Gij zult succes hebben Dit De Provincie. Allerlei. Rechtszaken. Dit de Pers. Ingezonden Stokken. Adverteert in bet DAGBLAD „DE ZEEDW" in den tegenwoordigen tijd reclame voor uw zaak moeten maken om het hoofd boven water te houden. en ge zult Gemeente- en Waterschaps archieven in Zeeland- In 1921 nam ik van de gemeente Veere een aantal stukken over, die behooren tot het ar chief van Arnemuiden en Klevers- kerke- Deze stukken nemen thans hun rechtmatige plaats weder in- Voorts bleek laatstgenoemd archief 'bij de bewerking op mijn bureau enkele stukken te bevat ten, die in het archief van Nieuw-en- Sint-Joosland thuis hoorden. Eenige an dere archiefstukken, die in geen geval tot het archief van Arnemuiden konden worden gerekend, waren naar mijn mee ning het- best geplaatst in het Rijks archief te Middelburg. Een aantal stuk ken van rechterlijken aard, benevens de kerkelijke doop-, trouw- en begraafboeken, wenschte ik, overeenkomstig de gelden de bepalingen, eveneens voor het Rijks archief over te nemen. Een ander ge deelte ten slotte kwam in aanmerking, om vernietigd te worden. In overleg met het gemeentebestuur zijn deze maat regelen alle tot stand gebracht- De ordening en beschrijving van het archief der gemeente Arnemuiden op mijn bureau zijn in 1924 gereed gekomen. Burgemeester en Wethouders berichtten mij, dat de Raad gelden beschikbaar had gesteld voor het inrichten eener goede bewaarplaats in de burgemees terskamer. Nadat de kasten waren op gesteld, is het archief weder naar Arne muiden vervoerd en in de door den heer De Waard aangegeven volgorde opge borgen. Het gemeentebestuur had de welwillendheid, een dankbetuiging te zenden, mede bestemd voor mijn ambts voorganger en voor den heer De Waard. Een bezoek ter plaatse heeft mij over tuigd, dat Arnemuiden, dank zij de vlot te medewerking van College en Raad, thans beschikt over een archief-inrich ting, die aan redelijke eischen ten volle voldoet. Het zeer verwaarloosde archief van Nieuw- en .'Sint JooÜand uit de jaren 17131829 is naar mijn bureau overge bracht en daar gerestaureerd, waartoe de Raad een crediet had toegestaan. Dit werk moest wegens den .staat, waar in de stukken verkeerden, aan de be schrijving voorafgaan, en daar de vol tooiing eerst viel in het eind van het jaar, heeft de heer Mulder, die, zooals reeds in het vorig verslag werd mede gedeeld, niet de ordening en beschrijving is belast, zijn taak nog niet kunnen aan vatten. Toen de arbeid van den heer De Waard aan het archief van Arnemuiden ten einde spoedde, heb ik het gemeentebe stuur van Veere voorgesteld, het ar chief dier gemeente op dezelfde wijze te doen behandelen. Het aanbod werd aanvaard, de benoodigde credieten zijn door den Raad toegestaan en nog voor den afloop van het jaar kon een ge deelte van het archief naar Middelburg worden overgebracht, waar de bewer ker onmiddellijk opnieuw aan den ar beid is getogen. De voorloopige inven taris, samengesteld door Dr Heeringa, zal bij de definitieve ordening en be schrijving 'nuttige diensten kunnen be wijzen. De kapitein A. Kloeke van het 14e reg. inf. te Middelburg, zal w'orden ge detacheerd bij het korps Politietroepen en zal waarschijnlijk reeds op 1 April a.s. zijn nieuw'e bestemming, commandant der 2e Comp. Politietroepen te Amsterdam volgen. In de overblijfselen van 't aloude Lodijke, het stamslot der Heeren van Rei- merswaal, is benevens een klein, stee- nen Madonnabeeldje met 't kindeken Je zus op den arm, dat ^enigszins geschon den is, en een paar potjes, ook een zeldzame gouden munt gevonden, Welke voorwerpen in 't bezit zijn van den heer G. Dl van Oosten te lerseke. Het munt stuk is de goudgulden van den bekenden Rudolf van Diepholt, die, naar men voor gaf, een ongeletterd man was. Hij ver stond zelf geen Latijn en was van 1423 tot aan zijn overlijden in 1455, bisschop van Utrecht, hoewel hij door Paus Mar- tinus V in den ban was gedaan. De paus had