DE ZEEUW VERVOLGD EN GERED. TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Leestafel. VAN DONDERDAG 19 MAART 1925. No. 143. cs*sa——m— Oudelande. Gistermiddag vergaderde de Gemeenteraad. D'c voor/,, herdenkt, na. opening der vergadering, den plotseling overleden wethouder de Jager. Dhr Meulenberg vraagt, of de Raad kennis van het overlijden beeft gekregen, zoo ja, dan stelt hij voor een brief van rouwbeklag te zenden. Kennisgeving is niet ontvangen, toch zal een brief van rouwbeklag worden gezonden- Die notulen worden gelezen. Dhr Meu lenberg zegt, voor het raadplegen van een gemeente-opzichter gesproken te hebben, omdat er een post op de begrooting voor is uitgetrokken. Die voorz. zegt, dat de notulen geen stenografisch verslag zijn. Dhr Meulenberg vraagt toch', dat hetgeen hij aangeveerd heeft, in de notulen wordt opgenomen. Hij laat niet met zich sollen. Die voorz. zegt: volgens bet reglement van orde worden protesten tegen genomen raadsbesluiten niet in de notulen opge nomen. Dhr Meulenberg zegt: ik heb juist gepleit voor het uitvoeren van een Raadsbesluit. Diat is heel wat anders. Dhr Meulenberg zegt, dat hij in de vo rige vergadering op deze zaak gewezen beeft, vanwege "t gebeurde bij 'tvangputje bij' de woning van het schoolhoofd. Dhr Meeuwse heeft hem nu meegedeeld, dat weth. de Bakker bad gezegd, dat bot zóó moest gemaakt worden. Dhr de Bak ker zegt, dat men niet naar alle dorps- praatjes moet luisteren. Dhr Meulenberg acht den heer Meeuwse niet cto man, o'm dorpspraatjes te vertellen. Do voorzitter zegt, bij vele gemeentebe sturen geïnformeerd te hebben; maar ner- .gens heeft men een opzichter. Alle pos ten, die op de begrooting voorkomen, moeten toch niet worden gebruikt. Dhr Meulenberg zegt, dat de architect in 1.923 goed gewerkt beeft. Er zijn ook gemeen ten, waar wel een gemeentenpzichter is (bijv. Nis se). Maar dat doet hier niets ter zake. Ingekomen stukken. Ingekomen is ©en schrijven van Ged. Staten over demping van de dorpsvate. Demping is gewenscht, vooral ook voor wegsverbotering, maar kan geleidelijk geschieden. Ook moet toezicht gehouden worden, dat geen stank- verspreidende stoffen er in worden go- worpen. Die Gemeenterekening' over 1923 is door Ged. St. goedgekeurd. Die Com missie van Toezicht L-0. zond haar rap port in. Eveneens die tot Wering van Schoolverzuim. Nu doelt de voorz. mede, dat B. on W. met een deputatie uit het schoolbestuur oen conferentie hebben gehad met een Commissie uit Ged. Staten over den clo- setbouw, etc. aan do Chr. School. God. Staten hebben daarop (27 Febr.) geschre ven, dat ten duidelijkste aan. het licht is gekomen, dat do Raad zich alleen in beginsel heeft uit tc spreken. Over 'tal of niet toestaan van gelden en daarbij alleen beeft, te beoordeelen of aan de ■eischeu der wet is voldaan. Die nadere uitvoering geschiedt in overleg met B- en W- D« Raad bindt zich dus nog niet aan het bedrag. Weigert do Raad opnieuw, dan zullen God. Staten doon, wat de gemeente wet in dit geval vereischt. IJet Bestuur der Rij'z. school vraagt af rekening volgens art. 101 L.O.-wet over de jaren 1922, '23 en '24 tot een bedrag van f2525.71. Dp voorz. zegt, dat B. en W. alle pesten, hebben nagezien, ïn'aar tegen enkele bezwaar hebben. Het school- best, heeft reeds teruggenomen vergoe ding diploma Schoolraad, (f 300). Maar te gen een aantal posten hebben Bi. en W). nog bezwaar. Zij stellen wel voor de administratie- en assurantiekesten voor rekening van de gemeente te nemen. Con tributies zijn echter volgens R. en W. niet voor rekening der gemeente. Ook niet het salaris tijdelijk onderwijzeres in handwerken. Zij stellen voor, alzoo in totaal uit te betalen f 2004-99l/2. Dhr Meulenberg zegt, dat de Inspecteur LO. beeft gezegd, dat kosten voor tijdelijk onderwijzeres in' handwerken, bij de af- FEUSLLETOW. 