Mo 121 KEES HELDER Zaterdag Februari ISS5 S9e Jaargang F Bank voor Zeeland BANK-ASSOCIATIE F' EERSTE BLAD. V@©r Uw succes WYBERT Alle Bank- en Effectenzaken VERGROOÏINGEM Uit de Proiiic». PORTWIJNEN? Dit nummer bestaat uit twee bladen GOES. liiSËiüaül ook naar oude en verbleekte foto's Heeft II al eens kennis gemaakt met enz® fa. A. L. G. WITTE, KANTOOR GOES. DEPOSITO'S - SPAARREKENING EFFECTEN COUPONS En all Zeeuw et daar- et juist is ge- minder welke Is hier ntevre- le met Prov. jst met vullen, praktijk irukkers-Exploitanten OQSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange VorstsTaat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKOA*. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f£— Losse nummersfttOi Prijs der Advertenties: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. izer. Nederland en Oranje. Dit officieel orgaan vair liet verband van A.R. Propagandaclubs, verschijnende den löen van elke maand, geeft bij iedere nieuwe verschijning nieuwe antirevolu tionaire gedachten te verwerken. Een frisch opstel van het Kamerlid v. d. Heuvel bevat het Febr.-nommer over „Dje onvruchtbaarheid van het werk van den Plattelandersbond"; terwijl de rubriek van de Dr Kuyperstichting een reeks opent over 'Emigratie. Met 1 April a.s. verschijnt de zesde jaargang; net vlak voor de verkiezingen. Laten onze Kiesvereenigingen hiermede rekening houden. Uitgeefster is de Mij. E. J. Bosch te Baarn. Stille waters. Wie oog heeft voor de natuur, zal aan haar in menig geval beelden Weten te ontleenen, die tot recht begrip,,van zaken aiet weinig bijdragen. Die kunst om iets te verstaan is soms moeilijk, maar ineens is door pakkende beeldspraak de bedoeling duidelijk. Zoo draagt een juiste vergelijking tot recht verstaan der dingen veel bij. Begrijpelijk is bet dan ook, dat de heer Vliegen op het verkiezingscongres der S. D. A. P. tot beeldspraak de toevlucht nam om de positie der A.R. Partij te schetsen. Na eerst met verstaanbare belangstel ling zijn aandacht te hebben gewijd aan den tweespalt in R.K. kringen, die aan vankelijk voor den rooden bewonderaar veel beloofde, doch ten slotte weinig bracht, kwam de A.R. Partij aan de beurt. Ilier was alles massieve eenheid, pais en vree. Vandaar dat de voorzitter van het Hoofdbestuur in koene beeldspraak sprak van „een stilstaanden vijver, die kwalijk begon te rieken". Te plaatsen is het dat men in socia- listischen kring, waar het door de bui tensporigheden van den heer Stenhuis meer heeft van storm op zee dan van een spiegelend en effen Watervlak, met afgunst waarneemt, hoe geen bezuiniging of socialisatie een breuke kon veroorza ken onder de anti-revolutionairen. Een stilstaande vijver onder dichten lommer het is een idyllisch beeld dat gelukkig de A.R. Partij te aanschouwen geeft. De heer Vliegen bedriege zich en de zijnen niet. Dezen minnaar der symboliek, die zich verlustigde aan de vergelijking van den stilstaanden vijver, voere zijn beeldspraak verder door. Hij erkenne, dat stille Waters diepe gronden hebben. A Wondere tegenstelling. Het Wetsontwerp tot afschaffing dei- Staatsloterij kan nog op Weinig alge- meenen bijval bogen. Het vermoeden heersclit sterk, dat straks van de regeeringspartijten enkel de Antirevolutionairen en Christelijk- Historischen vóór zullen stemmen. Of het dan zoo moeilijk is, om van dezen vorm van staatsbemoeiing afstand te doen? Of dan de figuur van een staat, die de loterij exploiteert, zoo aantrekkelijk is? Onzes inziens gaat er van een dergelijk bedrijf Weinig bekoring uit. De Staat-kroegbaas'lzou ten onzent Wei nig ia eere zijn en onzen rechtvaardigen afkeer verdienen. De Staat-bordeelhouder zou toch in ons achtbaar vaderland moeilijk denkbaar zijn. Maar de Staat-loterijbaas is een