Kerknieuws. Voor allen die sukkelen HilversumAustralië per r adio. Bij de directie van de Ncderlandsche Seintoestellenfabriek te Hilversum is een bericht binnen gekomen van Mr O. B. Oox te Melbourne in Australië, vermel dende dat de Radiosednen afgezonden met den korten golfzender van de fabriek op 19 Januari j.l. ten 5.30 n.m., Australische tijd aldaar, met grooto sterkte zijn ont vangen. De afstand Hilversum-Melbourne bedraagt ongeveer 18000 K- M„ zoodat bijna de halve aard-omtrek met de Hil- versumsche seinen is overbrugd geworden. Rl eego ud ers trei n naar "Wieon en. Dte vereenigde plaatselijke comity's voor noodlijdende landen hebben, om aan veler verzoek te voldoen, besloten 27 Mei a.s. een extra trein naar Ween en te laten loopen, uitsluitend voor de gezinnen, die in den loop der jaren een Oostenrijksch kind hebben verpleegd en nu gaarne de familie der kinderen in Oostenrijk eens willen bezoeken. Vertrek uit Nederland 27 Mei a.s., terug alhier 10 Juni. Het e.v. kindertransport naar Weenen vertrekt van liier 23 Maart en komt in Nederland terug begin April. De vacantie- trein voor kinderen en studeerende jon gelui tot 20 jaar vertrekt uit Weenen 16 Juli en vertrekt van hier begin September. Aan wien behoort het water? B. en W. van Arnhem stellen den Raad voor, een crediet toe te staan van f150, als aandeel van de gemeente Arnhem in de kosten van het proces, dat tegen den Staat zal worden gevoerd, om in hoogste instantie te doen uitmaken, of het Rijk bet recht heeft, een retributie te heffen van hien, die water onttrekken aan Rijkswateren. Biji den uitslag van dit proces heeft do gemeente Arnhem groot belang, aangezien voor hot gem. electrici- teits bed rijf jaarlijks ongeveer 50 millioen kubieke meters water aan den Rijn wordt onttrokken en zonder verontreiniging daar in wordt teruggevoerd. De totale proces kosten zullen ongeveer f5000 bedragen. (Tel.) Onsympathieke houding. Wij meldden reeds, dat het vliegtuig, waarmede de tocht NederlandIndië vol bracht werd en dat in voortreffelijken staat was aangekomen, na bet overvlie gen van oerwouden en woestijnen, van zeearmen en gebergten, na bet afleggen van trajecten van 1000 tot 1500 K- M-, in. éénen adem, officiéél als onbruikbaar voor welk doel ook, werd gekwalificeerd. Toen bad iemand den grappigen inval te zeggen: „Straks zullen zrj nog invoerrechten voor het vliegtuig eiscben". Eu ziet, nu is dit allerkoddigste gebeurd! Nu eischt inderdaad de Indische fiscus in voerrecht van het, door de lucht met eigen kracht, in Indië aangekomen lucht vaartuig. De leden van het Uitvoerend Comité te 's-Gravenhage hadden na de aankomst van dit schrijven eetnige moei lijke oogenblikken. De lachstuipen, waar aan zij ten prooi waren, bleken hevig •en hardnekkig. Gelukkig zijn zij ten slotte weder bedaard en kunnen zij in kalmte overwegen, hoe zij aan dit hernieuwde blijk van belangstelling van het Neder- landsch-Indische Gouvernement voor na tional en ondernemingsgeest en durf kun nen ontkomen, meldt Aneta. Een onwaardige protest vergadering. De Nederlandsche middenstandsbond die toch een naam heeft op te houden heeft in Den Haag op onwaardige wijze gedemonstreerd tegen de weeldebelasting. Nu begrijpen wij volkomen, dat de mid denstand bezwaren beeft tegen de voor gestelde belasting. Maar men leze een an der bericht „in dit nr, waarin de Minister zich tot overleg gaarne bereid verklaart. En dan men lette toch op de ver mindering der directe belastingen, voor lagere zoowel als hoogere inkomens, die het gevolg zal zijn van de invoering der weeldebelasting. Maar