No 134 Maandag 9 Maart 1925 39e Jaargang lilt de Fmineie. Buitenland. VERVOLGD EN GERED Binnenland. FEUILLETON. Overwerkte z&nuwen Drukkers-Exploitanten OOOTWBAAN 4, LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. IIAdministratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. i>o. 250 Bolsjewistische knoeierijen. Volgens de Dni heeft de arbeiders- en boereninspectle ernstige malversaties ont dekt, welke gepleegd zijn bij het bestuur der militaire industrie in Rusland. Een der voornaamste schuldigen aan deze malversaties is de schoonmoeder van Skanski, den huidigen vice-president van den revolutionnairen militairen raad; zij vervulde de rol van tusschenpersoon tus schen de oneerlijke ambtenaren en den particulieren handel. Ook is opnieuw een proces aanhangig tegen eenigc leiders en geëmployeerden van kindertehuizen, beschuldigd van het verkoopen van aan hun zorg toevertrouw de minderjarige meisjes aan huizen van ontucht te Moskou en St. Petersburg. Het communisme te Aken. Het zal velen in ons gewest en in ons land wel ontgaan zijn, dat we vlak nabij onze grenzen een communistisch centrum hebben, dat weliswaar niet overschat be hoeft te worden, doch evenmin onder schat. Een communistisch centrum dat af en toe ook eens van zich laat spreken. De plunderingen te Aken, waarbij de com munisten zeer actief waren, zal menigeen zich nog wel herinneren. Daarna schop ten de communistische raadsleden in den Akenschen gemeenteraad een grandioos kabaal, dat eindigde met een soort vecht partij en het uit de zaal sleuren der kabaJisten. Dezer dagen lieten de heeren zich weer eens van een gevaarlijker zijde kennen. Het bleek namelijk dat ze een depot van handgranaten erop na hielden. De direct hij het geval betrokkenen zijn achter slot en grendel gezet. Het spreekt vanzelf dat de ellende in Rijnland geleden, en speciaal in het met separatistenwoelingen en andere troebe len geteisterde Aken, een wanhoopsstem ming wekken moest, die tot voorkeur voor radicale groepen aanleiding gaf. Nu de toestanden weer normaler zijn, verloopt de communistische vloed ook eeniger- mate, doch nog immer blijft, het cijfer hoog. De Vaalser werklieden hebben hun part in de malaise flink gehad; dubbel wel licht, want ze deelden zoowel in de No- derlandsche als in de Duitsche! Naar een aigemeenc staking in Duitschiand? De spoorwegstaking in Duitschiand be gint zich uit te breiden in het gebied van Erfuhrt. Een staking in Gera en Saal- feld is .uitgebroken. Ook de spoorweg arbeiders 'in Breslau hebben besloten te staken. In Berlijn wordt ook gestaakt en wel aan de drie grootste goederenstati ons, het Anhalter, het Silezische en 't Lsr- ther-station. Deze staking houdt slechts weinig ver band met de staking in Saksen, Thüringen en Silezië. Zij is het gevolg van het feit, dat bij de uitbetaling van de loon en den arbeiders een half uur werd afgetrokken, omdat zij op den dag van de begrafenis van Ebert vijf minuten niet hebben ge werkt. Intusschen hebben de vakorganisaties een conferentie gehouden, waarin welis waar nog geen definitieve besluiten zijn genomen, maar waarin toch reeds.de mo gelijkheid van een algemeene staking werd besproken. De spoorwegstaking dreigt zich ook uit te breiden tot Frankfort a. d. M., waar de spoorwegarbeiders in een zeer druk bc- aochte bijeenkomst besloten hebben het 51) -o— Het had Lang geduurd voor graaf Frede- rik een sprankje hoop blad durven vjitten, dat de Man van Smarten, nu verhoogd in heerlijkheid, ook tot hem, zelfs tot hem, den zondaar' bij uitnemendheid, Zich zou willen neerbuigen. Gebroken en verslagen door schuldbesef sloot Frederik van S- zichzelf uit van do boodschap der genade. Tot hot God be haagde, hlet licht te doen doorbreken. Op zekeren avond hoorde hij, hoe zuster Van Haperen, 'die door Keetje weid af gelost, in de woonkamer een Psalm zong, onder begeleiding van haar klein harmonium, dat ze uit de ziekenverpleging had laten "óverkomen. „Wat zingt zij daar? Ik versta liet niet! Kunt gij 'tmij 7,eggen?" vroeg hij. „Ik zal zuster even roepen, dan kan ze 't u zelf meedeelen", antwoordde Keetje. Onmiddellijk op het vernemen van 's graven vraag