PUROL Jr Staten-GeneraaL Uit dB Proraeie. Maüsitws. Gemengd Nieuws. Onderwijs. Gesprongen Handen Ruwe Scnraïe Huid Springende Lippen en Huidwondjes zijn- 1925 had afgewacht. Achteraf beschouwd is Spr. echter blij, dat het zoo geloopen is. Hij heeft ons land van den ondergang gered. Reeds in najaar 1923 heeft hij gezegd: „als 't me niet tegenloopt, hoop ik de begrooting van 1925 sluitend te hebben". Toen zei mr Marchant„dat kunt ge eenvoudig in een jaar niet volbrengen", 'klaar het is gelukt. En wat zeggen de men- schen nu? Nu'verwijten ze minister Co- lijn, dat hij den- toestand donkerder heeft goteekend, dan noodig was. Iedereen had het eigenlijk wel gekund, zei dhr Oud. Maar, zei minister Colijn, men gaat toch geen brand blusschen om waterschade te veroorzaken. Als een ernstig levensgevaar lijk gewonde man door een bekwaam dokter wordt genezen, zegt men toch niet, als hij beter is: wat hebben we toch een drukte van dien man gemaakt. Spreker zegt echter: wat minis ter Colijn heeft gepresteerd, is groot geweest. D'at hij sommige belastingen durft verhoogen en invoeren en sala rissen durft verlagen, dkt is het groote. Niemand durfde dat. En ook het groote is, .dat hij een volk achter zich heeft, dat hem steunt. Daarom kan alleen een man van rechts het doen! Spr. doet niet mee aan hetze tegen ambtenaren. Dat mag geen A.-R. doen. Do ambtenaren zijn noodig en dienen ge waardeerd. Salarisverlaging is een harde zaak. En minister Colijn heeft het met tegenzin gedaan. Maar het was onmoge lijk, om zonder die salarisverlaging de be grooting sluitend te maken. Anderzijds mogen de ambtenaren niet denken, dat het volk er is voor hen. Ook moeten zij bedenken: de verlaging, die zij ineens hebben gekregen, hebben de meeste vrije burgers bij schokjes ge had. Dat weet Spr. als wethouder van financiën wel bij het nagaan der inko mens. Ook zijn er zoovele employe's in de part. bedrijven, die ontslagen zijn. Ook is gezegd door de ambtenaren: er had meer gepraat moeten worden. Daarvoor heeft Spr. iets gevoeld. Maar Spr. is voorzichtiger geworden. In Den Haag zijn B. en W. naar de ambtenaren- organisaties gegaan en hebben gezegd:doe nu eens voorstellen over verlaging. Maar 't antwoord was unaniem: er moet niets gebeuren! (Gelach.) En nu zijn er zeker fouten begaan. Die mogen gerust erkend! Maar Spr. felici teert toch een stuurman, die bij vliegen den storm zijn schip in de haven weet binnen te brengen, al staan ër dan criti- kasters aan den wal We zijn bewaard voor de inflatie. En zie nu eens naar Duitschland! Daar bracht de inzinking van de valuta ook de moreele inzinking met haar verschrikke lijke gevolgen. Denk aan de massamoor den en de Barmat-affaire. Het vertrouwen in gemeentelijk en staatsbestuur is hersteld. De rente- standaard daalt reeds. En dat is niet in de eerste plaats in 't belang' der kapitalisten, maar ook en vooral in 't belang der middenstanders en arbei ders! Denk aan lagere huren, enz.! Nu heeft men gezegd schaf leger en vloot af. Dan had men 105 miljoen kun nen bezuinigen. Maar, zegt Spr., meent men dat? Er zouden miljoenen en miljoe nen aan wachtgelden betaald hebben moe ten worden. Onder de 105 miljoen is ook begrepen loodswezen en betonning. Er zouden dus misschien slechts 40 a 50 miljoen overblijven. 