neen, daar schijnen de heeren demonstranten in Den Haag geen oog voor te hebben gehad. Die ver laging noemden ze theorie. „Voor gezinnen met een inkomen van f 10.000, zal dit bedrag, uit te geven voer de weeldebelasting, ongeveer f 1000 a f1300 zijn" zei dhr Blankert, een der sprekers. Men lette eens even op die enormiteit, om het woord misleidende leugen niet te gebruiken. Waar de weelde belasting in sommige gevallen 5, in an dere 10 pet. bedraagt, zouden zulke ge zinnen aan luxe meer uitgeven dan hun geheele inkomen bedraagt! „Door het geheele ontwerp gaat een lijn van bevoordeeling van het platteland bo ven de steden. De stedelingen worden achtergesteld bij de boeren, die zooveel eenvoudiger en minder gecompliceerd kunnen leven", zei dezelfde spreker. Nu, als het dan waar is, dat de stede lingen zoo weelderig leven (wij zeggen dat niet, maar dhr Blankert), dan is er niets tégen, dat deze belasting hen daar voor laat dokken ofdat ze er zuiniger door leeren Jeven. De tweede spreker drukte zich in de volgende minzame bexvoordingen uit: De winkelier moet zijn werkkracht, zijn localiteit en zijn personeel geheel belan geloos in dienst stellen van den fiscus, zoodat de winkelier gedwongen wordt zonder eenige vergoeding voor gepresteer- den arbeid zijn werkkracht en zijn winkel in dienst te stellen van den Staat die hem dwingt de zuigpomp te zijn om uit de zakken zijner medeburgers den laatsten penning te balen, die er misschien nog in zit. Bij dit stelsel verbleekt waarlijk de schim van een Alva! De heer De Korver uit Rotterdam acht het wetsontwerp een onding, de strekking is onzedelijk! Onzedelijk is het ontwerp omdat het den winkelier dagelijks in de verzoeking brengt de wet te ontduiken. Als hij 's morgens in zijn winkel komt mag hrj wel bidden „Heere, leid mij niet in verzoeking!" Maar genoeg van dat moois. Als het wetsontwerp alleen op deze wijze wordt bestreden, staan zijn kansen nog zoo kwaad niet, want weldenkende Kamer leden gaan voor zulke bombarie zeker niet op zij. De inkomstenbelasting en de gemeenten. Nu het ontwerp tot wijziging van do Wet op de Inkomstenbelasting, ingediend 13 Februari 1925, meer is bekend gewor den, blijkt, dat bij den opzet van dit voor stel geen aandacht is gewijd aan bet aan tal gemeenten in den lande, dat zijn in komstenbelasting heft door middel van opcenten op de rijksinkomstenbelasting al dan niet naast een eigen niet-progres- sieve heffing. Ten aanzien van de gemeenten, die gebr-uik hebben gemaakt van de bevoegd heid tot heffing van opcenten op de rijks- inkomstenbelasting (o.a. Goes) schuilen er in het ontwerp inderdaad ongedachte bezwaren. Bezwaren, die neg winnen aan gewicht door bet feit, dat m die gemeen ten uit den aard der zaak ook de school- geldbeffing vart het tarief der rijksinkom- stenbelasting is afhankelijk gemaakt- De minister stelt voor bij de hefting der rijksinkcmstenbelastirrg boven den af trek wegens „noodzakelijk levensonderhoud een aftrek van f200 toe te passen voor gehuwden en daarmede gelijkgestelde per sonen, benevens een uniformen aftrek van f 300 per kind, terwijl do kinderaftrek thans voor ink. beneden f1400 slechts f 100 bc-draagt en voor hoogere inkomens geleidelijk stijgt tot f 200 bij inkomens van f3000 en meer. Dit zal tengevolge hebben, dat men pas rijksinkomstenbe- lasting begint te betalen, als gehuwden zender kinderen, bij een inkomen van f1000, als gehuwde met één kind, bij een inkomen van f 1300, als gehuwde met twee kinderen, bij een inkomen van f 1600, enz. met een stijging der grens met f300 voor ieder verder