Mo 130 Woensdag 4 Maart 1015 30e Jaargang KEES HELDER VERGRGGT3NGEN Buitenland. BiRKBlaii. Staten-Generaal. Dit de Provincie. SPECIAAL ADRES VOOR FOTOGRAAF Langedelft I 34 Middelburg Als Uw Handen VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Drukkers-Exploitanten OOSTEBBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 68—70, "Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000! Bijkantoor Ie Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ReclH het hoogste. Iedereen is geroepen om de beweging voor den vrede te steunen. Vergeten mag echter niet dat zoolang de zonde in de wereld is en in do harten troont, de corlog altijd nog ka,n uitbreken. Eu ook niet dat de vrede nimmer mag besten digd met verkrachting van hot recht, om dat dit honger staat dan den vrede, en bedde ooi-log en vrede in dienst van liet recht behooren te staan. Ook moet men voorzichtig zijn ©n niet wanen, dat de komst van den wereldvrede zoo nabij is, dat nu reeds leger en vloot kunnon worden afgeschaft. De o.orlog, zei Groen van 'Brinsterer, kan een plicht, een zegen zijn. Alleen hij blijve geduld als uiterst middel. Im mers nog altijd geldt het woord: „Do Overheid draagt het zwaard" (ook het oorlogszwaard) „niet tevergeefs". Het tekort gedekt. Mr de Wilde, een ronde Zeeuw, dien men in een deel van Zeeland weer eens te zien en te hooren kreeg) heeft met groot genoegen vastgesteld dat een van de goede kanten van dit kabinet is dat het er in geslaagd is ten vorigen jaro het tekort te dekken, al moest dit, on ook dit word met leedwezen er bij gecon stateerd, .voor een deel geschieden met inhouding van een deel van 'tloon der Rijksambtenaren Voorzoover de oog'en nog niet alge meen open zijn voor het ontzettend ge vaar dat ons volk bedreigde als gevolg van (te te vreezon ontreddering van 's lands financiën, is 't goed dat in Pers en .Meeting de toestand van toen in ver gelijking met dien vau nu nog eens duide lijk zichtbaar wordt blootgelegd. Al van 1911 had Nederland met te korten geworsteld, een jaar zelfs bedroeg het nadeelig slot op htot Staatsbudget 400 miljoen! Er werd telkens maar geleend. Maar wie leent, komt ieder jaar v'óor de rente te staan, en hoe meer men leent, hoe meer renteschuld. Dit geldt ook van ons land. En het kwaad dreigde niet Nederland alleen, het had alle landen van Europa aangegrepen. Overal stijging der uitg)aven bij verminderde inkomsten. Er moest worden ingegrepen, zou Nederland niet Duitschland en Oostenrijk achteraan gaan. D)e Troonrede bracht ruimte. De uit gaven voor den gewonen dienst werden geraamd op 605 miljoen, de inkomsten op 590 tekort dus 35 .miljoen. Door besparing op den salarislast en een In komst van de Posterijen kon dit tekort op 8 miljoen komen, doch er moest nog 12 miljoen voor de vrijwillige ouderdoms- verzekering bij, dus zou het tekort 20 miljoen worden, welk bedrag uit tarief en tabak zou moeten gevonden worden. Zoo is het tekort op den dienst 1925 dat op 130 miljoen geraamd werd, of eigenlijk 112.5 (omdat de storting van 17,5 miljoen in het invaliditeitsfonds is nagelaten) gedekt. En die dekking is ver kregen door bezuiniging, 62 miljoen, en door stijging der middelen 51 miljoen. Ten gevolge van een meevaller van 7 miljoen kon het bedrag der salarisver- mindering met deze som worden vermin derd. Een gelukkige uitslag. X- Niet protectionistisch. Is het Tarief protectionistisch?, Mr Van Gijn, o.ud-minister van finan ciën, de financieel® woordvoerder van den Vrijheidsbond, heeft in een der- De- cemberzittingen van het vorige jaar den minister toegevoegd dat hij overal in den lande zou aantooneai dat zijn wets ontwerp protectionistisch is. De heer Snoeck Henkemans heeft hem toen geantwoord: dan gaat u den ver kiezingsstrijd in met een onwaarheid op de lippen. Een hard woord; doch' het bewijfe voor deszelfs juistheid ligt voor de'hand. Reeds de verzekering van minister Galijn, dal zijn ontwerp geen bescherming van eenige industrie, geen wering vair welken bui tenlander bedoelt en dat hij zelf niet is