Laatste BerieMen. TeletraMies. Posterijen en Telegrafie. Allerlei. Land- en Tnintaw. öpenfoare Verkoopingea en Ver pachtingen. terug behoefde te komen. Hierdoor ont stond heftige ontstemming, Waarop een tweede scheepsraad werd gehouden. In middels praa'de de bemanning een sleep boot. De kapitein van die boot zeide, dat men hen van boord moest laten gaan. Wanneer het er op aankwam had hij ook nog een revolver. Tenslotte Werd aan de bemanning verlof gegeven liet schip te verlaten. Spoedig daarop arri veerde de reddingsboot „Prins der Ne derlanden" die hen te Hoek van Holland aan land gebracht. Nog denzelfden avond zijn ze per trein naar hun woonplaats vertrokken. Maatregelen zijn genomen om lading uit ruim 2 te lossen. Die schade in den bodem van ruim 1 is zeer groot, zoo ook de schade aan de waterdichte schot ten. De dubbele bodem van ruim 2 is opgezet. Een verder onderzoek Wordt in gesteld. De Soerakarta is wel een verloren schip. De golven zijn er de baas. Niet slechts aan dek, maar ook in de ma- minekamer, Zij hebben er de vuren ge doofd en alles tot stilstand gedoemd. Ver der heeft het schip zoo'n groot gat, dat, als het mocht worden afgebracht door de sleepbooton, het toch niet boven kan blijven. Eerst moet dat gat in ruim 1 gedicht zijn. Ook moet liet schip ge scheurd zijn. Waarlijk geen wonder als men ziet hoe de golven het beuken. Het voorschip schuurt voortdurend over de pier. Veel konden de menschen van de Ber ging-Mij. L. Smit en Co., waarmede de Hotterdamsche Lloyd voor het bergen van het schip gecontracteerd hoeft, nog niet aanvangen. De zee was nog te on stuimig om goederen te kunnen overla den. De voorbereidende werkzaamheden zijn echter aangevangen, zoodat de men schen onmiddellijk aan den slag kunnen gaan als de zee wat kalmer wordt. De mogelijkheid, dat liet schip nog los raakt, Wordt geenszins uitgesloten ge acht. Later wordt gemeld De positie van het stoomschip Soera karta is onveranderd. Gisteren zijn 49 kisten soda uit het stoomschip gelost en to Hoek van Holland1 in een lichter geborgen. Men brengt pompmateriaal aan boord om te trachten, de machinekamer en de stookplaats leeg te pompen- Het tijgergovaar. Een tragisch voorval heeft in het schemerdonker plaats gehad in de buurt van Tjilamaja (O.-Indië). Een auto met twee heereai er in reed over de Pamanoekan- en Tjia- sem-landen in de richting van Soeka- mandi. Een inlandsche cauffeur zat aan het stuur. Daar één der banden op een gegeven oogenblik lek bleek, stapte de chauffeur uit den auto om een en ander in orde te maken. Juist was hij bezig, den band op te pompen, toen één der twee heeren plotseling schreeuwde: „Awas, matjan" (pas op, een tijger!). Maar het was te laat, de tijger, die plotseling uit de rimboe langs den Weg naar voren kwam, had den ongelukkigen chauffeur .reeds besprongen. Een Euro peaan die blijkbaar een vuurwapen hij zich had, trachtte er mee op het ondier te schieten, maar Waarschijnlijk door de vochtigheid ketste het wapen en de tijger verdween weer in de rimboe, zijn prooi meeslepend. Een groote bloedplas w'ees enkel de plek aan, waar de man tot voor enkele oogenblikken gestaan had1. Men heeft alle mogelijke moeite gedaan om den tijger en de event, overblijfselen van den ongelukkigen chauffeur te vin den ,maar men heeft niets kunnen ont dekken. f lerseke. In 2 overvolle lokalen der Chr. School (KakeJdans) alhier