SPREEK UITj ..TSCHIESBRO" heeft sedert 1869 reeds velen millioenen Menschen groote diensten als „Eerste-hulp" bewezen. Weiger namaak en neem slechts orlgineele fleschjes aan, verpakt doon Yan de Bilt., ambtenaar op non-acti- viteit; redacteur van de Volkskrant. Mr Bomans, Lid van Gedep. Staten. Ir Bongaerts, ambtenaar op n.-a. Ad- viseerend ing. van een bureau. Bulten, Burgemeester; redacteur van de Katholieke School. Dr Deckers, Secretaris van den Nederl. Boerenbond. Engels, Secretaris R. K- dioc. Land en Tuinbouwbond. Ir Feber, Ambtenaar op n.-a.; journa list; secretaris van studenten-organisatie. Fleskens, burgemeester; voorz. van 0. G- Boerenleenbank. Ir Fray tier, Ambtenaar op n.-a. Hermans, id; redacteur Volkskrant en Het Roer. Juten, 'burgemeester. Knig'ge, directeur van een N. V- voor tuinbouw; voorzitter waterschap; wethl. Mr Dr Kooien, onder-voorzitter Oentra- len Raad van Beroep. Kuiper, Redacteur Volkskrant en R. K. Vakbeweging. Loerakker, Bestuurslid R. K- land ar beidersbond. Michielsen, voorzitter Raad van Arbeid. Di' Nolens, Hoogieeraar; voorzitter Mijn- raad, enz. Rutten, ambtenaar op n.-.a.; mede werker van landbouwbladen. Mr v. RyckevorseJ, voorzitter Raad van BeroepCommissaris Rotterdamsche B. Van Rij'zewijk, (eertijds voorzitter R. K. vakbureau). Mr v. Sasse v. IJsiselt, presia. gerechtsb. Mr van Schaik, advocaat-procureur. Stulemeyer, burgemeester (eerder wet houder van Rotterdam). Suring. ambtenaar op n.-a. Baron van Voorst tot Voorst, commis saris Nod. landbouwbhnk. Van Vuuren, journalist (eerder wet houder in Den Haag). Wintermans, ambtenaar op n.-a.; oud- burgemeester op wachtgeld; redacteur van een weekblad. Mr van Wijnbergen, Lid van den Oen- tralen Raad van Beroep; Voorzitter Mid- denstandsraad en van den OentraLen Jeugdraad; Commissaris Nederl. Land bouw bank, enz. Procedure Ghr. Amsterdammer. In een vergadering van het comité van obligatiehouders van de voormalige Ghr. Amsterdammer is medegedeeld, dat de voorbereiding der civiele procedure tegen de oud-commissarissen en commis sarissen zoover is gevorderd, da,t ver moedelijk half Maart de dagvaarding te gen den gewezen president-commissaris) den heer D- Wijnbeek, zal worden uitge bracht. Voorts, dat het comité lezingen zal houden, waarin de politieke, kerke lijke en financiëele zijde der debacle zul len worden uiteengezet. Be houding van „De Neder lander". Grooten lof verdient de houding van „Die Nederlander" tegenover het voor stel van den haar naast geestverwanten minister in zake het wetsontwerp tot aanvrage van f 250.000 voor 1925, als eerste der vier Rijksbijdragen voor de Olympische Spelen, in 1928 te Amster dam te houden. Zij schrijft: De Regeering geeft tot ondersteuning ran haar voorsteleen Vjjftal gronden. De eerste dezer gronden, n.l. dat eigen lijk deze steun in 1921 en in 1923 reeds is toe ge zeg d, kan onze antipathie tegen dit voorstel slechts versterken. De tweede der aangevoerde gronden beeft zeker eenige waarde. Het houden dezer gpelen in 1928 te Amsterdam zal Nederland voor geruimen tijd plaatsen in het midden der Europeesche belang stelling en dat kan zeker leiden tot ver sterking van Nederlands economische po sitie te midden der andere volken. Dat, in de derde plaats, deze spelen bet Nederlandsche sportleven zouden ten goede komen, achten wij een zwak argu ment. Een weinig minder sport en wat meer hart voor andere dingen, waaraan onze