geen genoegen genomen met zijn keuze, maar Broeder van Kuilenburg had hem in dit ambt bevestigd. De munt is mooi gaaf en geeft aan de eene zijde den bisschop te zien in vol ornaat met den kromstaf in de hand en aan de keer zijde zijn wapen; ook het randschrift is vrij goed bewaard gebleven. (N. R. Ct.) Middelburg. Blijkens de in dit num mer voorkomende advertentie zal op Maandag 23 Febr. a.s. een lezing worden gehouden over het wterk op de Friesche Heide. Deze lezing, die toegelicht zal Worden met levende beelden, zal een duidelijk overzicht geven van het groot- sche werk dat daar onder de laagstgezon- kenen der maatschappij verricht wordt. Voor zoovelen is reeds dit werk tot tijdelijken en eeuwigen zegen geweest. Menig ontslagen gevangene, zwerver en dronkaard is door een korter of langer verblijf op hare kolonies voor verderen maatschappelijken, zedelijken en geeste lijken ondergang bewaard gebleven en het Werk der evangelisatie is voor menigeen het middel tot eeuwig behoud geweest. 'Wij wekken alle Christenen op deze le zing bij te wonen en door hunne tegen woordigheid blijk te geven, dat dit werk ook hun belangstelling heeft. De entrée- prijs is zoo laag mogelijk gesteld en de baten komen het werk ten goede. Vllssingen B. en Wi. stellen den raad voor een terrein aan het voormalige fort „de Nolle" beschikbaar te stellen aan de voetbalvereeniging „D.O.S." tegen een pachtsom van f 100 per jaar. Eenige dagen is naar de auto van dhr De Dreu uit Goes in de iWester- Schelde gedregd. Deze auto ligt al een maand in de rivier. Men vermoedt, dat ze Weggespoeld is door den hevigen stroom. Goes. De Commissie voor de restaura tie van de Groote Kerk alhier werd dezer dagen Wederom verblijd met een gift van f 1000 van een onbekende, voor het herstellingswerk. De edelmoedige ge ver verklaart zich bereid, nog méér te geven, mits anderen eveneens offers brachten, doch dan bepaaldelijk voor het herstel van het Wester-raam. Wanneer men bedenkt dat zulk een raam f 7000 kost en de steiger f 1000, samen f 8000, dan zal men begrijpen, dat er "héél Wat giften moeten inkomen (boven de jaar- lijkschel) om de commissie tot het herstel in staat te stellen. Van de thans be schikbare middelen kan noch het midden schip-west, noch het Westerraam worden gerestaureerd. jWde volgt het nobele voor beeld? Wij verwijzen heeren fruitkweekera en allen, die in de fruitteelt belang stel len, naar de annonce in dit nr., welke bevat de aankondiging van een op Dins dag a.s. in het veilingsgebouw te houden tentoonstelling van „Plantenziekten op fruitteeltgebied". Dhr J. Adema, ambte naar van den plantenziektenkundigen dienst, zal voor toelichting zorgen. Het Iverkconcert was slechts zeer matig bezocht. De geijkte term „de thuis blijvers hadden ongelijk" is hier Wel ge plaatst. De organist, de heer M. de Jong, is een begaafd speler en een fijnvoelend begeleider. De violist, de heer O. van Hemel„ beschikt over een schitterende techniek en weet aan zijn heerlijk instrument kunstvolle muziek te ontlokken. De sopraan-soliste, nog aan het begin harer loopbaan, kan vrij het moeilijke pad der kunst opde voorbereiding er toe is wel solide geweest. De tijd zal aan deze veel belovende zangeres onder veel dat de jaren brengen ook meer draag kracht en volheid geven. Het is opmerkelijk hoe elke groep kun stenaars eigen opvattingen heeft over tempi, nuanceering e.d. Dit trio zal bij herhaalde samenwerking nog veel schoons kunnen gevenminder .nauw gezet samenklinken zooals in Bach's „O, Jesulein süss" zal dan weldra tot het verleden behooren. Afgezien van deze kleine „vlekjes" durven we gerust een „tot weerziens" toeroepen en wenschen dan de executanten een meermalen groo- ter gehoor. Nisse. Donderdagavond Werd de jaar vergadering gehouden van de Groene Kruis-vereeniging alhier. Uit de verslagen van secr.