Binnenlaat. Zijn Uw handen en lippen Korte Veiiefatei. Br an ting, de afgetreden Zweedsche •premier, die, gelijk bekend, sinds eenigen tijd ernstig ziek was, is overleden. Naar gemeld wordt, is te Amsterdam uit Berlijn bericht ontvangen, dat een der vier gebroeders uit de Barmat-affaire in vrijheid is gesteld. Lijders aan aambeien kunnen niet beter doen dan Foster's Zalf aan te wenden, wel-; ke onmiddellijk verlichting schenkt. Inder daad een probaat geneesmiddel. Per doos 11.75; per tube fl. (5) Dje „Fokker VII" in een museum? De „Loc." schrijft Naar de laatste uitlatingen van Van der Hoop doen vermoeden, wordt de Fok ker, waarmee op zoo glorieuze wijze de tocht van patria naar Jndië volbracht is, opgelegd. Het dunkt ons alleszins juist, dat het toestel niet meer gebruikt wordt. En het dunkt ons voorts ge- wenscht, dat de Indische regeering de F, VU aankoopt van het Holland)—Indië- comité, ten einde het te Batavia in een openbaar gebouw een passende plaats te geven. (Dit toestel toch, Waarmee de eerste hemelvlucht door Hollanders van het Noorden naai- de tropen ondernomen en voleindigd werd, is èen historisch docu ment van met de tijden groeiende Waar de. Juist dan, wanneer de ontwikkeling van het vliegWezen, voortgaand langs de snelle lijnen, die het lieden ..te zien geeft, eenmaal gekomen is tot een veilig en geperfectionneerd luchtreizen, zal men het eerste éénmotorige en nog onvol maakte vliegtuig willen zien, dat, door een vaderlandsche bemanning bestuurd, den weg door de hoogten naar hier vond. „Patrimonium". Eergisteren en gisteren werd te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering gehouden van het Ned. Werkliedenver bond „Patrimonium". De vergadering, die onder presidium stond van den heer P. van Vliet Jr., van Utrecht, was belegd in verband met het feit, dat de agenda van de Vorig jaar September te Leeu warden gehouden verbondsvergadering niet was afgehandeld en mede ter be spreking van reorganisatievoorstellen, waarvan de wenschelijkheid in den loop der laatste maanden was gebleken. In verband met deze besprekingen droeg de vergadering een huishoudelijk karakter. Blijkens de presentielijst waren aan wezig afgevaardigden van 60 afdeelingen en van '7 Gewestelijke Organisaties, ver tegenwoordigende 7088 leden. Onder de aanwezigen was ook Mr S. de Vries Czn., oud-Minister van Financiën, lid van de Comm. van Advies van het Verbond. Ten aanzien van punt I, „de naam van het Verbond", werd aangenomen een motie-Haarlem, luidende „Het Ned. Werkl. Verbond „Patrimo nium", te Utrecht in buitengewone alge meene vergadering bijeen op 23 en 24 Februari 1924, van oordeel, dat „Patri monium" is een organisatie voor alge meene sociale belangen, om, in overeen stemming met art. 1 der statuten de be zigen der maatschappij in het algemeen eh die der werklieden in het bijzonder te behartigen, waarin plaats is voor ieder, die sociaal voelt en denkt, mits hij erkent, dat Gods Woord en de traditiën onzes rolks de vertrouwbare grondslagen een-ar Christelijke maatschappij uitmaken; dat krachtens Patrimonium's statuten niemand van het lidmaatschap wordt uit gesloten en dat het er alleen om gaat, de sociaal-voelenden en -denkenden in Pa trimonium bijeen te doen zijn, die Patri monium's doel geheel willen najagen, sluit zich aan bij het prae-advies van het Verbondsbestuur op het voorstel-Alkmaar; keerl zich tegen elke naamsverandering van ons Ned. Werkliedenverbond, om dat daardoor Patrimonium in wezen, aard en karakter verandert en zijn huidige beteekenis in het organisatieleven op sociaal gebied gaat verliezen; spreekt den wensch uit, dat alle per sonen van Prot.