OE ZEEUW PU ROL TWEEDE BLAD. VERVOLGD EN GERED. Binnenland. VAN FEUILLETQM. Ons tot leering. Schrale Lippen Ruwe Huid gebruik ik altijd i VRIJDAG 20 MAART 1925. No. 144. Die inkomstenbelasting. In het wetsontwerp van minister Co lijn tot verlaging van do inkomstenbe lasting komt een wensch tot zijn recht, welke van ouds door de antirevolutio naire partij is uitgesproken. Het vooïstel beoogt, volgens de memo rie van toelichting, den druk der in komstenbelasting te verminderen door verhooging van den kinder aftrek. Terwijl deze aftrek thans voor de in komens beneden f1400 slechts f100 be draagt, en voor hoogere inkomens ge leidelijk stjjgt tot f200, zal volgens het ingediende ontwerp do aftrek f300 per kind bedragen. Bovendien bedoelt dit voorstel aan de gehuwden en de daarmee gelijk gestel den een aftrok van f200 op hun belast baar inkomen toe te staan. Dat is een ingrijpende wijziging, waar door de lagere inkomens belangrijk wor den ontlast. Voor gehuwden met drie kinderen zal hierdoor de belastingplicht eerst begin nen J>tJ een inkomen van f 1900. Alles wat daar beneden valt is vrijgesteld. Heeft iemand vijf kinderen, dan be gint de belastingplicht eerst bij een in komen van f 2500 en zijn er acht kinderen, dan is zelfs een inkomen be neden f 3400 vrijgesteld. Menschen met groote gezinnen zullen dit ontwerp met genoegen begroeten. De sociaal-democraten zwijgen er van, die critiseeren liever, en waar hun dit onmogelijk is, wijl de feiten te duidelijk spreken, daar zwijgen ze dan maar. Hoogstens spotten zij er jnec, en ge wagen smalend van „fokpremie". Maar duizenden oordeelen anders, jui chen wetsontwerp toe en blijven mi nister Colijn dankbaar. Men veroorlove ons echter één vraag. Zullen al deze vrijstellingen niet te zeer drukken op de gemeenten? Nu reeds zijn er menschen die nog altijd tot de welgestelden kunnen gere kend worden, doch, blijkens hun boek houding van inkomstenbelasting moeten worden vrijgesteld. Die zijn ten gevolge daarvan ook vrijgesteld van 't betalen van schoolgeld, en ontvangen, zoo wij ons niet vergissen, Ook van de gemeente een rïj- wielplaatje. Hun aantal wordt bij verlaging der •Rijksinkomstenbelasting nog* grooter. Kan *'t niet anders, en dan met het zelfde resultaat? Woorden en daden. Terecht heeft prof. Diepenhorst in de Eerste Kamer den heer Wibaut voorge houden, dat hij den minister diens *fi- nancieele politiek inzake de indirecte be lastingen niet mag verwijten, terwijl hij zelf als wethouder te Amsterdam ver- bruiksheffingen op groote schaal heeft ingevoerd. Want wel kon de heer Wibaut tegen- voeren dat verbruiksheffingen geen in directe belastingen zijn, doch hier. tegen over staat dan toch dat de financieeie uitkomsten dezelfde zijn.' Be heer Wibaut maakt winst met gas, electriciteit en water, met telefoon en tram, waarvoor hij aanmerkelijk meer dan den kostenden prijs laat betalen. Dus in den grond ook indirecte be lastingen Vroeger dacht de heer Wibaut er an ders over, namelijk toen hij nog niet zelf aan 't roer zat. Toen noemde hij 't trekken van winst uit gemeente-bedrijven verfoeilijkde heer Vliegen vond 't zelfs de meest hatelijke indirecte belasting.x) Doch nu zit do lieer Wibaut zelf op 't kussen en er moet geld wezen. En eeD andere weg is er niet. Bovendien hebben zoowel de accijnzen van Colijn en de verbruiksbelasting van Wibaut dit voor, dat de betaler dit niet zoo voelt, als wanneer hij 't gevorderde naar 't be lastingkantoor moet brengen. Zoodat wij maar zeggen willen dat zoo wel de minister als de wethouder met de door hen genomen maatregelen vol komen in hun recht zijn. 1) Op het congres van gemeentebedrijven, in 1910 te Soheveningen. 