jongelui hunne vrije uren zouden kunnen besteden, zou o.i. hunne harmonische ontwikkeling ten goede ko men. Nog minder waarde heeft in ons oog de Tierde der door de Regeering voor haar voorstel aangevoerde gronden, n.l. de be vordering der kunst, op grond, dat bij de herleving der Olympische gedachte, juist het samengaan van sport en kunst sterk op den voorgrond trad. Wat wij het meest duchten van «deze zoogenaamde Olympische gedachte is juist de herleving van den cultus van het menschelijk lichaam, die In de oudheid het kunstzinnige maar wufte Athene ten val bracht. Ten slotte vestigt de Regeering Ook het oog op de onmiddellijke mate- rieele voordeelen, die voortvloei en uit de aanwezigheid hier te lande van duizenden vreemdelingen uit alle oorden der wereld. Wij ontkennen dat mate rieel voordeel niet. Maar hoeft de Re geering ook gewogen het groot moreel nadeel, dat kan voortvloeien uit dit ver blijf van zoovele amateur- en beroeps renners en vechters zoo ver van huis Als wij alles samenvatten, dan zoeken wij tevergeefs naar vroed1 beleid bij de Regeering, die een millioen gulden vraagt voor deze spelen, aan w'elke in Amerika een schitterende ontvangst verzekerd ware, die wij hun van harte gunden en dat in dezelfde maanden, in w'elke op het sober loon van den brieven besteller f 3 Wordt bekort en aan de onderwijzeres de f 100, voor het door baar gegeven handwerkonderwijs, wordt ontnomen. Allerlei. Het oud-lid der Eerste Kamer de heer II. van Kol heeft gistermorgen in het gemeente-ziekenhuis in Den Haag een operatie ondergaan, welke uitstekend ver- loopen is. Die patiënt zal echter nog eeni ge dagen in het ziekenhuis moeten blij ven tot volledig herstel. Die Koningin hoeft gistermiddag ten Koninklijken paleize ontvangen de com missarissen der Koningin en de leden van Gedep. Staten der provincies Zee land en Utrecht. Die Koningin bood den heeren een thé aan. In een brief aan de Tweede Kamer doet de minister van Arbeid mededeeling van de intrekking van bet Wetsotitwerp, hou dende bepalingen tot bescherming van de Landarbeiders, daar het in verband met de gewijzigde inzichten, omtrent de grond slagen van een wettelijke regeling dezer aangelegenheid, eerst geheel moet wor den omgewerkt. In de vergadering van Jen Raad van State van 'gistermiddag' heeft de vice- president het nieuw benoemde lid, den Minister van Staat, A. W. F. Idenburg, be- ëedigd als lid van (Jien raad, waarna de vice-president in een korte toespraak Staatsraad Idenburg met zijn benoeming geluk wensch te. 1 >nSB^nOBtHljUUSffUIJSSElsjtjHl SS tj UW Uragl.il. Tweede Kamer. Die Kamer nam gisteren zonder hoof delijke stemming aari de motie-de Boer, waarin de Minister- van Waterstaat wordt trits enoodigd, om de voorgenomen op heffing van verscheidene hulpp. kantoren ten plattenlande te beperken. Dhr Weit- kamp vroeg te mogen interpelleeren over den toestand in de venen van Overijssel en Drenthe. Daarna wera begonnen aan de behandeling van de herziening der Grondwet voor Nederland-Indië, of zoo- als het in de officieel© termen hleet: de herziening van bet Reglement op het beleid der Regeering van Nederl andsch- Indig. Uit de redevoeringen van gisteren bleek iduidelrjk, welk een moeilijk pro bleem hier aan de orde is gesteld; som migen gaat het ontwerp te ver; .anderen niet vei- genoeg in de richting van bet zelfbestuur van Indië, maar geen van hen dorst het aan, precies te zeggen tot