-Christel ijken hluize, zoo wel patroons als arbeiders, krachtens hun sociale roeping, aan de actie van Patri monium zullen deelnemen, en gaat over tot de orde van den dag". Naar aanleiding van de bespreking over punt II houding van hot Verbond en zijn afdeelingen bepaaldelijk tegenover het 0- N. V- en de Christelijke Besturenbonden werd besloten, dat men bij de meest vriendschappelijke verhouding ten op zichte van hot C- N. V- en de Chr. Be sturenbonden zal volharden. Voorts werd besproken „De opdracht aan het Verbondsbestuur cwn geleidelijk te komen tol centralisatie van den Bonds- arbeid op het Centraal Bureau, alsmede om dit Bureau beter te oitiileoren". Be sloten weid dat het Verbondsbestuur deze zaak zal bezien en in de komende tijden de noodige en mogelijke stappen zal doen. Het Verbondsbestuur zal een commissie aanwijzen tot herziening van biet sociaal program van het Verbond. Verder werd toegezegd, dat sleeds bij den aanvang van het herfstseizoen het Verbondsbe stuur met een werkplan voor de afdee lingen zal komen. Het Verbondsbestuur zoo werd mee gedeeld zal zich met een gemotiveerd adres tot de kamer wenden naar aanlei ding van het voorstel tot subsidiëering van de Olympische spelen. Allerlei. De drie bonden, waarmee door den Bond van Kleermakerspatroons nog werd onderhandeld over het nieuwe collectief contract, hebben thans dat contract goed gekeurd, zooals het was voorgesteld door de patroons. De uitsluiting voor de lei den van de moderne, syndicalistische en neutrale bonden is dus weder opgehe ven. H. M. de Koningjn en Z. Kj. H. Prins Hendrik zullen op 28 Maart het Loo betrekken. Het jaarlijksch verbljjf op het landhuis Den Ruigen Hoek, zal dit jaar niet in April, maar m Juli plaats heb ben, na de verkiezingen. pijnlijk, schraal oï gesprongen door de koude, .gebruik dan de heerlijk verzach tende en snel genezende Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. Tot secretaris van den 36sten Keu- ringsraad (Walcheren, N.-Beveland, Zuid Beveland, bewesten Goes en Zeeuwseh Vlaanderen) voor de lichting 1926 is benoemd de heer A. Hammacher te Mid delburg, en tot secretaris van den 35en keuringsraad (overig gedeelte van Zee land en Westelijk N. Brabant) de hec-r P- J. de Rroekert, le luitenant te Middel burg. Gisterenmiddag is te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr J. p. Gau, oiud-president der rechtbank te Zierikzee. Onder de aanwe zigen ter begraafplaats merkte men oj.a. op de heeren oud-minister H. A. van IJsselsteyn, mr A. Moolenburg, wethouder van Bussum, De M'uralt, lid der Eerste Kamer, en andere oud-Zierikzeeënaars. J. Hoogenboom, directeur van de Bank voor Schouwen en Duiveland te Zierikzee; mr R- Patjjh, oud-lid der Tweede Kamer voor Zierikzee, mr H. Pleyte, griffier bij do rechtbank te Middelburg. Ben vijftal spr. voerden het woord, o.a. de hleer Hoogen boom herdacht den overledene als een der geestelijke vaders van. de Bank voor Schouwen. j i Goes. In de Zaterdag j.l. gehouden ver gadering van de Chr. Historische Kies vereeniging te Goes, is het nieuwe bestuur als volgt samengesteld. Voorzitter; Ds. P- J. Steinz. Secretaris: O- van Bruggen. Penningmeester: A- de Braijne. Wolf aartsdijk. In de vergadering van de schictvereeniging Nimrod, aangesloten bij de vereeniging Volksweerbaarheid, werd met overgroote meerderheid van stemmen besloten tot opheffing der ver- eeuiging. Hoofdoorzaak is zeker het niet meer verstrekken van kostelooze munitie van rijkswege. Ellewoutsdijk. Maandag1 vergaderde de Raad voltal.ig. Ingekomen is een schrijven van het gemeentebestuur van Ovezande betreffende schoolgeld van 3 kinderen die uit deze gemeente de R.