Mo 116 Maandag .16 Februari ISS5 S®e Jaargang Binsealatl VERVOLGD EI GERED. Buitenland. FEUILLETON. Brukkers-Expioitanten OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraai 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei. Bij abonnement belangrijke korting. DE BELASTING-ONTWERPEN VAN f MINISTER COLIJN. Zooals wij Zaterdag reeds in 't kort meedeelden, heeft minister 'Colijn thans zijn aangekondigde serie belasting-ontwer pen bij de Tweed© Kamer ingediend. Zeer zeker zullen velen'er met genoegen kennis van nemen, omdat de in te voeren weelde belasting dient tot aanmerkelijke verlaging van de drukkende inkomsten-, successie- en verdedigingsbeiasting. Eerst dan de wijziging der inkom stenbelasting. De kinderaftrek zal volgens het voorstel steeds f 300 per kind bedragen, terwijl zij thans voor inkomens beneden f 1400 slechts f 100 bedraagt en voor hoogere inkomens geleidelijk stijgt tot f 200 bij inkomens van f 3000 en meer. Bovendien beoogt het voorstel de gehuw den (waarmede gelijkgesteld worden de ongehuwden die aanspraak hebben op kinderaftrek) voortaan minder te doen bij dragen in de belasting dan de overige belastingplichtigen, door van eerstgenoem- den een extra-aftrek van f 200 op hun belastbaar inkomen toe te staan. Dooi de wijziging inzake den kinderaftrek zul len de lagere inkomens naar verhouding meer dan de lioogere worden ontlast. De vermindering van de opbrengst der belas ting in hoofdsom kan worden begroot op ongeveer f 12.000.000 en bijgevolg de ver mindering van de opbrengst der 25 op centen voor het Leeningfonds 1914 op on geveer f3.000.000, zoodat de druk der belasting in totaal met f 15.000.000 zal worden verminderd. Ten tweede de verdedigings belasting II. Deze wordt op de helft gebracht. Gaarne had de minister ze ge heel laten vervallen en de mogelijkheid dat hiertoe kan worden overgegaan, be hoeft niet als uitgesloten te worden be schouwd. Intusschen voor het oogenblik meent hij zich tot bet voorstel der hal veering te moeten bepalen, in afwachting welk beeld de staat van opbrengst der middelen in de naaste toekomst gaat ver- toonen. Ten derde de successierechten De Minister is van oordeel, dat de ver hooging der genoemde rechten, door de wet van 10 Juni 1921 ingevoerd, tot de helft behoort te worden teruggebracht In de réchte lijn wordt de verhooging van 2 pet. dus verlaagd met 1 pet., in den tweeden graad de verhoöging van 3 pet. verlaagd met 1.5 pet., in de op gaande lijn de verhooging met 10 pet. verlaagd, met 5 pet., evenals voor broe ders en zusters, terwijl de verhooging voor de kinderen van broeders en zus ters met 15 pet. verlaagd wordt mei 7.5 pet. en de verhooging .van 20 pet in alle andere gevallen Verlaagd wordt met 10 pet. Volgens raming zal de op brengst der rechten, die volgens de Suc cessiewet worden geheven door de ver laging der percentages pl.m. 10 millioen gulden minder worden. Verder wordt o.m. voorgesteld om op het oogenblik waarop goederen ,in de - doode hand overgaan en dientengevolge voor het vervolg over het algemeen aan belastingheffing ontvallen, daarvoor nog een bijdrage in de Staatsinkomsten te vorderen en wel een niet progres sieve heffing van 10 pet. voor het recht van successie en voor schenking over de waarde van het verkregene. Ten vierde de in te voeren weelde en verteerbelasting, zijnde een heffing van verteringen in hotels en eet huizen en bij het aanschaffen van zaken, welke min of meer als weeldezaken mo gen worden aangemerkt. 36) O- „Je bent een verstandig man, van den Brink," antwoordde de wachtmeester. „Je hebt gelijk. Blijf aan den wal. Ik vroeg ]e mee te gaan, zie je, omdat anders ltie- pers zal moeten roeien en ik het dus alleen met den „depseraten" Francois, zooals die eene Belg hem noemde, zal moeten klaarspelen. Afijn, dat lap ik hem wel. Kiepers, kijk je revolver na. Is-ie in orde? Mooi zoo! Leg hem naast je op de bank. Wordt er geschoten, dan trek je de riemen in; je moet namelijk roei en. En nu er op af!" Met de zware revolver in de ha,nd, plaatste Lergman zich achter in de boot, terwijl Kiepers de riemen greep en zijn wapen naast zich op de voorste bank logde. „Nu, goed succes en God