em m jl Dinsdag 17 Februari SSI 5 39e Jaargang !dd«iburg lidieltrarf. SEN. 5 [t, Middelbars. ELBURG. Mo 117 ÏERYOUB EN GERED. WYBERT BniisBlasi Uw gezondheid it lis Provincie. Zijde met en Schotel, adeau. Leei.w, Stok- BONS. modelien FEUILLETON, s©®©e®o®«®© m: M. |TSaeepot, Suikerpot set Servies. e *De Zeeuw Brukker8-Exploiia«len Q08TEJIBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 68—70, Goes Tel.: Rddaetie no. 11Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 250 VERSBHIJNT ELKEN WERKOAG. A b on ti e«n en ts p rijs: P«r 3 maanden, franco per post, Losse nummerst&OI Prijs der Advertentie*: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer Of tL Bij abonnement belangrijke korting. DE WEELDE- EN VERTERINGS BELASTING. Aan bet ingediende wetsvoorstel ont- leenen ine nog een en ander betreffen de de artikelen, welke aan zegelrecht zijn onderworpen. Onderworpen zijn aan een recht van tien procent: I. Alle verteringen in hotels, pensions, sociëteiten, eethuizen, of wat maar als zoodanig aangemerkt kan worden, b.v. ook banketbakkerijen, w'aar direct gecon sumeerd wordt. Volgens het ontwerp zal de belasting geheven worden bij iedere betaling. Het afgeven van kwijtingen is verplicht gesteld. Die omschrijving is zoo danig gekozen, dat iedere vertering aan de belasting is onderworpen, zoo b.v. ook levering van sigaren na een maaltijd. Fooien aan bedienend personeel blijven buiten aanmerking, tenzij het betalen van een zeker percentage voor kosten van bediening verplicht is gesteld. II. Tien procent voor verteringen in winkels, verhuurinrichtingen of door hen, die als kleinhandelaar levert of door een niet-handelaar incidenteel aan iemand iets voor diens eigen gebruik verhuurt of ver koopt, en wel voor de navolgende arti kelen lo. pianola's, phonola's en andere me chanische piano's, fonographen, gramo- fonen, prismakijkers, alsmede alle onder- deelen en toebehooren daarvan, waar onder begrepen muziekrollen, platen en dergelijke 2o. antiquiteiten, oud) porcelein en in het algemeen alle kunstvoorwerpenen curiositeiten, als zoodanig verkocht, zoo mede porceleinen eetserviezen in hun geheel of bij gedeelten, als de prijs van het geheele servies, bestaande uit vijftig afzonderlijke stukken of meer, eèn bedrag van één honderd gulden te boven gaat, alle soorten van geslepen kristal- of glas- wérk, tapijten en kleeden, zoowel voor vloer- als wandbekleeding, daaronder be grepen gobelins en zoogenaamde divan- kleeden, als de prijs van deze tapijten en kleeden meer bedraagt dan vijftien gul den per vierk. M. 3o. juweelen, sieraden, paarlen en edel gesteenten, zoowel echte als onechte, zoo mede alle soorten van uurwerken, als de prijs van deze laatste een bedrag van een honderd gulden te boven gaat; 4o. reukwaren, zoowel in vasten als in vloeibaren toestand; 5o. stoffen, voornamelijk bestemd voor het vervaardigen van kleedingstukken, zoo onder- als bovenkleeren, waarvan de prijs per vierk. M. meer bedraagt dan tien gulden, kant en bont of pelswerk, onder welk laatste mede te verstaan vee- ren of andere bestanddeelen van vogels afkomstig, voorts kleedingstukken, Waar onder boeden, geheel of ten deele uit de genoemde zaken vervaardigd. Boven dien overjassen, jassen, vesten broeken en schoeisel voor mannelijke personen en boeden, mantels, japonnen, blouses, rokken, kousen en schoeisel voor vrou wen en kinderen, onverschillig uit Welke stoffen deze zaken zijn vervaardigd, als de prijs de volgende bedragen te boven gaatvoor een overjas 80 gulden, voor