'Maar Spr. wil dien weg niet verder betreden. Wij kunnen niet eenzijdig over gaan tot nationale ontwapening. Of prof. v. Embden al zegt, dat er geen oorlog meer komen moet, dat zal niet veel hel pen. De S.D.A.P. wil ontwapenilf^ be reiken door de actie der internationale arbeidersbeweging. Maar Spr. vertrouwt deze geschiedenis niet. In 1912 twee jaar vóór den oorlog heeft men te Bazel gezegd: wij, moderne arbeiders, willen den oorlog niet meer. De oorlog is gekomen en waar is het protest der soc.- dem. gebleven? De natuur gaat boven de leer! „Het Volk" van 4 Aug. 1914 bevatte zelfs een artikel van den heer Vliegen waarin gezegd wordt: „We kunnen daar niet buiten blijven, in dat onrecht moet ingegrepen worden, anders moeten we straks partij kiezen aan den verkeerden kant." Daarom vertrouwt Spr. zulk een partij niet. De Overheid is geroepen om de onder danen te beschermen, desnoods met het zwaard. Van de moderne arbeidersbe weging is niets terecht gekomen, maar van de bescherming der Overheid onder Gods zegen wel. Maar dan de Volkenbond? Spr. is er niet tegen. Al vindt Spr., dat die heeren te veel denken, dat ze alles kunnen. Al leen God in den Hemel regelt het we reldbestuur. De moeilijkheid is niet, dat er geen recht door den Volkenbond kan gesproken worden, maar dat er een macht moet zijn, om het recht desnoods toe passing te doen vinden. Engeland zou in de toekomst b.v. wel eens onwillig kun nen zijn, om voor een rechtsuitspraak te buigen. Er moet dus zijn een inter nationale leger- of vlootmacht. M.a.w. iedere mogendheid moet haar contingent leveren! Ontwapening is dus in abstracto ook dan niet mogelijk! Wij, Christenen, vinden de gedachte van den Volkenbond, sympathiek. Maar wij doen niet aan de mode van den Volken bond mee! Wij willen die zaak nuchteren bekijken In zijn peroratie wekte Spr. op tot volharden bij het oude ideaal. Al is onze vjjand innerlijk zeer verdeeld, hij is sterk. Laten wij onze roeping gevoelen. Ieder de zijne. Laten we met het aloude ruur ten strijde gaan! Hierna was er gelegenheid tot debat of gedachtenw isseling. Dhr Douma, hoofd der Chr. school te Grijpskerke, vindt het best, dat de onder wijzers in hun salaris werden gekort, voor zooveel dat noodig was, maar het platte land wordt door de onderwijswetgeving te veel benadeeld. Mr de Wilde wijst op het moeilijk® van het toekennen van billijke en recht vaardige salarissen. Spr acht het onge- wenscht, dat het onderwijs ten platte- lande de dupe wordt. De A.R. Kamer club heeft dienaangaande dan ook iets kunnen tegenhouden. Doch het platteland krijgt toch ook in zekeren zin relatief genomen meer geld voor 't onderwijs dan de steden, omdat de scholen zooveel kleiner zijn. Maar men ontmoet altijd' bij iedere regeling bezwaren. Er blijft altijd onrecht. Er zijn onder R. K. en A.R. voorstanders van gezins- loon. Maar Spr. is er niet zoo bijzonder voor, vanwege die practische bezwaren. Hierna sprak de voorz. pen slotwtoord; en eindigde spr. met dankzegging. PUROL in Doozen 30.60.90=» Tube 80=" Bij Apothekers on Orogisten Eerste Kamer. De Tweede Kamer had afdeelings- onderzoek en de Eerste begon ('t is bijna Maart) aande algemeene beschouwin gen over de staatsbegrooting voor 1925. Dhr. v. Lanschot (R.