Zanguitvoering IET DRMWEM Sproeien it de Pers. Polder Walcheren. Posterijen en Telegrafie. Rechtszaken. Abonneert op dit blad. Burgerlijks Stasi Ds Cbr. Zanpersen,De Loistenf Bouw- en Weiland, VENDUTIE, iarktMehta MwpMoiiei(iaDtoMgp,i KEELTJE D8MIHICQS - tan de Velde, Brunner Kroppers. NIEUWDQRP. Woensdag 11 Maart (Biddag) Woensdag II Maart (Biddag) Op Woensdag II Maart (Biddag) Voor WINKELIERS en ZAKENMENSCHEN, die hun een groote partij gebruikte Dwarsliggers, Woensdag 18 Maart 1925, publiek verpachten: 45 H.A. 4 A. 48 cA. Het adres voor 00STERBAAN LE C0INTRE, Donderdag 19 Maart 1925, het vervoeren van 230000 nieuwe straatklinkers naar 's polders wegen. f® een pot SPRUTOL op Woensdag 1 April a.s. daar ia huis gewoond had Het. hoofd Van die familie, die, na failliet gegaan te zijn, met Kjjn schoonzoon gevlucht was, liet bij de wodnwe Lamot ook huurschuld achter, zoadat de verhuurster het gozin de deur uitzette, maai- op een deel; van den inboedel als onderpand beslag liet leggen. Vermoed wordt dan ook, dat de zoon hier uit wraak gehandeld heeft. Woensdag is de jongeman in een voorstad van Antwerpen, aangehou den. Hij ontkent echter alles. Een groote meteoor. Boven de stede® Piacenza en Bergamo is gisternacht een meteoor van ongewone grootte waarge nomen, welke ook in Milaan zichtbaar was. De meteoor bewoog zich, een langen staart achter zich latende, van 't Z.O. naar het N. W. Volgens te Milaan gedane waarne mingen bewoog de meteoor zich op zeer geringe hoogte, zoodat men aanneemt, dat hij nog op Italiaansclien boden» gevallen is. (Tel.) Al vroeg slecht. Een kind van dertien jaar, Vera Milwood, dat er uit ziet als een meisje van achttien, stond te Willes den (Londen) terecht wegens oplichtingen ten nadeele van genecsheoren. Medegedeeld werd, dal zjj van huis weggeioopen was en haar intrek had genomen in eesn Londensch hoteL Zü kwam aan den kost door bezoeken te brengen aan dokters, waarbij zij beweerde een nichtje 'te zijn van oen doktor in do buurt en om een bijdrage vroeg voor de meiajes-gezollen. Zij vroeg altijd om het naam kaartje van den ijoktor en liet zich hiermee dan aandienen bij den volgenden dokter, zeg gende dat de man van het kaartje haar oom was. Een tijd lang verdiende het meisje met deze praktijken een paar pond in de week. Zij is nu naar een verboterhuis ge zonden. Krasse maatregel. Ecu van de jongste weekbladen het blad bestaat pas drie maanden heeft al aanstonds met wanbetalers te doen. De eerste de beste kwartaal-kwitantio kwam onbetaald terug, ver sierd met allerlei uitvluchten. De administratie .weet raad. Zij deelt mede: „We maken korte metten met die, wan betalers. Nog eenmaal wordt de quitantio aangeboden en dan is 't uit. We dulden geen diefstal. Wie na herhaalde aanbieding niet betaalt, wordt op do voorpagania van ons blad met naam en voornaam in vette letters gesignaleerd"-. Kinderen „te zijnen laste". Een zekere Sch. van Gasselte kwam met een hondenkar aangeschoven. Oogenschijnlijk be speurde men niets bijzonders, docli voor het gemeentehuis te Gasselternijveen gekomen, werd de kar voorover gewipt en onder een jas twee kinderen resp. van 6 en 8 jaar vandaan gehaald. Het was de bedoeling de stumperds in het gemeentehuis te brengen, doch door den gemeente-veldwachter werd dit verhinderd. Onder ernstige bedreiging