No 128 Maandag 3 Maart 1935 39e Jaargang Buitenland. Binnenland. Brukkers-Exploitaoten: 00ST1RBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 President Ebert. t De president der Dluitsche republiek Ebert is overleden, Friedrich Ebert werd 4 Februari 1871 geboren en bereikte dus den leeftijd' van 54 jaar. Het is algemeen bekend dat wij len president Ebert zijn loopbaan is begonnen als zadelmaker. Hij sloot zich aan bij de sociaal-democratische partij en werd eerst hoofdredacteur van een sociaal-democratisch blad. In 1912 werd hij gekozen tot lid van den Duitschen Rijksdag en werd in 1913 leider van de Duitsche sociaal-democraten. Na den val van het keizershuis werd 'hij in 1919 gekozen tot president van de Duitsche republiek. Friedrich Ebert laat een1 "vrouwi en 3 kinderen achter. In den oorlög zijn 2 zoons van hem gesneuveld1. Rijkskanselier dr Luther, die tijdens de ongesteldheid van Ebert diens func ties waarnam, zal thans tot na de pre sidentsverkiezing deze functies blijven waarnemen. De verkiezingen voor den Duitschen rijkspresident, die bepaald waren jn Juni a.s., zullen in ver band met het overlijden van Ebert ver scheidene Weken eerder plaats vinden. De dood van president Ebertheeft te Parijs 'nontzaglijken indruk gemaakt, vooral wegens het moment, waarop dezo politieke belangrijke gebeurtenis plaats heeft. IVIen vreest, dat met Ebert de laatste resten van een democratisch" Duitschland zullen verdwijnen. Korte berichten. Een der 275 meter hooge metalen torens van het groote station voor draad- looze telegrafie te Ruisselede, in West- Vlaanderen, is tijdens den jongsten storm nagenoeg totaal vernield. De andere drie torens bleven gespaard. De Oekrainsche regeering heeft met het oog op de vooruitzichten voor de levensmiddelenvoorziening den uitvoer van aardappelen verboden- Reeds aangegane contracten voor de levering van aard- appeJen aan Palestina en Turkije zijn ge annuleerd. Hit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat aldaar een hevige ontploffing in een petroleumdepot in een der voorsteden heeft plaats gehad. Tengevolge daarvan zijn ruim 100 personen gedood, terwijl er 600 wonden bekwamen. Naar schatting zijn circa 3000 huizen vernield. Te Saarbrücken is een in aanbouw zijnde glasfabriek ingestort. 7 dooden en 15 gewonden zijn reeds onder de puin- hoopeaa vandaan gehaald. Het Canadeesche parlement heeft met 109 tegen 69 stemmen een wet aan genomen, volgens welke vrouwen bij scheidingsacties gelijke rechten hebben als mannen. De minister-president van België moet voornemens zijn het parlement deze week te ontbinden en piet op 12 Maart, zooals eerst gemeld was. Aldus zullen de algemeene verkiezingen zeker kunnen plaats hebben op 5 April. De nieuwe ka mer zou op 28 April bijeengeroepen wor den. Een verklaring van den heer Van dier Voort van Zijp. Het lid der Tweede Kamer, de heer C. van der Voort van Zijp, heeft in ver band met zrjn onderteekening van het Staatkundig Advies van de Nationale Par tij het volgend schrijven gezonden aan den voorzitter van de anti-revolutionaire kiesvereeniging Tietjerksteeradeel Ik meen mij met onderstaand te moe ten richten tot u, en in u tot de anti revolutionaire kiezers in het district Tiet- jerksteradeel, die mij. in 1908 afvaar digden naai- de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. Het is u bekend, dat ik do candida- tuur dfestijds slechts aanvaardde wijl uw bestuur van oordeel was, dat ik den door Talma veroverden zetel zou kunnen be houden. Met den hartstocht eener op rechte overtuiging heb ik deelgenomen aan een stuk van den historischen strijd voor de rechten en vrijheden van het deel van ons volk dat door zijn tegen standers wercf inis'kencf en verdrukt. Steeds echter, gedachtig aan de ern stige Waarschuwing van Groen van Prinsterer, heb ik gepoogd meer te let ten op het anti-revolutionair beginsel dan op het anti-revolutionair belang: de macht van de partij was mij althans slechts middel, de autoriteit van het be ginsel doel. Voor de trouw, mij betoond gedurende den tijd dat ik uW "district vertegenwoor