No Zaterdag 18 Februari 1915 39e Jaargang TERTOLGD EN GERED. KEES HELDER 10 Febr. Griep te Tokio. 20 Febr. Griep te Londen 1 Maart Griep te Goes. Coupons Deposito's Alle Bankzaken Dit de Provincie. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. FEUILLETON. Bekroningen op Vakwedstrijden en Vaktentoonstellingen. FOTOGRAAF Langedelft i 34 - Middelburg 1 HESVDRSKSE Go's Beestenmarkt 8 Correspondent voor N.-Beveland A. G. SCHIPPERS, KAMPERLAND. Drukkers-Exploitanten O0STERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vcrsts'raat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco- per post, f3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regeis f 1.20, elke regel meer 39 ct. Bij abonnement belangrijke korting. KERK EN STAAT. II. De navolgende Kerkgenootschappen, vroeger sprak men van Gezindheden, be halve het Nederlandsch Hervormde, ge nieten uitkeerirag van Staatswege: het Luthersche, het Hersteld Ev. Lutherscbe, het Remonslrantsche, het Doopsgezinde, het Roomsch-Katholieke, het Oud-Katho lieke, en het Israëlietische. Alle overiige: de Geref. Kerken van alle formatie, de Evangelische en 'dc vrije gemeenten ont vangen niets.- Hoe dat komt? De genootschappen, die we 't eerst noemden, bestonden al in 1814, dus moes'- ten zij worclen gesubsidieerd. Koning Willem I schijnt in de vaste meening te hebben verkeerd, dat er behalve deze wel igeen „kerkgenootschappen" meer ontstaan zouden. Vandaar dat de Chr. Afgescheidenen onder zijn regeering zoo zijn bemoeielijkt geworden. Eerst nadat de Synode der Chr. Afg. Geref. kerk in 1840 verklaard had afstand te doen van allo aanspraak op inkomsten, bezittingen en rechten van het Ned. Herv. Kerkgenootschap, hielden de vervolgingen op, en werd de Kerk als zoodanig door de Regeering erkend. Nu is wel in latere jaren officieel toe gegeven de onbillijkheid dat deze later „ontstane" kerken niet geldelijk door ij.et Rijk worden gesteund, doch daar is 't bij gebleven. En dat is maar gelukkig ook; want der sollicitanten tal zou geen einde zijn; en de schatkist zou bij de herhaalde veelvuldige wisselingen van allerlei kerk- formaties dat alles niet "kunnen betalen zonder nieuwe onbillijkheden te scheppen. Doch voor 'de A.-R. partij is dit een reden te meer om haar ideaal niet los te laten, dat de zilveren koorde zal ver broken worden. Natuurlijk mits na uit- keering aan de rechthebbenden. Het heeft in de vorige eeuw aan pogin gen om deze quaestie opgelost te krij gen, niet ontbroken. In de zeventiger jaren is in de Tweede Kamer door den toenmaligen Leidschen afgevaardigde nu wijlen Jhr. mr L. W. C. v. d. Berch van Heemstede herhaaldelijk bij de behande ling der Staatsbegrooting voorgesteld om de onbillijkheid weg te nemen; ook heeft in 1887 de heer Jhr. Lobman in dien geest gesproken, doch tevergeefs. Er was geen eenstemmigheid onder de voorstan ders. En geen enkel der opgeworpen denk beelden werd uitvoerbaar geoordeeld. Toch voelt ieder rechtgezind man dat 't zoo ook niet kan. De A.-R. partij wil de uitlegging van art. 171 niet afhankelijk stellen van de persoonlijke inzichten der elkaar opvol gende ministers; dit toch geeft maar een gevoel van rechtsonzekerheid. En ook niet van de inzichten der rechtsgeleerden, welke uiteenloopen naarmate zij den in vloed ondergaan van het kerkelijk milieu, waaruit zij zijn voortgekomen, of van de aan alle kerken vijandige sfeer waarin zij zijn opgegroeid. Hoe weinigen zouden zoo objectief in hun oordeel zijn als met name de liberale juristen Tutein Nolthenius, Farncombe Sanders, Van Bemmelcn, Hei- necken en Kappeyne van de Coppello dit in 1887 waren toen het in sommige kerken ging om de wettigheid der aan- 46) oi Die rest verstond moeder Beijérs niet. Maar ze verheugde zich, dat Reetje, die achter haar stond, het ook. gehoord had. Dat kind had immers ook van die