:s KEES HELDER So 145 Zaterdag SI Maart 1925 39e Jaargang Bank voor Zeeland BANK-ASSOCIATiE F'. J. L i L IS. WITTE Hoest vrouw? H0NB1US ZOON ST Buitenland. CREDIETEN Een billijk en goed adres voor nw Wijnen is Slaten-Qeneraal. il öït nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bekroningen op Vakwedstrijden en Vaktentoonstellingen. FOTOGRAAF Langedelft I 34 Middelburg GOES. voor Handel, Landbouw en Industrie. KANTOOR GOES. DEPOSITO'S - SPAARREKENING EFFECTEN COUPONS 011 die Provincie. GOES. breng baar dan een flesch Abdijsiroop mee, morgen is zij genezen en U dankbaar. APOTHEEK Vlasmarkt K 145 - Telef. 117 IWIIDDFLBURG Uitvoering van Effectenorders. Verzilveren van coupons. Inlichtingen omtrent Effecten. Nazien van Uitlotingen. SAFE UEPOSIT. g en doodde. De mie op eiken wol- rrimmig. Hij ver zag het bloed lijn kind. Hij joeg. doodde hij 1200 jaar geen wolf mesota. lande ling. Te t nogal rumoerig e Aalsmeer, werd n, waarschijnlijk den invloed van ide personen, die p hem schoten en dat hij in bewus- ikte. Iemand, die ival, zekere v. E., er uitsprak, werd ook een raken irlaten toegediend, irschjjnlijk zoo in hij niet meer aari ze was naar den gelbopen en is den heer H. op- wusteloos, gedeel- ïlijk op den kant 'slachtoffer naar r hij spoedig bij- ike wonde boven jk met een hord an den patri- t het proces van Vloskou tegen den aandacht trok, zat fotobureau in zak iat van dien veel- ergens een portret riarch er eigenlijk er, toen iedereen was, een van de snauwde da chef. irch er uit zien? rlijk, en een grijze oeg, dat we zijn jp kunnen tikken peinsde en peins- S' en dien grijzen lotte op het denk- itholieken priester nie in de Duitsche ilige plaat te vsr- ijke, niet gewend, ijner geestverwan- :m werd genomen, i poseeren. genlijk wel graag rel willen nemen", ook dkarvoor te tstekend. Het bu- ■e vondst, gaf den een groote grati- het portret overal ordt het fotoburea» groot (geïllustreerd' luidt de vraag,, portret van dien a ons gisteren hebt Verd ons gestuurd dent in Moskou." ht overgekomen en u aanloopen." inderhaast gepro- .cteur, maakt zijn door dein Doofd en persoon ontvan- u'ch Tichon opge- loals mijn chef u een paar uur ge- ruggekeer.1." t merkwaardig", ag ik u even doen >ureau overal zijn Het. is juist onze altijd ter plaatse ouders te beleven taal mooi en goed. ik toch niet. Wij >n vergrooten. Uw n moskee en in den skee skaat, in keu- een citaat uit Goe- l...." - AU Drukkers-Exploitanlen 0O8TBHBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor le Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burgt Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 18. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie»: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korinf. Zij, die zich met 1 April op „De Zeeuw" abormeeren, ontvangen de nog vóór dien datum verschijnende nummers gratis. De wervelstorm in Amerika. Latere berichten over dezen noodlotti- gen wervelstorm vermelden, dat de ergste ellende is aangericht in 26 steden „ver deeld over vijf staten". Echter zijn er nog geen berichten ingekomen uit tal van kleine dorpen en van tallooze alleen staande hoeven. De weg van den wervelstorm wras on geveer 200 Eng. mijl lang. Verscheiden steden zagen op slechts enkele meters het onheil aan zich voorbij gaan. De zie kenhuizen in het verwoeste gebied lig gen propvol gekwetsten. De doktoren zijn verplicht de operaties te verrichten zonder verdoovende middelen te kunnen toepas sen, daar de voorraden uitgeput zijn. Naai Reuter nog uit Springfield, in den staat Illinois, meldt, hoopt men thans dat hot aantal dooden tengevolge van den wer velstorm de duizend niet zal te boven gaan. .Het aantal gekwetsten wordt op 2500 geschat, dal der dakloozen op 10.000. De wervelstorm duurde op zijn doortocht overal slechts enkele minuten. Korte berlnhten. Omtrent den brand te Miami, in den staat Florida, wordt gemeld, dat