No 140 Maandag 16 Maart IM5 S9e Jaargang BinnenlaBi Buitenland. Drukkers-Exploitanten 009TERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. It; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAt. A b o n n e m e n ts p r ijs: Per 3 maanden, franco per post, 13»— Losse nummersf ft.05 Prijs der Advertentiën: t—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Zij, Itffie zich met 1 April op „De Zeeuw" abonaeeren, ontvangen de nog vóór dien datum verschijnende nummers gratis. De Volkenbondsraad. Die volkenbondsraad heeft Zaterdag nog zijn drie en dertigste zitting beëindigd. Voor hen, die nog mochten twijfelen aan het groote nut van het bestaan vair het. Haagsche Internationaal Gerechtshof, is het leerzaam, dat do Volkenbondsraad, evenals in hot geschil tusschen Polen en Danzig, besloten heeft, ook in het geschil tusschen Griekenland en Turkije over de uitwijzing van den patriarch uit Constan- tinopel, het advies van het Haagsche Hof in te winnen. - Het belangrijkste nieuws is de tekst van het antwoord van den volkenbondsraad aan de Duitsche regeering over een even tueel toetreden van Duitschland tot don volkenbond. De raad verklaart in dezen brief on dubbelzinnig D-uïtschlands toetreden mei vreugde te zullen begroeten en spreekt voortdurend van Duitschlands zetel inden •volkenbondsraad als van iets vanzelfspre kends. De slotzin vooral is in hoogc mate verblijdend. De raad uit daarin zijn op rechten wensch, dat Duitschland zich aan den volkenbondsarbeid moge aansluiten en aldus in de vredesorganisatie do rol moge spelen, die met Duitschlands plaats in de wereld in overeenstemming is. Coelldge's ontwapeningsconferentie. Vernomen wordt dat de president dei- Vereen. Staten Coodlidjge van meening is, dat de jongste ontwikkeling der gebeurte nissen in het buitenland een belangrijke wijziging ten aanzien van den stand van zaken betreffende de ontwapening ge bracht heeft, welke de strekking heeft den weg te openen voor het bijeenroepen eener nieuwe ontwapeningsconferentie door de Vereenigde Staten. De president zal de kwestie eener conferentie tot be perking van de bewapening ernstig be spreken, zoodra definitief is vastgesteld, of hét protocol van Genève is prijsge geven. Engeland en Frankrijk. Zooals wij meldden, teekent Engeland het protocol van Genève niet. Hoewel Chamberlain nog niet te Londen terug is, worden reeds geruchten gehoord omtrent het. houden van een nieuwe geallieerde conferentie, waarin voorstellen zullen worden besproken, ter verzekering van Frankrijks veiligheid nu het protocol van Genève van de baan is. Algemeen wordt echter toegegeven, dat een dergelijke con ferentie nog enkele maanden op zich zal laten wachten, en dat de onderhandelin gen, die met Duitschland gevoerd zullen worden, voor het oogenblik van het meeste belang zijn. Men is te Londen overtuigd, dat zonder toetreding van Duitschland tol den volkenbond een uitweg niet te vin den zal zijn, en het streven der Engelsche diplomatie is er dus op gericht, om dit in de eerste plaats te bewerken. De builenpest in Rusland. De oorrespondent der „Chicago Tri bune" te Riga ontleent aan het rapport van den Sovjet-volkscommissaris van ge zondheid enkele nadere gegevens over de builenpest welke de boerenprovincie van Rusland in don afgeloopen winter heeft geteisterd. In het Bugacheff-district (de Khirgie- zensteppen) werden 9172 personen door de builenpest aangetast, van wie er 9018 overleden. In Astrakan zijn 13240 van de 13536 slachtoffers, in Turkestan 2200 van de 2259, in het Stravropol-district 911 van de 938 zieken overleden. De