwijs aan de Heerengracht, mede te doe len, dat voor haar school geen aanspraak kan worden gemaakt op de vergoeding, ingevolgo art. 101 der L. O.-wet 1920, aangezien vol gens de thans bekende cijfers het schoolgeld meer zal bedragen dan die vergoeding. Door de N. V. v.h. C. A. Schulte Co. werd verleden jaar in erfpacht gevraagd een per ceel grond van 101 c.A. aan het z.g.n. Kattegat, uitkomende in do Lange Geere. Tegen deze uitgifte kwam W. Flipse in ver zet, omdat sedert onheugelijke tijden dit stuk grond is geweest een vrije uitgang; liy zou dit op grond van verjaring als zijn eigendom willen zien beschouwd, maar was bereid daar van af te zien, als hem de grond voor 50 jaar iu erfpacht wordt gegeven. Na eene uit voerige briefwisseling met Flipse, stellen B. en W. voor daartoe te besluiten. Naar aanleiding van opmerkingen, gemaakt bij de behandeling der gemeentehegrooting voor 1925, doelen B. 'en W. mede, dat ge bleken is, dat het Gat van Ponso wel eenigc wegverharding noodig heeft en dat met toe stemming van hot. Bestuur van don Polder Walcheren en na ontvangst van den benoo- digden steenslag tot die verharding zat wor den overgegaan. Met de gevraagde verbe tering van het Middolburgsch wegje is reeds een begin gemaakt en zal die verbetering bin nenkort gereed zijn. Bij wyze van proef zal in den loop van 1925 gecreosoteerd beuken hout voor brugdekken worden aangewend. Betreffende den vloer van de Graanbeurs declen B. en W. mede, dat de houten vloer er indertijd is ingelegd voor rekening van de gezamenlijke graanhandelaren. Een nieu we vloer kan niet voor rekening der ge meente worden gelegd. Wordt deze te slecht en besluiten belanghebbenden niet tot ver nieuwing, dan zal tot opruiming moeten wor den overgegaan. Inzake een verzoek van het Bestuur der Afd. Middelburg van den Alg. Nederl. Chr. Amblenaarsbond, houdende verzoek om toela ting tot het zgn. georganiseerd overleg, zeg gen B. on W. reeds verleden jaar aan die afd. te hebben bericht geen termen te vinden een door haar gewenscht voorstel aan den raad te doen, omdat de afdecling slechts 4 gemeenteambtenaren onder haar 11 leden telt, en hij opname van de afdeeling art. 3 der verordening, waarin de organisaties met name worden genoemd, zou moeten worden gewij zigd Ook thans staan B.. en W. op hetzelfde standpunt, maar laten in dezen de beslissing aan den raad. Voorgesteld wordt aan de vereeniging „Kin dervoeding" een extrasubsidie te geven van f 1200 De .meerderheid der commissie van financiën heeft geen bedenking, de minder heid kan zich met het voorstel niet veree nigen. Op de bcgrootmg 1925 is voor werkver schaffing aan werkloozen f 10.000 uitgetrok ken. Tot hun leedwezen moeten B. en W. mededeelen, een verhooging van f5000 voor te stellen. Op 2 Maart was nog een bedrag van f 1992.74 beschikbaar, en de werkver schaffing zal zeker nog 4 tóti 6 weken moeten worden voortgezet, gerekend wordt gezien de uitgaven tot nu op f 1000 per week. Bij het opmaken der gemeente-begrooting voor 1925 was natuurlijk met bekend, dat in deze win termaanden de werkloosheid een zoodanigen omvang zou hebben als thans helaas blijkt. Het aantal ingeschreven werkloozen was op 3 Jan. 305, 10 Jan. 341, 17 Jan. 335, 24 Jan. 327, 31 Jan. 324, 7 Febr. 324, 14 Febr. 316, 21 Febr. 279 en 28 Febr. 282. Wel vertoonen dus de beide laatste weken een geringe vermindering, daartegenover staat, dat gaandeweg ongeveer alle goorganlseerden uitgetrokken raken bij de werkloozenkassen on B. en W. genoodzaakt zijn wekelijks een 60 tot 70 werkloozen bij de werkverschaffing in te deelen. Ten einde mettertijd de mogelijkheid te doen bestaan den toegang tot de Bleek te verboteren, stellen B. en W. den raad voor