behoede u!" riep van den Brink den vertrekkenden na. Langzaam gleed bet ranke vaartuigje uit het riet en toen roeide Kiepers piet vasten, kalmen slag recht op het myste rieuze eiland aan. Watervogels van alle soort repten zich weg voor het naderende vaartuigje. Som- Het ontworpen stelsel komt in vele op zichten overeen met 'tFransche. De belas ting wordt geheven in den vorm een er ze gelbelasting eenigszins naar 't model der bestaande beursbelasting- Wordt 't zegel recht bij laatstgenoemde belasting geheven van de nota's van aan-en verkoop en van die van inschrijving bij gelegenheid van 'n uitgifte van effecten, hier zijn belast de kwijtingen, afgegeven bij de betaling. Tiet .afgeven van kwijtingen is zeer vergemakkelijkt, doordat bij kleine bedra gen met de afgifte; van bons kan worden volstaan, welke verplichting niet veel be zwaar kan opleveren, waai' in vele zaken reeds het. stelsel van kasregisters en kas bons bestaat. 'Aanvankelijk bestond bij den Minister het voornemen om, wat do belastingen op weeldeverteringen betreft, deze al leen te heffen van verteringen in hotels enz., indien zij zeker bedrag to boven gaan. Op dit voornemen is hij later terug gekomen, toen hij, terwille van den een voud bi; de heffing!, meende de mogelijk heid te moeten openen om de belasting bij wijze van abonnement te betalen, (een zeker percent van den ornzet). Verder is er naar gestreefd het ont werp zoo eenvoudig mogelijk te maken, wat niet weinig' bevorderd is door deze belasting op te nemen in de bestaande Zegelwet. Morgen zullen we een opsomming geven van de verschillende artikelen, die; zul len werden belast. De mijnramp ie Dortmund. Men is nog steeds er niet in geslaagd, alle slachtoffers van het mijnongeluk te Dortmund uit de door de explosie ver woeste mijngangen naar boven te bren gen. In de stad heerscht nog steeds een gedrukte stemming, maar toch zal van daag het werk worden hervat. Morgen zullen met groofe plechtigheid de slacht offers van de mijnramp ter aarde wor den besteld. In mijnwerkerskringen heeft de mijn ramp grooten indruk gemaakt. Vooral de communisten roeren zich en beschuldigen de directie van de Minister Stein, dat zij roekeloos het leven van de mijnwerkers op het spel heeft gezet, daar het haar bekend was, dat Woensdag op de plaats van de ontploffing mrjngas was geconsta teerd. Vonken uit de machines hadden 's ochtends reeds twee kleine explosies veroorzaakt. Tegen de politie, die allengs zeer ver sterkt is, nemen de communisten een zeer dreigende houding aan, zoodat men te Dortmund op den dag der begrafenis beducht is voor relletjes. Het Griekseh-Turksch conflict. Volgens een te Weenen ontvangen be licht uit Athene, zouden alle Grieksche schepen in de Zwarte Zee draadloos zijn terug geroepen. De schepen, die op weg waren naar Constantinopel, hebben bevel gekregen in Liminos te wachten. Volgens een bericht uit Londen zou de Turksche kabinetsraad besloten heb ben, 't Turksch-Grieksche geschil niet aan den volkenbond voor te leggen. De Tur ken zouden echter tot een compromis be reid zijn, om als de groote mogendheden het verzoeken, Griekenland toe te staan, een nieuwen patriarch te benoemen. Te Constantinopel zijn talrijke personen ge arresteerd, w.o. de vroegere politie-chef. migen verhieven zich met geluiden van verontwaardiging .in de lucht; en weer nam de wachtmeester waar, dat hij, bij de vlucht van den reiger had opgemerkt: op het eilandje, waarheen de vaart ging, moest iets niet pluis zijn; want geen enkele vogel zette er zich op neer. „Zacht aan nu," beval hij, toen het riet om het eiland tot op ongeveer vijftig meter genaderd was; „zacht aan nu; 't kan wezen, dat onze man slaapt en dat zou het karwei van zijn arrestatie een boel gemakkelijker maken. Niet plas sen met de riemen! Links aanhouden een beetje; nog wat meer! Zoo, juist! Zoo komen we op de plek waar het riet weggesneden is en waar we met de boot aan land kunnen komen". Zoo behoedzaam mogelijk roeide Kie pers voort, nu en dan even omziende. „Daar!" riep opeens de wachtmeester uit; „daar heb je de aanlegplaats en daar liggen warempel de beide booten. Wat zei ik je? Hij heeft zijn schuil plaats