No 133 Zaterdag 7 Maart 1925 39e Jaargang KEES HELDER Bank voor Zeeland ian- eu Verkoop ra ËBeefen Verzilvering ra Coupons. B ANK-ASSOCIATIE Kunst. EERSTE BLAD. Buitenland. Een goed portret Bezit blijvende waarde. Binnenland. Kinderen Kloosterbalsem Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit twee bladen FOTOGRAAF Langedeift I 34 - Middelburg GOES. hebben altijd wat! heelt alle wonden KANTOOR GOES. DEPOSITO'S - SPAARREKENING EFFECTEN COUPONS Uw Eerste Gedachte fe sproken werk verband staan, lekkende uiteen - it der vergade- |taat een Studie doel heeft de ade wetten, die ient te kennen, Jang van 1 April feller J. Louws lleend. InLaerling. 't iliem Weeft tot llgende schirijlven lie in art. 25, li dsond erwijswet Ipril 1922, is de |van oen nijVer- listig zijn, aan Ilde Nijverheids- fks een bijdrage [(voor sommige ld© nettokosten Iken zcodanigen Ie bepaling heb- Inlebestuur van leen bedrag van leken gedurende lielschool aldaar |tig uit Arnhem. aat de netto- bi de school bij- It komt ons niet lente belast kan litensporig hoog Terwijs, waarop ed kan oefenen. I temeer gevoeld lleen wordt be- ]m elders, wier eden stand be- j zou o.i. in het gekomen vvor- licdrag voor de pijdrnge vast te nemen wij de J-r zoeken, om te door ons be- bnomen." |i o o 1 b o r d e n. ze, dat do heer Ilad voor Gym. (voorstelde met 1 doen schrijven. Baron in „De (ingekeerde van 1 zwart krijt op |ge de kleuren- De Groot wilt fiog beveelt hij kleed der na- Ir ons de groote ■niet alom de }n en struiken? rogen alle, alle onderscheid, look de school |borden donker- sprakon zeer en cijfers. En Imen on vruch- voldeden in vit, geel, rood, It zwarte- roet- Iden mogelijk en I pijlpjaskrijt te weel ik groene- I ervoor is reeds fitiek. kere letterkun- olgende critiek ajbij wij met oals tegenover menschen be- of deze kun- leeft onze Ne- jken met een sver nog niet ruikt werd: ar een povere sterk in zijn pepertafel-filo- een. Daarvoor en te fijne bij- eid- Do klets- Gossaert zijn om cynisch lechts de uitin- rompon bour- ►roten uit "de lelijkheid, van op een mee- r hersens noo- waarover de erten Gossaert beschikt. Zijn oppervlakkig, igereclitigd en z'n ziel ver- t goud en niets erkent dan het knechten. Dit van domheid eblazen eigen die gedichten ie een dichter ren over meer ds een blind3 >n, hoezeer hij ant." Drukkers-Exploitanten OOSTEBBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 1'kZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 4. Losse nummersfff.OS Prijs der Advertentien: 14 regels f 1.20, elke regel meer 3i «t Bij abonnement belangrijke korting. Voor onze Kiesvereenigingen. Wij vestigen de aandacht op de vlie gende blaadjes van Jan Haan 'te Gro ningen; de schrijver is de bekende jour nalist Hugo Kingmans, redacteur van de „Nieuwe Prov. Groninger "Courant", die reeds meermalen tegen de verkiezingen ons verraste met zeer pakkende traktaten. Wij ontvingen er een paar ter "kennis making en durven ze hartelijk aanbevelen. De heer Kingmans weet den juisten volks toon te treffen en zijn blaadjes laten zich aangenaam lezen. Bij bestellingen in hoeveelheden is men goedkoop uit. De titels zijner vlugschriften zijn: De Stembus in zicht. Ook de vrouwen. De Dubbeltjeskwestie. Gehaaide Jongens. Over Saamwerking. Belangenpartijen. De Ont wapeningsleus. Sociale Vraagstukken. De ontzettende ramp te Reinsdorf. Zooals in het kort gemeld hadden in de kruit-afdeeling van de Westfalische- Anbaltische Brennstoffwerke te Reindorf bij Wittenberg, drie korte op elkaar vol gende zware