modern© neigingen gehad! En soms, als ze minder lust in een of anderen arbeid toonde, vreesde moeder wel, dat ze er nog niet geheel vrij van 'was. Aan het rijtuig stond Willem, met het portier iti de hand. ..Mag ik vragen, dokter", zoo wendde hij zich tot den chirurg; „wat u van den zieke denkt?" „Zeker mag u dat vragen, beste vriend", was het bescheid. „Maar een stellig© prog nose geef ik niet. Ik heb een stuk of wat Ieelijk zittende kogels verwijderd; maat hot is een kwade wond. We zullen er het beste van. hopen. Geloof echter maat niet, dat uw gast de eerste weken weg zal loopen. Enfin, hij is Wier prima onder dak en de verpleging is in handen van een eerste klas zuster. Dat scheelt zoo- Veel. Nu, gOeden morgen!" Ook 'de dorpsdokter groette Willem; ji'iet de mededeeling, dat hij tegen den spraken van de „Gereformeerde Gezind heid". Welk een verscheidenheid en ver warring van opvattingen en meeningen zou er openbaar worden, welk een ein- delooze reeks van processen zou er uit voortvloeien. Eu tegen dit euvel ziet de A.-R. partij maar één doeltreffend geneesmiddel, te weten dat de wetgever aan art. 171 bij organieke wét een authentieke uitlegging geve. Waarbij echter te voren behoort vast te staan dat aan bestaande rechten niet mag getornd worden. Het standpunt der Chr.-Hist. Unie is, zoo wij het wèl hebben, eenigszins an ders. De Chr.-Hist. Unie wil deze oplos sing niet aan den wetgever maar aan den rechter opgedragen zien. In beide gevallen z:al echter wei zonder tegenspraak mogen worden vastgesteld dat de oplossing in zeer 'verre toekomst ligt. Toch begint men steeds meer in Pro- testantsch Christelijke kringen in te zien dat het geen aanbeveling verdient zich bij den toestand neer te leggen. Gelukkig wordt ons land nog bestuurd door eene Christin uit het dierbare Oranjehuis, die onder hare ministers en raadslieden man nen, telt, die met Gods ordinantiën en met het recht rekenen. 'Moge dit lang zoo blijven! Maar zal 't zoo blijven? Niemand die 't weet. En zal een socialistisch bewind zich onthouden van onrechtvaardig in grijpen? In dit opzicht heeft Duitschland ons wel iets te zeggen. Hoe bedroefd stond dc Kerk er voor, toen daar plotseling, op revolutionaire wijze, de nieuwe (socia listische) regeering de Rijkssubsidies en Rijkstraktementen 'inhield. En ook in Frankrijk is het onder socia listisch bewind nooit zuiver toegegaan. Denkt maar aan de vervolging der Room- sche Kerk onder Combes, de naasting dei- kerkelijke goederen en de berooving der geestelijkheid. En ook in onze dagen, onder den drang van het Communisme, loopt zelfs menig leven gevaar. Ook Rus land, ook Hongarije, ook Oostenrijk, ook Saksen zijn hiervan sprekende, wij mogen wel zeggen schreiende voorbeelden. Zal dit zoo'n vaart in ons land niet loopen? 't. Is mogelijk dat gij gelijk hebt. Doch ook dan blijft nog deze andere mogelijk heid bestaan dat de Staat zich tegen over de Kerk allerlei aanmatigt, waardoor de Kerk öf onder zijn 'tyrannie komt öf in de verzoeking om 'te verwereldlijken. Nu js artikel 171 op zichzelf niet zoo kwaad, meende nu wijlen ds Rudolph in een door hem aan de Zwolsche Synode der geref. kerken uitgebracht rapport. Immers het luidt, evenals 't reeds in 1814 luidde: „De traktementen thans door de onderscheidene godsdienstige gezindheden genoten wordende, blijven aan dezelve gezindheden verzekerd." Dit geldt derhalve ook voor de gerefor meerde kerken, die in. 1814 en 1815 als zoodanig reeds hestonden; want eerst in 1816 werd den kerken de genootschappe lijke band aangelegd, die tot de uittreding of uitwerping leidde. Daarom juist noemde ds R. dit artikel „een igeteekende en verzegelde schuld bekentenis die de Staat aan de gezind heden heeft geschonken." Nu zullen de aldus verongelijkten wel nimmer om een andere uitvoering van het artikel vragen; zij toch hebben als vrije kerken principieel bezwaar tegen over- avond nog even kwam zien, en toen stegen de beide medici in en reden heen. Toen Willem Beijérs, drie dagen na het bezoek van den chirurg, van een wandeling door het bosch terugkwam, tegen het invallen van de schemering, stond zuster van Haperen hem voor de deur op te wachten. Keetje loste baar aan het bod van graaf Frederik ai. De patiënt slie pnamelijk op dat oogenbiik en die rustige perioden koos de zuster uit om wat ontspanning te nemen. 