-K.) ging vooral prof. v. Embden met zijn ontwapening te lijf. Ontwapening is een fraaie verkie zingsleuze, rnits meri er dan maar bij zegt, dat het niet meer dan een leuze is, zei dhr. v. Lanschot oolijk. Spr. herinnert er aan, hoe Amerika in den oorlog onrechtmatig onze schepen vast hield: verontwaardiging allerwegen- En heeft niet mr Marchant zelfs gezegd: als ze aan Limburg komen, komen ze aan ons Wat verder de verplichtingen, ons in gevolge den Volkenbond opgelegd, ba- treft, de heeren Marchant en van Embden kunnen niet zeggen, welke die zijn. Ver dediging kan volgens den Volkenbond onze plicht worden. Men stelt zich al tijd maar voor, dat Duitschland in de toekomst de mogendheid zal zijn die aan valt; maar de practijk van de toekomst kan heel anders gijn. Mogelijk zou b.v. zijn een wedloop naar Rotterdam, dat zoowel uit zee als van 't land gebom bardeerd zou kunnen worden, en dus zou komen in het geval van de kip, welke de keuze werd gelaten met welke saus ze zou worden opgediend. Wat de financiën betreft, gevoelde de heer van Lanschot behoefte de Regee ring en speciaal minister Colijn hulde te brengen voor het sluitend maken van de begrooting. Gevoelige plekken in het bud get noemde deze senator o.a. de 730 mil- lioen bouwvoorschotten, welken post hij niet geheel en al safe achtte, en de 18 millioen welke aan het Invaliditeitsfonds zijn onthouden. Tweede spreker was dhr. Wibaut. Hij is niet een roode schreeuwer van het meetingtype en kan tot op zekere hoogte het werk van minister Colijn waardeeren. Dhr. Wibaut staat op het standpunt, dat het financieel beleid van de regee ring tot en met de begrooting van 1923, zou hebben moeten leiden tot inflatie, een groote schade voor de arbeidende klas sen, allen die van een vast inkomen moeten rondkomen, en al diegenen uit handel en industrie, die geen voldoend weerstandsvermogen bezitten. Minister Colijn gooide het roer om; een feit van beteekenis. Ook spr. had niet reeds tegen 1925 een sluitend budgel verwacht. Op gevaar af, verkeerd te worden beoordeeld, vraagt spr. echter of het goed was, in zoo snel tempo tot een sluitend budget te komen; of het beleid van Minister Colijn en de toegepaste middelen niet hebben geschapen nieuwe gevaren, even bedenkelijk als ware er nog een paar jaren een tekort geweest. De salarisregeling is verkeerd, betoogde hij. Er is te veel me.t het hakmes gewerkt- In de belastingpolitiek van minister Colijn ziet dhr. Wibaut bevordering der parti culiere kapitaalvorming ten koste van de minst kapitaalkrachtigen. Dhr. Rink (V.-B.) begaf zich op het )glibberig pad der partij -poli !iek- Zijn rede stak pover af bij de beide vorige. Was dat nu de leider der Vrijhcidsbondsche fractie in den Senaat, die aan 't woord was? Zijn rede had werkelijk niet veel om 't lijf. Hij trachtte den rechtschen partijen aan 't verstand te brengen, dat hel toch eigenlijk verkeerd was de coalitie te be stendigen. Hij moest wel erkennen, dat er bij de rechtoche partijen eenheid van opvatting besi.,;.ó omtrent de bron van alle gezag. Maar dat waarborgt nog geen eenstemmigheid omlrent allerlei kwesties van practische politiek, zooals zomertijd, plaatselijke keuze, enz. En zoo kwam hij eindelijk tot zijn doel: een nalionaal ka binet, waarin vertegenwoordigers van de verschillende partijen zouden samenwer ken om aan bepaalde vraagstukken geza menlijk een oplossing te geven. En de peroratie die men zonder een glimlach moeilijk lezen kan was al heel mooi: Spr. verheugt zich, dat het liberale beginsel, ondanks de vele vijandige machten, meer en meer door dringt in de maatschappij. Van de uit eindelijke zegepraal der liberale gedachte houdt spr. zich stellig overtuigd. O, o, en dan te weten, wat het liberalisme eens whs en wat het nu i s Ten slotte dhr. de Vos van Steenwijk (C.