onbereikbaar willen maken, de lee- perd! Maar nu weten We dan toch ook secuur, waar het roofdier legert." Lergman spande de haan van zijn re volver. „Opgepast nu!" fluisterde hij, zich naar den marechaussee toebuigende. „Raak Communistische actie fe Praag. De communisten hadden de laatste da gen de arbeidersklasse te Praag voort durend met dagbladartikelen „bewerkt" en tot een manifestatie uitgenoodigd. Deze bad den 9den inderdaad plaats en 1600 personen namen er aan deel. Nadat de leider van de communistische club, Hacken, en een aantal andere vertegenwoordigers der partij, voor de meetinggangers redevoeringen hadden ge houden, waarin zij heftig te keer gingen tegen de regeering, de parlementaire, meerderheid en de sociaal-democratie, trok de opgewonden menigte naar de Prikop, met het doel de ruiten te ver nielen der in die straat gelegen groote warenhuizen. De politie zag zich dra genoodzaakt tegen deze woeste bende met geweld op te treden en trok haar tegemoet. De ma nifestanten hadden rijkelijk steenen en ander bouwmateriaal te hunner beschik king en bombardeerden daarmede de po litie. Toen daarna uit de menigte een schot werd gelost, greep ook de politie naar de revolvers. Het politierapport con stateert, dat voornamelijk jeugdige onver antwoordelijke elementen bij deze com munistische excessen de leiding hadden. Acht burgers en 38 politieagenten werden gewond, deytig raddraaiers in hechtenis genomen. Daar de politie, nadat zij van haar vuurwapenen gebruik gemaakt had, de orde snel herstellen kon, was een ingrijpen der inmiddels gealarmeerde gendarmerie, onnoodig. De Tsjecho Slo- waksche pers wijst er eenstemmig op, dat deze demonstratie der communisten op order van Moskou plaats had- Merkwaar dig is, dat op het oogenblik van den aanval tegen de politie de communisti sche afgevaardigden en hun secretaris sen verdwenen waren, zoodat er dan ook geen hunner zich onder de gewonden bevindt. De bladen dringen er op aan, dat de regeering met kracht zal optreden tegen de noodlottige demagogie van de communistische partij. Moord op Mileff. Vrijdagavond is de Bulgaarsche afge vaardigde Nicolaas Milèff, die pas tot gezant was benoemd, in een der hoofd straten van Sofia door een onbekende met vier revolverschoten gedood. De regeering heeft een bijzondere po- litieafdeeling voor het nagaan van de in Frankrijk levende buitenlandsche poli tici opgericht. In het bijzonder zullen communistische propagandisten worden bewaakt. Vrijdag zijn tengevolge van de waakzaamheid dezer afdeeling ver schillende personen van communistische propaganda verdacht, aangehouden, die over de grenzen zullen worden gezet. De moordenaars van prof. Nicolaas Mi leff zijn nog niet gearresteerd. Men neemt aan, dat het bolschewisten waren, daar Mileff ook directeur van de „Slövo" was en in dit blad een veldtocht tegen 'tbol- schewisma was begonnen. De flnancieele schandalen in Duifschland.. De commissie-Barmat uit den Rijksdag heeft Zaterdag vergaderd ter regeling van haar verdere werkzaamheden. Zij be sloot, de beraadslagingen Donderdag voort te zetten. Als getuigen zullen dan wor den gehoord staatssecretaris Meissner, ge wezen staatssecretaris Toepfer, de heer Koester, die een tijdlang als gezantschaps secretaris in Den Haag werkzaam is ge weest, von Rosen, de gewezen Duitsche gezant te 's-Gravenhage, en de gewezen rijkskanselier Hermann Muller- Een voor stel om eveneens den heer Heilmann, die booten niet! Goed zoo! Steek maar een riem in den grond en blijf nu hier. in de boot, om monsieur tegen te houden, als hij soms ontsnappen wil. Niet komen, vóór dat ik je roep, hoor!" Met een rappen sprong wipte de wacht meester het bootje uit. Onhoorbaar kwam hij neer op het zachte gras en onhoorbaar, in gebukte houding, zich zooveel mogelijk tusschen het riet dekkende, sloop hij vooruit. Het eiland was slechts een paar hon derd meter in omtrek. Middenop stond wat laag houtgewas, doch voor het overige was het kaal en dus gemakkelijk te overzien. Wachtmeester Lergman vermoedde ter stond, dat het eigenlijke „leger van het roofdier", zooals hij het genoemd had, tusschen het hakhout midden ojp 'het eiland te zoeken zou