explosies plaats, waarbij voor zoover vastgesteld is kunnen wor den, zes persohen werden gedood, 8 ern stig en 23 licht gewond. De explosie was zoo hevig, dat zij in de omliggende dor pen werd gehoord. De materieele schade is zeer groot. Later wordt gemeld, dat het aantal dooden en gewonden veel grooter is dan men vermoedde. Het juiste aantal kon nog niet worden vastgesteld, daar de opruimingswerkzaamheden zeer langzaam vorderen. Honderden arbeiders zijn, toen .de explosie plaats had, in de naburige bosschen gevlucht. Daaronder be vinden zich, naar men aanneemt, ook zeer veel licht-gewonden. Veel ruiten zijn door den luchtdruk gesprongen. De pol ders in de verschillende fabrieksgebou wen zijn naar beneden gestort. De a.s. presidentsverkiezing in Duitschland. Nu Loebe, de socialistische Rijksdag voorzitter, een candidatuur voor het rijks- presidentschap heeft geweigerd, rijzen de kansen van Marx op een candidatuur van de coalitie van Weimar (centrum, demo- kraten en socialisten) aanmerkelijk. Wel iswaar hebben de andere partijen bij de laatste Rijksdagverkiezing gezamenlijk meer stemmen behaald dan de coalitie van Weimar (gemeten naar het aantal Rijksdagzetels is de verhouding 261232) maar dan rekent men alle kleine partijen, die wel niet met eigen candidaten zul len uitkomen, bij de tegenstanders van Marx. Dat. gaat stellig niet op. Het lichten van een vloot. Draadloos wordt uit Londen gemeld, dat de Londensche verzekeringsmaat schappij, die geïnteresseerd is bij het lichten van de TurkschEgyptischTu nesische vloot, welke in 1828 door een Griekschen admiraal in de Navario-baai op de Grieksche kust tot zinken werd gebracht, van de expeditie, welke de schepen tracht te lichten, bericht heeft ontvangen, dat de vooruitzichten gunstig zijn. Het aantal gezonken schepen be draagt 63. De vloot had een groote hoe veelheid goud, sieraden en beelden aan boord, welke schatten door de Turken in Griekenland waren geroofd. Het grootste en kostbaarste deel van den buit, waarvan de totale waarde op 10 millioen wordt geschat, moet zich in de onderste hutten der drie admiraal schepen bevinden. Do plaats, waar deze drie schepen liggen, is nog niet gevonden, maar men is er zeker van dat zij op den roisachtigen bodem van de baai moeten liggen, die vier vk. mijl groot en 54 me ter diep is. De Grieksche regeering heeft aan het syndicaat, dat de schepen tracht te Itichten, èen concessie verleend tot 1928 en daarbij 20 pet. van de schatten bedongen. De „Zeehond" verbeurd verklaard. Naar uit New-York wordt gemeld, heeft rechter Garvin, van het Federale Hof, al daar, een bevestiging gegeven van het recht dat de Yer. Staten hebben al thans uitoefenen om schepen aan te houden, die sterken drank aan de Ame- rikaansche kust aan. land brengen, of daartoe het voornemen koesteren, ook in dien zulke schepen zich in volle zee be vinden. Deze beslissing van rechter Gar vin lieeft betrekking op het gebeurde met het Nederlandsche schip Zeehond, dat in Üecember 1923 was aangehouden met een lading sterken drank ter waarde van 200.000 dollar. De rechtbank heeft thans schip en lading verbeurd verklaard. De adjunct-attorney, die de zitting bijwoonde, verklaarde dat deze beslissing de eerste erkenning was van het door de Ameri- kaansche regcering geëischte recht tot aanhouding van buitenlandsche (drank smokkel) schepen buiten de twaalfmijls kustwater-zone. Korte berichten. Volgens een bericht uit Riga is in het Winterpaleis te St. Petersburg Jict dak ingestort over twee hallen met kost bare