PU ROL ffo 133 Maandag 33 Februari 1935 39e Jaargang Bnitenlaat VERVOLGD M GERED. FEUILLETON. Schrale Lippen Ruwe Huid Brukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorsfslraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bfjkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL no. 259 *DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers fftOC Pr ij s der Advertentiën: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ot. Bij abonnement belangrijke korting. Een aardig lesje. Mac Donald heeft in een rede de les gelezen aan de extremisten in zijn eigen partij, die in het lagerhuis de subsidies voor de a.s. reis van den Prins van Wales bestreden hebben. „Als wij officieel een vertegenwoordi ger zenden naar de dominions of naar de buitenlandsche staten, zullen wij zijn uit gaven of hij John Smith is of de Prins van Wales, betalen. Het kam mij niet schelen, wie onze ver tegenwoordiger is. Het is niet in over eenstemming met het zelfrespect van ons volk. het is niet in overeenstemming met het zelfrespect van onze partij in het lagerhuis of daarbuiten wanneer, indien de regeering van Argentinië of de een of andere buitenlandsche regeering ons verzoekt een officieelen vertegenwoordi ger te zenden, wij moeten zeggen: „Gij gaat en betaalt de kosten uit uw zak"!" (Zou dit lesje ook niet dienstig kunnen zijn voor kleinzielige socialisten in andere landen dan Engeland?) De werkloosheid in Oostenrijk. De financieele commissie van den na- tionalen raad in Oostenrijk heeft van minister dr Resch mededeelingen ontvan gen over de werkloosheidskwestie. De minister constateerde, dat het aantal werk- loozen op het oogenblik 220.000 bedraagt, van wie 190.000 ondersteuning ontvangen. De minister verklaarde, dat Oostenrijk een catastrofe tegemoet gaat, wanneer het niet gelukken zal het aantal werkloozen te ver minderen. Het zal wellicht binnenkort mo gelijk zijtn, 40 milliard kronen voor pro ductieve werkloozenverzoiging vrij te ma ken. De bewering, dat het groot aantal werkloozen het gevolg is van de hooge belastingen en van de groote sociaal-poli tieke lasten, die in Oostenrijk ongeveer 40 pet. bedragen, noemde de minister on juist. In werkelijkheid is Oostenrijk op sociaal-politiek gebied niet sterker belast dan het buitenland, hetgeen de Minister aan de hand van cijfers aantoonde. De man vrijgesproken. De Vlaamsche reserve-officier Remy de Man, die in beroep was gegaan tegen het vonnis, waarbij hij ter zake van het ver oorzaken van den dood van den fascist Maquet tot drie jaar gevangenisstraf en tot 50.000 francs boete werd veroordeeld, is Zaterdag door het hof van Brussel vrijgesproken, terwijl ook de schadever- goedingseisch der burgerlijke partij werd afgewezen. Het hof van beroep nam de thesis aan der wettelijke zelfverdediging. De Man werd, nadat de gebruikelijke formaliteiten waren vervuld, onmiddellijk in vrijheid gesteld. De talrijke Brussel sche Vlamingen hebben de vrijspraak van De Man flink gevierd, vooral toen de ex-ver oordeelde zelf in het Vlaamsche Huis op de Groote Markt verscheen, waar hij in triomf werd rondgedragen. Engelsdie berichten over de kwesfie van Duitschland's ontwapening. De Daily Telegraph gelooft, dat het verslag van de militaire missie der ge allieerden over Duitschland's ontwape ning geenszins zoo ernstig is als men. veelaal aanneemt. Dit heeft vooral be trekking op die gedeelten, welke over het mmmmmurnmwwni-i nu—wmumwm i umhiwiiiw—m jt 42) o— „Wat een kerel!" fluisterde