Mo ISO Vrijdag 30 Februari 1035 39e Jaargang EERSTE BLAD. Staten-fieneraal. Buitenland. Dit nummer bestaat uit twee bladen VERSCHIJNT ELKEN WERKOAC Ab onnemenfsprijs: Per 3 maanden, franco per posé, 1$. Losse nummersf0< Prijs der Advertentie»: 4 regels f 1.20, elke regel meer SA oL BIJ abonnement belangrijke korting. Brukfcers-Expleitanten ©OSTERBAAN LE COINTRE GOES 'Bureaux: Lange Vorsfs'raat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 DE BELASTINGVOORSTELLEN. De liberale pers (niet alle) begint nu toch ook den minister van financiën lof toe te zwaaien, dat hij het heeft klaar gespeeld de Staatsbegrooting over 1925 sluitend te maken, door het geraamde tekort van 114 miljoen weg te werken. Dat hij dit niet heeft kunnen doen, zonder ook de ambtenaars-salarissen aan te spreken, zal wel door weinigen, althans buiten de ambtenaarswereld, kunnen ont kend worden. iMeer dan een derde toch van hetgeen de Staat hoeft uit te geven, gaat heen aan uitkeering aan ambtenaren. Minister "Colijn berekende in de Tweede Kamer hetgeen na de bezuiniging voor salaris en wachtgeld wordt uitgegeven op 242 miljoen. Ga nu eens bezuinigen, wanneer vast staat dat ge aan dit bedrag niet moogt raken. En dan moet er ook rekening, mee gehouden worden dat van het overblij vend bedrag van het budget een groot deel onveranderlijk is vastgelegd voor rente, aflossing, sociale verzekering, enz. Laat ons toch de financiers van alle richtingen gelooven, die ons verzekeren dat deze maatregel beter was dan de zaken blauw blauw te laten; wijl dan de gulden in waarde zeer zou gedaald zijn, en de verliezen door allen geleden veel grooier zouden geweest zijn; ja, het ware belang der ambtenaren daarmee slecht gediend zon zijn geweest. Zoo legt, met name onze „Rotterdam mer" het uit; en zij voegt er aan toe de volgende juiste opmerking uit den boezem der Eerste Kamer, voorkomende in het Voorloopig Verslag omtrent de algemeene beschouwingen der Staatsbegrooting: „Ten gevolge van de finantieele poli tiek d.er Regeering is het krediet van den Staat snel gestegen; achteruitgang van het krediet brengt ook de kapitaalvorming van den kleinen man in gevaar. Het meeren- deel der spaarbanken toch heeft zijne be leggingen in Nederlandsche Staats- en Gemeente-leeningen. Door de stijging van den koers der Nederlandsche Staatsfond sen binnen één jaar van gemiddeld 6 pro cent is het bezit van de Nederlandsche spaarders beveiligd terwijl door eene on vermijdelijke verdere inzinking, ware niet krachtig ingegrepen, juist de kleine spaar ders en beleggers in groot gevaar zouden zijn gekomen hun bezit te verliezen. Zoo ziet men, dat ook de kleine man bij 't resultaat van een sluitende begroo ting bijzonder gebaat is. „Ook Frankrijk is leerzaam. Vroeger golden de Fransche Staatsfondsen als prime-soli ede. Nu schrijft de Fransche Staat leeningon uit. en belooft 7 pet. rente tegen den koers van 94 pet., terwijl de oude fondsen uiteraard aanmerkelijk zak ten." Thans is de minister aan het tweede deel van zijn taak toe. Hij heeft zijn woord reeds ingelost door indiening van een paar wetsontwerpen, die verlaging van den be lastingdruk beoogen. Die verlaging van den belastingdruk kan niot geschieden door een voortgezette versobering van den Staatsdienst, dewijl do vruchten van deze versobering niet terstond, doch slechts geleidelijk, sommige zelfs eerst na vele jaren kunnen rijpen. Do minister heeft de oplossing van het vraagstuk gezocht in invoering van een weeldbelasting tegenover de verlaging van enkele de kapitaalvorming belemme rende (of kapitaalvernietiging bevorderen