58) O'—- „Ik ga sterven, Beijers", fluisterde de graaf nauwelijks hoorbaar; „ik ga ster ren, en.'... ik gevoel mij zoo alleen. Beijers boog zich tot zijn heer over. „II behoeft zich niet alleen te gevoelen, mijnheer de graaf. Jezus Christus, tie Zoon van God, de Zaligmaker van zon daren, die den dood overwonnen heeft, wil u geleiden. Dp koning David zei: „al ging ik ook in een dal der schaduw des doods, ik zou geen kwaad vreèzcn, .want gij zijt met mij'; Uw stok en Uw staf die vertroosten mij." „Ik heb zijn .geleide nooit gezocht, Beij ers. Ik heb Jezus nooit tot leidsman be geerd." „Niemand heeft Hem ooit bet eerst gezocht en begeerd, mijnbeer do graat. Hij is het, die ons zijne_ vriendschap bieut en die da.t doet, terwijl wij nog zijn -vij anden zijn." En nu verkondigde de ou.de Beijers op eenvoudige wijze, maar met al de warmte van zijn ziel den graaf van S- het Evangelie der genade, waarvan hij de kracht uit eigen ervaring kenue. Het was den graaf aan te zien, dat rekening voor rekening der gein. konden gebracht worden. De Inspecteur drong sterk aan op het doen geven van dit onderwijs. Het school bestuur mag toch niet de dupe zijn van dit advies. Het belang en de goiede gang van 't onderwijs vragen verder, dat de School is aangesloten bij 't Christelijk Nat. Schoolonderwijs. Spr. ontkent, dat liet schoolbestuur de f300 voor dipl. School raad heeft teruggenomen. Waarom wordt hier zoc beknibbeld'? Ei' is toch een wettelijke grens voor de vergoeding. Daar boven kan het schoolbestuur toch niet gaan. Weth. de Bakker zegt: men kan wel lid worden van 10, 20 organisaties (Het zijn er 2, zegt dhr Meulenberg). D» weth. zegt, dat Bi. en W- hun inlichtingen van een hoogere autoriteit Webben dan den Inspecteur. Dhr Meulenberg: dan zal dat uitgezocht moeten worden. Het school bestuur heeft in ieder geval recht, op hetzelfde bedrag per leerling als de O- School. Dhr Goetheer vraagt: of de ge meente administratie en assurantie moet betalen. Do voorz. zegt, da's nog de vraag. Maar billijk acht ik bet wel. Dhr Meulenberg meent, dat tie gem. wel administratie, doch niet assurantie- kosten verplicht is tc betalen. De voorz. zegt, dat de belooning voor tijdelijk onderwijzeres in handwerken in geen geval volgens artikel 101 mag worden 'verrekend. D|e lieer Meulen berg zegt, dat dit althans over '22 wel mag geschieden. Dhr van Wingcn wil geven, wat de wet voorschrijft, maar ook niet meer, 'dus geen administratie- en assur.-kosten. Dihrn Boonman en Goetheer doelen deze meening. Do voorz. neemt dit over. Dhr Meulenberg1 vraagt: lioe heb 'ik het nu? B. en W. hadden toch ■een ander voorstel? Dhr Goetheer neemt dan dit voorstel voor zijn rekening. Dit voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer Meulenberg tegen. liet Be stuur krijgt nu f 1839.09V2. Hol Bestuur dep Bijz. school vraagt nu een voorschot volgens art. 101 L O.