KEES HELDER lenstbode. No IS 4 Woensdag 25 Februari 1025 39e Jaargang rkneisje. il VERVOLGD ER GERED. Fotografische Opmen voor Handel en Industrie Heht gij kinderen Buitenland. S. Fabriek B. o. Z. staat zijnde libanden ie gevraagd, (nechi jevraagd, n of een ht gevraagd, FEUILLETON. FOTOGRAAF 1 Langedelft i 34 - Middelburg ?F te Koude- ^P: Schutting» n Mestput» Seheldestrant cpaard, keur 8 jaar, waar- bd, bij ABR. iolder adzand (Z. V.) P: Jarolinenburg, latte Wagen, en Mangei- 200 roeden (e huur. Grijpskerke. ta H00 Liter SRSE, Visoweg, N DER HOEK, 3 GE, Souburg. Souburg. Bloemendaal" gevraagd een ij be beginselen, f450 per jaar, ite storting van getuigschriften kkiagen en at- int en genees- acht bij den DIRECTEUR. VAN BURG, met Mei jevraagd, Öostkapelle, jpskerkscheweg. irukkers-Expltitentcn ÖOSTEBBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorsfs'raat 6870, Gaes Tel.: Redaetie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers fft.06 Prijs der Advertentien: 1—4 regels f 1.20, eike regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. KERK EN STAAT. I: Bij de uitvoering van art. 171 dei- Grondwet (te voren art. 168) heeft 'bij de opvolgende ministers van financiën nooit groote eenstemmigheid gehéerscht. Min. Godin de Beaufort (1888—1891) bepaal de, dat bij vacaturen in de kleinere kerk genootschappen de vacatuur-gelden niet meer zouden worden uitbetaald. En in enkele gereformeerde kerken die de or ganisatie hadden ingeruild tegen do ker kenordening van 1619 staakte hij de uit betaling der vacatuurgelden aan den ring van het Hervormd Kerkgenootschap. Twee besluiten, die naar twee zijden kwaad bloed zetten. En minister de Vides in 1919 diende een wetsontwerp in, strekkende om tot een totaalbedrag vati 2 mitlioen, een bijlslag toe te kennen op de Rijkstractomenten van alle predikanten, rabbijnen en geeste lijken der kerkgenootschappen, die in 1814 bestonden; waartegen mr Schokking zich verzette, die tegelijk een ander© regeling der verhouding van Staat en Kerk be pleitte Hoofdstuk VI der Grondwet: „Van den Godsdienst" regelt deze verhouding, welke vari 1848 dagteek ent en bij de herziening van 1887 en 1918 ongewijzigd is ge bleven. Het artikel, waar het hier oan gaat, art. 171, is onveranderd ontleend aan de Grondwet van 1815- Bij de herzieningsdebatten in '1886 en '87 heeft de toenmalige Goesche afge vaardigde, nu wijlen jhr mr A. F. de Savornin Lohman een bread historisch betoog te dier zake geleverd, waarop echter niemand der in de Kamer aanwe zigen heeft gereageerd. Zulks in hoofd zaak, omdat men geen weg wist te vinden door al de verschillende denkbeelden en meeningen aangaande deze verhouding. En hij de herziening van 1918 kon men al niet anders doen, dewijl overeengeko men was dat alleen Onderwijs en Kies recht op de helling moesten. Te voren hadden minister Heemskerk en de professoren de Louter en Buys hun licht over dit vraagstuk doen schij nen; doch zonder resultaat Dit ter inleiding op het historisch over zicht, dat wij hieronder laten volgen. In de dagen der Reformatie had men drie soorten van kerkelijke goederen, te weten: kloostergoederen, geestelijke goe deren, en kerkelijke goederen. Da kloos tergoederen behoorden aan de kloosters; de aeestelijke goederen werden met deze op één lijn gesteld, voorzoover alleen de kerkelijke goederen bestemd waren ter bekostiging van