kind. Deze gren- zéi, waarbij men volgens het ontwerp zal beginnen rijksinkomstenbelasting te be talen, zullen nu voor de gemeenten, die inkomstenbelasting vorderen in den vorm van opcenten op de rijksheffing, ook gel den voor deze inkomstenbelasting; en voor de schoolgeldbeffing. Deze gemeenten zullen, komen de ont werpen tot stand, te rade moeten gaan of het heffen van inkomstenbelasting, in den vorm van opcenten op de rijiksinkom-. stenbelasting voortaan voor haai- nog mo gelijk zal zijn, dan wel of zij zullen moeten overgaan tot het beffen van een zelf standige belasting op het inkomen met progressief tarief. Worden de voorstellen tot wel verheven, dan zal in tal van ge meenten bet plaatselijk belastingstelsel herziening eiscben. Allerlei. 2 Mei worden de Holland-Indië vliegers te Rotterdam gehuldigd. De echlgenoote van ex-keizer Wilhelm bevindt zich, volgens een telegram aan de „Tel." sedert Zaterdag te Berlijn. Zij heeft een operatie ondergaan. Sinds ons laatste bericht is er in den toestand van Dr Schokking weinig ver andering gekomen, meldt de Ned. met moeilijken en onregelmafigen stoel gang zijn Mijnhardt's Laxeerfabletten on misbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. De Hoofdcommissaris van Politie geeft belanghebbenden ernstig in over weging, alvorens in verbinding te treden met het „Kantoor van Credieten, Hypo theken, Assurantiën, Wissels en Effecten, gevestigd aan de Claes de Vrieselaan no. 19b te Rotterdam, gehouden door Willem van .Kassei, geb. 9 Aug. 1887 te Middelharnis, inlichtingen in te winnen aan het hoofdbureau van politie, afd. centrale recherche, Haagsche veer 23 te Rotterdam. Genoemde Willem van Kassei zoekt zijn slachtoffers bij voorkeur onder de bewoners van de Zeeuwsche eilanden- Middelburg. Gisternacht werd mej. B. wonende Kortedelft, wakker door brand lucht. Het bleek, dat haar 'bed, waarin zij een warm strijkijzer, gewikkeld in een doek, had gelegd, aan het branden was. De juffrouw had de tegenwoordigheid van geest "het bed uit het raam op straat te werpen, waar het door agenten en burgers gebluscht werd. Kapelle. Gisterenavond gaf het Ned. Herv. Kerkelijk Zangkoor voor een geheel gevuld kerkgebouw een uitvoering. Velen waren van omliggende gemeenten geko men. Met een staanplaats moesten ver scheidene luisteraars zich behelpen. Na dat door Dr J. D. Schmidt een openings woord was gesproken, werden een 22-tal liederen ten gehoore gebracht die over het algemeen goed werden uitgevoerd.. Waren er in „des Heeren huis" enkele onzuiver heden en klonk het „Blijf bij ons" voor vrouwenkoor wat onvast in het 'begin, „het zalig, zijn de dooden", vergoedde dit ruimschoots door fijne en tenre weer gave. Een extra vermelding verdienen de beide soli met orgelbegeleiding voor man nenstem. Alleraardigst klonken de liedjes die voor het eerst in bet openbaar door „do kleine Kapollenaars" werden uitge voerd. Het wafi een lust om te zien en te hooren hoe ze er geheel in opgingen. Van de 6 liedjes vielen vooral „de her dertjes lagen bij naehte" en het leuke „Arncmuidsche voetpad" te vermelden, dat kwiek en vast in de maat werd ge zongen. Ga zoo voort, kjeine Kapelle- naars! Zeer fraai en forsch klonk bet door 't gemengde koor gezongen „Oranje en Beveland", terwijl het leutige „Spin- stertje" stellig in ieders smaak zal zijn gevallen. Een ernstig waardig slot vormde het aan 'tkoor hoogo eiscben stellende laatste nummer, dat er echter goed is afgebracht met alle moeilijke tegenzangen. In het kort herhaald, het was een programma rijk aan afwisseling, dat zoo wel aan den Directeur