-K. school te Ovezande bezoeken, bedragende f 26-29. Ingekomen is een beredeneerd verslag van de woningbouwcommissie betreffende het bouwen van twee woningen. Op het ver zoek van de Commissie tegen het Alco holisme om het aantal vergunningen in deze gemeente in te krimpen, besloot de raad, niet in te gaan als zijnde voor deze gemeente niet van noode. Ingekomen is een schriftelijke dankbetuiging van Dr Foil- mer, gemeente-geneesheer voor verhoo- ging van zijn salaris. Ingekomen is een schrijven van biet B- Armbestuur, waarin kennisgegeven wordt van de ontslagname van den heer v. d. Bent als voorzitter en dat in zijn plaats als voorzitter is benoemd dhr M- Meulenberg Jz (Hvo- ringe). Médedeeling werd gedaan door B. en W. van het .opmaken van hiet Kohier voor Hondenbelasting 1925 met 31 hon den 1ste klasse en 7 honden 2de klasse. Vervolgens werd overgegaan tot het benoemen van Se leden van het stem- bur. voor de Tweede Kamer. Als plaats vervangend Voorzitter werd benoemd wet houder v. d. Velde en na stemming wer den als leden benoemd de heeren J. O. Einders en D- Zoeter, plaatsvervanger A. Smallegange en M'. Verheike. B- en W. stellen voor het uitbreidings plan te verbeteren en het vernieuwen van circa 250 vierk. meter, waarvoor ongeveer 24000 nieuwe straatklinkers zullen be- noodigd zijn en de kosten ongeveer f 1000 zullen bedragen te halen uit den dienst 1924, waarvoor machtiging gevraagd wordt verder het marktplein te hersteken en te vernieuwen met de uitkomende goede steen in totaal circa 140 vierk. meter. Vervolgens werd voorgelezen een brief welke door B- en W. gericht is aan het polderbestuur om het westelijk haven terrein gedeeltelijk verder te bestraten en welk schrijven op de paldervergadering is voorgelezen en goedgekeurd. In ver band hiermede werd voor al deze werken door B. en W- machtiging gevraagd en verkregen om zulks uit te voeren. Vervolgens kwam aan de orde het res tauratieplan betieftenue den toren. Door den voorzitter werd een toelichting ge geven betreffende deze herstellingswerken Spr. zegt dat de toren er desolaat uitziet. Aangezien de overige gemeente-eigendom men alle in gooien toestand verkeeren achten B. en W- hiet wenschelijk, dit werk ter band te nemop. In verband hiermede hebben B. en W. voor.ichiting van een des kundige gevraagd over deze zaak, die een omschrijving van het uit te voeren werk aan het co. lege van B- en W. beeft overgelegd. Dhr Rinders vraagt of de deskundige garandeert dat het werk, uit gevoerd naai1 zijn voorstel, afdoende zal zijn en welke garantie er voor gegeven wordt. De voorzitter antwoordt, dat wan neer het werk geschiedt, zooals de des kundige zich voorstelt, bet, afdoende zal blijken. Dhr Verheike beweert, dat de deskundige die B. en W. van voorlichting heeft gediend, geen deskundige is. Hij zegt dat in deze gemeente hier even goed iemand voor had kunnen Worden aange zocht. Hij zegt op onderzoek geweest te zijn bij vooraanstaande architekten, die hem medegedeeld hebben, dat het werk zoo als B- en W- zich voorstellen uit te voeren, totaal waardeloos zal zijn en do deskundige, die B. en W. van voorlichting heeft gediend, niet beschouwd kan worden als een deskundige- Die is wel timmerman maar geen