No 119 Donderdag 19 Februari 1925 S9e Jaargang Buitenland. Binnenlaid. VERVOLGD EN GERED. Uit de Provincie. Ve Zeeuw DE ZILVEREN KOORDE. Ons Program heeft in Art. 20 den eisch gesteld, dat met de Kerken in kapi taal zou worden afgerekend en daarna de rekening gesloten. Art. 20 van het Program, der Anti revolutionaire partij luidt' toch aldus: Zij verklaart, dat noch voor het rijk in Europa, noch voor de koloniën, door de overheid eene staatskerk, van wat vorm of naam ook, mag worden in stand gehouden of ingevoeld; dat het den staat niet toekomt, zich met de inwendige aangelegenheden der kerken in te laten; en dat, ter bevordering van een meer dan dusgenaamde schei ding tusschen staat en "kerk, de ver plichting, uit art. 168 der grondwet voor de overheid voortvloeiende, na uitbetaling aan de rechthebbenden van het rechtens verschuldigde, dient te worden opgeheven. Nu is dit een quaestie, die niet zoo maar in oenen is op te lossen. Zij houdt verband met de historische gegevens, die de verhouding van Kerk en Staat kenschetsen; met de financiëele regeling in art. 171 (vroeger, zie boven, art. 168), en met de verschillende opvat tingen omtrent de beteekenis van het grondwettelijke woord „gezindheden". En, lest niet minst, hebben wij, om met Groen van Prins ter erte spreken, hier te doen met velerlei vijanden, ook met vijanden die vrienden, met hen die, ondanks poli tieke dwaling, mede-christenen zijn. Daarom mag men van dit artikel 20 van Ons Program in verband met art. 171 der Grondwet zeggen, dat het een heet hangijzer is. Toch hebben Groen, Kuyper, Lohman, Fabius nimmer geaarzeld het vraagstuk van wat men noemt de zilveren koorde te bespreken. Groen deed het o.a. in 1863, Kuyper in 1878 in Ons Program, Lohman in 1887 in de Tweede Kamer, later in Onze Constitutie en De Nederlander, Fa bius herhaaldelijk in zijn Studiën en Schetsen. Van de jongeren deden dit o.a. B. 0. de Savornin Lobman, de Jonge van Ellemeet, Van Apeldoorn en Rengers Hora Siccama. Voor onze jogere leden der Kiesvereani- gingen ligt hier een uitgebreid veld van •onderzoek. Ook de grondwetscommissie van 1910, van welke de toenmalige minister van birmenlandsche zaken Mr Th. Heems kerk voorzitter was, heeft zich beijverd een oplossing dezer quaestie te vinden door een andere formuleering van art. 171, welke echter door de regeering niet aanvaard werd. Dit artikel 171, dat het artikel van „de zilveren koorde" wordt genoemd, omdat ei de financiëele positie der kerken in geregeld wordt, luidt aldus: Die tractementen, pensioenen en andere inkomsten van welken aard ook, thans door de onderscheidene godsdienstige ge zindheden of derzelver leeraars genoten wordende, blijven aan dezelve gezindheid verzekerd. Aan de leeraars, welke tot nog uit 's lands kas geen of een ontoereikend tractement genieten, kan een tractement toegelegd, of het bestaande vermeerderd worden." Het door de Grondwetscommissie voor gestelde nieuw artikel, dat technisch niet onberispelijk en althans voor de over- gToote meerderheid der leden van vrije kerken onaannemelijk was, wilde aan alle gezindheden f455 'sjaars per volle dui zend leden toekennen. Die Regeering vond het echter bedenke lijk de schatkist open te stellen ook voor gewaando of zich maar zoo noemende kerkelijke gezindheden; terwijl het het eveneens gevaarlijk achtte over te nemen een voorstel, waardoor bij dalend zie lental historisch geworden uilkeeringen zouden verminderen. Immers de redactie van het artikel maakte het mogelijk, ja zelfs waarschijnlijk, dat bij de classifi- ciëcring, die om de tien jaar zou plaats vinden, gezindheden van ongeveer gelijke sterkte zeer ongelijk zouden behandeld werden. De zaak was, dat de Regeering don tijd voor wijziging van art. 171 niet rijp achtte. Zij vond trouwens de wijziging ook niet absoluut noodzakelijk, omdat het be staande artikel verkregen rechten eer biedigt, uitbreiding der uilkeeringen toe laat. en de gelegenheid tot regeling bij de wet niet uitsluit. Wij zijn 'tdan ook eens met dr Neder- bragt (De voorgestelde Grondwetsherzie ning) als hij schrijft: „Wij betreuren