museumschatten, voor het grootste deel afkomstig 'uit kloosters. Blijkens berichten, te Berlijn uit Chili ontvangen, beginnen in die republiek de politieke toestanden een steeds dreigender karakter aan te nemen. De "Engelsche .minister Curzon is plotseling ongesteld geworden. Op de gisteren tusschen Herriot, ge neraal Noliet en andere autoriteiten te Parijs gehouden conferentie zouden, naar verluidt, de Duitsche veiligheidsvoorstel'- len zijn afgewezen. De staking der Duitsche spoorweg arbeiders breidt zich uit. Eenige groepen der postbeambten in Frankrijk zijn in staking gegaan. Een van de kransen op de baar van rijkspresident Ebert droeg een 'lint met een gekroonde W. erop. Hierdoor is het gerucht ontstaan, dat de vroegere Duit sche keizer een krans had laten neer leggen op de baar van Ebert en toen dit werd tegengesproken schreef men, dat de krans van den vroegeren kroonprins kwam. Thans wordt door het „Berliner Tageblatt" bekend gemaakt, dat het gaat om den krans van Koningin Wilhelmina. DirictieMr. ANT. VAN BERCKEL, 10S VELTHUIJSE- Kantoor Groots Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen). (PANDBRIEVEN, 0BLIGATIËN, enz.) lersekeG. D. VAN OOSTEN, Tel. 28. KapelleJ. A. MOL Pzn., Tel. 13. Eerste Kamer. Gisteren was de begrooting van Ar beid aan de beurt. Dhr Wibaut viel minister Aalberse aan op het punt vaar den woningbouw. Dihr De Veer (A.-R.) betoogde, dat we in ons land in veel opzicht op te groolen leest geschoeid zijn. Zoo ook met de Raden van Arbeid, de Kamers van Koophandel, enz. Spr. dringt op spoed 'bij eventueel© beperking aan. Ook moeten de Kamers van Koophandel haar rekeningen publiek maken, evenals andere publiekrechtelijke lichamen. Is men zoo bang, dat er geklaagd zal wor den over het vragen van te groote bij dragen? Zoo ja, dan moeten die ver kleind worden; er moeten door de Ilan- delskamers geen potjes gemaakt worden. Minister Aalberse had den heer Wibaut alleen hooren spreken over het bouw en het huurpiobleom. Eir is echter ook nog een financieel probleem. De kwestie is, dat de woningen nog niet zoo te bou wen zijn, dat uit de huur 't rendement van de er in gestoken gelden is te verkrijgen. En juist die bouwkosten, zijn buitensporig hoog geweest; zoo heeft aan den zieken- huisbouw te Leiden de metselaar een tijd gehad dat hij even hoog salaris had als de professor die er later zou moeten werken. Te Amsterdam is een tijd geweest dat 'n arbeiderswoning niet beneden 10.000 te benwen was, wat tegen 8 pCt een huur van f 16 per week zou hebben be- teekend. In do laatste jaren kregen we steeds lager bouwkostënprijs; men be denke echter, dat er gemiddeld ruim 40 duizend woningen per jaar werden ge bouwd. Verleden jaar werd liet record bereikt van 46600 woningen. Er is dus heel wat geschied inzake de woningvoor ziening. In tegenstelling met den heer Wibaut is spr. van meening, dat nu in de behoefte in do eerste plaats door het par ticulier initiatief meet voorzien worden. Dc begrooting van Arbeid werd z. h. st. aangenomen. Toen volgde marine, waarover Dins dag zal worden gestemd. Behalve de Vlootwet kwam ook de onzedelijkheid bij de Marine ter sprake. Nadat zelfs de socialistische senator, de lieer Polak, ernstig bij den Minister had aangedrongen om krachtige maatregelen te nemen, ten einde de onzedelijkheid bij de Marine tegen te gaan, hield de heer Haazevoet dienaangaande een scherp re quisitoir tegen den minister. Minister Wes- torveld moest erkennen, dat de zedelijke toestand bij de Marine veel te wenschen laat, maai' voor