-penningm. en bijzittend lid kreeg men het volgende te hooren: Het ledental bedraagt thans 105. De inkom sten over 1924 Waren voor het Groene Kruis f 158.64 en de uitgaven f 140.85. Goed slot met inbegrip batig slot van 1923 ad f 251.05 dus f 268.84. De inkom sten voor T.R.C.-bestrijding over 1924 waren f 165.56 en de uitgaven - f 147.60. Goed slot met inbegrip batig slot van 1923 ad f91.63 dus f 109.59. Het verple- gingsmateriaal verkeert in goeden toe stand. Een bedrag van f100 Werd uitge trokken voor dit jaar aan te schaffen materiaal. Souburg. Sedert Zaterdag wordt hier vermist de 24-jarige J. A. D. Vermoedelijk is hem een ongeluk overkomen. Veere. Woensdag is het nieuwe rijks- betonningmagazjjn in gebruik genomen. Het oude gebouw, behalve de voorgevel en een gedeelte zijmuur, is tot op den grond afgebroken. De sierlijke Zeeuwsche mop in zijn rijke kleurschakeering, hier uit gekomen, was nog dienstig voor een monumentaal bouwwerk te Westkapelle. (M. C.) Breskens. Woensdagavond werd alhier door marechaussóe en gemeentepolitie op heeterdaad betrapt en in arrest gesteld H. E. O. B. verdacht van het plegen van on zedelijke handelingen met minderjarige jongens. Verdachte zal aan den Officier fvan Justitie worden voorgeleid. (M. C.) Leven en laten leven. „Als ik ziek ben,ga .ik dadelijk naar den dokter. Dokters moeten ook leven. En als ik een recept krijg, ga ik dadelijk naar den apotheker. Apothekers moeten bok leven. En als ik dan thuis kom, gooi ik den medicijn dadelijk het raam uit." „Waarom doe je dat?" „Omdat ik ook wil leven." (Msb.) Door J. v. d. D., 25 jaar, arbeider-, te 's-Gravenpolder, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Goes, d.d. 16 Februari 1925, waarin hij werd veroordeeld tot f 5 boete subs. 5 d. li. met uitlevering van het geweer of te betalen f 3 subs. 3 d. h. wegens een overtreding van de Jachtwet. De ambtenaar van het O. M. gaat eveneens in hooger beroep. Dood door schuld. Do Haag- sche rechtbank veroordeelde wegens ver oorzaken van dood door schuld, tot één jaar voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaren, den Leidschen medisch student B. A. P., wiens hospita op 12 Nov. 'j.l. zoodanig was getroffen door een schot uit een buks, waarmede P. in zijn woning een trap opliep, dat zij kort daarop overleed. Is een slagerswinkel werk plaats? Bij vonnis van den kantonrech ter te Amersfoort werd vrijgesproken de slager B., beschuldigd van overtreding van Art. 14 der Arbeidswet, door in zijn winkel het werk van uitbeenen, uitvliezen en malen van vleesch te doen geschieden zonder dat er een arbeidslijst was opge hangen. Moderne patroonswillekeur. Een treffend staaltje van moderne pa troonswillekeur bereikte ons dezer da gen uit Blokzijl, schrijft de Rotterdam mer. Daar is gevestigd de houthandel B. Loos en Zonen, waarvan de firmanten nog tot het oude type werkgevers behoo ren, dat in elke vakorganisatie een on duldbare vrijheidsbelemmering ziet en zijn personeel dan ook verbiedt, zich bij zulk een vereeniging aan te sluiten. Dezen zomer werd door den jongen patroon een loonsverlaging van niet min der dan 40 pet. aangekondigd. Het gevolg was natuurlijk hevige ongerustheid onder het personeel en als terugslag de oprich ting van afdeelingen van den neutralsin en den Chr. transportarbeidersbond. Het antwoord der patroons op deze overtre ding van hun verbod liet zich echter niet lang Wachten, Een machinist, be stuurder der neutrale organisatie, werd voor de keus gesteldbedanken voor de organisatie of ontslag. Tevoren had men reeds per advertentie een nieuwen machinist gevraagd en de aanbiedingen werden den man getoond. Die patroons bereikten hun doelde machinist be dankte als lid der organisatie. Hierop is gevolgd het ontslag van ze ven tot het onmisbaar geschoolde per soneel behoorende arbeiders met 25 tot 30 dienstjaren, eveneens alleen omdat ze bestuursleden van een organisatie waren. Twee van deze arbeiders zijn tevens lid van kerk- en schoolbesturen. Het ant woord der organisaties