de?) belastingen. Een weeldebelasting zal wel niet veel tegenkanting vinden. Wie zich de weelde veroorlooft van 't bezit van dergelijke ar tikelen als door ons in een onzer vorige nommers opgesomd, zal ook wel gaarne iets meer voor deze dingen over hebben, in den vorm van zegelbelasting. Bij het ontwerp tot aanvulling der Zegel wet (zoo heet eigenlijk het ontwerp; het woord weeldebelasting wordt heelemaal niet genoemd) deelt de minister mee dat de opbrengst der „Weeldebelasting" moet dienen tot verlaging van het Successie recht (10 miljoen), tot verlaging van de Inkomstenbelasting (15 miljoen), en tot halveering der Verdedigingsbelasting (13 miljoen). Totaal dus 38 miljoen. De opbrengst, aldus de minister, kan voldoende worden geacht om met een ma tig accres der overige middelen het verlies te dekken. Natuurlijk is „de juiste op brengst bij gebrek aan voldoende gegevens zeer moeilijk te ramen". T'och verwacht de minister, gelet bijvoorbeeld op den om zet in hotels, koffiehuizen, banketbak kerijen, enz. „en op het aantal dergelijke zaken in ons land" dat op een opbrengst kan worden gerekend welke, ook rekening houdend met een matig accres der overige middelen, voldoende is om te voorzien in hetgeen door dc andere ontwerpen aan inkomsten zal worden prijsgegeven. Natuurlijk worden tegen deze belasting- ontwerpen allerlei bezwaren geopperd. Toch hopen wij dat ook dit plan van den minister slagen moge. Bij de detail leering van de verschillende dus geachte weeldeartikelen kan er allicht nog wel een enkele uitvallen, doch in hoofdzaak verdient deze „uitbreiding dor Zegelwet" toejuiching, dewijl zij treft wie 't betalen kunnen, de klein-bezitters en andere mid denstanders ontlast, en verder kapitaal verlies tegengaat. Tweede Kamer. Eerste spreker over het Indische regee- ringsreglement was gisteren de christelijk- historische Indië-specialiteit de heer Boet- zelaer van Dubbeldam. Meermalen heeft spr. waardecring gevoeld voor het beleid van dezen minister, die veel voor Indië heeft bereikt. Maar nu is hij door dit ont werp zoowel naar inhoud als vorm te leurgesteld. De heer Feber (R.-K.) meende daarte genover ,dat een terugwijzen van deze voorstellen wel degelijk groote teleurstel ling in Indië zou verwekken. Ook hij was wel voor een geheel nieuwe constructie van het Indisch Staatsrecht, maar niet nu, doch onmiddellijk na de aanneming van de huidige voorstellen. Zijn totaal indruk van het wetsontwerp gaf de heer Feber aldus weer, dat het met een zekere mate van voorzichtigheid is samengesteld, doch die voorzichtigheid is nog niet groot genoeg en daarom dient het voorstel nog door amendementen gewijzigd te worden. De voorz. der anti-revolutionaire Ka merfractie, 'de heer Rutgers, had over het algemeen geen bezwaren tegen het wetsontwerp en vond de positie van den gouverneur-generaal niet slecht geregeld. Daarom viel het hem gemakkelijk om het wetsvoorstel op dit punt tegen de daarop gerichte aanvallen te verdedigen. Wel had spr. nog enkele bezwaren tegen het ontwerp, doch die kunnen bij de artikelen worden behandeld. Tenslotte kwam dan minister de Graaff aan het woord- Deze wetsvoordracht zei spr., is 'n nood zakelijk gevolg van de Grondwetsherzie ning, die de bedoeling had aan den Volks raad een mederegelende taak te geven. Verder betoogde de minister, dat dit wetsontwerp geeft, wat in het tegenwoor dig stadium van ontwikkeling van Indië gegeven moet worden en wat met het oog op het Nederlandsche gezag gegeven kan worden. De minister blijft verantwoordelijk aan de Staten-Generaal zoowol voor de keuze en handhaving van den