een jas 50 gulden, voor een vest 25 gulden, voor een broek 25 gulden, voor schoeisel voor mannen 15 gulden het paar, roor een vrouWenhoed 15 gulden, voor een dito mantel 60 gulden, voor een japon 75 gulden, voor een blouse 25 gulden, roor een rok 25 gulden, voor een paar kousen voor vrouwen of kin deren 10 gulden, voor schoeisel voor vrouwen of kindéren 15 gulden het paar; 6o. taarten, pasteien, banket en ge bak, koek in alle vormen, chocolade, 37) o— „Met dien hebben we niets meer af te rekenen", ging hij voort, op bet lijk wijzende, toen de marechaussée met ver baasde oogen naast hem stond. „Die is door een hoogere gerechtigheid ter verantwoording geroepen; en dat zal een zware verantwoording worden, naar ik vrees. Uit zulk een leven in de eeuwig heid over te gaan, verschrikkelijk! Maar zóó verhardt de zonde. Zelfs het oordeel na den dood schrikt niet meer af. Daar zie je nu, jongen, waar een mensch toe komen kan, als God hem aan zijn boosheid overgeeft. Maar kom, hier moet gehandeld wor den. Neem een boot en haal je beide kameraden op. Die moeten hier do wacht houden; teén aan den wal en één hier hij den doode. Laat er één met de boot, die je meeneemt, hierheen roeien en neem jij een van de fietsen en rijd naar het huis van Beijersdaar zul je denkelijk den Officier van Justitie en den Hechter-Commissaris vinden. Zijn de hee- suikerwërken en bonbons en verdere sui kerhoudende w'aren vervaardigd in het koek-, banket-, pastei- en suikerbakkers bedrijf en in chocoladefabrieken; 7o. geconfijte en ingelegde vruchten, verkocht in doozen, glazen, flesschen, bussen en blikken, met uitzondering van jams; 8o. alle soorten van wild en gevogelte, zoowel in natura als in eenigerlei vorm toebereid, zoomede eieren, voor zoover niet afkomstig van kippen en eenden; 9o. kreeften, kaviaar, sardijnen, ansjo vis, gerookte zalm, paling gerookt of in gelei. Een recht van vijf percent zal op de zelfde manier worden geheven van: lo. automobielen voor personenvervoer, auto-chassis, carosserieën, motorrijwielen, aanhang- en zijspanw'agens, rijtuigen, plei- ziervaartuigen, alle met hun onderdeelen, stoffeering, uitrusting en toebehooren; 2o. safeloketten, doch alleen voor zoo ver liet igebruik daarvan wordt afgestaan aan een particulier; 3o. radio-ontvangtoestellen met onder deelen en toebehooren; 4o. biljarten, met derzelver toebehoo ren, als ballen, keuen, enz.; 5o. fotografietoestellen, ingericht voor opnamen van geen grooter formaat dan van 13 X 18 c.M. en fotografische be- noodigdheden, kennelijk bestemd voor het vervaardigen of afwerken van beelden! van geen grooter formaat dan van 13 X 18 c.M.; 6o. wapens en munitie; 7o. schilderijen. Tenzij anders is bepaald, geschiedt de voldoening der belasting door gebruik van plakzegels. Het recht bedraagt ten Iminste tien cent en klimt op met vijf Cent tot vijf en twintig cent, boven de vijf en twintig cent met vijf en twintig cent tot vijf gulden en boven de vijf gul den met vijftig cent. Bij invoer voor eigen verbruik van zaken, die anders in winkels of door kleinhandelaars worden verkocht (dus alle bovengenoemde artikelen behalve die' in restaurants, hotels, enz.), wordt daarvan eventueel boven het invoerrecht op denzelfden voet als ware dat recht in het tarief van invoerrechten opgenomen en met in achtneming van de vrijstellin gen, Welke ook ten aanzien van andere invoerrechten gelden, een bijzonder in voerrecht geheven van zeven percent der waarde. Artikel 5 en artikel 19 letter u van voormelde Tariefwiet blijft