-wct voor 1925, groot C 200. Toegestaan. Nu volgt weer do be spreking van den closetbouw voor do Chr .School. Dhr Goetheer blijft bezwaar maken hiertegen, dat do Raajl maar geld moet toestaan, zonder verdere controle. Dp verdere uitvoering moet aan B. en W. overgelaten worden. Spr. zal ér nooit' in bewilligen. Waarom hebben Ged'. St. geen onderzoek ter plaatse ingesteld? Dhr Meulenberg antwoordt, dat dit inder- lijd door den schoolopz, is ingesteld. D|e voorzitter zegt, dat wanneer dc Raad nog weigert, Ged. Staten den post op do bogrooting brengen. Maar aan de uit voering van het plan zullen ze wel niet komen,. Dat is niet hun zaak. Dat hoort bij B- en W|. Dhr de Bakker hieeft zijn meening bij Ged. Staten blootgelegd. Hij heeft gezegd, dat de Gemeenteraad er voor bedankte om geld te geven, maar verder niets meer te vertellen te hebben. De secretaris van het schoolbestuur heeft in die conferentie gezegd: als we ons dan in enz© eischen moeten verminderen, zullen we ons daarbij neerleggen. Spr. vraagt daarom aan den heer Meulenberg of het Schoolbestuur persisteert bij zijn eischen. Dhr Meulenberg; antwoordt hier niet. te zitten voor het Schoolbestuur. Daar straks is gézegd: het schoolbestuur meet zijn recht hebben en meer niet. En zoo zal het ook hier gaan. Spi'. waarschuwt echter den Raad: vol hardt niet in deze houding, want als Ged. Staten komen, zal dat niet in het voor dcel van de gemeente zijn. Dhr de Bakker zegt, dat hiervan is gezegd: dat kan minder, maar ook veel meer kosten. Dhr Meulenberg herhaalt: als Ged. Staten do zaak uitvoeren, zal dit niet goedkooper zijn. Het Schoolbestuur wacht, af, wat de Gemeenteraad dcet. Het gaat nu hier niet over de uitvoering, maar over' het in principe gelden beschikbaar stellen. Dhr de Bakker vraagt, wat zou u doen, als u het zelf moest betalen? Dhr Meulenberg zal hierop niet antwoorden. Die vraag is hier niet van pas. Mét 4 tegen 2 st. besluit de Raad wederom geen .gelden beschikbaar to stellen. (Tegen Goetheer Miol, Boonman, de Bakker, vóór van Win- gen en Meulenberg). Do voorz. zegt: we zullen deze'koek nog wel eens meer op ons brood hebben. Dhr Meulenberg: bet is weerstrevigheid, cm ons niet aan de wet te onderwerpen. Do Raad vertraagt nu wel de uitvoering, maar het zal duur der worden. hij de woorden van zijn grijzen dienaar, om zoo te zeggen indronk. „Zullen wij samen bidden, mijnheer de graaf?" vroeg Beijers, die bemerkte, dat hel hom toegestane halve uur ten einde spoedde. Met een blik zei do kranke van ja- De hulpcloozo handbeweging van den graaf ontging Beijers niet; en bij nam voorzichtig de banden zijns hoeren er- lei ze op elkaar. Toen bad hij. Hij bad, zooals hij zelden gebeden had. Hij gevoelde, dat zijn smeeking ge hoord werd en dat de Heilige Geest hem had aangegrepen. Hij worstelde met God als Jacob; Hij hief do handen op als Mozes; Hij pleitte als Diavid. Zijn „Amen" was een werkelijk „amen"; een jubel kreet van het overwinnend geloof. Met de uiterste inspanning van zijn gebroken krachten wendde de graaf het hoofd in de richting van Beijers. „Diank jo, Beijers; dank je! Bid voor mij, wil je?" „Dat beloof ik u, mijnbeer." „Beijers heeft heeftFrederik dat gehoord?" „Ja, mijnheer de graaf, gehoord en geloofd". Ei' werd een hand op Beijers ^schouder gelegd. Het kohier hondenbelasting wordt vast gesteld met 53 honden, tot, een bedrag van f 159. Voorkomende zaken. Dhr. Meulenberg vraagt, of er vergadering van de vlecselikeuring is geweest te Ovezand- De voorz. zegt, dat B. en W. niet zijn opgeroepen. Dhr. Meulenberg heeft men- sclien gesproken, die er geweest zijn. Spr. zou willen dat, ingeval B. en W. eens verhinderd waren, een Raadslid daarheen kan gaan. Nu treft B. en W. natuurlijk geen blaam. Dhr. Meulenberg vraagt, naar liet sin telpaadje-De voorz. zegt, dat er niet's aan gedaan is, omdat er geen besluit geno- imen is. Ook vraagt