zijn goedkeuring te verleenen aan den aan koop van perceel E 95 aldaar, voor f 1375 plus de kosten. De bedoeling is het huis voorloopig te verhuren. B. en W. stellen voor om voorloopig nog niet definitief te voorzien in de vacature van leoraar in de Aardrijkskunde aan hot gym nasium, welke vacature 1 April ontstaat. Overeenkomstig diens verzoek stellen B. en W. voor aan den heer J. C. v. d. Harst J.Jz eervol ontslag te verleenen als curator van het gymnasium en lid van Je commissie van toezicht op het M. O. Eveneens stellen zij voor eervol ontslag te verleenen als on derwijzeres in wis- en natuurkunde aan school G aan mejuffrouw A. J. van .Konijnenburg, zulks met ingang van 1 April. Mej. van Ko nijnenburg is bereid de lessen aan school 0 na April tijdelijk gratis te blijven geven. Naar aanleiding van het in de vorige ver gadering ingekomen adres van den .heer W. Tichelman om verlenging van den erfpachts- lermijn voor den grond, waarop het huis Stationstraat P 44g staat, stellen B. en W. voor den afloop te bepalen op 31 December 1966 zijnde dezelfde datum als voor aangren zende perceelen. Het laatste voorstel is, dat tot slooping van oven no. 3 der Gasfabriek en het daar voor nieuw inbouwen van een kleinkamer- oven met 8 horizontale kamertjes, alsook tot verandering der stokerijmuur. De kosten wor den geraamd op f 15000, voor welk bedrag B. en W. voorstellen een tijdelijke geldleening aan te gaan. Ingekomen Stukken. Het bekende adres van de gemeente Heem stede inzake annexatieplannen. Diverse jaarverslagen. Van de afd. Middelburg van de Geref. ver eeniging voor drankbestrijding en van die van de Ned. Ver. tot afschaffing van alco holhoudende dranken, adressen tot het ver leenen van steun aan het verzoek om geen vergunningen meer uit te geven. Een verzoek van de besturen van de 7 lawntennisclubs, die gebruik maken van de banen op het gemeentelijk sportterrein om aan te toonen, dat de pry3 van f 1 per con tractuur en f 1.25 per extraunr te hoog is, ook vergeleken bij andere plaatsen. Gevraagd wordt het nader te bepalen op 75 cent vooi contracLuren en f 1 voor extrauren. Vijf extra uren in een week zou men ook met 75 cent berekend willen zien. Het verslag van hetgeen op het gebied van de Volkshuisvesting is verricht, waaruit o.a. blijkt, dat 100 nieuwe woningen zijn gereed gekomen en 12 woningen door slooping en 2 door verbouwing zijn vervallen. Een adres van den Marktkoopliedonband „Eendracht maakt macht" verzoekende ver laging van het marktgeld lol 10 cent per vierk M. voor ieder, zoowel van binnen als van buiten de stad. Van den heer W. ltoose een .adres, dat hy berust iu f 100 als vergoeding voor do bemesting van percoclon grond aan de Na dorst, die plotseling met 25 Januari uit de pacht zijn genomen, ootk til had hij meer gevraagd, maar dat hij meent, dat R. en W. hein ten onrechte nu nog f 155 willen laten betalen voor de twee wintermaanden 24 No vember25 Januari. Het -reeds gemelde adres van de Fede ratie Zeeland van den Nederl. -Bond van leera ren en leeraressen hij liet N. O. inzake do salarissen van het personeel der avond scholen voor N. O. Een adres van den Middelburgschen Be- stuïlrdersbond en den Neutralen Bestuurders- bond te Middelburg, waarin zij wijzen op de moeilijkheden, die ontstaan voor velen door het laat. verschijnen van do belastingbiljet ten en waarin zij dringend verzoeken over te gaan l.ot de instelling van een stortings- en ophaaldienst. Geref. Kerken. Beroepen te Amersfoort D. van Dijk ta Groningen; te Tiel S. Doornbos te Am sterdam;te Vianen If. W. H. van An- del, cand. te De Bildt. dir. Gar. Kerk. Tweetal te Meppel J. de Bruin to Maas sluis ©n C. v. d. Zaal te Deventer. Cand. J. Dijkstra