landvoogd als voor zijn daden, die den toets van een goed algemeen bestuur niet zouden kun nen doorstaan. Hoeveel auto's er rijden. Blijkens een opgaaf van het Amerik. departement van handel Weeft de wereld verleden jaar aan autoi's en motorfietsen 3.300.000.000 dollar uitgegeven, indien men, met het dept., den prijs van de auto's gemiddeld op 1000 dollar en die der motorfietsen op 300 dollar stélt. Het 'dept. heeft, de statistieken nader bestu- dcerend, uitgemaakt, dat er thans in de Vereenigde Staten 84 pCt. zijn van alle auto's, die in de wereld in gebruik zijn, 74 pCt. van alle vrachtauto's en li pQt van alle motorfietsen. Brengt men vrachtauto's en personenauto's tot één klasse, dan zijn er daar-van in de V- St. 82.5 pet. in gebruik. In het geheel zijn er in de Unie 18-615-000 auto's, 2.892.000 vrachtauto's en 1.262000 mo torfietsen. Duitschers veroordeeld. D|e krijlgsraad te Amiëns heeft bij ver stek negen Duits die hoofd-officieren ver oordeeld tot straffen gaande van 'tien jaar opsluiting tot twintig jaar dwang arbeid. Bovendien mogen zij gedurende twintig jaar niet op Fransch grondgebied komen. Deze officieren hebben zich) schul dig gemaakt aan plundering van ver schillende woningen. Luitenant Biorsmann die deel uitmaakte van een groep officie ren, die te Vieille-Artois, gelegen in het departement der- Aisne, het huis van de familie öollard uitplunderde, is tot le venslangen dwangarbeid veroordeeld om dat hij, tegen hlet advies van den genees kundige in, bevolen had, dat mevrouw Casez, die zwaar ziek was en bij de Ool- lards logeerde, het huis moest verlaten. De ongelukkige stierf tijdens het vervoer. Korte berichten, Bij de opening van het parlement var. New-Foundland heeft de regeering verklaard, dat. de financiëeie toestand zoo gunstig was, dat de invoerrechten op vleesch en petroleum afgeschaft zullen worden. De bankbelasting worgt vermin derd en de inkomstenbelasting wordt ge heel geschrapt. Heerlijk laml! In Zuid-Slavië is een uitgebreide communistische samenzwering ontdekt. Een communistische drukkerij is te Bel grado in beslag genomen. 45 personen zijn gearresteerd. Verdere arrestaties te Belgrado en Agram worden verwacht. Die journalist Bcrkeis, correspondent van het Berl. Tageblatt te Belgrado; is uit Zuid-Slavië gezet. Hij had de terroristische methoden dor regeeringspartijen tegen de nationale minderheden tijdens de laatste verkiezingscampagne scherp gehekeld. De Engelsehe hiehtvaartbegrooting beloopt 21.319.000 pond sterling, hetgeen een vermeerdering van 1.972.000 p. s. is vergeleken met het vorig jaar. En dat in een tijd van zgn- ontwapening I De opium-conferentie is Woensdag gesloten. Talrijke staten, waaronder ook Nederland, hebben de conventie op de verdoovende middelen onderteekend. Op het departement van financiën te Brussel bestudeert men een plan tot het heffen van een zekere verblijfsbelas- ting op de vreemdelingen, die minder dan een maand in België vertoeven. BiNHesiaBü. Allerlei. Naar de Tel- verneemt, moet het niet uitgesloten worden geacht, dat binnen kort op het ontwerp-Weeldebelasting een nota van wijziging zal worden ingediend. Mr Kan, secretaris-generaal in algemee- nen dienst, wordt bestemd tot voorzitter, qpder wiens leiding de besprekingen van de gereorganiseerde centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtena renzaken, zujlen worden gehouden. De toestand van het soc.