de wacht meester; daar konden er met gemak twee uit gesneden worden. Als hij in Napo leons tijd geleefd ha.d, was hij rechter vleugelman in 't voorste gelid geworden bij de grenadiers. Zie je wel, dat hij een kaartje raadpleegt? Ik geef mijn laatste cent aan de armen als dat de Kat niet is". Op dit oogenblik zag de reus behoed zaam om zich heen, en sloeg toen een boschpad in, dat naar het Ottergat leidde. „Hem na!" zei met gedempte stem de inspecteur; „maar om alles ter wereld mag hij ons niet zien. Do fietsen kunnen, hier wel blijven staan. Toe Beijers, gij weet hier den weg, wijs ons hoe we loopen moeten om hem te volgen, zonder dat hp het merkt." „Hij gaat natuurlijk naar 't Ottergat," voegde de wachtmeester er bij, „daar twijfel ik geen oogenblik aan; dat pa pier, Waarop hij kijkt, is een plattegrond, Waar dezelfde boom op aangegeven staat, dien wij zoeken. Die zwartbaard is de Kat en S. heeft hem er op uitgezonden om het pakje documenten te halen, waar wij ook om op pad zijn. Slim, dat hij hier overdag komt. Als hij overdag ge zien wordt kan hij net doen of hij een onschuldige Wandelaar is, terwijl hij oorlogsmaterieel handelen. Van de overige vraagstukken zal vermoedelijk dat van de Schnpo '(veiligheidspolitie) tot lange ge- dachtenwisselingen leiden, hoewel vroe gere Duitsche regeeringan zich reeds be reid hadden verklaard, de Schupo op de basis van een burgerlijke politie te reor- ganiseeren. Staking in den Oeral. Volgens inlichtingen uit goede bron is in den Oeral een ernstige staking onder de arbeiders uitgebroken. De beweging begon in den Midden-Oeral, omdat het achter stallige loon niet werd uitbetaald en ook aan andere eischen der arbeiders niet werd voldaan. 'Er staken thans ruim 100.000 arbeiders. De leden van do bedrijfsraden werden in hechtenis genomen en 7 hunner wer den den volgenden dag zonder vorm van proces gefusilleerd. Dit had echter niet het gewenschte gevolg, want de arbeiders verzetten zich en er ontstond een op roerige beweging, waartegen de plaatse lijke overheden niet waren opgewassen. 40 geheime politie-agenten moeten ge dood zijn. De graannooti in Rusland. De graannood in Rusland schijnt een grooteren omvang te hebben dan uit de officieele publicaties der sovjet-regeering valt op te maken. Het officieele aantal slachtoffers van den hongersnood in het beneden-Wolgagebied en in de Zuid- Oekrainsche provincies, door de Sovjet- bladen genoemd, bedraagt 11 millioen, doch in werkelijkheid schijnt het getaal getroffenen veel grooter te zijn. De sovjet-regeering heeft weer 200.000 ton buitenlandsch meel en 100.000 ton graan besteld om den hongersnood in de Russische steden in de komende lente te bestrijden. Zoo nu en dan glippen er hongersnood- berichten in'de bladen te Moskou binnen. Zoo verscheen er dezer dagen' in de „Prawda" te Moskou een rapport van het „Comité ter bestrijding van den slechten oogst. Dit' comité rapporteert, dat 2if$ millioen kinderen in de geteisterde dis tricten honger lijden. Anderhalf millioen verkeeren in den grootsten nood, doch wegens gebrek aan middelen ontvangen slechts 900.000 hunner steun. Korte berichten. Uit Boekarest wordt gemeldDe na tionalistische studenten hebben besloten aan alle universiteiten te staken. Het kwam tot een botsing met de politie, waarbij de leiders der beweging in hech tenis werden genomen. Dc regeering heeft gedreigd, de universiteiten te sluiten, in dien de onlusten voortduren. Volgens een bericht uit Moskou heeft er aan de kust van de Zwarte Zee, in da buurt van Sebastopol, een geweldige aard- verzakking plaats gehad. Ongeveer 130.000 ton aarde zijn in zee gegleden. Er werd een schiereiland van 150 meter lengte door gevormd, benevens verscheidene eilandjes. Een noodlottige ontploffing in een mijn op het eiland Sullivan (Burma) had plaats. Men schat het aantal dooden thans op 51. Het mijngas belemmert de red dingsploeg nog, maar zestien lijken en tal rijke houwers met brandwonden zijn bo ven gebracht. 