hoever men dan wel moest gaan. M'ej. van Dorp was een van hen, wien het wetsontwerp te ver ging. Het zelf bestuur moest volgens haar meer gelei de 1 ij k benaderd worden. „Het volk in Indië is er nog niet rijp voor", zeide zij. Heel wat sympathieker stond de anti revolutionaire heer Scheurer tegenover de wijzigingsvoorstel! en, die hij' de lo gische consequenties noemde van de in de laatste 20 jaar gevolgde Indische politiek en van de beloften en toezeggingen in de grondwet neergelegd. Er moet echteï tbans voorzichtig tewerk worden gegaan, om te voorkomen, dat het Indisch be stuurslichaam topzwaar wordt. Temeer dient hierop te worden gelet, omdat et stemmen opgaan, den Volksraad tot par lement te verheffen. We staan nog pas aan het begin der staatkundig© en poli tieke ontwikkeling van Indië. De Rus sischJapanscho oorlog', de ontwikkeling der Sarekat Islam, de groote wereldoor log, hebben bovendien hun invloed op Iridië doen gelden. De normale begeerten van een koloniaal volk behooren niet te worden tegengegaan, doch de regeering moet ze leiden met vaste hand en met vaste lijnen em ze mag zich daarbij niet laten lijden door vrees of ziekelijk huma nisme. Niet ver genoeg gingen den heer Al- barda (soc.-dem.) deze voorstellen. Ner gens had hq geestdrift ontmoet voor de voorgestelde wijzigingen. Natuurlijk wilde spr. do beteekenis van den Volksraad vergroot zien; dit lichaam moest naast hc-t recht van interpellatie ook het recht van enquête hebben; de bevoegdheid van den gouverneur-generaal inzake inter- neering en exDerneering moest vervallen en zoo noodig bij de rechterlijke macht ondergebracht. Hoe de S. D. A. P. zou stemmen, zou afhangen van de behande ling der artikelen. Volgens den heer Gerritzen (V- B.) ging de voorgestelde wijziging te ver. Het wetsontwerp is alleen aannemelijk te achten, wanneer er wijzigingen wor den in aangebracht, speciaal wat betreft do verhouding van den gouverneur-gene raal tot de Kroon en de samenstelling van den Volksraad. Gemeente- en Waterschaps archieven in Zeeland. K a pell e. Die toestand van het ar chief is zeer belangrijk verbeterd. Sinds ei en brand van 1877 werd het bewaard in cene vochtige, kast, waardoor veel is vergaan. Het overblijvende, van 1813 af is thans gloed gedroogd en staat keurig verpakt en geordend in cene gesloten kast tegen ©ene binnenmuur der kamer naast de raadzaal, waar des winters ge regeld wordt gestookt. Nu liet archief goed geregeld is, heeft het, naar do bur gemeester mij bij mijn bezoek mededeelde, reeds bij belangrijke gemeentezaken ge toond van het grootste hut te zijln, zoo- üat het verrichte werk ten volle beloond worrlt. Kloetinge. Uit schriftelijke corres pondentie en hij een persoonlijk bezoek bleek 't gemeentebestuur van meening te zijn, dat een lijst of een inventaris niet kon worden opgemaakt door personeel, dat niet archieftechnisch was geschoold. Diezo opvatting is ongetwijfeld juist voor zoo ver zij liet samenstellen van een weten- schappelijken inventaris betreft. Maar dit wordt van de ambtenaren ter secretarie geenszins verlangd. In een gesprek met den burgemeester en den secretaris heb ik er de aandacht nog eens op gevestigd, dat in de eerste plaats, het stelsel der Archiefwet 1918, 'de scheiding tusschen oud- en nieuw archief noodzakelijk is. De werkzaamheden, -die hiervoor noodig zijn, kunnen nauwelijks moeilijkheden op leveren. Geeft de hand, waarmede een