Dit de Provincie. omtrent de richting, welke de internatio nale! ontwapening zal uitgaan. Daarom acht de Regeering Wet verkeerd om de sterkte van de vloot voor meeraere jaren vast te leggen. De heer Rink, die het huidige kabinet onvastheid van beleid had verweten, om- 'dat het in 7 jaar drie ministers van financiën heeft gehad, werd fijntjes af getroefd met de verwijzing naar het heM zoo nanw verwante kabinet-de Meester,, dat slechts 2V2 jaar het bewind voerde en waaraan ook persoonswisseling niet gespaard bleef. De voorstellen tot afschaffing van zo mertijd en stemplicht kunnen ook niet worden aangehaald als bewijzen van on vastheid van dit Kabinet, zooals de heer Rink deed, want beide wetten zijn inge voerd op initiatief vanminister Gort van der Linden. Den "heer Stenhuis werd te verslaan gegeven, dat hij niet behoefde te rekenen op een samengaan van de Christelijke arbeidc-rs met de S- D A. P- Eerder zag de 'premier, een samengaan tusschen do liberalen en de S- D A. P., die haai' meerwaarde- en Ver elen du n gs -the o- rieën heeft prijsgegeven. Minister Oolijn verdedigde het financieel beleid der regeering in een afs altijd kloeke rede. Z.Elxc. verklaarde, dat do afneming van de opbrengst der inkomsten belasting nog niet tot staan is gekomen. Die minister van Financiën rekende nog eens voor, dat wanneer de salarissen niet in de bezuiniging waren betrokken, er slechts 175 millioen van de hegroo- ting zou zijn overgebleven om op te be zuinigen. En daarop zou dan 114 milli oen moeten bezuinigd worden. Dat zou niet mogelijk zijn in 1 jaar, maar ook niet in 2 of 3 jaar, ja nooit. Nieuwe heffingen en bezuiniging op de salarissen waren dus noodzakelijk. De minister verwachtte tot 1938 geen gezonde financiëele verhoudingen, omdat tot dat jaar zeer zware crisislasten op de 'begrooting drukken. Op de begrooting voor 1926 zal alleen voor sociale verzekering voor 25V2 milli oen meer moeten voorkomen dan op die van '25- Ook zullen de bijdragen in de exploitatie-verliezen op woningbouw met 5 millioen moeten worden verhoogd. Rekening moet worden gehouden met den toestand in de veenstrekenSpr. wil met alle kracht een versneld tempo der droog legging der Zuiderzee, wat de begroo ting van 2 tot 5 millioan zou doen stijgen. Alles tezamen een vermeerdering met 2-5 millioen, waarbij nog niet gerekend is op het derven der winst uit de mijnen. Nog verklaart spr. te gevoelen, hoe hard salarisverlaging voor in dienst zijnd personeel is. Daarom heeft de regeering de meerdere opbrengst der rijSvielbelas- ting ter verlichting aangebracht. Op welke wijze was de begroeting slui tend te maken geweest zonder nieuwe heffingen en zonder salarisverlaging? Zon de hoer Wibaut dat eens willen aan- toonen? Bovendien, de heer Wibaut is als wet houder van Financiën toch niet zoo af- keerig van héffingen, die met indirecte belastingen op één lijn zijn te stellen. Kapitaalvorming is noodig, omdat ons land verarmd is door verliezen op Rus sen, Marken enz. door de vermeerdering van de Staatsschuld en door de waardes- vermindering van het geld. Mevrouw Pothuis-Smit had gevraagd, wat er toch wel voor Christelijks zat in de financiëele- en salarispolitiek der Regeering. Minister Coüijh bleef haar het antwoord niet schuldig. Mijn Christelijk beginsel, aldus de minister, schreef mij voor te zien naar de bevolking in haar geheel en niet naar de belangen van een enkele groep. Diezelfde Christelijke beginselen zeggen ook, dat de Staat orde heeft te brengen en te houden in zijn eigen huis houding, waaraan, evenals in een Clbriste- telijk gezin, de individueel© leden onder geschikt zijn. En aan "haar Christelijke beginselen ontleent de Regeering ten slotte de kracht om ona.angename