epidemie verspreidt zich nu in de Koeban en Don-districten, terwijl ook ver scheidene gevallen in de Krim en zelfs in Odessa zijn geconstateerd. Het hooga sterftecijfer wordt verklaard uit het feit, dat er in deze districten een gebrek aan dokters was, daar de meeste naar Mos kou ontboden waren- De spoorwegstaking in Duitschland. In de staking van de spoorwegarbeiders te Berlijn is, ondanks de beweringen van de tdirectie, een nieuwe verscherping •waar te nemen, die o.a. daaruit blijkt, dat de technische noodhulp meer assis tentie heeft moeten verleenen dan tot nn toe. De organisaties zijn echter niet van plan, de arbeiders tot verdere staking te bewegen, voordat de beslissing over het oordeel van het scheidsgerecht is geval len, hetgeen a.s. Woensdag zal geschieden. Zoowel aan de zijde van den werk gever, dus van de directie der rijksspoor wegen, als aan die van de arbeider-s be staat weinig neiging om op de beslissing van 'het scheidsgerecht in te gaan. De directie zegt, dat zij de 3 pfennig per uur loonsverhooging onmogelijk kan be talen. Indien de beide partijen, werkge vers en arbeiders, do beslissing van het scheidsgerecht verwerpen, zal Woensdag a.s. ilie beslissing bindend worden ver klaard. Japan weer ernstig geteisterd. Japan is opnieuw door een ernstige ramp geteisterd- Een hevige orkaan heeft over land en zee gewoed. Nabij Nagasaki is het passagiersschip „Oewajima Ma- roe", een vaartuig van 450 ton, vergaan,- waarhij, naar thans vaststaat, 102opva renden om het leven zijn gekomen; slechts 16 personen werden gered. Verder vreest men dat ongeveer honderd visschersvaar- tuigen tijdens den storm zijn vergaan, hetgeen een groot verlies aan mensehen- levens zou beteekenen. Een Amerikaansch schip pikte tusschen Kobe en Yokohama drie visschers op, 'die zich hadden kun nen redden op een omgekantelde red dingsboot. Bloedige onlusten te Haile. In een communistische bijeenkomst te Hallo is het tot een bloedige hotsing met de politie gekomen, welke "kan haar re- volvers gebruik moest maken. De Rote Fahno meldt dat. er zes communisten ge dood, 25 zwaar en 15 licht gekwetst zijn. Nader wordt -gemeld: De vergadering was door meer dan 6000 personen bezocht. Een beambte van de politic verklaarde, dat do rede van een Engelschen communist niet plaats mocht hebben. Op hetzelfde oogenblik violen van het balkon schoten, die do politiebeambten noopten achter de cou lissen zich te dekken. Gelijktijdig met het scherpe vuur werden de beambten bekogeld met stoelen on bierglazen, zoo dat zij zich genoodzaakt zagen tót tegen weer over te gaan. De politie begon nu ook te schieten en wel naar Ao galerij en even over negen deed zij do zaal ont ruimen. De leiders van de vergadering vluchtten onmiddellijk. De menigte, waar onder een paniek was ontstaan, vluchtte over do trap eu door het gedrang brak de leuning van de trap met het gevolg dat verschillende personen naar beneden vielen. In de zaal werd ondertusschen verder geschoten en eerst nadat de zaal volkomen was ontruimd, kon men vast stellen, hoeveel dooden en gewonden er waren. In het geheel zijn van hot, publiek zes personen, volgens een andere lezing zeven gedood en 30 gewond, waaronder zes zwaar. De dooden zijn allen bezoekers van het balcon, omdat de politic de scho ten, die van het balcon waren gevallen, heeft beantwoord." Van de politieagenten feijn er vijf zwaar gewond. De communisten hebben de partij op geroepen tot een groole protestmanifesta tie. Deze is echter door de politie ver boden. Bij gelegenheid van do begrafenis der slachtoffers, welke waarschijnlijk