's nachts onmiddellijk verdenking zou wtekken, daargelaten nog!, dat hij een ver raderlijk licht zou moeten meedragen als 'tdonker was. Nu, Wjllem, weg is ie! Allo, wat kant moeten we uit, om zon der dat hij ons ziet aan 't Ottergat te komen, bij dien rooden beuk?" j,Achter mjj aan maar," antwoordde Willem, „en flink bukken, want het hout is hier niet hoog. En past op de takken, die uw; gezicht zouden kunnen wonden." Die laatste waarschuwing was niet overbodig. In Willem's spoor sluipend, hadden de politiemannen doorloopend werk, hun gelaat tegen de zwiepende tak ken te beschermen. Bovendien liep de inspecteur der recherche een scheur in zijn jas en Lergman een dito in zijn eene broekspijp op, terwijl de moeilijke hou ding hun al spoedig de zweetdroppels uit de haren deed lekken. „Daar zou je den brui van geven," mopperde de inspecteur, die al vier keer vast was blijven haken en er door het groen aan zijn kleeren, d© scheur in zijn jas en zijn in zwijm liggend boordje wei nig meneerachtig begon uit te zien. „Daar zou je den brui van geven! Is me dat een ondernemingI Duurt het nog lang?" „We zijn er zoo", bemoedigde Willem, zich in stilte vermakende over het puffen en blazen van den inspecteur, wiens vuurrood gelaat glom van hitte en er gernis. Be wachtmeester behield natuurlijk zijn onuitbluschbare opgeruimdheid. „Ja," zei hij, „zoo loopt men op de Uit Berlijn wordt gemeld, dat dc Duitsche rijksdag met 200 tegen 168 stem men heeft verworpen een verzoek aan de regeering, om een voorstel te doen tot invoering van het stelsel van plaatse lijke keuze. In het proces tegen de gewezen func tionarissen .van de Berlijnsche politie die zich aan pasknoeierijen hebben schuldig gemaakt, heeft de vertegenwoordiger van het O. M. tegen eiken beklaagde een jaar en 3 maanden tuchthuis geëischt. Bij de aanhouding van een buiten landsche auto, die zich niet aan de ver keersregelen hield, te Karlsruhe, is het tot een vechtpartij gekomen, waarbij ver scheidene lieden gewond werden. De po litie slaagde er spoedig in de orde te herstellen. De drie geneeshecren, die den En- gelschen koning behandelen, zijn Zater dagavond opnieuw ten paleize geroepen, waar z,rj drie kwartier vertoefd hebben. Reuter verneemt, dat de genezing van den koning langzaam te werk gaat, maar dat er niettemin verbetering in den toe stand te bespeuren valt. Draadlooze berichten melden, dat de scheepvaart in het Kanaal Zaterdag ernstig werd bemoeilijkt door dichten sneeuwval, die het uitzicht onmogelijk maakte. Dc sneeuw viel zoo zwaar, dat zij met schoppen van 'de dekken moest wor den verwijderd. Helleputte, de leider der Katholieke partij in België, is 75 jaar oud te Leuven overleden. In 1899 was hij Kamerlid voor Maaseyck en werd door zijn grooten in vloed de Keizer der Kempen bijgenaamd. Onder koning Leopold II was hij minis ter van openbare werken, later van spoor wegen. Hij was een democraat van het zuiverste water, en de stichter van de katholieke boerenbonden. De toestand van oud-minister Bran- ting (soc.