ff o 115 Donderdag 16 Februari 1815 38e Jaargang Bnttnland. Na «hel rooken Binnenland. WY1ERT Drukkers-Exploitanten G08TERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Versfs'raat 68—70, Goes Tel.: Redaniie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. B|}kantoor (e Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg, Tel. no. 259 ve Zeeuw Een liberaal over Coiljns beleid. Het moge ons vergund zijn nog eens al te drukken de critiek van den voor zitter der Amsterdamsche Kamer van Koophandel, den liberalen heer Heldring: „Die toestand der Nederlandsche staats financiën is aanmerkelijk verbeterd, niet het minst dank zij het krachtig bewind van den tegemvoordigen minister van' financiën. Al heeft hij zijn heil grooten- deels in vermeerdering der lasten ge zocht, bet evenwicht is bereikt." Deze heele aanhaling is juist, op een paar woorden na, n.l. dat de minister het gezocht heeft grootendeels in ver meerdering van lasten. Dat is niet zoo. Het tekort bedroeg 114 miljoen en daar van is 34 miljoen door nieuwe heffin gen gevonden. Hole mem geschiedenis schrijft: „Het Volk" van Zaterdag schrijft: „Het was in de dagen van het Kabinet- Kuyper, om het wegmoffelen van antire volutionaire programpunten door Fabius als een meester geprezen, dat door twee sprekers van links om uitbreiding der Staatsloterij werd gevraagd. D|e minister van financiën was toen een katholiek, de van alle femelarij oprecht af keer i ga Kolkman. En deze gaf op 14 Dec. 1909 te kennen dat er te weinig loten waren." De bedekte beschuldiging van feme larij aan 't adres der antirevolutionairen en van verloochening van programpunten aan 't adres van wijlen dr Kuyper gaan wij voorbij. Maar als een staaltje dat doet zien hoe slordig „"Het Volk" geschie denis schrijft, wijzen wij op haar ver assing dat het kapinet Kuyper in 1909 aan de regeering Was, terwijl het reeds in 1905 was afgetreden; en dat de mi nister van fin. in dit kabinet de r.k. Kolkman een voorstander van de Staats loterij was, terwijl juist de r.k. minister in dit kabinet niet Kolkman, maar Harte van Tecklenburg, een voorstel tot af schaffing der Staatsloterij indiende. De stelling door „Het Volk" op hare onjuistheden gebouwd „dat een beroep op Roomsche politici inzake de afschaf fing der Staatsloterij niet geldig is" valt hierdoor als een kaartenhuis ineen. Natuur en waarheid. Aan het geharrewar over den zomer tijd zal dan nu hopelijk een einde ko men. De Regeering doet thans den stap, dien zij reeds veel eer had moeten doen: een voorstel tot afschaffing van den zo mertijd is ingediend. Zij geeft ons daarmee „natuur en Waar heid" Weer. Natuur en waarheid! Immers in hoog,e mate kunstmatig en onnatuurlijk was de wettelijke invoering van den zomertijd. De stand der zon is immer het leidend richtsnoer geweest bij de tijdsverdeeling. Aan dien door de eeuwen geworden toe stand heeft de wetgever sanctioneering gegeven door den middelbaren zomertijd, omstreeks 1837 ingevoerd. Die middelbare zomertijd is geen kunstmatig verzinsel, geen grillig toeval, geen „koeientijd", maar de tijd in over eenstemming met ligging en behoeften van het Nederlandsche volk het meest geWenscht en door de natuur aange wezen. Zij sluit zich aan bij d'e natuur. In crisistijd is de wetgever daarvan afge weken; het ongerief is toen d'oor de boe renbevolking gedragen, maar nu normaler tijden zijn weergekeerd zou het onrecht wezen haar een last op te leggen voor een .gerief, dat de stadsbevolking zich door benige inspanning zonder wette- lijken dwang kan verwerven. Met één. energieke zwaai zich een uur eer aan het bed ontworstelen en alles komt in orde! Zoo wordt gezonde volkskracht geprik keld en ons „natuur en waarheid" weer gegeven. (Rotterd.) Een Vlaamsche les. De correspondent van de „Standaard" te Yperen schrijft aan zijn blad: Zaterdagmiddag hebben wij het zeer vereerend bezoek van Z. M. den Koning gehad. Als naar gewoonte moesten al de redevoeringen, welke te dier gelegenheid uitgesproken worden, eerst ter inzage naar het secretariaat van het Hof gezonden worden. Ook in dit geval zond de heer burgemeester zijn welkomrede aan