morgenochtend plaats heeft, zijn de com munisten van plan, een groote protest- meeting te organiseeren. Korte berichten. Het aantal werkloozen die steun ont vangen, is in Duitschland van medio- tot einde Februari van 576.000 tot 541.000 gedaald, een vermindering dus van onge veer 6 percent. Aanhoudende sneeuwval belemmert het verkeer in geheel Zuid-DuitschlanA. V-olgens bericht uit Madrid is ex- keizerin Zi'ta ziek en in een ziekenhuis aldaar -opgenomen. De bisschop van Straatsburg heeft in een brief aan de Katholieken ver klaard, dat hij besloten heeft, de school staking af te kondigen,'als'waarschuwing en bedreiging van protest tegen de Fr an- sche wetgeving in Elzas-Lotharingen, die hij beschouwt als egn inbreuk op het katholiek geweten. Te Berlijn is in den nacht van Vrij dag op Zaterdag geweldig veel sneeuw gevallen. Zaterdagochtend werden niet minder dan 4000 man uitgestuurd om de straten te reinigen. Deze reiniging heeft aan de stad 30.000 mark gekost. België heeft toegestemd in het ge lijktijdig invoeren van den zomertijd in Frankrijk, Engeland en België, in den nacht van 4 op 5 April. Het centraal uitvoerend comité der sowjet-unie heeft een wetsontwerp goed gekeurd, ,dat. beoogt den particulieren woningbouw te bevorderen, door aan bou wers van woningen het Techt toe te ken nen, die woningen te verhuren tegen met de huurders overeen te komen prijzen, zonder eenige beperking van overheids wege. En dat in Rusland' Uw eerste taak 's morgens zij zorg t.e dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzui ver bloed, enz. Foster's Maagpill-en ge nezen verstopping, regelen de lever, maag- en ingewanden, en versterken zoodoende uw geheele .gestel. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f0.65; in apo; theken en drogistzaken. (10) Twee dei Kamer. Ter aanvulling van ons Kamerover zicht van Zaterdag dien©, dat de- kwes tie van de melkbussen als volgt in el kaar zit: De oommissie voor de staalsuilgaven heeft een onderzoek ingesteld, dat be denkelijke praktijken aan den dag heeft gebracht, gepleegd door O- Reitsrtia, lid der commissie van advies voor zuiv-el- aangcle-genheden. In Juni 1919 hieeft de regeering een bestelling gedaan van 25 duizend melkbussen ton behoeve der mc-lkvcorziening, terwijl re-eds 38 duizend melkbussen voorhanden waren. Bij de onnoodige levering heeft een sterke be- vcordec-ling plaats gevonden van de N. V- Machinehandel v.h. O- v. Kloof Co. te Amsterdam, bij wc-'.ke zaak de heer Rcitsma sterk geïnteresseerd was. Het verblijf van heit Ko-n. echt paar in Zwitserland. Hare Majesteit de Ko-ningin heeft Zater dagmorgen met Prins Hendrik en onzen consul, den heer Van Notten, een wan deling door de stad Genève gemaakt, na dat Koningin Wilhelmina. eerst eenige winkels- had bezocht en Prins Hendrik een bezoek aan het Internationale Roodo Kruis-Oomité had gebracht. Des avonds zou het Koninklijk Echtpaar naar den schouwburg gaan. Gisterochtend hoopten de Koningin en do Prins in de Victoria! Hall onder het -gehoor to zij-n van den bekenden predi kant Frank Thomas, die ook in Neder land c-en gc-ode-n naam en bekendheid heeft én herhaaldelijk aan het hof ont vangen is. Voor d© radio-menschein. Voor het morgenavond 17 Maart te Hilversum voor deu microfoon van dein Hilversmnschen Draadloozen Omroep te 'houden debat tusschen dr van der Myle te Ileeze en den h-eer B-raat over de voor- en nadoelen van den Zomertijd, is aan ieder van beid© sprekers ©en half uur toegewezen met een kwartier voor re pliek. Bij loting zal uitgemaakt worden, wie van de bedde sprekers het eerst hiet woord zal