's Namiddags, zoo vertelde ze Willem, was de zieke buitengewoon helder ge weest. Hij had wat soe pgebruikt en was toen half zittend iu de kussens; gaan leunen, zóó, dat hij de bewegingen zijner verpleegster volgen kon. Het eerste, wat hij hiaar gevraagd had, was, hoe hij hier kwam, en bij wien hij' eigenlijk was. In groot© trekken had zus ter van Haperen het hém verteld en met een ruwen vloek had de gewonde ver zekerd, dat hij „net zoo lief dood gegaan was", als in dit huis gekomen. Do po gingen der zuster, om den patiënt tot kalmte te brengen, hadden niet de minste uitwerking op hem gehiad. Hij wilde geen enkele weldaad van fijnen, zoo had hij geschimpt en nog minder van fijne onder geschikten en hét allerminst van de Beij- ers Zoodra de dokter kwam zou hij zeg- heiclszorg. Maar wel steunen zij iedere gezonde poging o\n tot .een bevredigende oplossing van 't kerkelijk vraagstuk door de Overheid te geraken. Tot nog toe is hier evenwel geen kijk naar- Weer een paar vergissingen van lien heer Schaper. „De Standaard" herinnert nogmaals aan de kolossale vergissing van den heer Schaper in de Tweede Kamer toen hij cijfers vau Waterstaat bij Oorlog tellende, de Oorlogsbegrooting 50 miljoen te hoog raamde; terwijl deze in totaal slechts 60 miljoen bedraagt. Het blad betrapt dit geachte Kamerlid opnieuw op een paar abuizen. Ten eerste zegt hij in „Het Volk" dat „volgens art. 81 a en b van het ontwerp Zegelwet ten minste tien cent-en voorts tien procent geheven wordt van alle consumptie in hotels, herbergen, enz., dus voor een kop koffie, een glas kwast, een glas melk, enz. telkens een dubbeltje meer moet worden betaald". Hierin nu heeft de heer Schaper heeie- maal mis gezien. -„De Standaard" merkt namelijk op dat de .minister rekening er mee houdende dat een minimumrecht, in geval van kleine verteringen, te zwaar zou drukken, het bij art. 81 e mogelijk heeft gemaakt dat de belasting bij abonnement wordt be taald. Elke maand kan worden afge rekend; zegels zijn dan niet noodig; en een kop koffie van 20 cent kost dan niet meer dan 22 cent; nooit meer dan tien procent. Maar voorts wordt in art. 81 k gezegd dat voor volksherber- gen, pensions en gaarkeukens, voor de zeer eenvoudige inrichtingen dus, al ge h e e 1 e vrij stelling van het zegel recht kan worden verkregen. Ten tweede geeft de heer Schaper van art. 81 b een gansch verkeerde voor stelling. Daar toch wordt bepaald dat het recht ten minste tien cent bedraagt en opklimt met vijf cent tot 25 cent; voorts met! 25 cent toit vijf gulden, en voorts met 50 cent. Er zijn dus zegels van 10, 15, 120, 25 50, 75 cent tot 5 gulden en dan voorts met 50 cent tegelijk omhoog. De heer Schaper vertelt nu dat bii nachtlogies en bescheiden maaltijden „de belasting met kwartjes opklimt". 't Is al welletjes zoo. Indien zelfs knappe Kamerleden het wetsontwerp nog niet eens goed lezen kunnen, is het niet te verwonderen dal ook een eenvoudig kiezer de zaken mis feiet. Maar inmiddels doen de onjuist heden hun 'loop en de legende is ge vormd. —Het centraal stembureau voor de Eerste Kamer heeft in plaats van wij len Jhr W- 'C- de Jonge tot lid der Eerste Kamer gekozen verklaard den heer G- F- Lindcijer to Vlissingten. Daardoor telt de Eerste Kamer n'u twee Zeeuwen onder haar leden, behalve nog: een drietal ohd- Zcéuwon; prof. S'otemaker de Bruine, Ir do Méralt en' Wibaut. Die heer Lindeijér zal zitting hébben tot 1929. „Hebben jullie een kat tegenwoordig? „Ja hoe weetje dat Dat kan ik zien aan al die krabben op je hand. Waarom doe je er niet wat Klooster balsem op. Ik gebruik 't altijd voor de kin deren als ze zich ge-, sehaafd of geschramd hebben." Banliiers- en Effectenkantoor Telef. 