den Christel ijken ©ere dienst. I 1 Nu zijn in den loop der jaren de kloos tergoederen aan hunne bestemming ont trokken. In Holland verkocht men ze om do oorlogskosten te betalen. In Fries land deed men deels hetzelfde, deels wer den de opbrengsten der kloostergoederen aangewend voor armengeld, suppletie, onder anderen tot de bezoldiging der predikanten, enz. Do kerkelijke goederen evenwel, goe deren ten bate der kerk en van den ©ere dienst, werden in Holland vervormd tot de zoogenaamde „geestelijke kantoren", fondsen ten behoeve onder anderen dei- bedoelde predikantstractennenten. Immers zelfs de kloostergoederen brachten niet voldoende op om er de predikantstracte- 44) o De inspecteur volgde den raad van Lergman op en inderdaad deed de cognac al spoedig zijn goede werking bemerken. Het gelukte den politieambtenaar over eind te komen en enkele schreden te doen. „Dat is in orde", zei hij, verschillende lichaamsbewegingen makende. „Niets stuk, gelukkig. Wiel, wel! Diat was me een ondervinding! Ik dacht gerust, dat die vent me vermorzelde. Ben jullie hem baas geworden? Hoe is dat in zijn werk gegaan?" Lergman deed een omstandig verhaal van het gevecht en toen Wandelde het drietal naar de plaats, waar Die Kat lag. Deze richtte het hoofd op, toen hij zijn overwinnaars zag naderen. „N'avez vous pas uil peu d'eau pour tnoi?" vroeg hij „J'ai soif." „"Wat zegt ie?' 'vroeg Lergman, met een blik op den inspecteur. „Hij zegt, dat hij dorst heeft en vraagt om water", legde deze uit. „Ja, water, waar "halen we dat vandaan?" „Honderd pas van hier loopt een heel klein beekje, dat van de heuvels komt. Het water daarvan is goed drinkbaar en friscl». Als de Wachtmeester mij zijn fla- menien uit t,e kunnen betalen. Er moesten derhalve nog belastingen voor geheven worden. En deze inkomsten nu werden van Overheidswege beheerd door de straks, genoemde kantoren. Al -die inkomsten zijn publiekrechtelijk door do overheid ten bate der kerken besteed, doch de kerken hadden er geen recht op. 1) Iets anders is het met de inkomsten der pastorijen; deze behoorden den kerken wc-1 toe, doch zij werden onder één© administratie gebracht. Niet cm aan do kerken te ontnemen, wat haar toekwam, mam- cm „op doelmatiger wijze aan allen een inkomen te verzekeren, vermits die inkomsten onvoldoende waren en uit de publieke kas moest worden bijgepast." Zoolang nu de Hervormde Kerk Staats kerk was, baarde dit geen moeilijkheden. Maar de Revolutie brak door, do Kerk hield op Staatskerk te zijn, en de Over heid onttrok zich aan hare verplichting. Alle geestelijke 'goederen (art. 4 der Staatsregeling van 1798) en fondsen, waaruit te voren de traktementen van leeraren werden betaald, werden natio naal verklaard c,m daaruit de traktemen ten te betalen, en er de nationale op voeding uit te bekos!igen. Nu lag in dit laatste op zichzelf niets onbillijks, omdat de kloostergoed-eren toch oorspronkelijk bestemd waren voor op voeding en onderwijs, waarmee de kerk zich belastte. Maar wel onbillijk was dat de inkomsten, die afkomstig waren uit a,an een. bepaalde kerk behoorende pasto ralia door nationaliseering in den gemeen- schappelijken pot gedaan werden, en daar door aan hunne bestemming, niettegen staande de gemeenten, waarvoor zij moes ten dienen, no-g bestonden, werden ont trokken. Ook was het grovelijk onbillijk kerken, die gedurende twee eeuwen uit