den Komrtg in het Fransch. De lieeren fran skiljons van leper, die meenden dat de beleefdheid Fransch eischte, dat de Ko ning noch Vlaamsch verstond noch spre ken kon, kregen ten antwoord uit Brus sel: Alles in 't Vlaamsch. Ook toen in de nieuwe zaal van ons nieuw stadhuis de heer burgemeester den welkomstgroet toestuurde, Klonk onze moedertaal, tot verwondering, ja tot verstomming van sommige heeren, die zich daar bevon den. De Koning antwoordde met vaste stem, in sierlijk Vlaamsch. Voegen wij daarbij dat het smeekschrift, dat men den Koning overhandigen zou, volgens het gedacht van sommige heeren niet in 't Vlaamsch, maar in 't Fransch moest opgesteld zijn. Dat klonk schooner, dat was heuscher! 't Zou meer effect ma ken. En omdat overtuigde Vlamingen het aandurfden dat Fransch stuk niet te tee kenen, werden ze door laffe mannen, die niet eens hun naam onder het smaad schrift durfden zetten, aangevallen en door de modder gesleurd. (Dat zal ook nog wel een staartje hebben.) Middeler wijl zullen al die verbasterde Vlamingen goed de les onthouden, hun door den Koning zelf gegeven, om hun eigen taal te eeren. ïMiiiiimiuiiiiiiiiiitiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiumii verdwijnt de on aangename smaak in den mond direct door gebruik van de verfrisschende TABLETTEN Groote doozen 65 Cts HiHiiHiiniHiiiiiHniiniiiHiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiinHiiuiiiiiniiiiiiiiiiiiiimiiiiiiHiiiiiiiiiii Korte berichten. De Engelsche conservatieven zullen hun hechte meerderheid gebruiken tot be zuiniging op de uitgaven voor het onder wijs, waarvan de begrooting van 14,730,631 pond sterling in 1914 gestegen is tot 41,900,000 p. st Toch heeft de minister van onderwijs dezer dagen verklaard, dat 50,000 schoolklassen meer dan 50 leer lingen tellen, dat op vele plaatsen be hoefte bestaat aan betere schoolgebou wen en dat het aantal kinderen per klas verminderd moest worden. De Britsche bond van indusfrieelen zal een memorie aan den kanselier der schatkist zenden, waarin het hem nog eens onder het oog brengt, dat de En- igelschen 7 stuivers in het pond aan in komstenbelasting betalen ter wille van de schuld van Frankrijk, 6i/2 stuivers voor die van Italië en 91/2 stuivers voor die van andere geallieerden. Telt men daarbij de 81/2 st. voor de schuld aan Amerika, dan ziet men dat de Engelsche belastingbetaler thans voor den dienst van al die schulden twee shillings zeven en een halven stuiver in het pond moet opbrengen. Iers-ch-Amerikanen hebben via de haven St. Johns veertigduizend vaten Canadeesche aardappelen verzonden tot leniging van het gebrek in West-Ierland. De Engelsche postoverheid heeft met de Nederlandsche en Duitsche ad ministratie onderhandeld over een En- gelsch-Duitsche telefoonverbinding. De datum van de opening is nog niet te bepalen, daar het noodig is een nieuwen kabel te leggen tusschen Engeland en het vasteland en een bijzondere landlijn in Engeland, Nederland en Duitschland. Op grond van genomen proeven, verklaart de Londensche postoverheid, dat binnen een jaar de Londensche abon- nées op het telefoonnet draadloos met New-York zullen kunnen spreken. Het Londensche postkantoor denkt iemand die met New-York telefoneeren wil, bin nen vijf minuten mee te deelen dat „New- York hier is". Met Chicago is geen recht- streeksche verbinding mogelijk. Yoor ge sprekken met die plaats zal New-York als doorgeef-staiion moeten dienen. De communisten in het Roergebied wekken in manifesten de mijnwerkers op, zich niet te storen aan de bindend verJ klaarde scheidsrechterlijke beslissing over de verlenging van den werkdag, doch met 1 Maart niet langer dan 7 uur per dag te werken. De mijnwerkersbonden waarschuwen hun leden, geen gevolg te geven aan dezen oproep, die aanleiding zou geven tot een conflict, waarbij de arbeiders niets te winnen hebben. De socialistische Duitsche-Rijksdag- groep heeft een voorstel ingediend om belastingontduiking tegen te gaan door openbaarmaking van de eigen aangiften. De groep verwacht dat de wederzijdsche controle van de belastingbetalers op de gegevens velen -yan ontduiking zal af houden. Er