maat regelen te nemen, zelfs vlak voor do verkiezingen, waardoor men gevaar loopt, dat men eigen partij'genootcn van zich afstoot. Da ar kan mevrouw het mee doen! Bij de replieken ontkende dhr Wibaut, ooit te hebben beweerd, dat loonen en salarissen, tot stand gekomen in tijden van hoogconjunctuur, onaantastbaar zou den zijn. Evenmin heeft spr. gezegd, dat er in geen geval belas tingverhooging mocht komen. Deze woorden moet dhr Wibaut eens in „Het Volk" neerschrijven. In die rich ting moet hij zijn partijgenooten eens op voeden I Tweede Kamer. Besloten werd tegen a.s. Dinsdag aan de orde te stellen het wetsontwerp lot afschaffing van den zomertijd en bet ont- werp-Staalman tot invoering van een mid- zomortijd. De motie-Hiemstra, betreffende maat regelen ter blijvende verbetering van den toestand der Drentsche bevolking werd verworpen met 47 tegen 22 stemmen. De motie Bier 1 ma betreffende maatrege len tot verlichting van den financiëelen toestand der noodlijdende Drentsche ge meenten werd verworpen met 42 tegen 28 stemmen. Daarna volgde behandeling der Psy- chopathen wet. Het doel van deze wet is het mogelijk te m iken, dat ten aanzien van misdadige psychopathcn bijzondere maatregelen worden toegepast. Aan de straffen, welke de rechter kan opleggen, worden door dit wetsontwex-p een tweetal toegevoegd, n.l. geldboete en plaatsing in een bijzondere strafgevangenis. Hot wetje werd vrijwel algemeen gun stig ontvangen, al had men hier en daar nog enkele wenschen. Principieel© ver schillen waren er echter wel. Van links werd de moderne leer van hetstrafrecht voorgestaan. "Deze erkent niet meer de straf, de schuld en de zedelijke verant woordelijkheid, maai- stelt alleen de vraag van het dadei-schap en wil tegen den dader alken daarom maatregelen geno men zien, omiat hij een gevaar is voor de gemeenschap. 1 Van deze steLling gaat liet wetsontwerp als ingediend door minister Heemskerk, natuurlijk niet uit. Z.Exc. zal het echter vandaag wel kloek verdedigen. Aan de Memorie van Antwoord van den minister van Waterstaat aan de Eerste Kamer ontleenen wij het vol gende Een wetsontwerp inzake de autobussen is aan de provinciale besturen gezonden om spoedadvies. Het rapport van de com missie inzake het vervoer van zware vrachten over de wegen is binnenkort te verwachten. Verbetering van de spoorwegverbinding van Zeeland met België stuit af op tegen strijdige belangen van het binnenlandsch verkeer in Nederland en in België. Van en naar Vlissingen rijden drie paar snel treinen met doorloopende rijtuigen naar en van Rotterdam en Amsterdam. Ver grooting van dit aantal wordt niet ge wettigd door den omvang van het verkeer. Omtrent de lengte van den kaaimuur bij de haven van Vlissingen heeft de minister zich nog niet uitgesproken. De minister is bereid, om een beslissing inzake een ruimere verbinding van de werf der Maatschappij de Schelde met de buitenhaven te Vlissingen niet langer aan te houden dan noodig' is. Het rapport van de commissie aan welke een onder zoek is opgedragen, heeft den minister echter nog niet bereikt. -Nieuwe polder. Gedep. Sta ten doen weten, dat door de Staten dezer provincie, in hun vergadering van 16 December 1924 is besloten, in het be lang van waterlossing en waterkeering over de in 1923 bedijkte gronden ten zuiden van "3en Ooster-Schelde-dam onder de gemeente Rilland-Bath op te richten den „Kreekrakpolder", die Wordt begrensd als volgt: ten zuiden door het Kreekrak, ten Wes ten door den Eerste-Rathpolder, ten noor den door den Ooster-Scheldedam, Waarop gelegen is de spoorweg van Roosendaal naar Vlissingen, en ten oosten door den Völckerpolder, met dien verstande, dat de grenslijn achtereenvolgens gelegen is in den teen van