werd gisteren avond een welgeslaagde ouderavond ge houden. Na opening door den voorzitter dhr Vendeville en het jaarverslag van den secretaris, dhr Die Putter, leverde dhr Janse een onderwerp over Job ên Eli als opvoeders, en stelde de een als na volgenswaardig, de ander als afschrik wekkend voorbeeld voor alle opvoeders- Daarna worden ouders en belangstellen den in de gelegenheid gesteld net tentoon gestelde werk hunner leerlingen te be zichtigen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. Na de pauze zongen de kin deren der hoogste klassen onder leiding van den heer Rothuizen enkele twee- en driestemmige versjes. Daarna leverde dhr Rothuizen een onderwerp over Kleine din gen, waarin hij er den nadruk op legde, dat juist de kleine dingen in de opvoeding niet mogen worden verwaarloosd, omdat ze van zoo groote gevolgen zijn. In zijn slotwoord merkte de voorzitter op, dat men nu zelf had gezien en ge hoord, dat het onderwijs op deze school op hoog peil stond, zooals hij zelf ook van verschillende onderwijs autoriteiten had vernomen. Ieder kan dan ook, aldus de voorzitter, zijn kinderen gerust aan onze school toevertrouwen. Burg-m. Sinke sloot dezen gezelügen, prettigen avond met dankzegging. Nieuwdorp. Op Biddagavond gaf de Chr. Zangvereeniging „De Lofstem" (di recteur de heer J. v. Westen van Borssele) haar derde uitvoering in de geheel ge vulde Geref. Kerk. De heer L. Melse leidde de vergadering en wees in een kern achtig openingswoord op de noodzake lijkheid van verheffing van den volkszang. De verschillende nummers, die daarna ge zongen werden, bewezen, dat de vereen i- ging sinds verleden jaar weer een sport liooger geklommen is op den ladder der edele zangkunst, 't Gehalte van het koor is zeer toegenomen, dank zij de flinke leiding van den directeur. Ook de uit spraak is nog verbeterd, al konden sommi gen nog wel wat beter articulèeren. Reeds de inzet met „Psalm 116" was goed. „Welkom aan de lente" was even eens een mooi nummer. Alleen was hier het rythme niet heelemaal in den haak, maar overigens was het klankgehalte bij zonder goed. In „Toef niet langer" was do sopraan- en tenorsolo uitstekend. Dit nummer werd met veel gevoel gezongen. Dit geldt tevens van de nummers „Bede om ziclevrede" en „Paaschlied", die ge heel binnen het bereik van het koor liggen en waarin de voordracht uitnemend tot haar recht kwam. Ook „Slaap zacht" werd goed uitgevoerd. Hierin kwamen vooral de bassen goed uit, maar waren de te noren wel wat schuchter. Uit het ten gehoore brengén van enkele grootere num mers, b.v. van „Psalm 8", bleek, wat het koor aandurft en wat het presteeren kan, al haperde het hier bij de moeilijke pas sages nog wat met de modulaties. Met bijzonderen lof moet ook pog vermeld worden „Op het water", waarin de cadans en het accent uitnemend waren. Ter afwisseling zong de heer J. van Westen uit Goes op voortreffelijke wijze een aria uit de „Elias", n.l. „So ihr mich von ganzem Herzen suchet" en twee aria's uit de „Schöpfung", n.l. „Leise rauschend gleitet fort" en „Mit Wörd und Hoheit angethan". Op niet minder schoone wijze bracht Mej. M. Modderkreeke even eens een aria uit de „Schöpfung" ten gehoore, n.l. „Von deiner Güt', o Herr und Gott, is Erd' und Himmel voll". Verder gal de heer Chr. Melse nog een orgelnummer ten beste, n.l. een bewerking van „Zampa". Het was een welgeslaagde avond. Onze