-dem.) in Zweden is zeer ern stig. Hij wordt met kamferinspuitingen in het leven gehouden. Het zekerste en eenvoudigste genees middel tegen galzucht, slechte spijsver tering en verstopping vindt gij in Foster's Maagpillen. Zij zijn het zacht werkende laxeermiddel, waaraan iedereen nu en dan behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wordt geen ge woonte. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen, f0.65; in apotheken en drogistzaken. (10) Verspreiding van couranten door t u s s c h en kom s t van de post. Door den Directeur-Generaal der Poste rijen is ter kennis van de directeuren ge bracht, dat niet mag worden voldaan aan verzoeken van directies van dagbladen om gedurende 10 tot 14 dagen een exemplaar van een dagblad te doen uit reiken aan personen, die naar de mee ning van den directeur of kantoorhouder voor het nemen van een abonnement in aanmerking komen. geplaveide straten in de stad niet, mijn heer de inspecteur. Nou ziet u eens, hoe zwaar wij, veldpolitie het hebben in on zen dienst. Maar u moet maar denken, 'tzal gauw geleden zijn, zooals de vos zei, toen ze hem het vel over de ooren trokken. Apropos, Beijers, zie je dien kanjer met zijn zWarten baard nog? We hebben het te benauwd met die ellendige takken om hem in 't vizier te houden." „Ik houd hem in 't vizier,' 'zei Willem, „hij schuifelt netjes op den rooden beuk aan. Stil even! Hij houdt halt en kijkt om zich heenZie zoo, verdér maar weer." Na nog ongeveer vijf minuten gebukt geloopen te hebben, gaf Willem opnieuw een teeken om halt te houden. „Het is nu een uitgemaakte zaak, dat die man naar den rooden beuk gaat. Hij heeft precies al de wendingen ge volgd van het voetpad, dat er heen leidt slaat thans een laan in, die hem met tien minuten bij den boom zal brengen. Ik kan u echter in minder dan vijf mi nuten naar den rietzoom voeren, vlak bij den beuk, waarin we geheel onzichtbaar kunnen Wegschuilen om hem te bespie den. We moeten dan echter een paai- mi nuten draven. Deen? Vlug dan, hoeren!" Zonder leven te maken renden dè drie vervolgers tusschen het dunne, op gaande geboomte door en weldra ston den ze voor den hoogen, donkeren, fluis terenden rietzoom, die het Ottergat om sloot. „Even uitblazen I" ried Wjllem Beijers. Aanmaak van post- en andere waardezegels. Naar de „N. II. Crt." verneemt, is de heer J. W. Lucas, accountant te Haarlem, door de ministers van Waterstaat en van Financiën aangezocht om met de hoeren prof. de Vooys en Oppenheim de wen- schelijkheid te onderzoeken van het ver plaatsen van den aanmaak van post- en andere waardezegels van de firma En schedé aldaar naar 's Rijksmunt en even tueel 'daarheen alle waardedruk over te brengen. De waarschuwing inzake plaatselijke belastingen. Naar het „Weekblad voor Gemeente belangen" meldt heeft in antwoord op een desbetreffende vraag van het ge meentebestuur van Vreeswijk de Minister van Binnenlandscbe Zaken beslist, dat de jongste wijziging van de Wet op de in vordering van 's Rijles directe belastingen, waarbij de waarschuwing werd afgeschaft, niet ten gevolge heeft, dat ook bij de in vordering der plaatselijke belastingen het zenden van de waarschuwing niet meer verplicht is. Bij de invordering der plaat selijke belastingen blijft van kracht art- 259 der Gemeentewet, dat luidt:*„De ont vanger geeft het dwangbevel niet af, dan •na den belastingplichtige te hebben ge waarschuwd en vervolgens aangemaand". De