59) Diezo weg is ons niet onbekend, al is het ongeveer zeven jaar geleden, dat we zagen, hoe Willem Beijers en zuster vau Haperen hem fietsen, na hiet verbinden door de laatstgenoemde, van den ge wonden reus de Kat. 't Was tijdons dien korten fietstocht ge weest, dat de jongelieden elkaar h'un ge meenschappelijk geloof beleden en dat tevens in hun hlarten de vonk van reine liefde begon te gloeien. En zie! ginds is reeds weer de schut ting, waar Willem de fiets na den rit overheen zette, zoo zonder inspanning, met één hand; ©en krachttoer, "waarover het jonge meisje zich zoo verwonderde, 't Komt ons alles- bekend voor. JMaar thans zien we iets, wat we hier vroeger niet zagen. Vlak bij de boschi- Wachterswoming staat een nieuw huisje, iets grooter dan 'tonde en in veel mo derner stjjl. IWe herinneren ons, dat de oude graaf Tan S- in eau onderhoud met vader en. zoon Begets tot den laatste zei: „Mocht ge een huwoljjk aangaan, terwijl uw Ouders oog loven, dan zal een tweede Het vorige jaar is bij do verkiezingen voor de Kamer in Frankrijk den kiezers heel wat beloofd indien zij; maar de meer derheid schonken aan radicalen en so cialisten. Do kiezers hebben naar deze lokstemmen geluisterd en aan een radico- socialistische meerderheid het aanzijn ge schonken. Een ministerie in dienzelfden geest trad op; en nu ging men oplet ten. Wanneer zullen de beloften worden ingelost, do voorspellingen vervuld; de voorspiegelingen verwezenlijkt? Maar er is niets van gekomen. In tegendeel de toestanden zijn nog erger dan onder de voorgaande regeering. Do franc, die destijds op 68,12 het pond sterling stond, is thans dermate gezakt dat men voor een pond sterling al 92 francs betalen moet.' Het brood kostte 1,20, thans 1,60 francs het kilo. Dit laatste vooral is een dubbele ramp. Zij betcekent niet alleen duurte, maar ook onzekerheid van het economische leven. Voor wie van staatsfondsen leven moe ten, beteekent zij daling van inkomsten, en voor den arbeider een uitbetaling in een loon waarvan de koopkracht min der is. Zoo heeft men de Fransche natie ver leden jaar bij den neus gehad. Zal men straks ook onze Nederlandscho kiezers alzoo beet nemen? Men zal het wel beproeven; doch men zal niet slagen. Candidatenlij sten A.-R. Partij.. De vergadering der gedelegeerden van de kieskringcentrales op Woensdag j.l. te Utrecht gehouden, heeft de candidaten- lijsten aldus vastgesteld: Hoofdlijst: 1. H. Colijn, 2. V. H. Rut- gors, 3. Th. Heemskerk, 4. J. J. 0. van Dijk, 5. L. F. Duymaer van Twist, 6. F. II. de Monté verLoren, 7, J. Schouten!, 8. E. ,T. Beumer, 9. H. Visscher, 10. J. A. de Wiilde, 11, C. Smeonk, 12. A. Zijlstra, 13. J. G. Scheurer, 14. Cl v. d. Heuvel, 15. H. A. Leenstra, 16. Th. Heukels, 17. A. Colijn, 18. G. Hofstede, 19. H. Amelink, 20. H. A. Dambrink. Bijlijst: 1. H. Colijn, 2. Dis M. van Grie ken te Rotterdam; 3. Mr H. Rijieveld te 's Gravenhage; 4. J. Middelveld Jr. te Ruiin.eitwold; 5. Mr. P. S. Gerbrandy te Snoek6. Mr J. Terpstra tc 's Graven hage; 7. Mr Dtr R. 'Koppe te Groningen j 8. K. Kruithof te Utrecht; 9. 