felicitatie aan de vereeniging met haar ijverigen directeurDe opbrengst van deze vergadering (f 70) was door de vereeni ging geheel belangeloos voor de Zending bestemd. Ten slotte moet ons de opmer king nog van 't hart, dat het op de ga lerijen tijdens zang of spel soms ver van stil was. Wil het Bestuur bij een volgende gelegenheid zulke maatregelen nemen, dat herhaling hiervan voorkomen wordt? Mrt. 13 'sll. Arendskerke, Wolfaartsdijk, af braak, De Kok. 13 Ovezande, bouwland, Beth. 13 Westkapelle, huishoudelijke artikelen, bouwland, Markusse. 13 Heinkenszand, inboedel, v. Dissel. 13 Ovezande, bouwland, Beth. 13 Driewegen, vrachtrijdersinspan, Beth. 13 Wetskapelle, huishoudelijke artikelen, v. d. Harst. 14 Nisse, 's H. Abtskerke, afbraak, Do Kok. 14 Arnemuiden, huis en tuin, Hioolen. 18 Goes, afbraak, De Kok. 18 Waarde, dubbel woonhuis, enz., Kram 18 Heinkenszand, bouw- en weiland, Van Cleef. 18 K ruining en, dwarsliggers. Schram. 18 W.-Souburg, huizen, De Neeling. 18 Wissenkerke, hoornvee, inspan, enz., Heijboer.' 19 Middelburg, huis en tuin, Hioolen. 21 Krabbendijke, dwarsliggers, Schram. 21 N. en St. Joosland, huis, werkplaats, Hioolen. 25 N. en St. Joosland, huis en tuin, Ittmann. 25 Goes, nette inboedel, De Kok. 25 Kapelle, huis en schuur, Kram. 25 Domburg, huis, enz., Struve. 26 Middelburg, huizen, pakhuis, Struve. 26 Kwadendamme, inboedel en loopvar kens, de Kok. \m iwjwtiwvmbww PARIJS. V. D. Uit Tunis wordt gemeld: Een groote brand heeft in een meelfabriek gewoed. De schade bedraagt 2 miljoen francs. BREDA. V. D. De rechtbank alhier ver oordeelde inzake den kindermoord aan den Langeweg den vader tot 4 jaar en de dochter tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch was resp. 6 en 2 jaar. GENEVE. De zitting van den Volken- bondsraad is heden geopend met een rede van den Engelschen minister van buiten- landsehe zaken. Deze deelde mede, dat de Engelsche regeering onoverkomelijke bezwaren had om het protocol van Genève in zijn huidigen vorm te teekenen. het ziekenhuis over. Daar Werd de dood geconstateerd, tengevolge van hartverlam ming. Jenever smokkelen. Rijks ambtenaren hebben gisteren op het wad te Termunterzijl ongeveer honderd liter over den Dollard gesmokkelde Duitsche jenever van 96 procent in beslag geno men. Sneeuwstormen, in het Zwarte Wou d. In het Zwarte Woud woeden sinds Zaterdagavond bijna onaf gebroken ongewoon heftige sneeuwstor men. Bovendien heerscht er 6 graden vorst. Het geheele berggebied ligt vol komen ingesneeuwd. Rare kostganger. Eenige da gen geleden deed zekere II. de W. te Tilburg aangifte van vermissing van ruim f3000 uit zijn koffer in ,éen vroeger kosthuis. Het door de politie ingestel de onderzoek leidde tot arrestatie van zekeren J. IJ., een vroegeren kostganger, die bekend heeft, zich aan den 'diefstal te hebben schuldig gemaakt en het geld op onderscheidene plaatsen te Gilze-Rijen en Bergen op Zoom te hebben verborgen. De politie heeft het geld! teruggevonden. H. wordt ter beschikking van de justi tie gesteld. En Was, hetgeen men zelden zag, Bruid, moeder, kraamvrouw op [één dag. (Wiarenar.) Ze zaten in de derde-klas trouwkamer te Amsterdam, vertelt het Hdbl., de heelo familie, en de ambtenaar van den Burger lijken Stand deed zijn plicht. Hij sprak, luid en duidelijk, de gebruikelijke for mules en luid en duidelijk antwoordde de bruidegom, aarzelend en bedeesd, het