voeren. Woensdagavond heeft het Ned. Jong. Verbond over het radio-zendstation te Hilversum de beschikking en zal het de bondsleden vergasten op toespraken van den bondsvoorzitter, de algemeen-secre tarissen en de Financieele Commissie, een en ander afgewisseld door muziek. Algemeen is men in de afdeelingen bezig geweest om deze toespraken te kunnen beluisteren. Vanwege den Ring Goes N. J. V. is een antenne geplaatst op het gebouw der Goessche C- J. V. en een ftoestel gehuurd, terwijl ook te Kruinin- gen en Wolphaartsdijk de leden der ver- eeniging hun eigen inrichting voor deze gelegenheid hebben klaar gemaakt. (Golf lengte 1050 M., 8.05 uur.) Salarisregeling tijdelijke amb tenaren. Naar de Res.bodc meldt, heeft de mi nisterraad de volgende regeling getrof fen voor de bezoldiging; van de tijde lijke ambtenaren. De aanvangsWedde zal zooveel moge lijk geiijk worden gesteld met die voor overeenkomstig personeel in vasten dienst. Personeel, dat op proef wérkt, zal na gebleken geschiktheid worden aan gesteld. Bij gebleken bekwaamheid eï geschiktheid kunnen salarisverhoogingen worden toegekend in den geest van de periodieke verhoogingen, wélke het vaste personeel geniet. Salarisverhoogingen zul len niet worden toegekend aan: tijdelijk personeel dat op proef werkt; alsmede- aan tijdelijk personeel dat een lagere wedde geniet dan overeenkomstig de aan vangswedde van vast personeel, en tij delijk personeel, dat minder dan 2 jaar in 's Rijks dienst zal werkzaam zijn. D-e beperking van den jeugdaftrek' zooals dit voorkomt in het B.B. 1925 is hier ook van toepassing. Eveneens zijn de artike len 20 (huwelijksbijslag), 24 en 27 (over gangsbepalingen) B.B. 1925 van toepas sing. De wijziging, welke in de kinderbij slagregeling is gebracht, behoort ook te gelden voor het tijdelijk personeel. Kwijtschelding van b e - 1 a s t i n g e n. Die redactie van het Weekbl. der directe belastingen, invoerrechten èn accijnzen meldt, dat haar uit Amsterdam van be voegde zijde wordt geschreven: Op de belastingkantoren worden de oude diensten aangezuiverd, en daar er wegens do bezuiniging geen vol do en do aantal deurwaarders werkzaam is, ge beuren er de grootste onbillijkheden. Er staat nog een legio oude posten open, dis nog betaald moeten worden, en daar de deurwaarders hun handen vol werk heb ben, en de dienst voor een bepaald tijdstip aangezuiverd moet zijn, Worden honderden posten op 'den z.g. afschrij- vingsstaat geplaatst. Groote bedragen, die hij tijdige vervol ging geheel, of ten minste voor een groot gedeelte Waren binnengekomen, worden nu kwijt gescholden. Alles moet nu overhaast behandeld wórden. Het is schreeuwend onbillijk, want er zijn tien tallen posten bij van monschen die zich van belasting niets aantrokken en den ken: „Laat maar loopcn". Komt nu de deurwaarder bij hen voor een oude be lasting, dan toonen zo hem aanslagbiljet ten over 3 of 4 jaar, die zo nog achter zijn, en dan adviseert 'de deurwaarder meestal, de oude maar t© laten loopen, en met de nieuwere beginnen te betalen, waarvan meestal ook niets komt. Op die manier zijn slechte betalers beter afdan goede. Dat is niet de schuld van den deur waarder, doch van do regeering, die her haalde malen erop gewezen is, dat er een tek-ort aan belastingpersoneel is, waardoor niet tijdig kan worden vervolgd. Zoo is het gebeurd, dat hij arme 'drom mels voor een gulden of tien beslag werd 'gelegd, en die het zoo spoedig mogelijk moesten betalen (verhoogd met f5 kos ten), terwijl thans door de overhaaste afhandeling posten van f 300 en liooger worden kwijtgescholden. Zoo werden