het waterbeloop van den zeedijk van den nieuW bedijkten polder, in den teen van den dijk van den Eerste- Batlipolder, in het midden van den grep pel aan de zuidzijde van den spoorweg en voor die gedeelten, waar die greppel ontbreekt, in het verlengde van dat mid den en in den teen van den dijk van den Völckerpolder. Zaterdagavond heeft te St. Maar tensdijk naar de Tel. meldt, een zekere L. een dorpsgenoot P., die hem thuis kwam betalen, wegens een onbeduidend verschil van nieening over een geld kwestie zóódanig geslagen, dat de neus verbrijzeld is en de getroffene in levens gevaarlijken toestand verkeert. Goes. Gisteravond sprak voor de Ve- een. voor jChr. Winterlezingen in het Schuttershof de heer dr J. G. Geelkerken uit Amsterdam over „Thomas a Kempis en rijn Navolging van Christus". De zaal was als gewoonlijk weder geheel bezet- De bijeenkomst werd met gebed geopend door den voorzitter, den heer W. 't Hooft. Dr Geelkerken gaf eerst een korte le vensschets van Thomas a Kempis. In 1378 geboren te Kempen, niet ver van Keulen, als zoon van een eenvoudig en handwerksman en een vrome moeder, kwam hij al spoedig onder invloed van zijn ouderen broeder, volgeling van Geert Groote .(Broederschap des gemeenen le vens). Die broeder wist te bewerken, dat hij ter schole kwam te Deventer, bij de Broederschap des gemeenen levens. Op 19-jarigen leeftijd koos hij den weg van het kloosterleven. Eerst was hij te De venter in 't klooster, later op den Agnie tenberg te Zwolle. In 1414 werd hij tot priester gewijd. In het klooster verliep zijn leven als dat van iederen klooster ling, gekenmerkt niet door schokkende gebeurtenissen, maar door diepe inten siteit. Thomas heeft veel moeten lijden van de kerkelijke hiërarchie. Eenmaal is hij zelfs in den kerkelijken ban gedaan en moest hij zich een tijdlang in vrijwil lige ballingschap in Friesland begeven. Tot prior heeft hij het nimmer kunnen brengen. Hij stierf op hoogen leeftijd. Van zijn rusteloozen arbeid getuigen zijn vele handschriften. Theologisch en philosofisch was hij niet bijzonder ge schoold. Maar groot was zijn belezen heid in de Heilige Schrift en de boeken der kerkvaders. Hij leefde met de Schrift van dag tot dag. Zeer geroemd was zijn vroomheid en zjjn oprechtheid voor God en menschen. Duizenden stroomden sa men onder de prediking van dezen maD, die oprecht meende, wat bij zei. Zijn grootste begeerte was echter om onbekend te blijven. Toch is hij vermaard geworden door rijn „Imitatio" (Navol ging), het bekende kleine boekje, dat zoo rijk is aan inhoud. Spr. herinnert aan den strijd, die ge voerd is over de vraag, wie de schrijver is van de Imitatio. Tegenwoordig is het pleit wel beslist ten voordeele van Thomas. Er is wel geen godsdienstig boek, naast den Bijbel, dat zooveel gelezen en ver spreid is als de Imitatio. Het aantal uit gaven beloopt op 't oogenblik meer dan 10.000. De beste vertaling in het Neder- landsch acht spr. die van prof. van Dijk. Geen betoog, verhandeling of uiteen zetting bevat liet, maar spreuken. Tel kens in iedere afd. een snoer van parelen. [Treffend is de dictie, de zegging. Ge heiligd is de natuurlijkheid, die tot schoonheid ontbloeit. Taalmuziek ruischt er door dit geschrift. Diep zijn de ge dachten. Dor en spitsvondig was de scholastiek in het herfsttij van de Middeleeuwen. De kerk zorgde voor alles, behalve voor het Koninkrijk Gods en het heil der zielen. Zelfs de kloosters waren ontaard en verbasterd. Gods geest begon eclitet weer te werken. De beweging der devotie ontstond. Populair is de Imitatio wel in 't bijzon der. De Jezuïet de Loyola, de Humanist Kloos en de Gereformeerde Voetius dwe pen met dit hoekje. Ge leest het, als ge met uw ziel alleen wilt zijn. Het spreekt van hart tot hart. Het is niet gebonden aan de grens van taal en volk, land en kerk. Een reformator is Thomas niet ge weest. Hij is gebleven de trouwe zoon der R.