een aantal prachtige hotels totaal vernield zijn. De materieele schade wordt nu al geraamd op 20.000.000 dollar. Honderden gasten verloren hun juweelen en hun klee- ren. Over de zone der afgebrande hotels is de krijgswet afgekondigd- De ruines worden door soldaten bewaakt. Een aan tal plunderaars, voor liet moerend eel ne gers, is in hechtenis genomen- Naar de bladen melden heeft de schouw van de lijken der slachtoffers van het incident te Halle uitgemaakt dat de meesten in het gedrang zijn doodgedrukt. In den schedel van een lijk heeft men een kogel gevonden, die niet uit een po- litierevolver is afgeschoten, zoodat de doodelijke wonde is toegebracht door een uit de vergadering gelost schot. La een mijn bij Essen ziijn bij het ver laden van slikkolen door het breken van een steiger twee arbeiders onder de ko len geraakt en gedood. De wolvenplaag heeft in eenige ge deelten van Rusland zulk een omvang aangenomen, dat de regeering besloten heeft militairen ter beschikking te stel len voor de bestrijding. In 1924 waren volgens de statistieken reeds meer dan 130.000 stuks vee aan de wolven ten offer gevallen. De stad Ta-li-foe, in het Westen van de provincie Joennan (China) is door een aardbeving verwoest. Een brand volgde. De wijk, waar de buitenlanders wonen, bleef gespaard. Do nationale raad van Zwitserland beeft besloten de speelhuizen voorgoed te verbieden. Op het schietterrein van de rijks weerbaarheid bij Ratzeburg heeft een ern stig ongeluk plaats gehad- Teen soldaten bezig waren met het vernietigen van mu nitie-resten had hierbij een ontploffing plaats, waarschijnlijk van een handgranaat of oen kleine mijn. Vijf man werden ern stig en vijf licht gewond. Herhalingsoefeningen te Ede. Het Hbld. schrijft o.a. over deze oefe ningen Die herhalingsoefeningen van de daar van in September 1924 op verzoek vrij gestelden, welke in de eerste helft van Maart bij het 22e, 10e en 4e regiment in fanterie te Ede hebben plaats gehad, bobben de bijzondere aandacht gehad van de militaire autoriteiten; Na de gerucht makende gebeurtenissen in September N.V. Koopman's Meelfabrieken, Leeuwarden «SIVMIMMaMMHaHUWaMMIMWAavaMMamVMMMMMMMNMaRMMniMHMMMMHBIl 1.1. is dat te begrijpen. D:e noodige maat regelen waren genomen om een herha ling van die incidenten te voorkomen; bij deze maatregelen bleef dit keer echter de militaire politie geheel buiten spel. Het resultaat van een en ander is ge weest, naar wij vernemen, dat het ge drag in en buiten de kazerne over het algemeen goed was, zoodat door de pa trouille-commandanten geen rapporten van beteekenis zijn gemaakt over onvol doende tenue, eerbewijzen, enz. Toch zouden deze oefeningen verloo- pen zijn als zoovele oefeningen van her- Iialingsliclitingen in vroeger jaren, als niet op een der laatste dagen een ern stig incident had plaats gegrepen, tenge volge van het optreden van een hoofdoffi cier zoowel tegenover troep als cader, waardoor het goed verloop dreigde te te worden verstoord. Diit optreden moet van dien aard zijn geweest, dat geleidelijk een geest van verzet groeide in den troep en dat de officieren en onder-officieren1' de grootste moeite hadden om de man schappen te kalmeeren en te voorkomen, dat de wapens werden neergegooid. Klachten zijn dan ook ingediend bij de militaire autoriteiten. Het onderzoek is in vollen gang. Veler verzuchting bij bet vertrek der verlofgangers was, dat ten gevolge van een en ander weer honderden menschen naar huis gingen vol liaat en weerzin tegen den dienst en liet leger. Het was in het bijzonder dien Donderdag voor de goedwillende elementen ïn be roeps- en reservekader een kwade dag. Directie: Mr. A NT. VAN BERCKEL, 10S VELTHIIHH. ÜCRtter Groote Markt 21. Telefoon U 12 lijnen). lerseke: G. D. VAN OOSTEN, Te(.28. Kapelle: J. A. MOL Pzn., Tel. 13. Die Selieidekwestie. Donderdagmiddag heeft de Belgische Min. van Buitenl. Zaken een onderhoud