b.v. posten van plm. f 400 op den afschrij1- vingsstaat. gebracht, terwijl een tijdje daarna de belanghebbende het volle be drag, verhoogd niet rente kwam betalen, en tevens zijn aanslag van het daarop volgend jaar. Op deze wijze worden in Amsterdam alleen, ni-et duizenden, doch millioenen guldens weggesmeten. Allerlei. D© regéering is voornemens belangrijke verbeteringen to brengen in don toestand van den Rijksweg Amsterdam- -Amers foort. Dé kosten van het werk worden geraamd op ongeveer 8 millio-en. De toestand van mr Schokking blijft op één hoogte, naar „De Nederlander" meldt. Hoewel er geen achteruitgang valt te constateeren, kan van bepaalden voor uitgang nog niet gesproken worden. Dioor hot bestuur van den Ring „Goes" van het Nederl. Jongelingsver bond Waren do leiders van de Knapen.vor- cenigingen op Zuid-Beveland uitgenoo- digd tot het bijvv'onen van eon vergade ring met het ringbestuur op Vrijdagavond j.l. De opkomst Was goed. Verscheidene leiders waren aanwezig. Zelfs de leiders van Rilland-Bath waren opgekomen. De ringvoorzitter, dlir C. Dluvekot Lz. opende met gebed en zette daarna het doel van de bijeenkomst uiteen. Door het ringbestuur was reeds lang gevoeld, dat door den ring w'at gedaan moest Worden voor bet werk onder de knapen. Hoe en op welke wijze was nog niet zoo gemakkelijk uitgemaakt. Dloch na overleg met de Prov. Commissie Was de Wenschelijkheid uitgesproken om een commissie van 5 leden te vormen ter behartiging van liet knapenWerk, die be staan zou uit 1 lid der Prov. Comm., 2 leden uit bet ringbestuur en 2 leden uit de knapenleiders. Na eenige bespreking en het beant woorden van enkele vragèn, werd be sloten ;G;en leiderskring te vormen, met aan liet hoofd bovengenoemde oommissie, die als het ware het bestuur van den kring zal zijn. Dioor de aanWezige leiders Wérden uit hun midden gekozen in die commissie: R. de Kok van Goes en H. Kriense Lokker van Wemeldinge. Reeds hebben bereids zitting genomenDjs Kam steeg voor de Prov. Comm., en M. Schip per Mz. Van 'sll. Hendrikskinderen en J. van de Kreeke van Goes voor het ringbestuur. Aan D|s Kamsteeg zal het voorzitterschap worden opgedragen. Getracht zal Worden meer bancl te krij gen tusschen de verschillende leiders; door het houden van vergaderingen en samenspreking-en elkander te steunen en voor te lichten en gezamenlijk de juiste Wegen te zoeken om den bloei en de uitbreiding van den arbeid onder d© knapen op- Zuid-Beveland te bevorderen. Wegens verhindering van Ds Kamsteeg door ongesteldheid, kon diens referaat over de Organisatie der Knapenvereen. niet doorgaan. Besloten werd binnen een paar wéken weer te vergaderen, ter be handeling van diL onderwerp. Nadat nog enkele zaken Waren gere geld, werd deze vriendschappelijke bij eenkomst gesloten en ging br Die Kok voor in dankgebed. Patrimonium. Zaterdagmiddag kwam het Gewest Zeeland van „Patri monium" in het Militair Tehuis te Mid delburg in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer 'Wi. A. den Hollander opende do bijeenkomst en sprak daarna een welkomstwoord tot de afgevaardig den, zich in 't'bijzonder richtende tot !