-K. kerk. Zijn boekje is dan ook Roomsch van aard, al vinden we er ook gedachten, die we Protestantsch, ja zelfs Calvinistisch zouden kunnen noemen. De lofzang van 't rechtvaardig volk uit Ps. 32:1 hoort ge bij Thomas niet. Toch heeft het boekje ons, trots het vele Room- sche, veel te zeggen. Wij maken toch im mers ook ernst met de navolging van 'Christus met het hart? Thomas kan ons zoo raak, zoo waar wijzen op het vergankelijke van dit leven. Hij waarschuwt ons tegén het kwijtraken van God. terwijl we meenen voor Zijn eer te ijveren. Wij hebben bezwaren togen de Room- sche werkheiligheid. Maar toch heeft Tho mas ook wel wat te zeggen tot, hen, die 't gevaar loopen van de leerheiligheid, tot hen die rechtzinnig roepen: „de Schrift, de Confessie zijn deze". Voetius voelde, dat hij met dezen kloos terling eensgeestes was, al zag Thomas den Heiland nog slechts door een nevel van dwalingen lïeen. Met een opwekking om dit boekje bid dend te lezen, eindigde spr. zijn boeiende rede. Gisteren vergaderde in café Cen traal onder voorzitterschap van den heer B. D. v. d. Bout de T.B.C.-commissie De rekening over 1924 en de begrooting 1925 wérden goedgekeurd. De rekening sloot piet een batig saldo van f 766.88V2, Wat zeer gering is, gezien het feit, dat als bate der bazar f 2003 ontvangen wérd. Op de begrooting kon dan ook maar een bedrag van f'80 voor kinderverple ging worden opgenomen, wat gezien het belang der zaak veel te gering is. Maatre gelen werden besproken, teneinde dit be drag te verhoogen. Ook de Emma-bloem- collecte werd geregeld. Als collecte-dag Werd gekozen de laatste Zaterdag van April, terwijl op Mei-Dinsdag nog een na-inzameling zal worden gehouden. Wioensdagmiddag had in de Land- bouwbioscoop alhier, voor een klein aan tal genoodigden, de voorstelling plaats van de film Nederland. D]eze film wordt door de vereeniging Nederland in den Vreemde gebruikt voor haar buitenland- sche propaganda. Onder de genoodigden merkten we o.m. op den burgemeester van Goes en voorts verschillende hoof den van inrichtingen van onderwijs en leerkrachten. De heer Houtekamer, secre taris van Vreemdelingenverkeer en lid van het 'hoofdbestuur der A. N. V. V. heette de aanwezigen welkom en zeide, dat het doel van het brengen dezer film te Goes is, om de leerlingen van vei"- schillende scholen in de gelegenheid te stellen meerdere kennis van eigen va derland te verkrijgen. Deze film geeft inderdaad een dui delijk en belangwekkend beeld van ons land en de middelen van bestaan zijner bevolking. Aardig was in den aanvang het „verhuizen" der koloniën naar Euro pa, waardoor een goed begrip vau hun grootte werd verkregen. Nadat duinen en dijken een beurt hadden gehad, maakten we een tocht door de Amsterdamsche en Rotterdamsche haven, het was impo sant en de riviergezichten waren schitte rend. Vervolgens de landbouw, (boter en kaasbereiding, Westland met z'n drui: ven, groenten, bloembollenvelden hij Haarlem), daarna de industrie (o.m. ma chine-, pijpen-, kaarsen-, rijwielen-, klom pen-industrie, Calvé met lijnkoeken en de groote Philipsfabrieken). Schitterend waren de natuurschoon-opnamen (Zuid- Limburg, Arnhem; bij de gebouwen o.m. het Middelburgscli stadhuis). Wij zagen ook nog even een opname te Goes met Zuid-Bevelandsche boerinnetjes. Vlisslngan. Zaterdag 21 Maart zal van de werf der Kon. Mij. „De Schelde" te water worden geladen het dubbel- schroef mail- en passag'ers-motorschip „Indrapoera", groot 10500 ton, in aan bouw voor rekening van den Rotterdam- schen Lloyd te Rotterdam lerseke. Verzonden oesters in Febr. 1925 uit geheel Zeeland: Nederland 274.157, België 393:415, Engel. 