KENT No 136 Vrijdag 37 Februari 1635 39e Jaargang glazen flacons geel etiket C. TH. VOORHOEVE Co. Mesland. Staten-Generaal. W. F. DEN HERDER - GOES Iraestai Wij vestigen er de aandacht op, dat Foster's Rugpijn Nie ren Pillen thans uitsluitend verkocht worden in verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere ver pakkingen. FOSTER- Mc CLELLAN Co., I London. de HQMOEOPATHISGHE MIDDELEN van DEN HAAG. levert alles in origineels verpakking. Drukkers-Exploitanten 0OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorsls'.raat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf(H05 Pr ij s der Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De opstand in Koerdistan. Be opstand der Koerden breidt zich uit. Het verluidt, dat Koerdische cavalerie alle belangrijke steden in Zuid-Oost-Anatoli heeft bezet. Be Turksche administratie is een algc- heele chaos, de toestand van de T'urk- sche garnizoenenMs onbekend. De Turk- sche regeering is begonnen met het zen den van groot aantal troepen naar het Oosten. Eeze troepen worden vervoerd via den Bagdad-spoorwteg, om zoodoende de Koerden in den rug a.an te vallen. Algemeen wordt verwacht, dat, wan neer deze troepen eenmaal in staat zul len zijn tot den aanval over te gaan, de opstandelingen spoedig gedwongen zullen zijn zich te onderwerpen. D'e rebellen zouden goed uitgerust zijn met machinegeweren. Het aantal opstan delingen wordt tusschen de 7 en 20 dui zend geschat. Die coimmuinisten-actie in Bulgarije. Over de ontdekking van het jongste communisten-complot in Bulgarije ver neemt de „Times" uit Sofia: De ontdekking dezer belangrijke commu nistische .samenzwering in Sofia en de provincie was het gevolg van de ar restatie van mevrouw Gitcheva en een gewezen telegrafist, Geliaskoff. De vrou welijke arrestante pleegde, toen zij zich gearresteerd zag, zelfmoord; haar echt genoot ontsnapte. Doch in het huis dezer lieden, dat de verzamelplaats der com munisten was, vond de politie een aan zienlijke hoeveelheid materiaal, dat haar in staat stelde, de werkzaamheden dezer geheime organisatie na te gaan. Gelias koff legde na zijn arrestatie een volledige bekentenis af, wat betreft zijn aandeel in de revolutionnaire actie. Ook dit complot had 'ten doel, de regeeririg omver te werpen. Korte berichten. In den toestand van rijkspresident Ebert, die gisteren tot ernstige bezorgd heid aanleiding gaf, is thans een keer ten goede ingetreden- Volgens bericht uit 'Moskou zal van regeeringswege 11.000.000 roebel steun verleend worden voor de herbezaaiing: van de velden, waar de winteroogst geheel is verloren gegaan. Duitschland heeft .een protest bij' den volkenbond ingediend tegen de handha ving van Fransche troepen in het Saar- igebied. Uit den Rotterdamschen Raad- De heer Van Burink (C. P.): IJ drijft de menschen tot misdadigers. (De voor zitter hamert.) De heer v. B. gaat met een donderende stem verder: Het is de •waarheid. Deze wethouder drijft de men schen tot de-misdadigheid, tot het ver- valschen van .rijwielplaatjes, tot het af ranselen van armbezoekers! De heer Van der Kraan (A.-R.): Denk om je keel, man! De heer Van Burink (C. P.)die opmer king moei je eens maken in een vergade ring van werkloozen. Je ziet nu al bleek. Maar dan zou je nog bleker worden. Na eenige discussie vraagt dhr. Van Burink voor de derde maal het woord. De voorzitter: heeft de Raad daar niets op tegen? Verschillenden: zeker! De heer Van Burink vraagt dan het woord voor een persoonlijk feit, maar bespreekt dan weer dezeltfde zaak in derde instantie. De voorzitter: u hebt de gelegenheid gehad om over het persoonlijk feit te spreken. U hebt het niet gedaan. Ik ont neem u het woord. De heer Van Burink: ik zal zeggen wat ik wil en zoolang ik wil. De voorzitter: u zult zwijgen! De heer Van Burink: dat zal ik niet! De voorzitter: dan .schors ik de vergadering. Allerlei. Zondag wordt de melkprijs-te Amster dam met 2 cent per liter verlaagd. Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot Bestrijding der T.B.C. Gisterenmiddag werd in de sociëteit „St. Joris" te Middelburg de jaarvergade ring gehouden van bovengenoemde ver eeniging onder voorzitterschap van den heer C. A. van Woelderen uit Vlissingen, die zeide dat er ten opzichte van het werk der vereeniging alle reden tot dank baarheid is. Door de consultatiebureaus kan de strijd beter worden gevoerd, dank zij het werken van dr Hoorweg en zijn helpsters- Hierdoor komt ook een betere band met de afdeelingen. Hierna werd door den beer dr C. Or- baan als secretaris het jaarverslag der vereeniging rirtgtebracht. Wie zou zich Zeeland nog zonder consul- tatie-burcaux kunnen denken? vraagt de secretaris. Op de steeds meer otimisbaui gebleken vergaderingen van het dage- lijksch bestuur konden geregeld alle thee retische en practische vraagstukken wor den bestudeerd en beoordeeld. De secre taris betreurt dat nog altijd het financieelo vraagstuk het moeilijkste punt in het ver- eenigingslevon blijft. Het is van groot eco nomisch belang dat de weer meer of min der valide 'geworden t.b.c.-lijder ook wer kelijk weer gelegenheid krijgt ,in het pro< ductieproces op een of n.ndere maniei werk te krijgen. De voorzitter bracht hartelijk dank aan den hoer Orbaan voor het uitbrengen van het verslag, dat aan alle afdeelingen zal worden toegezonden. Hierna kreeg de heer A. J. Hoorweg, districts-t.b.c.-arts, gelegenheid zijn ver slag uit te brengen, dat ook aan de af deelingen wordt toegezonden- In het eer ste jaar was de toeloop van patiënten overstelpend, nu ging alles geregeld en kon liet onderzoek rustiger plaats hebben, al drongen op plaatsen aan den overkant der Schelde de vaste uren van vertrek van boot. of tram tot eenigen spoed. Toegejuicht wordt in het verslag, dat nu ook het bureau te Vlissingen onder leiding van den heer Smitt onder de pro vinciale vereeniging is gekomen. Hulde wordt gebracht aan den afgetreden con sultatie -bureau-arts den heer dr Duyvis voor zijn vele werk aan het bureau ver richt. Herinnerd wordt, aan de samen werking met de Raden van Arbeid te Middelburg en ,te Goes, en met andere vereenigingen. Medegedeeld wordt, dat thans van 88 Zeeuwsche gemeenten, de t.b.c.-patiënten bekend zijn, maar helaas nog niet van alle. Er blijven nog vele t.b.c.-patiënten in Zeeland buiten de bu reaux. Van de 84 huisartsen zonden er 60 patiënten naar de bureaux. Het blijkt, dat daar zijn geweest 1.91. mannen, 225 vrouwen, 150 jongens, 121 meisjes, zijnde samen 687 nieuwe pa tiënten. Het aantal consulten bedroeg 3565. Op 1 Januari 1925 waren nog in geschreven 295 mannen, 370 vrouwen, 241 jongens, 281 meisjes, totaal 1187 per sonen. De positieve t.b.c.-patiënten in Zeeland zijn verdeeld over 257 gezinnen. Nog twee verslagen werden overgelegd en wel dat va,n de provinciale enquêtrice mej. Deetman en van de tweede pro vinciale huisbezoekster mevr. Verburg- Dahmen. Uit het eerste blijkt o.a., dat werden bezocht 59 plaatsen, hetzij voor de Emmabloem-collecte, voor opleiding, y.oor controle of,advies, of voor propa ganda. Het verslag van mevrouw Ver burg geeft aan, dat zij 21 plaatsen be zocht voor de controle der huisbezoek sters en wijkverpleegsters-huisbezoek sters. In Zeeland krijgen thans 1044 pa tiënten huisbezoek. Er hadden 122 ont smettingen plaats. In totaal werden 106 woning-verbeteringen aangebracht. Uitge leend werden 503 artikelen. Door de 5 specifieke huisbezoeksters en 21 wijkver pleegsters-hui sbezoekstèbs werden afge legd 11.925 bezoeken voor uitsluitend huisbezoek en 1627 voor maatschappelijk werk, totaal dus 18.362 bezoeken. De rekening van den penningmeester, den heer A. C. J. Notch oom, werd goed gekeurd met een eindcijfer van f 10.477,95 en een goed slot van f585,47 en even eens de rekening van het consultatie bureau met een eindcijfer van f 29.740 en een goed slot van f 2746,71- Bij acclamatie werden tot bestuursleden herkozen de heeren A. C. J. Noteboom te Wolphaartsdijk en J. A. Risseeuw Jzn. te Oostburg. Na een korte pauze was het woord aan den heer Dir Vos, die zou spreken over „Wat kunnen wij1 voor onze tuber- culose-lijders doen". Spr. wees er eerst op, dat in 1923 in Nederland aan t.b.c. stierven 7528 personen, van wie 5682 aan long-t.b.c., in Zeeland was dit resp. 232 en 167 en in de volkrijkste gemeente^ Vlissingen, 19 en 13. Op 10.030 inwoners stierven in Nederland aan t.b.c. 10.6, in Zeeland 9.35, en in Vlissingen 11.8. Spr. noemt de beliandeling der patiënten buitengewoon dankbaar. 