en de uitvoerenden als aan de overtalrijke luisteraars veel voldoening zal hebben geschonken. Na een kort slolwoord door D'i' Schmidt en opwekking aan de jonge menschen om lid te worden van bot Herv. Kerkelijk Zangkoor werd deze avond besloten. Borssele. Dinsdagavond werd alhier do openbare eindlcs gegeven van een twee jarigen tuinbouwcursus, gegeven door de heeren C. Vos van Nieuwdorp en Robijn van Ovezande. Na afloop der les sprak de tuinbouwconsulent dhr. v. d. Plassche de leerlingen toe. Hij wees op het gewicht van tuinbouwonderwijs. Ilij toonde aan, van boe groot belang dit onderwijs is ook voor deze streek, ook in verband met de totstandkoming van den locaal-spoor- weg. Andries van Liere, Jacs. de Vroo, Jacob de Groene, J. M. de Regt, A. Boone, G. Minderhoud, L. J. Boone, J. .Fraanje, II. de Regt, Joh. Boone en M. de Regt ver kregen een diploma. Den laatste werd in 't bijzonder een woord van lof gebracht, omdat hij op hoogen leeftijd dit onderwijs wilde vol gen en tevens de beste der leerlingen was. lingen was. St. Laurens. Woensdagavond trad voor de A.-R. Kiesvereemging op de heer J. W- van 'tHoff met het onderwerp „Bran dende vraagstukken". In zijne inleiding wees spreker ó]fl|ie vraagstukken, welke in den tcgenwooKligen tijd zoo sterk op den voorgrond treden. Langen tijd stond spr. slil bij de Ontwapeningsidee, welk vraagstuk hij van verschillende zijden be lichtte. Het Anti-Rev. standpunt werd dui delijk uiteen gezet, waarbij het verschil met andere politieke partijen naar voren werd gebracht. Volgens spr. moet de diepste oorzaak van deze verschillen ge zocht worden in beschouwing, welke men van den mensck heeft. De mensch wordt te veel op deu voorgrond gesteld, men heeft te vele en te goede verwach tingen van den mensch, omdat men den mensch niet in zijn ware gedaante ziet, En dan staat daar tegenover, dat men God niet toekent de teer, welke hem alleen toekomt. Mén houdt geen rekening met bet feit, der zonde en de gevolgen van den zonde val in al het wereldgebeuren. Do thans op den voorgrond geschoven leuzen van ontwapening en weerloosheid becriti- seerde spr. aan de hand van vroegere uitspraken, welke daarmede geheel in strijd zijn. Van het protocol van Genève had spr. geen te groote verwaebtigen en waarschuwde vooral voor de moeilijk heden, welke dit voor ons land kan doen ontslaan. Met een krachtige opwekking om zich in den aanstaanden verkiezings strijd te scharen om de banier der Anti- Revolutionairen, eindigde spr. zijn met aandacht gevolgde rede. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd door velen gebruik gemaakt; ook nog voor punten, welke niet tot het onderwerp behoorden. Zoo werd door spr. naai' aanleiding van een gestelde vraag duidelijk en uitvoerig het verschil tus- schen Anti-Rev. en Clir. Historisch uitge legd, en bet Staatkundig Advies van de Nationale Unie besproken. Aan het einde dankte de voorzitter, de heer Boon den spreker voor het gespro kene; de aanwezigen voor hun talrijke op komst en noodigde hen, die nog buiten het partijverband staan, tot aansluiting bij de Anti-Rev. partij. De beer Davidse eindigde daarna met dankzegging. Serooskerke. (WWoensdagavond trad Ds Kok. Geref. predikant te Wommels voor de Geref. Jong. Vereen. Pred. 12: la alhier op, met een rede, getiteld „Ver scheidenheid". Spr. bepaalde zijn gehoor in hoofdzaak bij de verscheidenheid van bet temperament des menschen. Daarbij in het bijzonder den nadruk leggende le op 't cholerische, 2e 't sanguinische, 3e 't melancholische en 4e op 't flegmatische temperament. Zooals Luk. 9:51-62 