aan de kleinen, niet weer terug te keeren, ver dween S., de schreiende kinderen op de stoep van het gemeentehuis achterlatend. Ge- ruimen tijd zwierven de kleinen rond. Hoe wel ze hot eigenlijk niet aandurfden, keerden de kleinen toch weer naar Gasselte terug. Ze waren bevreesd voor mishandeling. S. is ook tep tweeden male op pad geweest en wel met twee kleintjes van 4 en li/s jaar. Hiermede is hij teruggekeerd, naar men zegt, omdat deze twee kleintjes erbarmelijk huil den. Door tusschenkomst van den burge meester zijn S. de vier kinderen ontnomen en naar elders overgebracht, waar hun zeer zeker een betere verpleging en opvoeding -te wachten staat, Een treurige zaak. Bij de be handeling eener rechtszaak te Emden kwa men de volgende treurige feiten aan het licht Gedagvaard waren de weduwe van een spoorwegbeambte en haar beide zoons, resp. 15 en 12 jaar oud, in verband met in braken, die in den herfst van het afgeloo- pen jaar waren gepleegd en waarvan de beide kinderen de daders bleken te zijn. De moeder zond de knapen iederen avond op roof uit. Met omwikkelde schoenen en toegerust met allerlei inbrekerstuig, dron gen zij winkels en woningen binnen, waar- zij tevensmiddelen en kleedingstukken sta len, die ze naar huis brachten. Betreffende 31 zulke gevallen werd een bekentenis dooi de betrokkenenen afgelegd. De vrouw werd wegens aansporing tot deze daden en we gens heling tot drio jaren tuchthuisstraf ver oordeeld. De jongens werden naar den kin derrechter verwezen. Z e ve n stowaways ontdekt. De kapitein van een te New-York aangekomen stoomschip, afkomstig van Triest qn Napels, rapporteert, dat hij onderweg niet minder daai tzeven stowaways (veratoppelingen) aan land heeft doen zetten. Dat deze heeren ontdekt werden, dankte 'de kapitein aan zijn wolfshond Nero. Om zeker te zijn, of er zich geen stowaways aan boord van zijn schip bevonden, had. de kapitein zijn hond hef commando: „zoek ze!" gegeven. Na twin tig minuten lang boven- en benedendeks ge zocht te hebben, liad Nero vjjf stowaways gevonden, die aan de politie te Napels wer den uitgeleverd. Tusschen Napels en Lissa bon liet de kapitein zijn hond opnieuw op verkenning gaan, met het gevolg, dat er- twee nieuwe stowaways ontdekt werden. Zij werden te Lissabon aan land gezet. Branden. Gisternacht brak te Amersfoort brand uit in het expeditiege bouw der Phoenixbrouwerij, dat volgepakt was met boutwaren voor de emballage. Door zeer spoedig ingrijpen der brand weer bleef het vuur tot dit gebouw be perkt. De schade is verzekerd op beurs- polis. Gisteren is de boerenbehuizing van K. te Lemelerveld geheel afgebrand. Ook de inboedel en de oogst, benevens een wagen en landbouwgereedschappen gingen verloren. Alles was laag verzekerd. Oneerlijke bode. Op verzoek van den commissaris van politie te Lei den is te Amsterdam gearresteerd P„ J. S., die tot korten tijd geleden bode was tusschen Leiden en een der omliggende dorpen. Hij wordt er van verdacht, zich te hebben schuldig gemaakt aan ver duistering van f200, geld voor ontvangen remboursementen. Vliegtuig in een kook school. Bij een vlucht boven Lock Heatli nabij Southampton is een Engel- sche vliegenier met zijn toestel op het dak van een vroegere legerWoning, welke nu als kookschool is ingericht, terecht gekomen ,er door gezakt en In de keuken