2310.125, Duitschl. 141.400, Frankrijk 9.425, an dere landen 62.300, totaal 3.190.822. Februari vorig jaar 3.347.620. Woensdag 1.1. had hier plaats de jaarlijksclie ouderavond der Ned. Herv. schoolvereeniging, die druk bezocht was. De voorz., Ds v, Beusekom opende de vergadering met g-bed. Na een inleidend woord kreeg de heer W. Honders, het hoofd der Ned. Herv. school het woord. Aandachtig werd zijn onderwerp„De opvoeding door de school" aangehoord. Rijzonder in den smaak vielen ook de liederen, gezongen door de Lederen der hoogste klasse, onder leiding van mej. de Veij, bijgestaan door den lieer J. Diron- kers. Na de tractalie sprak Ds v. Beuse kom over „De opvoeding door Kerk en huisgezin". Nadat door C. Dlronkers be handeld was: „Hoe onze voorouders Christen wérden" en mej. do Veij een aardig humoi'istisch stukje voorgelezen had, wérd de bijeenkomst gesloten, Heinketiszand. Dinsdagavond werd de alg. jaarvergadering gehouden van het „Groene Kruis" welke ditmaal goed be zocht was. Tot primus-afgevaardigde voor de alg. verg. van de Prov. Vereeniging werd benoemd Dr Griep en tot zijn se cundus burgemeester Steketee. Door den penningmeester werd rekening en ver antwoording gedaan over 't boekjaar 1924. De rekening der t.b.c.-bestrijding bedroeg in ontvang f 717.89V2, in uitgaaf f 332,241/2 en een goed slot van f385,65. De reke ning van het Groene Kruis en wijkver pleging bedroeg in ontvang met inbegrip kassaldo vorig jaar 710,611/2, in uitgaaf f 507,85 en een goed slot van f 202,761/2- Uit het jaarverslag bleek o.m., dat het le dental door overlijden en opzegging van het lidmaatschap iets achteruitging, zoodat nu nog 345 leden zijn ingeschreven. Is de financieele toestand van de t.b.c.-be strijding gunstig te noemen, zulks kan niet gezegd van de wijkverpleging en het Groene Kruis, wellicht, dat op eerstvol gende algem. verg. den leden de vraag zal worden voorgelegd hoe in versterking der middelen te voorzien. Door zuster Lip- pits werd in 58 gezinnen 1224 maal hulp verleend, 453 belangstellende bezoeken ge bracht, 173 bezoeken bij t.b.c.-lijders in 13 gezinnen, totaal 1850 bezoeken. Van de verplegingsartikelen wei'den 176 stuks uitgeleend. Aan het bestuur werd een 7e lid toegevoegd en wel dhr J. L. Snijder. Eoor den secretaris, dhr Van Gemerden, werd verslag gedaan over het 20-jarig bestaan der vereen. Op initiatief van dhr A. J. Hoorweg, arts, werden voor 20 jaar besprekingen gehouden met het doel te ge raken tot oprichting van 'n Groene Kruis- vereeniging. Op 13 Jan. 1905 werd met 60 leden de eerste algemeene vergadering gehouden, waarop door dhr Hooiweg mededeeling werd gedaan, dat 120 leden waren toegetreden, de kas door vrijwillige bijdragen tot f 75 was «gestegen ongeacht de contributie en dat het> gemeentebestuur toestemming verleend had tot het gebrui ken 'van het zg. ziekenhuisje aan den Slaakweg als magazijn. Gedachtig aan de spreuk „Voorkomen is beter dan genezen" werd aandacht geschonken aan (le voor ziening van drinkwater. Het water uit de gemeentepompen werd onderzocht en als drinkwater onbruikbaar verklaard. Op het terrein van de Herv. Kerk is toen een regenbak groot 10 M3 gemaakt. De kos ten f 400 werden gevonden in een ren- telooze leening in aandeelen van f 10, die nu reeds is afgelost. In het eerst bemoeide het Groene Kruis zich met het verstrekken van versterkende middelen aan arme zwakken, hulp in de huishou ding enz., doch is men later ten deele hiermee opgehouden, oordeelende, dat zulks meer op den weg ligt der armbe sturen. De vereen, kreeg van de familie Van Citters drie ledikanten met toebehoo- ren en van