-dem. Eerste Kamerlid Jhr. de Jonge is zoodanig ver ergerd, dat dc hoop op herstel is op gegeven. Aan den heer "A. Mijs te Oostburg is door den Commissaris der Koningin eervol ontslag verleend als secretaris dei gezondheidscommissie, zetel Oostburg. Verplaatst met ingang van 16 Maart a.s. de kantoorbediende 2e kl. P. Schott- mans van St. Anna Parochie naar MidL delburg. j j Goes. Met hartelijken dank ontving Zus ter Visser na verleende hulp voor het Wijk werk, de volgende giften: één van f10, twee van 'f5, en twtee van f2.50. Donderdagavond werd onder voor zitterschap van mr J. H. M. Stieger de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van de Harmonie „Euphonia". In zijn openingsrede bracht de voorz. dank aan zijn medebestuurders voor de aangename medewerking die hij bij zijn intrede als voorzitter heeft mogen onder vinden en sprak den wiensch uit dat de goede harmonie die onder leden en be stuur heerscht, ook dit jaar zoo moge blijven. Hij schetste de verdiensten van den heer J. Horst, die de zware taak van directeur vervult en bejammerde het, dat de financiën het niet toelaten den heer Horst voor zijn prestaties naar waarde te beloonen. Ook dhr Mannhardt werd dank gebracht voor de vele diensten door hem aan Euphonia bewezen. Alsnu werd rekening en verantwoor ding gedaan over het afgeloopen jaar. De ontvangsten bedroegen met inbegrip van een bedrag van f 410 aan extra giften fl727.7&y2 en uitgaven f 1728.66, zood'at er een kwaad slot is van f 0.89y2- De begrooting werd vastgesteld op f 1007 aan ontvangsten, waaronder een bedrag van f500 van kunstlievende le den, vorig jaar f368, en f1230 aan uitgaven. Tot bestuursleden werden met algemeene stemmen herkozen dihrn. Dj. A. Constandse en W|. Traas. Bij voorkomende zaken kw'am nog ter sprake het al of niet deelnemen aan het op 2en Pinksterdag te Goes te hou den muziekconcours. Voor deelname aan het concours bleek de animo ni«t groot te zijn en Werd alzoo met groote meerder heid besloten niet aan den wedstrijd deel te nemen. Evenwél toonde Euphonia zich Wel genegen dien dag haar volle mede- Werking te verleenen. Hoewel het onze gewoonte niet is, terug te komen op recensies en ver slagen, willen we in dit geval nog wel melding maken van de mededeeling van den violist, die Woensdagavond op den avond van „Vreemdelingenverkeer" het „Ave Maria" begeleidde, dat door de rythmisclie oefeningen de muziek van Gounod gewijzigd moest worden en dat de muziek gespeeld moest worden op de oefeningen en niet de oefeningen uitgevoerd moesten worden op de mu ziek. Hoe dit ook zij wij gaven alleen weer, wat in de zaal te hooren was en niet, wat er achter de schermefu gebeurde. Het plegen van tijdig vooraf gaand overleg ware misschien wel gc- wenscht geweest. KruiRingen. Gisteren vergaderde de Raad. Alle elf leden aanwezig. De voorz. deelt mede dat door Ged. Staten de begrooting 1925 is goedgekeurd. Het voor naamste punt der agenda wasa. het voorstel van B. en \V: om machtiging tot het aankoopen van den pond bij M C. Schram tot het bouwen aldaar van een O. L. school en openbare bewaar school en voor het aanleggen - van de daarbij behoorende speelplaatsen; b. de daarvoor noodige uitgewerkte plannen en begrootingen nader bij den raad ter tafel te brengenc. de gebouwen der bestaande O. L. school te Kruiningen te sloopen. Dhr Kole meent dat in de vorige ver gadering besloten was met 4 planneni te komen en dat de raad deze zou be spreken en daarna pas B. en W. een voorstel zouden doen. Dhr Visscher juichthet voorstel van B. en Wi. toe, doch heeft met verwondering kennis ge nomen van de veranderde meening der Wethouders. Weth. Kostense antwoordt hierop en staat uitvoerig stil bij de ver schillende cijfers van de verbouW- en nieuw bouwplannen, en legt er den na druk op, nog niet