Mo 118 Woensdag 18 Februari 19S5 S9e Jaargang SmtenlaM. BimMaM. VERVOLGD EM GERED. ■rukkws-Exgleitanten 008TERBAAM LE eOlNTRE GOES Bureaux: Lange Vcrsfs'raat 68—70, Soes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. no. 259 2ïeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAd. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, ft— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentie, n: 1—4 rogels f 1.20, elke regel meer M et Bij abonnement belangrijke korting. Rijksmiddelen. D© totaal opbrengst der middelen over Januari van dit jaar is in vergelijking met die over de gelijknamige maand van het vorige jaar circa vijf miljoen hooger. Het bedrag van f35.965.283 is gevolgd door dat van f 4-0.854.547. Deze verrassende uitkomst is hoofd zakelijk te danken aan do opbrengst der Rijwielbelasting, die er 't vorig jaar om denzelfden tijd nog niet w'as, en ruim vier en een kwart miljoen bedroeg. Zoa dat wrj maar zeggen willen, dat de uit komst met zoo gunstig is als zij opper vlakkig schijnt. De vermeerdering van sommige midde len wordt door de vermindering van ongeveer evenzooveel andere opgewogen. Invoerrechten en Tabakaccijns brachten elk een ton meer op; Zegelrechten en Bieraccijns elk 2.V2 ton meer. Personeel 5 en Grondbelasting 7 ton meer. Suiker accijns was zelfs een miljoen hooger, doch de Successiebelasting Was circa an derhalf miljoen lager, terwijl ook de Re gistratierechten een halve-, de Inkom stenbelasting een heele en het Gedistil leerd vier ton lager genoteerd werden. Alleen omdat het een twaalfde der raming over het geheele jaar, circa 35 miljoen, met 6 miljoen overtroffen Wordt, kan men van een meevaller spreken, doch dit kan 'tniet zijn voor hen die Weten konden dat de raming nogal aan den lagen kant was, en 't juist de meest sprekende belastingen zijn, als Inkomsten en Vermogensbelasting, die nog maar niet w'illen (kunnen) klimmen. Natuurlijk de altijd grillige Successie rechten, op welke nimmer te rekenen valt, hierbij buiten beschouwing gela ten. Zij nog gereleveerd, dat de opbrengst voor het Leeningsfonds van 8 miljoen in Januari 1924 op 7 Va miljoen in Jan. 1925 terugging. De Olympiade. De Regeering heeft het voornemen voor de in 1928 hier te land© te houden Olympische spelen een miljoen beschik baar te stellen, een uitgaaf waarvan op de begroeting: van ,1925 bereids een vier de gedeelte ter goedkeuring aan de Sta- ten-Generaal wordt voorgedragen. Tegen deze uitgaaf van vier maal twee en een halve ton teekenen wijl protest aan. Het nut en 't profijt der Olympische spelen willen wij gaarne erkennen. SJport- oefeningen in klimmen, draven, zwem men, rijden en al wat daar verder toe behoort, zoo nationaal als internationaal, hebben aanspraak op waardeering en mo- reelen steun, jnits hierbij de eerbied voor Gods Wet, met name het derde, vierde, vijfde en zesde gebod niet uit 't oog verloren wordt. En vooral niet die voor het eerste ge bod, dewijl dergelijke oefeningen en wedstrijden zoo licht leiden tot verheer lijking van den menschelijken biceps en tot vergoding van het schepsel. Het gaat echter tegen deze uitgaaf, nu, en voor zoo iets. En dan ver klaren wij niet te begrijpen hoe een Christelijke regeering met een dergelijk voorstel komen kan; nu, terwijl tal van veel noodzakelijker dingen geen steun FEUiLLETON. 38) o— Wachtmeester Lergman schudde het hoofd. Hoe ontzettend kwam 111 dit gebroken leven de macht der zonde uit. Hoe listig, zoo overlegde de wacht meester bij zichzelf, zijn Satan en zijn handlangers, in het verstrikken van zielen 1 Hoe sterk helt de weg van het huis der vreemde vrouw naar den dood! Eén ding stond intusschen voor Lerg man vast: met dien St. zou hij zich eens bemoeien. Hat individu zou hem niet ontsnappen Lergman werd in zijn overpeinzingen gestoord door de komst van de boot en het aan land springen van den ma rechaussee Slot. Inmiddels was de marechaussee Kie- pers naar de eenvoudige woning van Rog ers gefietst, waar hij inderdaad den Rechter-Commissaris en den Officier van Justitie vond. - De heeren waren