-den hoer J. Hermans, Van Amsterdam, ambtenaar van het Verbond. De secre taris, de heer R. Louw'erse van Oost- kapelle, bracht het jaarverslag uit, wiaar- uit bleek, dat in 'tafgeloopen jaar door het bestuur hard is gewerkt. De verschil lende afdeelingen op Walcheren zijn door 't bestuur bezocht met een daartoe opge stelde vragenlijst. Met verschillende plaat sen in Zeeland staat het bestuur in cor respondentie om zoo m-ogelijk afdeelingen op te richten. Uit het verslag van den penningmeester, den heer F. de Rijcke van Koudekcrke, bleek, dat aan do kas voor de propaganda hoogte eischen ge steld worden; het batig saldo bedroeg op 31 Dec. f 115.30. Breedvoerig werd nog de propaganda besproken, ü.a. zal vanwege liet Centraal Bureau gedurende 3 maanden het Bondsorgaan aan alle pre dikanten en leiders van Jongelingsver- eenigingen toegezonden worden. Hierna braclit de afgevaardigde naar de Bonds vergadering te Utrecht verslag uit. Van. het behandelde op do bondsvergadering zal aan de afdeelingen een verslag in brochurevorm gezonden worden. Ten slotte hield do heer Hermans een lezing over het onderwerp: „In de Heilige Schrift gaat het stoffelijke vóór het gees telijke". Op dit onderwerp volgde een leerzame bespreking, waarna de heer Hermans deze good bezochte bijeenkomst met dankzegging sloot. Goes. Men schrijft ons: Vrijdag werd door den simultaanspeler, den heer Ph. Kets de Vries uit Middelburg, een wed strijd gespeeld tegen de hier gevestigde „Goesche Damclub" in haar clublokaal m elk salar y F l-oraGroote Markt. Van de achttien gespeelde partijen werden door den simultaanspeler 15 partijen gewon nen, twee partijen werden remise en slechts één partij werd door hem ver loren. De heer Kets de Vries bleek, zoo- als van hem was te verwachten, een- uitnemend simultaanspeler- We hopen hem' spoedig andermaal in Goes terug te zien. Zooals in ons Zaterdag-nr. per ad vertentie is meegedeeld, zal het zang koor der Nat. Chr. Geheel-onthouders-ver- eeniging, tor gelegenheid van zijn vijfjarig bestaan, in de Ned. Herv. Kerk oen uit voering geven. Gaarne herinneren Wij ook door middel van dit bericht aan deze uitvoering. Wij vertrouwen, dat het koor, hetwelk niet alleen den zang be oefent, maar ook daardoor de zaak der drankbestrijding wil dienen, zich in veler belangstelling mag verheugen. 's-H. Arendskerke. Vrijdagavond hield do afdeeling van „Het Groene Kruis" een alg. vergadering, die "door 27 le den werd bijgewoond. Door den secr. wterd verslag uitgebracht van den toe stand der vereen, over 1924, waaruit o.m. bleek, dat het aantal leden op 1 Jan. 1925 370 bedroeg. In 1924 wórd slechts 45 maal van de vcrplegingsar- tikelen gebruik gemaakt, Wat zijin oor zaak vond, dat 1924 een jaar was van weinig zieken en zeker van Weinig ern stige zieken. Thans doet de pehning- meester rekening en verantwoording over 1924, waaruit blijkt dat ontvangen was f 1591.15, en uitgegeven f787.29, alzoo een goed slot van f803.86. Verder wordt verslag uitgebracht van den Diaco- nessenarbeid over 1924, waaruit o.m. bleek, dat de wijkverpleegster in het afge loopen jaar te 's H. Arendskerke heeft afgelegd 114 belangstellende bezoeken, 256 bezoeken voor hulpverleening en 87 tuberculosebezoeken, alzoo te zamen 457 bezoeken. Voor de getrouwe plichtsbe trachting wórdt Zuster Li-ppits een woord van lof toegezwaaid. Hierna wordt door dlir J. M. Wisse Wzn. verslag uitge bracht van de door hem bijgewoonde vergadering van de Prov. Zeeuwsche Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose. Verder wordt tot afgevaardigde naar de vergaderingen van de Groene Kniis-ver. eenigingen en naar die van de Prov. Zeeuwsche Vereen, tot bestrijding der Tuberculose benoemd dlir M. Mol en tot diens plaatsvervanger Ds J. de Voogd. Vervolgens stelt de voorz. aan de orde de bespreking van het aanschaffen van een looverlantaarn ten behoeve dor ver- een i ging-, Op voorstel van liet bestuur wordt besloten vooralsnog niet tot aan schaffing daarvan over te gaan, wijl we-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1