overtuigd te zijn dat verbouw zooveel moet kosten, doch als leek zich neerlegt bij de gegeven cijfers, die dusdanig zijn, dat nieuwbouw op nieuw terrein het meest doeltreffend is. Ook weth. van Hootegem betoogt, dat, gezien de cijfers het in het belang der gemeente is het bedoelde plan voor té stellen. Dhr Francoys meent ook dat de verbouwingscijfers verbazend hoog zijn en zal voor het nieuwbouw-plan stem men, doch constateert dat juist door het onder het oog ,zien van de verantwoor delijke cijfers van verbouw, hij1 verant woord is om voor nieuwbouw te stem men, en dat alleen die cijfers hem hebben beïnvloed, en niet de groote drukte die van de schoolkwestie is ge maakt. Dhr Markusse meent, dat oor spronkelijk alleen de O.L. school bedoels' was, en dat nu de bewaarschool er bijge haald is. Dhr Minnaar is nog niet over tuigd, dat de bestaande verbouwplannon volledig zijn en meent dat plm. f20.000 bezuinigd kon worden, wanneer de be waarschool in de bestaande oude school werd ondergebracht met restauratie ook van de bestaande school. Dhr Minnaar had liever een plan in die richting ge zien, en kan zich met geen der 4 plan nen vereenigen. Het voorstel van B. en W; Wordt daarna in stemming gebracht en aangenomen met 10 st. voor en 1 tegen, die van dhr Minnaar. Punt 3 was het vaststellen van het suppletoir kohier voor de belasting op honden over 1924, en het primitief kohier over 1925, liet laatste in totaal 105 hon den le kl. en 8 honden 2e kl. tot een bedrag van f 662. Naar aanleiding van het voorstel om f 150 beschikbaar te stellen voor do dit jaar te houden land bouwtentoonstelling alhier en f100 voor de ontvangst der leden van het Hoofdbe stuur enz., vraagt dhr Minnaar Waarop deze posten gebaseerd zijn, waarop ,de voorz. zegt dat voor de 2 vorige tentoon stellingen door kleinere gemeenten dan Kruiningen grootere posten zijn uitge trokken. Met alg. stemmen worden B. en W. gemachtigd1 tot het aangaan van een geldleening voor de restauratie van den toren, waarna ook enkele af- en over schrijvingen in de begrooting 1924 Wer den goedgekeurd. Bij de rondvraag ves tigt dhr Visscher de aandacht op het max. aantal vergunningen, en deelt mede in de eerstvolgende vergadering met een voorstel te zullen komen om aan de Kroon te verzoeken het aantal vergunnin gen te verlagen in deze gemeente. Ook wijst dlir Visscher op pen lantaarn in de Julianalaan of Welhoek, welke voor het verkeer in den Weg staat, naar hij meent. Die voorz. zegt toe deze zaak met B1. en W. te overwegen. Nieuwdorp. Woensdagavond had in de bewaarschool een samenkomst plaats van de vrijwilligers van den Bdjz. Vrijw. Land storm alhier. Aanwezig waren o.m. de voorz. van de Plaatselijke Commissie, BIJ HARD WERK. Hoe kan iemand zijn werk verrichten, als hij bij bukken of zich bewegen voort durend last heeft van pijn? Hij moet zich dan wel in acht nemen. Die herige rugpijn kan veroorzaakt worden door urinezuur, dat als gevolg van zwakke nieren in het bloed achterbleef en dan dient men op zijn hoede te zijn. Verwaar- loozing van deze waarschuwing leidt raak tot nier- en blaasontsteking, waterzucht, nierzand, rheumatiek, nier- of blaassteen, en Opstopping van de urine. Een verstandig mensch zal trachten dit te voorkomen en het valt niet moei lijk. Leef eenvoudig, vermijd overwerking, zorgen, laat naar bed gaan en alcohol, en houdt zoodoende het overtollig urinezuur uit &W gestel. Laat Foster's Rugpijn Nie ren Pillen u helpen, als gij een genees middel noodig hebt. Zij werken recht streeks op de nieren en blaas, en ver drijven de stoomisverschijnselen uit deze