249-250 bed springen en den boel kort en klein staan zou, indien de geneesheer niet aan zijn bevel om elders heen gebracht te worden, gehoorzaamde. Die zuster had hlem maar stil laten uit razen. „Er zijn naturen", zei ze, „die door elk woord, waarmee men hen tot kalmte tracht te brengen, geprikkeld worden; tegen dezulken zegt men niets. Nadat de zieke u en uw familie had uitgemaakt voor al wat Ieelijk was, kreeg hij het over de wandteksten. Ik zal niet herhalen, wat hij zei. Het was vreeselijk om aan te hooren. En toen ik hem, op zijn vraag', wie dien „rommel" daar had opgehan gen, antwoordde, dat ik het zelf gedaan had, kreeg ik een beurt. Hij raasde aan één stuk door, tot hem do krachten ]>e- gaven. Uitgeput liet hij hét hoofd in zijn kussen vallen, maar niet, dan nadat hij nog een kop bouillon gegrepen en die naar het wandtekstje geworpen had. Nog herhaaldelijk hoorde ik den ongelukkige scheld- en vloekwoorden mompelen, vóór hij doodmoe insliep." „Vreeselijk!" zuchtte Willem, die met smartelijke verbazing geluisterd had, „men zou zeggen, dat een zoo vijandig én onredelijk mensch niet te redden was." Zuster Van Haperen schudde het hoofd. „Laat ons dat niet zeggen; geen zon- Chr. Boeren- en Tuinders- b ond. Te Oostburg werd een vergadering gehouden teneinde te komen tot oprich ting van een afdeeling van den Chr. Boe ren- en Tuindersbond. Door den heer Joh. de Feyter, burgemeester der gemeen te Zaamslag, werd de vergadering geleid. De heer P. J. Colijn, van Gouda, sprak over het onderwerp „Oude en nieuwe cul tuur". Staande de vergadering gaven 33 der aanwezigen zich als lid op. Een af deeling werd opgericht en een bestuur gevormd, waarin zitting werd genomen door de heeren J. H. de Bliek, .1. Quist, G. Wqijns, F. Hamelijnck, J. de Feyter, W. Dekker en W. J. de Hullu. (Stand.) Nieuwdorp. Woensdagavond vergaderde de A.-R. Kiesvereeniging voor den vier den keer in deze campagne, onder voor zitterschap van dhr M- C. Dteurlco. Nadat do afgevaardigde naar do üentral© Goes verslag had uitgebracht die naar het Prcv. Comité was niet aanwezig ging men over tot vaststelling van de candi- datenlijsten voor de Tweede Kamer. In zake de hcofdlijfet besloot men het advies to volgen van het Prov. Comité. Voor de bijlijst had men geen bezwaar dhrn Brandsma en Schwartz daarop een plaats te geven, doch vóór hen meende men toch te moeten plaatsen de namen: Mi" Ger- brandy, Ds Van Grieken, M'r 'Terpstra Mi" Sybrandy en D|. L- Harms. Na een toelichting van dhr L- Mélse, besloot men to protesteeren tegen het voorgestelde subsidie voor de Olympische spelen. Hier mede waren de géwone werkzaamheden afgeloopen, en gaf de Voorzitter het woord aan dhr J. Hommes om te spreken over het onderwerp: „Christendom en Soci alisme". Na een inleiding, ontleend aan het indertijd verschenen boek „Wereld en Kerklid", bepaalde hij ons achtereenvol gens bij de theorie en de practijk der soci alisten, en stelde hun wereldbeschouwing tegenover de onze. Tenslotte wees hij er op, dat al mogen de socialisten misschien ook tijdelijk enkelen der onzen meesleu- daar, hoe diep ook gezonken, is buiten het bereik van Gods genade. In elk geval hebben wij graa f Frederik het Woord te brengen, biddend, dat de Heere het zegene; en de uitkomst hebben we aan God over te laten. Echter hebben we met veerstand te werk te gaan. Daarom hen ik besloten het wandtekstje weg te doen en mij verder te laten leiden door tie omstandigheden of liever door