-H.). Deze toonde overtuigend aan, dat alleen met de tegenwoordige partijgroe- peering een zuivere politieke sfeer moge lijk is. Een andere groepeering kan geen principieele politiek voeren, hoogstens kan zij eenige zakelijke kwesties oplossen en is daarna gedoemd om in volslagen on macht uit elkaar te vallen. Maar, laat links probeeren .het onderling eens te worden, als men daar door machtsbe geerte wordt geprikkeld! Spr. zou den heeren van links willen toeroepen: „Voor uit, heeren; pak eens aan." Misschien is wel het verschil tusschen den communist Wijnkoop en het Eerste Kamerlid den heer baron Van Nagell tot Ampsen niet leens zoo heel groot, en ïs er meer dat hen vereenigt dan dat hen scheidt I Het Olympiade-mi 11 ioen. De R.-K. Kiesvereeniging te IJzendijke heeft met algemeene stemmen eene motie aan genomen, waarin aan de R.-K- Kamer fractie wordt verzocht baar steun te ont houden aan de voorgestelde subsidie van een miOioen gulden voor de Olympischo Spelen. Middelburg. Uit het jaarverslag van de afd. Middelburg van de vereen, voor R. K. kinderherstellingskolonies, welke 6 Maart 1924 werd opgericht, blijkt, dat 3 kinderen uitgezonden zijn naar Egmond aan Zee, De ontvangsten der afd. bedroe gen f 358.69 en de uitgaven f 248.12i/2', alzoo een batig slot van f 110.56i/2. De gelden werden in hoofdzaak opgehaald door middel van busjes en dit in 9 maanden tijd, terwijl f75 subsidie van do gemeente werd ontvangen. Met ingang van 1 April a.s. is be vorderd tot adj. commies der directe belastingen bij de tweede inspectie te 's Hertogenbosch, de heer A. Dt. Grims, thans rijksklerk op de inspectie Middel burg. Ons bericht betreffende de aanhou ding van G. J. II. dient in zoover gewij zigd te worden, dat hij niet naar het huis vein bewaring is overgebracht, maar na verhoor bij de justitie Weer op vrijs voeten is gesteld1. Lichtbeelden-avoind Be th e s d a. Gisterenavond werd in de Bo- gardzaal, vanwege het Nederiandschl Be- thesda-Oomité, onder leiding van den Wel- Ed. Heer H. Dronkers, een lichtbeelden avond gehouden. Op deze samenkomst spraken ds en mevrouw Biberauer uit Budapest over het hoogte nut van de in Budapest gevestigde stichting „Bethesda". Ds Piberauer, wiens in het Duitsch uitgesproken rede werd vertolkt door den Weled. Heer Fetermeyer, sprak allereerst van de ontzettende gevolgen van den oorlog, het communistisch regime en de revolutie; tengevolge waarvan het arme Hongarije 2/3 van zijn grondbezit aan de overwinnaars moest afstaan. Budapest, de hoofdstad van Hongarije betitelde Spr- eigenaard'g als de spiegel van het ganschje omliggende land. Daar hesrschlt nu ten gevolge van den oorlog armoede en el lende, op zoodanige wij'ze, dat de be volking de wanhoop nabij is. Da zelf moord-gevallen zijln ontelbaar. Op do Christenen rust nu de taak om in vertrouwen op God de hand aan den ploeg te slaan en te arbeiden aan den geestelijken en materiëelen opbouw van Hongarije. Ds Biberauer sprak vervolgens over de ontwaking van het Gereformeerde leven sinds de 80er jaren. Door de oprichting' van de Bethlesda- stichting in 1866 is aan deze opleving een krachtige stoot gegeven. Bethesda werd het middenpunt vanwaar alle an beid u'tging (Evangelisatie-arbeid, Zieken verpleging, Hong.-Holl. Kinderhuis, So ciale arbeid, Zondagsschool, Knapen- en Meisjesvergadering). Zoo werd Bethesda (de eenige stichting van dien aard in gansch Hongarije) de ziel van allen Gere formeerden arbeid. Door den oorlog werd die arbeid echter zeer bemoeilijkt en door de tegenwerking van de communis tische vijanden en van Roomsch-Kath. zijde (R.