gewilde verschijning, voor wiens behoud een strijd op leven en dood gestreden wordt! Stierf de Staat-loterijbaas dén dood_ dan ware het naar wordt beweerd met onze vrijheid' voor goed gedaan. Wondere tegenstelling A Korte berichten. De laatste dagen is er in de Fran- sche gebergten overvloedig sneeuw ge vallen. Daaraan schrijft men het toe, dat zich in Limousin wolven vertoond heb ben. Naar uit Limoges gemeld wordt, zijn er in de streek van Chaumeil van fleze roofdieren waargenomen; zij heb ben er kudden schapen aangevallen. Lan ger dan dertig jaar waren er in de buurt van Chaumeil geen wolven gezien. llllllIhlIllllllllllllllillllllllillltlillHIIIIIUIIMIIIIlllllllUIUimillllllllllllHIIIIIIUlllllltllllll is een welluidende stem van groot be lang. Gebruikt daar om vóór het zingen en spreken de ver- frlsschende TABLETTEN Groote doozen 65 Ct In de groote Engelsche steden zijn in een maand 1039 sterfgevallen aan griep voorgekomen. De laatste week be droeg dit aantal 354 (tegen 291, 202 en 195 in de weken die eraan voorafgingen) waarvan alleen te Londen 92. Van 40.0000 schoolkinderen te Bradford verzuimen er 6000. Te Leeds zijn 3050 schoolkinderen thuis. Terwijl de gemeenteraad van Glas gow gisteren beraadslaagde over de kwes tie van het eereburgerrecht aan prins Henry, verklaarde een socialistisch lid, dat de prins een nutteloos parasitisch le ven leidde. Er ontstond 'opschudding. Ge meenteraadsleden van de gematigde rich ting verklaarden, dat een socialist geen ware Brit kon zfijn. Het voorstel tot het toekennen van den eeretitel werd met groote meerderheid aangenomen. De „Daily Mail" verneemt, dat de Britsche regeering besloten heeft, met de Vereenigde Staten samen te werken, ten einde een nieuwe internationale ontwa peningsconferentie bijeen te roepen. Het vrouwenkiesrechtontwerp is in het Engelsche lagerhuis verworpen. Het huidig kabinet zal echter in elk geval een hervorming van het kiesrecht door voeren. Do motie van vertrouwen in het kabinet Marx, in den Pruisiscnen landdag ingediend, is met 221 tegen 218 stemmen verworpen. Het kabinet treedt af. Volgens de „Libre Belgique" zal de Belgische regeering tusschen 5 en 10 Maart a.s. tot ontbinding van het parle ment overgaan. DirectieMr. ANT. VAN BERCKEL, IDS VELTNIIIJSE. Kantoor Groote Mark! 21. Telefoon 74 (2 lijnen). lersekeG. D. VAN OOSTEN, Tel. 28. Kapellei. A. MOL Pzn., Tel. 13. Een Weigerachtige R. a a d In de raadsvergadering van de ge meente Hummelo en Keppel opi 29 Jan. j.l., weigerde de raad de begrooting 1925 te behandelen omdat de wiethouders niet hun goedkeuring aan deze begrooting konden geven. Het bezwaar gold speciaal de saldo-post, waarin verwerkt was het bouwen van een arrestantenlokaal, waai de raad op tegen had. De raad meent, dat nog .geen begrooting is 'ingediend, aangezien de wet geen begrooting van den burgemeester alleen kent en wil eerst de beslissing van de Kroon omtrent de zen post afwachten. Met 10—3 stemmen wordt besloten de begrooting naar Bi. en te renvoyeeren. De relletjes te Ede. Zooals bekend, is na de militaire rel letjes te Ede een uitvoerig en nauwgezet onderzoek ingesteld. Met spanning Wacht men, schrijft het „Hbl." zes, zegge zes maanden op de resultaten daarvan. „Dan toch zou men weten aan wie de schuld lag, of werkelijk infanterie-offi- eieren zich zóó misdragen hadden en of onder de wapens geroepen Nederlandsche staatsburgers zoodanig waren opgetreden, dat het ingrijpen door de militaire politie alleszins gerechtvaardigd kon worden ge acht. Die burgerij zal echter, naar nu wel als zeker mag worden aangenomen, zich er bij moeten neerleggen, dat de heele zaak den doofpot in gaat. Wie gelooven niet, dat deze oplossing in het belang van het leger is. De Plattelandersbond. Donderdag