was: staking per 22 Dec. j.l. Slechts twee oude menschen van 60 jaar, bleven met toestemming der organisaties aan den gang. De beide jonge patroons trachtten met deze beide oude menschen het bedrijf iets gaande te houden, maar dat had uiter aard niets te beteekenen. Werkwilligen van elders werden door de stakers met geweld geweerd, waarop natuurlijk een sterke politiemacht verscheen. Toen ten slotte geen werkwilligen meer opdaagden is de politie weer vertrokken. De heeren wisten echter raadhet kan toorpersoneel, de bedrijfschef en de rei ziger moesten het werk der stakende arbeiders overnemen. Eigener beweging waren dezen reeds begonnen met het schoonmaken der machines, maar dat werd door de patroons niet als werken beschouwd. Toen echter de stakers te kennen gaven, dat, indien het kantoorper soneel aan den eisch der patroons ge volg zou geven, het als onderkruipers zou worden behandeld, meenden dezen het patroonsbevel niet te kunnen opvol gen. Nu zijn ook zij, niettegenstaande zij noodgedwongen ongeorganiseerd zijn, een week geleden eenvoudig op straat gesméten. Als eenige reden voor het ontslag werd opgegeven: er heerscht hier een geest, Waarvan jullie het slachtoffer worden. Er is echter één lichtpunt in dezei droeve geschiedenis van verkrachting van moraal en recht: het kon straks wel eens blijken, dat de patroons zich zelf het slachtoffer hadden gemaakt van hun uitsluitend op eigen belang gerichten geest. Want de Hoogste Rechter laat Zijn Recht hier op aarde niet ongestraft door menschenkinderen, ook al noemen en wanen dezen zich „patroons", ver trappen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur, Het verslag van de Zaterdag j.l. gehou den vergadering van het Provinciaal Co mité van Anti-Rev. Kiesvereenigingen werpt een eigenaardig licht op de hou ding van dat Comité in zake de candi- daatstelling voor de Tweede Kamer. Thans spreekt het n.l. de wenschelijk- heid uit om de namen van twee Zeeuwen naar voren te brengen. Onmiddellijk rijst hier de vraagWaarom eerst jhans? Eenige weken geleden toch hebben de kiesvereenigingen namen genoemd van personen, die naar de meening der kie zers op de groslijst moesten worden ge plaatst. Toen zijn reeds genoemd de hee ren Brandsma en Schwartz. „Van onder op" moet de invloed uitgaan, is de bewering van de hoogera colleges, welke leiding maar ook niet meer hebben te geven. Als dif. door die colleges niet slechts gezegd, doch ook bewaarheid wordt, dan moet men onwillekeurig deze vraag stellen Hoe is toch het advies van het Prov. Comité aan het Centraal Comité geweest inzake de door de kiesvereenigingen in Zeeland genoemde namen? Men mag aannemen, dat het Centraal Comité een advies heeft ontvangen en getrouw aan het parool „van onder op" daarmede ook rekening hield. En ala men dan bemerkt, dat geen enkelq Zeeuw op de groslijst werd geplaatst, moet daar uit dan worden afgeleid, dat het juist het Prov. Comité (het bestuur?) is ge weest, dat de Zeeuwsche mannen minder geacht heeft dan al die anderen, welke op de groslijst wél zijn vermeld? Is hier nog sprake van eenige Waardeering, waar van de kiesvereenigingen duidelijk blijk hebben gegeven? De Centrale Goes heeft hare ontevre denheid ernstig geuit en ten deele met succes, omdat thans door het Prov. Comité wordt voorgesteld de lijst met die twee .Zeeuwsche namen aan te vullen. Ik zeg tèn deele, want in de praktijk beteekent het niets meer. Die namen zijn alleen medegedeeld aan de kiesvereeni gingen in Zeeland. Wat is hiervan het gevolg? Dit n.l. dat die mannen slechts de stemmen kunnen krijgen van do le den der Zeeuwsche kiesvereenigin gen en dus heel wat minder stemmen zullen hebben dan zij, die op de gros lijst voor het geheele land staan en der halve in alle kiesvereenigingen ondsr de oogen komen; zij zullen dus niet op de bijlijst vermeld Worden. Men weet hun namen buiten Zeeland eenvoudig niet ,want zelfs het persverslag in „Die