protectionist maar vrijhandelaar in be ginsel zegt voor ons genoeg. Maar dat dóet het niet voor den poli- tieken tegenstander. Dien overtuigt men zoo gemakkelijk niet. Een wet als de hier bedoelde kan heb ben een fiscaal karakter (dat wil zeggen om de schatldst te stijven) of een protectionistisch karakter (hetwelk betee- kent bepaalde industrieën te beschermen.) De tegenwoordige wet heeft meer van het laatste. Men kent haar systeem: grondstoffen vrij1, halffabrikaten matig be last, geheel afgewerkte producten iets zwaarder. Dat klinkt niet alleen, maar het is beschermend. Onderscheid maken tusschen grondstoffen en goederen, tus- schen half en heel afgewerkte, dat wijst op bescherming van bepaalde industrieën tegen buitenlandsche mededinging. Nu is het tarief van 5 pOt in 1862 ver hoogd tot 8 pGt. Is 'tdaarom nu pro- tectioijigtiscli geworden? Als wij die cij fers bezien in verband met de verhou dingen, zoo toen als nu, in het buiten land, dan klinkt en werkt het tarief van vijf procent toen met do lage toen geldende buitenlandsche rechten heel wat meer protectionistisch dan dat van acht pr.ocent nu- Hot cijfer is betrekkelijk. Zco dacht eer ook Bastiat -ovei, de groote wereld-vrijhandel aar; toen hem ge vraagd werd wanneer een tarief nog.niet beschermend was, antwoordde hij: Wan neer de eerste levensmiddelen werden belast mot vijf, de andere met tien, en de luxe-artikelen met 20 pCt. 1 En daar is nu dit Tarief van minister Colijn met zijn verhooging niet van levensbehoeften maar van goede ren-tarief van 5 op 8 ver van daan. Cijfers en Feiten. Wij hebben eenige dagen geleden het Januarinommer van dit onmisbare (Kies- vereenigingen, verstaat ge dat?) tijdschrift aangekondigd. Thans ontvingen wij het Febraari-nommer; ook dit bevat uitne mend materiaal ten aanval en ter ver weer op 't gebied van FinanciënDefensie en Koloniën; Recht en Zede; Sociaal ge bied; Landbouw en Middenstand; Onder lijs; Vrijzinnigheid en Vrijheidsbond; So cialisme en Bolsjewisme. Aan 't slot nog een en ander van „wat voormannen zeg gen". Onze besturen van Kiesvereenigingen moeten eens een jaargang van Cpers en Feiten bestellen en laten circuleeren. Hier wordt hun niet het overgehaalde, maar het uitgezochte voorgezet. Uitgeefster is „De Graafschap" te Aalten. De begrafenis van Ebert. Vandaag zal in geheel Diuitschland een officieele rouwdag, naar aanleiding van het overlijden van den rijkspresident, Worden gehouden. Alle winkels, openbare restaurants, warenhuizen en bureaux zul len van 3 tot 5 uur gesloten zijn. Morgen zal van 11 uur tot 11.1.5 het oogenblik', dat president Ebert to Heidelberg Wordt begraven, het werk in alle fabrieken, mijnen enz., zooveel mogelijk rusten. Vechtpartij in den Dortmundschen raad In den gemeenteraad te D|ortmund is gevochten. D|e leider der commu nisten kwam de zaal binnen met den groet, „goeden dag, kameraden". Den voorzitter, die veiklaarde niet gehoord te hebben, dat de communisten het woord vroegen, werd geantwoord: „Laat uwi ooren uitspuiten". Daarna ontstond een woordenwisseling tusschen den com munist Wunnenberg en den centrum-afge vaardigde Koch. Wunnenberg trad met gebalde vuist op Koch toe en riep: „Houd je sm De centrum-afgevaardigde Kamrath, die beide mannen wilde scheiden, ontving van Wunnenberg twee slagen. Kamrath gaf toen Wunnenberg, uit verdediging, een slag in het gezicht. Die communist sloeg toen met oen stoel op de centrum- leden los. Hij liep als een gek door het stadhuis om den afgevaardigde Kamrath te vinden en riep voortdurend: „Als ik hem vind, snijd ik hem den hals af." Toen eenige afgevaardigden hem op liet schandelijke van zijn houding Wezen, kre gen zij als antwoord: „Vervlzwij- nentroep, de eerste die mij aanraakt, ver moord iB hier in de zaal, al krijg ik vijftien jaar tuchthuis." "Men is van plan thans maatregelen te nemen tegen dit zenuwachtige heerschap. Korte kerlchten. De vroegere Albaneesclie minister van financiën, Gurakuki, is Maandags avond"" door een Albaneeschen koopman vennoord. De dader is