0. Maria te Halsteren; 10. G. Baas Kzn. te Am sterdam; 11. Mr G. H. A. Grosheide to Amsterdam; 12. Wi. Warnaar, te Sassen- heim; 13. Dir J. Severijn te Dordrecht j 44. Ds C. v. d. Zaal te Deventer; 15. K. Meirna te Sneek; 16. Mr G. A. Die penhorst te Zeist; 17. P. van Nes te Bodegraven; 18. Mr H. van Haeringen te Rotterdam; 19. C. Roeterdink te Gors- sel; 20, S. Brandsma te Middelburg. Slechts voor enkele plaatsen op dezo lijsten was het noodig de beslissing bij stemming te zoeken. Er heerschte in het algemeen een geest van' eenstemmigheid (en broederzin, welke voor de actie bij de stembus zeer veel beloven. (Wij maken er het Centraal Comité' op attent dat bovenstaande mededeeling gis terenavond al in een liberaal blad sfond: „Het Vaderland", en hedenmorgen in de overige liberale en R.-K. ochtendbladen. Wie van het Centraal Comité of van het Comité van Gemachtigden of van de met de overbrenging belaste typisten kan hier een onbescheidenlieidje gepleegd heb ben?) Onze Strijdkas. Het Bureau van het Centraal Comité verzoekt ons in verband met het voor enkele dagen onder bovenstaanden titel geplaatste bericht, nog bet volgende mede te deelen. Uit sommige ingekomen verzoeken om jachtopzienerswoning worden geboüwd." Zou dan de familie Beijers tot twee ge zinnen geworden zijn? De jachtopziener peddelt bet oude huis voorbij; en terwijl hij het passeert staakt Wimpie, achter op de fiets, zijn spel met de eenden en roept: „Opoe toe, opoe en opa toe!" „Strakjes, baasje! ESerst even naar mama, hoor!" Als de wielrijder voor het nieuwe huisje afstapt, gaat de deur open en verschijnt een jonge vrouw. „Mama, mama, Wimpie eendjes aait; •eendjes zoet; eendjes dood; mama eendjes kusje geven!" kraait de kleine, zijn neusje verbergend in het dons van één der vogels. „Nee, mama niet eendjes kusje geven, mama Wimpie kusje geven", roept lachend de vrouw. En op de fiets toe loopend tilt ze deu kleine er uit en drukt hem een zoen op de roode lipjes. „Dat heb je vlug gedaan, Willem!" zegt ze dan. „Maar goed ook, want we krijgen straks bezoek. Raad eens van wien." „Maar, Mien, hoe kan ik dat raden? Zeg het maar gauw!" „Opperwachtmeester Le-rgman komt." „Opperwachtmeester Ler?man?" „Ja; de poet bracht een half uur gé- leden een briefkaart van. her®. HfJ beeft nadere inlichtingen blijkt, dat de bedoe ling van de in bovenvermeld bericht vervatte opwekking niet overal juist is begrepen. Deze bedoeling was, dat de giften niet slechts bij de penningmeesters der plaatselijke kiesvereenigingen zou den worden gestort, maar ook dat dezö gelden voor de plaatselijke strijdkas be stemd zijn. Er behoeft geen penning van te worden afgedragen aan eenige cen trale kas. Alleen wordt den plaatselijken penningmeesters nogmaals verzocht den laatsten van elke maand opgave van het totaal bedrag der ingekomen gelden te zenden aan het Bureau 0.0.Dir Kuyper straat 5, Den Haag, opdat daar het vol ledig resultaat over het geheele land kan worden opgemaakt en als hot de moeite waard is .gepubliceerd. Of dit laatste geschieden zal hangt dus van onze A. It. broeders en zusters in den lande af. Lezer en lezeres! Hebt gij uw gave reeds gestort? Zoo niet, doe het dan nog heden of uiterlijk morgenochtend! Onder het motto: „Tegen de revolutie het Evangelie 1925". Onze Beeldengalerij. Het Bureau 0.0. heeft ook nog een 8000 gedenkplaten over. En daarin schuilt nu juist de winst. Wielke kiesvereeniging heeft er nog niet mede gewerkt? De n i e u wie belasting en. Naar het „Hbld." ter oore kwam, heeft Minister Colijn de Commissie van Rap porteurs over de „Weeldebelasting" en de daarmee samenhangende ontwerpen met aandrang verzocht zoo mogelijk nog voor het Paaschreces haar Voorloopig Verslag te Willen uitbrengen'. Die Minister zou gaarne deze ontwierpen evenals dat over de Forensenbelasting nog vóór de verkiezingen behandeld willen zien. De Bakkersnachtarbeid1. Het Wetsontwerp tot wijlziging der be palingen der Arbeidswet 1919 betreffende den arbeid in broodbakkerijen, vond, blij kens het Voorloopig Verslag, slechts bij weinig leden verdediging; verreweg de meeste 'leden verklaarden daartegen ern stige bezwaren tc hebben. Zeer vele leden Waren ten zeersté teleurgesteld over de indiening van dit wetsontwerp, omdat de daarbij voorge stelde wetswijzigingen een ernstige ver slechtering van do arbeidstoestanden in het bakkersbedrijf zouden teweegbren gen. Sommige der hier aan het woord zijnde leden konden niet aannemen, dat de Minister den bakkersnachtarbeid op nieuw een kans wil bieden en hoopten, dat de Minister alsnog tot intrekking van het wetsontwerp zou besluiten. Tegenover deze leden stonden sommige andere leden, die het op zichzelf ten vollo billijkten, dat de Minister met een wijziging van de bepalingen be treffende den bakkersarbeid is gekomen, omdat de geldende voorschriften niet aan de eischen van do practijk voldoen en do vrijheid van den patroon te zeer beknot ten. Doch ook dezo leden hadden tegen het wetsontwerp bezwaren. 'Zij betreur den, dat de Minister van zijn aanvanke lijke voornemen tot algeheele opheffing van het patroonsverbod is teruggekomen en waren van oordeel, dat het wetsont werp daardoor zooveel gevaren en onbil lijkheden met zich brengt, dat ook zij aarzelden daaraan hun stem te geven. Eenige leden betoogden de Wensclielijk- heid, dat voor plattelandsbakkers de mo gelijkheid zou Worden geopend om 9 uur met aflevering van brood te beginnen. Vele anderen konden zich met dit denk beeld niet vereenigen. De meeste lederi konden zich met het voorgestelde ten aanzien van do beper king van het verbod van patroonsarbeid, hetgeen het karakter draagt van principi- eele wijziging der thans geldende voor schriften, niet vereenigen. Doch, zoo vroegen deze leden, wordt deze vrijheid inderdaad door de meerderheid der bak kerspatroons verlangd? Andere leden konden zich met deze beschouwingen niet vereenigen. Zij acht ten het Wel degelijk een groot belang* dat den patroon in het bakkersbedrijf, zoo goed als iedere andere patrooh,. vrijheid wordt gegeven om te werken wanneer hij wil. Zij betreurden daarom, dat de Minister teruggekomen is op zijfn aanvankelijk voornemen om het patroons verbod geheel op te heffen. verlof en wo"u daarvan ©en dagje nemen om ons te bezoeken en nog eens een kijkje te nemen in de omgeving." „Dat vind ik 'allerleukst; en jij, Mien? Je vond hem altijd zoo'n aardigen man toen je graaf Froderik verpleegde." „Ja, en wat hebben we om hem gé- lachen op onze bruiloft! Het dort me echt genoegen, hem te mogen ontvangen. Maak nu maar rap die eenden aan kant, en hoiu je nog ©en oogenblikje met Wimpie bezig, dan ga ik een extra-middagmaal klaar maken." „Mooi! En dan ga ik het nieuws aan de oude luidjes vertellen; gaat Wimpie mee naai' opa en opoe?" „Wimpie mee, opa en opoe toe. Wimpie opa en opoe eendje geven!" Willem Beijers, dé jachtopziener, plaatst zijn fiets in ©en loodsje, waarin ook de eenden een onderkomen vinden, en be- begeeft zich dan in huis, om zich wat op te knappen tegen de komst