ons leert, heeft Jezus met genoemde vier tem peramenten tijdens zijn omwandeling op aarde omgang gehad. Jakobus en Johan nes, die aan elke opkomende gedachte ge volg willen geven en daarom cholerisch waren ook wel zonen des donders ge noemd, worden door den omgang met en de opbouwende opvoeding van Jezus tot dienstknechten Gods gevormd. Een sanguinicus, d.i. de man van het oogen- blik als Polnis moet door vallen en op staan leeren Jezus in alles te volgen. Die melancholicus is de man waarbij de twijfel zoo licht post vat vindt zijn beeld in Thomas. De flegmaticus is de man die bezint eer hij begint en de kosten overrekent eer hij zijn toren bouwt. Deze allen hebben in Jezus dagen geleefd en zijn door hom geleerd. Ook in onze dagen treft men ze in 't bijzonder onder de jonge menschen aan en daarom is bet zoo noo- dig dat de één den ander vormt. Deze vorming kunt ge niet verkrijgen door u af te zonderen, noen, organisatie is oisch. Daar wordt uw karakter gevormd en los sen zich de schakeeringen in de eenheid van het begineed op. Ned. Herv. Kerk. Drietallen te Rotterdam F. W. A. Korff te Heemstede, J. A. van Solnis te Nij megen en J. C. Roose te Groningen. En: S. F. H. J. Berkelbach v. d. .Sprenkel te Haarlem, J. W. P. le Roy te Sloterdijk en J. J. Stam te Amsterdam. Beroepen te Joure H. J. Hak te Dom burg. Bedankt voor Hijlaard door P. Nier- merjer te Ilavelte. Geref. Kerken. Beroepen te Brouwershaven P. v. d. Marei, cand. te Koudekerk aan den Pijn. Ouderlingen op den Preek stoel. In vele kerken is dit geen vraag en geen bezwaar meer. Maar een halve eeuw geleden was 't iets zeldzaams. 'In een oude krant lezen wij tenminste onder staand bericht uit Baarland: Zondagvoormiddag trad in de Hervorm de kerk voor de gemeente op de heer C. de Smit van Wissekerke N. Beveland. Het is de eerste maal dat een niet-predi- kant den kansel beklimt. Hij had tot tekst 1 Pete. 5: Q, 7. Dit geschiedde in 1881. Ds II. Brouwer, overgekomen van Rorsselen-Diriewegen, deed Zondag j.l. zijn intrede bij de Geref. Kerk van Zui- lichem, na 's morgens bevestigd te zijn door zijn broeder, Ds R. Brouwer, van •Herwijnen, mot een predikatie over Efeze 3 vs 14 tot 19. 's Middags deed Ds Brouwer intrede met het woord uit Efeze 1 vs 14 voor een overvolle kerk. Na de predikatie en de gebruikelijke toe spraken werd de nieuwe 'Ieeraar toege sproken door Ouderl. v. cj,. Meiden, dia liet zingen Ps. 122 vs. 3. Vervolgens sprak de bevestiger hartelijke woorden van Welkom en eindelijk sprak nog het hoofd der Clir. School, de heer Verbrug- gen, den nieuwen Ieeraar eveneens har telijk toe. Pacifisme en geschiede nis-onder w ij s. Hoe ons geschiedenis onderwijs aan het bevorderen der goede vredes-gedachte kan worden dienstbaar gemaakt is een vraag, die den laatsten tijd ook in onzen kring naar voren kwam. In onze christelijke school-pers maakte zij een onderwerp van bespreking uit en op den laatsten Westlandschen Uniedag vormde de inleiding van Mr de Wilde over dit onderwerp een belangrijk agenda punt. De vergadering van den Volkenbond was zoozeer van de vormende kracht, welke van de school op de vredesbe weging kan uitgaan overtuigd, dat zij een resolutie aannam, waarin de regee ringen verzocht worden bij de inrichting van het onderwijs aan deze zaak aan dacht te wijden. Het probate middel, door velen aan geprezen is: zwijgen over oorlogen en oorlogshelden, weinig vertellen van poli tieke geschiedenis en alle aandacht be palen bij de zoogenaamde beschavings geschiedenis, bij de ontwikkeling der techniek, bij uitvindingen en ontdekkin gen, bij