-K. kerk is in Hongarije de Staats kerk) was men bijna gedwongen de Be- thesda-stichting op te heffen. Toch hebben we zegt Spr. met Gods (ïulp dien arbeid mogen bestendigen, al zijln voor namelijk de finantieele moeilijkheden zeer groot. Daarna sprak mevrouw Biberauer naar aanleiding van de Lichtbeelden. Duo lichtbeelden vertoonden de schoonheid van de stad Budapest, maar tevens de ontzettende armoede welke daar heerscht; benevens den omvangrijken arbeid van de Bethesda-stichting. De stichting zelve maakt con groo schen indruk op den aan schouwer. Gehoord en ge/.ien haar schoo- ncn ai-beid en groots che taak is zij ons aller waardeering en noodzakelijk en steun ten vuile waardig. Goes. Voor de Raadsvergadering van morgenavond zijn o a. in gok «men: Besluit van Ged. Staten om oigegrond te verklaren een beroepschrift van P. Ghamuleau inzake aanslag H.O. Adres van den Goaschen Chr. Besturen bond houdende ver/.oek om medewerking, dat in alle bestekken van werken te Goes, welke diiect of indirect Van de gemeente uitgaan, de bepaling zal voor komen dat do aannemer verplicht is zich te houden aan het looncontract in onder ling overleg tusschen de georganiseerde patroons en werklieden in het bouwvak- bedrijf vastgesteld. Schrijven van de electrir iteitscommissie voor de middengroep van Zeeland dat zij bereid is tot samenwerking (met de gas- commissie) overtuigd van het groote be lang hiervan. Bericht, dat bij Kon. Besluit ongegrond is verklaard het beroep van den raad tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring werd ont houden aan een besluit tot wijziging van de verordening op het beheer van het gasbedrijf. Ged. Staten hadden bezwaar gemaakt tegen art. 6b luidende: „De op de be grooting geraamde lasten en kapitaals uitgaven mogen zonder schriftelijke mach tiging van B- en W. niet worden over schreden." Ged. -Staten waren van oordeel, dal niet B. en W., doch de Raad, onder goed keuring van Ged. Staten hierover hieeft te beslissen. De Kroon deelt blijkbaar dit standpunt. Vllssingen. Gistermiddag vergaderde in het Militair Tehuis alhier de Centrale Vlissingen van Anti-Revolutionaire kies- vereenigingen, onder voorzitterschap van den heer G- van de Putte. Door den Weer P. G. Laernoes werd verslag uitgebracht van de gehouden vergadering van het Prov. öomité. Da candldatenlijst en bij- lijst werd besproken en besloten het ad vies van het Prov. Comité op te volgen, behalve dat door de meeste ter vergade ring aanwezige afgevaardigden de wensch werd uitgesproken, dat de Central© er op aan zal dringen dat den heer A- Colijn een meer vooraanstaande plaats zal wor den aangewezen. Do propaganda werd besproken en zal in het district propaganda-lectuur worden verspreid. De heer A. Cofijlri zal in ver schillende kiesvereen- optreden, waarvoor hij zich op verzoek bereidwillig beschik baar heeft gesteld. Bij de A--R. Kamerclub zal worden aan gedrongen zich tegen de door de regee- xing voorgestelde subsidie voor de Olym pische Spelen te verklaren. Dia Weer Pol derman van Biggekerke eindigde met dankzegging Hefjikenszand. Dinsdagavond lieeft Wier een vergadering plaats gehad uitgeschre ven door de A.R. Kiesvereenigjngen in deze plaats en Nisse, in welke bijeen komst de heer B. C. Sliggers het woord voerde over „Onze Kamerclub". Bij de komende verkiezingen zal telkens weer deze vraag rijzenWat heeft onze Kamer fractie gedaan voor land en volk en ook voor ons beginsel? D'aarom stondi spr. meer bepaaldelijk stil bij wat onze Ka merleden in het Parlement hebben ver richt en uiteraard ook bij: de beloften en daden van de onderscheiden groepen der linkerzijde en hun tegenwerking, waar 't ging om de behartiging van 's lands