Mo 141 Dinsdag 19 Maart 1M5 39e Jaargang VERVOLGD EN GERED. FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten OOSTEBBAAN LE COINTRE - GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 6870, Goes Tel.: Radactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg;. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDA€. A b o n n em en ts p r ijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfö-OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. ZSj, dSe ztcb met 1 Aprii op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog vóór dien daiam verschijnende nummers gratis. Be niet-gewilde professor. Prof. Scellé heeft Zaterdag beproefd in een der bovenzalen van de Sorbonne te Parijs bij verrassing les te geven. Die studenten bleken echter op hun hoede en vier honderd Waren spoedig bijeen, om den ongewienschten professor buiten de deur te zetten. Die heer Scellé heeft nu zijn pogingen uitgesteld. 1 De storm in de Middebandsche Zee. We hebben reeds melding gemaakt van het stormweer, dat boven de Middel- landsche Zee gewoed heeft. Volgens na dere telegrammen Was de storm zoo hevig, dat een heel Engelsch vlooteslca- der in de haven van Palma op Majorca moest vluchten. De havenkaden werden door hooge golven overspoeld. Verschel-' dene aanlegplaatsen langs de kust Wer den beschadigd. Vele vaartuigen wérden vernield. Langs de heele Middellandsche Zeekust is veel schade aangericht, o.a. in Melilla en Ceuta. Staking in Italië. Men verneemt uit Milaan, dat de me taalbewerkers besloten hebben, de sta king tot geheel Noord-Italië uit te brei den. De staking is van Lomba.rclije over geslagen maar Piemont. Ook in het ge bied van Napels is een zekere onrust merkbaar. Intusschea worden er onder handelingen gevoerd tusschen de regee ring en de fabrikanten en men verwacht, dat dte eïschen der stakers gedeeltelijk: ingewilligd zullen worden, vooral met betrekking tot den arbeidstijd. De spoorwegongelukken in Roemenië. Bet feit, dat den laatsten tijd het aan tal ongelukken op de Roemeensche spoor wegen weer schrikbarend is toegenomen, wordt in de Roemeensche pers met alle teekenen van protest besproken. Er gaat geen week voorbij, of er zijn berichten van min of meer ernstige spoorwegonge lukken. Men kan absoluut niet met een gevoel van veiligheid in een spoorweg coupé plaats nemen. De bevolking is ten einde raad en kan zelf daartegen niets uitrichten. Indien de spoorwegen niet spoedig gereorganiseerd worden, zoo be sluit het blad, dan .zal de passagier in Roemenië wel steeds in levensgevaar blij ven vorkeeren. Ook andere bladen dringen op reorganisatie van de spoorwegen aam- Uitsluiting in Zweden. Ondanks alle moeite, door de- bemidde ling acommissie in het werk gesteld, om het arbeidsconflict bij te leggen, is dit niet gelnki Zaterdag had de regeering een dringend beroep gedaan, op de twee par tijen en denzelfden dag hadden de eer ste minister en de minister van sociale aangelegenheden niet de onderscheidene, bij die geschillen betrokken groepen ge raadpleegd. Zondag heeft de 'bemiddelings- oommissie nog de uiterste poging tot het bereiken van een schikking gedaan, doch ook die is vruchteloos gebleven. Bijgevolg is de uitsluiting gisterochtend begonnen. Ze omvat 130.000 arbeiders. Korte berichten. Be bloedige botsing tusschen com- -56) o „Ik ben klaar", zei Beijers, in fle huis kamer tredende; „we zullen zeker maar «adelips vertrekken?" „Oaüniddellijk", antwoordde de huis knecht; „wij mogen geen enkele minuut verionen laten gaan