beland. De houten balken van het dak spleten als lucifers vaneen, doch ook bet vliegtuig werd danig gehavend. Gelijk te begrijpen, bracht 't vreemde bezoek met donderend geraas kwam de ma chine op de woning neer nogal ontstel tenis in de keuken, Waar juist een Idas meisjes in de culinaire kunst onderricht ontving. Jammerlijk moest een leerlinge bet ongeval met den dood bekoopen. Ove rigens werden behalve de vliegenier slechts drie meisjes licht gewond. Diegehei mzinnigemoord te Budapest. De politie te Budapest heeft den grondbezitter Loretz Lèvrer gearres- teert, als verdacht van zijn eigen dochter vermoord te hebben. De vriend van het vermoorde meisje, de Hollandsche fa brikant K. uit Tilburg, is naar Boedapest vertrokken om getuigenis af te leggen. (Enkele weken geleden^ hebben wij van (dezen gebeimzinnigen moord reeds uit voerig melding gemaakt.) Van 27 Febr.6 Maart. IERSEKE. Geboren: Janna, d. v. Willem Jan Meeuse en Anthonia Elisabeth de Jonge; Gommert, z. v. Izak Sfjbes en Jennigje Wierda. Overleden: Maria Cornelia, 26 j., d. v. Jacob Verspoor enTannetje de Jonge. (I. Grt.) Van f9 Febr.5 Maart. WEMELDINGE. GeborenDorothea Johan na, d. v. Pieter van Vliet en Magdalcna Cornelia UittenbogaardPieternella Cornelia, d. v.' Joos Lecndertse en Maria Mieras; Cor nells, z. v. Jacob Daniëlse en Janna Pie ternella Lamper. Overleden: Geertruid Hoogesteger, 75 j„ wed. v. Nicolaas de Mul; Marinus van Veen 86 j., ,wedn. v. Adriana Koster; Cornelia Maria en Maatje, 1 j., d. v. Anthonie Meijaard en Adriana Maria Dronkers. KRUININGEN. Gehuwd: Jacob Mulder, 41 j. en Jacoba Verhaagen, 34 j. Geboren: Pieternella Janna, d. v. Johan- nis Cornelis Smit on Joppa Jacoba van Don gen; Rosalia, d. v. Eduardus Fransiscus Roe- iands en Antonia Nuiten; Pieternella Mar tina, d. v. Pieter Johannis Verwijs en Tan netje Maria Glerum; Pieternella, d. v. Jan van Altena en Maatje Flipse. (Kr. C.) COLIJNSPLAAT. Geboren; 16, Lena Ja!» comina, d. v. Comelis Johannis Ancmaat en Adriana Paulina van der Maas; 28, Cor nelia, d. v. Marinus Versluis en Dirkje Pro voost. Getrouwd; 26,Jan Kramer, 26 j. jm. en Pieternella Lena van der Weele, 24 j. jd. te Kortgene. KATS. Getrouwd; 26, Maarten "de Jonge, 22 j. jm. en Jacoba Boone, 22 j. jd. te Colynsplaat. KORTGENE. Ondertrouwd: 19 Febr. Gerard Flipse 24 j. jm. en Maria Eliza beth Broekhoven, 26 j. jd!.19, Comelis Moerman, 24 j. jm. te Wplfaartsd'ijk en Cornelia Post, 22 j. jd. Getrouwd: 26, Jan 'Verburg, 29 j. jm. te Colijnsplaat en Maria Geertruida Wol- se, 25 j. jd. Geboren; 20, Cornelis Adriaan, z.v. Pieter Marcus Bouwense en Pieternella Vallekier. 27, Cornelia d.v. Marinus Ka- relse en Maatje Hirdes. WISSENKERKE. Overleden: 25, Doortje Jannetje Vendeville, 77 j., wed- van Bin- genus Verburg.(Advbl.) 8, rabarber 7,5, rammanas 1,5, rapen 34,5 ct. alles pcT k.g„ andijvie 38 120, postelein Fransclie 3341, zuring 2126, boerekool 2062, spruitkoppen 2127 ct. alles per mand. VL1SSINGEN. Veiling van 6 Maart. Kieiperen 612, Bergemot 9, zoete ap pelen 28, zure Bellefleur 2127, Erm- gaaxd! 24, reine d'or 20, Witlof 17-23, schorseneeren 1727, Slademoel 36 44, snijsla 4957, spinazie 2631, uien 1012, spruiten 1323,5, kroten 11,5, peen 34, Wijnpeen 2,3 ct., alles p. k.g., kipeieren. 