van den opperwachtmeester, terwijl zijn vrouw Wimpie meeneemt naar de keuken. •A!s hij een half uur later klaar is, zien we hem verschijnen in een mooie, groene rood gebiesde uniform; een uitvinding van graaf Leo, wiens militaire aard niet dulden kan, dat zijn jachtopziener in bur- gerkleeding loopt, 'tjioet gezegd, dat Beij ers' forscbe figuur in hiet keurig zittende pak op zijn gunstigst uitkomt. Het Spoorwegpersoneel. Blijkens een verslag in „Het Seinlicht", het orgaan van den ProL Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, is in do Woensdag j.l. gehouden conferentie tus- schen de Ned. Ver. St. Raphael, den B. A. N. S. en den P. G. BI. de samenwerking ten aanzien van den duurtetoeslag ver broken. Het* bestuur der Ned. Ver. stond op het standpunt, dat men thans van tactiek moest veranderen en aan de Re geering en Directie duidelijk moest wor den gemaakt dat bij het niet inwilligen van het verzoek om duurtetoeslag, tot scherpere actie zou Worden overgegaan. Met deze scherpere actie Werd klaarblij kelijk bedoeld staking of lijdelijk verzet. Die beide Chr. organisaties konden zich daar niet mede vereenigen, hetgeen tot de verbreking der samenwerking leidde. Zij overwegen thans, welke middelen nog in het Werk kunnen worden gesteld in zake de verkrijging van den duurtetoe slag. Toegetreden. Tot de Nationale Unie, waarvan de heer v. d. Voort van Zijp als de toekom stige leider w'ordt gedoodverfd, is o.a. toe getreden Mevrouw Bakkiuga v. d. Brink, gob. Ozinga, die naar dr v. Ravesteijh in „De Tribune" vertelt kort geleden nog lid en secretaresse was van dé afd. Haarlem der communistische partij in Nederland. Ook is er een bijl die pas verklaard had dat liberalen en socialis ten elkanders candidaten best, kurmoni steunen. Wij vermelden dit, niet om "iemand iets onbehoorlijks te verwijten. Wij ge- looven nog steeds aan mogelijkheid van oprechte overgangen na bekomen, betere inzichten. Het is alleen maar Wat opval lend. De Stemplicht. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het voorloopig Verslag der Tweede Kamer in zake het Wetsontwerp voor de Wijziging van de Kieswet, van. de Provinciale wet en van de Gemeente wet. De Minister kan niet toegeven, dat, wanneer de sanctie op de naleving van. den stemplicht vervalt, de trilogie „alge meen kiesrecht, evenredige vertegenwoor diging, stemplicht" wordt aangetast. Im mers de stemplicht blijft bestaan. Van vermeerdering van het aantal stembu- reaux en openstelling op geschikte uren van den dag, verwacht de Minister weinig verbetering. Die gelegenheid om te stem men is thans Werkelijk ruim genoeg'. Bezwaar bestaat tegen de in het Voor loopig Verslag voorgestelde regeling om de boete, te betalen door hem, die zijn stemplicht niet nakomt, automatisch te doen geschieden door een verhooging in den aanslag in de personeel© belasting1, waartegen dan eventueel beroep kan wor den aangeteekend. Een dergelijke regeling strijdt, volgens de Regeering met da eerste beginselen van het strafrecht. Hier zou niet slechts omkeering van bewijs kracht plaats hebben, maar zelfs veroor deeling zonder verhoor van den beklaag de. Verwezenlijking van het voorstel om den nalatigen kiezer het kiesrecht af te nemen, zou het doel voorbijstreven. Im mers, zoo wordt gezegd, wat kan deni onverschillige meer welkom zijn, dan Voortaan van den last, die aan citeru stemplicht verbonden is, te Worden ont heven. Er is, vólgens den