gehad met twee Belgische afgevaardigden, die belast, zijn met de onderhandelingen] met Nederland ten aanzien van de Schel de. Een Nederlandsch afgevaardigde was bij deze besprekingen tegenwoordig. De onderhandelingen zijn op den goeden weg en loopen ten einde. De volgende week komen de afgevaardigden opnieuw in Den Haag bijeen. Wijziging van de Landarbeiderswet. Het Voorloopig Verslag over liet voor stel tot wijziging der Landarbeiderswet meldt, dat bij zeer vele leden van de Tweede Kamer overwegend bezwaar be stond tegen het wetsontwerp. De voorge stelde wijzigingen vormen een ernstige verzwakking der Landarbeiderswet, zon der dat de regeering er in geslaagd is, de noodzakelijkheid of zelfs de wenschelijk- heid daarvan aan te toonen. Eenige leden verwachtten, dat daardoor de moeilijk heden voor sommige houders van plaats jes met betrekking tot de betaling van rente en aflossing worden voorkomen. De bezwaren tegen het wetsontwerp golden zoowel de voorgestelde verdubbeling van het bedrag, dat de landarbeider volgens de wet moet kunnen storten om een plaatsje te kunnen verkrijgen als de voorgestelde wijziging dei' rentebereke ning. Eenige- andere leden achtten voor eenige verliooging van het bedrag, dat do landarbeider zelf moet kunnen verschaf fen, wel eenige grond aanwezig, opdat alleen do beter gesitueerde landarbeiders van de wet gebruik zullen maken en de financieel zeer weinig draagkrachtige»/ zich niet laten verleiden risico's "op zich te nemen, die voor hen to groot zijn. Een staking. Donderdagmiddag is liet geheele perso neel van de Nederlandsche Dokmaat- scliappij te Amsterdam, ongeveer 450 man, in staking gegaan. Reeds een paar weken geloden hadden de sjouwerlieden het werk neergelegd, daar zij niet tevre den waren met een wijziging in de ar beidsvoorwaarden, welke wijziging onder meer inhield verkorting van den opzeg gingstermijn. Gisteren is hun voorbeeld gevolgd door het overige personeel, toen bij een onderhoud van een deputatie der werklieden met de directie op ver schillende punten het personeel geen be vredigende verklaringen waren gegeven. Het werk ligt nu geheel stil. Op liet oogenblik liggen er twee schepen in het dok. GROOTE MARKT 24. TELEFOON No. 41. Middelburg. Woensdagmiddag 2 uur ver gadert do Raad ter behandeling van; Notulen. Ingekomen stukken. Eervol ontslag Onderwijzeres .School G- Idem lid College van Curatoren over Gymnasium en Commissie van Toezicht Mi- O. Voor ziening vacature leeraar Aardrijkskunde Gymnasium. 2e wijziging gemeen te-bo- .grooting 1925- 13e wijziging gemeente- begrooting 1924- Veiteening voorschotten op gemeentelijke vergoeding aan Bestu ren van Bijz. scholen. Extra-subsidie ver- eemiging „Kindervoeding". Nieuw crediet Werkverschaffing. Aankoop huisje c. a. Bleek. Verzoek om toelating tot georga niseerd overleg. Erfpachts-uitgifte ge meente-grond aan Kattegat. Erfpachts uitgifte gemeente-grond aan Stationsslr. Grcdiet voor bouw klein-kameroven aan Gasfabriek. Primitief kohier 1925 hon denbelasting. Ellewoutsdijk. Naar men aan de Go-c- sche Crt meldt, is dhr E- A- v. d. Bent alhier, voornemens met ingang: van den datum, waarop hij vóór 40 jaar hot ambt van burgemeester dezer gemeente' aan vaardde zijnde 16 Juli a.s. aan II. M- ontslag te verzoeken. Dhr v. d. Bc-nl is de oudste burgemeester in ouzo provincie in dienstjaren. Krabbendijke. Donderdagavond Meld de Bijz. Vrijwillige Landst irra afdeeling Krabbendijke een vergadering in de oude consistoriekamer der Geref. Kerk. Aan wezig 29 personen. Aangezien de burge meester, voorzitter der PI. Commissie, verhinderd was deze vergadering bij te wonen, sprak de heer Veilare oen ope ningswoord, waarbij deze de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, inzonder heid dhr Laemotes uit Vüssingen. Nadat het Wilhelmus uit volle borst was gezon gen, verkreeg de heer Laernoes het woord Inzonderheid werd door spr