de- pu blieke -kas waren betaald geworden, ten- gevolg© waarvan de particuliere vrij gevigheid niet tol ontwikkeling Wad kun nen komen, plotseling van dien steun geheel te bero'oven. Die regeering moest er dan in de Staats regeling van 1801 wel o-p terugkomen en bepalen: „Ieder kerkgenootschap blijft in bet bezit van hetgeen in het begin dezer eeuw door hetzelve wierd bezeten". Doch de onbillijkheid bleef bestaan, dat „ofschoon de overheid verplicht was aan alle kerken gelijke bestemming te ver leen en, de eene kerk alles ontving, wat zij krachtens geheel andere staatsrechtelijke beginselen had genoten, zonder daarop thans nog rechtsaanspraak te kunnen doen gelden, en de ander© niets." Dit gevoelde dan ook Koning Lodewijk, toen hij ver klaarde: „ik moet en wil onder mijn be scherming nemen de bedienaars van alle 'godsdiensten. Allen hebben gelijke aan spraak -o-p dezelfde aanmoediging, op- den zelfden onderstand"; en bij decreet van '2 Aug. 1908 bepaalde, „dat de geestelijken van die gezindheden, welker ©eredienst tot nog toe ten koste- van den Staat niet werd "Onderhouden, bij vervolg betaald (zouden) worden naarmate de staat der schatkist hiet (zou) zal toelaten." Van ditzelfde beginsel gaan ook de grondwetten van 1814, 1815 en 1848 uit, en ook het tegenwoordige artikel 171- Maar is dit juist? 1.) Zie Lobman, Onze Constitutie, blad zijde 326, e.v. con wil leenen, kan ik daarin wat water uit dit beekje gaan halen", zei de jonge Beijers. „Er is nog een scheutje cognac in 't fleschje, maar dat zal ik gebruiken om er mijn hoofd mee te Wasschen; een puik middel tegen verhitting, weetje", ant woordde Lergman. „Ziezoo", ging hij voort, na het restje cognac in 't holle van zijn handgegoten te hebben, „spoel nu oen flacon maar om en breng hem gevuld mee. Eigenlijk heeft de vent niet verdiend, dat we hem een weldaad bewijzen: maar afijn, toe maar!" Willem was al weg en de inspecteur begon, in afwachting van zijn terugkomst, den gebonden© in het Fransch een ver hoor af te nemen. In 'teerst had de reus weinig lust om op de hem gestelde vragen te ant woorden; maar toen de inspecteur hem aan het verstand brachit, dat het spreken van de volle waarheid en niets dan de waarheid als een aanleiding tot het op leggen van ©en mildere straf zo-u kunnen golden, toen kwain in de eerste plaats los, dat hij inderdaad Ludovicus de Kat was, dat hij in „Alhambra" te Antwerpen handlangersdiensten had gedaan voor S-, en dat hij in opdracht had, een kistje met papieren, waarvan hij overigens den inhoud niet kende, onder den rooden beuk bij 'tOttergat uit den grond te halen en bij S- te bezorgen. Zelfinkeer gewenscht. De soc.-democratische bladen hebben steeds onze partij en onzen leider met slijk geworpen, onder het verwijt dat het kapitalisme van dezen laatste riekte naar petroleum. „Petroleum" doet nog steeds in verga deringen opgeld. Mr Troelstra verweet in de Kamer aan den minister dat hij „in dienst van Mars en Mercurius" rijk géwordén was. Terecht teekent „De Rotterdammer" die farizeers, zich slaande op de ruige proletariërsborst, omdat elke gemeen schap met de kapitalistenklasse Werd ge meden. Maar wat nu bij het onderzoek in de Barmat-zalc los kwam, getuigt van groote kapitalen, elk van meer dan een halve ton, welke door dezen kapitalist -en dan welken waren geschonken aan het Rotterdamsche sociaal-democrati sche dagblad „Voorwaarts". Het geval is thans reeds Weer grooten- deels in den doofpot gepraat. En dat is maar goed' ook voor de sociaal-demo craten. Men lichte liet deksel toch vooral niet op, men zou er de atmosfeer al te zeer door verpesten. En men brengt er „Het Volk", c.s. toch niet mee tot zelfinkeer, al ware die gewenscht. Cijfers en Feiten. De ontwapenaars en hunne vooruitvlie- gende en achteraankomende geestverwan ten zeggen u in hunne kiezersvergaderin gen, dat de oorlogsuitgavon met ieder jaar onhoudbaar hooger wérden. Is die klacht juist? Zie hier als antwoord een sprekend staatje 1914 109 miljoen 1918 37§ 1919 170 1920 87 1921 74 1922 64 1923 64 1924 !61 Van 1920 tut 1924 gingen Wij 36 mil joen naar beneden. En aan Marine daal den wij van 1920 tot 1924 van 41 tot op 36 miljoen. Vergeet hierbij twee dingen niet. lo Dat onder liberale kabinetten veel is nagelaten, w'at, zoo 'tlcon, moest wor den ingehaald. 2o Diat een groot deel van 't bedrag dat Oorlog en Marine kosten weggaat aan pensioenen en wachtgelden. 3o Diat het een eigenschap is vooral van sociaal-democraten, om, als 't over de Landsverdediging gaat, cijfers te noe men die kant noch wal raken. Denk maar aan de vergissing van den Of hij den graaf van S- ook kende? „Monsieur le comte de S„ mais oui! Comment se porte il?" riep De Kat uit. (Mijnheer de graaf van S„ wel zeker! Hoe maakt hij 't 1 „Hij maakt het niet best", gaf de in specteur terug; „maar dat is iets wat o-p dit oogenblik niet ter zake doet. Kijk, daar koimt water voor je. Maar keer je eerst een weinig op je rechterzij, (lat ik je ontlast van de zorg voor die dier bare documenten van je chefs. Daar zal wel heel wat moois in staan." Miet een onverschillig gebaar liet De Kat toe, dat de inspecteur het taschije met de papieren, cm wier bezit nog een oogen blik te voren zulk een hevig gevecht was geleverd uit zijn borstzak haalde. Even eens zonder verzet liet hij zijn andere zakken navoelen. Behalve eenige onschul dige dingen zooals een portemonnaie, een knipmes, een kammetje en een zakje, waarin een broodje met worst, kwam er niets uit to voorschijn. Gewapend was de reus dus niet geweest. Blijkbaar had hij op zijn enorm© lichaamskracht ver trouwd, voor het geval, dat iemand Wem in den weg mocht treden. Maar revolverkogels zijn dingen, waar tegen sterke spieren niet helpen. Dat had de overwonnene nu onder vonden. Hij was niet meer in staat, iets uit te richten en probeerde zelfs vruchte loos, op te staan, toen Willem Beijers op beer Schaper in de Tweede Kamer, die zich maar eventjes 50 miljoen vergiste; gelukkig dat do heer Duymaer van Twist hem corrigeerde; doch de soc.-dem. Kleerekoper zag nog kans om de ver gissing goed te praten. Dergelijke feiten moet men onthouden, tegen dat 't "te pas komt, om er dan ge bruik van te maken. „Cijfers en Feiten". Zoo heet 't vlugschrift dat zich iedere maand eenmaal op onze leestafel presen teert als de verzamelaar van bouwstof en strijdmateriaal voor ,1e komende ver kiezingscampagne, o ja I maar ook voor later. Het Januari-nommer bevat weer veler lei dat niet alleen als zoodanig dienst kan doen, doch ook meer dan een artikel dat bestudeering waard is, en in de ver gaderingen van Clubs en Kiesvereenigin- gen behoort te worden besproken. Wij vestigen op deze uitnemende uit gaaf van de N. V. de Graafschap te Aalten nog eens de aandacht. In twaalf