digde, dank '"ik u. Thans echter acht ik het oogeublik ge komen, de periode waarin ik op dezo wijze als volksvertegenwoordiger ons be ginsel diende, af te sluiten. Niet om den dienst van ons beginsel te verlaten, w'ant een gewichtige laak wacht ons. De taak om na volstredein strijd een vrede te verzekeren die ver zoening brengt. Veel toch is er in de 17 jaar die ver liepen, in bet stoffelijk, en vooral in het geestelijk leven der natie veranderd. Niet in dien zin als zou de realiteit der geeste lijke antithese die aan de politieke scheidslijn ten grondslag ligt, naar uw' of mijn overtuiging zijn verzwakt: deze tragische kloof te dempen, ligt niet in menschelijke macht. Doch dat dezo geestelijke antithese in het politieke leven tot uiting is gekomen, is alleen het gevolg van liet feit, dat de toenmalige liberale partij, in 'strijd met dp eigen beginselen, in den schoolstrijd zich vergrepen heeft aan het geestelijk leven onzes volks, en met de daad toon de het christelijk karakter van ons volks leven niet te erkennen. Niet uit scheurzucht, doch noodge dwongen hebben wij de politieke anti these als een onloochenbaar feit aan vaard. Geheel in strijd met onze belijdenis ware het deze antithese kunstmatig te verscherpen of te handhaven. Het 'va'It biet te "ontkennen, dat sedert de onderwijspacificatie deze politieke an tithese zeer veel van haar noodzakelijke scherpte heeft ingeboet. In breede kringen van ons volk wordt thans uitgezien naar verzoening, naar samenwerking op velerlei gebied. Tegenover dien volksWcnsch staat in zonderlinge tegenstelling de in de laatste jaren steeds scherpere verhouding van den antithesischen partijstrijd in de Ka mer. Welke partij aan die scherpere ver houding de meeste schuld heeft, beoor deel ik thans niet. Deze scherpere verhouding heeft in de kringen, die naar verzoening haken, moe heid en moedeloosheid de overhand doen krijgen. Bereid te strijden waar strijd noodig is, Weigeren velen der bes ten van ons volk de nationale belangen langer opgeofferd te zien aan partijtactiek. Het is in dien zin, dat een aantal voor aanstaande mannen, niet beginselloo- zen, maar mannen van rechts en van links met beginsel, zijn bijeengekomen tot een opzettelijk onderzoek, in hoeverre samenwerking noodig en mogelijk is; en tot beraad op hoedanige Wijze deze volks- Wenschen in de praktijk politiek waren te verwezenlijken. Tot dat onderzoek en tot dat beraad heb ik mij mede van ganscher harte bereid verklaard; het resultaat vau dat onderzoek, dat ik u hierbij doe toekomen, lieb ik met mijn mede-onderteekening be krachtigd. Ik heb dit niet gedaan .dan na veel strijd. Ik ben gehecht aan den kring, dien ik 17 jaar de eer had te vertegen woordigen. Ik vertrouw, dat het voor beeld van een a.-r. orgaan niet zal Wor den gevolgd, dat poogde mijn houding in een valscli daglicht ie stellen. Ik heb mij afgevraagd of ik deze onderteekening kon doen met behoud van antirevolutio naire beginselen, gelijk mannen van an deren .politieken huize die dit advies hebben onderteekend, zich hebben af gevraagd of zij dit met behoud van hun beginselen konden doen. Het antwoord voor mijl is geweest be vestigend, gegeven de omstandigheden waarin onze politiek verkeert, en' wel krachtens den eisch van die beginselen. Het is in deze overtuiging dat ik mij tot u richt. Ik houd mij er van verzekerd dat, ook Waar gij den weg dien ik thans volg misschien niet geheel .verstaat, het ver trouwen dat gij mij gegeven hebt, door deze daad niet beschaamd wordt. De Zomert ijl d. Bij B. en W, van Den Haag bestaat het voornemen, om indien het wetsont werp tot afschaffing van den zomertijd door de Staten-Generaal mocht Worden aangenomen, met ingang van 1 April a.s. de uren der gemeentelijke bureaux der gemeentescholen en van andere ge meentelijke instellingen met één uur te vervroegen. De Msb. meent, dat dit plan, Wat men 'noemt het leven een uur te gaan vervroe gen, door de groote meerderheid der stadsbevolking -Wel met instemming zal worden begroet en dan ook tot navolging zal prikkelen. De klok blijft den zomertijd aanwij zen, maar