gewezen op liet nut van het bestaan van den B. V. L. en het Nationaal karakter dat dit In stituut draagt. Van degenen, welke nog geen lid waren, meldden zich enkelen aan, terwijl door den plaatse/ijken leider D- Bijl de gedenkplaten aan de aanwezige leden werden uitgereikt. Het was een leerrijke, gezellige avond en onder het genot, van een versnapering was de avond om, eer men er erg in had. Een woord van dank werd tenslotte uitgesproken door den heer Verlare aan den spreker en alle aanwezigen, inzonderheid aan de opgekomen dames, die door hun aan wezigheid een goed voorbeeld hebben ge geven. Meliskerke. Donderdagavond j.l. werd de laatste les van den la.ndbouwcursus gehouden. Mede was aanwezig dhr Ste vens, rijkslandbouwconsulent. De lessen waren gegeven door den onderwijzer Beu- kelman. Alle leerlingen werden bevor derd en kon dhr Stevens de diploma's aan de volgende leerlingen uitreiken: A Francke, E. de Korte Jokz., J. de Korte Johz., j. de Korte Eizn, A. M'else, S- Wisse Kzn, S. Wisse; Wie, allen van Melis kerke en L. Geschiere Jz., J. Kodde Az., G. Koppejan Jbz., P. Meijers en J. de Witte Fz., allen van Zoutelande. Daarna werd gespreken door den burgemeester den voorzitter va.n het comité den heer J. do Korte, die. tevens het gemeentebe stuur bedankte voor het afgestane lokaal Daarna sprak dhr W. de Buck namens den Bond van oud-leerlingen, welke den gediplomeerden tevens aanraadde zich daarbij aan 'te sluiten. Verder was aan wezig dhr J. Geschiere, voorzitter van de landbcuwvereeniging en ©enige ouders der leerlingen. Namens de cursisten werd bij mond© van den heer A. Melse den onderwijzer een geschenk aangeboden, waarvoor deze zijn leerlingen hartelijk dank zegde. Domburg. Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad, waarin dhr AÏmekin- ders wegens ziekte afwezig was. Vast gesteld werd hot Inkier van de honden belasting op een bedrag van f168- Over gelegd werd de rekening van hot bur gerlijk Armbestuur over 1924- Do hoeren de Visser en van der Hage werden aan gewezen om deze na te zien. Tiet adres van Heemstede inzake bestrijding van annexatie-plannen werd voor kennisge ving axangencmen. Voorgesteld werd een stukje grond 15 vierk. meter groot, dat voor de gemeente weinig waarde heeft te vèfkcopen aan A- Corré voor 50 cent per vierk. M.. Dhr de Visser vindt dit bedrag te hoog, 'de hoeren Elout, v. d. Hage en van Sluys cordeelen den prijs billijk. Be sloten wordt tot verkoop. M'. Reynlioudt verzoekt een boom te willen rooien, die in den weg staat voor een perceel in de Noordstraat, door hem in gebruik geno men. De voorzitter 'is tegen rooien, wan neer dit niet beslist noodzakelijk is. Dhr Elout wijst er op, dat in dit geval niet de boom voor de deur, maar de deur achter den boom is geplaatst, de deur had evengoed op een andere plaats kun nen gemaakt zijn. Dhr v. d. Hage is ook tegen rooien. Bij de gehouden stemming staakten de stemmen, zoodat de beslis sing werd aangehouden. De vergoeding krachtens art. 101 dei' L.O.-wet 1920 over 1923 uit te keeren aan de Bijizondere Lagere school werd bepaald op f 956-32, het voorschot op die vergoeding voor 1925 op f700- Een verzoek van P, A. Moggré om een boom te rooien in de Stationstraat werd. daar het te laat was ingekomen, aangehouden tot eene vol gende vergadering. Van de gemeente Bergen was een verzoek ingeko men, om te protesteeren tegen de voorgestelde weeldebelasting. Dhr Wes- tenburg acht deze belasting voor Domburg zeer nadeelig, dhr van Sluys wil eveneens als dhr Elout ook protesteeren, de laatste meent, dat het adres vail Bergen te een zijdig is. Met 4 tegen 2 stemmen, die van dhr Francke en cie Visser wordt be sloten inerte te gaan met het aures van Bergen. Dhr de Visser wij'st er tenslotte cp, dat het noodig wordt om de .Volks woningen te schilderen. B. en W. zullen in eene volgende vergadering, nadere voor stellen doen. Eerste Kamer. Eerst nam de Kamer na eenige discus sie z. h. st. aan het wetsontwerp tot wij ziging van de Jachtwet. Daarna werd voortgezet de behandeling van de water- staatsbegrooting. De heer Slotemaker de Bruine (c.