zijn. Mogelijk was er ergens een plaats, van waaruit hij in het kreupelhout zou kunnen ^gluren. Scherp uitziende sloop hij dus onder dekking van het riet voort. Inderdaad bemerkte hij een opening in het hout. En zicji een weinig oprichtende, be speurde hij het lichaam van een mensch, vóórover tusschen de struiken liggende. Ha! Holz want wie zou het anders zijnsliep dusZich voorloopig volko- sociaal-democratisch lid van den Prui- [sischen landdag en den heer Edo Fim- men. van het internationaal verbond van transportarbeiders (Amsterdam) te dag vaarden werd verworpen. Het is niet uit gesloten, dat de commissie ook nog zal besluiten, eveneens den rijkspresident te ondervragen. (N. R. C.) Geen prettig baantje. Dat het geen sinecure is voorzitter van de Fransche Kamer te zijn, is een be kend feit. Bij rumoerige vergaderingen, waarin de voorzitter zich niet dan met de grootste inspanning verstaanbaar maakt, is het bovendien een doodelijk- vermoeiend baantje. Eainlevé, zoo wordt er gezegd, zou nu, om zijn stem te sparen, zich voortaan van een soort scheepsroe per willen gaan bedienen, vooral aan het eind der vergaderingen, die, naar hij het heeft uitgedrukt, dikwijls moordend zijn. Verder wordt aan Painlevé het voornemen toegeschreven de gewone bel, een van de hulpmiddelen, waarvan de Kamervoorzit ter gebruik maakt om stilte te verkrijgen, te vervangen door een electrisch appa raat. In plaats van het vermoeiende luien kan de voorzitter dan door op een knopje te drukken een hevig geluid ontketenen, waartegen de. sterkste schreeuwers het zullen moeten afleggen. Warmte in Amerika. Volgens een telegram uit New-York is tengevolge van de heerscbende warmte de sneeuw gesmolten in Nieuw-Engeland en de Staten ten Oosten van het Allegheri- gebergte. De Missouri-rivier is van 14 tot 20 voet gestegen. Tengevolge van over stroomingen zijn 3 spoorwegbruggen en 2 andere bruggen weggeslagen. Een tele gram nit Montreal meldt, dat de 400 M. lange brug nabij Nicolet is weggespoeld. Korte berichten. Geseind wordt, dat de provincie Yunan (China) door een hongersnood be dreigd wordt. In de afgeloopen week zijn in de stad Chi Tung, in het Noord-Westen der provincie, duizend personen van hon ger omgekomen. Het sterftecijfer voor influenza is te Londen tot 76 in de week gestegen. Maar men hoopt, dat men met de tegen woordige epidemie het ergste bijkans te boven is. In verband met de jongste studen tenrelletjes te Leuven zijn op bevel van den burgemeester, alle samenscholingen van meer dan vijf personen en betoogin gen, tof nader order, weer ten strengste verboden. Gemeld wordt, dat vier stoomsche pen met een lading van 20.700 ton Ameri- kaansch meel in de Russische Zwarte Zee-havens verwacht worden. Het meel zal gedistribueerd worden in het Donetz mijn-district. Volgens bericht uit Moskou heeft in het afgeloopen jaar de sovjetregeering verlof gegeven aan 1924 immigranten, om zich in de sovjet-unie te vestigen. De meesten kwamen nit de VeTeenigde Sta ten. Het grootste deel der immigranten waren landbonwarbeiders. Millerand, oud-president van de Fransche republiek, heeft een candidatuur voor den senaat aanvaard voor een van ,de districten van Parijs. Uit Tokio wordt gemeld, dat de provincie Mayerbasji door een hevige aardbeving werd geteisterd. Te Tokio wer den slechts lichte schokken gevoeld. men veilig wanend, had hij zich neer gelegd om rust te zoeken en krachten te verzamelen voor de verdere vlucht. Maar dat zou hem dan toch Wachtmeester Lergman was een man van snel en vastberaden handelen. Dat bewees hij ook nu. Met enkele sprongen had hij het hout gewas bereikt en zich op Holz geworpen! Slechts een oogenblik hield de wacht meester Holz vast, met één hand1 in den nek en één hand om de rechterpols; toen sprong hij huiverend' overeind. Het lichaam van Holz Was koud: Holz was e e n. 1 ij k. Met oogen van ontzetting staarde Lerg man op den doode. Dat had hij niet ver wacht het ontzielde lichaam van den vluchteling te zullen vinden. Dat hier zelfmoord in 'tspel was, leed geen twijfel. Het was een zelfmoord, bedreven naar een weldoordacht plan. Teneinde niet in de uitvoering van dat plan gestoord te worden, had