jjn opstaande groet te bij met een handdruk vrouw Eeijers en haastte zich naar buiten. Nadat de beide mannen waren ingestapt bracht de koetsier de paaiden in draf. „Bn nu", zoo wendde de oude Beijers. zich tot den huisknecht, „kunnen, we praten zonder tijdverlies Vertel me daar om nu eerst eens, wat er eigenlijk met don ouden graaf gebeurd is". „A! een paar dagen", lichtte de be diende toe, „klaagde de oude heer over duizelingen. Eergister ging plotseling de schel op zijn kamer en toen Hendrik bij hem binnentrad, lag 'hij1 met hot hoofd voorover op de tafel, buiten bewustzijn en zwaar ademhalend. Mijnheer werd dadelijk naar bed gebracht en de dokter ontboden. Dieze zag den toestand ernstig in. Hij liet er een collega uit de stad biji- OaJen en de naaste familie ontbieden. Graaf Leo, de eenig overgebleven zoon, zooaJs u weet, was echter in Italië en kan pas morgen komen. Ben broer van mijnbeer en zijn vrouw kwamen gistei- munisten en politie te Halle heeft Zondag te Berlijn een naspel gehad. In een voor stad hadden de communisten een protest- betooging tegen het gebeulde te Halle ge houden en na afloop daarvan vielen zij op straat een tram aan. Toen de politie tussehenbeide kwam ontstond een ge vecht waarin een communist is gedood. In de strafgevangenis te Fuhlsbüttel bij Hamburg zijn 57 communisten,- die daar vestingstraf ondergaan, een honger staking begonnen. Volgens een bericht uit Kaïro zijn vier ftaliaansche vliegers in de woestijn verdwenen. In een vliegtuig met drie mo toren waren zij uit Tripoli vertrokken en over de Egyptische grens gevlogen. We gens een defect aan de machine moes-ten zij in de woestijn landen- Het vliegtuig is gevonden. Men vermoedt, dat de inzit tenden door Arabieren gedood zijn. In een toespraak te Bulham 'heef! Mac Donald verklaard dat hij het niet met eik woord van het Gene-efsche pro tocol eens was, voor hij Genève verliot. Maar hij legde er nadruk op dat de tegen woordige regeering het protocol eenvou dig verwierp, omdat de arbeiderspartij het aanvaardde. Volgens een officieel-e statistiek be droeg het aantal werkloozen in België op 1 Januari jX 10 tot 12.000 tegen 70.000 in 1921. Het aantal seizoen-werkloozen was op 1 Januari j.l. 20.000 tegen 140.000 in 1921- D|e rechtbank heeft Henri Rarmat uit het voorarrest ontslagen. Ook de ge heime 'finanzrat Ruh-e, die in verband met de Barmat en de Kutisher-affaire| gearresteerd Was, is Vrijgelaten. Chamberlain heeft gistermiddag op zijn terugreis uit Genève te Parijs met Herriot geconfereerd. Vooral üe veilig heidskwestie is besproken. Die onderhan delingen zullen langs diplomatieken weg worden, voortgezet. - In de spoorwegstaking in Diuitsch- land is geen verandering gekomen. D-e overstroomingen in Boven-Natal (Z.-Afr.) hebben een zeer ernstig karakter aangenomen. De stad Ladysmith verkeert in groot gevaar. De bewoners zijn uit hun huizen gevlucht en hebben -een schuil plaats gezocht in het stadhuis. Een land verschuiving nabij Van Reenen heeft ten gevolge gehad dat de spoorwegverbindin gen verbroken zijn. De putat-enrer ga de-ring. Het Centraal Comité van A.-R. Kies- veree-enigingen heeft de eer mits dezen de aangeslotene plaatselijke- en centrale kiesveree-nigingen en Ero-v. Co.mité's op geroepen tot -een. Reputatenvergadering, welke DV- gehouden za,l worden op Don derdag den 23sten April e.k. in het ge bouw Tivoli te "Utrecht. Do vergadering zal aanvangen te 11 uur. De toegang van de zaal zal geopend zijn te 10 uur. De opgave van de namen en voorna men der afgevaardigden .moeten uiterlijk voor Woensdag 1 April e.k. bij1 het Bureel van het Centraal Comité, Dr Kuyeprstr. 