een groot deel trachtte hij de verantwoordelijkheid van zich af te schuiven, door er op te wijzen, dat de toestand het ergste is in Indië, waarvoor zijn ambtgenoot van Koloniën de verant woorde! ijklieid draagt. Erg veel verder kwam men dus niet. En dat de morecle toestand op de vloot in orde is, zal wel niemand durven be weren. Tw*ed« Kamtr. Het ontwerp tot wijziging van het re- geerings-regiem©n t voor Ned-Indië werd gisteren aangenomen met -50 tegen 19 stemmen. Tegen stemden de sociaal-de mocraten, vrijzinnig-democraten en mej. Van Dorp. Bij de voortzetting van de behandeling van do wet op de coöperatieve rereeni- gingen, betoogde de heer Van den Heuvel (A.-R.) dat üe regeering meer rekening moet houden met de verschillende be langen der coöperatie. •Minister Heems kerk zei, dat niet voor iedere soort coöpe ratie een wet kan worden gemaakt. Bijl de artikelen werd nog uitvoerig ge discussieerd, te taai en onbelangrijk ech ter, om er melding van te maken. Dinsdag voortzetting. Ernstige beschuldiging. In het Christelijk Marineblad! wlerd do vraag gesteld' of liet waar was, dat jon gens van den algemeenen bond, d.w'.z. den bond' van minder Marinepersoneel! en allen die aangesloten zijii bij het C. A.' M. B. O., vlugger bevordering maken dan zij, waarmede bedoeld werden de Christelijk en R.K. georganiseerden. Het antwoord op deze vraag luidt, dat men over die kwiestie een blad kan vullen. Het is gewoonweg verschrikkelijk. Schrij ver zou de autoriteiten willen verzoeken om tefkens zoo onpartijdig mogelijk een onderzoek in te stellen naar de reden van het niet voordragen van overigens zeer geschikte marine-schepelingen. Hij mag, schrijft hij, niet langer zwijgen en hoopt steeds verschillende misstanden naar voren te brengen, misstanden veel erger dan de salarisverlaging, omdat er zulke beestachtige motieven ten grond slag, liggen aan hetgeen hij wraakt. Het is algemeen bekend dat men bij de marine bevreesd is zich principieel' te organiseeren, omdat men daarvan bij bevordering en beoordeeling, als gevolg vair het gebruikte systeem, nadeel onder vindt. Het komt regelmatig en bijna al gemeen voor, dat overigens goede gods dienstige mannen plotseling alles vaarwel zeggen, niet of hoogst zelden meer ïer kerke gaan, zich aansluiten bij de alge- meene bonden en daarvoor eerlijk en oprecht geen ander motief hebben, dan vrees voor onvoldoende beoordeeling, of het niet maken van bevordering. De algemeene beschuldiging in 't Chris telijk Marineblad was yoor ons, schrijft de Msb., een aanleiding ,om in dezen eens een onderzoek in te stellen. Wat ons ter oore is gekomen, is ontstellend. Een inan heeft op zijn conduite-rapport staan, dat hij lastig is. Op de vraag, op welke gronden deze beoordeeling ge geven is, luidt het antwoord: omdat hij aan boord maar altijd verzoeken indient om 's Zondags naar de kerk te gaan. Iemand is aan de beurt voor bevorde ring. Zijn conduite-staat zegt: uitmuntend geschikt; hij wordt zelfs in zjjn ouden rang reeds belast met de lioogere func tie en vervult die uitstekend. Plotseling] wordt een ander benoemd onder het mo tief, dat de keus niet op hem gevallen is. Dat is de officieele term, maar deze man behoorde niet tot den algemeenen bond, Was getrouw aan zijn beginselen en ter wijl aan de officieele reden geen geloof wordt gehecht, zegt ieder, dat daarin de oorzaak gezocht moet worden van zijn niet-benoeming. Met opzet hebben We ter wille van de betrokkenen geen namen en plaatsen ge noemd maar wj» kunnen dit natuurlijk1 doen. Is het Marinebestuur niet in staat aan den bestaanden toestand een einde te maken? Zorg daarom altijd Akker's Klooster- balsem in huis te hebben om dadelijk te kunnen helpen bijbuilen, schrammen, ontvellingen, kneuzingen, brand-, snij- en stootwonden, spierpijn, wintervoeten. Rare boel. In de raadsvergade ring van Goor (Ov.) van 26 Febr. heeft het raadslid Moormaan (r.k.) wethouder Lobstein (soc.