dhr. M. naar liet plakbord- Dat is nog in onderzoek, zegt de voorz. Dhr. Meulenberg heeft een on derzoek ingesteld naar het in 'de vorige vergadering ter sprake gebrachte werk van den timmerman JJoogstrato. Spr. zegt, dat die man aan zijn verplichtingen voldaan heeft. Er is volgens liet bestek gewerkt. De voorz. zegt, dat hij toch ook nog beloofd heeft, een beugol aan den boom aan te brengen, maar dit is 'niet geschied. Dhr. dc Bakker zegt, dat do zaak een ander karakter heeft, ge tuige enkele uitlatingen van bedoelden persoon. Dhr. Meulenberg houdt vast aan 't bestek. Ook zegt spr., dat de gemeente een architect moot hebben. B. en W. Willen dat echter niet. Dhr. dc Bakker zegt, dat nooit besloten is voor alle wer ken, groote en kleine, een archilect te hebben. De voorz. zegt, dat het werk hij liet vangputje ecu eenvoudig werk leek, maat een moeilijk werk bleek: De heer v. Win- gien zegt: de fouten zijn toch boven en niet onder den grond gemaakt. Dhr. Meulenberg zegt: deskundig opzicht had de kosten minder doen zijn. Dhr. dc Bakker maakt aanmerking op de kosten van een architect. Indertijd is hem toe gezegd 5 pet. van de som, en nu moet betaald worden 8y2 pel. Do voorz. acht (het weggegooid geld. Dhr. Meulenberg zegt: als er een opzichter is, dan is die verantwoordelijk. En bovendien is de controle .gemakkelijker. Het hebben van een opzichter heeft bij tien polder ook zeer nuttig gewerkt. Verder werd nog geklaagd over de slechte straatverlichting. De baldadige straatjeugd schijnt wel eens lantaarns uit te draaien. Ook werd getwijfeld aan de goede kwaliteit der olie. Daarna sluiting. Schoonm a a k. |Die witter viert hoogtij, jDje werkster regeert. De schilder krijgt praatjes, De smid triumpheert. Die behanger kraait koning Met stijfsel gesuoef Het Wachtwoord is „Poetslap" En „Riiiten"-vrouw troef. Of 't smerig of schoon is. Het krijgt toch een beurt, Rijp, groen, los en vast Wordt De kuip ingesleurd. De tuin hangt vol rommel, 't Is overal i c t s, E11 toch is iets nergens En nergens is niets. Die Vrouwen "regeeren (Een typisch idee), Een boender is heilig, De man tel! niet mee. Zoo lang men in 'tteeken Van Schoonmaken staat fs 't Hoofd des Gezins een Noodzakelijk kwaad. Bij 't paarcl heet liet „Kolder", Kanarie krijgt „Bui", 1 (Die Vrouw: krijgt in 't Voorjaar Een rommélmaakbui. (Tel.) CLINGE DOORENBOS. Onregc 1111 atigheden. Bege meentecontrole op den w'oningdienst te Haarlem heeft bij Eigen Woning onre gelmatigheden ontdekt. Het inmiddels af getreden bestuur moet f 600 a f 700 aan de gemeentekas terugbetalen, o.a. voor te veel in rekening gebrachte bestuurs- onkosten. De malversaties te V ef e - 11 e n d a a 1. De gemeenteraad van Vee- nendaal heeft in zijn laatste vergadering besloten de boeken en verdere beschei den, betreffende het bevensmiddelenbe- drijf aldaar, loopende van liet jaar 1914 De dokter stond achter hem. „Het is al over 't half uur, Beijers. Ik mag u hier niet, -langer laten blijven." „Ik ga dokter!", zei de oude man. „Mijnheer", en hij boog zich ion af scheid over den stervende, „tot we de rziens „Tot wedei'zicnsklonk het fluiste rend antwoord: „mocht bet zijn daar!" 's Graven blik richtte zich naar boven. Zoo lag hij nog, toen Beijers voor 'het laatst naar hem omzag, 4: We springen een tijdperk van zes jaren over en noodigen den lezer uit lot een tochtje naar het bosc'h van 'graaf Leo van S., die ritmeester dei' huzaren is en zijn terreinen alleen een paar maal 'sjaars bezoekt om er te jagen. 'tls een heldere Novembermorgen. 