5 te 's-Gravenhage zijn ingekomen. morgen uit Den Haag aan en zijn nog op het kasteel. Vanochtend, toen ik in de biljartkamer bezig was, kwam Hendrik bij me. Hij- had tranen in de oogen. „De graaf", zei hij, „heeft w-eer 'n aanval. Hij is weer be wusteloos. Maar 't laatste wat hij me toe voegde, was: haal den oud-en Beijers hier, spoedig,! Ik moet hem spreken. De graaf zei me niet, waarover hij den oud-jachtopziener spreken wil, maar dat. (loet er ook niet toe. Laat dadelijk ©en rijtuig aanspannen en baal Beijers op. En haast u, want ik geloof, - dat h-et met mijnheer afloopt." Zie, nu weet -ge alles, wat ik weet." Peinzend keek Beijers uit het portier. Wat mocht de graaf hem toch te zeggen hebben? Zou het iets zijn met betrekking lot Frederik? Of zou hij, staande voor de doods- Jerdaan, behoefte gevoelen, te hooren spreken vande liefde des Heilands en van den vrede, dien d-e gekruisigde Chris tus mededeelt aan een iegelijk hart, dat tot Hem zucht? „Ileerezoo bad de oude man, „geef mij de wijsheid door Uwen Heiligen Geest, orn de juiste woorden te vinden, straks bij. den stervende." Er werd gedurende den rjt weinig pieer g'esproken. De naast elkaar zittende man nen waren ©Ik in hun 'eigen gedachten verdiept. Hierbij zij herinnerd: 1. aan liet bepaal de in art. 6, dat aldus luidt: „De ver tegenweordiging] van de aangesloten kies vereeniging in de vergadering der D©pu- taten heeft plaats naar den, regel, dat voor 50 of minder leden slechts 1 afge vaardigde, vcor 51 tot 100 twee, en voor elke 100 daarboven telkens 1 afgevaar digde meer optrede. ,.E.ke plaatselijke kiesvereeniging vaar digt naar de Deputalenv-ergadering af, onverschillig of do gemeente waar zij gevestigd is slechts een deel van een kiesdistrict vormt, of ook meer dan een kiesdistrict -omsluit. „Indien meerdere g'emeenten tot een zelfde district behooren, verkiezen de plaatselijke kiesvereenigingen samen een centrale, dat is een districtsbestuur, zie art. 31. In gemeenten va,n één district is het besLuur van de, plaatselijke kiesver eeniging zelfs centrale of districtsbestuur. En in geval de -gemeente meerdere kies districten insluit, heeft -elk district een centrale of districtsbestuur, en hebben bovendien alle districten samen een bondsbestüur. „In districten van .na-eer dan één ge meente, vaardigt elke plaatselijke kies vereeniging naar den in dit artikel aan gewezen maatstaf ter Deputalenvergade- ring af, en bovendien het districtsbestuur nog één lid. In gemeenten, die zelve een geheel -district uitmaken, vaardigt even- zoo ter Deputatenvergadering de kiesver eeniging af naar den hoven aangegeven maatstaf, -en hot districtsbestuur zelf even zoo één lid. Eu in de gemeenten, die uit meer dan één. district bestaan, vaar digt elk district af naar den regel in de eerste zinsnede van dit artikel bepaald, elk districtsbestuur of centrale bovendien één lid, en tenslotte ook. het bondsbestüur één lid"; ©n 2e., dat bijl de opgave van afgevaar digden moet gevoegd een opgave van het ledental der kiesvereeniging. Niemand <mag in de vergaderzaal of op -de galerjj! komen, dan voorzien van een afgeteekende toegangskaart. Zij die het woord wenscben te vo.erem moeten hun naam schriftelijk aan den Vo-orzitter opgeven en om- te spreken plaats nemen op h-et platform, daar we gens de grootte der zaal alleen van een aan te wijzen plaats o-p "het platform zal mogen gesproken