in hechtenis geno men. Volgens de statistiek over Februari is het -aantal zelfmoorden en pogingen] daartoe te Weenen van 149 in Januari tot 179 gestegen. Januari Was reeds een re- cord-maand geweest. Die toestand van den Engelscben, koning gaat voortdurend vooruit. Hem is toegestaan zijn bed te verlaten en in de Kamer rust te nemen. Een staking van 200D slagers te Bombay heeft tot gevolg, dat er aldaar geen vleosch te verkrijgen is. Die clubs, restaurants en particulieren moeten zich tevreden stellen met visch, fruit en ge conserveerd vleesch. Bij een huiszoeking bij leden der communistische partij in Alcen zijn hand granaten en veel propagandai-materiaal gevonden. Meerdere personen zijn gear resteerd. 100 rebellen en 60 stadsbewoners Werden gedood bij een ontploffing van liet munitiedepot te Karphoet (Kosr- distan), toen de rebellen uit de stad ver dreven werden. Die regeering van Chili heeft in en kele provincies den staat van beleg af gekondigd. Santiago schijnt momenteel het centrum der politieke activiteit te zijn. De pers is aan censuur onderwor pen. De bibliotheekkwestie. Door den Minister van Onderwijs is op de vragen van den heer Osseudorp be treffende de verdeeling der boeken van de bibliotheek in het voormalige arron dissement Tiel en die van de arroiulisse- mentsbibliotheek te Zaltbommel o.m. het volgende geantwoord D;e niet voor de Centrale vakbiblio theek bestemde boeken van de arrondis- sementsbibliothekcn in de voormalige ar rondissementen Tiel en Zalt-Biommel zijp en worden, gelijktijdig met die dor ove rige arrondissementsbibliotheken in de voormalige inspectie Nijmegen, verdeeld onder de Rijks- en bijzondere opleidings inrichtingen dier voormalige inspectie. Die ondergeteekende is van meening, dat door deze verdeeling het best Wordt tegemoet gekomen aan de oorspronkelijke bestem ming van do oude arrondissementsbiblio theken. Die Nieuwe Kerk te Delft. Deze week zullen de werkzaamheden beëindigd worden aan de restauratie vau bet koor in de Nieuwe Kerk te Delft, het bekende huldeblijk aan H. M. de Ko ningin, bij haar zilveren, regeeringsjubi leum. Thans wacht men o.a. nog op een zerk van 3 bij 2 meter, die uit België moet komen en bestemd is voor de afsluiting van dén Koninklijken grafkel der. Het kerkhof, oen geliefde speel plaats voor de jeugd, zal door een muur van 1.40 M. hoog van den publieken Weg worden gescheiden. Onze tuinbouw- en bloem bol 1 en- export naar Engeland. Door den lieer Michielsen zijn aau de Ministers van. Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld. Hebben de Ministers kennis genomen van het feit, datriiijl de Engelsche regee ring plannen in voorbereiding of overwe ging zijn betreffende de bescherming van den Britschen tuinbouw en het Britsche bloembollenbedrijf? Zoo ja, is het hun dan bekend, waarin die plannen der Engelsche regeering bestaan en zijn zij bereid zoodanige stappen bij voormelde regeering te doen, opdat die plannen niet of zoo min mogelijk een nadeelig karakter voor den Nederlandschen bloem bollenexport zullen dragen? Een p r ij z e n controle-commis sie ingesteld'. Geruimen tijd geleden is door S. Dl A. P. en. N. V. V. in een adres aan de regeering verzocht, met liet oog op de toenemende prijsstijging van allerlei le vensmiddelen, een commissie in te stel len, die na zou hebben te gaan liet ver loop en de verschillen tusschen groot- en kleinhandelsprijzen en Waaraan het recht zou moeten Worden giegeven, der regeering te adviseeren en maatregelen voor te stellen, die op den loop dezer prijzen invloed kunnen oefenen. In een onderhoud verklaarde de mi nister sympathiek tegenover een derge lijke commissie te staan, doch vreesde, dat de instelling er van af zou stuiten op de te hooge kosten er aan verhon den. Onder dagteekening van 2 Maart j.l. berichtte minister Aalberse thans, dat de regeering besloten beeft tot de instel ling van een commissie als in het bo vengenoemde onderhoud Was besproken. Nadere bijzonderheden zullen binnen kort bekend worden. Arme z o 1 f b e w u s