echter met be trekking tot dit bijzonder invoerrecht bui ten toepassing. Geen belasting is verschuldigd: lo. Wegens levering van zaken, be stemd voor persoonlijk gebruik van hier te 'lande liun functie uitoefenende diplo matieke en consulaire ambtenaren van vreemde mogendheden, alsmede van de aan de daaraan verbonden kanselarijbe ambten; alleen mits zij vreemdeling zijn en overigens binnen het Rijk geen bedrijf of beroep uitoefenen en voorts onder voorwaarde van wederkeerigheid 2o. wegens levering van zaken, be stemd1 voor inrichtingen van onderwijs of voor openbare musea of verzamelingen; 3o. wegens levering van zaken be stemd voor den openbaren dienst van het Rijk, van provinciën, gemeenten, Water schappen of veenschappen; 4o. Wegens het verschaffen van plaat sen in automobielen en rijtuigen, bestemd voor het gezamenlijk vervoeren van een aantal personen, als autobussen, diligen ces, 'Omnibussen en dergelijke. Wordt zulk een vervoermiddel geleverd aan een of meer personen om daarvan, met uitzondering van anderen, het ge- w n«nimwi»iimiiiiwiii-ri-< mimiiin-TMMTTrrirwrunii irrn-i m urniinmi nu, nmn< nu- n ren er nog niet, dan wacht je ze af; zijn ze al weg, dan ga je ze na; maar in allen, gevalle deel je hun mee, wat hier ge beurd is. Ik wacht hun komst af, na eerst Van den Brink zijn boot te hebben te ruggebracht." Kiepers haastte zich naar de aanleg plaats der booten, pikte er een uit en wierp zich op de riemen. Wachtmeester Lergman keerde zich, na het vertrek van Kiepers, weer tot het lijk; en weer viel zijn oog op het boekje, dat half onder Holz' lichaam uitstak. Een nadere beschouwing deed hem zien, dat het gemakkelijk weggenomen en weer op zijn plaats gebracht kon worden. Als hij eens las, wat de bladen bevatten? Wat'Zou daar eigenlijk tegen zijn? Voor zichtig trok hij het boekje onder den doode uit, zette zich op eenigen afstand van dezen neer en begon te lezen. „Ze kunnen mij", aldus had de onvaste hand van Holz geschreven, „bij het vin den van deze regelen niets meer maken, maar ik moet toch nog iets zeggen, opdat men mij, niet slechter oordeelt, dan ik ben en opdat men zien kan, hoe men van 't eene kwaad in 't andere komt. 't Begin van de ellende, waarin ik gekomen ben, not te hebben, dan is de vorenstaande vrijstelling niet toepasselijk. Ten aanzien van volksherbergen, pen sions, volksgaarkeukens, spijskokerijen en soortgelijke inrichtingen, w'aar de ver goeding voor nachtverblijf of voor eeni gen maaltijd niet meer bedraagt dan vijf en zeventig cent voor één nachtverblijf of voor één geheeleu maaltijd1, kan de Minister van Financiën beslissen, dat zulk een inrichting niet Wordt gerangschikt on der hotels, enz. luiiMmiiiiMiimiMiiMmmimiimiiiiimimiMiniiiiiiiiiiililiilltlimiiuuluiiMiüiM kunt U tegen de gevaren van verkoudheid het beste beschutten met de desin- fecteerend en oplossend werkende TaBiSTTEM Grootc doozen 65 Cts ;um.WiMii"iii;iiiiinm!imiiniiMuiHninmnmni'iT"innmm;miiiniwitnmmmni' Korte berichten. Te Winnipeg (Canada) heeft een brand een hotel en verscheidene winkels verwoest, waardoor een schade van 100.000 dollar is aangericht. Twee-en- twintig hotelgasten werden de straat op gedreven bij een temperatuur van 22 gra den onder mul. De minister van transportwezen in Enigeland stelt voor, het ornnib u sverkeer te Londen te beperken. Ondanks alle voor zorgsmaatregelen, zijn in het gebied van de stad Londen van 1921 tot 1923 in liet geheel 500 kinderen gedood door over rijden. Bij het reddingswerk in de mijn Mi nister Stein