hebben te Kroonsfad arrestaties onder de matrozen van de Oostzeevloot plaats gehad onder verdenking van Trotskiïsme. De raad van arbeid en verdediging te Moskou besloot een einde te maken aan het laten aanmunten van Russische munt in het buitenland. Het volkscommis sariaat van financiën heeft thans aan de munt te Petersburg opdracht gegeven tot het aanmunten van een groote hoe veelheid goud- en zilvergeld. De omloop van zilvergeld in Rusland bedraagt thans 89 millioen roebel of 11 pet- van den totalen geldomloop. In verband met de tallooze mal versaties, welke te Petersburg bijna dage lijks ontdekt worden, hebben de autorï- riteiten besloten, binnen een zeer kort tijdsverloop alle openbare kassen in de stad te controleeren. Alle beheerders van kassen, wier kas niet in orde blijkt te zijn, zullen, in afwachting van een nader onderzoek, voorloopig in hun functie wor den geschorst, terwijl in gevallen, waar in dit wenschelijk wordt geacht, tot ar restatie kan worden overgegaan. De Bulgaarsche regeering heeft in 12 districten den staat van beleg afge kondigd. Op bevel van de Duitsche overheid is Woensdag beslag gelegd op het particu lier bezit van dr Hoefle, den gewezen rijksminister van posterijen, die onlangs in verband met de jongste financieel.? schandalen in hechtenis werd genomen. Een bedrag, dat Hoefle .hij vrienden voor het onderhoud van zijn gezin had ge deponeerd, werd eveneens in beslag ge nomen. Eenige weken geleden is te Leipzig een agent van politie gearresteerd, die de medeplichtige van internationale gauw dieven bleek te zijn. Thans heeft de man volledige bekentenissen afgelegd. Tevens heeft hij verklaard, dat nog vijf andere agenten van de stad Leipzig tot de mede werkers van de dieven behoorden. Het vijftal is in hechtenis genomen. Bij de behandeling van een proces te Koburg is een woningscliandaal ont dekt. Getuigen hebben onder eede ver klaard, dat beambten van het gemeentelijk' woningbureau aldaar zich hebben laten omkoopen. Het bureau is voorloopig voor een week gesloten. Te Jena overleed Woensdag een vroedvrouw jlie 83 jaar oud was gewor den en haar beroep gedurende 35 jaar had uitgeoefend. Zij had 3333 kinderen ter weréld helpen brengen. De politie,te Sofia heeft een uitge breide communistische organisatie ont dekt en daarbij een aanzienlijke hoeveel heid materiaal in beslag genomen. Zeven tig personen zijn gearresteerd. Het subsidie aan d e Olympiad e. Het wetsvoorstel tot toekenning van een millioein aan de Olympische spelen is in de afdeelingen der Kamer behandeld. Naar „van zeer goed ingelichte par lementaire zijde" wordt medegedeeld, zou slechts ©en zeer klein gedeelte (Ier kathk> lieke Kamerclub zich over de bezwaren die daartegen gerezen zijn, kunnen heen- zetten; en naar de stellige verwachting van den zegsman zal de overgroot© meer derheid van de katholieke fractie tegen het voorstel stemmen. Voorts meende de zegsman te Kunnen verwachten, dat het voorstel ook door' de andere fracties zal worden verworpen. Van de Christ. Historisch en zouden er slechts eenigen voor zijin, de Anti-Revolutionairen zijn ei' allen tegen, terwijl ook van de linker zijde verschillende stemmen tegen h!et voorstel zullen opgaan. Toelage onderofficieren. Naar men aan de „Rsb." bericht, wordt gedurende 1925 aan alle gehuwde onder officieren een kindertoelage van 3 pCt van de bezoldiging gegeven voor ieder kind. Hieronder vallen ook zij, die na dienstverlating zijn gehuwd. Postcheque- en Girodienst- De directeur van den Postcheque- en Girodienst brengt ter kennis, dat beta lingen wegens postabonnementen ©n nieuwsbladen, busrecht, frankeering bij abonnement, de bevoegdheid tot het af halen van aangeteekende stukken van bijkantoren en wegens bestelde postwaar- den, voortaan weder kunnen geschieden door middel van overschrijving der ver schuldigde bedragen op de postrekenin gen van de directeuren van de postkan toren, waaraan de bedragen verschuldigd zijti. De betrekkelijke girobiljetten moeten evenals alle andere girobiljetten door de schuldenaars zonder bijlagen worden in gezonden aan 't centrale girokantoor te 's-Gravenhage. Al