Holz de beide booten mee genomen; en het feit, dat die booten er allebei nog lagen, sloot elke gedachte aa,n moord door een ander ten eenen- male uit. Maar had Holz dan zooveel tijd noodig gehad om zijn rampzalig voornemen ten De volgende week begint voor hei gezworenenhof te Antwerpen een dei grootste strafprocessen, die er sedert ja ren in België plaats gehad hebben. Eew dertigtal bandieten staan terecht wegens een groot aantal misdrijven, moord, roof, brandstichting, geweldpleging, enz. tus schen December 1918 en Januari 1921 in de provincies Antwerpen, Brabant, Oost- Vlaanderen en Namen gepleegd. Ze heb ben ook op de Hollandsche grens ge opereerd. Eieren voor hun geld gekozen. Dezer dagen is het bestuur van dew Korporaalsbond bij den commandant dei marine te Helder ontboden in verbanS met een door dien Bond gevoerde actie inzake de dienstneming. De autoriteiten die zich op het standpunt plaatsen dal deze actie neerkomt op een actie tegen dienstneming, hebben thans de bestuurs leden geplaatst voor de keuze van ont slag uit den dienst of stopzetting van de actie. Men heeft het laatste gekozen, in verband waarmee een verklaring is opgesteld en geteekend. Een conflict in de kleeding- indus tri e. Zaterdagmorgen had te Den Haag de aangekondigde conferentie met den rijks- bemiddelaar, olid-minister van LJssrI- steijn, tusschen de werkgevers- en werk nemersbonden in de kleedingindustri» plaats. Door de werkgevers werd toegezegd, dat zij de uitsluiting zouden opschorten tot Donderdag 19 Februari, ten einde ver dere onderhandelingen mogelijk te make*. De slagers en de inkomsten belasting. De minister van Financien heeft er de aandacht van zijn ambgenoot van Ar beid op gevestigd, dat voor het bere kenen der inkomstenbelasting waaraievoUe gegevens kunnen worden verkregen brj de gemeentelijke administraties van den vleeechkeuringsdienst, omdat daaruit een oordeel kan worden gevormd over het debiet van verschillende slagers. D(e mi nister van Arbeid heeft daarop bij circu laire den gemeentebesturen verzocht aan de ambtenaren der directe belastingen op hun verzoek inzage in de administratie van den vleesc.hkeuringsdienst te geven, zulks onder voorwaarde, dat deze dienst daarvan in geen' enkel opzicht binder on dervindt. i Rare li e e r e n. De St. Michaelisten de rooie Room- schen, zooals ze in de wandeling genoemd [worden blijken rare dames en heeren te zijn. Men weet, dat te Utrecht tusschen den Alg. Bond en St. Michael de vrede is geteekend. St. Michael zóu als verbond verdwijnen. Maar men blijkt nu een raar spelletje uit te halen. Op de convocatie voor een dezer dagen te houden ver gadering staan o.m. als punten van be handeling: 1. ontbinding van het Verbond; 2. vorming van plaatselijke en provin ciale clubs; 3. bespreking verkiezings actie. Hoe rijmt men dat nu? De „Rsb." schrijft dan ook: „Dat men na de ontbinding van het landelijk verbond plaatselijke clubs vormt en groepscomité's, is volkomen in orde. Maar wel zijn we de meening toegedaan, dat dit niet behoorde te geschieden op de landelijke bijeenkomst. Dit is ongeoorloofd en in strijd met het compromis. Deze uitvoer te brengen? Lergman's vlugge geest zei hem, dat er iets anders moest zijn, waarvoor de zelfmoordenaar, die immers bij nacht ge vlucht was, op het daglicht had moeten wachten en dus had moeten verhinderen, dat men hem overviel. Wat kon dat zijn? Het schrijven van een bekentenis mis schien? Onderzoekend boog de politieman zich over het lijk been. Zie! Een klein fleschje. Ledig op enkele droppels kleurloos vocht na. Lergman keek, hoe het fleschje lag, nam het op, rook er aan en lei het toe*, weer neer, precies zoo hij het gevonden had. „Een amandellucht!" mompelde hij, „een blauwzuur-oplossing zeker 1 Ha!" Half onder het lichaam lag een notitie boekje met volgekrabbelde blaadjes en er naast een zakpotlood. Reeds greep de politiedienaar er naar; maar zich bedenkend trok hij de hand terug. „Alles laten liggen, zoo 'tligt, tot de justitie er is", zei hij. „Nou, nou; het Ot tergat staat wèl in 't middelpunt van de gebeurtenissen. Hallo, Kiepers! Kom even hier!" (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1