nommers biedt dit tijdschrift zeer veel wetens- en onthoudenswaardigs „voor het politieke en sociale leven". En dat Zijn arbeid gewaardeerd wordt, zegt u bet feit dat het zijn vijfden jaargang al is ingetreden. BEaiibuwf-w tascaSSai heb dan ook altijd Akker's Kloosterbalsem in huis, want snelle hulp is dubbele hulp als zij zich bezeeren. Koop vandaag een pot. De franc daalt. Twee kleine zinnetjes, heelemaal niet uit een Rechts blad, maar uit de Fran- sche Kroniek in „De Telegraaf" De franc daalt; de koersen van obli gaties en aandeelen dalen; de prij zen s t ij gen; de rentevoet stijgt; het publiek w.'ordt we derom onrustig. Een beetje inflatie is niet zoo erg; dat was verleden jaar de wijsheid der S. Dj. A. P. Ja, dan zou 'thier nu ook geweest zijn: Die gulden daalt; de prijzen stijgen.... En nog anders dan nu. Reken alleen maar eens uit, nu de koers van den gulden bij den dollar slechts 2.49 is, wat thans ons koren kosten zou, als de koers nog 2.68 Was, gelijk in 1923! (Friesch D'agbl.) Aardbeving in België. Eergisteravond om 9 uur 35 min. heeft men in Belgisch Limburg 'n vrij hevigen aardschok waargenomen, die heel Wat onrust onder de bevolking heeft veroor zaakt. Men dacht aanvankelijk aan een ernstige ontploffing in één der Limburg- sche mijnen, doch alles Was er kalm. De ondergrondwerkers hadden eveneens den schok gevoeld en het Was met een verlicht hart, dat zij na eenigen tijd konden constateeren, dat zich gelukkig bevel van den inspecteur zijn beenen van den riem bevrijd had. „Weet je wat?" zei wachtmeester Lerg man; „laat 'Beijers teruggaan naar de plaats, waar- we de 'fietsen geborgen heb ben, naar huis rijden en met de pleeg zuster terugkomen. Die kan een voor- loopig verband leggen. Daarna fiets ik naar de marechausséekazerne en zend één van mijn mannen om een rijtuig, waarmee we den gewonde naar de stad vervoeren. Ten minste, als mijnheer de inspecteur daarmee accoord gaat." „Ja, maar met een Jdeine wijziging", zei deze. „Ik zou u willen vragen, wacht meester, niet de terugkomst van Beijers af te wachten, maar tegelijk met hiem te vertrekken. Don hebben we geen tijdver lies. Ik blijf bij den gevangene. De be waking van den gewonden man levert niet het minste gevaar meer op, zoodat er geen twee man voor noodig zijn. Loopt alles me© dan kan hij over een paar uren in 't ziekenhuis zijn." Het plan van den chef der recherche werd. goedgevonden en ruim een uur later werd De Kat, wiens heup en arm door de vaardige hand van zuster van Haperen verbonden waren, in een rijtuig, waarin de inspecteur en Lergman naast hem plaats namen, stadwaarts gevoerd. Willem keerde in gezelschap der zuster naar huis terug. „Ik hoop niet", zei hét meisje, naast nergens een instorting had voorgedaan, zooals aanvankelijk werd gevreesd. Te Eigenbilsen, waar de schok bijzon der sterk werd waargenomen, ontstond een kleine paniek onder de bevolking. De weduwe van den gewezen burgemees ter dezer plaats stierf van schrik, terwijl bij den pastoor een zware spiegel van den wand werd gerukt. Op het observatorium van Ukkel (Brus sel) heeft men den schok geregistreerd om j) uur 33 min. 15 sec. Men verklaart, dat dit de sterkste aardbeving is, die in België werd waargenomen, sedert hier een seismografisch station is ingericht, n.l. in 1904. Op het oogenblik veronderstelt men nog ,dat de schok werd veroorzaakt door het inzinken