Gods be schikkingen. Ik zal met den graaf alléén over onderwerpen, die hij' zelf aanroert en geen poging wagen, om een onderhoud over than 'toestand van zijn ziel uit te lokken. Ge zult trouwens zien, dat hij, zelf wel weer over „de fijnen" begint. De heftige wijze, waarop lhj tegen den Godsdienst uitvoer, bewijst, dat zijn geest er niet onverschillig tegenover staat. Ik heb in de verpleging op mijn eenvoudige manier al tamelijk wat geëvangeliseerd en ik heb daarbij de ondervinding op gedaan, dat blakende vijandschap minder ongenaakbaar is dan lijdelijke onverschil ligheid." ,,'tKan wel wezen", zei Willem; „maar ik had toch gaarne ander nieuws gehoord- omtrent onzen zieke." „Dat is wat ander; ik had ook liever gehad, dat hij zich toegankelijk had ge toond voor een woord in het belang van zijn ziel. Maar onze God handelt ren, de eindoverwinning toch zal zijn voor do belijders van den Christus? Nadat de voorzitter hem dank had ge zegd, eindigde Spr. met dankgebed. Nieuwdorp. Gisteravond hield de Ton- gedochtersvereen. „Uw1 Koninkrijk Kome" alhier haar jaarvergadering, onder leiding van dhr L. Melso. Uit het verslag van de secretaresse bleek, dat het aantal vervaardigde kleedingstukken dit jaar 137 bedraagt. De avond werd verder gezellig doorgebracht met het houden van voor drachten en samenspraken. Scherpenisse. In de vergadering van ingelanden van 't Waterschap Seherpe- nisse Werd gisteren met 15 tegen 5 stem men aangenomen een bestuursvoorstel om geen verandering te brengen in 't aantal hectaren dat bevoegdheid geeft tot stembevoegdheid. Tot gezw'oren van het waterschap werd benoemd dhr J. Oude- sluijs J.Nz. met 11 stemmen, dé heer L, Vos verkreeg' 9 stemmen. Nieuw- en St. Joosland. Woensdagav. werd ender leiding van ds B:. J. van Garderen de 2e jaarvergadering gehou den van do Méisjesvereen. „Diorkas", do jongelingsvcreen. „L'uctor et Emergo" en de Knapenvereen. „Bidt en Werkt". De catechisatiekamer was vol. Ten geh'oore en misschien zullen we eerstdaags lezen Gij allen kunt trachten dit te voorko men door U minder vatbaar te maken voor griep. Regelmatig gebruik van Ak- ker's Abdijsiroop versterkt Uw ademha lingsorganen en maakt Uw slijmvliezen ongevoeliger voor ziektekiemen, waardoor het gevaar van besmetting vermindert. Wacht daarom niet totdat ge reeds ziek zijt, juist de borstversterkende eigen schappen van Akker's Abdijsiroop, bereid uit geneeskrachtige kruiden, zal vaak ziek worden voorkomen. Ge zijt verplicht jegens Uw huisgenooten, Uw buren, Uw collega's, kortom jegens iedereen met wien gij in aanraking komt, om het griep- gevaar zooveel mogelijk te beperken, door besmetting te voorkomen. Koop dus nog heden Akker's Abdijsiroop en ge zult gewapend zijn. niet zoo haastig als wij, ongeduldige men- schen. Wij weten ook niet, wat in Gods Raad over den graaf besloten is. Laat ons nooit vergeten, dat Zijn Naam ten slotte zoowel in degenen die verloren gaan als in degenen die behouden worden verheerlijkt wordt. Aan Item is de be slissing over het eeuwig wel of eeuwig wee des menschen. Wij moeben verkon digers zijn van de boodschap der genade en w© kunnen ons daarin nooit ijverig genoeg betoonen; maar ook in dezen arbeid moet het „Uw wil geschiede" de grondtoon blijven van ons gebed." „Zuster, de graaf is wakker, komt u?" 't Was Keetje Beijérs, die met deze boodschap de samenspreking1 der jonge lieden stoorde. „Ik heb uw zus gezegd, dat ze zich niet door den graaf moest laten zien; dit zou een verkeerde uitwerking bun nen hebben", zei zuster Van Haperen nog. „De patiënt mag echter ook niet alleen blijven en dus tot straks." Met een vriendelijken hoofdknik ver dwenen de jonge verpleegster; maar Wil lem bleef nog een oogenbiik onbeweeglijk staan, leunend op zijn geweer. 1 (Wordt vervolgd..)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1