deze zienswijze der Re geering niet, want, evenzeer als losma king van den geldelijken band tusschen Overheid en Kerk gewenscht moot wor den, moet gevreesd worden voor een „zoogenaamde" oplossing, die de zaak onoplosbaar maakt. En het had er allen schijn van dat, ware ten deze het voorstel der commissie overgenomen door de Re- geering en aanvaard door de Volksver tegenwoordiging, de geldelijke band in afzienbaien tijd niet meer geslaakt had kunnen worden." Nu is voor een groot deel de Anti-Revo lutionaire Partij van meening1, dat de vraag of het op zichzelf wenschelijk is te cordeelen, dat de Overheid in een finan ciëele betrekking tot de kerken staat en geheel of ten deeie voor bare tractemen ten en pensioenen zorgt, ontkennend moet beantwoord worden. Losmaking toch van de zilveren koorde, dat wil zeggen, van den financiëelen band tusschen Staat en Kerk kan nooit anders dan in het voordeel dezer laatstgenoemde wezen. De les der historie heeft getoond, da.t deze financiëele afhankelijkheid van den Staat voor de Kerk overal en te allen tijde op een overheersching door den Staat is nitgeloopen en de Kerk noodlottig is ge weest, terwijl overal waar het vrijwillig heidsbeginsel is toegepast, in Amerika, Schotland, Engeland, dit den kerken tot voordeel was. Do Overheid is niet van Godswege ge roepen om voor de financiën der Kerk te zorgen; Christus zelf, als Koning der Kerk, heeft de zorg voor de traktementen der Dienaren op de gemeente gelegd en niet op de Overheid. Doch om eenigszins deze teedere quaes tie te kunnen volgen, willen wij trachten duidelijk te maken hoe 'de verhouding vroeger was en hoe deze geworden is, gelijk zij nu is. 'r- 1) Ongeloof en Revolutie, blz. 52- Het revelutievuur. Wij hebben wéinig notitie genomen van de uitlegging door mr Mar chant, den lei der van den Vrijzinnig Democratischen Bond, .gegeven van de door mr Troelstra in November 1918 geleverde proeve van revolutie. Hoe deze was naar vrijzinnig-democra tische opvatting, kan ons niets schelen. Onze jongens die zich vrijwillig opmaak ten om den Troon der Koningin te stut ten tegen beraamde aanvallen, hebben het beter begrepen. Wij denken er nóg met dankbaarheid aan. Het moge waar zijn dat de leiding der revolutie berustte bij twee mannen, van wie de een later zei zich te hebben ver gist, en de ander al van 't eerste oogan- blik volgens zijn eigen zeggen zijn ver- ètand over boord had gegooid, de situatie was op dien Novemberdag hoogst ernstig. En zij blijft dit nog. Dit moge voor de komende verkiezings actie wel op de harten gebonden zijn. Mr Troelstra heeft den veldheersstaf neergelegd; wij zeggen dit niet zonder een gevoel van deernis dat hij door inzin king van kracht tot dit besluit gedwongen werd. Maar lusteloos zullen zijn epigonen zijn taak voortzetten om de revolutie gedachte in de ziel van jong en oud vast te leggen. Vergete men niet, op November Ï918 is Augustus 1919 gevolgd. Toen, op een Zondagavond, pas uit Lu- zern weer op krachten gekomen terug gekeerd, sprak de socialistische leider: „Het is de bourgeoisie niet gelukt ons er onder te houden. Den jongeren wensch ik .te vragen: Zijt gij bezield met dat gevoel van totale toewijding voor die heerlijke, groote zaak, waar van wij hier een klein stukje uitmaken? Als deze Vraag bevestigend is beant woord, eerst dan "kunnen we spreken over revolutie (donderend applaus)." Dus toen reeds weer revolutie-predi- king. Een prediking, die nimmer gestaakt wordt; en waartegen wij hebben te blijven waken en waarschuwen. Korte berichten. De gasbron, die in 1.910 te Neuen- gamme bij Hamburg werd aangeboord en sindsdien verschillende gasfabrieken in Bergedorf en Hamburg van gas voorziet, is Dinsdag plotseling tengevolge van ver hoogden druk, ontploft- De boortoren raakte in brand, zoodat de daarop zich bevindende werklieden zich slechts door afspringen konden redden. Drie 'van hen zijn met zware brandwonden en inwendig gekneusd opgenomen. In 1924 is de bevolking van Beu- lijn met 75.000 zielen vermeerderd (in •1923, het jaar van inflatie en Roerbezet ting was zij met 14.400 