Terlei. Tengevolge van een ingrijpen van den minister zullen de vrachtprijzen der Spoorwegen voor het vervoer der Lim- burgscho steenkolen tot een normaal peil worden verlaagd. Het oud-Eerste-Kamerlid Van Kol hoopt binnen weinige dagen het gemeente ziekenhuis te Den Haag te kunnen ver laten. Het Tweede Kamerlid Juten heeft ont slag genomen als lid der Tweede Kamer. Hij zal worden opgevolgd door dr G- M. Kustèrs. Ook het liberale Kamerlid mej. Mr E- C. van Dorp behoort tot de onder- teekenaaxs van de beginselverklaring ter nieuwe groepeering (centrum- of midden partij), welke dezer dagen zaL worden gepubliceerd. De Indië-vliegers zullen 18 April per vliegtuig op Schiphol bij Amsterdam aankomen. De goedkoope hoest- middeltjes welke men gewoonlijk te baat neemt, genezen de hoest nietze onderdrukken hoogstens de verschijn selen. Neemt toch Akker's Abdijsiroop te baat, het Krachtig werkende, beproefde kruidenmiddel en U zult zien, hoe gauw U Uw verkondheid kwijt is. Rede Mr J. A. de Wilde te Middelburg» Gisterenavond sprak op uitnoodiging van do A--R. Kiesvereeniging in de groote zaal van de „Vergenoeging" te Middelburg het lid der Tweede Kamer Mr J- A. de Wilde uit Den Haag een rede uit over (ten politieken toestand in verband met de naderende verkiezingen. De vergade ring was druk bezocht. Van de dorpen rondom Middelburg wa ren belangstellenden ter vergadering ge komen, terwijl zelfs uit Goes twee auto bussen noodig waren, om A--R- broeders en zusters naar Middelburg te vervoeren. Wegens lichte ongesteldheid van den voorzitter, mr P. DjLelemaai, opende dhr A- D. Littooy de vergadering en leidde den spreker in. Mr de Wilde wilde op den voorgrond stellen, dat het in den a.s. verkiezings strijd niet gaat om personen. Wij, als A.R., mogen dat wel eens accentueeren. Wij zijn het gewoon, dat onze A- R- leiders worden aangevallen, zelfs zijn ze voorwerp van allerlei persoonlijke aan tijging. En ook de heer Colijn ontkomt daaraan niet. Zoo ging het Groen, zoo ging het Kuyper, zoo gaat het ook Colijn. Als onze leider aan dit lot ontkwam; zouden we zelfs vragen, of hij ons wel in de goede richting* leidde. Wij, A--R., mogen ons echter niet laten verleiden met gelijke munt te betalen. Dan zouden we komen, waar links ons ]uist graag hebben wil. Het ZAKELIJK karakter van den strijd moet op den voorgrond blijven. Ja, wij moeten zelfs aan de leiders van andere partijen de eer geven, die hun toekomt. Spr. herinnert daarna aan del belang rijke rede van den heöE Troelstra in Nov. 1924. Toen had hij in bijzondere mate het oor der Kamer. Deze rede was z'n zwanenzang. Troelstra poogde te doen, wat Simson deed op 'teind van zijin leven. Simson sloeg toen juist de meeste Filistijnen. En Troelstra poogde in Nov. te bewijzen, dat de rechterzijde uit elkaar viel, dat er moest komen een samengaan van R. K. democraten, met sociaal- en desnoods vrijzinnig-democraten. Zoo zou er in het Parlement komen ëen democra tische meerderheid. Indien dat gelukt ware, zou bet geheel e politieke aspect een totaal ander geworden zijn. Dan zou hij werkelijk in zijn laatste redevoering de grootste daad van zijn ge heel© leven verricht hebben. Groote belangstelling was er dan ook voor de rede van den R.-K. leider, don lieer Nolens. Maar Troelstra ving slib. Nolens' rede gaf den sociaal-democraat weinig moed. De R.-K. partij staat, zoo zei dhr Nolens, op de grondslagen van het huwelijksrecht. En juist dit is een principieel geschilpunt met links. Dit niet samengaan van rood en Roomsch is van groot belang voor de a.s. verkiezingen. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAfi. A b 0 h n e m e n Is p r ijs: Per 3 maanden, franco per post, f3,— Losse nummersf0.05 Prijs der Adverfentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 39 et. Bij abonnement belangrijke korting. Volgens Spr. zou het voor links het grootste ongeluk zijn, als ze de meer derheid bij de verkiezingen haalde. Qf zou aan die zijde geen combinatie te vinden zijn, om een regeering, steunende op een meerderheid te vormen. Gesteld, dat er (en dat is toch wel h!et hoogst denkbare maximum) door links 51 zetels werden behaald. Maar wat dan? Want bij die 51 zijn zoowel Wijnkoop als Braat- De A.