't Wordt vorst, volgens de boeren, die hun kennis van 'tweer in de school der practijk hebben opgedaan en wier voor spelling zelden verkeerd uitkomt. Het schaarschie gras zag trouwens van morgen reeds wit; maar thans is dat wit verdwenen en tie schoonheid van den dag herinnert aan den zeldzaam mooien, voorbijgeganen zomer. Het riet aan de boorden van liet Otter tot 1920. Welke bij den Baad van State ter onderzoek berusten, terug te verzoe ken en in handen te stellen van - de bestaande commissie tot onderzoek van het tekort in do kas der militaire vergoe dingen. Na een paar (lagen in liet bezit dier commissie te zijn geWeest, zijn de stukken gistermorgen namens den Officier van Justitie te Arnhem door de mare chaussee in beslag genomen en naar Arn hem overgebracht. T reinongelu k. Dé sneltrein die bij de halte Giessendam-Oudekerk richting Gorkum te kwart voor 9 stopt, overkwam Zondagavond even voorbij "deze halte een ongeluk, dat vreeselijke gevolgen had kunnen hebben. Van een der wielen sprong de band niet zulk een kracht, dat. deze aan twee stukken ver weg geslingerd word. Door snel remmen werd dc trein spoedig tot staan gebracht. Dé treinen loop ondervond belangrijke vertraging doordal deze op ciikoI spoor moest wor den gebracht en schade aan de wissels veroorzaakt was. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. D c ramp te Hi 11 eg er sb 0rg. Wij maakten gisteren reeds melding van de ontploffing to Hillegersberg. In het hoekhuis was sedert ecnigc maanden de waterstokerij gevestigd van den lieer C'. Zwanenburg. Deze woonde niet vrouw en zoon boven de zaak. Naast deze stokerij stond eon klein, smal pand, waar sedert enkele weken de familie Schaap was ge huisvest, bestaande uit man, "vrouw en vijf kinderen. Den ganschen avond had men reeds een sterke gaslucht opge merkt en om gasverslikking te voorko men, had de héér Z. .een raam opge schoven* Juist toen hij zich te bed wilde be geven, .vloog alles uit elkaar, zoodat ver moed wordt dat de. ramp ontstond dooi' gasontploffing. Van de twee huizen bleef letterlijk niets staan. Zware stukken muur werden tientallen meters ver weggeslin gerd. Zoowel de bewoners van het hoek pand als de gchccle familie Schaap wer den onder liet puin bedolven. Onmid dellijk rukte van alle kanten hulp aan. De geneeskundige dienst van Rotterdam was met tWce auto's weldra ter plaatse, ter wijl de Rotterdamsebc brandweer zijn reddingsbrigade uilzond. IJet gezin Zwanenburg kon spoedig wor den gered, man, vrouw en kind, die reeds te bed waren gegaan en nu tusschen zolderbinten bekneld lagen konden wor den uitgezaagd. De vrouw uit dc waterstokerij van Schaap, de weduwe van Dijk, werd dooi de kracht van de ontploffing op het dak geslingerd, waardoor ze zeer ernstig ge wond werd; ze had een bekkenbreuk en met inwendige kneuzingen is zo opge nomen. Drie van haar kinderen konden eveneens spoedig uit de puinhoopen wor den gehaald. Evenmin als het gezin Zwa nenburg waren de kinderen erg gewond- Bij kneuzingen en gebroken beonon bleef het. Toen haalde men Schaap onfier dc puinhoopen weg; aanvankelijk dacht men, dat de man nog leefde, maar hij bleek reeds te zijn overleden. t Oji het bericht, dat er zich nog twee broers, jonge mannen van ongeveer 20 jaar, onder de steenklompen bevonden, werd verder gezocht. Men hoorde kreu nen en vond na eenig zoeken een jonge man, die geheel onder puin en stukken kalk bedekt in een ledikant lag. Voorzich tig werden steen en kalk verwijderd en door -een opening, onder een bint door gemaakt, kon