te Warns (Fr.) zal gaarne een beroep in overwoging nemen. Vlissingen. Ds P. Ch. van der Vliet, be roepen predikant bij de Geref. Kerk te Utrecht, hoopt Zondag 3 Mei afscheid te nemen van zijn gemeente alhier, en zal Zondag '10 Mei d.a.v. te Utrecht beves tigd worden door dr de Moor en Donder dag 14 Mei intrede doen. Bevestiging en intrede zullen plaats hebben in de Oos- terkerk. V r ij c Uil i v e r s i t e i t te Amstcr- (1 a m. Het studentencorps van de Vrije Uni versiteit besloot het lustrum niet feestelijk te vieren. Geslaagd te Utrecht voor het examen apothekersassistent de hoer F. H. Jilleba te Vlissingen. Te 's-Gravonhage voor het machi- nistenexamen de heer C. Huyssen te Vlis singen. En voor het stuurlicdenexamen derde stuurman groote vaart R. J. Steenberg. Te Utrecht voor hot doctoraal rechtswetenschap mej. M. G. van Voorthuyscn. En voor het theretisch tandheelkundig examen de hoeren A. Polderman en G. van Ketel. V r ij e Universiteit. In een oude Heraut trok ons aan on derstaand stukske onder bovenstaand kopje, van den bekenden „Men schrijft ons": „...Maar wat het voornaamste is, gij hebt ons geleerd, dat al die wetenschap pen op den godsdienst moeten steunen of volmaakt met deze overeenstemmen, en alleen dienstbaar zijn aan de ware en hooge bestemming van den mcnsch." Zoo schreven o.m. de heeren Groen van Prinsterer, Elout van Soeterwoude en Mackay aan Mr W. Bilderdijk, die in 181? een universiteit in de universiteit te Lei den had gesticht. Niet iedereen was tevreden over dezen „eigengemaakten" hoogleeraar. Prof- D. J. van Lennep vraagt in 1821 aan Minister Falck: „kunt gij Bilderdijk niet plaatsen op een der zuidelijke acade mies? Het is nicl goed dat hij te Leiden de oude quaestiën van Manrits en Olden- bameveld, Willem II en Amsterdam, Wil lem III en de beide De Witten wederom opwarmt. Vreemd is het, zooals hij de jongelieden wegsleept. Twee of drie bezoe ken hebben mijn zoon reeds tot een pro- selyt van hem gemaakt, en schoon ik op zijne jaren liever zie, dat hij in dit, dan in het tegenovergestelde exces valle, zoo behagen mij echter geene excessen, hoe ook genaamd." Geen excessen. Maar wat had Prof. D. J. van Lennep gezegd, als hij op 20 October 1880 den feersten rector aan de Vrije Universiteit had hooren beweren „Scherp staan dus de beide credo's te gen elkander over. Wie leeft uit de open baringsfeer (en in die sfeer consequent leeft) belijdt van zelf, dal alle souvereini- teit in God rust en dus alleen uit Hem kan vloeien; dat die souvereiniteit Gods in volstrekten zin en ongedeeld op den mensch-Messias is gelegd." En ook: I „Voor ons, die uit de Openbaring le ven, leeft die Messias, werkt die Chris tus, en zit hij als souverein veel wezen lijker op den troon der kracht Gods, dan hij nederzit op de zerken van dit Koor graf". Wat had Prof. D. J. van Lennep ge zegd wanneer hij daarbij had bedacht, dat met deze woorden werd omschreven wat deze school (de Vrije Universiteit) „in Neerlands tuin komt doen; waarom ze de muts der vrijheid op de speer zwaait; en wat ze zoo ingespannen tuurt op het boek van Gereformeerde religie." Het zou te veel plaatsruimte vragen om de eerste redevoering van den eersten rector der Vrije Universiteit uitvoeriger aan te halen. Maar zeker is, dat het na 40 jaren Avdath Tobacco Co., Ltd.. Londen Kami nog de moeite loont om deze schitterende redevoering eens en nog eens en meer malen te lezen. Ook en vooral door hen die „geen afgetrokken sclioolsche dorheden", maar beginselvastheid, diepte van inzicht, hel derheid van oordeel, i.e. w. geheiligd© denkkracht" (beminnen) „als weerstands- macht tegen wat door overmacht de vrij heid beperken wil in en aan ons men- schelijlc