-dem.) beschuldigd van cor ruptie. De wethouder zou, Wetende, dat de gemeente de in veiling gebrachte fa brieken van de firma. Zendifk voor abat toir zou aankoopen, perceelen grond' en goederen ingezet hebben en daardoor strijkgeld hebben genoten. In de jongste vergadering van. den ge meenteraad, door Wethoude r Lobstein ge leid bij afwtezigfheid zonder kennisgeving van den burgemeester, heeft hiji uitvoerig geantwoord op de klacht van den heer Moorman. Ilij stemde toe, dat hij een perceel grond had ingezet op f 700 en verhoogd met f50, Waardoor hij f12 in- zetgeld genoten had. Hij sprak evenWel tegen, dat hij geweten zou hebben van den voorgenomen koop door de ge meente, toen hij dezen inzet deed. In het college van B. en W|. w'as niet eerder over den aankoop gesproken dan toen de totaalsom van den inzet bekend was pas op den dag van den toeslag besloten B. ,en W'. een poging te doen om het complex te koopen. Die 'heer Moormann handhaafde zijn bewering, dat wethouder Lobstein zijn verplichtingen jegens d'e ge meente niet was nagekomen. In zijn repliek noemde de heer Lobstein den heer Moormann een lasteraar en leuge naar. Hij verlangde een eerei-aad uit de burgerij te Jciezen. Als die er niet komt, zou hij in het openbaar, buiten de raadzaal, den heer Moormann voor lasteraar en leugenaar uitmaken om hem tot een gerechtelijke uitspraak te dwin gen. Olympische spelen ën ambtswoning. De Nationale Bond Voor Bezuiniging heeft een adres aan de Twteede Kamer gezonden, waarin erop wordt aangedron gen, zoowel het voorstel om een mil lioen gulden beschikbaar te stellen voor de Olympische Spelen in 1928 als aan dat om een half millioen toe te staan voor terreinaankoop, bouw en inrichting van een ambtswoning voor den minister van buitenlandsche zaken niet .goed te keuren. In dit adres wordt o.m. gezegd, dat de Bond in het algemeen tegenstander is van subsidie voor allerlei particuliere doeleinden, doch de subsidie voor de Olympische Spelen in het bijzonder mis plaatst vindt in clezen tijd, waarin belas- t i ngve rm eer de r in g noodig is 'geoordeeld om de begrooting zoogenaamd sluitend te maken. Wat de ministerieele ambtswo ning betreft, adressant zégt dat hieraan, evenmin als vroeger, behoefte bestaat, en dat Nederland geen .buitenlandsche voorbeelden behoeft na te apen. Dit voor stel getuigt zijns inziens, ovenals het eerste, van een tótaio miskenning döor de regeering van nood der schatkist en van den ontzettenden druk van de reeds bestaande belastingen. De Z|omertrj!d. Dr v. d. Myle te Heeze, lid van het Amsterdamsche comité tot behoud' van den zomertijd, en de heer Rraat, lid van de Tweede Kamer, hebben zich, daar toe aangezocht, bereid verklaard^ een de bat te voeren over de voor- en nadeelen van den zomertijd. Dag en plaats zullen nader worden bekend gemaakt. Mefi-1 euzen der S. D|. A. P. Door het Partijbestuur der S. D. A. P. zijn als 1 Mei-leuzen vastgesteld: „Vóór Ontwapening, vóór demokratie in Staat en Bedrijf, vóór handhaving en doorvoe ring van den 8-urendag!" Nieuw' is er daarbij geen. En „pakken" doen ze niet, als men de uitlatingen op het jongste congres