worden. Anti-revolutionairen, led-en der Staten- Genera,al of Staten Provinciaal, en de in. artikelen 13, 14 en 37 bedoelde leden van het Gemeenteraadscoilleg-e-, het Col lege van Gemachtigden en de Commissie voor de Financiën, die de vergadering verlangen bij te. wonen, wordt verzocht, hun verlangen uiterlijk vóór 1 April e.k- te doen kennen aan het Bureel. Den Redacteuren van bijl het Centraal Comité aangesloten nieuwsbladen, die ge bruik wensdben te maken van de hiun bij art. 36, le lid toegekende bevoegdheid, Wordt verzocht insgelijks vóór 1 April e.k. aan den daarvoor gestelden eisch. te- willen voldoen. 's-Gravenhage, Dr Kuyperstraat 5, 16 Maart 1925. Het Oentraal-Comité voornoemd, J. A. DB WILDE, wam voorz. en seer. L. F. DUYMAER VAN TWIST, penningm. R. A. DEN OUDEN, adjunci-seeretaris Het Centraal Comité heeft Zijne Excel lentie H. Co-lijn uitgeraoodigd in de mor- 'genvergiadering do Deputatenxede uit te spreken. De huisknecht verbrak de stilte, na een langen, zwijgzamen tocht. „We naderen", zei hij!, met den vinger door het openstaande portierraampje wij zend naar h-et boog - opgaande geboomte, waarachter het grafelijk verblijf weg school. „Als we nu mijnheel- nog maar levend mogen aantreffen 1" „En als hij nog' maar in staat is, met mij te spreken", voegde Beijers er aan toe. En uit zijn ziel rees de bede, dat hij niet te laat mocht komen. Jacob, boe is 'tmet mijnheer?" riep Beijer's tochtgenoot, met het hoofd uit het portierraampje, ©en. bediende toe, toen het rijtuig eenige minuten later het voor plein van het slot opreed. „Weet ik het!" bromde hij'. „Ja, mijn heer schijnt nog te leven; anders hadden we wel orders gekregen voor rouwsluiten en zoo. Maar- (die meneer uit Den Haagj laat niets uit. Vragen van het personeel snauwt hij af. Hij schijnt te meenen, dat onze graaf ons niets schelen kan. 't Is leelijk van 'm; leelijk ook. Dat zeg ik en nou mag je-zoggen wat je wil." Het lustte den heiden aangekomenen niet, zich met Jacob verder te onder houden. Zij haastten zich het bordes op en traden in d-e hall, waar de bejaarde H sn-diik ben reeds met een betrokken gelaat stond op te wachten. „Wel, Hendrik, hoe' is 'tmet mijnheer de graaf? Jij zult het toch wel weten." Hendrik schudde mistroostig bet grijze Stempli cht. Bij het afdeelingso-nderzoek van het wetsontwerp, beoogende den stemplicht te handhaven zonder strafbepaling voor het niet-naleven van dien plicht, vond het voornemen der regeering bij de Tweede Kamer in verschillende opzichten bestrij ding. Het is nu voldoende gebleken, zoo be toogden sommige leden, dat stemplicht in ons land niet is door te voeren. Had men in ons land met den stemplicht re sultaat willen bereiken, dan hadden de autoriteiten van den beginne af de wet nauwgezet moeien toepassen. Dat is niet geschied. De niet-naleving op groote schaal van wettelijke voorschriften zon der strafrechtelijke sanctie is evenmin be vorderlijk aan den eerbied voor de wet, als de straffelooze overtreding van voor schriften waarop wel een strafrechtelijke sanctie is gesteld. Andere leden betreurden eveneens daf de regeering niet met een voorstel is ge komen om den stemplicht uit de kieswet te verwijderen, omdat zij het opleggen van een plicht tot stemmen principieel onjuist achtten- Zeer vele andere leden haddon met leedwezen de indiening van dit wets ontwerp gezien, omdat de regeering de trilogie: algemeen kiesrecht, evenredige vertegenwoordiging en stemplicht uit haar verband dreigt te rukken. Sommige leden wilden