heeft dó Plattelandersbond te Utrecht vergaderd. Een motie van do provinciale afdeeling Overijssel werd be handeld, waarin do wensch werd geuit, dat 'de heeren Braat en De Boer zich zou den verzoenen. Nadat de heer Braat ver klaard had, gelijk hij reeds meermalen openlijk gezegd heeft, dat hij het zou toejuichen, als de heer De Boer als berouwhebbend afgedwaalde, meegesleept door verkeerde oppositiemannen, zou te- rugkeeren, en hij hem dan, evenals mei den heer Watjer is geschied, gaarne do hand wilde reiken, werd een commissie benoemd met opdracht, den heer Den Boer, die afwezig was, in dip richting to bewerken. Daarna werd een groslijst van candidaten voor de TVeede Kamer opge maakt. Op verzoek van het rechterge deelte van den bond werd besloten, in 18 kieskringen met gelijkluidende lijsten uit te komen, met als no 1 den heei Braat en als no 2 den hoer v. d. Hoven. „Rechtsche" en linksche plattelanders mogen dus straks allen Braat steunen. Een verheffende gedachte! 'tZullen We) principieele plattelanders zijn, die zich daartoe laten verleiden. De Olympiade. Het bestuur van de Chr. Vereen, van Leerkrachten bij hot Gymnastiekonderwijs in Nederland; uit de dagbladen vernomen hebbende van de plannen der Regeering inzake subsidiëering van het Comité tot voorbereiding der Olympische spelen in 1928; van oordeel zijnde, dat de Olym piad e met. haar opi de spits gedreven mensch- en stofverh-eerlijking, geacht moet Worden in strijd met het Christelijk karakter der natie te zijn, en als zoodanig uit ons volksleven dient geweerd te Wor den; protesteert met kracht tegien het voornemen om staatsgelden voor dit doel beschikbaar te stellen. Allerlei. Het Centraal Comité van A. R. Kies vereenigingen vergadert Vrijdag 13 Maart. Het Verbond van vakorganisaties van hoofdarbeiders in Nederland heeft aan de Tweede Kamer verzocht, maatregelen te nemen, waardoor^ns volk do voordee- len van den zomertijd zal kannen blijven genieten. In den toestand van Dr P. v. Hoek, directeur-generaal van den Landbouw!, die sinds geruimen tijd ernstig ongesteld is, is in de laatste clagen merkbare vooruit gang te constateeren. In de vergadering der Amsterdamschc Gezondheidscommissie is met algemeene stemmen de wenschelijkheid uitgespro ken dat in het belang der volksgezond heid de zomertijd gehandhaafd blijve. Te vens is de Wensch geuit, dat ook an dere gezondheidscommissies een zelfde verklaring zullen afleggen. Opvolger van Jlir. de Jonge als lid der Eerste Kamer is dhr. G. F. Lindeijer te Vlissingen. FOTOGRAAF Langedelft i 34 - Middelburg Te 's-Gravenhage is op 72-jarigen leeftijd overleden do heer Mr J. P. Cau, oud-president der rechtbank te Zierikzee, ridder in de orde van den Nederlandsch-en Leeuw. De ontslapene werd kort na zijn pro motie te Leiden in 1877 benoemd tet grif fier bij 'het kantongerecht te Sommelsdijk. Reeds het volgend jaar werd hij sub stituutgriffier bij de rechtbank te Dor drecht; in 1884 volgde zijn benoeming tot rechter te Zierikzee. 35 jaren is hij aan deze rechtbank verbonden gebleven. Van 1884 tot 1890 als rechter en tot 1919 als president. Hij stamde af uit een oud-Zierikzeesch geslacht, waaruit verscheidene magistra ten zijn voorgekomen. Zijn vader, mr B. C- Cau, was in 't midden der vorige eeuw jarenlang burgemeester van zijn va derstad. Mr J. P. Cau was een zwager van wijlen Jhr. mr WL H. de Savornin Lohman en laatst van prof. L. Lindeboom. Te Zierikzee was hij jarenlang lid van den kerkeraad, eerst als diaken en ad vocaat-diaken, .later als ouderling. De Grachtwegbrug, die een kortere verbinding van de 'stad naar het tramstation bewerk stelligt, was een geschenk van hem en zal als mr J. P. Cau-brug wel een lange- reeks van jaren een der middelen zijn om zijne nagedachtenis