't Gaat niet door bepaalde geneesmiddelen, maar door 't op wekken der natuurlijke verweermiddelen om t.b.c. te overwinnen. De t.b.c. is het best tc genezen direct na het begin, d.w.z. direct nadat zij ontdekt is. Die patiënt kan de behandeling niet alleen onder gaan, maar hij moet er ook aandeel in nemen. Die behandeling is niet een men- schenleeftijd noodig, doch zoolang er zich t.b.c.-verschijnselen voordoen. Het gere geld hoesten van uiterlijk gezonde men schen, is een aanwijzing voor beginnende t.b.c., wat ook het geval is met des morgens geregeld opgeven en ook dikwijls met vermagering. Bloedopgeven is bijna met onafwendbare zekerheid beginnende t.b.c. Mensclien, die dat hebben, moeten naar een consultatiebureau worden ver wezen. Spr. wijst op_dc schade, die den lijder kan berokkend worden door over maat van beweging, door te veel arbeid, door rooken en door alcohol-gebruik. Noodig zijn goede lucht én goede voe4ing. Die algemeene behandeling moet in de eerste plaats zijn door zuivere, koele en droge lucht, zoo noodig moet' de patiënt dag en nacht in de buitenlucht liggen, wat in ons land ook kan, zoowel in den winter als in den zomer. Aanvan kelijk is bedrust noodig, in ieder geval tot de normale temperatuur blijvend is teruggekeerd. Die patiënt moet geheel achterover liggen. Zeer geleidelijk moet men komen van de bedkuur tot de kuur op de ligstoel, die zoo moet zijn, dat het geen zitstoel wordt. Al staat een patiënt maar even op1, dan zal hij1 20 minuten noodig hebben om Weer tot vol komen rust te komen. Later komt d'e arbeidsbehandeling om den patiënt lang zamerhand weer tot het gewone leven te doen .komen. Spr komt dan tot de nazorg' voor den patiënt. Men moet hem goed nagaan. Spr. wijst er op, dat de invaliditeitswet in deze reeds veel goed heeft gedaan. Spr heeft in Hellendoorn sedert 1902 gehad 5700 patiënten, van wie 4562 niet tot werken in staat waren, van deze zijn zeker 3400 Weder gebracht tot her stel van hun arbeidsvermogen. Aan kinderen is veel meer kapitaal en levensgeluk te' herwinnen. De genezen t.b.c.-lijdertjes zijn de gezonde 'menschen van later. Spr. acht noodig voor Zeeland een of meer Sanatoria, hetzij! in of buiten de provincie. Voor de geldmiddelen zal sub sidie van de provincie speciaal voor dit doel noodzakelijk zijn, evenals gemeente lijke subsidie. Er moet ook .meer hulp van burgerlijke en kerkelijke armbesturen zijn. Eerste Kamer. Geweldig lange speeches werden hier gisteren afgestoken. Wij kunnen er slechts weinig van overnemen. In het vervolg zijner.rede sprak de heer De, Vos van Steenwijk over de landsverdediging en betoogde tegenover den lieer Van Embden, dat ontwapening of vermindering van ber wapening alleen mogelijk is, wanneer zij door alle landen tegelijk wordt ter hand genomen. Dat het daartoe komt, is zeker gewenscht, maar dat het zoover komen zal is een utopie, want volgens zijn meening zal de wereld nooit zonder oor log zijn. Ook van sociale wetgeving moet deze Spr. blijkbaar niet veel hebben. Van eenzijdigheid of kortzichtigheid in dezen is hij misschien dan ook niet geheel vrij te pleiten. Prof. v. Embden (v.