organen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken 5 f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). (28) dhr J. J. de Jager; de oud-res. le luit, J. Hommes, en de Plaatselijke Leider, dhi C. Pliilipse. Eerstgenoemde opende de vergadering en riep een hartelijk welkom toe aan dhr P, G. Laernoes, den secr. van onze prov. landstormcommiseie. In een gezellige causerie haalde dhr Laer noes verschillende oude herinneringen op, en had hij daarbij de gelegenheid nog weer eens op de groote beteekenis van de Landstorm-beweging te wijzen. Met name dreigt er in onze dagen ge vaar door de ontwapeningsleus. Wat men vroeger met gew'eld niet kon w.innen, wil men nu probeeren, door onze mannen te verleiden met schoonschijnende leu zen. De Landstorm zal zich er echter zoo gauw niet tusschen laten nemen. Aan het eind van de .gezellige samen komst, die door het overgroote deel der plaatselijke Vrijwilligers werd' bijgewoond, deelde dhr Laernoes de bekende, mooie gedenkplaten uit. Nog wterd staande het Wilhelmus gezongen, een woord van dank gesproken door den Plaatselijken Leider, en daarmee behoorde deze sa menkomst weer tot "het verleden. Baarland. Woensdagavond hield de Geref. Jongelingsvereen. Spr. 817 b haar 27ste jaarvergadering, onder leiding van haar voorz. A. NieuWenhuize, Welke een openingswoord sprak, waarin eeu toon van dank aan God en een opwekking om moedig voorwaarts te gaan beluisterd werd. De secr. bracht jaarverslag uit, Waaruit bleek dat de leden hun krach ten inspannen om ook voor elkander nut tig te zijn. De penningm. deed verslag, een flink saldo is aanwezig. Verder le verden enkele leden werkzaamhedenJac. Braam behandelde Gewijde geschiedenis; A. v. d. Repe en II. Schout hadden een vrij opstel resp. getiteld: „Gehoorzaam heid" en „de Jongelingsvereeniging", waarop bespreking volgde. O. Meulenberg hield een voordracht, terwijl ook een samenspraak Werd gehouden. Twee kee- ren Werd pauze gehouden in Welke door leden der meisjesvereen. ververschingen werden rondgediend. De afgevaardigden van Kerkeraad, Meisjesvereen. en Kna- penvereen. brachten hun felicitaties. D« eere-voorzitter, Dis Wijngaarden eindigde met dankgebed. N. en St. Joosland. Donderdagavond is alhier in het kanaal gevonden het lijk van den 19-jarig,en jongeling J. K. De ouders hadden den_geheelen dag reeds gezocht, omreden hij 's nachts niet thuis Was gekomen van een muziekuitvoering. De vader zag een pet drijven in het Kanaal enloen heeft men aldaar gedregd met het gemelde gevolg. Domburg. Woensdagavond had in het lokaal „Rehoböth" de vierde lezing plaats in dit seizoen voor de leden dei' „Winter- club Domburg". De spreekster, Mej. Br. H. 0. M, Ghijben uit Domburg, h|ad tot onderwerp barer lezing gekozen: „Vrou- wenvereeiring en vroiuwenontwikkelmg in de Renaissance". In hare rijk gedocu menteerde en met vele klassieke citaten doorvlochten rede ging zij in de eerste plaats na hoe in het Renaissance-tijldperk, zoowel door mannen als door vrouwen, weid geoordeeld over de intellectueele vrouw. Dit Oordeel was zeer verschillend, soms vernietigend, soms bijna vervallend in adoratie. Zoo ontving Anna Miaria van Schuurman brieven van een haar persoon lijk volmaakt onbekenden Italiaanschen bewonderaar, die haar in vurige termen bezong en zijn liefde verklaarde. Anderen hadden voor „de geleerde vrouw" niette over dan spot en hoon, wat dikwijls voort sproot uit jaloerschhleid. Niet aldus de geleerde Calvinistische theoloog Voetsius, de eerste h|oog|leeraar die eene vrouw (hoewel verstopt in eea

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1