bij de burgerij van Zierikzee in eere te houden. Te Driebergen is, na een korte on gesteldheid in den ouderdom van 65 jaar overleden de heer K. Ie Cointre, lid van den gemeenteraad aldaar. De heer le Cointre, geboren te Middelburg, begon zijn loopbaan als bediende in de uitgeverszaak der firma F. P. Dhuij aldaar; later stichtte hij zelf een uitgeverszaak, en werd hij uitgever o.a. van de „Zuider Kerkbode". In 1901 trad hij in de uitgeverszaak te Goes, welko nu nog den firmanaam Ooe- terbaan le Cointre draagt, en vestigde zich enkele jaren later te Goes, waar hij jaren lang de geref. kerk als ouderling diende. In 1916 vestigde hij zich metter woon te Driebergen. i GOES. I f'n H visapotheek-i voor 50 centen goed voor brand- snij- en stootwonden, verouderde wonden, zonnebrand, aam beien, spierpijnen, spit, rheumatische pijnen, wintervoeten, springende handen en nog veel meer, koopt ge met een pot Akker's Ktoosterbalsem, de snel werkende merkwaardige veelzijdige zalf i-wit „rwwi rn.imumrn Brj; Kon. besluit is aan A. J. Mar- cusse, hoofdcommissaris van politie 'te Amsterdam verlof verleend tot het aanne men der hem geschonken onderscheiding van commandeur in de orde van Isa bella la Catolica van Spanje. Kapitein J. C. Inklaar, van het 14e reg. te Middelburg, wordt 26 dezer ge detacheerd te Breda in verband met de vervolgoefeningen der zesde infanterie brigade. De eerste luit. der inf. J. J. Six Dijkstra wordt van zijn detacheering bij het O.-I. leger hier te lande terug ver wacht. Benoemd met 16 Febr. bij de belas tingen J. Klap tot tijdelijk kommies 2e klasse le Terneuzen. Met 1 Maart tot rijksklerk te Dordrecht F. W. v. Gelder, thans particulier klerk te Brouwenshaven. Bevorderd tot kommies le klasse de kom mies 2e kl. W. Kik tc Zierikzee. Middelburg. De afdeeling Middelburg der Vereeniging tot Chr. Hulpbetoon aan vol wassen blinden hield Donderdag haar jaarvergadering onder presidium van ds J. H. Telkamp. Na voorlezing der versla gen van .secretaresse en penningmeest-e- resso kon worden geconstateerd, dat het werk hier goed gaat en er reden tot dank baarheid is. Er werd besloten mevr. C. Dronkers-Buijze af te vaardigen naar de jaarvergadering der Vereeniging op 12 Maart a.s. te Den Haag. Goes. De bekende zaak „Kleine Winst" van den heer J. van Westen, in de Lange- vorststraat, heeft een groote verbetering ondergaan. Waar eerst de étalageruimte uiterst beknopt was, waardoor het moei lijk viel een goed overzicht van de vele in de zaak aanwezige artikelen te geven, zijn thans door verbouwing een tweetal flinke, moderne etalagekasten verkregen. Deze bieden een keurig overzicht van de hepren modeartikelen en geven ook 's avonds door de flinke verlichting een echt verkoopelijk aanzien. We wenschen de „Kleine Winst" goed succes met deze practische verbetering, die, naar ons werd medegedeeld, aangebracht werd door den heer S. Dekker, te Kloetinge. Kapelle. Ou-baas Penning komt Dins dagavond hier vertellen van zijn reis naar Zuid-Afrika. Deze kennisgeving aan onze lezers is Wel voldoende. Ieder, die in de gelegenheid is, zal ongetwijfeld naai den bekenden Penning gaan luisteren. Men zie de advertentie in dit nr. Ovezaind. De Raad vergaderde gisteren. Afwezig D. van den Dries met kennis geving. Een kohier hondenbelasting voor 1925 werd -opgemaakt met 63 honden le en 4 ho-qden 2e klasse tot een totaal bedrag van f 256. Het percentage der ge meentelijke inkomstenbelasting wordt voor 1925/'26, evenals het vorige jaar, op H/2 pet. vastgesteld. In de begrooting van GROOTE MARKT 24. TELEFOON No. 41. 1924 had een wijziging plaats. Het voor- schot voor 'de bijzondere scholen inge volge art. 101 der Lager Onderwijswet wordt voor de R.