-d.) had het na tuurlijk over de ontwapening. Vroeger had ons land zijn natuurlijke verdediging door zijn bodemgesteldheid. Deze is thans door de moderne oorlogstechniek van geen be- teekenis meer. Nu is de beste verdediging de aanval en daarin is de sterkste die het meest kan betalen. Dat kunnen wij niet, dus laten we maar ontwapenen! Prof. Diepenhorst besprak eerst de fi nanciën. D'e begrooting is sluitend, maar wij zijn er nog niet: de te heffen belas tingen, kosten van groote werken als de drooglegging der Zuiderzee waarvan niet dadelijk baten zijn te verwachten, rente van leeningen, kosten vqn onderwijs. Er blijven als boosdoeners over: het onheil spellend hoog cijfer van onze belastingen en de kosten der Staatshuishouding. Spr. verzet zich tegen een mentaliteit die jegens den lieer Colijn krijscht: 'han gen, en de regeering verwijt, dat ze met wellust wroet in de salarissen der amb tenaren. Het is die kankergeest die moet worden uitgesneden. Het millioen voor de Olympische spelen zal in den heer Diepenhorst geen voor stemmer vinden; dat voorstel was een misgreep van de Regeering. Ten slotte kregen de heeren Wibaut en v. Embden de laatste over zijn ontwapeningsidee bun portie mee. Ten slotte kwam dhr Stenliuis aan het woord, de gevaarlijke revolutieprediker. Gevaarlijk, omdat hij nu reeds een be hendig onderscheid maakte tusschen par lementarisme en democratie, 't Eerste hebben we, volgens hem, maar daar geeft hij niet zooveel om. De laatste moet er komen. Dus 't eerste op zij? Tweede Kamer. De Kamer begon gisteren aan de ar- tikclsgewijzc behandeling van het Indi sche regeeringsreglement. Al spoedig moest een principicelc beslissing genomen worden en wel oveï de verhouding tus schen Kroon en Gouverneur-Generaal, een van de meest belangrijke punten, die in 't geding waren. Ten slotfe werd met 47 tegen 20 stemmen (wat waren er weer een spijbelaars!) een amendement-Rutgers van Rozenburg aangenomen (tegen stem den soc.- en vrijz.-democraten en de hee ren Scheurer en Colijn) om de verhou ding tusschen Gouverneur-Generaal en Kroon te laten, zooals zij nu is. D'e vrijz.-democraten waren over deze beslissing boos en trokken botweg alle door hen ingediende amendementen in. Hetzelfde deden de soc.-democraten, toen eenige hunner amendementen verworpen werden. Aangenomen werd een amendement- Feber om den naam Wetgevenden Raad te vervangen door „College van Gedele geerden" bestaande uit 20 leden van den 60 leden tellenden Volksraad. De minister leed ook nog een eclièc doordat tegen zijn zin werd aange nomen een amendement-Feber om het aantal inheemsche onderdanen, niet-Ne- derl anders in den Volksraad, op 25 te stellen en het aantal Nederlandsche onder danen op 30. Een amendement-Scheurer om het pas sief vrouwenkiesrecht te schrappen, werd met 49 tegen 9 st. verworpen. Uit 154 sollicitanten is tot teclin. ambtenaar van Delfland te 's-Gravenzande benoemd do heer N- Priester, afkomstig uit Kats, thans in gelijke betrekking, bij den provincialen waterstaat van Gro- ning'en. (M;- Ö-) Bethesda te Boedapest- Ben Prov. Zeeuwsch Comité voor steun aan Bethesda is opgericht. In dit comité heb ben- verschillende personen zitting1, ter wijl nog' enkele daartoe zullen worden uitgenoodigd. Voorzitter is dhr H. Diron- kers te M'burg'. Secretaresse-penningmees- tere.sse mej. J. J. Donner, 21e secr- dhr A. A- Naderhand en alg. adj. dhr W- L. B'. J. Dekker, de drie laatsten wonende to Gees. Verbeterd bericht. Op_ 17 Februari j.l. werd te Goes een vereeniging opgericht van oud-leerlingen der land- bouwhiiishoudcursussen op Zuid-Beveland en Walcheren, met aanvankelijk 45 leden Zie voor de aangifte de advertentie in dit blad. Door den Commissaris der Kon. is aan 'Pr Ocké, veldwachter in de ge meente Breskens, met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ontvanger dei' registratie en domeinen te Tbolen R. Meursing'-e Reynders, thans surnumerair. -Met ing'ang van 1 Maart is mi' P. J. van Bortel te. Middelburg benoemd tot plaatsvervangend lid van den (Baad van beroep voor de directe belastingen aldaar. Goes, In het Sint Franciscusgesticht te Gilze-Rijen, waar hij de laatste vier maanden verpleegd wterd, is Woensdag overleden de heer Jacobus Franciscus van der Leeuw', van 18951921 lid van den gemeenteraad alhier. Hij w'as .gebo ren te 's Gravenhage den 25 April 1854 en bereikte derhalve den ouderdom van 70 jaar en 10 maanden. Vlissingen. In de heden gehouden