metselaar. Na nog enkele be sprekingen, waarbij alle leden overtuigd blijken van het noodzakelijke herstal van bovengenoemden toren, werd goedgevon den, dat B- en W. zich in verbinding stal len met den heer de Koning, architekt te Goes om hem advies te vragen. Vervolgens wordt besproken het repa- reeren van het luidtoestel der klok. Ook bedoelde deskundige heeft een ontwerp aan B. en W, aangeboden met teekenin- gen en omschrijving waaruit blijkt, dat deze restauratie op verschillende manie ren is uit te voeren en dat de kosten hoogstens f200 zullen herdragen. De voor zitter vraagt machtiging om dit werk te deen uitvoeren en de in deze gemeente wonende vaklieden daarvoor uit te noo- digen. Zulks wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt de heer Rinders, of er in deze gemeente een bouwverordening be staat, waarop door den voorzitter be vestigend wordt geantwoord. Hij1 vraagt verder, óf deze verordening ook geldt voor kleine steenen gebouwen, waarop door den voorzitter geantwoord wordt, dat zij geldt voor den woningbouw. .Dhr Rinders vraagt of bet B. en W. ook bekend is dat P- Oosthoek een varkenshok gebouwd heeft in de kom der gemeente, waarna door den voorzitter medegedeeld wordt, dat hij hiervan niet af weet evenmin de heeren wethouders. Blijkt het na onder zoek, dat door P. Oosthoek een varkens hok is gebouwd dan zal hij hiervoor onderhouden worden en gewezen worden op het feit, dat hij in deze in overtreding is overeenkomstig de Bouwverordening en dat hij' zelf de gevolgen moet ondervinden. Vervolgens werd nog door B. ón W'. medegedeeld, dat het vervoer van de macadam is gegund aan J. Smallegange voor f 1 per vierk. meter en het oplossen der macadam aan J. Spruit voor fO-75 per meter. Daarna sluiting. lerseke. Maandagavond 23 Februari vergaderde de Chr. Historische Kiesver eeniging alhier. Hen 14tal leden was te genwoordig. De besprekingen waren hoofdzakelijk gewijd aan de as. Kamen verkiezingen. Met het oog op de propa ganda hiervoor werd o.a. besloten, te trachten, een spreker-Kamerlid voor de kiezers te doen optreden. De vergadering besloot voorts: zich ter groepsvergadering op 25 Februari niet te doen vertegenwoor digen; en adhaesie te betuigen aan de motie „Lichtenvoorde" betreffende de laakbare houding der 5 Chr. Hist. Bersto Kamerleden bij de behandeling van het ontwerp „Plaatselijke Keuze". Kapelle. Gisterenavond trad, daartoe uitgenoodigd door het Comité van Chr. Winterlezingen, op dhr L Renning uit Utrecht. De voorz., dhr J. Pottjewijld, leidde den Spr. in. Op onderhoudende, prettige wijze vertelde Ou Baas Penning van zijn reisherineringen in Zuid-Afrika. Met jeugdig vuup weet hij zóó te ver tellen, dat ook de lachspieren gaan wer ken, maar ook weet hij op hiet heLdenvolk van Z.-Afrika met ernst te wijlzen, op het krachtige geloofsvertrouwen der boe ren, vooral de teekening van den stoeren Calvinist Kruger was treffend. Spr. ein digde na ruim twee uur te hebben gespro ken met het woord: „Het is mijn ideaal dat er komen Nederlandsche kolonies in Zuid-Afrika. Maar dat kan alleen, als er samenwerking komt tusschen onze regee- ring en het Z.-Afrikaansche gouvernement. De Landbouwvereeniging V- I. O. S- alhier vergaderde gisterenavond. De pen ningmeester dhr J. Ossewaarde deed ver antwoording over gehouden beheer, ont vangen was f35990, uitgegeven f296.35, batig saldo f63.65. Besloten werd alsnog tot aankoop van kunstmeststoffen over te gaan. Een bijdrage groot f25 voor de Kringtentoonstelling zal gegeven worden Alsnu trad dhr Jac. WeLeman van Krab- bendijko op met het onderwerp van biet tot suiker. Met aandacht werd deze into ressante lezing, die verduidelijkt werd met lichtbeelden, gevolgd. Kruidingen. Maandagavond vergaderde de A.