afgenomen). Het accres komt alleen uit vestiging, daar het sterfteoverschot (40.833 geboorten te gen 46.874 sterften) 6041 bedroeg. Op merkelijk is weer het lage 'geboortecqfer, alsmede het geringe aantal huwelijken 1(30.341 tegen 41,519 in 1923). Zeer hoog is weer het aantal echtscheidingen. Volgens een telegram uit Quebeck zijn in het Noordelijk gedeelte der pro vincie Quebeck nieuwe goud- en zilver lagen ontdekt. Talrijke goudzoekers uit de naburige provincie zijn aangekomen om hun geluk te beproeven. Naar de N. R. C. uit Essen meldt, zou prinses Adolf van Schaumburg Lippe, de zuster van den gewezen keizer, voor nemens rijn te hertrouwen en wel met iemand niet vaar adellijken bloede. Het vrije Woord en de cri tie 1c. Het Handelsblad meldde onlangs, als zou de Vereen. Volksweerbaarheid de vermaning hebben ontvangen, dat het ge wone subsidie zou worden ingetrokken, wanneer in „Allen Weerbaar" voortaan nog artikelen van kapitein W. J. v. Lin den zouden worden opgenomen. De secr. van het hoofdbestuur van Volksweer baarheid bericht nu, dat zijn vereeniging nimmer een dergelijke vermaning heeft gekregen. Integendeel. .Steeds ontving de vereen, de noodige medewerking, Waar die werd ingeroepen. Het spreekt van zelf, dat wij ons daar zeer over verheu gen. Het bericht Was ook bijna ongeloof lijk. Vooruitgang, op luchtvaart gebied. Dinsdagmiddag is een sportvliagtuig, dat in de Panderfabrieken gebouwd is en Waarvan een tweetal bij de „Ser vice Militaire" in Parijs in beproeving zijn en daar veel succes geoogst heb ben, door den heer Nteuw'enhuis, haven meester van d!e K.L.M. te Waalhaven, van Rotterdam naar Amsterdam overge vlogen in 23 minuten. Het toestel is voor zien van een 25 P.R. Anzani-motor met een benzineverbruik van 7 liter per uur, zoodat de tocht van "Rotterdam naar Amsterdam nog geen 3 liter aan benzine gekost heeft, waardoor de heele reis nog geen 50 cent aan brandstof geëischt heeft. 't Z ij n toch kerels! Die Redactie van „Het Volk" plaatste gisteravond een berichtje, aangaande de ongesteldheid van Duys, etc., waarin Tweede Kamer, Hooge Raad, Kamerleden, wèl met een hoofdletter geschreven zijn, maar het woord koningin natuurlijk niet. 't Zijn toch flinke kerels, op 't redactie- bureau van „het Volk". Ze durven nog es wat! Uit het kleermakersbedrijf. De bond van kleermakerspatroons in Nederland bericht het volgende: Van den R.-K. naaisters- en kleerma- kersbond ontvingen wij het telegrafisch bericht dat deze bond de collectieve ar beidsovereenkomst aanvaardt met inbe grip der laatste toezeggingen. De Nederl. Christelijke bond van arbeiders(sters) in de kleedingindustrie zond een telegram, waarin hij mededeelde zich in beginsel en onder voorbehoud bereid te verklaren zijn afdeelingen te adviseeren tot aanvaarding der voorstellen. Deze bond acht een con ferentie noodig. Namens den Bond van mannelijke en vrouwelijke arbeiders in de kleeding industrie, den Federatieven bond van ar beiders en arbeidsters in de kleeding industrie en den Neutralen bond ontvin gen wij telegrafisch bericht, dat deze bon den de voorstellen zooals die daar liggen, thans niet aanvaarden. En zij vragen een conferentie aan op aanstaanden Donder dag of Vrijdag. Deze conferentie heeft de bond van kleermakerspatroons toegestaan. Ten gevolge van deze berichten kun nen de R.-K. en Christelijke werknemers aan het werk blijven. Op de overige ge organiseerde werknemers zal van Don derdag 19 Februari af de aangekondigde uitsluiting worden toegepast. Allerlei. Brukkers-Exploitanten 0OSTEIWAAN LE C0INTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 68—70, G«es Tel.: Redactie no. 11; AdminisCratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 250 FEÖSLLETOM» 39) o Toen nam Beijers de pet ai en trad' naar het rijtuig, dat reeds halt had gehou den en waarvan de palfrenier juist een portier opentrok. Ddep boog de oud-jachtopziener voor de beide uitstappende heeren. 