aan hen die consciëntiebezwaren tegen den stemplicht hebben, vrijstelling daarvan dóen verleenen. Eenige leden vreesden van opheffing van den stem plicht minder zuivere vertegenwoordiging, omdat de partijen, -die niet góed gediscipli neerd zijn, voornamelijk de nadeelen er van zullen ondervinden. Andere leden verklaarden, met het voor stel der regeering te kunnen medegaan. Waar overtreding van den stemplicht op zoo massale wijze plaats had, is het niet gewenscht, een strafsanctie op dien plicht door te zetten. In- en uitvoer. Naar aanleiding van mr Dresselhuijs' bewering dat „langzamerhand in- en uit voer zich gaan kalmeeren tegenover het zeer nadeelig saldo van tot nu toe", markt de R-ott. op: In 1923 werd voor 2009 millioen gulden ingevoerd en voor 1303 millioen uitgevoerd. De uitvoer bleef dus bij den invoer 706 millioen ten achter. En in 1924 bedroeg de uitvoer 1661 mil lioen, de invoer 2363 millioen. De uitvoar bedroeg dus 702 millioen minder. Van 706 tot 702 millioen daalde het tekort, een daling die wel wat heel lang zaam geschiedt- De verkiezingen op 1 Juli. De Msb- meldt: Zooals men weet, moet volgens wettelijk voorschrift de verliezing voor de Tweede Kamer plaats hebben binnen 45 dagen na de kandidaatstelling, welke aan den da tum van 19 Mei is gebonden. De uiterste datum voor de Kamerverkiezing is dus 3 Juli. In verhand met de vele werkzaam heden, welke tusschen candidaatstelling en verkiezing moeten geschieden, wordt de datum voor de verkiezingen zoo laat mogelijk gesteld. Bovendien wordt voor den verkiezingsdag de voorkeur gegeven aan den Woensdag, opdat met zoo weinig mogelijk hinder voor het onderwijs ge bruik '"kan worden gemaakt van school lokalen als stembureaux. hoofd. „Mijnheer z'n broer1 heeft hier het be heer over alle dingen op zich genomen", sprak hij zachtjes. „Ik hen sedert van morgen niet meer in de ziekenkamer toes gelaten. Een uur geleden is er een zieken verpleegster uit Den Haag gearriveerd. Alleen zij, de doktoren en mijnbeers broer komen aan 'thed van onzen graaf. Nie mand anders; ik ook niet on jij vast ook niet, Beijters. Reken er maar niet op. Je kunt Wel teruggaan, man". Onthutst stend Beijers den ouden Hen drik aan te zien. 'Maar weldra maakte zijn verslagenheid plaats .voor verontwaar diging. Het anders zoo lijdzame gemoed van vader Beijers kwam in opstand tegen do ongehoorde handelwijze van 's graven broer, waardoor do wensch van een ster vende werd verijdeld. j,'tKan wezen, dat men mij den toe gang tot mijnheer weigert; maar- alvo rens heen te gaan zal ik toch doen, wat ik kan", zei hij. „Wees daarom zoo goed, Hendrik, gehoor voor mij te vragen bij den graaf uit Den Haag." Hendrik keek bedrukt naar de punten van zijin schoenen. „Enfin" mompelde hij ten 'leste, „ga dan maar in de wachtkamer; ik zal het er op wagen; maar 'kweet niet; 'kweet niet." De grijze gedienstige opende een deur en slofte weg, terwijl Beijers zich in de wachtkamer begaf en op een stoel aan In verband met een en ander ligt het, naar wij vernemen, in de bedoeling der Regeering den datum van de verkiezingen te bepalen op Woensdag 1 Juli. De scholstand in de Noordzee. Op 24 en 25 Maart a.s. zullen, naar de „N. ld. C." mededeelt, de visscherrjdeskun- digen uit de verschillende landen, welke belang hebben bij de visscherij in de Noordzee, te Amsterdam bijeenkomen, ten einde te bespreken, welke maatregelen genomen moeten worden voor liet behoud van den steeds meer bedreigden schol stand in de Noordzee. Afw e zig. Bij do stemming over het regeerings- voorstel tot aankoop van een huis voor Buitenland sche Zaken, welk voorstel met algemeene stemmen verworpen werd, wa ren afwezig, of, beter gezegd, geëclipseerd de heeren Feber en Bomans (kath.), Duy- maer van Twist, Schouten, De Wilde en' Zijlstra (a.