-R. Kiesvereeniging te dezer plaatse om te hooren naar bet woord van den heer B. C. Sliggers van Kloetinge, die sprak over BaginseJpolitiek. Br was een niet groot maar aandachtig gehoor. Spr. wees op de kennelijke doorwerking van het Chr. Beginsel, ook op het terrein van de Staatkunde; behandelde, ook naar aan leiding van de bekende Dageraadskwestie, onze beginselen van vrijheid en besprak achtereenvolgens enkele punten van staatsbeleid, waaruit ons streven klaarlijk blijkt. Nadat spr. breedvoerig geschetst had, waarin de a.-r. staatkunde zich on derscheidt van da beginselen en practrjken der linkerzijde, wekte hij op tot verhoogde belangstel.ing voor het staatkundige leven. Er zijn wel teekenen, die wijzen op waardeering voor het werk van minister Coiijn óók aan de overzijde, doch niet temin zal er nog veel tegenstand gebroken moeten worden. Br volgde eenige bespreking op deze lezing, waarna de spr. in dankgebed voor- ging- Krabbeadijke. Ddnsdagav. vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Tegenwoor dig alle Ic-den. Het ging voornamelijk lover het verzoek van het Bestuur der Eijz. school om borden, banken en een hek om het schoolplein. Omtrent de bor den was in de vorige vergadering' al geen bezwaar om ze toe te staan. Maar op voorstel van B- en W- werd op het ver zoek om nieuwe banken en een hek om het schoolplein afwijzend beschikt. Br zijn. indertijd 20 oude banken van de open bare school in gebruik genomen, daar zou het Bestuur nieuwe voor willen heb ben. Ook een hek is zeer noodig, wegens het drukke verkeer langs den Oostweg en den binder, dien men vooral 's avonds in school heeft van over de ramen kijken. De leden Vogelaar, Woutersen en Van 't Leven wilden de banken en het hek wel toestaan. Krijger, Lagendijk, Hirdes en Die Kok stemden voor het voorstel van B. en W- De secretaris las de lijst voor van bon, die honden houden en daarna werd het. kohier vastgesteld met 65 hon den le klasse en 5 honden 2e klasse tot een bedrag van f202 50. Souburg. Dinsdag vergaderde de anti- iev. kiesvereeniging in de School met den Bijbel. Wegens afwezighoiu van den voorzitter leidde dhr A- Arendse Az. de vergadering. Na breedvoerige bespreking besloot de vergadering met op 5 na alg. stemmen voor Hoofd- en Pijl ijst de lijst van het Prov. Comité te aanvaarden. Medegedeeld werd, dat de Kiesvereeniging 93 leden telt. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren L- Arendse Pz., Joh. Arendse Az. en R. Suurmond Jz. De pen ningmeester N. Willeboordse deelde mede, dat de kas een te kort aanwijst van f 4-12 Besloten werd, dat het Bestuur tegen de verkiezing met een lijst zal rondgaan om de financiën te versterken. Tot het nazien van de boeken van den penning meester werden benoemd de heeren L. Abrahamse en S- Arendse Pz. Koudekerk®. Maandagavond vergaderde de plaatselijke Afdeeling van de Buiten gewone Vrijwillige Landstorm alhier. De plaatselijke leider dhr J. de Kroo Cz. spiak een openingswoord on drong er op aan, waakzaam te zijn, opdat de B- V. L. S. paraat b-lijve, want al is het nu schijnbaar wat rustiger, en hoort mem hiet zoo veel van revolutie, de revolutie theorieën worden toch al is liet meer bedektelijk, verkondigd. Onze vrijheid zal men ons rooven, zoo de revolutie-mannen de macht