men den jongeman, Be- rendse geheeten, die ook al in liet huis van Schaap inwoonde, bevrijden. Deze jonge man kon nog vrij gogd. antwoorden; hij .deelde op vragen van burgemeester Van Kempen medé, dat zes personen op het moment van do ontploffing in het huis waren geweest de broer, waar van sprake was in de geruchten, was juist dien dag naar Zeeland gegaan en dus kon de conclusie gemaakt wor den, dat geen menschen meer onder dc puinhoopen bedolven lagen. Be 102-jarige Jannetje Kwaadland. weduwe van Johannes Gestel, geboren te Goedereede, 23 Febr. 1823, is gisternacht overleden. Te Assen is gevankelijk binnenge bracht F. P. te Vosseberg (Hoogezand) ervan verdacht, zich te Zuidlaren t Heb ben schuldig gemaakt aan mishandeling den dood tengevolge hebbend. gat is afgemaaid, zoodat niets het uit licht over den plas belemmert. Blank, effen strekt zijn waterspiegel zich uit. Slechts drie bruin-groene vlekken, de drie eilandjes, breken -de eentonigheid van zijn voorkomen. Zie, aan gindsehen kant uer eilandjes is een vreemdsoortig getimmerte verrezen. IJet is de eendenkooi, met do lokvogels, (wier gesnater dat der wilde ploeteraars nu en dan beantwoordt. Eenden zijn toch maar eenden 011 hebben maar oer. eenden verstand; anders moest het in 't riet bezig zijnde visschersvolk immers al lang ge merkt hebben, dat de „vrienden" in de kooi verraders zijn. Wie ze meenemen, die komt nooit weer terug. D|3 Judassen zelf verschijnen, telkens weer op bet water; maar mcegetroonden worden nimmermeer op bet Ottergat gezien. Wel worden zc- gezion in de boot van den jachtopziener, die ©enige malen per week de kooi be zoekt; maar dan liggen ze roerloos neer, met omgedraaide nekken. Kijk! daar is de boot weer! Door kalme riemslagen voortbewogen, veilaat zij de kooi en zet koers naar het paaltje met den ijzeren ring en den ketting aan den oever. Er zitten twee personen in liet vaartuigje; of zou men moeten zeggen anderhalve persoon Het bijtna. drie jaar oude kereltje, dat de op den bodem lig- De Mormonen, hun profeet, leer en leven, door M. II. A. v. d. Valk. Kampen. J. H. Kok. Hot Mormonen-vraagstuk is cle laatste jaren aan de orde. I11 011s blad verscheen eenige jaren geleden een feuilleton van ds Postema; cle (moderne) schrijver var „Godsdienstig leven" in „Het Handels blad" handelde twaalf jaren geleden er over; later liet de Hollandiadrukkjerij haar licht schijnen; doch boven deze alls uit steekt liet, eveneens bij Kok te Kam pen verschenen standaardwerk „Do Pro feet der Mormonen", van den Rotterdam sclien predikant den lieer v. d. Valk, die; gedocumenteerd als misschien niemand vóór hein, liet Mormonisme zijn „schut dig" in liet aangezicht wierp, en zijy land- en tijdgenooten tegen dcszelfs ge vaarlijke leer en praktijken Waarschuwde. Thans geeft diezelfde schrijver in boven aangekondigd „boekje" oen samenvatting van hot groote boek, in populairen vorm, hier en claar uitgebreid en verbeterd. Tal van reproducties en een portret mqf physionomie van den stichter dezer sectj- ..sieren" liet boek. Die Mormonen zittep (ook in ons land) niet stil. Dit boekje biedt stof to over 0111 lieu met hun eigep geschriften to weerleggen. Om 't ecuwig welbehagen (de leep der pracdestinatie) door dr K. Dijk, v.d.m. te 's Gravenhage. Amsterdam. NA Drukkerij Dis- Standaard. I11 do jaren 1922 en 1923 verscheen iy „De Heraut" een belangrijke arlikelm reeks over bovenstaand onderwérp. Eind 1924 verscheen deze reeks in boekvorm en 'thans, 1925, na een paar maandejf slechts, verscheen de