't Waren de oude graaf en de burge meester. Wat zag de oude graaf er uit! Beijers schrok er van! Hij scheen wel tien jaar ouder ge worden. Nog nooit had de edelman van .ouden stam zijn beambte de hand gereikt-, maar thans deed hij dit. Hij drukte de hand van Beijers, zóó stevig en zóó lang, dat het den oude toescheen, als wilde zijn heer steun bij hem zoeken in het noodweer, dat om zijn grijzen schedel woedde. „Morgen Beijers! Wiaar ligt hij?" De stem van den graaf was heesch van ontroering en mogelijk ook van toorn. „Hij"; zoo noemde hij zijn zoon; als of de naam des diepgezonkenen hem niet over de lippen wilde. Een oneindig medelijden rees in de ziel van Beijers. Hij was toch óók vadër. Hij had toch óók een zoon. Een zoon Tan ongeveer denzelfden leeftijd als Frederik. En al kent de aristocraat misschien gevoeligheden, die den kleinen burger vreemd zijn, toch is de smart des vaders over een verloren gaanden zoon heiden gemeen. Daarom kon Beijers in het lijden zijns heeren inkomen. En zijn eerlijke oogen waren vochtig, toen hij den graaf aanzag en zei„wil meneer de graaf maar meegaan?" Zwijgend schreed de landheer achter 'zijn oud-jachtopziener het huis binnen, terwijl de burgemeester kiesheidshalve buiten bleef, op en neer wandelend op den landweg. Beleefd groetend verliet. Keetje de ziekenkamer, bij het verschij nen van den graaf. Ook Beijers wilde heengaan; maar zijn heer hield hem terug door hem de hand op den arm te leggen; en na dit stomme gebaar wendde hij zich tot zijn zoon. Deze scheen te slapen. Nu en dan vloog een krampachtig trek ken over zijn uitgeput en door een los bandig leven gestempeld gelaat. Enkele oogenblikken zag zijn vader op hem neer. Toen wendde hij zich met een kreunenden zucht af en wenkte Beijers, hem naar de gang te volgen. I „Heb je ook iets te vragen of mee te deelen, Beijers, in verband met zijn ver pleging?" vroeg hij. „Als meneer de graaf besluiten kon, een verpleegster voor graaf Frederik te laten komen," zei de oude fnan beleefd, „dau zou meneer de graaf daar dunkt mij, goed aan doen. Graaf Frederik heeft soms onrustige buien, en dan weten mijn dochter en ik niet recht, hoe wij te handelen hebben." „Goed, goed! Morgen zal er een gedip lomeerde zuster zijn. Wat jullie voorts aanhem ten koste legt is voor mijn rekening. Zend mij af en toe bericht van bet verloop van 't geval." „Meneer de graaf komt toch wel eens terug?" Er kwam een staalharde glans in 's gra ven oogen. „Ik terugkomen?" vroeg hij heftig; „terugkomen, bij hèm? Man, waar denk je aan! Zie, ik heb dezen gang onder nomen om een laatsten blik te slaan op het gelaat van den vervloekte; een laatsten blik, versta je! Alleen omdat ik niet wil, dat iemand schade door hem lijdt, zal ik alles wat zijn verpleging kost, betalen. En dan is 'tuit. Dan is hij voor mij dood en begraven. Stil! Val Hoewel er in de ziekte van dr Schok king geen merkbare verandering is waar mij niet in de rede! Ik ben niet gewoon, mij van een eenmaal genomen standpunt te laten afbrengen. Gij deelt mij schrif telijk mee, hoe het met hem staat, tot op het uur, dat hij uw huis verlaat, om 'jn dè gevangenis te worden ge bracht of wat mij liever wiare in het graf!" Als om elke verdere samenspreking af te snijden, opende de graaf met een ruk de deur en schreed haastig op zijn rijtuig toe. „Groet uw vrouw: en dochter van me; goeden morgen, Beijers!" De palfrenier sloeg het porfier dicht en het rijtuig, met den graaf en den bur gemeester er in, verdween ..Weldra in snelle vaart om de kromming van den weg. i Nog met de pet in de hand, van 'verbouwereerdheid, stond de oude Beij ers het na te staren. Hoe vreeselijk was het, wat de graaf daareven gezegd had! Hoe konden zulke woorden over eens vaders lippen komen! Als zóó de Heere eens oordeeldel Waar moest dan de zondaar heen! 0, als de graaf, die van het Evangelie afkeerig was en zonder God in de wereld leefde, toch eens oog kreeg voor zijn eigen schuld, voor zijn eigen verloren toe- VBRS6MIJNT ELKEN WERKBAC. Abonnementsprijs: l*®r 3 maanden, franco per po*t, fl,— Losse nummersfi.03 Prijs der Advertentie*: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 8t gL Bij abonnement belangrijke korting. te nemen, mogen we toch mededeelen, dat de omstandigheden in aanmerking genomèn, de toestand vrij redelijk is. (NedL) De leden van do Eerste Kamer zijn in openbare vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 24 Februari a.s. Door het Tweede Kamerlid, den heer Tilanus, zijn aan den minister van Oorlog eenige vragen gesteld in verband met de door „bijzondere «omstandigheden" niet plaats gehad hebbende vergadering van „de Vereeniging tot beoefening der Krijgs wetenschap". Kieskring Centrale Goes-Te Goes vergaderd© Dinsdag de Gentr. Goes van A.