-K. School vastgesteld op f 1638,05 en voor do Chr. School op f637,82. Krabbendijke. Vrijdagavond vergaderde de anti-rev. kiesvereen. onder voorzit terschap van dhr O. P. Vogelaar. Aaa dhr M. C. van Hekken wias het secre tariaat opgedragen. De penningm., dhr P. van Harn, deed verslag van den stand der kas. Deze laat, zoo noodig, verla ging van contributie toe. D|o candidaten- lijst (hoofdlijst )wordt eenparig vastge steld1, als het prov. comité voorstelde. Het bleek, dat het provinciaal comité verzuim pleegde. Dit dient alsnog her steld te Worden. Het bestuur zal daarvan Werk maken. Voor de bijlijst Werd dow één der leden dhr 0. Haverhoek genoemd. Daarna Werden van de lijst van het prov. comité 4 of 5 namen geschrapt e* aldus voor ieder de 20 namen vastge steld. D!e volgorde Werd aan het Bestuur overgelaten. Als secundus afgev. naar de centrale wórd benoemd dhr O. Havenhoek. Mét algemeene stemmen Wordt besloten een protest tegen de Olympisch© spelen en het voorgestelde millioen bij "het cen traal comité in te zenden. De volgende vergadering der drje kies vereenigingen met cursusonderwerp (4e verg.) Wordt bepaald op "Woensdag 4 Maart om half 8. Het besttiur Wil voor de verkiezingen nog voor een spreker zorgen. Ook komt nog ter sprake liet werk voor den stemdag. De verg. was goed bezocht en droeg een opgewekt karakter. Ds A. Andree eindigde 'de vergadering met dankgebed. Poortvliet. In de Raadsvergadering van Dinsdag werd het request tot verlaging van 't maximum aantal vergunningen voor kennisgeving aangenomen, nadat de voor zitter had gezegd, dat er geen reden is om het aantal yergunningen te verlagen; misbruik van drank komt in de gemeente niet voor en het gebruik neemt af. Met alg. st. wordt besloten afwijzend te beschikken op het verzoek van den directeur van de districtsarbeidsbeurs te Bergen op Zoom tot het aanstellen van een correspondent voor de intercommu nale arbeidsbemiddeling. Tot lid van het Algemeen Armbestuur werd na eenig protest tegen de aan beveling door den heer Carels benoemd dhr. C. Geuze. 0. en W. Souburg. Er bestaat hier een financieele kwestie tusschen de ge meente en de Alg. WoningbouWvereen. Terwijl de woningbouwvereen. zegt geld te krijgen van de gemeente, meenen R. en W., dat het juist andersom is. Zij zeggen, dat aan de exploitatierekeningen der vereen, over 1923'24 de goedkeu ring is onthouden, omdat de vereeniging niet van de gemeente het tekort op haat rekeningen vordert, maar ieder jaar on geveer f 2000 meer, Wat heelemaal in strijd is met de voorwaarden, waarop de voorschotten voor grond en bouw zrjn verleend. Nu beweert de vereeniging dat de minister de rekeningen toch goed keurde, maar B. en Wl zeggen, dat dit nergens uit blijkt. B. c!n Wl. zonden de rekeningen naar den minister; deze legde ze terzijde en is overgegaan zelf exploi tatierekeningen op te maken, die hemels breed verschillen van die van het bestuur der bouwvereeniging. De minister bere kent d-e tekorten over genoemde jaren resp. f7092 en f8264, doch B. en W'. achten het billijk die resp. te verhoogjen met f 42 en f 422. De bouWvereeaigi|ng heeft nu van de gemeente te vorderen f15.820, doch is aan haar schuldig voor annuïteit f 17.639. Zij weigert echter het verschil, f 1819, te betalen, evenals de op 24 Februari a.s. vervallen annuïteit. B. en W. meenen dat het dan ook duidelijk blijkt, dat het bouwhestuur niets begrijpt van de regeling van woningbouw met rijkssteun en dat het dringend noodig is dat de gemeente krachtige maat regelen neemt, om de gemeente voor groote financieele schade te behoeden, In de jongste raadsvergadering Is nu be sloten het bouwhestuur en den raad van beheer der woningbouwvereen. tot een nadere bespreking met B. en -W. uit te noodigen. 1 I J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1