ver gadering van den gemeenteraad, werd medegedeeld, dat Ged. Staten geschreven hebben hunne goedkeuring te onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van 19 Diecembea' 1924 tot aankoop van grond, bestaande in 9perceelen tot een totaalbedrag van f 13944 01- Alleen de aankoop van één perceel voor een som van f 1032 werd door Ged. Staten goed gekeurd. Noch de schriftelijke, noch de mondelinge toelichting hebben Ged. Staten de overtuiging kunnen geven, dat de aan koop van die gronden in het belang der gemeente noodig is- Bovendien achten Ged. Staten den prijs, in verband met den aard der gronden, te hoog en de behoefte aan die gronden niet in die mate bewezen, dat daardoor het besteden van zoo hooge prijzen zou worden ge rechtvaardigd. Daarbij komt nog dat, in dien do koop werd goedgekeurd do ge meente, in aanmerking genomen da op te brengen pacht, na aftrek van de op de gronden rustende lasten, in verhouding tot de voor de aankoopsom te betalen rente, een jaarlijksche schade van onge veer f380 zou lijden. Vlissingen. Gisteravond' vergaderde al hier de anti-rev. kiesvereen. Na opening door den voorzitter, dhr P. G. Laernoes, op de gebruikelijke wijze, bracht de pen ningmeester liet jaarverslag uit. Als be stuursleden wérden gekozen de heeren P. A. Sommeijer en A. M. Luitwlieler., Besproken wterd vervolgens de door het Prov. Comité aan de kiesvereenigingen gezonden circulaire. Met algemeene stem men werd de wenschelijkheid uitgespro ken, dat op de hoofdlijst de heer A. Colijn van no i7 op no. 12 zal worden ge plaatst, terwijl met op1 2 na algemeene stemmen op dte hoofdlijst Werd geplaatst als no. 19 inplaats van den heer P. Bergmeijer ds G. Hofstede, doopsgezind predikant te Blokzijl, vroeger te Aarden burg. Wat betreft de bijlijst wterd het advies van 't Prov. Comité opgevolgd', terwijl afgevoerd werden de heeren mr A. v. d'. Dieure, P. Keulemans, mr J. Verdam en W,. Warnaar, daar de bijlijst slechts 20 namen mag bevatten. Tenslotte wterd een motie aangenomen, waarin de- vergadering zich uitsprak tegen de regee- ringssubsidie voor Se Olympische spelen. Deze motie zal aan den voorzitter van de antirevolutionaire Kamerclub Worden ge zonden. lerseke. Donderdagavond is de met steenkolen geladen vrachtauto van den steenkolenhandelaar van der Have alhier tusschen Kruiningen en Krabbendijke door liet wegzakken van den slootkant geheel onderstboven in de watergang te recht gekomen. Die inzittenden zijn door het inslaan der ruiten uit de auto gekro pen en slechts licht aan dte handen ge kwetst, Wonder boven wonder is dit on geval zonder persoonlijke ongelukken af- geloopen. Alleen materieele schade. Hansweert. De overplaatsingvan den heer J. 'Stuiver, waarnemend ontvanger te Dordrecht, met ingang van 26 Febr. naar hier i[s ingetrokken. Met ingang van heden is dhr V. F. A. Mey, ad. in specteur te Haarlem, belast met de waarneming van het ontvangerskantoor der Directe Belastingen alhier. Kaptile. Het Ziekenfonds alhier' kwam gisterenavond in bet lokaal Obadja'in ver gadering bijeen, vo-orz. dhr 'II. Toofons. D.hr II. P. Ganseman deed verslag van de gehouden vergadering van de zieken kassen. Spr- adviseerde om eigen fondsen of kapitaal-te blijven beboeren. iD|e pen- ningln. dhr D. Landman deed rekening en verantwoording. Die ontvangsten be droegen met 'reservekas f 182615, de uit gaven f484 95, saldo'f1341.20. Uitge keerd werden aan 55 leden 26/ dagen ziekengeld tot een bedrag van f 333-75. Uitgegeven was bij overlijden f15. Tot de vereen, traden 7 nieuwe leden toe, één bedankte, éen is vertrokken. Dia ver een. telt nu 116 leden. Het voorstel van A. Geene om bij! overlijden f25 in plaats van f 15 uit te keeren, werd verworpen. Die penningm. deelde mee dat reeds 219 dagen aan zieken zijn uitgekeerd in het nieuwe boekjaar tot een totaalbedrag van f273.75- Uitgekeerd wordt f 1.25 per dag bij ziekte. Gisterenavond kwam de Werklieden- vereeniging V. I. O- S- in algemeene

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1