stuk geschreven is, bezwaar bij. hiet lozen, dan mag veilig worden aangenomen, dat het stuk to>t het oud-archief behoort te werden gerekend. Immers zij'n de beschei den van omstreeks 1813, het scheidings- jaar tusschen oud- en nieuw-archief, in den regel met goed leesbare hand ge schreven. Verder verklaart de wet do oude ar chieven openbaar. Diocb dit zou eene do ode letter blijven bij het ontbreken van inhoudsopgaven. Het is derhalve hoogst wenschelij'k, dat deze, zij' het ook in zeer korten vorm, worden opgemaakt. Die titel van een band of deel en de jaartallen aan bet begin en het einde zullen in do meeste gevallen met eenige inspanning wel zijn te ontcijferen, terwijl ook da teering en inhoud van losse stukken veel al zullen kunnen worden vastgesteld. Blijft dan eene rest over, waarmede vol strekt niets is te beginnen, dan is het Rijksarchief te Middelburg altijd tot het verleenen van bijstand bereid. Na deze verklaring meenden de burge meester en de secretaris te kunnen toe zeggen, dat de afscheiding zal worden tot stand gebracht en eene korte opgaaf van het oudere gedeelte zal worden samengesteld. De droge en zeer geschikte kast tegenover de secretarie wordt voor bet oud-archief bestemd; het nieuwe ge deelte zal in kasten ter secretarie worden ondergebracht. Bij het ordenen wordt dan tevens uitgezocht ,wat voor vernietiging in aanmerking kan komen. Ovezand. Door de goede zorgen van den burgemeester, was voor mijlne komst het oud-archief, 16011862, dat ik per soonlijk nog niet gezien had, op eene tafel uitgelegd. Alles zal worden beschre ven en op een© afzonderlijke plank der raadzaalkast bijeengeplaatst. Wemelding'e- Do splitsing tusschen oud- en nieuw-archief is voltrokken en alles is opnieuw geordend. Als bergplaats dient eene kast op den zolder van het raadhuis, waarin één boord is bestemd Voor het oud-archief, 16001813- Breede Watering bewesten Y e r s e k e. In 1920 was het oud-archief zonder orde en vochtig geborgen. Dl© toe zegging werd echter verkregen, dat het zou worden overgebracht naar de meer geschikte kamer achter het kantoor. Bij mijn bezoek bleek deze overbrenging te hebben plaats gehad. Do kasten zijn droog. Aan den heer J. de Kmrjter, ar chivaris der gemeente Goes, is de rege ling van het archief opgedragen. Het be hoort tot de belangrijkste waterschaps archieven, zoodat deze maatregel zeer is toe te juichen. E11 e w o u t s d ij k. Het archief van dit waterschap in in 1920 door mijn voor ganger bezocht. Ik zag het in het verslag jaar voor het eerst- Alles staat keurig ge ordend en verpakt in 'eene geschikte kast ter burgemeesterskamer in het raadhuis te Ellewoutsdijk. Een inventaris der stuk ken uit de jaren 16481920 is aanwezig. Bij Kon. Besluit zijn met 1 Maart bij de Kon. marine reserve bevorderd: tot luit. ter zee le kl. o.a. de luits. ter zee 2e kl. A. Vertregt en G. J. de Jonge; tot luit. ter zee 2e kl. o.a. de luits. ter zee 3e kl. J. Ossew'aarde, J. W. v. d. Weyde en H. J. Landsman. Middelburg. Gisteren werd door de po litie in beslag genomen een 12 Mieter lang dekzeil, dat bij een schipper ont vreemd was. Als verdacht van dezen dief stal werd later op den dag te Vlissïngen aangehouden zekere v. D., afkomstig uit Brcskens, die reeds twee nachten op zijn verzoek nachtverbijf had gehad. De man werd naar Middelburg overgebracht ter beschikking van den commissaris van po litie aldaar. Toen gisteren een inwoner