buiten de deur in een gesprek gewikkeld met den dokter en hen jongen Beijers. Kiepers groette op militaire wijze, en bleef op enkele schreden afstand staan, tot de heeren hun onderhoud geëindigd zouden hebben. Dat was spoedig het geval. »Nu," zei de Rechter-Commissaris, ontvangen kunnen; tal van ambtenaren hun salaris zagen verminderd; en dooi steeds meer en hooger belastingdruk de onderdanen worden gedrukt. Het zij toegegeven, dat de Regeering zich gebonden acht aan een belofte, reeds in 1921 uitgesproken, om de wereldwed strijden le Amsterdam te zullen ont vangen. Doch is zij, bij de zooveel ernsti ger malaise dan toen, gehouden deze belofte gestand te do-en? Immers neon. Aan het onmogelijke is niemand gehou den. En hier bestaat absolute onmoge lijkheid. Gesteld zelfs dat de nood niet zoo neep als op dit oogenblik, Wie zal voorspellen hoe 't in 1928 zijn zal. En dan er bestaat toch ook nog zoo jets als een roe ping voor het particulier initiatief. Laten de sportliefhebbers, onder welke eerste-klas kapitalisten zijn, zeiven dit miljoen bijeenbrengen. Toch is gdit nog niet het grootste be zwaar dat ons drijft. Wij mogen deze uitgaaf niet anders dan afkeuren, dewijl de ervaring leert, dat dergelijke wterelddemonstraties steeds ge paard gaan met overtreding van Gods gebod, voornamelijk in zake de heili ging van den Dag- des Heeren. .Wil deze Reclitsche Rggeering en in zonderheid de Chr.-Historische Minister van Onderwijs, die het voorstel heeft ingediend, den naam van 'Christelijke Overheid bij ons Christenvolk niet in gevaar brengen, late men dit voorstel dam intrekken. En zoo niet, ga er dan 'n ernstig protest van de Kamerclubstegen dit voorstel uit, ook van do Roomsche. Het zou een schandaal zijn indien dit voorstel gehandhaafd 'bleef en door de Kamers werd aangenomen. De kalenderhervorming. Die Volkenbondscommissie voor de ka lenderhervorming heeft onder het voor zitterschap van professor van Eysinga een zitting gehouden tot het aanhooren van de verklaringen van vertegenwoordi gers der protestantscbe en joodsche kerk genootschappen over de in studie zijnde plannen van kalenderhervorming, nadat hei vorige jaar reeds vertegenwoordigers van het Vaticaan, van de Angelsaksische kerk en van het eucumeensche patriar chaat daarover hun meening hadden ken baar gemaakt. Men schijnt thans wel te „wanneer de gekwetste niet vervoerbaar is, dan moet hij voorloopig maar blijven, \yaar Rij jS- je staat er ons borg voor, Beijers, dat hij niet poogt te ontsnappen, wanneer "hij herstellende is, niet waar? En waak er ook tegen we hebben meer van die gevallen beleefd dat hij zich van 't leven berooft. Zoo, marechaussée, zoek je ons? Wat hadt je?" Kiepers trad naderbij en vertelde kort en nauwkeurig wat zich aan 't Ottergat had afgespeeld. „Goed, dat we dit nu vernemen," merkte de Officier van Justitie op, nadat, de politieman zijn relaas geëindigd had. „We zijn nu toch in de nabijheid van de plaats van 't drama. Hoe lang is 't rijden naar dat Ottergat?" „Ongeveer een kwartier", meende de Officier. Zou het dan niet het beste zijn, dat we maajjdadelijk instapten? Wil ]ij ons den weg wijzen Beijers? D:an kan de marechaussée den burgemeester op de hoogte gaan stellen. Dokter, gaat u mee?" Weinige oogenblikken later rolde het rijtuig met de beide rechterlijke ambtena ren en den dokter er in en Willem Beijers bij den koetsier op den bok voort, in de richting van het Ottergat. Zoodra ze vertrokken waren, stapte de oude Beijers, die bij den koetsier had staan, praten, naar binnen. Juist, toen hij de woonkamer betrad, verscheen daar ook zijn dochter, komend uit het „mooie" vertrek," waarin een ledikant voor den zwaargewonden graaf was geplaatst. moeten aannemen dat het in vele han delskringen zoo populaire denkbeeld vnn zoodanige kalenderhervorming, dat voor taan ieder jaar op dcnaelfden dag der week aanvangen zal, zoodat iedere datum ieder jaar -op denzelfden dag zou vallen en iedere maand ieder jaar op denzelfden weekdag eindigen, niet zal kunnen worden ten uitvoer gebracht, met het oog