bij Dortmund zijn vijf leden van een reddingsploeg door het inademen van giftige gassen bewusteloos geraakt. Een hunner is bezweken. Volgens de „Schelde" is Dr Claus, de Vlaamsche activist, die, zooals men Weet, zich destijds uit Nederland bij het Belgisch gerecht js komen aanmelden, om gezondheidsrédenen in vrijheid ge steld, tot hij binnen afzienbaren tijd voor liet assisenhof van Brabant zal verschijn ncn. ImMaiiÉ. Een dure woning. Onder voorbehoud van goedkeuring door de Staten-Generaal heeft de rijks gebouwendienst aangekocht het huis Plein 1813 no. 2 te Den Haag, eigendom van mevrouw de Wed. J. van Stralen-De Fre- merij. De prijs, die voor dit huis bedongen is, bedraagt f 130.000. Het is de bedoe ling, het grootendeels te sloopen en op de plaats ervan een nieuwe ambtswoning te stichten voor den minister van buiten- landsche zaken, die, zooals men weet, het paleis van Prins Alexander, dat lig thans bewoont, dit jaar moet ontruimen. De kosten van de verbouwing zouden naar verluidt ongeveer twee ton be dragen. De fusie bij de belastingen. Het Weekblad der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen deelt mede, dat volgens tot hem gekomen geruchten, welke door rondgezonden circulaires be vestigd wqrden, de aanslagregeling der vermogensbelasting zal worden overge bracht naar den dienst der directe belas- was de kennismaking met Jo Nordens, met wien ik in aanraking kwam, doordat mijn vader mij boodschappen aan den notaris, Jo's vader, opdroeg. Jo leerde mij geld verkwisten en uitgaan. Ik kwam door hem in kennis met graaf Frederik van S. Jo en de. graaf namen mij mee naar het huis van Papegaai en naar andere slechte huizen, o.a. ook naar St. te R. Die St. is een duivel in menschen- gedaante. Hij leeft van afpersing, anders nergens van, die schurk. Hij werkt met een heel complot. In Antwerpen heeft hij ook een huis, „Alhambra" heet het. Zij brengen de menschen, die hen be zoeken, in aanraiung met minderjarige meisjes, maar ze doén dat op zoo listige manier, dat ze zelf niet te pakken zijn. Maar ze dreigen de in den strik geloo- pen heeren met aangifte bij de politie, indien geen groote sommen geld betaald worden. Ik heb al wel f 10.000 biji St. laten zitten en heb bovendien nog voor een gelijk bedrag aan schuldbekentenis sen geteekend. Ik ben geheel ïn zijn macht. Graaf Frederik is een vriend van hem. Hoe dat'Zit weet ik niet; maar die twee voeren samen allerlei schurkenstre ken uit. Ze hebben mij gelast, Keetje tingen, invoerrechten en accijnzen. Het aantal inspecteurs der registratie en do meinen zal worden ingekrompen en een deel der inspecteurs der registratie en domeinen overgaan naar den dienst der directe belastingen, enz. Er zal worden ingesteld één dienst der belastingen, waar in overigens ieder corps en ieder onder deel zijn taak gescheiden blijft vervullen, zooals tot nu toe. Een commissie van drie leden heeft van den minister van finan ciën opdracht gekregen het beginsel met spoed uit te Tjerken. De r e g e e r i n g en de C. B. P. T. T, De directeur-generaal van posterijen en telegrafie heeft het volgende kabinet schrijven verzonden aan allo hoofden van dienst: „Ik heb de eer u mede te deelen, dat de regeering het contact met den Cen- tralen bond van post-, telegraaf- en tele foonpersoneel heeft verbroken op grond van de door dezen bond aangenomen houding inzake de voorgenomen reorga nisatie van den post- en telegraafdienst, in het bijzonder de wijze, waarop door dien bond actie wordt gevoerd om de openbare meening