de familie Leunis te Nieuw- dorp een badstoel. In 't jaar 1912 trad voor 't eerst op een diacones-wijkverpleeg ster en ontving de vereeniging het eerst oen subsidie van het rijk a f 50. I11 1922 trad Dr Hoorweg af als voorzitter wegens vertrek uit de gemeente. Het was voor de vereeniging een groot verlies en voor het bestuur een 'gemis. Dr Griep nam zijn plaats in. Den heeren Steketee, Rijk en Risseeuw, van de oprichting der ver eeniging lid en kort na de oprichting reeds in het bestuur verkozen, werd een woord van hartelijken dank gebracht. Eveneens eere aan de zusters Anna Stu- bert, Nelia Solleveld, II. D'oyen, L. Zuid- weg en de tegenwoordige zuster M. Lip- pits, die allen in al die jaren zulke plicht getrouwe diensten bewezen. Tenslotte werd door Dr Orbaan van Middelburg een lezing gehouden over het kanker- vraagstuk. Hansweert. Door dén deurwaarder De Kok uit Goes werd gisterenavond met behulp van Rijks- en Gemeentepolitie het tjalkschip „Buiten Verwachting", schipper Terihoeve alhier aan den ket ting gelegd'. Hoedekenskeriie. In de Maandag ge houden algemeene ledenvergadering vair de Coöp. B'Oerenleen- en Spaarbank wa ren 94 leden tegenwoordig, uitbrengende 106 stemmen. De aftredende kassier, dhr J. Ermerins werd met 95 stemmen als zoodanig herbenoemd. Het aftredend bestuurslid dhr A. Oele, zoomede het aftredend lid van de raad van Toezicht dhr C. Dekker, werden herbenoemd resp. met 80 en 91 stemmen. Tot plaatsvervan gende bestuursleden werden herbenoemd dhrn. J. L. Allewijn en I. Groenewege, resp. met 83 en 87 stemmen. De rekening over 1924 wérd goedgekeurd in ontvang en uitg. tot een bedrag van f 463.132.49, de balans sluit met een bedrag van f275676.36, met een saldo of winst van 1397.74. Aan voorschotten stond op 31 December uit f211.894 73, in loopende rekening f 14378.86, terwijl bij de centrale bank was gedeponeerd f 19.189 24. Aan spaargelden was de bank op 31 Dec. 1924 verschuldigd f215.341.47, terwijl aan termijn deposito's op dat tijdstip f9935.87 was verschuld'gd. In loopende rekening was op dat tijdstip aan de leden uitgegeven f 14502,52. Het reservefonds Was op 1 Jan. 1925 groot f5622.30. Mede-» gedeeld werd dat 227 personen lid van de bank zijn, 335 spaarbankboekjes in omloop waren, 110 voorscholboekjes, ter wijl 19 leden een rekeningcourant bij de bank hadden geopend. Uit de 'verdere mededeelingen bleek dat de bank zich in een steeds toenemende bloei mag ver heugen. RJttbem. Gisteravond hield de Chr. Hist. Kiesvereen. haar algem. jaarverga dering. waarin de voorloopige candida- tenlijst en het concept-vci'kiezing|smani- fest besproken werden en vastgesteld w'erd hoe er propaganda zal worden ge voerd. Aan het hoofdbestuur zullen mo ties worden gezonden over Plaatselijke Keuze en over het plan der regeering om 1 millioen gulden uit te geven voor de Olympische spelen. Ds C. Sundermeij- er, als bestuurslid aan de beurt van af treding, wérd herkozen. Daarna hield de heer H. C. A. Varel een lezing over: „Onze Plicht". De christen moet, ook bij de verkiezingen, de partij kiezen van den Christus. Verder geen belangenpolitiek volgen, maar beginselpolitiek. Zoo noo dig zijn eigen belang achterstellen bij dat van het Koninkrijk Gods. Na dit opwekkingswoord volgde eeni- ge discussie. Souburg. Met ingang van Zondag 8 Maart a.s. Wordt de postbestelling te Oost-Souburg op Zondagen opgeheven. Gelegenheid tot het afhalen van de cor respondentie bestaat dan eiken -Zondag van 8 tot 9 uur v.m. Post-, Telegraaf- en Telefoondienst blijft als voorheen op Zon dag geopend van 8 tot 9 uur v.m. St. Laurens. Voor de vereen, van oud- leerlingen T.W.C. trad als spreker op den heer A. W|. v. d. Plassehe, met het onderwerp „Hoe en op welke