bruidje. Toen kondigde zich een ongewone gast aan, die maakte, dat de ambtenaar zijn werk een beetje bespoedigde en fü« oorzaak Was, dat een oogenblik later de' trouwkamer een geïmproviseerde) kraamkamer geworden-fvas en de, inmid dels in allerijl gehaalde vroedvrouw, eer kreeg van haar werk. Een kwartier latei lag een fiksche wereldburger in dc armen van den kersverschen echtgenoot-papa. Het jonge moedertje werd met haar wich tje naar het gasthuis gebracht. In het stadhuis was de belangstelling voor den ongewonen gast ongewoon groot. Wethouders drukten, belangstellend, hun edelachtbare neuzen tegen de ruiten, de gemeente-secretaris kw'am zijn opwachting maken, de familieleden hadden de geluk- wenschen van/ het opeengedromde pu bliek in ontvangst te nemen. De ooievaar is op het Prinsenhof met alle égards ontvangen. Tragisch. Een huiselijke trage die kwam aan het licht bij' de gerech telijke vaststelling der doodsoorzaak van een éénjarig kind, William John Moore geheeten, te Poplar (Eng.). Het kind bleek een Stuk gloeiende kool in den mond gestoken te hebben en de moeder, die den baby te hulp Was geijld, duwde in haar zenuwachtigheid het stuk kool dat zij uit den mond van den armen kleine wilde halen, in het keelgat van het ongelukkige kind. Een dokter, die ge hoord werd, zeide, dat het stuk kool te groot was, dan dat de kleine het had kunnen inslikken, zoodat de arme moe- der ongewild zelf de oorzaak werd van den smartelijken dood van haar lieveling De vrouw moest dan ook op den eigen dag van het ongeluk naar een gesticht vervoerd worden, daar zij krankzinnig geworden was. Ernstige m i s h a n d e 1 i n g. Gis terenmiddag ontstond er te Heerlen hoog- loopende ruzie tusschen den zwerver A. en zekeren J. Tenslotte trok A. een mes, waarmede hij J. verschillende wonden toebracht en dezen de halsslagader werd doorgesneden. De dader werd gearres teerd, terwijl J. in zeer ernstigen toe stand naar het hospitaal Werd vervoerd. Snel recht. De Engelsche justitie heeft een record geslagen in snel recht doen. Den lsten Maart wérd een zekere Army Lynn te Gatesnead gearresteerd wegens moord op haar echtgenoot. Den 7den Maart reeds Werd zij ter dood veroordeeld dus binnen een week. Den 25en dezer zal de moordenares ter dood worden gebracht. Hevige stormen in Noord- Italië, Een hevige storm heeft groote schade aangericht in Noord-Italië. Hagel en sneeuw' dwongen verscheidene trei nen te stoppen. Bij Monfalcone zijn vijf visschersbarken vergaan. De kleine ge meente Villastanze bij M laan is geheel in de ascli gelegd, daar het door den storm onmogelijk was een uitgebroken brand te' blusschen. Zigeuner s-h u w e 1 ij k e n. In Zuid-Slavië heeft de politie ingegrepen bij een huwelijk tusschen zigeunerskin deren van 12 en 13 jaar. De vader, een muzikant, had voor zijn zoon een „vrouw" gekocht voor 2000 dinar. Töen de politie na de huwelijksplechtigheid ingreep, bracht de vader de politie aan het verstand, dat bruidskoop een oude zigeunerstraditie was. De twee schoon vaders zijn tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De gestrande Soerakarta. De bemanning van de „Soerakarta" „heeft verteld, dat er Maandagm.ddag scheeps raad werd gehouden. Naar de matrozen vertelden, was hun, eiyenals aan de in landers, toegestaan het schip te verlaten. Toen ze echter in de reddingsboot wilden stappen, werd hun dit door den