de burgers van den Haag gaan eenvoudig een uur vroeger met alles aan den slag. Hét is de ..oplossing", nog pas wteer door het „Huisgezin" bepleit en biji her haling vanwege de tegenstanders van den zomertijd aan de hand gedaan. Wij wagen echter de bescheiden op merking, dat als dit Haagsche voor beeld algemeen door de steden zou wér den nagevolgd, een zekere categorie van tegenstanders wél eens spijt van dit ad vies zou kunnen krijgen. Men denke toch eens aan de melk- en groenteboeren, die dan nu ook een uur vroeger in de stad moeten zijn. En ook aan de scholieren van buiten! Het hoofdbestuur der Ned. Mij. tot Be vordering der Geneeskunst heeft aan do Tweede Kamer een adres gezonden, waar in het aandringt op, het verwerpen van het wetsontwerp tot afschaffing van dien zomertijd, overtuigd als het is van een gunstigen invloed, dien. de zomertijd op den gezondheidstoestand van het Neder- landsche volk heeft. Het r a p p o r t-N o 11 i n g. Een deputatie uit het bestuur van den Nedcrl. Bond van Chr. Prot. P.T.T.-per soneel „Door Plicht tot Recht", had een langdurig onderhoud met de A. R. Kamer fractie, hoofdzakelijk ter bespreking van het Rapport-Nolting. Gewézen werd op de consequenties, Waarvoor bedrijf, per soneel en publiek geplaatst zouden wor den, bijaldien het rapport mocht Worden ingevoerd. Met voorbeelden werd aan getoond, dat de administratie reeds druk bezig is het door de Commissie-Nolting voorgestelde plan te verwezenlijken. Breedvoerig wérd stilgestaan bij' het ge mis aan overgangsbepalingen voor het in dienst zijnde personeel. Voorts ves tigde de, deputatie de aandacht op het niet vermelden van een salarisregeling, waardoor liet onmogelijk gemaakt wordt zich omtrent dé toekomst van het per soneel een zuiver beeld' te vormen, als mede op de nadeelige gevolgen welke vooral het personeel ten platteland'e bij doorvoering van het rapport zullen tref fen. Op een vervolgbespreking, een der komende dagen te houdesh, zullen de af vloeiing van sommige groepen alsmede cto salai'ieering van het geheele perso neel nader besproken worden. Allerlei. Voor l Mei zal worden ingediend een wetsvoorstel tot wijziging van de drank wet om aan de bezwaren van de loge mentvergunningen en de z.g.. vervanging tegemoet te komen. De directies der mijnen in Limburg stellen in de contact-commissie'voor mei ingang van 1 April dé loonen met 10 pet. te verlagen. De Koningin heeft plan om in de laatste helft van September van dit jaar aan verschillende plaatsen iin Limburg, o. a. aan Maastricht en de Mijnstreek, een of ficieel bezoek te brengen. Naar de Tel- uit de beste bron ver neemt, zal de invoering van de nieuwe Tariefwet niet, zooals eerder Werd ge meld, pp 1 April, doch op z'n vroegst in het einde van die maand kunnen plaats hebben. Foster's Maagpillen regelen de lever en wekken de maag op- Zij genezen verstop ping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maagpillen te gebruiken. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. (9j Veilingsvereen. Kapehe-Biezelinge. jlovengenoemde vereeniging kwam Za terdagmiddag te Kapelle in algem. verg. bijeen onder voorzitterschap van dhr. P. Sclieele. De voorz. heet de talrijk opge- komenen welkom, wijst op de zoo noodige eensgezindheid ,en vraagt waardeering voor den arbeid v,an bestuur en personeel. De secretaris, H. Eversdijk, verzoekt,, dat een onpartijdig persoon (spr. noemt notaris J. C. Kram) notulen zal maken van deze vergadering. De voorz. beroept zich op statuten en reglement en advi seert dit niet aan een ander op te dragen. Aldus besloten. Alsnu deelt de voorz. mee, dat de spoor lijn met los- en laadplaats binnen korten tijd gereed zijn zal. De raming der kosten is f5000. Met lof spreekt de voorz. over de medewerking van den oud-chef Pheij- ster en den steun van dr Jenny Weijer- man, eveneens dien van chef Bruinshoofd en de medewerking van het polder- en gemeentebestuur, inzonderheid die van den burgemeester en enkele raadsleden die op geen keien zagen. Om tot uitbrei ding van terrein over te kunnen gaan is door het bestuur aangekocht de schuur van dhr. A. J. v. Hee voor f 4000 naast het veilingsgebouw. Met spijt moet spr. melden, dat dhr. Q. v. d. Vrie ontslag nam als keuring- meester. Spr. noemt dit liet ondankbaar ste werk der veiling en roemt de wijze waarop dit steeds is geschied door dhr- v. d. Vrie. Niet aangenaam is het, dat met ingang van 1 Mei a.s. op verzoek, aan den boek houder dhr. W. C. K. Schrier op de meest eervolle wijze ontslag moest verleend wor den. Het bestuur moest de reden bil lijken. Aangenaam was de wijze waarop door het bestuur met hem was gewerkt Aan de te houden tentoonstelling Jcring O. Z.