t e n 1 Op het laatste verkiezingscongres der S. Di. A. P. bracht een der afgevaardigden protest uit tegen de partijdige wijze, waar op het Kamerverslag in „Het Volk" werd uitgebracht, schrijft de „Rotterdammer". Dat wekte stelselmatig den indruk als- af de roodc sprekers geniale redenaars waren, terwijl de burgerlijke leden do grens der idioterie bedenkelijk dicht na derden. Wij beginnen to vreezen, dat deze pro- testeerende broeder terecht in verzet kWam. In het verslag der Eerste Kamerzit ting van 1.1. Donderdag wordt van het optreden van prof. Diepenhorst met vette letters gezegd: „D'e hooggeleerde maakto zich over den toestand der arbeiders niet bezorgd, zoolang zij over Parijs en Brussel meepraten en vacantieroisjcs ma ken". Ziezoo, daar is die ongevoelige reac tionair al Weer voor do zelfbewuste pro lelaren vastgenageld I Van welk kaliber die vastnageling is, blijkt daaruit, dat door den spreker een voudig Werd gewezen op een uitspraak uit het boek van den socialistisolien leids man Oudegeest „Naar den opgang". Dio gaf een lyrische schets van d'e verbeterde positie der arbeiders, sprak vair bezoeken aan Jungfrau en Parijs. De antirevolutionaire spreker nam dit een voudig over om voor Wanhoopsstemming te behoeden en 'waarschuwde zelfs tegen al te groot optimisme. Toch gaat wis en zeker het relletje door de socialistische gelederen: de ongevoelige reactionair hoont d'e arbeiders door van hun w'eel- derigo vacantiereizen te verhalen! En de arme zelfbew'usten gelooven het nog ook! Een zetel in den Volkenbond. Nu Branting is overleden zoo meldt men aan het „Hbl." en Zweden voorloo- pig geen enkelen prominenten staatsman bezit, zijn Nederlands kansen op een zetel in den Raad van den Volkenbond, Waar voor dan jhr. Van Karnebeek bedoeld schijnt, nog sterk gestegen. Allerlei. Do gemeenteraad- van Maastricht heeft zonder hoofdelijke stemming besloten, zich tot de Tweede Kamer te wenden met het verzoek, het Wetsontwerp tot af schaffing van den Zomertijd niet aan te nemen. De Kamer van Koophandel voor Maastricht heeft een gelijk verzoek aan de Tweede Kamer gedaan. De gemeenteraad van Arnhem heeft een voorstel van B>. en W|. tot aankoop van het landgoed Zypendaal, voor f450.0CO, met 18 tegen 16 stemmen ver worpen. B. en W. zijn gemachtigd, het park Zypendaal te koopen voor f325.000. Naar „Het Vad." verneemt, ontving de stichting „Die Glindhorst" de laatste vijf jaar (191.91924) in totaal ruim een half miljoen aan Rijkssubsidie. In de Tweede Kamer is ingekomen het initiatief-wetsontwerp van deu lieer IC. ter Laan namens de sociaal-democrati sche fractie ia zake ontwapening, Mej. v. Diorp heeft haar wetsontwerp tot wijziging van do Kieswet ingetrokken. De heer M. J. Wi. J. Bijleveld, oud lid van den Vrijheidsbond en van de Tweede Kamer, is toegetreden als lid van het Vaderlandsch Verbond; evenals het oud-liberale oud-Kamerlid en oud-minis ter mr S. van Houten. na een of andere bezigheid wat Ruw p£ Beschadigd zijn, wrijf ze dan dadelijk in met PUR0L. Hierdoor zijn ze weer spoedig in goede conditie. Tweede Kamer. We kunnen over de zitting van gisteren al heel kort zijn, want ze was geheel gewijd aan de verdere behandeling der interpellatie-Wedkamp over den toestand in do veenstreken. Een 8-tal sprekers voerde daarover nog het Woord en wel zoo uitvoerig, dat de voorzitter der op merking maakte, dat liet wel leek alsof er niet één, doch meerdere interpellanteni waren.