belang in dezen kritieken tijd. Geconstateerd mag worden, dat onze Kamerclub steeds een goed figuur ge maakt en voor onze beginselen in de bres gestaan heeft en dat de linksche partijen veelal anders deden dan ze spra ken en voor unfaire oppositie niet terug deinsden. S.pr. schetste kortelijk den persoon en de eigenschappen van onze a.r. Kamer leden en wekte ten slotte op om de wacht bij de beginselen te betrekken en straks ook naar die beginselen te handelen. De opkomst was_, voor llcinkenszand, groot. Meende men aanvankelijk, dat de vrienden uit Nisse wegens het stormweer thuis zouden moeten blijven, weldra ver schenen ook zij nog ter vergadering; zij bleken er de kosten van een huurauto voor over gehad te hebben. Aan de gedachtenwisseling namen vele leden deel. Ovezand. Dinsdagavond werd alhier de jaarlijksche alg. verg. gehouden van de kolenvereen. „Eendracht Maakt Macht". Nadat de vergadering door den voorz. was geopend werd door den secr.-pen- ningm. verslag uitgebracht over het af- geloopen vereenigingsjaar. Aangekocht werden 2277 H.L. steenkolen. De reke ning wees aan ontvangsten f4840.55 en uitgaven f 4203.71, goed slot van f 636.84. Hiervan is het bedrag der reservekas f474.97 en het tegoed van de leden f 161.87. Als bestuurslid werd herko zen J. van Gessel en in de plaats Van J. de Winter werd gekozen ,'C. de Jonge Az. WemeJdïnge. Maandag vergaderde de Christ.-Hist. kiesvereeniging alhier, hoofd zakelijk tot het bespreken van yerkie- zingsmanifest en groslijst. Als afgevaar digde naar de groepsvergadering te Bre da, werd aangewezen dhr H. Kriense Lokker. De heer W. IT. van Moort werd herkozen als le secr. en de heer P. Felius als 2e penningmeester. Bij de rondvraag bleek men algemeen tegen de revaccinatie en het toestaan in dezen tijd van bezuiniging van een millioen voor de a.s. Olympiade, zoodat men 'be sloot daartegen krachtig to protestee ren. Biggekerke. Dinsdagav. hield de land- bouwvereeniging haar a'g. jaarverg. liet schrijven van het Rundveeverzekerings- forids, omtrent het eventueel oprichten van een afd. verzekering van varkens, werd na bespreking terzijde gelegd. Naar aanleiding van het schrijven van het In licht ïngsburcau van Gh lisalpoter, namen W- Cijvat en A. de Voogd op zich proeven te nemen met verschi lende bemesting voor suikerbieten. De secr. en pennlngm brachten hun vers'ag uit. De vereen., die 86 leden telt, heeft voor f 18.565 aan verschi lende ar tikelen aangekocht. Die kas van 't besproeien ontving f 178-54J/Z gaf uit f 197.84, zoadat er een nadeelig saldo is van f 19.30 Va- De kas dier vereen, ontving f 288.62V2 en gaf uit f 249 98, met een batig slot van f 38-64Va Na be sproking wordt in beginsel beslaten tot aankoop van een kunstmeststrooier. Wordt besloten de kosten te bel-cggen in rentegevende aandeden van f 10 a 5 pet. Staande do vergadering werden 8 aan deden toegezegd. .Daarna hidd de land- bouwleeraar dhr W- Spinnaay aan rede over „Do voeding van het melkvee". Dein leden weid een duidelijk recept voorge legd. De voorzitter dankte dhr Spinnaay voor deze beknopte zakelijke rede. Gaplnge. De Chr. Zangvereeniging „Crescendo" hoopt Donderdag 5 Maart haar uitvoering te geven in de Geref. Kerk. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen we naar de annonce in dit nr. Er zal zeker veel belangstelling voor Souburg. Woensdagavond had de laat ste les plaats voor den cursus voor vol wassenen in Bemesting. Twintig deelnemers hadden zich opgegeven. J. Wisse, P. Wisse Gz„ P. de Visser, Di. Polderman, J. Koole, L- Koole, J. Flipse, J. Bierens, L. Arendse, S. Arendse, M. Lorier, W. Polderman, J. Joziasse, P. Baljeu, J. Mauer, J. Louwerse, P. Wisse. Aanwezig was de Rijksland- bouwconsulent voor Zeeland', de commis sie van Toezicht J. Kodde, Wi. LouWerse, I. Leijnse. Dhr H. L. Meijers gaf een over zicht van gebruik en waarde der voor naamste ^kunstmeststoffen en sprak den Wensch uit, dat het geleerde in de praktijk mag gebracht Worden. De Rijks- landbouwconsulent dankte in de eerste plaats voor de hulp van gemeentewege voor dezen cursus en verder sloot 'hij' zich aan bij het door deii heer Meijers gesprokene. De heeren Kodde en Jobse dankten dhr Meijers voor de gegeven lessen en wenschten de leerlingen geluk met het volgen dor lessen en met den uitslag van dezen cursus. St. Annaland. Uit de haven is het lijk opgehaald van de 70-jarige vrouw» G. S„ die des nachts haar woning verlaten had en zoo jammerlijk is verdronken. Ned- Herv. Kerk. Beroepen te Nes-Wierum J. J. van Oos terzee te Hien-D'odewaard; te Aagtekerke (toez.), A. Sonneveld, cand. te Pijnacker. Aangenomen naar Almelo door J- P. A. le Roy aldaar (Evangelisatie). Geref. Kerken. Beroepen te Doorn B. v. d. Werff te Helder. Ds ,J. H. Landwehr, predikant der Geref. Kerk te Rotterdam, wien met in gang van 1 Mei eervol emeritaat is ver leend, hoopt zich metterwoon te Voorburg te vestigen. Te Axel zal spoedig een aanvang worden gemaakt met de vergrooting van het Ned. Herv. kerkgebouw, waarvoor f25.000 aan vrije giften beschikbaar is.. Volgens de „Ned." heeft een mevrouw uit Amsterdam f 10000 renteloos toege zegd als bijdrage voor do verbouwing. Een offer. Ds J. W. P. le Roy, Ned. Herv. predikant te Sloterdijk, schrijft in zijn weekblaadje „Ons Lampje": „De Inwendige Zending in Noord-Holland vraagt een Evangelisatie-auto, in welke auto men de dorpen in Noord-Holland wil rondgaan met het doel om er het Evangelie te brengen. Ds Westenburg uit Beverwijk vroeg geld voor dien auto en er kwam als aftijd een paar gulden en een paar rijksdaalders. Op zekeren avond kwamen er eenige vrienden in Beverwijk te zamen om den Heere een zegen te vragen over allerlei tak van arbeid en een van de vrienden bad vurig maar een voudig om een auto voor de Inwendige Zending. Wie dacht er nog aan dat ge bed? En toch, een dag later kwam er bij den predikant een eenvoudige man, een die 'n eenzaam leven leidt en met hard werken zijn brood verdient en hij bracht f 1000 voor het gevraagde doel. Verstan dige menschen vinden zoo'n offer hoogst bedenkelijk. Hoe meer bedenkingen tegen het offer van Christus, hoe meer be denkingen tegen zulk een offer." Geslaagd aan de universiteit te Leiden voor het Taalkundig candidaatsexamen indolo gie de heer P. A. Lanting. En te Amsterdam voor het le gedeelte van het artsexamen de heer F. E. Posthumus Meijjes. Prof. Dr W. Zevenbergen, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, is vrij ernstig on gesteld en zal geruimen tijd rust moeten nemen. Ongelukken. Te Tilburg is een 12-jarig meisje bij het spelen onder een auto geraakt en aan de gevolgen over leden. Te Aalten is een 3-jarig jon getje in een ketel met kokend zeepsop gevallen. De kleine is aan de brandwon den overleden. Te Stadskanaal is een 70-jarige juffrouw onder den trein ge raakt en direct overleden. Te Ilooge- veen geraakte de arbeider B. bekneld tus schen lorries. Een zijner been en werd totaal verbrijzeld. Te Delft is een on gehuwde werkman, in dienst van een ex-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2