Ziektewet. Patrimonium schrijft: De Tweede .Kamer heeft het ontwerp Ziektewet verzonden naar een bijzondere Commissie van voorbereiding. Dat is des tijds ook geschied met de Ziekte- en Invaliditeitswetten-Talma. En er isnu zeker alle aanleiding, om dit ontwerp nog eens met zorg te bezien. Maar het besluit der Tweede Kamer heteekent practisch, dat openbare be handeling vóór de verkiezin gen vrijwel uitgesloten is te achten. En na de verkiezingen? Zal Mr Aalberse het ontwerp eventueel nog verdedigen? Alles is weer onzeker. Weinig sympathie. Het wetsontwerp inzake de regeling van den bakkersarbeid is in de afdeelingen der Tweede Kamer nu juist niet met sym pathie begroet. Van alle kanten zijn er dan ook bezwa ren geopperd. De arbeidersorganisaties hebben uitvoerig betoogd, dat het ontwerp, werd Jiet tot wet verheven, den nacht arbeid zou brengen en weldra den weg zou effenen voor de volledige invoering van den nachtarbeid. Ook van de zijde der patroons werd, althans door sommi gen, bezwaar gemaakt tegen de voor gestelde uitbreiding van den nacht- en Zondagsarbeid. Menig patroon is van de „vrijheid" om 's nachts in zijn bakkerij te mogen werken al evenmin gediend als de winkelier van de „vrijheid", om 's avonds laat in zijn winkel nog te mo gen verkoopen. Men heeft in beide geval len dan ook te doen met uitwassen, door de concurrentie ontstaan. Verwacht wordt, dat er voor het in gediende wetsontwerp wel geen meer derheid in de Tweede Kamer zal zijn te vinden. (Patr.) De'vrijlating van Rridée. Op de vragen van den heer Ter Hall betreffende de uitlevering van den. op Met hijgende borsten en kloppende har ten stonden de jagers op het mensche- lijke, maar zooals de ondervinding .zou leeren zeer gevaarlijke Wild, bij elkaar en droogden met hun zakdoeken hun ge zichten af. „En nu vooral oppassen, dat het riet niet te sterk kraakt en dat ge niet te Water geraakt," hernam Wjllem. _j,Houdt mijn spoor maar!" Behoedzaam ging het nu voorwaarts, tot de gids de hand opstak. „Hier moeten we blijven, dunkt me," zei hij. „Ziet ge ginds die drie boomen, mijnheer de inspecteur? Dat is de groep van den rooden beuk. We konden er nog een eind dichter bij! komen, maar de vreemdeling kon het eens in 't hoofd krijgen, het riet te doorzoeken vóór hij de opgraving begint, 't Is daarom veiliger ons niet verder te wagen, dunkt me." Dat vonden de anderen ook. En zoo lieten ze zich dan alle drie op de knieën zakken en tuurden tusschen de ranke rietstaven door in de richting van de laan, waaruit de Kat, of wje de vreem de snuiter dan ook zijh mocht, komen zou. Deze liet zich niet lang wachten. Nog steeds met het kaartje van het ter rein in de hand verscheen hij reeds na weinige oogenblikken in de kromming van het nauwe laantje. De inspecteur haalde een kleinen verrekijker te voorschijn en richtte de gla zen op den naderende. „Wat een kolos I" fluisterde hij. „Als en debruik ik altijd i 23 Januari j.l. in Londen gearresteerde* directeur van de Brusselsche Bank Bri- dée, heeft de heer Heemskerk, minister van Justitie, o.a. geantwoord. De voornaamste oorzaak dat de stuk ken nog niet bij de Engelsche r<^sering waren binnengekomen, toen tot vrijlating van Bridée Werd overgegaan, was gelegen in het feit, dat de getuigen, die onder eede gehoord moesten Worden, buiten de provincie Noord-Holland wloonden e* dit hooren derhalve een aanzienlijk tdijs- verlies veroorzaakte. Vandaar, 'dat, door den procureur-generaal reeds voorzien Was in de mogelijkheid, ja, waarschijn