-B. werd door het bestuur f 100 toe gezegd. Een stand voor onze veiling is aangevraagd. Een telegram tot het behoud van post- en hulppostkantoren is naar den Minister gezonden. Dhr. A. Slabbekoorn vraagt naar 'de oor zaak van het ontslag nemen van Vah de Vrie. De voorz. zegt: dat is naar aanlei ding van het keuren. Na onderzoek is dhr. v. d. Vrie door het bestuur in het gelijk gesteld. In 1924 werden geveild 305.096 K.G. kruisbessen f0,12 per K.G.; 285.709 K.G- aardbeien a f 0,21; 22,216 K.G. fram bozen a f0,26; 94.137 K.G. zwarte bessen a f0,36; 181.530 K.G. kersen af0,33; 136.815 K.G. roode bessen a f 0,13; 110.031 K.G. pruimen a f 0,30620.567 K.G. peren a f 0,04; 615.729 K.G. appels a f 0,09; 21.203 K.G. boonen a 10,09; 53.547 K.G. kroet a f0,03 met boomgaarden en di versen fruit, enz., samen tot een bedrag van f343.807,76. Alsnu volgde rekening en- verantwoor ding 1923 en 1924. Namens het accoun tantskantoor Joh. J. Maret was aanwezig tot toelichting dhr. Vellekoop. De voorz. vraagt of algeheele voorlezing van het rapport 1923 gewenscht wordt door de vergadering. Burgemeester Bie- rens wenscht. algeheele voorlezing, gezien de troebelen van verleden jaar. Aldus ge schiedde. Vermeld werd, dat de administratie keu rig was bijgehouden; de boekhouding is volgens enkelvoudige methode. Kassa en emballage waren niet juist, aldus dhr- Vellekoop- Dhr. v. Liere waagt naar de dekking van den post debiteuren. Spr. noemt een post die niet betaald is. Verleden jaar werd toegezegd door den boekhouder, dat deze post debiteuren ruimschoots was ge dekt door kisten en mandenwerk. De voorz. noemt twee niet betaalde posten. "De boekhouder deelt mee, dat er alle grond was, dat de achterstallige schuld zou betaald worden. "Dan heb ik dit niet begrepen. Dhr. Zegers heeft voor zich de balans van 1923 en concludeert dat een algeheele omwerking vande posten heeft plaats gehad. Bewijs dat de balans niet in orde was. De emballage slaat voor 1923 op f 9736, in het rapport f 1736, verschil f8000, niet weinig! Dhr. Karelse zegt, dat de accountant steekproeven heeft genomen en dus geen algeheele oontroleering dor hoeken heeft plaats gehad. Spr. vraagt: kunt u mij mee deden hoeveel kisten de veiling bezit en het juiste aantal kisten, daj op 31 Dec. bij koopers was, hoeveel bruto winst is gemaakt op emballage in 1923? Toelichting van accountant volgt. Het juiste aantal kan niet gemeld worden; .schatting is genomen. Dhr. Zegers wijst op Goes, waar de re geling juist is. Het aantal is hier uit de lucht gegrepen. In 1923 is aangekocht 'f7000, in 1924 f 9000. Spr. vraagt, waar blijft uw materiaal, heeren kweekers? B'ij stemming wordt met 96 st. voor, 23 tegen en 12 blanco de rekening 1923 vastgesteld, „goedgekeurd" en den boek houder dank .gebracht voor gehouden be heer- De voorz. verstrekt inlichtingen over rekening 1924. Dhr. S. A. de Visser zegt: in 1923 stond het afmijntoestel op f 750, nu in 1924 idem. Waarom geen afschrij ving? Accountant deelt mee, dat f2500 is afgeschreven op gebouwen en f 500 op het genoemde. Dhr. de Visser komt neer op den post debiteuren- Spr. noemt den naam van een kooper, in staat van fail lissement en legt vooral den nadruk op waarheid .en klaarheid. Dhr. de Wit: hoe komt men aan die schulden? De voorz.: „niet betaald na tuurlijk". Dhr. de Wit: laat ze eerst be VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b o n n e m e n t s p r ij s Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0L05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. talen