van ongeëxploiteerde mijn gangen of van ondergrondsche steen lagen. In sommige dorpen werden meubels en andere voorwerpen sterk in beweging gebracht of omver geworpen. Te La- naeken, waar de schokken bijzonder -he vig waren, vertoonden verscheidene bui zen scheuren. (Msb.) Sneeuw en hagel. Sneeuw en hagel zijn Maandag in ver schillende deelen van Schotland en Oost-Engeland gevallen. Een hevige sneeuwstorm woedde in 't Peak-district en in West-Schotland Was de weersge steldheid zoodanig dat het verkeer langs de wegen in de hooger gelegen streken gestaakt moest Worden. Gisteren heeft den geheelen dag on stuimig Weer boven Engeland gewoed. Hevige stormen staken af en toe op en gingen vergezeld' van sneeuw' en hagel. Vooral het Engelsche Kanaal was bloot gesteld aan de volle kracht van den Zuidelijken stormwind. De overtocht over het Kanaal Was zeer moeilijk en de visschersbooten moesten haastig een toe vlucht in de havens zoeken. Verschrikke lijke zeeën beukten de kustverdedigings- werken te Folkestone en te D|over. De ex-kroo,nprins. De gewezen kroonprins heeft na zijn terugkeer in Duitschland' bij de rijks bank aangeklopt om het huwelijkscadeau ter waarde van meer dan een half mil- lioen goudmark, 'twelk nog altijd in de kluis van de bank wordt bewaard, uitge leverd te krijgen. Het geschenk, verpakt in 40 groote kisten, is afkomstig van 4000 Pruisische steden en bestaat uit een prachtig bewerkt zilveren servies. Het werd twintig jaar geleden bij bet huwe lijk van den kroonprins besteld, doch de zilversmeden hebben er zoo lang aan gewerkt, dat het bij 't uitbreken van den grooten oorlog neg niet klaar was. Daar na is er geen gelegenheid meer geweest het te overhandigen en thans weigert de rijksbank het af te geven vóórdat is uitgemaakt of het inderdaad aan den kroonprins behoort^ dan w'el nog eigen dom is van de steden, die het hebben besteld. Op dit punt zijn de wettelijke bepalingen niet duidelijk, vooral omdat in de positie van hem, voor wien het bestemd was, een zoo groote verandering is gekomen. Naar verluidt zullen, om den knoop door te hakken, de schenkers (dat zijn dus de 4000 Pruisische steden) beslissen en wel bij volksstemming. De uitslag daarvan zal belangwekkend zijn, omdat er uit "kan blijken hoe de 'stem ming in Pruisen ten aanzien van den gewezen kroonprins is. Willem rijdend, „dat de dokters tijdens mijn afwezigheid bij den graaf geweest zijn. Dat ztki me erg spijten, want uit de handelingen van een chirurg valt altijd wat te leeren." „Wat denkt u van den graaf?" vroeg- Willem; „acht u zijn toestand ©rg g©; vaarlijk?" „Eerlijk gezegd, geloof ik niet, dat hg liet er op haalt. De long schijnt leelijk geraakt te zijn. Een half uur na uw ver trek hoestte de patiënt en toen kwam er bloed." „Zou hij nog bij kennis komen?" „Hij was zooeven bij kennis en dat kan hij nog wel eenige dagen zijn." „Gelukkig! Ik zou zoo gaarne nog eens met hem spreken." „Over zijn toestand voor de eeuwigheid, denk ik?" De groote, blauwe oogen van zuster van Haperen richtten zich' .vragend op den jongen man aan haar zijde. Deze keek op zijn beurt onderzoekend de zuster aan. 1 „Zuster", zei hij, met eenige spanning in zijn stem, „is u een Christin?" „Ik heb den Heere Jezus lief, omdat Hij mij eerst heeft liefgehad", was het op zachten toon gegeven antwoord. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1