-J Veel "Werd gesproken over een elec- trische centrale, die met turf gestookt zou worden. Volgens den minister zijn echter aan een centrale, Welke aan Dren the alleen stroom zou leveren,, groote economische bezwaren verbonden, zoo dat bevredigende financieele resultaten zouden zijn uitgesloten. Alleen Wanneer ook aan do naburige provincies elecbi- citeit zou Worden geleverd, zou een ren dabel bedrijf mogelijk zijn. "Met spoed zal in deze richting overleg gepleegd Worde», beloofde de minister. Voor het vestigen van nieuwe indu strieën in D'renthe voelde minister Ituijs niet veel. Alleen de landbouw' is een tak van nijverheid, welke in D'renthe met succes kan worden beoefend. Ook in den tuinbouwi zouden verschillende arbeiders werk kunnen vinden. Met bevordering van land- en tuinbouw) staat voor Drenthe de landontginning en de Werkverschaffing in nauw verband. En in dit verband kon de Minister reeds mededeelen, dat hij aan de directie van don Landbouw op dracht had gegeven zooveel mogelijk hulp en steun te verlcenen voor de uitbrei ding van land- en tuinbouwi in Drenthe. Ook zal emigratie wel noodig zijn en blijven, al verzetten de D|renthenaron er zich ook tegen. Enkole moties (Bierema en Hiemstra) wachten tot vandaag, om waarschijnlijk verworpen te worden. Als uwl kinderen last hebben van een jeukende huidkwaal, past dan Foster's Zalf toe. Inderdaad een probaat genees middel. Per tube fl.(4) Die Verkeersinsp ectie. Ten bewijze dat de opgerichte Vrijwillige Ver- Jceersinspcctie reden van bestaan hoeft, wordt ons medegedeeld, dat in de eerste maand, gedurende welke zij in functie ge weest is., a. werden uitgebracht de volgen de waarschuwingen: *2 aan chauffeurs vau autobussen, wegens 't stoppen aan de linkerzijde van den weg voor het op nemen van passagiers; 3 aan boeren knechts wegens verkeerd uitwijken; 2 aan boerenknechts en 3 aan chauffeurs we gens onvoldoend uitwijken; 1 aan een boerenknecht, die, niet een bespannen wagen van het land op den weg komende, nagelaten had de wielen van "slijk te ontdoen. b. werden opgemaakt de volgende pro cessen-verbaal: 1 tegen een wielrijder, die aan de linkerzijde van den weg reed en daarbij bovendien zijn stuur niet vast hield; 1 tegen een motorrijder, wegens het aan de rechten-zijde voorbijrijden van een motorrijtuig, dat hij inhaalde; 2 tegen boerenknechts wegens het niet naar rechts uitwijken, teen zij door een motorrijtuig werden ingehaald; deze personen waren reeds vroeger voor hetzelfde feit gewaar schuwd. Goes. Er was gistermiddag groote be langstelling voor de lezing en filmver- tooning over Canada. Do zaal van de Bioscoop „De Landbouw" was geheel ge vuld. Een bewijs, dat velen over emi gratie ernstig denken? De directeur voor Nederland der Nat. Canadeesche spoorwegen opende voren bedoelde bijeenkomst en zei tevens in direct het gouvernement van Canada te vertegenwoordigen om hier te lande be langeloos inlichtingen over Canada te geven. Vele boerenzoons kunnen in Neder land aan geen boerderij komen, zoodat hot wel tot emigratie moet komen. Nu is Canada wel voor hen het mieest ge schikte land D|e dag- en nachtverdeeling is er, zooals hier. Wel is hlet klimaat ver schillend. liet laat Spr. volmaakt onverschillig met welke stoomvaartlijn men naar Canada gaat- De maatschappijn no,or Spr- vertegenwoordigd, heeft 36000 K. M. spoorweg. In iedere plaats van eenig belang heeft zij agenten, om de landbou wers voort te helpen en van voorlichting te dienen. De Mij. doet dat belangeloos. Spr. zegt met nadruk, dat men zich niet moet verbeelden, dat men in Canada millionair wordt. Daarna verkreeg het woord dhfr Heintz, die zei, 21 jaar in Canada gewOiOnd te hebben en binnenkort er weer heen te zullen gaan. Spr. gaf eerst eenig idee van de uitge strektheid van Canada. De afstand Londen Micscou en terug is zoo ongeveer de breedte van Canada. Spr. behandelt ach tereenvolgens alle provincies van Ca nada aan de hand van kaarten, te weten de zee-, de centrale-, de Westelijke en de Pacific-provincies, in totaal 8- Daarbij komen dan nog de domeingronden. Eet is vanwege de uitgestrektheid, on juist, aldus spr., om vau één klimaat te spreken. Canada heeft verschillend kli maat. Slechts een tweetal, groote rivieren zijn er in Canada,. De andere zijn kleiner. In de valleien wordt veel de vruchtenteelt beoefend. 1 Spr. behandelde daarna achtereenvol gens de verschillende provincies: grond soort, bevolking', klimaat, regenval, aard van het bedrijf, al of niet aanbevelens waardig voor emigranten, enz. i Het bleek wel, dat de spr. in Canada

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1