-r.), Staalman (v.-b.) en Rut gers van Rozenburg (c.-h.). Wat een collecte! Gelezen iii „het Volk": Te Nieuwe Tonge sprak Hendrien Lod der voor een tot berstens toe gevulde zaal over: „De a.s. verkiezing". Een ver- lïkjingskollekte bracht ruim f2 op. flfog een tweede bericht uit „het Volk". „Leidschendam. Propaganda-vergade ring. De Zangvereeniging Morgenrood gat Zaterdagavond een zanguitvoering in ka- fee Central voor een stampvolle zaal. De zang was scliitterend en bij de tooneel- uitvoering werden tranen gelachen. De kollekte voor de verkiezingen bracht f 4.211/g op." De „Houten Pomp" voegt hieraan toe: Dat belooft wat voor de stembus- Mu ziek en zang en comedie. Morgenrood in den avond. Een stampvolle zaalin Leidschendam! En vierhonderd een en twintig en een halvon cent voor de ver kiezingen. Het gaat erop los! Het emigratiebureaü-Ve 3n str a. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Kleerekooper in zake het emi- gratiebureau-Veenstra heeft Min. Heems kerk medegedeeld, dat hij uit eigen we tenschap niet de gewenschte inlichtingen kan geven. De commissie van toezicht over genoemd bureau heeft hem echter o.m. medegedeeld, dat het bureau gedu rende zijn bestaan in plaats van winst een verlies van circa f 800 heeft opgele verd. De oommissie ontkent dat de heer. Veenstra misbruik zou hebben gemaakt van zijn functie als inspecteur der reclas- seering bij het Departement van Justitie om aan zijn bureau een „officieel" cachet te geven. Verder heeft volgens de com missie de heer V. er steeds voor gezorgd, dat vóór het vertrek der emigranten plaat sing bij goede Canadeesche boeren ver zekerd was. Een niet onbelangrijk aantal gevallen mag volgens de commissie voors hands als geslaagd worden beschouwd, terwijl in elk bijzonder geval van misluk king de schuld ligt bij den emigrant zelf of bij de emigratie-onderneming. Staalman waagt weer een kansje. Naar we vernemen is door de in de Chr. Democratische Federatie samen werkende partijtjes op de in te dienen candidatenlijst voor de komende Kamer- het raam plaats nam. Het duurde lang, ©er er iemand ver scheen. Bijna een half uur bleef de oud-jacht opziener alleen en hij gebruikte dien tijd op de beste manier, door zich te onder houden met zijn God en Hem te smeeken, allo dingen maar zoo te leiden, dat Zijn Naam er do lof van mocht ontvangen. Toen eindelijk de deur van het vertrek openging, verscheen Hendrik weer, Beij ers verzoekend hem te volgen. In de werk kamer van den graaf, in diens stoel ach ter de gebeeldhouwde schrijftafel, zat een man met rechtopstaand, kort geknipt h'aar en een dikken, neerhangenden knevel. Dat haar en die knevel waren grijs, bij wit af. Onder de eigenaardig schitterende OfOg'en hadden zich zakken gevormd en het gelaat was met diepe voren door sneden. De graaf was kolonel geweest en had als kapitein en als majoor eenige jaren in- Indië gediend. Die loophaan had zijn gelaat gestempeld. Bij den eersten oogopslag 'herkende men den militair; den man, die gewoon was snel te be sluiten, kortaf te hevelen en op slag: gehoorzaamd te worden. „Ga zitten, man!" klonk het stroef uit den mond van den oud-kolonel, „en ver tel me kort wat ge wilt." {Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1