leven." De Vrije Universiteit, opgericht en in stand gehouden met geen ander doel dan om naar Gods wil en tot Gods eer het souvereiniteit in eigen kring te ver krijgen, te bewaren en tc bevorderen zoowel voor het nationale leven, voor het wetenschappelijk bedoelen, en van ka rakter Gereformeerd. Men leze toch de geschriften van de hand der hoogleeraren. Dr A. Rutgers, de vader van Prof. Dr F. L. Rutgers, kan getuigen, uit inge nomenheid met Calvijn's Instituut, dit werk meer dan zes malen geheel door gelezen en bestudeerd te hebben. Ds Rullman beweert dat „vele van onze hedondaagsche Calvinisten (dit) hem ze ker niet kunnen nazeggen." Aan 't slot van zijn schrijven leest men „Er is rijke stof tot danlc, maar wan neer zelfs de liedendaagsche Calvinisten niet kunnen nazeggen wat door de hee ren Groen van Prinsterer, Elout van Soe terwoude en Mackay aan .Air Wu Bilder dijk werd geschreven, dan zullen mannen wien „geen excessen hoe ook genaamd" behagen, voor de Vrije Universiteit niet behoeven te vreezen." Zoo is het. Maar zou het waar zijn, wat ons van bevoegde zijde ter oore kwam, dat er nu al predikanten in de geref. kerken zijn, die de werken van Kuyper niet bezitten, veel minder kennen. E Voto en Gemeene Gratie niet ken- neh I Zondag 22 Maart. Ned. Ilerv. Kerk. Goes, vm, ds de Vries, nm. ds Steinz, av. ds Homburg. Wilhelminadorp, vm. ds Steinz, nm. ds de Vries. „Timotheus',' van deze week (uiig. La Ri- vièro Voorhoeve) bevat het begin van „Schetsjes uit - Suriname", door J. J. Leyt. Onze lezers zullen die schetsen met belang stelling volgen, niet alleen om den inhoud en do kiekjes, die er bij gaan, maar ook omdat de schrijver als oud-Aardenburger en Iersekenaar vooral onder onze ouderen nog vele vrienden hoeft. De inzet van zijn „Schets jes" pakt bijzonder. Een photo waarop drie „kapiteins" van de Indianenstammen: een in een oud schutterspakeen in eon afge dankte uniform van een zeeofficier, en een met een infanterieofficiersjas met veel te nauwe halskraag, want zijn wit boord is te groot 't Is komisch, en toch weer aan doenlijk, want deze neger is eon good onder daan onzer Koningin, al woont hij ver van. liaar vandaan. Hij lieeft namelijk dit boord express gekocht om 't te dragen op haar ver jaardag (koniverjariTimotheus doet een goed werk door te pogen meer liefde voor deze door ons zoo schandelijk verwaarloosde kolonie te wekken. Overigens is ook 'dit nommer weer belang ryk in woord en beeld, door zyn verschei denheid, zijn up-to-date-zijn, (de dood van het protocol; de zomertijd afgeschaft met wereldkaartteekoiiingI roeken); zijn streven om de cultuur dienstbaar te doen zyn aan de eere Gods en het heil van den naaste. Van dit laatste is o.a. „Bloemenfeest in Bloe- menland" bewijs. Wat 'n bloemen; als ze gekleurd waren, zou je ze er zoo af „langen". Ongelukken. Te Rotterdam kreeg een bootwerker hij het lossen van balken uit een scliip, een balk tegen het lichaam Hij viel en kreeg toen een vracht balken op zijn lichaam. Zijn rechterbeen werd af gekneld. Het linkerbeen brak. Zijn toestand is ernstig. De 23 jarige ma troos die te Rotterdam aan boord van een stoomschip in een S M- diep ruim is gevallen is nog denzelfden avond aan de gevolgen overleden. De gehuwde ar beider K. te Den Oever geraakte bij het lossen van bazaltsteen voor de Zuider- zee-werken, door het kantelen vau een kipkar onder de vallende steenen, waar door hem ©en been verbrijzeld werd. Hij is onmiddellijk per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Een eigenaardig ziekte geval. Te Nispen onder Roosendaal doet zich een zeer eigenaardig ziektegeval voor. In het gezin van zekeren G- heeft

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2