staakte zuster Van Hape ren het spel en begaf zich naar het ziekenvertrek. bijltje erbij neer te leggen als do onder handelingen over Je loonen niet zeer spoedig hun beslag krijgen. Uit Midden-Duitschland wordt een uit breiding van de staking gemeld. Zater dag zijn onderhandelingen tusschen ver tegenwoordigers der spoorwegmaatschap pijen en der betrokken vakvereenigmgen begonnen. Ook te Elberfeld, Essen en Keu len wordt overleg gepleegd in verband met de mogelijkheid van staking. In Silezië wordt thans op verschillende plaatsen gestaakt. In Maagdenburg, El berfeld en elders staan de arbeiders klaar om den arbeid neer te leggen, te begin nen met vandaag. Korte berichten. Zaterdag hebben te Parijs de aange kondigde besprekingen tusschen Herriot en Chamberlain plaats gehad. De beide ministers hebben de hangende vraagstuk ken op het gebied der buitenhui dsche po litiek en vooral dat der veiligheid bespro ken. Op zijn terugreis uit Genève zal Chamberlain nogmaals een onderhoud met Herriot hebben. De Duitsche socialisten hebben be sloten Braun candidaat te stellen voor het presidentschap. Verwacht wordt, dat Duitschiand spoedig tot den volkenbond zal toe treden. Bulgaarsche emigranten hebben ge tracht den spoortrein, waarin de minister van buitenlandsche zaken, Kalfoff naar Genève reisde, in de lucht te doen sprin gen bij Zaribrod. De trein passeerde den weg tien minuten, voordat de bom ont plofte. Het kwam vervolgens tot een vuur gevecht tusschen de bende en een mili taire patrouille. Het lid der regeeringspartij in Bulga rije, Georgijeff, is vergiftigd. De commu nistische afgevaardigde Stojanoff is ver moord. De dader is gearresteerd. Zijn identiteit is nog onbekend. Naar uit Boekarest wordt gemeld, is een personentrein in botsing gekomen met een anderen trein in het station te Chitila, nabij de Roemeensche hoofdstad. Tien personen werden gedood, 28 ge wond. Lord Curzon, de Engelsche minister, die aan bloedende aambeien lijdt, zal van daag een operatie ondergaan. De nieuwe Amerikaansche attorney- generaal Bruckner, die pas vijf dagen in functie is, heeft alle clubs en restaurants te New York, waar de „mondaine" we reld zich na het uitgaan der theaters placht te vermaken, gesloten. De heer Bruckner bezocht alle clnbs, waarbij hij kon waarnemen, dat de alcohol vloeide en de dansen werden voortgezet, totdat de zon opkwam. - De arbeiders in de brouwerijen te Munch en hebben den 9i/2-urigen werkdag van de hand gewezen, waarop de brou werijen het meerendeel hebben uitge sloten. Het Odelsting van Noorwegen heeft tmet 64 tegen 41 stemmen het wetsontwerp tot verhooging van de belasting op ver teringen in restaurants enz. aangenomen. Voor de stemming had de premier ver klaard dat de regeering bij verwerping van het ontwerp zou aftreden. In een Duitsche fabriek van reuk wateren "te Madrid is een stoomketel ge sprongen, waardoor een in aanbouw zijnd gebouw is ingestort. Zeven lijken zijn on der het puin vandaan gehaald; twintig menschen zijn gekwetst. „Wou u weten, wat ik zong? Het was een vers uit Psalm 51- De eqrste regels luiden: Gods offers zijn een gansch verbroken geest, Door schuldbesef getroffen en verslagen. Dit offer kan Uw heilig oog behagen, 'tls no.oit, o God, door u veracht geweest" „Gods offers zijn een gansch verbroken geest, door schuldbesef getroffen en ver slagen!" herhaalde de graaf. „Gods of fers!" Maar offers dienen toch om God te ver7.oenen! Hoe kan nu een gebroken en een verslagen geest een offer zijn! Als God de toewijding van een heel leven als offer aan wilde nemen; da;t zou ik verstaan. Maar 'een gebroken hart en een verslagen geest!" „Het is", lichtte zuster van Haperen toe, „omdat een gebroken ha.rt en een verslagen geest van zichzelf af en tot Christus op zien. Alleen in Christus is verzoening met God mogelijk. Zoolang de mensch zich echter niet geheel verloren gevoelt, grijpt hij Christus niet aan. Dat doet hij eerst, wanneer hij gebroken en verslagen is; dan kiest hij Gods weg; en daarom zijln een gebroken hart en een verslagen geest Gods offers". „Staat dat in den Bijbel? Letterlijk zoo? Kunt u 'tmij laten leizen?" Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat dr Dorten, de leider der separatisten, spoorloos verdwenen is. Hij heeft zijn vrouw zonder middelen achtergelaten en laat schulden na. Tegen mevrouw Dorten is een bevel tot inhechtenisneming uit gevaardigd ten einde haar te dwingen mededeelingen te doen. Bij Yperen heeft men een door En- gelschen tijdens den oorlog gemaakte on- dergrondsche opslagplaats van munitie te ruggevonden. Zij bevatte duizenden gra naten. De gemeenteraad van Potsdam heeft een voorstel van de sociaal-democraten, om een van de straten van de stad naar den overleden rijkspresident te noemen, verworpen. hebben in de eerste plaats een kahnee- rend en versterkend middel noodig- Mijn- hardt's Zenuwtabletten geven kalmte en nemen onrust, gejaagdheid en overspan ning weg. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Het premiestelsel bij den t e 1 e g r a a f di e n s t. Men maakt het Volk van ambtenaars- zijde erop attent, dat het bericht als zou de proef met hot premiestelsel door do weigerachtige houding van het perso neel zijn opgeheven, tot misverstand aanleiding kan geven. Inderdaad is het juist, dat de ambtenaren de premie niet hebben geaccepteerd, doch de vergade ring der postale commissie van overleg, waar tot de proef werd besloten, heeft uitdrukkelijk vastgesteld, dat de proef slechts voor eenige maanden zou gelden. Na afloop zouden de resultaten bespro ken en overwogen worden of het premie stelsel permanent zou worden of niet. Verband tusschen het wieigeren der pre mie en het intrekken van het premie stelsel wordt dan ook door de organisa ties ontkend. Een buitenkansje. Men meldt uit Veonendaal: De N.V. Ned. Continental te Oosterbeok, die reeds de gasfabrieken te Oosterbeek, Renkum en Amerongen heeft overgenomen, heeft ook een bod van f 190.000 gedaan voor de gasfabriek te Veenendaal. Op deze fabriek rust slechts een leeningsschuld van f 144.000, meest rentende 4 pet., zoodat bij' eventueelen verkoop de Ge meente een winst zou overhouden van f 45.000. De postbestelling in de pro vinciesteden. Naar aan „het Volk" ter oore komt, bestaat bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie het voornemen om het aan tal postbestellingen in -de groote provin cieplaatsen van 4 per dag! terug te bren gen tot drie. Het hoofdbestuur van den Moderneiï Ambtenaarsbond (C. N. A. R.) heeft zich bereids om inlichtingen hier omtrent gewend tot den directeur-generaal daar bij een dergelijke ingrijpende wij ziging do belangen van liet bestelletnd personeel ten nauwtete zijn betrokken. (Wij hopen, dat dit bericht niet juist is. Wij beweren niet, dat het aantal post bestellingen in plaatsen als Middelburg en Goes niet van 4 op 3 kan worden gebracht. Maar in hooge mate onbillijk is w'eer het grievend onderscheid tus- De zuster greep haar Bijbeltje, sloeg den 51stcn "Psalm, liet 19e vers op en hield dit den graaf voor. Met brandenden blik las hij: „de offe randen Gods zijn een gebroken geest, een gebroken en verslagein hart zult Gij, o God, niet verachten." Ma.ar de graaf had hlet hoofd geschud. Dat woord kón niet voor hem zijn. Zijn schuld was te groot om vergeven te worden, zoo kermde hij. Wanneer de familie Beijers geheel zijn schrikkelijk verleden kende, dan zou ze hem geen uur langer onder haar dak dulden; en zuster van Haperen zola bij het vernemen van zijn misdaden van zijn bed terugdeinzen, zoo had de zieke verzekerd. En dan zou de Heilige God voor wiens oog zijn verleden open lag als een ontsloten boek, nog met hem te doen willen hebben? Neen, dat was onmogelijk! „Maar voelt ge nu niet, dat gij schul dig maakt aan wantrouwen jegens God?" had zuster van Haperen gevraagd. „Niet een hart, dat zijn schuld licht acht is Gods offer; zelfs niet een hart, dat on rustig klopt, door schuldbesef; maar een gebroken en verslagen hart. Wanneer men -laat ik eerlijk mogen spreken zoo ver van dm weg ten leven afgedwaald schen de groote steden en het overig deel van 't land, dat men in Den Haag blijkbaar als minderwaardig .beschouwt. Zou, wat in Middelburg kan, ook in Den Haag en Rotterdam niet kunnen? Red. Z.) S, p o 0 r w' e g-w aphtgelders terug in d'i enst. Naar de „Tel." verneemt zal in den loop van dit jaar bij do Nederlandséhe Spoorwegen aangevangen worden met het Weder in dienst stellen van het op wachtgeld gestelde personeel. D,eze "in- dienststelling zal geleidelijk geschieden, hoewel er voorloopig "Weinig kans is op het terugnemen van trein- en Wegper- soneel. {Wat minister Colijn van de verkiezingen denkt. Vrijdag heeft minister Colijn in een redevoering te Haarlem o.m. het vol gende gezegd Ik ga de stembus tegen in de ver- Wachting, dat we dit keer stemmen zul len verliezen. Of het er veel zullen zijn, w'eet ik niet, maar in elk geval betreur ik het. We moeten er niet op rekenen met hetzelfde aantal candida- ten uit de bus te komen als een vorig keer. Ook al, omdat wij eigenlijk maar op 14, in plaats van 16 zetels Techt bobben en in de tweede plaats, omdat sommigen ons in den steek zullen laten. Doch in den grond van de zaak doet dit er eigenlijk weinig toe. De kracht van een partij ligt njet in het aantal zetels doch in de kracht en saamhoorigheid, waar mede zij voor haar beginsel opkomt Wij moeten in het oog houden de politiek van de rechte lijn. De Zomertijd. De Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Nederl. Landbouw- Comité en de R. K. Nederl. Roeren en Tuindersbond hebben een brief be treffende den Zomertijd aan den minister van binnenlandsclie zaken en landbouw gezonden van den volgenden inhoud: Met groote vreugde en waardeering; hebben bovengenoemde organisaties ken nis genomen van de indiening van het wetsontwerp tot intrekking van de wet van 23 Maart 1918 tot tijdelijke afwijking van do wet van 23 Juli 1908 tot invoe ring van een wettelijken tijd. Zij stellen er bijzonder prijjs op Uwe Excellentiel hun oprechten dank te brengen voor de beslissing, door u genomen omtrent de vraag of de zomertijd hier te lande dit jaar en de volgende jaren al dan .niet zou blijven gehandhaafd. Door deze be slissing heeft 'Uwe Excellentie getoond een open oog te hebben voor de re- ëele bezwaren en nadeelen, die de in voering van den zomertijd zoowel voor de boeren en tuinders persoonlijk als- voor de uitoefening van hun bedrijf medebrengt. Deze beslissing is door Uwe Excellentie niet dan na rijp beraad genomen en zij vertrouwen dan ook, dat het Uw'e Excellentie zal gelukken! dë beide Kamers der Staten-Generaal te overtuigen van de noodzakelijkheid, om de door u genomen beslissing te be krachtigen. - Prov. Zoeuwsche Electrici- t e i t s - M a a t s c h a p p ij. Door den heer H. C. A. Roosa, te Dordrecht, oud-offi cier van den marine-stoomvaartdienst en oud-centrale chef der N.V. Prov. Zeeuw- sche electriciteitsmaatschappij, is tot de geweest is ais u, dan is de terugkeer tot God ec-n gaan door diepten, welke zij; die van der jeugd aan den Heere vree zen, zoo niet kennen. Juist dat schuld besef, juist die angst der hel, zijn echter het bewijs, dat de Heilige. Geest in u werkt. Hij is het, die overtuigt van zonde, gerechtigheid en oordeel. Maar God ver laat niet, wat Zijn hand begon. D,e hen nauwdheid van heden, waarborgt de ziele- vrengd van morgen." Lang, zeer lang had zuster van Hape ren in dozen geest met den lijder gespro ken. En dat gesprek had den dageraad doen rijzen vanhet nieuwe leven in 's-eraven ziel. Volkomen was de blijdschap des jongen mans nog niet geworden. Hij hield den Heiland vast als de zinkende Petrus. Maar zijn hand sloeg niet meer rond in een sükdonkeren nacht en zijn voet zonk niet meer weg in bodemloos slijk. In deze periode zijner bekeering had de graaf den wemsch te kennen gegeven, allen, wien hij iets misdaan had, ver geving te vragen. En toen hij de harte lijke vreugde had opgemerkt, waarmee zijn bede door de familie Beijers werd aangehoord, en beantwoord, had hij, te zwak om zelf te schrijven, zuster van Haperen een langen brief aan zijd vader VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, <4.