wijze kan de groenteteelt zich uitbreiden". Spre ker begon met te zeggen dat Walcheren van ouds een tuinbouwstreek is. Het is evenwél later door verschillende omstan digheden bij de andere groentecentra's achtergebleven. Door de beperktheid van den grond en het toenemen der bevolking gaat men zich tegenwoordig weer meer op groenteteelt toeleggen. Speciaal de teelt van grove groenten raadt spreker aan, als een soort van overgang van Tand- naar tuinbouw'. De grond is over 't algemeen geschikt voor de groenteteelt, evenals het klimaat, hetwelk zeer gunstig is. Juist door het klimaat zal Duitschland nooit zichzelven van groente kunnen voorzien. Ook ten opzichte van uitvoer naar andere landen zijn wij gunstig ge legen. Spr. behandelt verder nog de teelt van vroege aardappelen, welke hier reeds beduidend wordt uitgeoefend. Een groot voordeel bij deze teelt noemt spr. het dat er in hoofdzaak slechts één soort in omloop is. Ook op het winnen van pootgoed wordt nog gewezen. De teelt van wagenaarboonen stelt weinig eischen, en is zeer geschikt voor com binatie. De teelt van augurken stelt nogal hooge eischen aan den toestand van den grond. Ook aan het sorteeren en het Was- schen Worden hooge eischen gesteld. Spr. wijst er nog op dat de handel op Duitschland met augurken er niet zoo gunstig voorstaat. Ten slotte w'erd nog gewezen op het verschil tusschen ver- zendvereeniging en veiling. Door een verzendvereeniging Wordt het toch al niet te groote kwantum versplinterd. Spr. be pleit sterk het veilen, want dan komt alles op een punt samen, Waardoor het voor den handelaar de moeite loont om hier te komen koopen. Enkele vragen werden door spr. nog beantwoord. Scherpenisse. Dinsdagavond had hier een vergadering plaats Welke de oprich ting beoogde van een afdeeling van den Bijz. Vrijw. Landstorm. De burgemeester opende de vergadering en sprak een woord van welkom tot de aanwezigen in het bijzonder tot den heer Laernoes, welke naar hier was gekomen om een en ander nader uiteen te zetten. De heer L. herinnerde in korte trekken aan de Novemberdagen van 1918, als zijnde de oorsprong van den Landstorm. Voorts wees hij er op, dat deelnam© plaats kan hebben door allen, onverschillig tot welke politieke richting men behoort. Al leen niet in aanmerking komen zij, die van het wettelijk gezag niets moeten hebben. Spr. wijst voorts op de preventie ve werking van dit korps en wijst op de toestanden in Rusland en Duitschland terwijl hij waar-schuwt tegen de leuze „Ontwapening" welke een zeer gevaar lijke is, daar zij het bevoegd gezag mach teloos wil maken. Daarna wordt het doel der plaatselijke commissie besproken, waarin zitting namen de burgemeester, Dr A. C. Polderman en dhr J. v. d. Velde. jia de pauze is gelegenheid ge geven zich aan te melden, waarvan door alle aanwezigen op één na gebruik ge maakt is. Cadzand. De raad dezer gemeente' kwam Dinsdagmiddag in voltallige zitting hijeen. Adhaesie zal worden betuigd aan 'de bekende circulaire van den centralen bond van Nederlandsch post-, telegraaf- en telefoonpersoneel inzake de voorgeno men reorganisatie van het postbedrijf. Van eenige ingezetenen, landbouwers, is een verzoek ingekomen om aansluiting bij het laagspanningsnet der gemeente. In verband met de ligging hunner per- ceelen zal een tweede transformator ge bouwd moeten worden. Aan het electro- technisch bureau Schippers en Nauta te G roede, dat tot zeer groote tevreden heid van het gemeentebestuur het net heeft gebouwd, zal ook deze uitbreiding opgedragen worden; te zijner tijd zal voor dit werk een bedrag van circa f6000 geleend moeten worden. De factor voor de berekening der gemeentelijke iokoen-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2