den stand van de Wetenschap. In het hoofdartikel van een der laatste nummers van de groene Amsterdammer neemt Prof. Kernkamp tegen dien eisch j stelling in een hoofdartikel over „Pa cifisme en geschiedenisonderwijs", waar aan wij het volgende ontleenen. Maar, met allen eerbied voor de be schavingsgeschiedenis, do politieke ge schiedenis moet niet in den hoek worden geduwd; als zij op verstandige wijze wordt gegeven, met weglating van allerlei details ,die alleen door de sleur ge handhaafd blijven, versterkt zij den band tusschen heden en verleden, dien geen volk zonder schade kan laten verslap pen en helpt zij goede staatsburgers kwee ken. En jaartallen zullen er allijd wel geleerd moeten worden, al kunnen het heel wat minder zijn dan in mijne jeugd in het jaartallenboekje van Pieter Best stonden, waaruit we ook opdreunden: 375 na Clir., de naam Batavieren ver dwijnt. En niet alleen voor de politieke ge schiedenis wil ik het opnemen, maar zelfs voor de histoire bataille. Het komt er maar op aan, wat men daaronder verstaat. Als men er mee bedoelt: het is vol maakt onnoodig, de jaartallen van de veldslagen uit den zevenjarigen oorlog, of iets dergelijks te laten leeren ac- coord. Maar er zijn er teg|en|woordig ook, die er heelemaal niet van willen weten, dat bij het onderwijs in geschiedenis gerept wordt van belegeringen en oor logen, omdat dat maar tot bloeddors tigheid aanspoort; die smalend spreken over de drukte, die gemaakt wordt van Piet Hein en Tromp en D>e Ruyter, ter wijl die mannen toch niet in de schaduw konden staan van een Vondel of een Rembrandt. Zeker De Ruyter was geen Rem brandt, maar in zijn soort was hij een even kranige kerel, en die soort was toen noodig, omdat' er zeeoorlogen gevoerd moesten worden en de man, die in die oorlogen onze vloot aanvoerde, was geen bloeddorstige vechtjas, maar een zacht moedig en vroom man, die door zijn innerlijke en uiterlijke eigenschappen een der vertegenwoordigers van ons volk was, waarop wij ten allen tijde trotsch mogen wezen. En wie Weet boe het in den tegen de Duinkerker kapers en (ie Eagel- schen toeging en wat er in ee*. zeeslag aan boord van een oorlogsschip voorviel, die zal bij het verbaal daarvan Waarach tig geen oorlogszuchtige neigingen wak ker maken; en wie het niet weet, of dte kunst van vertellen niet verstaat, laat dse aan zijn leerlingen maar eens, uit de ma rine-schetsen van Werumeus Buning de beschrijving van zoo'n 17do-eeuw- sclien zeeslag voorlezenze zullen er een afschrik door krijgen van hot oorlogs bedrijf; maar laat ons hopen, dat ze ,ook eerbied zulten opvatten voor de mannen, die, in zoo'n hel, met kalm beleid liet commando voerden en zich trouw kweten van hun plicht. Piet Hein Was al evenmin een Vondel, als Dte Ruyter een Rembrandt; maar hij heeft beter lot verdiend dan dat er een kapitalistisch reukje aan zijn naam blijft hangen, omdat „hij heit gewonnen de Zilvervloot". Want hij, de eerste „pikbroek die luitenant-admiraal werd vóór zijn tijd viel dat ambt ten deel aan aanzienlijke heeren, maar die geen ervaring ter zee hadden gaf den stoot tot de hervor ming van ons toen ontredderd zeewezen; aan hem waren ook te danken een aan tal maatregelen, die het „volk" ten goe de kwamen: hooger loon, prompte beta- ling, het ■onttrekken aan de kapiteins van de bezorging van de schaft aan boord, zoodat de matrozen niet langier uitgebuit werden en geen beschimmelde gort of stinkend bier meer kregen er steekt ook een stuk „sociale" geschie denis in die van het zeewezen. En van veldslagen of belegering en gesproken het is