grijpen en dat mag niet- Het moet blijven: God, Nederland en Oranje. De beer P. G- Laernoes uit Vlissingen waarschuwt voor de valschie leus Ont wapening, die, consequent doorgevoerd, 'uitloopt op onmacht van, de regeering die het zwaard niet kan missen. Binnenlands niet, wijl er kwaadwilligen zijn, en buiten lands niet oui onze erve te bewaren voor vreemde dwinglandij. Do landstorm werkte tot heden preventief, werkte rast en orde in de hand zander iets te moeten opofferen. Als het moet zullen we echter de wapens grijpen, want op ons rust de verantwoordelijkheid te bewaren, wat God ons gaf. Ook do heer Contant, lid van de plaatselijke Comm. wees er de ver gadering o<p, dat het revolutie-gevaar niet denkbeeldig is, zie maar naar Rusland. Daar werkt men plannen uit tot een algeheele wereldrevolutie. Het verdere van den avond werd besteed aan het ver tonnen van een tableau „trouw aan het Oranjehuis". Daarna, werden enkele voor drachten gehouden. Serooskerke. Maandagavond hield de A. R. Kiesvereeniging „Vreest God, eert den Koning" eene ledenvergadering. De candidatenlijst voor (je Tweede Kamer werd besproken. Naar aanleiding hier van werd met alg. stemmen besloten het advies van het Prov. Comité op de Vol gen, wat betreft de hoofdlijst. Doch wat betreft de bijl ijst was men algemeen van gevoelen dat deze dient aangevuld te worden met de namen van de heeren S- Brandsma te M'burg en p. A- Schwartz te Rilland, «1 zagen genoemde heeren dan ook gaarne als No. 1 en 2 op de bijlijst geplaatst. Ten slotte werd besloten een motie van afkeuring in te dienen bij den voorzitter der A- R- Kamerfractie, met verzoek niet de stem der fractie te ver kenen aan de subsidie voor de te houden Olympische spelen in 1928- Ten eerste; Omdat zulke spelen tot ontaarding kun nen leiden. Ten tweede: Ook en vooral wegens ontheiliging van den dag des Heeren. Ten derde: Dat de uitgaven ook voor dergelijke doeleinden moeten wor den besnoeid vanwege den oagunstigen financioelen toestand des lands. Meliskerke. Maandagavond vergaderde alhier de A.R. kiesvereen. „Nederland en Oranje". Voorzitten was dhr A. Flach. Jaarverslagen werden uitgebracht. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er een saldo in kas was van f32.94. Nu volgde bestuursverkiezing. Aftredend de heeren J. Geschiere en K. Sturmj, laatstgenoemde wenschte, wegens huise lijke omstandigheden niet meer in aan merking te komen. Herkozen dhr J. Ge schiere en gekozen Iz. Matthijssen. Naar aanleiding van de circulaire van het prov. comité werd besloten haar advies te volgen. Wat betreft de bijlijst, was men van gevoelen, dat deze moest worden aangevuld met de heeren Brandsma te Middelburg en Schwartz te Rilland-Bath. Bij de rondvraag werd door den heer Matthijssen gevraagd om reglementen te laten drukken voor 3e leden. De heer Davidse sloot met ^dankgebed. gewerkt. Minister1 Heemskerk djeed o.a. mededeeling dat door hem, een aanschrij ving aan de politioneole autoriteiten is gericht om voorzichtig te zijn met arres- jtaties van personen op 'den openbaren weg en te dien opzichte matiging te be trachten, in ieder geval zoo weinig mo gelijk opzien te wekken. In de jachtwet 1923 moesten eenige ondergeschikte wijzigingen worden aan gebracht Over het algemeen had- de- Kamer geen bedenking tegen het „nader gewijzigd" wetsontwerp. Alleen do heer Van Sasse van Ysselt kwam met een amendement om het rapen van eieren van eenig waterwild niet strafbaar te stellen, Dioch na de bestrijding door mi nister Ruys de