vooral op de onoverkomelijke bezwaren die van joodsche zijde hiertegen zijn te berde ge bracht. Daarentegen staan de kansen voor de vaststelling van een bepaald tijdstip voor Paschen, zoodat Paschen ieder jaar bijvoorbeeld op den tweeden Zondag van April zal vallen, gunstig. Een groot fortuin. John D. Rockefeller Sr. heeft naar mid delen gezocht om te verhoeden, dat zijn kleinkinderen te veel geld in handen zou den krijgen op een leeftijd, waarop hun beenen nog niet siterk genoeg zooden zijn om de weelde te dragen. Hij heeft n.l. dat deel van zijn nalatenschap, 't welk bestemd was voor zijn dochter Edith Rockefeller (de gescheiden vrouw van Harold F. McCormick) tot een fonds ge maakt, dat door haar moet worden be heerd en waaruit zij haren kinderen zoo veel of zoo weinig kan uitkeeren als zij zelf wenscht. De schenking had, toen zij in 1917 gedaan werd, een waarde van 1.200.000 dollar, die echter sindsdien veel grooter waarde heeft gekregen, n.l. ca. 8.000.000 dollar. Een merkwaardige clau sule in de schikking is, dat aan den ge scheiden echtgenoot van zijn dochter een jaargeld is toegekend van 30.000 dollar. John D. Sr. is thans 8G jaar en ver keert in goede- gezondheid, zijn gezegen- den leeftijd in aanmerking genomen. Hij heeft tot nu toe reeds 500.000.000 dollar weggegeven voor liefdadigheid, onderwijs, musea e. a. zaken van openbaar nut. Ook de rest van zijn onmetelijk fortuin is reeds weggegeven of in schenkingen vastgelegd voor zijn kinderen John D. Rockefeller Jr. en Edith Rockefeller. Dit was trouwens al algemeen bekend uit de belasting gegevens. Feitelijk is dus de oude heer Rockefeller een niet al te vermogend man. De jonge Rockefeller is de feitelijke be heerder van het reusachtige fortuin. Mag •men oo-rdeelen naar zijn gestie in dezen, dan vat hij die taak van beheerder op ruime en breede wijze op en beschouwt liij het als zijn taak, de baten van „het petroleum-geld" weer in hoofdzaak te doen teru-gkeeren aan de gemeenschap. De mijnramp. De plechtige ter aarde bestelling van de 130 slachtoffers, die in de mijn „Minister Stein" zijn omgekomen, heeft gisteren te Dortmund plaats gehad. Bijna 100.000 mensehen waren op de been om de be grafenis bij te wonen. Op alle openbare gebouwen in het geheele rijk was 'de vlag gisteren halfstok geheschen. In de mijn „Phoenix" te Duisburg heeft ook een ontploffing plaats gehad, die ech ter geen ernstige gevolgen heeft gehad- Doordien de eleetrische geleiding gestoord werd, staat het geheele bedrijf stil- Door rondvliegende stukken ijzer zijn vier per sonen zwaar gewond, terwijl andere ar beiders door scherven van een glazen dak, dat tengevolge van den luchtdruk uiteenbarstte, gekwetst werden. „Vader," zoo zei het jonge meisje, „ik wou, dat u even naar graaf Frederik gingt zien. Hij is bijgekomen, maar hij doet zoo vreemd, dat ik bang voor hem word." „W:at doet hij dan?" „Hij slaat wartaal uit en ziet zoo w'oest om zich heen." „Nü, blijf jij maar even hier; ik zal eens gaan kijken." Bij zijn komst in het ziekenvertrek vond1 hij den graaf half opgericht in 't bed zitten, om zich heen starend met wilde, van koortsvuur gloeiende oogen, die inderdaad wel geschikt waren om een onervaren verpleegster als Keetje Beijers schrik aan te jagen. Vriendelijk glimlachend naderde de oude jachtopziener het ledikant bij het zonnige raam; maar zijn verschijning scheen den gekwetste hevig op te winden. „Wie ben jij?" schreeuwde graaf Fre derik; „wat kom jij- doen? Jullie wilt me vermoorden. Zij, zij, die meid wil me vergiftigen en jij wilt me wurgen, hé? Ja, wurgen! Maar ik zal mijn tanden in je handen zetten. Ik zal In eens veranderde de gelaatsuitdruk king van den ijlende. Angst kreeg in zijh trekken de over hand, en meer smeekend dan dreigend klonk het: „Je doet het niet,"hé? Je gaat er riiet naar graven. Je laat het zitten! Je zult een fooi hebben als je 't laat zitten. Wat wil je hebben, zeg maar op, een koe, of een paard, of een olifant, of een gouden bloempot, of een, eeneen Een origineele „voorzittersbei". De Italiaansche