te beïnvloeden. Dien overeenkomstig behooren de leden en be stuursleden van dien bond als zoodanig ambtelijk door u niet worden te woord gestaan. Brieven en andere stukken, wel ke deze personen in hun hoedanigheid van lid of bestuurslid tot u richten, be hooren niet in behandeling te worden genomen." De faillissement-wet. Ingediend is een wetsontwerp tot her ziening van de Faillissernentswet. De wet van 30 September 1898 die, naar een thans 25-jaxige ondervinding heeft geleerd, in het algemeen heeft kun nen voldoen aan de eischen, welke aan een regeling van het faillissementsrecht moeten worden gesteld, behoeft, blijkens practijk en jurisprudentie, ten aanzien van enkele punten van meer ondergeschikt belang verduidelijking, aanvulling of wij ziging. Zoo heeft de tegenwoordige re dactie van artikel 23 der wet aanleiding gegeven tot de opvatting dat traetementen, soldijen en pensioenen slechts dan in het faillissement vallen, indien krachtens bij zondere wetten verhaal daarop uitdrukke lijk is toegestaan; een opvatting die in strijd is met hetgeen met het oog op de belangen der schuldeischers wenschelijk moet worden geacht. Zoo bleef eveneens ongeregeld de in vloed, welken de homologatie van een accoord uitoefent op de voortzetting 'der verificatieprocedures. Zoo is de regeling omtrent het faillissement eener nalaten schap van dien aard, dat geheel in strijd met de belangen der schuldeischers, zoo danig faillissement welhaast nimmer kan worden uitgesproken. De bedoeling van het wetsontwerp, dat is ontleend aan de voorstellen der Staatscommissie-Limburg, is, ten aanzien van deze en enkele an dere de noodig gebleken voorzieningen te treffen. De ambtenaarssalarissen. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer schrijft de minister van financiën: Omtrent de van verschillende zijden gevraagde overweging van het denkbeeld, om bij verbetering van de Rijksfinanciën allereerst eenige verbetering in de salaris sen en loonen te brengen, kan de Minis ter tot zijn leedwezen geen enkele toe zegging doen. Voorshands is verlaging van bepaalde belastingen een volksbelang van grootere beteekenis. Ook is het z. i. meer dan twijfelachtig of er op de begroo ting voor 1926 wel van eenig overschot Beijers in de macht van den graaf te brengen en nu weer Willem Beijers dood te schieten. Maar dat kon ik niet doen. Ik mag zoo slecht en zoo diepgezonken wezen als ik wil, maar zoo maar iemand te vermoorden, neen, dat is mij onmo gelijk. Ik durf het niet. Ik zei dit ook tegen graaf van S. en St. Toen zeiden ze dat ik het ook wel kon laten doen; als ik mij maar met de leiding wilde be lasten, dan was het ook in orde. Zij zouden mij wel een paar mannetjes er voor sturen uit Antwerpen. Maar mis lukte de aanslag, dan kon ik er staat op maken, dat ze met mijl af zouden rekenen. Dit plan was al ontworpen, toen de graaf van S. gevangen genomen werd: Sedert dien tijd begon St. mij de duim schroeven aan te 'zetten en stelde mij een termijn van een week, om het plan uit te voeren. "Waarom zij Willem Beijers willen heb ben, weet ik niet. Maar nu de aanslag misgeloopen is ben ik een verloren man. Dat staat vast. Liever dan in hun han den te vallen maak ik er een einde aan. Laat men den graaf en dien St. gevan- sprake zal kunnen zijn. Inlusschen is de Minister uit den aard der zaak wel be reid, indien bij de toepassing der nieuwe salarisregeling bepaalde onjuisthede* fnochten aan het licht komen, tot het opheffen van dergelijke onjuistheden zoo veel mogelijk mede te werken. De prijzen der voornaamste levensmiddel® n. Het Gemeentelijk Statistisch Bureau te Den Haag heeft de indexcijfers meege deeld voor 'de prijzen der «voornaamste levensmiddelen op 1 Februari j.