Standaard" verzwijgt ze. Hier geldt zeker Wel, dat hot middel erger is dan de kwaal. Het middel dat nu wordt gebezigd, om in schijn te trach ten het te Weeg gebrachte kwaad te ver zachten, is niet minder dan een belee- diging voor die beide mannen, die als speelbal worden gebruikt om de onte vreden Zeeuwsche kiezers zoet te hou den. Al de ijver, al de stemmen in do kiesvereenigingen op onze tWee Zeeuw sche mannen zullen hen niet op de bijlijst brengen. Heeft men gefaald, wfelnu dit is men- schelijk, maar de toepassing van ons Anti-Revolutionair beginsel eischt een loyaal, daadwerkelijk herstel van even tueel gemaakte fouten. In alle kiesver eenigingen moeten aanstonds zóó krach tig de stemmen op gaan, dat overal worde besloten een dringend schrijven te richten aan het Provinciaal en het Centraal Comité om de volle medewer king, dat bovengenoemde mannen een goede plaats krijgen op de bijlijst. Dit kan meer helpen dan al dat stemmen, want de uitslag daarvan zal de wenschen, welke in eerste instantie door de kiesvereenigingen zijn geuit, niet in ver vulling brengen. Een zoodanig advies van het Prov. Comité aan het Centraal Comité mag alsnog wOrden geëischt. Een A.-R. kiezer. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij a. u. b. een plaatsje in uw veelgelezen blad naar aanleiding van het vergaderen van den raad der gemeente Oost- en West Souburg op Vrijdag 13 Februari 1.1. Er werd een voorstel behandeld van hét Dag. Bestuur om af te wijzen een verzoek van het bestuur der school met den Bijbel om gelden beschikbaar te stellen voor 18 nieuwe schoolbanken (welke reeds dateeren vanaf de oprichting 1894) en door den heer inspecteur zijn afge keurd. Dat is natuurlijk weer te veel gevergd, 'tls te duur, vooral nu men aan allen kant bezuinigen moet en bovenal als het voor de school met den Rijtoel moet dienen. Daarom die oude banken ter bezuini ging natuurlijk eens in nieuwe volgens eisch des tijds omgezet. Hé! dat zal mooi worden en heel aardig staan. Wat zal dat schoollokaal er netjes uitzien. Dat hét bestuur daar nou niet jaren eerder aan gedacht heeft. 1 Men kan wol merken, mijnheer de re dacteur, dat dat schoolbestuur niet tot liet denkend deel der natie behoort. Ge lukkig dat er nog menschen. zjjn, ook te Souburg, die meer doordacht handelen. 'tKomt nu wel in orde, tot aller be vrediging en voor een koopje, 't Is immers maar voor de school met den Bijbel, ©n die vooral volgens vorige afspraken beslist niets meer geven dan waar zij volgens de wet recht op heeft. Ook krijgt het bestuur van voornoemde school nog een waarschuwing van den heer Jobse, dat het Geref. schoolbestuur dat zulke groote uitgaven heeft gedaan, wel eens een voorbeeld mag nemen bij anderen, dat 'twel op zijln tellen mag passen en wanneer 'tzoo voortgaat en het noodig is, het in hem een geducht tegenstander zal vinden. Dus dat weet het bestuur dan nu ook weer. Men zou haast bang worden. Het beste zal zijn, dat het bestuur voor taan eerst dhr Jobse raadplege en hem vraagt: hoeveel zou ik mogen uitgeven uitgeven, opdat ik UEId- niet tot toorn verwek"? Wat een geluk, dat er nog menschen zijn, die goed de wacht hou den bij de gemeentegelden, dat kan goed worden. Intusschen zou ik het bestuur willen raden, ga op den ingeslagen weg voort, knap je oude school zoo veel moog'lijk op, schaf aan wat haar ontbreekt, opdat zij niet alleen uitmunt wat het innerlijke maar ook wat het uiterlijke betreft. Laat die waarschuwing van dhr Jobse voor wat ze is en trek u er totaal niets van aan. Wij weten wel uit welken hoek de wind waait. Geef uit, al hetgeen u volgens de wet toekomt en zeker niet minder en hebt ge meer uitgegeven, welnu, dat uwe ver eeniging er voor zorge zonder den lieer Jobse lastig te vallen. We weten nu dat wij daar niet wezen moeten. Bon lid dor vereeniging School met den Bijbel. Souburg, 16 Februari 1925-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 6