en ze dan weggaan. Dhr. de Visser sluit zich aan bij dhr. de Wjt. Eén con tant, dan allen. Dhr. Zegers zegt: ook hier moet ik weer neerkomen op de emballage. Hoe veel kisten berusten bij koopers? Accoun tant: dit is niet van belang; de kisten zijn eigendom der koopers; zijn betaald. Dhr. Zegers wijst weder Op de winst (verkoop f0.80, terugbetaling f0.75). De voorz. is van oordeel, dat hierover voldoende is gediscussieerd en wil zwij gen over dit punt. Dhr. Zegers zegt, dat de post algemeene onkosten op de balans, groot f 250, daar niet hoort. De accountant zegt: dan weet u dit heter dan ik. Dhr. v. d. Broeke steunt dhr. Zegers. De voorz.: dan moet u maar les gaan geven in boekhouden. Dhr. v. d. Broeke is op de veiling kan toorbediende geweest en zat voor de em ballage. Hij vraagt hoe het zit, waar voor enkelen geen dubbele huuremballage wcrd geboekt, of dit na zijn vertrek nog is ge beurd. De voorz. zegt: weet wat u zegt, anders: rechterlijke bewijzen. Dhr. v. d. Broeke: ik vraag, is dit in orde gekomen? Wat na mijn vertrek is gebeurd weet ik niet. De voorz.: mij lust het niet hierop in te gaan. Dhr. D. Ganse man: dhr. v. d. Broeke ontvangt geen antwoord- Dhr- J. Ganseman: hiermee neem ik geen genoegen. De secretaris: juist, dit is het kardinale punt- Dhr- H. P. Ganseman tot den voorzitter: U moet niet dezen toon aanslaan. U dient de ver-, wij dienen u niet; u.moet de leden niet aldus behandelen. De voorz.: ik bemerk, dan niet op mijn plaats te zijn en hoop dit bij aftreding vol gend jaar te onthouden. Spr. komt steeds op voor de belangen der telers, maar moet ervaren, in de 5 jaar als voorz. veel on aangenaams te hebben beleefd. Spr. erkent zijn tekorten, maar deed wat immer mo gelijk was voor den bloei der veiling. Dhr. Zegers vergelijkt den post interest obligaties van rekening 1923 met die van thans en ziet hier een aanmerkelijk ver schil. Spr- constateert dat die van 1923 foutief is. Aldaar staat geboekt f 1201,50, terwijl de balans 1924 aangeeft f1192, verschil f9,50. Waar zijn deze gebleven? Spr. zegt de balans 1923 op de vorige vergadering een onding te 'hebben ge noemd en wil dit hier nogmaals herhalen- De secretaris bespreekt de onmogelijk heid van het uitzoeken van den post em ballage, doordat de bescheiden hiervan waren verbrand. Op verzoek leest de secr. voor het rapport van de financieele com- imissie. Toch is het gelukt te kunnen wij zen op onjuistheden, die spr. noemt. De directeur weerlegt deze argumentaties; ook dhr. de Graaff beschrijft de situatie emballage en verduidelijkt met voorbeel den het moeilijke 'hiervan. Dhr. Zegers vraagt, waarom op emballage en niet op de gebouwen direct is afgeschreven, wel op roerende en niet op onroerende goe deren. De afschrijving moet toch plaats hebben met goedkeuring van de alg. ver-* gadering? De voorz. zegt, dat het toch hetzelfde is op A of B afschrijven. De ver. heeft een gunstig jaar en kan f3000 afschrijven zooals is gemeld- Benoemd werden in de commissie tot nazien van rekening en bescheiden de heeren H. A. Nijssen en H. P. Ganseman. Dhr. de Visser juicht den vooruitgang toe. Spr. is voor waarheid en klaarheid en adviseert voorts de rekening na te zien na grondig deskundig onderzoek. Herkozen werden als bestuursleden de heeren Johs. Karelse en J. Sonke, in- plaats van ,den secretaris TI. Eversdijk werd. gekozen dhr. H. A. Nijssen. Bij voorkomende zaken stelt de voorz. voor het salaris van den boekhouder te brengen op f2000, dat van den ad junctboekhouder op f 1000, dat van den veilingmeester op f1600, ingaande 1 Jan. 1925. Wordt aldus besloten. Dhr. J. v. Liere vraagt of dhr A. Schrier benoemd is in November 1.1. als adjunct- boekhouder? De voorz. antwoordt beves tigend1. Door dhr Lindenbergh te Wemeldinge werd gevraagd: Is het oorbaar dat be scheiden vernietigd worden en "om welke redenen? De boekhouder deelt mee, dat men met die bedoelde briefjes toch niet weg kan, omdat er geen namen op staan, dit niet is uit te zoeken. Diaarna slui ting.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1