-h.) vroeg, wanneer de haven werken van Vlissingen worden aanbe steed. De treinenloop op Zondagen mag z. i. niet worden uitgebreid; de Zondags rust dient te worden bevorderd. De lieer Smeenge (v.-b.) daarentege* Meende, dat de treinenloop op Zondag niet verder mag beperkt worden. Ja zelft kan de Zondagsdienst nog worden uit gebreid. Daarna kwam de minister aan het woord- Allopathisclie en Komoeopathische Fa. A C. VAN DER REST, Telef. 168, GOES RECEPTEN GENEESMIDDELEN De lieeren Linde ij er en de Muralt, aldus minister v. Swaay, hebben gesproken over de haven van Vlissingen. Spr. heeft vol komen eerlijk en oprecht de zaak behan deld en alkomen er nu 25 lieeren Jjindeijer stukken voorlezen uit brochures van den burgemeester van Vlissingen, dan houdt spr. nog vol, dat hij eerlijk gehandeld heeft. De Vlissingsche haven is geen zaak van den minister van waterstaat, het is een regeeringszaak. Spr. trekt zich van al die beschuldigingen dan ook niets meer. aan. Spr. is tot een beter inzicht geko men van de beteekenis van bet begrip „politiek" en hij moet eerlijk zeggen, dat dit oordeel niet gunstig is. Spr. komt nu tot de haven zelve. Men had zich aan van - kelijk voorgesteld een betere ligplaats voor de booten van de Zeeland en ligplaats voor af en toe weieens aanloopende jach ten. Later is dat uitgebreid. Spr. wil ech ter de toegezegde 400 M. kademuur wel uitbreiden tot 500 M. Het is echter een illusie dat groote schepen in Vlissingen zullen aanleggen om er passagiers aan wal te zetten. Als dat nu eens werkelijk liet geval zou zijn, dan gelooft men toch niet, dat zoo'n groot schip de haven bin nen zal loopen? Dan blijft iedere gezag voerder buiten en laat de passagiers met een ferryboot naar den wal brengen. Vlis singen mag, naar spr. meent, met 500 M. tevreden rijn- De heer De Muralt heeft tenminste den moed gehad te zeggen, dat men den mi nister onbillijk heeft behandeld. Maar hij heeft een rekensom opgezet en daarvan moet spr. zeggen, dat er toch aan de zaak wel meer vast zit dan de heer De Muralt het voorstelde. Wanneer werkelijk de ha ven te klein blijkt, dan zal er geen enkele regeering zijn, die uitbreiding zal weige ren. Dat zat dan meer geld kosten, maar dat hangt toch ook af van het tijdstip, waarop de uitbreiding eventueel zou moe ten geschieden. Omtrent de instelling van een commissie, die zou adviseeren over de haven, en waarvoor de lieer De Muralt in alle bescheidenheid zich zelf beschik baar stelde, merkt spr. op, dat hij daar van niet veel heil verwacht. De verlaging van de spoorwegtarieven zal belangrijke verliezen opleveren en men zal ze slechts kunnen doorvoeren als men afziet van een sluitende rekening. Boven dien zou een verlaging met bijv. 25 pet wellicht een toeneming van het vervoer tengevolge liebben, maar, met als gevolg weer een uitbreiding van materieel en personeel, die de yoordeelen te niet zou den doen. Den durf hebben, zooals de heer Wibaut zeide, is gemakkelijk genoeg, maar wat dan als men voor een spoor wegtekort van f 3 millioen komt te zitten. De begroeting van Waterstaat werd gis teren nog aangenomen. Tweede Kamer. Op „voorstel van den voorzitter weid met 50 tegen 13 stemmen besloten, vol gende week Donderdag aan de orde te stellen bet ontwerp tot wijziging van de Pensioenwet 1922, nadat de heer J. ter Laan (s.-d.) had aangedrongen op be handeling van dit ontwerp na Paschen. De heer Van Ravesteyn (comm.) vrosg verlof tot het houden van een interpellatie over de loonsverlaging in de mijnindustrie. In de volgende vergadering zal hierover worden beslist. Het wetsontwerp tot wettelijke regeling opnieuw van de coöperatieve vereenigin- 11

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1