-R. Kiesvereenig'ingen, onder voor zitterschap van den hlaer P. A. Schwartz. Van het verhandelde in de laatste ver gadering van het Rrov. Comité werd door de afgevaardigden verslag uitgebracht. Over de samenstelling van hoofdlijst en bijlijst, in de vorige samenkomst in den breede besproken, werden nog enkele op merkingen gemaakt. Daarop spiak de voorzitter over „Ontwapening". Aan de gedachtenwisseling namen deel de heeren Bastmeijer en Oosterbaan van Goes, de Jager van Driewegen en Traas van Baar land. Met aigemeene stemmen werd be sloten aan de A.-R. Kamerfractie een schrijven te richten, waarin wordt ver zocht, te stemmen tegen hlet wetsontwerp tot toekenning van 1 millioen subsidie ten behoeve van de Olympische spelen. Na dankzegging door den heer D- Meulen- berg van Oud eland© werd de vergadering gestoten. De samenkomsten der Centrale geven blijk van een opgewekt politiek leven, dat moed schenkt voor de a.s. verkiezingen. Fraude bij 't bieten wegen. Nadat aan de marecliaussee te Terneuzen Was ter oore gekomen, dat er gedurende dé bietencampagne in het afgeloopen na jaar bij de leveranties van bieten aan de Paulina- en Koninginnehaven te Biervliet met de weging en de verrekening van de aangevoerde bieten zou zijn geknoeid1, is door haai- naar een en ander een onder zoek ingesteld en is daarbij komen vast te. staan dat inderdaad fraude had plaats gehad. Gebleken is n.l. dat meerdere voeren bieten op de Weegbriefjes als geleverd werden genoteerd, waarvan da levering niet had plaats gehad en dat een en ander is kunnen geschieden door een onderlinge afspraak tusschen „den boerenw'eger" en „dén tegenWeger" in Welk complot ook de chefWeger was be trokken. Op deze wijze kon een groot bedrag ten nadeele van de suikerfabrie ken worden verduisterd. Dloor de mare chaussee werden een achttal verdachten aangehouden en in verhoor genomen, waarna voorgeleiding aan de Justitie te Middelburg plaats had en een drietal n.l. A. Dl. 45 j., havenmeester, P. E. M. 43 j., herbergier, beiden te Biervliet, en C. L. S., 38 j„ te Terneuzen, naar het Huis van Bewaring zijn overgebracht. Goed afgeloopen. Toen Maan dagmiddag de mailtrein, die to 1.10 to Vlissingen moet aankomen, even voorbij het station Middelburg Was, hoorde de machinist, dat zijn machine hevig begon te ploffen. Hij zag daarin echter geen gevaar en reed met een vaart van 90 K.M. verder. Te Vlissingen aangekomen merkte hij, dat een bout, die de drijf stangen op hun plaats houdt, Was losge- stand en tot het Kruis van Golgotha om redding leerde vluchten, hoe anders zou hij dan komen te staan tegenover zijn zwaar schuldigen, maar toch nog niet reddeloos verloren zoon! Uit de ziel van het eenvoudige kind Gods steeg, een gebed ten hemel, om de bekeering van den ouden graaf, maar ook van graaf' Frederik. Zou iets den Heere ta wonderlijk zijn? En zou zelfs niet het ongeluk aan 't Ottergat van achteren kunnen blijken, het grootst denkbare geluk voor den rampzaligen jongen man te zijn geweest? Bekende Manasse niet in den druk, dat de Heere God is? Gebruikt de Heere geen diepe en smar telijke wegen soms, om dwalenden toe te brengen en te voeren pit de duisternis in het licht? Eén ding stond voor vader Beijers onomstootelijk vast: hij was door licha melijke verpleging zonder meer niet van Graaf Frederik af. God riep hem, den ongelukkige op zijn verloren toestand en op den weg des behouds te wijzen. Welnu, hij zou aan deze roeping ge hoorzamen, den Heere vragen om de wijsheid, die hij 'in zichzelf ten eenenmale male miste. if I 1 1 (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1