44—55, eendeieren 56 ct. p. 10 stuks, roode kool 512>,5( savoije kool 2,5—7 ct, beid© p. stuk, radijs 8,59, selderie 58, prei 4,5 De kapitaalvorming door den kleinen man. Wij lezen in Patrimonium: Méér dan vijf en twintig jaar geleden neemt ook de arbeiders- en ambtenaars stand aan de kapitaalvorming deel. Men denk© daarbij allereerst aan de pensioenfondsen. Voorts aan de fondsen der organisaties. En ten slotte aan de individueoio besparingen. Het volgend overzicht, ontleend aan de Jaarcijfers van bet Centraal Bureau voor do Statistiek, geeft een beeld van den loop van zaken bij de Rijks postspaarbank in de jaren 1913—1923- Saldo inlog Totaal tegoed Saldo per dei- inleggers hoofd dei- Jaren einde jaar bevolking. maaJ 1000 maal 1000 1913 f 2.652 f183.791 f29.59 1914 3.904 184.585 29.11 1915 73 „189.107 „29.32 1916 12.755 206.860 „31.42 1917 „10.557 222.840 „33.14 1918 „13.118 „241.755 „35.67 1919 „19.917 „268.188 „39.26 1920 2.054 272.954 39.90 1921 3.454 „283.449 „40.77 1922 7.241 „298.005 „42.05 1923 251 „305.319 „42.33 In deze cijfers treft bet afnemen van den inleg in de jaren 1914 en 1915 zeer stellig als gevolg van de abnormale tijds omstandigheden. Voorts geven de jaren 1920 en 1923 een afneming te zien. Tegenover deze resultaten staat het feit, blijkend uit ko lom II, dat jaar op ja,ar bet totaal tegoed der inleggers toegenomen is Hieruit volgt, al mocht in eenig jaar minder zijn in gelegd dan terugbetaald, dat deze ver minderingen werden teniet gedaan door de bijschrijving aan rente. Sinds 1913 beeft -alleen oip de Rijks postspaarbank een kapitaalvorming plaats gehad van meer dan f 120-000.000, zoo dat op 1 Januari 1924 hot totaal tegoed der inleggers bedroeg meer dan drie hon derd millioen gulden (f300.000.000). Evenwel moet men bij' deze cijfers reke ning houden met de waardevermindering van het geld. En met den volksgroei. Per hoofd der bevolking gerekend, was het saldo-inleg in 1913 feitelijk hooger dan in 1923- Do Invaliditeitswet, die in zekeren zin ook de kapitaalvorming bevordert, werkt eerst sedert December 1919. Het is overigens ©en respectabel be drag'; 305 millioen alleen bij! de Rijks postspaarbank. En daarbij komen dan nog de beleggingen bij de Spaarbanken van diverse gemeenten en van particulier© instellingen. Ook daarbij gaat het over vele millioenen, in hoofdzaak door „kleine luyden" bijeengebracht. Men begrijpt, welk een ontzettende ramp de inflatie juist voor d© minder-draag- krachtigen zou geweest zijn! Kruiningen. Vrijdag werd alhier door Notaris Pilaar publiek verkocht bouw land in Semaarthoek, tusschen den Ch- pelleweg en den spoorweg, groot 1.13.90 H.A., aan H. M. Bruijnzeel voor f 2850 per 'H.A., is voor het geheel f3246.15. Krabbendijke. Vrijdag werd alhier door Notaris Pilaar publiek verkocht bouw land in den Nieuw-Krabbendijkepolder, ten Noorden van den Spoorweg, groot 4.68.70 H.A. aan P. van Hekken Jobz. qq. voor f 4140 per H.A., is voor het geheel f 19404.18; en bouwland aldaar, groot I.16.20 H.A. aan Jacob Versprille Sr. voor f 4600 per 'H.A., is voor het geheel f5345.20. Samen f24749.38. Bij deze verkooping werden door dhr Otte als maatregel van orde toegangs kaarten uitgegeven tegen 25 cent de per soon. Men kon echter tegen inlevering van die kaart gratis een kop koffie of iets dergelijks bekomen. Telefoonaansluitingen. Gedurende de maand Februari. Nieuwe abonnó's: Goes, nr 53, J. J. A. Poley „Magazijn Poley", in stoffen, garni turen en corsetten, Ganzepoortstraat 11. Kruiningen, nr 29, C. van SporrentaJk, manufacturier en landbouwer, Nieuwstraat B 113. Wijziging: Goes, nr 120, P. Cbamuleau in J. de Kok, Beestenmarkt, 25. Vervallen: Goes, nr 241, B. Nieuwenhujjse, Grooto Kade 6. 