Minister, geen voldoende aanwijzing tot instemming met de aanbevolen aanvulling van de Kies wet, ten gerieve van hen, die, in verband met hun arbeid buiten hun woonplaats of vertoeving op zee, hun stemplicht niet kunnen vervullen. Verder zet de Memorie van Antwoord o.a. Uiteen, dat het niet aangaat, op een oogenblik, dat slechts een gering aantal weken de kiezers scheidt van de candi- daatstelling, het debat over de invoering van het stelsel d'IIondt te heropenen. Ons tweed© bezoek aan de Glind horst. Wij zijn dan weer eens onverwacht op de GUndhorst gaan kijken, voorname lijk cm to zien,' of reeds beloften waren ingelost en om de nieuwe pachters te ontmoeten. We troffen den directeur in opgewekte stemming en druk bezig aan. Met gerecht- 'Alvorens de groene jagersmuts met de veer op te zetten, s'luipt Beijers even naai- de voorkamer. Diaar staan twee met trijp bèkleede leuningstoelen, vier dito gewon© stoelen, een 'eenvoudig buffet en een klein orgel. Het geheel maakt een vriendelijken, echt huiselijken indruk en past volkomen blip den wandtekst boven de deur: „Waar liefde woont, gebiedt de Heere den zegen." Het is echter niet daarnaar, dal do jachtopziener kijkt. Op de teenen sluipt hij naar een hoek der kamer en tilt voor zichtig het kleed op van ae wieg, die daar staat Een tweede zoon, Jan, slaapt op het donzen bedje den slaap der on schuld. „'tHad eigenlijk een meisje moe ten zijn", meenden de ouders; doch ze zijn gelukkig met hun tweeden schat. Er blijft altijd wel wat te wemschen over; doch als 'tniet. méér is dan in 't gezin van Willem Beijersdan mag men zingen' van de goedertierenheden, des Hee- ren, die groot zijn. „En nou ga jij mee naar opa en opoe", zegt Willem, terwijl hij de keuken binnen treedt en Wimpie van den grond neemt. En Wimpie kraait; „opa toe, opoe toe"; want een bezoek aan de grootoudcis is voor den kleinen wildzang een. dagelijksch feestnummer. „Denk er ooi, man, om elf uur is Lciqg- man hier; 'tis nu bij tienen; maak het en vaardigden trots ver-telde hij, dat op de Lagere Landbouwschool 't eerst© eind examen had plaats gehad. De inspecteur van het Landbouwonderwijs, de land- bouweonsulent Ir van Vliet en de tuia- bouwconsulent Rloemsma hebben het af genomen ©n aan alle 13 leerlingen het diploma uitgereikt. Inderdaad een aardig succesje in de moeilijkheden ''der laatste tijden. Verder deelde hij mede, dat men bezig is met den aanleg van een landbouw proefstation en de modelkippe-nfokkerrj onder leiding van den landbouwleeraar Pilon. De verandering van het meisjespavil- jocn in een huishoudschool met inter naat krijgt 1 April a.s. haar beslag. Men heeft Mevr. Lion Cachet bereid gevonden, de leiding op zich te nemen. Deze dame bestuurde reeds geruimen lijd een op voedkundige imichting. D® directeur be schouwt deze dame als een groote aan- winst. Vermoedelijk zal men weldra ook den schilderswinkel weer op dreef hebben, omdat men een leeraar met verschillende actes in dit vak gevonden heeft. Overigens verkeerde bij ons bezoek de vakoplei ding nog in denzelfden desolaten staat. Van de nieuwe, pachters waren er reeds vier aangekomen. D|e directeur heeft een. instructie opgesteld, waarin de verpleging in onderdeelen wordt geregeld en vooral duidelijk gestipuleerd de uren welke van onderwijs enz. vrij moeten blijven. Dj© nieuwe pachters zijn Bilker (Hol- we-rt), Haarsma (Reetgumenvolde), Ver meulen (Nieuwvliet in Zeeuwsch-Vlaande- ren) en Lyzinga (Rinsumageest). Drie hebben we er gesproken en in hun huis bezocht. Volgens hun zeggen, trok hen en vooral hun vrouwen, het opvoedings werk aan. De Rinsumageester was een welgesteld boertje', die zijn goed verkocht, om zich aan da nieuwe taak te wijden. Eien erkende eerlijk, dat vooral het. boertje-worden hem had aangetrokken.' Zijn heele leven was hij, arbeider geweest, hij wou nu ook wel eens graag eigen baas zijn. Alle vier bezaten oen grootere of kleinere geldsom (een had liet geld van familie geleend) om zich liet noodige vee aan te schaffen. Do menschen zagen er netjes en degelijk uit. Over hun land bouwkundige kennis viel uit den aard der zaak nog nieit te oordeelen. Drie hadden h'un pleegkinderen al bij zich. DjC1 meeste pachters hebben zeil' zeer kleine gezinnen. In de gezinnen was alles weer kraakzindelijk. Een nieuwe pachter, die een prachtig stel kippen had meegebracht, had blijk baar het hart van zijn oudsten pleeg zoon, die ook kiplievend in hooge mat© was, geheel veroverd en. omgekeerd, want ze waren aan het hok-timmeren dat heit een lust was en. de oogen van het tweetal schitterden van instemming, toen wij ver onderstelden, dat ze met hun Barnevel ders een aardig duitje zouden verdienen. Die pleegzoon had nog een. paar zusjes en broertjes bij zich en er ging een hoera op onder de kindenen, toen de directeur hun vertelde, dat broertje Piet tijdelijk bij boer Krelis, daar ook nog zou komen. Zie je, dat vinden wij nu zoo bijzonder leuk van de Glindborst, dat zooveel mogelijk de kinderen van hetzel&fe gezin 'bij elkaar blijven. Al kunnen vader of moeder om welke reden dan ook hun kinderen niet houden, het heele verwaar loosde groepje krijgt een anderen vader en moeder en zoo wordt de kinderband, welke voor bet verdere leven zulke groote gevolgen kan hebben, gehandhaafd. Bij' de beoordeeling van het coëducatie- stelsel moet men wel in het oog houden, dat zooveel mogelijk kinderen van het zelfde gezin bij elkaar worden gehouden en dus de gezins-coëducati© wordt toe gepast. Natuurlijk kan dit lang niet altijd, maar, nu de gezinnen kleiner zullen blij ven en men geen gezinnen met 18 kin- déren meer zal samenstellen (hoogstens 8 pleegkinderen) wordt de kans van ge- dus bij de oude menschen niet te lang", zegt „Mien". Grootvader rookt, als zoon en klein zoon binnenkomen, zijn pijpje, de krant lezend, die de post vanmorgen heeft ge bracht; en grootmoeder zit tegenover hem te breien aan een kous voor Wimpie, wiens beenbekleedsels in minder dan, geen tijd knieloos plegen te zijn. Ze doet dat bijna geheel op het gevoel. Haar zwak gezicht is er de laatste jaren nog erg op achteruitgegaan. Maar overigens is zij evenmin als haai' echtgenoot veel ver anderd: al verzekert zij herhaaldelijk, „den ouden dag" duidelijk te bespeuren. We missen in dezen kring Keetje- Vroe gen we, waar zïj zich bevindt, dan zou den de oude luidjes ons met zekeren trots vertellen, dat ze onderwijzeres is aan de Christelijke School te S.t. Het studiefonds- je, haar door den ouden graaf toegekend, heeft ze 'besteed om de acte te halen en reeds twee jaar staat ze voor de klas. Een aankomend meisje helpt de oude vrouw Beijers in de huishouding. In een oogenblik zit Wimpie op groot vaders knie en dan begint de dagelijksche wisseling van vragen en antwoorden, de jacht, het gezin en de gebeurtenissen uit de omgeving betreffende. (Slot volgt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 5