eersten stuurman belet, die hen met de revolver in de hand dwong om te blijven. Te vens zeide hij, dat de reddingsboot niet Hansweert. Het zeilschip „Stijntje Ma ria" schipper van pek, bestemd naar 's-Bosch had hot ongeluk, dat tijdens een hevige windvlaag de fok en achterzeil aan stukken woei. Alvorens de reis voort te zetten zal het schip hier eerst moeten worden gerepareerd. Het op 1 Februari 11. in het schaar van Sacftingen gezonken sleepschip „Ja- coba" is gisteren door van der Tak's Bergingsmij met den bok „Kolossus" ge licht en nabij Bath op de slikken omhoog- gezet. De lading boomen zal rermoede- lijk worden overgeladen. MIDDELBURG, 12 Maart. Boter f 1.02i/2, part. f 1.12 '/a, kipeieren 6, part. 7 ct., eendeieren 6, part. 7 ct. Op de graanmarkt was de aanvoer ge ring. Tarwe f 12f 19, witte boonen f 24f 30, ronde bruine boonen f 20— f 29, Lange bruine boon-en 15fV-21, kroonerwten f 14f 16.50. OOSTBURG. 11 Maart. Tarwe f 11 f38, Gerst Chevalier f 15f 15-25, Win- tergerst f 14-75f 15.25, Rogge f 14 f 14-25, Haver f 11—f 12, Kroonerwten f13f14 50, Bruine Boonen f12f 17. Alles per 100 K. G. Goes. Het Rrjkstelegraafkantoor alhaer behandelde in de maand Febr. 1925: Telegrammen: verz. 1069 ontv. 1097 overgen. 1664 totaal 3830. Gesprekkenverz. 4692 ontv. 3615 lokaal 73, totaal 8380. Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid- en Noord-Beveland behandeld Telegramm en. Kantoren. Verz. Ontv. Tot. Baarland 6 8 14 Biezelinge 12 16 28 Borssele 16 21 37 Colijnsplaat 31 42 73 Driewegen 16 11 27 Ellewoutsdijk 9 14 23 's Gravenpolder 6 23 29 's Heer Arendskerke 13 28 41 's Heerenhoek 22 34 56 's H. Hendrikskinderen 4 4 8 Heinkenszand 18 35 53 Hoedekenskerke 14 20 34 Kamperland 34 36 70 Kapelle 59 57 116 Kats 4 12 16 Kloetinge 11 35 46 Kortgene 42 29 71 Kruiningen 59 84 143 Kwadendamme 4 7 11 Nieuwdorp 22 58 80 Nisse 9 11 20 Oudelande 9 11 20 Ovezande 4 8 12 Rilland 18 76 94 Schore 20 12 32 Waarde 9 12 21 Wissenkerke 26 23 49 Wolfaartsdijk 26 43 69 G e s p r e kken. Kantoren. Verz. Ontv. Tot. Biezelinge 89 58 147 Colijnsplaat 's-Gravenpolder 227 269 496 221 205 426 's-Heer Arendskerke 257 315 572 Heinkenszand 75 100 175 Hoedekenskerke 62 48 110 Kamperland 270 199 469 Kapelle 399 441 840 Kloetinge 27 29 58 Kortgene 286 243 529 Kruiningen 268 349 617 Kwadendamme 36 15 51 Nisse 41 65 106 Oudelande 62 55 117 Ovezande 176 143 319 Rilland 188 170 358 Wissenkerke 83 66 149 Waar komt mica vandaan? Iedereen kent het mica, de dunne, op glas gelijkende stof, die voor vele doel einden gebruikt wordt en in de huishou ding het meest voorkomt in deurtjes van kachels en haarden. Mica is een delfstof en komt voor in alle granietsoorten. Het vertoont zich in donkere aderen in de granietblokken, die gebruikt worden voor groote gebouwen. Bruikbaar mica wordt echter alleen aangetroffen in de mica- rotsen in Rusland, BngeJsch Indië en do Vereenigde Staten. Vroeger leverde Mos- covië (Rusland) alleen deze delfstof, van daar dat het mica ook wel Moscovischi glas genoemd wordt. De bijzondere eigen schap van de mica-granietrotsblokken is, dat zij slechts in één richting splijten en wel in nauwkeurig evenwijdige vlekken. Dit splijten der blokken schijnt eindeloos te zijln. Men krijgt steeds dunne velletjes, die altijd glad en glanzend blijven. Er bestaan, evenals kolenmijnen, ook mica- mijnen met gangen en schachten, waarin de arbeiders