kamer-president heeft een eleetrische alarmschei besteld, die van den presidentszetel af in werking te stellen is en wier geluid zelfs de grootste herrie van links" en rechts met gemak overstemmen kan. De bel zal einde dezer maand in de zittingszaal geïnstalleerd worden. Korte berichten. De Labour Gazette van het Engel- sche ministerie van arbeid deelt mede, dat op 31 Januari het gemiddelde peil van de jp-ijzen in het klein ongeveer 79 percenten boven dat van Juli 1914 stond, tegen 80 pet. aan het einde van de vorige maand en 79 pet. een jaar geleden. Een sneeuwlawine heeft het ver keer op de St. Gothardlijn tusschen Am- bri en Airoio over een honderdtal meters versperd- De treinenloop zou echter spoe dig hersteld zijn. Geweldige stormen hebben in de af- geloopen drie dagen groote schade langs de kust van Portugal en in het binnenland aangericht. Verscheidene schepen zijn wrak geslagen. In het Zuiden van Frankrijk en in Spanje hebben sneeuwstormen ernstige schade aangericht. In Spanje, waar zes weken lang droogte geheerscht heeft, is tot groote opluchting -der boeren thans regen ge vallen. Officieel wordt medegedeeld dat de koning van Engeland aan bronchitis lijdt, volgende op een aanval van griep. De al gemeen© toestand is bevredigend. De jeuk en ontsteking van alle jeukende huidaandoeningen als gordelroos, dauw worm, eczeem, enz. moeten spoedig zwich ten voor de antiseptische en genezende eigenschappen van Foster's Zalf. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per tube f 1. (6) R ij w i e 1 p 1 a a t j e s. I11 December zijn voor 1.806.888 gulden rijwielplaatjes verkocht, dus voor 622.299 rijwielen; en in Januari voor 2.417.670 gulden, voor 805.890 rijwielen. In totaal zijn dus 1.428.186 fietsen belast voor een bedrag van 4.284.558 gulden. D(e minister van financiën heeft bij de invoe ring van deze nieuw© belasting de op brengst ervan voor een geheel jaar ge raamd op 3 millioen gulden. In Augustus 1924 begon de verkoop van de rijwielbe- lastingplaatjes voor 1924. Tot 1 Oct. is toen verkocht voor een bedrag van 5.233.008 gulden, zoodat het aantal fiet sen 1.744.336 bedroeg. Men vraagt zich af, hoe het komt, dat thans voor 316.150 fietsen minder plaatjes zijn verkocht dan verleden jaar. Een veronderstelling, die Irct meest voor de hand ligt, is, dat Vele eigenaren van fietsen wachten met het koopen van een plaatje tot het voorjaar, ofdat er veel valsche plaatjes in, omloop zijn! Notulen als advertentie. Het jongste nummer van het Maas- trichtsche Advertentieblad bracht do be- Tengevolge van de opwinding scheen de ongelukkige een bezwijming nabij. 'Enkele oogenblikken lispelde hij slechts onverslaanbare Woorden. Plotseling echter strekte hij de handen uit; „houdt ze er vandaan! Houdt ze er vandaan 1 Niet bij dien boom laten ko men; dien derden boom van 't Ottergat, Dien rooden boom mogen ze niet nade ren Ze mogen er niet bijkomenZe gaan er graven! Ze hebben spaden! Help! Help I" Het ijlen werd gevolgd door een dof gesteun; en toen was de patiënt bewus teloos. De oude Beijers was er maar blij om; want hij: had evenmin als zijn doch ter geweten, wat hij met den onrustigen gekwetste moest aanvangen. Zooveel was hem echter in de weinige uren, dat de lijder in zijn huis vertoefde, al wel dui delijk geworden, dat goede wil en toe wijding nog niet voldoende zijn, om een patiënt als de graaf te verplegen zoo 't behoort. En hij besloot, tegen den avond, als de dokter weer kwam, dezen te vra gen, of het Ook mogelijk was, een be voegde verpleegster te bekomen. Eijgestaan door Keetje schikte hij de ligging van den graaf naar cle voorschrif ten van den geneesheer -en begaf zich daarna naar buiten, stopte zijn pijpt en zette zich op de bank voor het huis. „Niet 'graven bij den derden boom van 't Ottergat", had- 3e graaf geroepen. IJltaal is gewoonlijk onzin; maar soms worden er toch dingen in gezegd, die uit het jongste verleden stammen en volking van Maastricht een novum, dat in breede lagen der bevolking maar zeer Weinig waardeering heeft gevonden. Die meerderheid van