waarlijk niet noo dig ze in de klas alle nog eens to leve ren of te doorstaan, van Claudius Ca- villis af tot de expeditie naar Lombok incluis; maar van Haarlem of Alkmaar- of Leiden hij mag kiezen moet de Ieeraar zóó wteten te vertellen, alsof hij er zelf bij geweest is, en laat hij het anders uit Motley voorlezen. Zulke gebeurtenissen vormen een es sentieel bestanddeel vair de geschiedenis van ons volk; ik hoop den tjjd niet meer te beleven, dat ze uit het geschie denis-onderwijs verbannen zullen worden, omdat ze een gezindheid aankwteekeiï, die strijdt met de geest van Genève!" Voor ons Christelijk onderwijs is daar mee lang niet alles gezegd. Maar toch wel veel, waarmee ook dit zijn nut kan doen. fRott) Duro act en. In 1924 werden, evenals elk jaar, examens afgenomein voor akte B Franscb. Er hadden zieh 18 candidaten aangemeld waarvan er 4 slaagden. Voor lialiaansch slaagden de beide candidaten, voor Spaansch de eeni ge candidaat, die zich aanmeldden. In het geheel slaagden dus 7 personen. En om deze examens af te nemen Was een illuster gezelschap van geleerde en hoog geleerde dames en heeren noodig ten getale van 13 deskundigen, 't Schrift ex. Franscb hoeft plaats gehad voor vertaling op 11 Juli, voor het opstel op 10 Dec.; de correctie van de vertaling op 16 on 17 Juli, die van bet opstel op 11 on 12 Dec.; het mond. gramm. ex. van 18 tot en met 24 Juli; het mondeling letter kundig van 13 tot en met 20 Dec. De eindvergadering werd gehouden op 22 Diec. Die data voor de acte Italiaansch wa ren voorloopige verg. 30 Oct.het schrif telijk ex. op 10 Dec.; de correctie op 19 Dec, des morgens het mondeling exa men op 19 Dec. des middags en op 20 Dlec. des morgens. Da eindvergade ring bad plaats Onmiddellijk na het laat ste examen, terwijl de enkele candidaat voor- Spaansch de volgende heeren in het touw heeft gebrachtSneyders de Vogel, Leeman, Zwijsen en den voor zitter. De voorloopige vergadering is ge houden op 30 Oct., het schr. ex. op 10 Dec., de correctie op 12 Dec. des mor gens, het mondeling ex. op 12 Doe. des middags. De eindvergadering had plaats onmiddellijk na d't examen. We kunnen niet berekenen, hoeveel er' is uitgegeven aan honorarium, vergoeding en reisgeld 9er examinatoren, aan zaal- huur voor het afnemen van het examen en aan verdere onkosten aan zoo'n exa men verbonden, maar dat het geen klei nigheid is geweest, daarvan kan men1 zeker zijn. Men kan er van verzekerd zijn, dat het dure acten zijn geworden. Kan hier niet bezuinigd worden? 0 n g e 1 u k k en Bij het rooien van boomen is zekere v. d. Wl, te Vlijmen onder een vallenden boom geraakt. Zeer- ernstig gewond werd de man opgeno men en naar huis vervoerd.' Bij den bouw van een fabriek te Ilijssen, kreeg dé arbeider II. een balk op het hoofd, met het noodlottig gevolg, dat zijn sche delhuis openscheurde en een zijner ar men brak. De ongelukkige werd in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Dinsdagavond is te Maas tricht een 62-jarige weduwe K. door een auto overreden. Per auto is de ongelukkige naar het hospitaal vervoerd. Men vreest ernstig voor haar leven. De Delft is de opperman P., werkzaam aan de in aanbouw zijnde gemeentewo ningen van de 2e verdieping gevallen en ernstig inwendig verwond naar het gasthuis vervoerd. Die 18-jarige lei dekker Z. die eenige dagen geleden van het dak van het magazijn „De Sphinx" te Enschedé viel, is aan de gevolgen daarvan overleden. Te Rotterdam is de 37-jarige de R., plotseling bewusteloos in elkaar gezakt. Men bracht hem naar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2