en de arbeidsters afdalen. Op ongeveer 100 meter diepte worden de mica-aders aangetroffen en nadat de mannen de delfstof hebben gedolven, wordt die door vrouwen naar boven ge bracht. De dikke platen zijn meestal ge kleurd, citroengeel of grasgroen en sonis bruin of robijnrood. Deze kleuren ont staan vaak door edelgesteenten, die zich in het mica-graniet bevinden. De heldere mica-platen hebben de meeste waarde en het zijn voornamelijk deze, die gebruikt worden als kijkglazen voor haarden, ovens en andere verwarmingstoestellen,, waarin glas door de groote hitte dadelijk zou springen. Zoo kwam 't ui tl De vrouw van een dorpspredikant was bezig de kleederen te verstellen van een harer jongens. Een buur vrouw kwam er langs en liep eens even aan. Na een poos over van alles gebabbeld te hebben, zeide de bezoekster: Mevrouw, wat heeft u daar een groote doos met knoopen I Ja daar heeft u gelijk in. Er zijn er genoeg. En kijk eens aan, vervolgde de buurvrouw, in de doos tastende, daar heb je twee knoopen die volkomen gelijk zijn aan die, welke ver leden jaar aan den overjas van mijn man zaten. Die zou ik uit duizenden herkennen. „Inderdaad antwoordde de vrouw van den dominé doodbedaard, „dit verwondert mij toch, want al- deze knoopen zijn gevonden in het kerkezakje. Ik dacht ze zijn althans ergens goed voorMaar gaat u al heen Nu ik hoop, dat u nog eens spoedig aan komt". De Z. L M. en de Ziektewet. Door het Dag. Bestuur der Z. L. M. (voorz. dhr mr P. Dieleman, secr. dhr Kielstra) is aan het Kon.' Ned1. Landbouw- Comité een schrijven gezonden, waaraan wij ontleenen Het ontwerp-Ziektewet maakte in Se 9 dezer gehouden vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. een punt van bespreking uit. Evenals het Hoofdbestuur in zijne ver gadering van 8 October 1924 meende het Dagelijksch Bestuur ook nu met grond te mogen betwijfelen, of de toestanden op het platteland in Zeeland van dien aard zijn, dat een Wettelijke voorziening van deze materie, m.a.W. het invoeren eener Ziektewet, zoo gebiedend nood zakelijk is. In verband met het feit dat de georganiseerde landbouw (waaronder de Z. L. M.) zich destijds vereenigjde met de proeve van Wet PosthumarKu- pers, zouden wij ons evenwel niet tegen invoering dezer wet willen verzettsfiih Tegen verschillende bepalingen in het ontwerp hebben we echter groote be zwaren en willen dit in het volgende toelichten Het komt ons voor, dat de getroffen regeling, waarbij de arbeiders niets be talen en toch in do interne aangelegen heden der bedrrjfsvereeniging medezeg genschap hebben, uitermate onbillijk is. De last van plm. 2 pet. der uitbetaalde Ioonen moet ongetwijfeld in vele jaren te drukkend voor den landbouwersstand zijn. De verplichte verzekering zaf "in onze provincie ongeveer tweemaal zoo duur zijn als de vrijwillige, die hier en daar Werd toegepast. Ons Dagelijksch Bestuur kan zich even als destijds, niet met do gelijkstelling van zwangerschap en ziekte Vereenigen, doch indien dit in de Wet wel mocht worden bepaald, dan zou het in geen geval langer dan in totaal gedurende ten hoogste vier Weken het volle loon wil len uitbetalen en indien de ongeschikt heid tot Werken langer duurt, het uit te betalen bedrag als ziekengeld op 70 pet. van het loon bepaald willen zien. De bepaling van art. 74, dat bij bevalling van een verzekerde ziekengeld ter hoogte van het dagloon uitgekeerd