uit Kou- dekerke, die alhier wegens dronkenschap in arrest werd .geste'd, gefouilleerd werd, bleek hjj een browning en 6 scherpe pa tronen bij zich te hebben. Tegen den man zal nu cok proces-verbaal worden opge maakt wegens het dragen van verboden wapens, terwijl revolver en patronen in beslag werden genomen. Goes. Naar we vernemen zal heden op den feestavond van Vreemdelingenverkeer in de pauze een verrassing worden aan geboden aan de dames vanwege de West- Indische Import-Compagnie, fabrikanten van de bekende West-Indische Cacao en Chocolade. Dinsdagnamiddag vergaderde op bet Slot Oostende alhier de afdeeling Zuid- Beveland der V. P. Z. onder voorzitter schap van den heer P. A. de Graag te 's-IIeer Abtskerke. Na opening der ver gadering, voorlezing en goedkeuring der notulen wordt de rekening van den pen ningmeester den lieer A. Nolet to lerseke goedgekeurd in ontvang op f 665,45, in uitgaaf op f351,63V2, dus met een goed slot van f 313,SCP/s- Rapport wordt uit gebracht van de eierveiling over 1924, waaruit blijkt, dat zijn geveild ruim 1 mil joen 21 duizend eieren voor f 66.500,05 tegen 749.427 eieren ad f 43.642,60 in 1923. De gemiddelde prijs bedroeg ruim 6^-/2 cent per stuk, tegen ruim 53/4 cent in 1923. De rekening sloot met een batig saldo van f 87,82, terwijl nog is aan geschaft een bascule met volledig stel gewichten ad f36,60 cn 100 vakkisten voor 500 stuks ad f 470. Een en ander werd bestreden uit de provisie ad f 1309,94. Van verschillende zijden werd ujt de tamelijk goed bezochte vergade ring er de aandacht op gevestigd, dat vooral dezen winter de prijzen te laag waren in vergelijking met andere mark ten en werd bij stemming aangenomen een voorstel van D'. P. Goelheer tot be noeming eener commissie van 5 leden om dienaangaande een nader onderzoek in te stellen. Door ieder der drie dorps- afdeelingen Wolfaartsdijk, Nieuwdorp en 's-Heer Abtskerke zal daarvan 1 lid, door tie Commissie van Beheer der veiling 2 leden daarin worden aangewezen. De af tredende bestuursleden J. M. Drijgers te 's-Heer Abtskerke en A. Verburg te 's-H. Hendrikskinderen worden herbenoemd, too ook de afgevaardigde naar de alge- meene vergadering der V. P. Z. J. M. Drij gers en zijn plaatsvervanger M. J. Rottier. De begrooting voor 1925 wórdt on veranderd vastgesteld zooals die door het bestuur is opgemaakt. Wordt verder aan de veilingscommissie de macht gegeven nog een persoon aan te stellen om beter toezicht te houden op het inpakken der eieren. Goedgevonden wórdt dat op de a.s. Landbouwtentoonstelling to Kruinin- gen de regeling van de rubriek pluim vee door de afdeeling op zich zal Worden genomen en daaraan een bijdrage te verleenen, waarna sluiting. Hansweert. De heer J. Stuiver, surnu merair bij de directe belastingen, thans waarnemend ontvanger te Dordrecht, wordt met ingang van 26 Februari a.s. belast met de waarneming van het kan toor alhier. Serooskerke. |W.) Door de coöp. ver hit iks vereen. alhier werd gisteren hare jaarvergadering gehouden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er winst gemaakt was boven de verplichte afschrijvingen van f397.99. Het dividend werd vastgesteld op 4 procent. De omzet aan de leden bedroeg f 9939.88. De totale verkoop f 12422 81- Tot bestuursl. weiden herkozen dhr A- Schout en 0. Jongepier en tot Commissaris dhr A- Goedbloed. Het; ledental verminderde met 5, zoodat het van 60. op 55 kwam. Owd-Vossemeer. De neer M!. A. Vermet heeft ontslag genomen als wethouder. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Rotterdam door G. W. Oberman te Leeuwarden. Geref. Kerken. Beroepen 'te Suawoude dr D. K. Wie- lenga te Baambrugge. Goes. Vandaag herdenkt de in onze stad en in Wilhelminadorp algemeen ge achte en in Grijp skerke en Ovezand nog niet vergeten ds J. de Vries, predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, den dag, waarop hij voor 25 jaar in het ambt be vestigd werd. Ds de Vries arbeidde van 19001903 te Grijpskerke, van 1903 1910 te Ovezand en sinds 19 Juni 1910 alhier. Nadat reeds gistermiddag de verschil lende predikanten uit de omliggende ge meenten den jubilaris kwamen geluk- wenschen, werd hij met zijn gezin door dezelfde commissie uit de gemeenteleden, welke vóór enkele weken ook het jubi leum van ds Steinz had voorbereid, per auto's uit de pastorie te Wilhelminadorp afgehaald en tegen 5 uur in de met plan ten en bloemen versierde Diaconiekamer alhier door haar ontvangen. Bij het bin nentreden van den jubilaris en zijn gezin werd den leeraar door genoemde com missie toegezongen: „Dat 's Heeren zegen op u daal", waarna br. Potter als voorz. der commissie den jubilaris in een pas sende toespraak complimenteerde en hem daarna namens de gemeente eenige ge schenken aanbood, bestaanJe uit een bu reau de Ministro met bijbehoorenden stoel, het benoodigde vloerzeil voor een kamer en een vloerkleed met bijbehoorende kleedjes. Ds de Vries dankte zeer aan gedaan, mede namens mevrouw, de com missie en in deze de gemeente voor de zoo talrijke bewijzen van liefde en ge negenheid, die hij in deze dagen en ook thans weder mocht ontvangen. Namens den kerkeraad werd de jubi laris toegesproken door br. de Graaf, waarop gezongen werd: .jGeloofd zij God met diepst ontzag". Hierna kwamen zijn talrijke catechisanten hun leeraar compli menteeren en hun geschenken aanbieden. Ook de commissie van kerkvoogden com plimenteerde ds de Vries bij monde van dhr. v. d. Wart. Om 6 uur begon de receptie voor de leden der gemeente, waarvan een bijzon der druk gebruik werd gemaakt. Ook de heer burgemeester kwam den jubilaris feliciteeren. Ds H. Brouwer te Borsselen-Drie- wegen zal niet 8, maar 1 Maart in den morgendienst te Borssele en 's middags te Driewegen afscheid nemen cn niet 15, maar 8 Maart inlrede doen in de Geref. kerk van Zuilichem des middags, na des morgens bevestigd te zijn door zijn broe der ds R. Brouwer te Herwijnen. 24 Maart a.s. hoopt ds A. de Visser te Groningen zijn 30-jarig ambtsjubilé te Vieren. Hij begon zijn herderlijke loopbaan te Herwijnen, en stond daarna achtereen volgens te Harlingen 1899, Wolphaartsdijk 1901 en Groningen 1905. Vereeniging voor B ijbe 1- verspreiding. De Vereeniging voor Bijbelverspreiding te Amsterdam, Keizers- graclit 328-330 (secr.-penningmeester Mar. J. Reule, Postgiro 48814) publiceert in een brochure mededeelingen uit haar arbeid. Op allerlei wijze verspreidt zij het Woord Gods. Van de ruim f52000, die zij in het afgeloopen boekjaar 19221923 ontving, besteedde zij ruim f33.000 voor Bijbels, Evangeliën, enz. Dit boekjaar ont ving zij f61,482,91 en daardoor ver spreidde zij op alle mogelijke wijze het Woord Gods, om de menschen maar tot Bijbelonderzoek te brengen. Over één jaar verspreidde zij o.m. gratis 940 volledige Bijbels, 109 Nieuwe Testamenten, 26.000 kalenders, 760000 Huisvrienden, 61.805 