Beerenbrouck werd het amendement met 54 tegen ,9 stemmen verworpen, waarna het wetsontwerp werd aangenomen. Hierna kreeg dhr Weitkamp het woord voor het houden van zijn interpellatie over den toestand in de Drentsche en Overijsselsche venen. Er waren voor deze zaak veel sprekers, zoodat de Kamer er niet mee klaar kWam. Minister Ruys antwoordde dat hij over leggen zou met zijn ambtgenooten van Waterstaat en van Financiën over de mogelijkheid van .overneming door den Staat van de afvaartsgelden, wielke voor de verveners in de gegeven omstandig heden een ongewenschte belasting vor men. De principieele vraag komt hier om den hoek kijkenWanneer de Staat een bepaalde industrie op deze wijze Steunen moet Op dit gebied wil de minister zeer voorzichtig Wezen. Voor de voor bereiding van plannen tot stichting van electrische centrales in Overijëel en Drenthe, die met turf gestookt zouden worden, wilde hij wel financieelen steun verleencn. Ook hoopt hij eerstdaags een beslissing te nemen ten gunsto van een kindertoeslag aan tewerkgestelden met groote gezinnen. Dhr. Weitkamp kwam met de motie: „De Kamer, van oordeel, dat het in hooge mate gewenscht is, dat van re- geeringsWegc al datgene worde gedaan wat mogelijk is, om de moeilijke om standigheden, waaronder de turfindustrie verkeert, te verzachten, gaat- over tot de orde van den dag". Minister Ruys schijnt als eenige mo gelijkheid' te zien: productieve Werkver schaffing, in welke richting hij klaarblij kelijk ook wil doorgaan. Nog vele Kamerleden voerden het woord. Dhr v. Vuuren pleitte vóór een toeslag aan de turfverbruikers. Die be volking zou geholpen zijn, Wanneer zij den landbouw kon gaan beoefenen, maar dat kan zij niet, zoolang de veenlaag niet "weggenomen is. En d© heer Smeenk maakte de opmer king, dat steun aan de veenindustrie niet mag leiden tot een kunstmatig opschroe ven van het bedrijf, maar rekening moet houden met den achteruitgang in de laatste jaren tengevolge van het grootere gebruik van steenkolen, welk verschijnsel zich wel zal handhaven, naar het zich laat aanzien. it ij u vs lirsgi m Tweede Kamer. Eerst werd gisteren wat kleingoed af- Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Den Haag (Vereeniging Volhouden) door W. A- Zeydner te 's-Hee- renberg (verbeterd bericht). Geref. Kerken. Beroepen te Niezijl J. S. Schaafsma te Gasselternijveen; te Kojhimerpomp en te eiland Marken W. Tom, cand. te Hil versum; te Beetgum P. Boes, cand. te Marken. Bedankt voor Amersfoort door J. Ubels te Varsseveld; voor Vreeswijk door B. Wentsel te Ridderkerk. Heref. Gemeenten. Bedankt voor De Lemmer door R- Kok te Aagtekerke. De heer R. van Zinderen Bakker,, vroeger bekend socialistisch spreker en schrijver in Friesland, is dezer dagen toegetreden als lid der Ned. Hervormde Kerk te Kortezwaag. De heer Bakker is 80 jaar oud, en de kerk van Kortezwaag is modern. Inge nomen heiden Klacht. Onder d.t kopje schrijft Prof. Dr Hepp een en ander aan 't adres van de beoor deelaars der inaugureele rede ran prof, dr Pallache, den Jood, die aan de Arrr sterdamsche Universiteit aan a.s. Ned. Herv. predikanten de exegese van het O.T. gaat doceeren. Na gereleveerd te hebben de ingeno menheid van den modernen prof. Groe- newegen en den Roomschen Pater Star mans, beluistert hij de klachten van or thodoxe Joden en een confessioneel pre dikant. Aan diens adres schrijft hij: Maar 't luidst klaagt toch Ds Lingbeek in „De Gereformeerde Kerk". Deze pe*-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2