— Losse nummers ft.96 Prijs der Advertentie»: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Als gij last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. Em- kele doses Foster's Maagpillen hebben een verrassende uitwerking. Zij beteren le verstoornissen en genezen galzucht, ver stopping' en slechte spijsvertering. Prjjs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken «1 drogistzaken. (9) leden der Prov. Staten van Zeeland (de provincie is de grootste aandeelhoudster der N. V.) een adres gericht, waarin hij verzoekt hena schadeloos te stellen wegens het aan hem verleend ontslag zonder opgave van redenen. Adressant wijst er op, dat hij 1 Juni 1921 is aangesteld en hij toen on ook gedurende zijn 3-jarig dienstverband de rechtmatige verwachting heeft gehad een vaste aanstelling te zullen verwerven als chef der centrale te Westdorpe, tenzij hem onbekwaamheid, luiheid en dergelijke ten laste gelegd konden worden, doch dat hem 1 Juni 1924 zonder meer ongevraagd ontslag is verleend'. Ee president-commissaris der N. V. (de lieer J. A. van Rompu te T'ernouzen, lid van de Ged. Staten) heeft aan adres sant desgevraagd na de ontslagverlening medegedeeld, dat alle commissarissen vol lof waren over den ijver en de goede zorgen door hem aan de centrale bewezen en dat de oorzaak van het ongevraagd ontslag alleen te vinden was in do onpret tige verhouding tusschen den directeur (ir. II. Streefkerk te Middelburg) en adres sant, wat o.a. haar oorzaak vond in het verschil in technische opvattingen tus schen beiden. Adressant meent, dat deze mceningsverschillen een persoonlijk ka rakter gekregen hadden en konden krijgen door den vorm, waarin de directeur zijn opmerkingen meende te moeten gieten, doch dat de eigenaardige mentaliteit van den directeur jegens zijn ondergeschikten en de bijzondere wijze van omgang met hen aan de commissarissen bekend kon den zijn. O.a. werd adressant te hoog kolenverbruik en waterverbruik verweten, doch de commissarissen bleken geen ge bruik te willen maken van een door adres sant voorgesteld onderzoek door een com missie van stoomtechnische deskundigen, en als eenig antwoord aan adressant ont ving hij de aanzegging van ontslag zonder opgave van redenen. Adressant meent, dat het in strijd is met alle gevoelens van billijkheid en het moreéle recht voor hem ten spijt, dat hij zich niet verdedigen mocht, en wijst er op, dat de directeur wel electrotechnisch deskundige is, maar daardoor nog niet volledig bevoegd tot oordeelen op stoom- technisch gebied. Adressant deelt ten slotte nog mede, dat hij met toezegging van den presi dent-commissaris om dit te steunen nog aan de N. V. vergoeding heeft gevraagd voor do kosten van tweemaal onvrijwillig verhuizen in 3 jaar tijd, doch dit ook zonder resultaat. Naar wij uit goede bron vernemen, zullen gedurende het tijdvak van 15 Juli tot en met 15 September op de booten van de Provinciale stoonibootdiensten op de Wester- en Oosterschelde ééndaagsche rotaurbiljetten tegen den prijs van gezel schap skaar ten verkrijgbaar worden ge steld. Door dezen maatregel zal zeker het vreemdelingenverkeer worden bevor derd, terwijl hij ook ten goede zal komen aan hen, die geregeld b.v. voor markt bezoek, van de booten moeten gebruik smaken. Ten slotte zal ook het bezoek aan gedicteerd, waarin hij zijn verandering uitvoerig verhaalde, nederig vergeving vroeg voor het bittere leed, den ouden man aangedaan en er bijl den grijsaard op aandrong, den troost en den vrede te zoeken, die alleen te vinden zijn aan Christus' kruis. Wij weten, dat de brief ongeopend en met de bemerking „geweigerd'' was te ruggekomen. Wij weten eveneens, 'hoe ae daarop gevolgde pogingen van zuster van 'Hape ren en Willem Reijlers, om den ouden edelman over zijn zoon te spreken, ge faald hadden. En wijf zagen, hoe de lijdei als door een dolksteek getroffen achterover zonk, toen hem duidelijk werd, dat hij op een verzoening' met zijn vader niet behoefde te rekenen. „Geef den meed niet verloren", zoo fluisterde Willem hem toe. „De trótscbie eik moge met één slag niet vallen, toch weerstaat hij de herhaalde nederdaling dei bijl niet. Ik ga er met een paar dagen nog eenmaal op af. Het heerlijkste, de vied© met den Hemelschen Vader, is uw deel geworden; zoo moet het begin nen. Ik kan mij niet anders voorstellen, of de verzoening met uw aardschen vader volgt wél." (Wordt vervolgt!.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1