den gemeenteraad heeft n.l. tegen den zin van B. en Wi, in be sloten, zijn notulen in genoemd- blad als advertentie te doen opnemen. Reden de raadsmeerderheid staat op geen goe den voet meer met de provinciale pers en vindt de in die bladen voorkomends verslagen tendentieus geredigeerd en na tuurlijk ook te kort. Om burgers en bui tenlui dus ten volle van hunne wel sprekendheid te laten genieten, besloten de leden der meerderheidsgroepen tot uitgave dezer notulen in advertentie vorm; de berooide schatkist der ge meente is er goed voor. De kosten zullen f 4000 bedragengevoegd bij de uitgave* die het laten drukken der notulen toch al kostte, zal 1 pet. van den II. O. aan deze deels overbodige publicaties besteed worden. (Msb.) Aankoop van oesterzaad. Uit Kopenhagen wordt gemeld: Met toestemming van het Dieensche Folkething heeft de Minister van Land bouw aan den heer Lunn, pachter der Dieensche oesterbanken, een crediet toe- festaan van kr- 175.000, voor den in- oop van Hollandsch oesterzaad, In hoofdzaak zal het zaad voor de oester teelt aan de Limfjoren, waar de toestand bijzonder slecht is, worden gebruikt. 7e Internationale Arbeids- conf erentie. Op Dinsdag 17 dezer vond op uitnoo- diging van het Christelijk Nationaal Vak verbond een bespreking plaats ten kan tore van genoemde Vakcentrale, tusschen de vertegenwoordigers van het R.-K. Werkliedenverbond, 'tChr. Nationaal Vak verbond en het Alg. Nederlandsch Vak verbond, ter bespreking van de uitnoodi- ging van den Minister van Arbeid om voor de zevende Internationale Arbeids- oonferentie te Genèv-e op 19 Mei a.s. een voordracht ter benoeming samen te stel len voor een afgevaardigde voor de arbei dersbeweging, benevens twee technische raadslieden. Het N. V. V., dat eveneens tot deze conferentie was uitgenoodigd, had bericht gezonden, niet aan de be sprekingen te zullen deelnemen. Beslo ten werd namens eerstgenoemde drie rak centrales den Minister te berichten, dat dit jaar het R.-K. Werkliedenverbond den afgevaardigde zal voordragen en het Alg. Nederlandsch Verbond één technisch raadsman, terwijl de aanwijzing van den tweeden raadsman aan het N. V. V. zal worden overgelaten. Als resultaat der be spreking werd besloten den Minister voor te dragen ter benoeming tot afgevaar digde P. S. J. Serrarens, bestuurder van het R.-K. V. V., secretaris van het I. C. V., en tot technisch raadsman J. Dekker, voorzitter van het A. N. V. B ij b a a n t j e s van Kamerleden. In de Mkb vonden wij het volgende lijstje van R. K. Kamerleden, die er bij baantjes -op na houden,waarbij direct zij aangeteckend, dat een dergelijk lijstje ©ok van andere partijen ware op ta stellen. 'Ament, directeur van a© Limb. Land en Tuinbouwbonti; Commissaris van de Ned. Landbouwbank. waarmee de zieke geest nog tobt. Zou dat, zoo vroeg de ex-jachtopziener zich af, hier ook het geval kunnen zijn? W:at de graaf gezegd had van dien „roo den boom" kwam alvast nit. Er stond wer kelijk in de nabijheid van 't Ottergat een roode beuk en die beuk was ook de derde of vierde van den rietzoom. Dat wist Beijers, die het bosch kende als het holle van zijn hand, zeer wel. Werd het nu echter ook niet waar schijnlijk, dat de graaf iets in den grond aan den voet van den beuk verstopt had? 'tKwam Beijers voor, dat hieraan niet te twijfelen viel. Wat kon" de vluchteling daar echter toch begraven hebben? 't Moet wel iets zijn, Waaraan hem veel gelegen lag. Anders zou hij er niet zoo mee bezig zijn en in zijn ijlen niet zulk een vrees voor ontdekking verra.den. De oude man besloot, eens met Wiiiem over de zaak te spreken; wellicht kon die dan overleg plegen met wachtmeester Lergman. Het geratel van een naderend rijtuig deed Beijers opzien; en hij haastte zich het houten pijpje weg te leggen, toen hij in de verte reeds de équipage van den ouden graaf herkende. „Keetje!" riep hij naar binnen, „zeg aan moeder, dat het rijtuig van den graaf daar aankomt; 'tzal, denk ik, de oude mijnheer zijn, die naar zijn zoon komt kijken." (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1