geïllustreerde Evangeliën, 2584 uitgekozen gedeelten uit Gods Woord, 57.785 raad- en troostboekjes, uitgekozen Psalmen, enz., 25286 geïllustreerde Bijbelbladen, 101.594 wandteksten, 26.825 ansichtkaar ten en 25.040 belooningskaarlen voor Zon dagsscholen en voor verspreiding op ker missen. Als men echter weet, dat de Vereeni ging alleen f 500 per week noodig heeft voor de gratis-verspreiding van 40.000 geïllustreerde Evangelie-bladen alleen in Amsterdam en dat dan nog slechts een derde gedeelte van de hoofdstad bereikt wordt en de overige steden nog niets heb ben, begrijpt men, dal een flinke geldelijke bijdrage hoog noodig is. Ze vraagt dan ook met klem den steun der Christenen. De brochure bevat mededeelingen over de Hervormde Zeemanszending, over de Geref. straatprediking en over den arbeid in de ziekenhuizen en in het stedelijk armenhuis. Verder zijn beoordeelingen over den arbeid opgenomen van de Mi nisters Colijn en de Visser en van de Professoren Dr T. Hoekstra, Dr H. Vis- scher, Dr W. J. Aalders, Dr S. Greydanus en Dr J. A. C. van Leeuwen. Mohammedaansche v ij and schap. Ds A. Pos te Djokjakarta, pu bliceert in „Het Zendingsblad" der Geref- Kerken een briefje van een Javaan, dat hij ontving en dat om de aanspraak den lachlust opwekt, maar anderzijds de ont stemming teekent, welke in Mohamme daansche kringen heerscht over den voort gang der Zending op Java. Het briefje luidt als volgt: „Aan het wild zwijn Pos, aan den hond Samuel, aan het varken Soedikoen, aan het hondje Eljadah en aan alle Christe lijke biggen! Ik moet medelijden met je hebben. Als je graag in de toekomst ge lukkig wilt wezen, wordt dan Mohamme daan. Als je 't niet wilt uit vrees je sa laris te verliezen, dan zal jelui allemaal na je dood een zeer pijnlijk oordeel ont vangen." Samuel en Soedikoen zijn zending- helpers en Eljadah is de naam van een overleden helper- Zaaiers op den Zendings akker. Dr R. Brummelkamp, van de Zending der Geref. Kerken op Java, hoopt D. V. 11 April met zijn aanstaande echt- genoote met de „Prins der Nederlanden" naar Indië te vertrekken. De benoemde hoofdverpleegster aan het Zendingshospi taal te Keboemen, mej. E. Meinders, van Groningen, hoopt D. V. 14 Maart met de „J. Pz. Coen" te vertrekken naar het ter rein van de Zending der Geref. Kerken. Zuster C. L. de Graaft hoopt per s.s. „Rembrandt" 1 Juli met verlof naar het vaderland te gaan. Sadrach. f We lezen in „Het Zendingsblad" der Geref- Kerken: Op hootgen leeftijd is den 15den Nov. 1.1. de bekende Sadrach gestorven. Sa drach is een merkwaardig man geweest van groote beteekenis in de geschiedenis der Gereformeerde Zending op Midden- Java. Eerst diende hij onze Zending en scheen het dat door zijn verbazenden in vloed de Javanen bij duizendtallen tot bekeering kwamen. Later kwam het tot een breuk tusschen hem en de Geref. Zending. Bijna al de Gemeenten kozen de zijde van Sadrach- En de Zending on zer Kerken op Java moest schier weer opnieuw beginnen. Toen de kloqf tussche» Sadrach en onze Zending bleek niet meer te kunnen worden gedempt, heeft hij zich aangesloten bij de Ajpostolischen, en is hij benoemd tot „Apostel van Java". Bij de begrafenis, die geleid word doo» een „Apostel" uit Semarang, waren ook uitgenoodigd Ds K. v. Dijk,,van Keboemen en Ds Netelenbos, van PoerworeJjo. Ds van Dijk verzocht te spreken, maar dii werd hem geweigerd!.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2