-R. partij moet zich dit wel bewust zijn. Spr. heeft er wel eens voor gepleit, om als A. R. partij alleen te gaan staan. Het zou zeer zeker voor onze partij! winst beteekenen, als zij nu reeds ver klaarde: wat er straks ook gebeuro, wij blijven op onszelf staan en willen met meer mee regeeren. Maarhet belang des land vraagt wat anders. Op ons rust de zware taak, zoo noodig de regeeringsverantwoordeljjk- heid mee te helpen dragen. Zeker, mannen als Albarda, Dresselhuys en Marchaiit zijn ook mannen van bekwaamheid, maar ze zijn te divergeerend, te heterogeen, om samen te regeeren. Nu zijn we o zoo spoedig geneigd, om genoten weldaden te vergeten, ook de weldaden der coalitie-regéering. Spr. denkt echter aan het onderwijs. Al zijn wè nog niet voldaan, we moeten toch dankbaar, zijn. Er is een fin. gelijkstelling en er wordt schier geen dorpje in ons vaderland! gevonden, waar belijders wonen, of er is een Chr. school. Dan is er de sociale wetgeving, al' meenen sommigen, dat ze te weinig be- teekent en weer anderen, dat ze beter geheel achterwege had kunnen blijven. Ook Spr. meent, dat ze op een enkel punt wel eens te ver is g'egaan. Mlaar we mogen toch een stil en gerust leven leiden onder onze regeering. En daarom bidden wa toch. Zien we ook eens naar biet buiten land. Hoe gunstig steekt ons land daar bij af. De S- D- A. P. wil eenzijdig bét licht laten vallen op dei klasse der 'arbeiders. Daardoor komt zij in botsing met de waar achtige belangen der gehieele samenleving- Wij A -R., vormen 'n partij, die samenge steld is uit de verschillende geledingen van het volk. En daarom hébben wij liet belang van het geheel op 't oog- Er zijn ook negatieve voorrechten. Wanneer de Chr. actie zich niet zoo krachtig blad ontwikkeld, dan waren er op 't gebied van straf- en huwelijksrecht andere toestanden ontstaan, dan die we nu hebben. Er ontstaan natuurlijk ook wel eens moeilijkbeden. Daar zijn punten, waar A.-R. en R.-K- geheel verschillend over denken. Daar is b.v. de Zondagsrust. Maar mag dit de reden zijin, om af te zien van de samenwerking? Moeten we dan niet veel liever genoegen nemen met de Zon dagswet, die nu misschien te bereiken i9 en die straks in behandeling komty dan het onbereikbare te willen? Daar is ook de revaccinatie. Ook hier over denken sommige C--H. en de meeste R.-K. anders dan wij. Spr. deelt mede dat do revaccinatie, die geheel' ingaat tegen onze A.-R. opvat ting, door minister Aalbers© is voorgesteld nadat het wets- ourtwerp op de besmettelijke ziekten reeds in de Kameraf- deelingen was onderzocht- De ze inlassching is dus niet den Ministerraad gepasseerd. Mocht de revaccinatie zóo in 't staatsblad komen, dan zou er zeker van A.-R. zijde reden zijn om de samenwerking met de andere rechtsche part ij en te verbreken. Maar zegt Spr. als er nu eens een linsch kabinet was, zou den al onze protesten vergeefsch zijn. Wellicht baten ze nu wel. Toch ook weer een voordeel van ©en rechtsche regeering I Spr. kwam nu op de subsidie voor de Olympiade. Spr. heeft zich baast de haren uit het hoofd getrokken, toen hij er van las. Spr. gelooft, dat de regeerirfg er op een onschuldig lijkende manier is ingeloopen. Spr. voor Zich is er tegen en komt vooral op tegen de Zondagsontheiliging. Spr. heeft ook wel eens gehoord, dat ze er indertijd in Ant werpen financieel niet zoo goed mee wa ren. Maar in dezen zoo moeilijken finan- cieelen tijd is een dergelijke uitgaaf onge motiveerd. Spr. gelooft ook niet, dat het wetsontwerp er komt. Maar alweer, als er eens een linksche meerderheid was, had ons protest zeker geen beteekenis! Onze mannen in het Kabinet maken ook wel eens fouten, maar onze partij in de Kamer is er, om daarop te letten. Spr. besprak daarna het beleid van minister Colijn. Wie kan bewijzen, dat dlir Colijn voor zijn plezier minister is geworden moet maar eens bier komen om het aan te toonen. (Gelach.) Spr. had in '23 liever gehad, dat dhr Colijn geen minis ter was, geworden en de verkiezingen van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1