lijkheid, dat de processen-verbaal van getuigen-verhoor eerst na het verstrijken van den termijn van 20 dagen, voor de voor de voorleopige aanhouding be paald, in Engeland zouden zijn. W|el is waar waren reeds den 29sten Januari de twee bevelen van rechtsingang door gezonden, in de hoop, dat de betrokke* Engelsche autoriteiten daarmede rekening zouden houden, in afwachting der nader* bescheiden, welke toch nog moesten vol gen. Hierblij dient in het oog gehouden te worden, dat het EngelschNederland1- sehe uitleveringstractaat, in verband met de Engelsche wetgeving, meerder* eischen (beëedigde getuigenverklaringen) stelt voor de behandeling eener uitleve- ringsaanvrage dan de meeste andere trac- taten, Welke slechts een bevel van rechts ingang met bevel van gevangenneming of een dergelijk, daarmee gelijkstaand, stuk eischen. Ik teeken hierbij neg aan, dat twijfel kan bestaan, of de vrijlating van Bridée niet een dag. te vroeg heeft plaats gehad. Ik 'moet echter, op grond van de ingekomen berichten, aannemen, dat de Engelsche magistraat den term van het tractaat „binnen twintig diagen" heeft toegepast overeenkomstig de in En geland heerschende uitlegging. Een nieuw! bevel tot inhechtenisne ming is, nadat de uitleveringsbescheidem: 12 Februari j.l. te Londen aangekomen Waren, tegen Bridée uitgevaardigd. De huldiging der Hollan d I n dl i ë-v 1 i e g e r s. Uit den aard der zaak zal de groote huldiging der vliegers, die den tocht van Amsterdam naar Batavia maakten, in de Nederlandsche hoofdstad plaats vinden. Het ligt voor dé hand, dat deze plaats gekozen werd, immers de tocht begon er, de tocht zal er ook eindigen ei» Wel met een huldiging, die geheel in handen is gesteld van de koninklijke Vereeniging voor de Luchtvaart. Het ligt in de bedoeling aan 'deze huldiging ook een fakkeloptocht te verbinden. Deze ^al plaats hebben op 'Zaterdag 18 April a.s. des avonds ongeveer 9 uur. Inmiddels wordt er op gewezen, dat de huldiging, Waarvan hier sprake is, afge scheiden staat van de Haagsche huldiging op Houtrust, maar meer bedoeld is als algemeene hulde in de hoofdstad Waaraan elk Nederlander zal kunnen deelnemen. die daar in Antwerpen de functie van uit smijter of vreesaanjager bekleed heeft, dan is hij in zijn soort een prachtexem plaar geweest. En dan moet je zijn hoofd zien! 'tLijkt wel een bisonskopf Nou, we zullen toch moeten zien, dat we hem meekrijgen, is 'tniet, wachtmeester?" „Wel wis en drie; en hij gaat mee ook' Is 'tniet op z'n beenen, dan maar op z'n bol, en is 't niet heel, dan maar iu stukken. Ha, daar begint 'tspul!" De reus had thans den rooden beuk bereikt en zijn (papier opvouwend, stak hij het in den zak. Speurend1 zag hij om zich heen. Vervolgens trad hij op den rietzoom toe en verdween daarin, om echter na enkele oogenblikken Weer te voorschijn te komen. Toen sloeg hij de geweldige armen om één der drie hoo rnen en Werkte zich met een lenigheid die zijn naam eer aandeed, hoog genoeg naar boven om dén omtrek te kunnen overzien. Het onderzoek scheen bevre digend uit te vallen; althans, het massale lichaam gleed spoedig Weer omlaag en onmiddellijk zette de Kat zich aan 't werk. Hij smeet zijn jas uit, stroopte de mouwen van zijn overhemd op, waar door een paar ontzaglijke, bruin behaarde armen te voorschijn kwamen, haalde uit zijn broekzak een breed knipmes te voor schijn, vouwde dit open en begon er mee in den grond' te Woelen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1