's-Gravenpolder, nr 15, A. de Graag, groot handelaar in rijwielen en naaimachines. Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 6 Maart 1925. De volgende personen waren gedagvaard C. L. de P., 51 j., koopman, Boucliante, wegens mishandeling. Eisch en uitspraak 3 w. gev. straf; J. M., 25 j/jm etselaar te Sluis, wegens bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven. Eisch 7 d. gev. voorw. proeftijd. 1 jaar. Uitspraak vrijspraak; J. J. B., 33 j., poelier, Zaamslag, wegens het niet vol doen aan de vordering van de politie om af te stappen, toen hij in den avond van 4 Febr. j.l. te Torncuzen een rijwiel zonder licht bereed. Eisch en uitspraak f15 of 15 d. h.J. A. W,, 27 j„ slager, Zaamslag, wegens idem. Eisch en uitspraak f 15 of 15 d. h.J. v. H., 30 j., werkman, Goes, wegens verduistering van geldbedragen van f 10, f6 en f 8, toebehoorendo aan II. Eike te Goes. Eisch en uitspraak 1 m. gev. P. M. D., 66 j., landbouwer, Elleivoutsdfik, wegens diefstal van 50 h 100 K.G. maca dam, toebohoorende aan het Waterschap El lewoutsdijk. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. h.P. M. D„ 21 j., landbouwer^, Elle woutsdijk, wegens eenzelfde feit. Eisch .en uitspraak f 10 of 10 d. h. Streng vonnis. -De Amsterdam- sche Kantonrechter heeft een streng von nis gewezen tegen een melkvervalscher. Te gen den melkslijjter L„ die terecht heeft gestaan wegens het vervalschen van melk met slootwater, had het O. M. f 1000 boete" subs. 60 dagen hechtenis geëischt. De Kan tonrechter uitspraak doende, veroordeelde den man tot veertien dagen principale hechtenis. D.V. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Groot ouders CORNELIS VOGEL en JOHANNA GlDEONSE, Woensdag 11 Maart a.s. hun 40-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, (g Behuwd- en Kleinkinderen, Middelburg, 6 Maart 1925. Schroeweg V 45. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U het over lijden te berichten van onze lieve Moeder, Behuwd en Grootmoeder MARTINA DE SMIT, Weduwe van Adriaan van Damme, eerder Weduwe van Jan Wisse Zij bereikte den leeftijd van 79 jaren. Uit aller naam, J. B. WISSE. Wissenkerke, 6 Maart 1925 Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kort stondig lijden, zacht en kalm, onze innig geliefde Zoon, Broeder, Behuwdbroeder, Oom en Verloofde ANDRIES, in den ouderdom van 23 jaar. Sterke de Heere ons in deze zware beproeving. Namens de Familie, J. CORRÉ Sr. S. CORRÉ-Corbé. JAN CORRÉ Jz. L. MINDERHOUD-Corré. J. MINDERHOUD en Kinderen. W. CORFÉ. W* CORRÉ. JOH.* DEKKER. Aagtekerke, 6 Maart 1925. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Echtge- noote, Moeder, Behuwd-, en Grootmoeder in den ouderdom van 74 jaar en 10 maanden. J. DOMINICUS. Kinderen. Behuwd- en Kleinkinderen. Wcmeldinge, 6 Maart 1925. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kort stondig lijden, onze geliefde Kleinzoon ANDRIES C0RRÊ, in den ouderdom van ruim 23 jaar. De Heere sterke ons in deze zware beproeving. A. CORRÉ. L. CORRÉMaljaars. Aagtekerke, 6 Maart 1925. Te Goes weggevlogen 2 blauwe Kroppers, geringd nummers 1762 en 3918, broed 1924. Tegen belooning terug te bezorgen bij KAKEBEEKE, Voorstad, Goes. hoopt de Chr. Zangvereeniging „DE L0FSTEM" haar derde uitvoering te geven in de Geref. Kerk aldaar. De Vereeniging tracht door een afwisselend programma van koor-, solo- en muzieknummers de avond zoo genoegelijk mogelijk te maken. Tekstboekjes, met een bewijs van toegang, zijn verkrijgbaar bij den ingang a f 0 25. Aanvang 7 uur. Opbrengst wordt besteed ten bate der Zending. te KAPELLE, Directeur: dhr. J. POTTJEWIJD, hoopt D.V. in de Geref. Kerk te KRUININGEN EEN UITVOERING TE GEVEN. Aanvang 7 uur. Entrée 25 cent. van het Herv. Kerkelijk Zangkoor en het Kinderkoor „De Kleine Kapellenaars". Dir. H. WOLZAK. des avonds te 6 ure in de Ned. Herv. Kerk te Kapelle. Programma's a 35 Cent des avonds aan den ingang der Kerk. De Notaris E. C. YAN DISSEL te Goes, zal op Vrijdag 13 Maar* 1925, des nam. I uur, te Heinkenszand, a.d. „Vijf Wegen" ten verzoeke van Mej. de Wed. G. MEULBR0EK— a contant publiek verkoopen Kabinet, Tafels, Stoelen, vernik kelde Buiskachel, Spiegel, Lampen, Regulateurklok, Wekker, Veeren- bed mettoebehooren, Vloerkleeden, Matten, Zeilen, Petr.stel, Glas en Aardewerk, Heerenrijwiel, Vrouwe kleeren, w.o. beste Mutsen en Doeken, BeukenvoortsArbei dersgereedschap, enz. enz. debiet in de provincie Zeeland wen- sohen uit te breiden, is „DE ZEEUW' het aangewezen Dagblad voor adver tentie-reclame. VRAAGT ADVERTENTIE-TARIEF. De Notaris li. C. SCHRAM te Kruiningen, zal ten verzoeke van de Nederlandsche Spoorwegen, op na te melden dagen, om contant geld, publiek verkoopen i in kavels van 10 stuks, als op Woensdag 18 Maart 1925, des namiddags l'/a uur te Kruinin gen, 125 kavels op Zaterdag 21 Maart 1925, des vóórmiddags te 101/* uur te Krabbendijke, 125 kavels. Te bezichtigen op de Stations emplacementen 2 dagen vóór den verkoop en op den dag van verkoop zelf. DINSDAG a.s. hoopt onderge teekende een BODEDIENST te be ginnen van 0.- en W.-Souburg naar MIDDELBURG. Voor accurate en nette bediening zal hij zorg dragen. Beleefd aanbevelend, P GELDOF, Vlissingsehe straat 279. N.B. Bestelhuis; Café „St. Joris", Markt, Middelburg. De Notaris VAN CLEEF te Hein kenszand, zal op des voormiddags 9 uur in de herberg bij A. Vermeulen te Heinkenszand, voor 7 jaar, aanvangende 25 No vember' 1925, voor de familie VER MANDE, onder Heinkenszand, 's Heer Arendskerke, 's Heer Abtskerke en Nisse in perceelen als omschreven bij billetten welke ten kantore van den Notaris verkrijgbaar zijn. GOES. Het Dagelijksch Bestuur van den Polder Walcheren zal op des namiddags ten half twee ure, in het Polderhuis, aan de Abdij te Middelburg, aanbesteden» Het bestek ligt ter lezing op de Griffie des polders en is aldaar verkrijgbaar voor 50 cents per exemplaar. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, H. F LANTSHEER, Voorzitter. H. J. VAN ADRICHEM BOOGAERT, Griffier. Middelburg, 5 Maart 1925. komen vroeg V i l voorjaar, koop bijtijds Verkcijgb. bij alle drogisten. in de Prins van Oranje te Goes. Zindelijke goederen kunnen worden bijgebracht, waarvan opgave te doen bij den Vendumeester D. Jacobs of ten kantore van DE WILDE HEIJBOER

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 3