tweede druk. Het i,= een bewijs dat cle godgeleerde schrijver er in geslaagd is zijne gedachten en die van andere theologen over dip vraagstuk, terecht het cor ecclesiae, het hart der kerk genoemd, in populairep vorm te gieten. E11 het is ook een ver blijdend bewijs dat er nog zeer velen in don lande gevonden worden, die de go- reformeerde belijdenis ook ten aanziep van dc leer der voorbeschikking liefheb ben, naar de uiteenzetting van dit punt der leer luisteren do gegevens willen verzamelen 0111 -de bezwaren uit eigen, hart en uit den mond van den tegenstan der terug te dringen; beter nog er alleszins noodzakelijk uit clit onderwijs' ónder de leiding des Heiligen Geestep den troost to putton van de ÈeuWige Ver kiezing, „om 't eeuwig welbehagen". Honderden hebben genoten bij de lezing, van bedoelde Heraut-artikelen, en den wcnsch uitgesproken ze in den thans aan gebeden vorm tc bezitten. Die weiiscb is thans vervuld. De schrijver heeft zijn stof verdeeld in een Historisch, een Leerstellig en een 'F.raclisch gedeelte. In hét Historische ge deelte brengt hij: o.a.. Augustinus, Pela- gius, het Jansenisme, Luthier, Melanchton, Zwingli en Calvijn naar voren; terwijl hlij in het Leerstellige, het meest inte ressante deel achtereenvolgens den Ra.ad Gods, de. Predestinatie, de Uitverkiezing, de Verwerping, Infra en Supra, en do Verantwoordelijkheid behandelt. In hot laatsto» gedeelte, het Practisclic, schrijft hij over het misbruik van oe leer der Pracdestinatie, en behandelt hij in ver band met deze achtereenvolgens: Kerk begrip, Genadeaanbod, Natuurlijk- en Per soonlijk leven. Eu dit alles in keurig verzorgden stijl, nog te meer te genieten, dewijl de uitgeefster bij do uitvoering wat papier en letterkeus en druk betreft, zich zoo uitnemend van haar taak to kwijten wist. Ouders, die dit boek voor zichzelf be stollen, doen dit, bewust of onbewust, ook voor hunne kinderen, hetzij! deze nu reeds, of anders na den dood hunner ouders naar dit boek grijpen zullen. Hoe menige oude schrijver, kwam na den dood van den eigenaar, in handen van diens nageslacht; zoo moge onze Gf'tl ook den arbeid der nieuwe schrijver» zegenen, werken als van Kuypcr hu' Ra- vinck: cn ook dit, aan hetwelk door den schrijver ten gemakke van den lezer een naam- en zaakregiste r benevens eén tekst- register is toegevoegd. geilde dood© eenden aait en hun snavels beurtelings open en dicht maakt, kan nicn toch nauwelijks voor een persoon rekenen. „Papa eentjes vangt? E-Htjos nou dood? Eentjes vooi gaaf? Gaaf eentjes Opeet, papa? Amme centjes, pap'a?" Zoo babbelt, de kleine man, die nog niet met de „r" overweg 'kan. En lachend luistert; de jachtopziener naar bet kinder lijk gesnap, nu en dan even opziend naar den paal, waarbij hij zal aanleggen. „Wim- pie moet zich even vastllo'udeu", zegt hij; „met twee handjes aan de bank pak- pen. Zoo ja!" Onmiddellijk nadat de zorgzame vader dit gezegd heeft, loopt de boot met een lichten schok tegen den wal. De jacht opziener legt haar aan don ketting vast, grijpt de aan elkaar gebonden eenden cn werpt ze op het gras. D|an springt bij, inet Wimpie op den arm, uit het schom melende bootje en zegt: „Ziezoo, nü moet Wimpie even stil blijven staan en dan gaan we weer naar mama." Spoedig hangen de eenden in een grau wen bundel op 's jagers rug en zit Wimpie in het mandje, achter op het rijwiel- En daarna %aat het, onder het levendig ge keuvel van 't ventje, in een bedaard tempo den boschweg op. (W>rdt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 5