mag gelooven. GROOTE MARKT 24. TELEFOON No. 41. Waarom Mej. v. Dorp haar Kies* ree h tont werp terugnam. Mej. Van Dorp heeft afvoering van do agenda van haar -kiesrechton twërp ver zocht, omdat haar gebleken w'as dat de kansen op aanneming daarvan bui tengewoon gering waren 'en omdat zij de zekerheid had, dat binnenkort van andere zijde een ontwerp, dat meer kans op den bijval der Kamer heeft, zal Wor den ingediend ©n de zaak dus aan da orde gesteld blijft, terwijl in deze omstan digheden het in openbare behandeling ne men van haar eigen ontwerp de kansen op een spoedige behandeling van hat nieuwe ontwerp slechts zou kuimen con- promitteeren. Het belang der zaakeischte daarom haars inziens een terugnemen van haar ontwerp. Slapte in het textielbe- dr ijf. Te Veenendaal neemt in den laatsten tijd de slapte in het textielbedrijf toe. Bij de firma's v. Schuppeoi en Gebr. van Leeuwen, wordt de beide laat ste dagen der Week niet gewerkt; op „Frisia" beeft men dit voorbeeld moeten volgen, terwijl bij de N. E. W]. O. do beide eerste dagen der week de fabriek is stopgezet. Op de 'Frisia wordt 80 pet. bij gebr. v. Leeuwen 77!/2 pet., en bij de firma Dl S. v. Schuppen 75 p'ct. van bet oude weekloon uitbetaald. (Tel.) Schapenschurft. Door den heer Van de Bilt zijn aan den Minister van Binnenlandscho Zaken en Landbouw; de volgende vragen ge steld Is het den Minister bekend, dat in een deel van ons land' schapenschurft heerscht en dat in Noord- en Zuid- Holland in Mei en Juni gewoonlijk groote aantallen inlandsche lammeren worden ingevoerd? Welke maatregelen denkt de Minister te nemen om den aankoop en invoer te kunnen laten doorgaan, zonder gevaar voor besmetting? Allerlei. Prof. mr. M. Wl. M. T'reub, die voor herstel van gezondheid eenige weken in het Zuiden van Frankrijk doorbracht zal Dlonderdag a.s. hi.er ter stede terug-* keeren om zijn bezigheden te hervatten. De heer Troelstra neemt in beterschap toe. De gordelroospijhen nemen gelei delijk af. maar zijn nog niet geheel gewe ken. Die patiënt kan weer lichte werk zaamheden volbrengen. bij Ontvellingen en Huidwondjes moet zijn PUROL. Dit verzacht en geneest spoedig. Op de candidatenlijst voor het lid maatschap van de Tweede Kamer van den Vrijz.-Dem. Bond zijn, naar de Telegr. meldt, op 'de plaatsen voor de provincies Zuid-Bolland, Zeeland en Noord-Brabant o.a. geplaatst de heeren: mr J. Adriaanse, te Oostkapelle; J. G. van Niftrik te Dor drecht en A. de Broekert te Eindhoven. Bij de directe belastingen is met 1 April a.s. bevorderd de rijkskleik ter inspectie Middelburg A- D|. Grims tot adjunct-commies ter inspectie 's-Hertogen- bosch. Verplaatst met 1 Maart de kom mies 2e klas D- Les va.n Aalten naar Sas van Gent. Te 'slleer Arendskerke is een af- deeling van den Ned. Clir. Landarbeiders- bond opgericht, met 14 leden. Veilingsvoreeniging „Zuid- Beveland. Dieze vereeniging vergadert Maart in de Prins van Oranje to Goes. Op de agenda komt o.m. voor; Vaststelling percentage voor te betalen provisie. Het bestuur stelt voor 2 pet voor groote en 4 pet. voor kleine veiling. Voorts verkiezing van 4 bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de hee ren H. A. Hanken, P. Lindenbergh, A- v. d. Have en Wl J. v. d. Bosch. Blijkens de lijst van geveilde producten over 1924 bedroeg de totalen opbrengst der groote veilingen f220341.66 waarvan kruisbessen f88889.92, gemiddelde prijs f 12-33 per 100 K.G., Zwarte bessen f73799.59, gemidd. prijs f35.12 per 100

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1