ï., meldt het Vad- We plaatsen ze naast de indexcijfer» 'der laatste maanden: Groepen1 Nov. 1 Dec. 1 Jan. 1 Febr. Brood 194.7 194.7 194.7 210.7 Grutterswaren 154.0 154.0 154.0 155.4 Melk en kaas 183.0 183.0 183.0 163.0 Vleesch en eieren 176.2 178.2 176.0 160:8 Vetten 162.2 162.2 162.2 163.2 Kruidenierswaren 150.2 150.1 149.7 155.6 Aardappelen 164.0 200.0 200.0 200,0 Herleid gemiddelde alle groepen tezamen 172.6 175.9 175.2 174.8 Stijging sinds de vorige maand 2.5% 1.9% 0.4% 0.2% Het algemeene indexcijfer is sinds 1 Januari jl. met 0.4 punt teruggeloopen, hetgeen een zeer geringe verlaging, »1- van 0.2 pet. beteekent sinds de vorige maand, welke eveneens sinds LDec. ee» verlaging vertoont, en wel van 0.4 pet. Opmerkelijk voor de jongste gegevens is. dat ondanks de prijsstijgingen van het brood het algemeene cijier niet stijgt. Het ziet er met den prijs van ons dage- lijksch brood slecht uit. Het verhoudings- cijfer daarvan staat thans (men zie hel overzicht) het hoogst, nl. op 210.7, het geen beteekent, dat het brood meer dan tweemaal zoo duur is als in het le half jaar van 1914! Gelukkig staat daar tegenover een ver laging van de groep vleesch en eieren) en inmiddels is ook de melk in prijs verlaagd. (In onze omgeving nog niet Réd. Z.) Allerlei. Te Grootebroek is over het dienstjaar 1923/'24 abusievelijk f20.000 te veel aa» gemeentelijke inkomstenbelasting geheven- De raad besloot, 50 pet. der belasting te restitueeren aan hen die to hoog waren aangeslagen. In ..perceel Trompstraat 334, het huis van wijlen jhr. mr A. F. de Savornin Loh- «nan zal Zaterdagmiddag door jhr. mr D. J. de Geer de plechtige onthulling van een gedenksteen geschieden. Verplaatst van Neuzen naar Middel burg (postkantoor) de besteller J. L Yen- teville. Luitenant tea1 zee 2e kl. der Kon. marine-reserve Mj: J- van der Rurgt, is te Vüssingen geplaatst aan boord ran Hr Ms pantserboot Gruno. De Kamerverkiezingen- De federatie Zeeland van den Vrijz. D&m: Bond heeft als candidaten voor hét lid maatschap van de Tweede Kamer te plaatsen op de staart van de lijst, die zal worden ingediend in de kieskringen van Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zee land, aangewezen de heeren mr J. Adri- aanse, lid der Provinciale Staten van Zee land, wonende te Oostkapel'le, en J. G- van Niftrik, oud-lid dier Staten, oud-wet houder van Vlissingen, thans te Dprdrecht woonachtig'. gen nemen. Men zal dan een keten ra* misdaad te pakken hebben, waaraan bijna geen eind is. Ze zeggen, dat het met den dood niet, uit is. Ik heb dat ook geloofd. Maar ik geloof het niet meer. Zij hebben mij dat geloof allang afgenomen. Als er ech ter toch een God is, dan ben ik verloren, maar ik zal een aanklacht meenemen in de eeuwigheid tegen den graaf en St. Ik kan niets meer goedmaken na mijn verwoest leven. Ik wil echter nog twee dingen zeggen. Ten eerste: laat Willem Beijers oppas sen voor den graaf en St. Ten tweede: laat al wie jong is en door lichte vrienden meegetroond wordt naar verdachte huizen, uit miijn lot leeren, waar hij toe komen kan. Het wordt licht en ik moet er een einde aan maken; want 'ik heb vannacht de stem van wachtmeester Lergman ge hoord. En als die iemand nazit, krijgt hij hem ook. Maar met mij zal hij toch te laat komen. F. Holz." (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1