zal Worden gedurende ten hoogste 26 Weken, komt ons overdreven voor en zal de kosten! der verzekering veel te hoog opvoeren. Hetzelfde argument geldt voor de ge wone ziektegevallen. Art. 63 waar de Minister Wegens ge moedsbezwaren alleen gehuwde vrouwen ten aanzien van zwangerschap en be valling in de verzekering betrekt, is on- lo'gisch. We hebben alleen mét ,de vrouwi als arbeidster te maken ën de vraag of zij gehuwd of ongehuwd is, komt hier niet te pas. Hiermede Willen wij natuurlijk niet ontkennen de gr-oote be- teekenis van het huwelijk en het huis gezin voor het maatschappelijk leven, maar de vrouw: van den arbeider is, als ze zelf geen arbeidster isj immers ook niet tegen ziekte (zwangerschap) verze kerd. Het komt dus alleen aan op het begrip arbeidster. In art. 63 worden zwangerschap en be valling met ziekte gelijkgesteld. Met deze opvatting kunnen wij ons niet ver- e en i gen; het ligt op den weg van de werkneemster en niet op den weg van den werkgever zich te verzekeren tegen de gevolgen van zwangerschap/ Naar onze meening is het inconse quent, dat, terwijl de geneeskundige hulp buiten de verplichte ziektenverzekering blijft, de chirurgische hulp daarentegen wel degelijk daaronder valt. Op blz. 4 van de Memorie van Toe lichting wordt gezegd, dat een herziening van 'de organisatie der openbare orga nen eerst na aanneming van het ontwerp ziekte- en ongevallenwet te verwachten! is. Het komt ons voor, dat een dergelijke reprganisatio vóór de aanneming tot stand moet zijn gebracht. Het zou niet ongew'enscht zijin, dat de bevoegdheid, die aan Staat, Provincie en Gemeente wordt toegekend, om zoo mo gelijk zelf een verzekering van eigen per soneel te regelen, ook tot andere licha men, zooals Waterschappen en groote maatschappijen Werd uitgebreid, mits on der redelijke waarborgen. Het komt ons voor, dat het aantal werk gevers, dat zich niet bij een bedrijfsver- eeniging zal aansluiten, uiterst klein zal zijn. Zou het niet gewenscht zijn een afzonderlijke Staatsverzekering te laten, vervallen en dat de Staat er zich toe bepaalde, voor deze niet in een bedrijfs- vereeniging georganiseerden, een con tract met de bestaande bedrijfsvereeni- gingen af te sluiten of ze te behandelen, als gemoedsbezwaarden. Art .11 geeft aan, dat het bestuur der bedrijfsvereeniging moet betas ah uit een even aantal personen. Bij het stem men moet dit moeilijkheden opleveren (staken der stemmen). Bij de toelichting op art. 10 Wordt vermeld, dat het in de bedoeling ligt, het minimum loonbedrag, dat bij een bedrijfsveereniging moet zijn verzekerd, op 25 millioen gulden te bepalen. We meenen dat een dergelijk minimum veel te hoog is gesteld. Op blz. 6 der Memorie van Toelichting wordt een stelsel naar voren gebracht, waarmee wij ons geenszins kunnen ver eenigen. Diaar staat: „Is de arbeidsover eenkomst tusschen den werkgever en den arbeider geëindigd, dan zal ook een ziekte, welke zich, mits binnen niet te gengen tijd, na die beëindiging openbaart, aanspraak op ziekengeld moeten geven". Mocht dit stelsel gehandhaafd blijven, den zouden wij in ieder geval den ter mijn zeer kort willen gesteld zien. Het is onze meening, dat bij het beroep zonder eenig bezwaar de Raden van Be roep kunnen worden uitgeschakeld, zoo dat men dan alleen met den Centrale» Raad van Beroep te doen heeft

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 3